Historie a současnost pivovaru U Dvou koček

Zatímco se dnes na dům U ruky v Praze nedoptáte právě tak jako na dům U Trnky a na Malý Platýz jen stěží, řekne vám snad každý, kde je to U dvou koček. Přece na Uhelném trhu! Dvě kočky se staly symbolem dobrého jídla a dobrého pití. Řízný mok plzeňské dvanáctky, světoznámého Prazdroje pivovarz gotického sklepa U dvou koček, nabyl věhlasu daleko přesahujícího dosah české metropole.
K oblibě místa jistě napomáhá výhodná poloha i nefalšovaná starobylost domu. Znalec tu rozliší několik architektonických vrstev, milovníku starožitné krásy splynou různorodé prvky v jednu malebnost, básníka ovane křídlo inspirující múzy. Navíc citlivá ruka architekta Františka Krásného nejen při úpravě dokončené roku 1941 nic bezohledně neporušila, ale náročný úkol zvládla tak, aby dochovaný celek a jednotlivosti byly co nejlépe zhodnoceny. Návštěvníci lokálu ocení, jak je do prostoru vkusně včleněn dávný architektonický detail, zbytek střední části staré stavby i s oknem, pivovarpozději v pozadí zmenšeným. Před oknem, v zajímavém prostředí kousku autentického středověku, si sedí dvě kočky. Jedna červená, druhá zelenavá. Skleněné. To však oko návštěvníka po patřičné dávce zdejší dobře prochlazené plzeňské dvanáctky už postřehnout nemusí. Kočky sedí vysoko, nahoře, mžourají očima a číhají.
Nejsou tu jediné. Ve výzdobě místností se tenhle novodobý, ale charakteristický a po čertech tu už vžitý symbol objevuje častěji. Jen je tu shledávejte, objevíte několik párů! Přitom si nezapomeňte všimnout vkusného zařízení interiéru, pořízeného podnikem Restaurace a jídelny, Praha 1, podle návrhů inž. M. Lojdy, železných, kovových a tepaných prací F. Barchánka a jeho spolupracovníků. V zadním sálu objevíte i dvě rozměrná působivá plátna.
Dnes se "dvě kočky" vrátily k tradiční pivařské slávě a věhlasu domu. U ruky, U Trnky, Malého Platýzu, ale především U dvou koček. Podává se tu výhradně Prazdroj, nu a vypije se ho tu ročně 3700 hl. Co je to proti tomu 38 sudů z roku 1726! Labužníky sem však láká i výborná kuchyně, na pivnici s neobvykle bohatým sortimentem. K specialitě patří několik rožněných jídel a maďarský vepřový špaček "Puszta". A na ten se to pije!
Dům U dvou koček má tedy všechny předpoklady, aby si udržel trvale přední místo mezi staropražskými pivnicemi prvotřídní kvality. Nechť to o něm platí i pro časy budoucí...
Zdroj:Stránky pivovaru U Dvou koček, 2015


Po roce 2021 pivovar již nevaří piva na své technologii, která je v lednu 2023 odprodána. Piva pro restauraci vaří dle původního receptu Pivovar Kunratice.Více na stránkách pivovaru