Historie a současnost Pivovaru Falkenštejn

Otevřením Pivovaru Falkenštejn (původně Křinického pivovaru) v srpnu roku 2013 byla obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa, jež se nachází na pomezí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Krásná Lípa je "východní" branou do regionu Českého Švýcarska a zároveň jeho centrem se sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko. Starý krásnolipský pivovar byl v 60. letech zbourán. pivovarNový pivovar jsme přenesli přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil pro různé účely mj. jako zájezdní hostinec, kulturní centrum nebo dokonce jako banka v době průmyslové revoluce.

K rozhodnutí založit pivovar a vyrábět pivo v tomto severním koutu Čech vedl nejenom blízký vztah zakladatelů k tomuto blahodárnému nápoji, ale také jejich osudová náklonnost k výjimečnému regionu Českosaského Švýcarska. Otevřením pivovaru na náměstí v Krásné Lípě jsme navázali na nedlouhou, ale přesto velice zajímavou historii pivovarnictví v tomto městečku v nejsevernějším koutu Čech. Starý krásnolipský pivovar, jež nesl název Brauerei Schönlinde (pivovar Krásná Lípa) neměl jako jediný v celém regionu Šluknovska středověké založení. Byl založen podnikavým sládkem Corneliusem Häuserem až v druhé polovině 19. století, kdy se město v době průmyslové revoluce bouřlivě rozvíjelo. A bouřlivě se nerozvíjelo jenom město, ale i žízeň místních továrních dělníků, na což hbitě zareagoval podnikatelský duch zakladatele pivovaru.
Zdroj:Stránky Pivovaru Falkenštejn, 2016


Pivovar Falkenštejn jsme otevřeli v r. 2013 na náměstí v Krásné Lípě, která je centrem Národního parku České Švýcarsko a městem s unikátní polohou na pomezí turisticky atraktivních regionů Českého Švýcarska, Lužických hor a Šluknovského výběžku.pivovar

V roce 2017 jsme pivovar rozšířili o Bílý dům, kam se přestěhoval pivovar. V pivovarském areálu přímo na náměstí v Krásné Lípě dále najdete pivní bar s restaurací, pivovarský penzion (v provozu od března 2018) a také malý sál pro společenské i firemní akce.

Název piva je spojen se symboly jedinečné skalní pískovcové krajiny Českosaského Švýcarska - skalním hrádkem Falkenštejn u Jetřichovic a mohutným pískovcovým masivem Falkenstein u Bad Schandau.

Naším cílem je vařit dobré a poctivé pivo. Při jeho výrobě využíváme moderní technologii, ale zároveň se držíme tradičních postupů řemeslné výroby. Po uzrání jde navíc naše pivo k zákazníkům čerstvé a není upraveno filtrací ani pasterizací.

Základní řadu našich piv tvoří světlý ležák 11°, polotmavý ležák 12° Ostroff (vařený ve spolupráci s Hotelem Ostrov), pivovartmavý speciál 14° a svrchně kvašené pivo APA 13°. Základní řadu našich piv doplňují pravidelně speciály, které si můžete prohlédnout v naší pivní galerii na www.pivofalkenstejn.cz. Vaříme pivo také pro Usedlost na Stodolci. Jedná se o polotmavou jedenáctku s názvem Stodolecký lišák, kterou můžete ochutnat pouze v restauraci tohoto penzionu.

Pivo Falkenštejn nabízíme v naší pivovarské restauraci a dále ho zavážíme do vybraných podniků v regionu i mimo něj. Někde je Falkenštejn na stálo, někde jenom příležitostně. Ve vybraných infocentrech Českého Švýcarska, v některých pivotékách a také v Makru a Globusu narazíte také na naše ledničky s pivem.
Zdroj:Stránky Pivovaru Falkenštejn, 2019


Více na stránkách pivovaru

Krásná Lípa byla pro pivovarníka cizím městem, dnes je mu druhým domovem

Publikováno:před rokemZdroj:Děčínský deníkAutor:Alexandr Vanžura

Ještě před deseti lety budovy „pod kostelem“ na Křinickém náměstí v Krásné Lípě nikoho příliš nepřitahovaly. To se ale v posledních devíti letech významně změnilo, když v ní Jan Srb spolu se svými společníky otevřel Pivovar Falkenštejn, který nese jméno po jednom ze skalních hrádků Českého Švýcarska. Dnes do pivovaru míří turisté prakticky z celého světa, kteří zde mohou najít i střechu nad hlavou. Po rozšíření pivovaru zde totiž vznikl i malý penzion.

Jana Srba přivedla do Krásné Lípy práce v roce 2005 pro obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko na konceptu rozvoje turistického ruchu a dalších projektech rozvoje. Původně totiž pracoval v Praze, kam se odstěhoval po studiích z Ústí nad Labem. Měl příbuzné v Děčíně, a tak často jezdil do Českého Švýcarska, k dnešnímu centru národního parku ale žádný hlubší vztah neměl. „Do té doby jsem Krásnou Lípu prakticky neznal. Když jsem poprvé v pivovaru před jeho otevřením spal, tak jsem se tu cítil jako v cizím městě. Dneska považuji Krásnou Lípu za svůj druhý domov,“ říká spolumajitel krásnolipského Pivovaru Falkenštejn, který nakonec s obecně prospěšnou společností spolupracoval více než pět let.

Pivovar oslavil sedmé narozeniny. Pořádal další Krásnolipskou nádheru

Publikováno:před 3 letyZdroj:Děčínský deníkAutor:Jitka Vepřovská

V sobotu 1. srpna se při příležitosti 7. výročí krásnolipského Pivovaru Falkenštejn uskutečnila tradiční Krásnolipská nádhera. Hudebně pivovarský festiválek proběhl přímo na prostranství před pivovarem a lákal nejen na skvělé pivo, ale také na bohatý hudební program.

Zahrála emo-punková kapela DC Radio z Děčína, pražští freestyle rapeři Saysomething.cz, brněnští punkrockeři The Desperate Mind nebo Surovej Stefan z Rumburku. V pivovaru narazili také Výroční světlý 13° speciál.

Ateliér Hoffman navrhl rozšíření pivovaru Falkenštejn v centru Krásné Lípy

Publikováno:před 3 letyZdroj:EARCHAutor:Atelier Hoffman

Bývalý měšťanský dům v centru severočeského města Krásná Lípa se proměnil podle návrhu Ateliéru Hoffman na pivovar Falkenštejn. Pivovar Na Křinickém náměstí nabízí také novou restauraci s pivním barem i ubytování v osmi pokojích. Velké výlohy odhalují hostům restaurace i všem kolemjdoucím výrobu a proces vaření piva, které má v "bráně do Českého Švýcarska" dlouhou tradici.

Pivovar nemůže jen vařit pivo, musí nabídnout také něco

Publikováno:před 3 letyZdroj:Děčínský deník

Jana Srbu, spolumajitele krásnolipského pivovaru Falkenštejn, přivedla k pivovarnictví souhra životních náhod. O nich vyprávěl v Týdeníku Děčínsko, který vyšel ve středu 15. ledna.
Krásnou Lípu jsem do roku 2005 prakticky neznal. Když jsem tu poprvé před otevřením pivovaru spal, tak jsem se tu cítil jako v cizím městě. Nikoho jsem tam moc neznal. Dneska, když tam jedu, tak je to můj druhý domov,“ říká spolumajitel krásnolipského pivovaru Falkenštejn Jan Srb.

Vy jste se dříve věnoval poradenství, což k pivu nemá úplně blízko. Jaká byla vaše cesta k pivovaru?
Byla to souhra životních náhod. Celé to začalo tím, že jsem se začal zajímat o řemeslné piva a pivovary, k čemuž mne kdysi přivedl jeden kamarád. Pak jsme spolu prošli kursem vaření piva, kamarád začal doma vařit pivotakže jsme do toho postupně pronikali. Byl to pro nás ale jenom koníček a zábava. Pak jsem v roce 2005 s mou tehdejší firmou dělali projekt pro obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko týkající se konceptu rozvoje cestovního ruchu. Na to navazovaly další projekty, takže z toho nakonec byla víceletá spolupráce. Tam jsem poznal Jirku Raka a Radima Burkoně, se kterými jsme později spoluzakládali pivovar v Krásné Lípě. Tehdy mne také napadlo, že je škoda, že se v regionu nevaří místní pivo, protože historicky tu pivovary byly. Pak přišel Jirka Rak s tím, že město prodává dům na náměstí. Tak jsme o tom začali uvažovat trochu seriózněji, byť si nemyslím, že jsme to od začátku brali úplně vážně. K rozhodnutí pak také přispělo, že jsme znali některé lidi z jednoho pivovaru, o kterých jsem věděli, že by nám s technologickou stránkou projektu mohli pomoci. Nakonec jsme si udělali ekonomickou a provozní rozvahu a jednoho listopadového večera v roce 2010 jsme se rozhodli, že ten barák koupíme. Kupovali jsme jej s kaucí a podmínkou, že zde musíme vybudovat pivovar s restaurací. Takže potom už nešlo moc couvat.

Bylo složité nový pivovar vybudovat?
Jednoduché to nebylo a nakonec nám přípravná fáze projektu od zakoupení objektu až po otevření pivovaru zabrala téměř dva a půl roku.

Kde se vám podařilo sehnat sládka, který uvařil první krásnolipské pivo?
Toho se nám podařilo sehnat z odborné školy Podskalská v Praze, která byla dlouhé desítky let jedinou školou, kde se učili budoucí sládci. V té době jsem již spolupracovali s Oldřichem Kozou, který na této škole učí a vychovává nové sládky. Měli jsme víc kandidátů, ale vybrali jsme si jednoho, který byl ochotný jít z Prahy na sever. To je obecně složité, protože dnes na této škole studují především Pražáci nebo studenti ze středních Čech, kterým se jinam moc nechce.

Jaká máte rád piva?
Mám rád celou řadu pivních stylů. Pokud bych měl říct některá, která úplně nepreferuji, tak to jsou pšeničná piva. Dám si je, ale není to moje oblíbená kategorie. Jinak mám rád piva jak ležáckého typu, tak i svrchně kvašená typu IPA nebo ALE.

Máte rád ochucená piva?
To záleží, co tím myslíte. Pokud myslíte radlery, to nepovažuji úplně za pivo. To samé platí pro nealko ovocné nápoje na bázi piva. Je to ale zpravidla lepší než pít nějakou sladkou limonádu. I já si to v létě občas dám. Pak jsou pivní styly typické zejména pro Belgii, kam se přidávají na dokvašení třeba višně. Tenhle styl ovocných piv mám také rád.

U vás v pivovaru máte řadu druhů piva. Je to tak, že je vymýšlí sládek, nebo mu říkáte, co byste uvařil?
Takovou obecnou strategii našeho portfolia určuji já. Když jsme začínali, tak jsme si stanovili základní piva a k tomu jsme zkoušeli různé speciály. Většinou to bylo tak, že jsem navrhl pivní styl a sládek připravil recepturu a pivo jsme uvařili. Piv jsme uvařili celou řadu, některá zůstala, některá vypadla. Dělali jsme třeba medové pivo, to jsme opustili a nahradili je jinými. Naopak nakuřované pivo Zkouřená čarodějnice vaříme od začátku a děláme jej pravidelně dodnes. Během těch pěti šesti let se naše portfolio docela usadilo. Nicméně se jej snažíme pořád vyvíjet, ale už to není tak překotné jako na začátku.

Stalo se vám, že vám sládek řekl, že něco nejde uvařit?
To se nestalo. Pivní styly i základy technologie výroby jsem znal již od začátku a určitě bych nepřišel s něčím, co nejde vyrobit.

Pivovar jste si otevřel v Českém Švýcarsku, ačkoliv jste žil v Praze. Tam jste o otevření minipivovaru neuvažoval?
Jsem původem z Ústí nad Labem a v Děčíně mám dodnes příbuzné. Do Českého Švýcarska jsme jezdili už koncem 70. let s prarodiči. Takže když jsme začali dělat projekty pro obecně prospěšnou společnost, tak to byl trochu návrat do mého dětství. Ale založení pivovaru s tím nesouviselo. Krásnou Lípu jsem do roku 2005 prakticky neznal. Když jsem tu před otevřením pivovaru spal, tak jsem se tu stále cítil jako v cizím městě. Nikoho jsem zde moc neznal. Dneska už považuji Krásnou Lípu za svůj druhý domov. Původně jsem ale měl být jen spoluinvestorem s tím, že budu pomáhat projektu hlavně s ekonomikou a marketingovou strategií. Řídit to měl Radim Burkoň, který je místní. Jirka Rak měl mít na starosti obchod, protože z pozice turistického manažera znal řadu provozovatelů hotelů a hospod v regionu Českého Švýcarska.Půlroku po otevření pivovaru ale vzaly tyto představy za své.
Radim se rozhodl z projektu vystoupit a Jirka se i nadále primárně věnoval práci turistického manažera. Byl jsem tedy postavený před otázku jak dál s pivovarem. Neplánoval jsem opustit své původní zaměstnání, jenže po nějakém čase jsem zjistil, že nelze sedět na dvou židlích. Udělal jsem tedy rozhodnutí opustit svou tehdejší firmu, svým způsobem jistotu, a vrhnout všechny síly na pivovar.

Dnes jsou lidé citliví na cenu. Bylo složité na relativně malém městě prorazit s pivem, které je dražší než ve většině hospod?
Já si myslím, že dneska už tolerance k vyšším cenám čepovaného piva roste. V Praze se dnes pohybují průměrné ceny piva kolem 45 korun, u piv z malých pivovarů nebo speciálů si musíte ještě připlatit. Samozřejmě, něco jiného je Praha a něco jiného je region. Ale mnozí lidé dnes už pochopili, že nemohou jít do restaurace, kde bude příjemně a čisto, bude tam solidní servis a budou tam mít pivo za dvacet korun a guláš za stovku. Za takové peníze to prostě dnes nejde dělat. Myslím, že hodně provozovatelů restaurací mimo Prahu nebo velká města dnes stále sleduje hlavně cenovou strategii a snaží se jít o pár korun níže než konkurence. Touto cestou jsme jít nechtěli Chtěli jsme, aby se nám investice postupně vracela, měli jsme nějaké zdroje na další rozvoj a mohli slušně zaplatit lidi. Pokud si dobře uděláte finanční rozvahu, tak víte, jaké mají být přiměřené marže u prodejních cen, abyste dosáhli cílů, o kterých jsem mluvil.

Kromě vaření piva funguje Falkenštejn jako společenská instituce. Pořádáte přednášky, hudební festival. Bez toho by dnes asi pivovar nemohl fungovat, že?
Už když jsme otvírali, tak jsme přemýšleli, jak k nám dostat lidi. Dobré pivo k tomu sice pomůže, ale bylo potřeba něco víc. Udělat z pivovaru místo, kde se bude něco dít. Proto jsme začali dělat cestovatelské přednášky, na které se nabalily další akce. Za těch šest let jsme udělali skoro 50 cestovatelských přednášek, takže dnes už jsme trošku vyčerpali naši zásobárnu přednášejících. Teď v zimě doběhnou ještě tři přednášky a ty jejich cyklus ukončí. Ještě před třemi lety jsme dělali dvanáct přednášek ročně. To ale neznamená, že s nimi u nás úplně končíme. Pokud se naskytne vhodný přednášející, určitě takovou přednášku rádi uspořádáme. Máme ale plány na jiné akce do budoucna, například uspořádat v Lípě odnož horolezeckého festivalu Sherpafestu, což je v Praze velmi populární festival horolezeckých filmů. Mám kamarády, kteří to pořádají a říkali jsme si, že České Švýcarsko je také horolezecký region, takže proč to nezkusit i zde. Rozhodně si chceme udržet roli kulturní nebo společenské instituce a nebýt jenom hospoda a producent piva.

Nepomohli tyto akce k tomu, že vás Krásnolipští vzali za místní?
Myslím, že to k tomu přispělo. Chtěli jsme zapadnout do místní komunity a aby místní vzali pivovar za svůj. Pokud je restaurace jenom „turistický skanzen“, tak podle mne vždy postrádá atmosféru a není autentická. My navíc potřebujeme fungovat celý rok, takže nemůžeme mít provoz postavený jen na turistech. Obecně si myslím, že se nám snad podařilo vytvořit místo, kde se dnes lidé v Lípě rádi setkávají.

Oživení Krásné Lípy. Architekt nechal lidi nahlížet do „kuchyně“ pivovaru Falkenštejn

Publikováno:před 5 letyZdroj:Echo24.czAutor:Tereza Kozlová

Víte, odkud pochází Jägrovo prádlo neboli „jégrovky“? Z jednoho z nejkrásnějších koutů naší republiky označovaného jako brána do Českého Švýcarska. Z Krásné Lípy, před válkou bohatého textilní města, kde dodnes najdete úžasné vily včetně funkcionalistických staveb s prvními pásovými okny použitými na našem území i romantické památky připomínající úspěšné průmyslníky 19. století.

Po válce došlo k hromadnému vysídlení německého obyvatelstva a město začalo chátrat. Dlouholeté snahy města a jeho kultivovaných obyvatel o plnohodnotnou obnovu centra vyvrcholily v roce 2013, kdy krásnolipský Aparthotel získal titul stavba roku. Vyrostl na místě plánované a naštěstí nerealizované typické skeletové prodejny, jakými komunistický režim stigmatizoval obce. Jeho autor, architekt Patrik Hoffman, vyšel z lidové architektury a pro kraj typické podstávkové domy – dva dřevěné konstrukční systémy nesoucí horní patro – interpretoval moderním jazykem.

Ke spolupráci na interiérech novostavby přizval studio Olgoj Chorchoj, a vznikl tak atraktivní městotvorný komplex, nabízející ubytování od hostelu přes hotel po apartmány s vlastní kuchyní. Architektonicko-urbanistické řešení zároveň podpořilo další rozvoj města i oživení centra. Znovuobnovena byla rovněž tradice vaření piva. Starý krásnolipský pivovar byl v 60. letech zbourán a nový vznikl v roce 2013 přímo v centru města na Křinickém náměstí, v někdejším měšťanském domě, který býval zájezdním hostincem, kulturním centrem, a v době průmyslové revoluce dokonce bankou.

Zajímavé je, že původní pivovar, zvaný Brauerei Schönlinde, neměl středověké založení, ale vznikl ve druhé polovině 19. století, kdy se v Krásné Lípě bouřlivě rozvíjel jak průmysl, tak turistický ruch. Nedávno bylo dokončeno rozšíření pivovaru a za projektem stál opět architekt Patrik Hoffman.

Zkvalitňování veřejného prostoru tak mohlo pokračovat. Pivovar byl rozšířen formou stavebních úprav a přístavby sousedního objektu, původně nájemního domu, který byl ve velmi zanedbaném stavu. Do nového prostoru byla přesunuta výroba piva, která je nově pojata tak, aby byla vizuálně atraktivní pro návštěvníky. Prostřednictvím výloh je technologie výroby piva viditelná přímo z náměstí.

Přesun technologických zařízení z prostor bývalé restaurace umožnil drobné zvýšení její kapacity a zvětšení původní kuchyně. „Chtěli jsme vytvořit živý prostor v této části města, jehož součástí dění ve veřejném prostoru by se stal i provoz pivovaru. A znovu, novou netradiční formou, připomněl, že i práce a řemeslo je naší každodenní součástí. Vzniká tak otevřený a atraktivní řemeslný pivovar v centru města, který svým odhaleným životem uvnitř budovy napomáhá v oživení parteru města,“ říká architekt.

S přístupem sobě vlastním zachoval historizující ráz budovy, přizpůsobil ji plánovanému využití a nové zásahy ponechal zcela přiznané. V zadní části zásobovacího dvora vznikla výrazná přístavba, v níž se skrývají jak skladové, tak ubytovací prostory v individuálních pokojích s vlastní koupelnou. Jednoznačný favorit jarních výletů!

Pivovar byl poslední šancí udělat v životě nějaký zvrat, říká Jan Srb

Publikováno:před 5 letyZdroj:Hospodářské NovinyAutor: Kristýna Dlasková

● Severočeský pivovar Falkenštejn vyrábí v průběhu roku 14 druhů piv.
● Pětina místních zaměstnanců má nějaký handicap.
● Podniku se daří, letos zvýšil objem výroby více než třikrát.
● Majitel firmy plánuje zřídit penzion.

Podnikatel Jan Srb ještě před dvěma lety vlastnil poradenskou firmu. Po 15 letech se rozhodl udělat změnu a stát se sociálním podnikatelem. Otevřel malý pivovar v Krásné Lípě u Rumburka, kde zaměstnává lidi s psychickými problémy.

Pivovar Falkenštejn je natolik úspěšný, že se letos po čtyřech letech fungování rozrostl do druhé budovy. S tím je spojené také více než trojnásobné zvýšení objemu uvařeného piva. Podnikatel plánuje do konce roku nad pivovarským provozem otevřít malý penzion s osmi pokoji a dvěma apartmány.

Obnova pivovarnické tradice
Historický dům na náměstí koupil Jan Srb od města v dezolátním stavu. Objekt zrekonstruoval i díky dotacím. "Počáteční investice do podniku se vyšplhala na 13 milionů korun, dotace činila čtyři a půl milionu," přibližuje majitel firmy.

Malý pivovar a přilehlou restauraci otevřel začátkem srpna roku 2013. Obnovil tak pivovarnickou tradici, která v Krásné Lípě zanikla s koncem druhé světové války. "Z původního pivovaru, který fungoval od druhé poloviny 19. století, už nic nezbylo," přibližuje místní historii Srb, který sice z regionu nepochází, k Českému Švýcarsku si ale vybudoval vztah v dětství, kdy oblast často navštěvoval se svými rodiči.

Pětina pracovníků s handicapem
Pivovar a restaurace zpočátku zaměstnávaly 10 pracovníků, polovina z nich měla mentální handicap. Podniku se postupně začalo dařit, přicházelo více zákazníků a provoz se rozšiřoval. Obsluhu hostů i výrobu piva bylo třeba zrychlit. "Ukázalo se, že je práce nad síly našich handicapovaných zaměstnanců. Později jsem s hrůzou zjistil, že polovinu energie vkládáme jen do toho, abychom tyto zaměstnance uřídili. To bylo neudržitelné," vypráví Srb.

Jeho podnik v současnosti zaměstnává 20 pracovníků, z nich čtyři lidi s různými psychickými i fyzickými problémy. Pracovníci se potýkají například se schizofrenií, maniodepresemi nebo s tím, že podstoupili vážné nemoci, kvůli kterým pobírají invalidní důchod.

Firma neustále roste, tržby činí zhruba 10 milionů korun. "Pivovar má mnohem větší potenciál, stále jsme ještě na začátku," říká spolumajitel.

Srb se před dvěma lety rozhodl zakoupit vedlejší budovu. Svým nápadem nadchl investora, který se stal vlastníkem 40procentního podílu ve společnosti.

Do vedlejší zrekonstruované budovy letos v květnu přesunuli výrobu. "Původně jsme měli kapacitu zhruba tisíc hektolitrů za rok, nyní můžeme za 12 měsíců vyrobit až tři tisíce hektolitrů," dodává Srb. Menší výroba v minulosti stála za tím, že podnik nemohl své zboží příliš distribuovat, 70 procent piva spotřebovali hosté v přilehlé restauraci.

V letní sezoně výroba stačila pokrýt pouze místní výčep. "S větší výrobou můžeme distribuovat dvě třetiny uvařeného piva. Proto jsme také nově zaměstnali obchodního manažera, který se stará o síť odběratelů," vysvětluje Srb. V současnosti mají o pivo ze severu Čech zájem desítky odběratelů, a to hlavně specializované prodejny piv, restaurace a několik penzionů. "Nově spolupracujeme také s pivními velkoobchody, díky nim se naše pivo dostane i do vzdálenějších lokalit, třeba i na Moravu nebo do Opavy," říká Srb. Falkenštejnské pivo nově nabízí také řetězce Makro a Globus v Ústí nad Labem, obchody jej zařazují do nabídky regionálních výrobků.

Prodej nezvyklých druhů piv roste
Mezi výhody malého pivovaru patří podle Srba například to, že může vyrábět různé druhy piv a nabídku pružně obměňovat. Pivovar v průběhu roku vyrábí 14 druhů piv, největší část tvoří spodně kvašená piva. Nejprodávanější je světlý ležák 11°. "Hodně vyrábíme ale i polotmavý ležák nebo speciál − tmavou čtrnáctku. Od loňského roku vaříme stále více svrchně kvašená piva typu ALE a IPA. Podíl těchto piv ve výstavu a v prodejích neustále roste," přibližuje sortiment spolumajitel podniku.

Pivovar připravuje také různé speciály, jako je nakuřované a medové pivo nebo "bock", což je silný ležák německého typu. V nabídce má krásnolipský pivovar také 22° pivo s názvem Náhlá smrt nebo naopak lehčí 9° s názvem Svižný Emil. Nápoj je pojmenovaný po legendárním běžci Emilu Zátopkovi. Veškerá produkce je nepasterizovaná a nefiltrovaná, nápoj si tak uchovává důležité živiny a prospěšné bakterie. Nevýhodou tohoto piva ale je, že nedosahuje takové životnosti jako pasterizované nápoje. "V chladu vydrží ve velmi dobré kondici dva měsíce," dodává Srb.

Na příští rok se pivovar chystá vařit pivo bavorského typu. Mezi další plány patří zprovoznění malého penzionu v prvním patře, tedy přímo nad provozem pivovaru, do konce tohoto roku. Osm pokojů a dva apartmány budou mít kapacitu 30 lůžek.

Chmel z Nového Zélandu
Autorem receptur a výrobních postupů je Oldřich Koza, který vyučuje na pražské střední průmyslové škole potravinářských technologií. Na výrobu dohlížejí dva sládci, kteří jsou shodou okolností bývalými žáky tohoto středoškolského učitele.

"Mají zkušenosti i z jiných pivovarů. Jeden působil nedaleko, druhý k nám přišel z pražské výroby," říká Srb, jehož nejoblíbenějším pivem z nabídky je polotmavá APA se 13 stupni.

Majitel pivovaru společně se sládky pravidelně ochutnává produkty konkurenčních malých pivovarů. "Chceme mít srovnání a zároveň tak čerpáme inspiraci," vysvětluje Srb, který své produkty vyváží také do nedalekého Německa, kde se účastní různých akcí a pivovar tam má také dva stálé odběratele.

Suroviny do podniku putují z Německa a ze Spojených států, ale i z Nového Zélandu, odkud firma získává speciální chmel na výrobu piv typu IPA.

Z poradenství do pivovaru
Podnikatel se k pivovarnictví dostal náhodou. Ještě před dvěma lety se živil prací v poradenské firmě, kterou spoluvlastnil. V roce 2015 svůj podíl prodal a rozhodl se zaměřit jen na vedení malého pivovaru na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor. Předtím totiž pracoval jak na pivovaru, tak v poradenství.

"Necítil jsem dostatek motivace zůstávat v poradenství, pivovar jsem bral jako výzvu. Po čtyřicítce to byla moje poslední šance udělat v životě nějaký zvrat. Nevím, jestli bych za deset let měl sílu udělat podobné rozhodnutí," uvažuje.

Každé podnikání je v začátcích náročné, řídit malý pivovar je podle Srba daleko obtížnější než vést poradenskou firmu. "Provoz pivovaru je extrémně náročná disciplína. V poradenství k práci stačí notebook a můžete začít vydělávat, pokud je vám za vaše rady a zkušenosti někdo ochotný zaplatit. Tak jednoduché to v pivovarnictví není," srovnává podnikatel, který v začátku investoval poměrně velkou částku s rizikem, že pokud firma nepřitáhne dostatečný počet hostů, nebude schopný půjčku splácet.

Společnosti se v severočeském regionu potýkají s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů o práci. Do karet místním podnikatelům nehraje ani to, že se region nachází nedaleko hranic s Německem. "Lidé odtud za prací odcházejí do ciziny nebo do Prahy," jmenuje Srb a dodává, že současný tým pracovníků považuje za kvalitní. Kolektiv se svými spolupracovníky budoval téměř tři roky.

Nezávislost na státních dotacích
Firma za čtyři roky svého fungování využila jen několik státních dotací. "Kromě té počáteční dotace jsme za celou dobu provozu využili jen jednu půlroční, která se týkala podpory zaměstnání člověka, jenž byl dlouho zaregistrovaný na úřadu práce," vysvětluje Srb. Pivovar Falkenštejn v současnosti čeká na vyhodnocení své další žádosti o dotaci na pořízení nové technologie pro výrobu piva.

V budoucnu chce být firma na příspěvcích zcela nezávislá. "Není dobré na dotační pomoc příliš spoléhat," upozorňuje Srb. Státní či evropské příspěvky jsou podle něj těžko předvídatelné a administrativně náročné. "Dotační systém je komplikovaný. Pro podnikatele, kteří pracují s nějakým časovým plánem investic, je spoléhání na dotace poměrně rizikové. Doba vyhodnocení, schválení a přidělení dotace bývá zpravidla mnohem delší, než je avizováno v harmonogramu," přibližuje Srb.

Nejmladší sládek v ČR vaří pivo v Krásné Lípě

Publikováno:před 9 letyZdroj:První zprávy

Otevřením Křinického pivovaru byla obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa, jež se nachází na pomezí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Pivovar najdete na zdejším náměstí.

Starý pivovar byl v 60. letech zbourán, a proto jsme se rozhodli přenést výrobu přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil jako zájezdní hostinec. K rozhodnutí založit pivovar a vyrábět pivo v tomto severním koutu Čech vedl nejenom blízký vztah zakladatelů k tomuto blahodárnému nápoji, ale také jejich osudová náklonnost k výjimečnému regionu Česko-Saského Švýcarska. Dej bůh štěstí!

Výroba piva
Cíl spoluvlastníků a osmi zaměstnanců je prostý. Mít a udržet vynikající kvalitu piva a v restuaraci skvělou kuchyni a atmosféru. S respektem k tradici a čistotě postupů uplatňovat jen poctivou řemeslnou práci a nepoužívat žádné dodatečné úpravy.

"Snažíme se trvale zajistit pět hlavních věcí. Kvalitní a vstupní suroviny, dále osvědčené recepty a dodržování tradičních technologických postupů, kvalitní technologie, umožňující dokonalou kontrolu nad výrobním procesem, přísné dodržování zásad hygieny a sanitace a mít zapálené lidi, kteří se o pivo starají," sdělil pro Prvnízpravy.cz spolumajitel pivovaru Jiří Rak.

"Spodně kvašené české ležáky vaříme dekokčně dvourmutovým způsobem. Vaříme v 5 hl varně, piva prokvašujeme ve 10hl spilkách a necháváme ho v chladu měsíc dozrávat v 10hl ležáckých tancích. Slad nakupujme v tradiční české rodinné sladovně, s klasickou humnovou technologii výroby sladu s převahou ruční práce. Chmelíme zejména žateckým poloraným červeňákem. Vodu čerpáme z řádu – díky čistotě prostředí Českého Švýcarska a malé tvrdosti je voda bez jakýchkoli dalších úprav vynikající pro vaření piva. Kvasnou kulturu používáme živou z okolních větších pivovarů," prozradil nám nejmladší sládek v Česku Martin Meltzner, který vystudoval Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Podskalské v Praze.

"Můj profesor Oldřich Koza, který je zkušený a respektovaný pivovarský odborník, mě vede z pozice vrchního sládka a dohlíží nade mnou, než se stanu úplně samostatným. Jinak jsem se z Prahy už sem přestěhoval," dodal Martin Meltzer, jehož jím uvařené pivo ochutnali i jeho rodiče.

"Tatínek vlastně může zato, že jsem sládek. Když jsem si vybíral střední školu, tak mi ji navrhl," zavzpomínal Martin Meltzer.

Nu a jaká jsou piva na čepu v restauraci na náměstí v Krásné Lípě ...
Světlý ležák Falkenštejn 11°
Řezaný ležák Falkenštějn 12°
Tmavý speciál Falkenštejn 14°
Pšenice (Weizen) 12°

Krásnolipské pivo Falkenštejn slaví úspěch

Publikováno:před 9 letyZdroj:České ŠvýcarskoAutor:Veronika Acsová

Od příští soboty 2. listopadu si v Křinickém pivovaru můžete dát nejlepší pivo z festivalu svrchně kvašených piv ALEfestivALE 2013.
Podzimní ALE Falkenštejn 13° měl v sobotu 26.10. předpremiéru na ALEfestivaALE v Kocourovi ve Varnsdorfu. Hlasujícím lidem chutnal nejvíc a uspěl i v konkurenci takových es jako domácí pivovar Kocour či hostující Pivovar Zvíkov, Antoš ze Slaného, pivovar Matuška, Radniční minipivovar Jihlava, náchodský Primátor atd.

Upozornění: nemáme ho uvařeno moc, vypit bude nejspíše v průběhu listopadu:-)

Do Krásné Lípy se po padesáti letech vrátilo pivovarnictví

Publikováno:před 10 letyZdroj:První zprávy

V Krásné Lípě na náměstí je od tohoto víkendu otevřen Křinický minipivovar a to ve stylovém prostředí starého měšťanského domu. Po více než půl století se tak ve městě opět obnovila tradice pivovarnictví. Pivo se jmenuje Falkenštejn.

Na webu Ústeckého kraje o tom informovala Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

V polovině června bylo zahájeno vaření piva a od 2. srpna je veřejnosti otevřen také pivovarský lokál, jenž nabízí hostům příjemné nekuřácké prostředí, ve kterém je možné výrobu nejenom vidět, ale také cítit.

Křinický pivovar v Krásné Lípě je založen jako sociální podnik a byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu. Obsluhu a pomocné práce tak mohou zajišťovat i lidé se zdravotním hendikepem.

V podniku se vaří v malých objemech a tradičním řemeslným způsobem. Pivo je čerstvé, nepasterované a nefiltrované, s obsahem kvasinek, ve kterém jsou uchovány všechny výživné a zdraví prospěšné látky. K zahnání hladu se nabízí jednoduché, ale kvalitní menu, založeno na produktech místních farmářů a výrobců.

Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv, a proto je základní nabídka omezena na užší sortiment piv českého typu, které budou příležitostně doplňovány speciálem. V srpnu je na čepu Falkenštejn světlý ležák 11°, Falkenštejn černý speciál 14°, Falkenštejn řezaný ležák 12° a Falkenštejn polotmavý ležák 12°.

Hosté mohou porovnat, jestli je lepší Falkenštejn řezaný sládkem do tanku, nebo vařený přímo jako polotmavý. Který bude více chutnat, ten bude ponechán v základní nabídce.

Pivovar Na Rychtě v Ústí připravuje pivo Jordán
U příležitosti otevření pivovaru sládek také uvařil pšeničný svrchně kvašený Falkenštejn 11° s bylinkami. Do tohoto piva byly vyluhovány sušené listy meduňky a hlavně květy z usušené i čerstvě natrhané lípy. V Krásné Lípě tak bude k prodeji i lipové pivo

V Krásné Lípě otevřel nový pivovar, pracují v něm i postižení

Publikováno:před 10 letyZdroj:Deník.czAutor:ČTK

V Krásné Lípě na Děčínsku otevřel nový malý pivovar s plánovaným výstavem kolem 1000 litrů. Na čepu má pět piv včetně speciálu, které bude střídat. Řekl to jednatel Křinického pivovaru Jan Srb. Díky podpoře z dotace v pivovaru pracují i postižení.

Pivovar na jejich zaměstnání spolupracoval s místí Agenturou Pondělí, která s postiženými dlouhodobě pracuje. "Mají handicap různého typu. Budou pracovat v úklidu nebo jako číšnice," uvedl.

Pivovar točí pět piv značky Falkenštejn, světlou jedenáctku, polotmavou a řezanou dvanáctku, tmavou čtrnáctku a pšeničný speciál s příměsí lípy a meduňky. "Speciály se budou měnit, bude nejspíš jiná nabídka v létě a jiná v zimě. Jinak máme spíše konzervativní portfolio," řekl Srb. Do budoucna se počítá i s využitím pivovarského sálu. "Máme také lokál se 60 místy, kde se vaří jednoduchá jídla," uvedl.

Křinický pivovar je druhým na Děčínsku. V posledních čtyřech letech se v kraji otevřelo pět nových malých pivovarů. V roce 2009 obnovili tradici vaření piva Kahan v Mostě, právo vařit pivo ale město získalo už v roce 1273. Vloni tam uvařili 650 hektolitrů. V témže roce vznikl ve Varnsdorfu pivovar Kocour.

O rok později se otevřel minipivovar Na rychtě v Ústí nad Labem. Má kapacitu 1000 hektolitrů ročně a od uzavření pivovaru vařícího pivo Zlatopramen v Krásném Březně na konci roku 2011 je to jediné místo v Ústí, kde se vaří pivo. V roce 2011 otevřely hned dva pivovary v Litoměřicích - Koliba a Labuť. Větší Labuť uvaří ročně kolem 600 hektolitrů tří stálých druhů piva a několika speciálů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.02.2022 19:1212