Historie a současnost pivovaru Born

Každá správná věc potřebuje svůj čas a v pivovarském řemesle toto platí obzvlášť. Proto již několik let pro Vás na náměstí v Novém Boru připravujeme zahájení provozu nového řemeslného minipivovaru Born. Jde o historicky první pivovar v tradičním městě skla v malebném podhůří Lužických hor. Pod dohledem zkušeného sládka zde budeme vařit pivovarnefiltrovaná a nepasterovaná piva svrchně i spodně kvašená.

Kladli jsme důraz na výběr kvalitní moderní pivovarské technologie, která pod rukama zkušených řemeslníků postupně vdechuje pivovaru život. V historických pískovcových ležáckých sklepích již odpočívají pivní tanky, které umožní našemu pivu řádné kvašení a zrání. Zaměřujeme se na pečlivý výběr sladu, chmele a kvasnic, aby pivo dosáhlo těch nejlepších vlastností.

Pivo si budete moct zakoupit přímo v pivovaru nebo na místech a akcích, o kterých budeme průběžně informovat. Přesvědčte se, že Born byl skutečně zrozen k výrobě kvalitního piva.
Zdroj:Stránky pivovaru Born, 2019


Více na stránkách pivovaru

Pivo uvaří poprvé ve svém. V Novém Boru otevře parta nadšenců minipivovar

Publikováno:před 5 letyZdroj:Českolipský deníkAutor:Petr Pokorný

Už během nejbližších dnů začne vařit vlastní pivo skupina nadšenců ve starobylém domě v těsném sousedství novoborské radnice.
Pivo mají rádi, a tak před třemi roky začali sondovat u českých minipivovarů a přemýšlet, jak by si svůj vlastní ležák mohli uvařit i v Novém Boru. Teď se jejich sen – Pivovar BORN – stává realitou.

„Pivo začneme vařit v průběhu srpna,“ potvrdil jednatel pivovaru Daniel Nerad, jinak též ředitel Sociálních služeb města Nový Bor. Podle něj aktuálně probíhají dokončovací práce technického i administrativního charakteru související se zahájením činnosti Pivovaru BORN. „Srdce pivovaru v podobě varny, ležácké tanky a další technologie jsou už připraveny k provozu,“ řekl Nerad.

Novoborský pivovar disponuje měděnou varnou o objemu 5,5 hektolitru. Varna je propojena s plánovanou pivnicí širokoúhlým oknem, což je na pohled velmi hezké. Ležácký sklep s tanky má kapacitu 110 hektolitrů. Zde bude probíhat hlavní kvašení a zrání piva, které může být dlouhé několik týdnů až měsíců. Roční výstav v prvopočátku plánují na 500 hektolitrů.

Zajímavý rozměr pivovaru dodává i skutečnost, že bude fungovat v režimu sociálního podniku. Zaměstnání chce dát lidem, kteří na trhu práce i v současnosti obtížně hledají uplatnění. Jak sdělil Daniel Nerad, v první etapě podnikání vytvoří tři pracovní místa pro osoby, které jsou ze zdravotních nebo jiných důvodů znevýhodněny na trhu práce. „Už spolupracujeme s organizací, která těmto osobám pomáhá získat pracovní uplatnění. V budoucnu předpokládáme rozšíření,“ řekl Nerad.

Ještě během stavebních úprav zkusili uvařit podle vlastní receptury jedenáctistupňový ležák. Nikoli v Novém Boru, ale po dohodě se sládkem v pivovaru v nedaleké Krásné Lípě. K ochutnání ho pak nabídli fajnšmekrům během Sklářských slavností. „Odezvy na zkušební várku byly velmi pozitivní. Je to pro nás závazkem a povzbuzením do další tvrdé pivovarské práce,“ uvedl další z jednatelů Radek Majerčak. Vzhledem k faktu, že v Česku jsou zkušení sládci nedostatkovým zbožím, tak se jeden ze zakladatelů pivovaru hodlá v budoucnu řemeslu naučit a pivo si pak budou vařit sami. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat pro spolupráci sládka z Pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě,“ doplnil Majerčak.

Pánují pivní slavnosti
S ohledem na postupný rozjezd výroby chtějí borští pivovarníci ještě jednat o dodávání svého piva na další místa v kraji i mimo něj. A ujišťují, že počítají i s organizováním vlastních pivních slavností. Zatím nejbližší příležitostí, na které budou moci zájemci novoborskou pivní novinku ochutnat, bude kulturní akce v Chatě pod hradem ve Sloupu v Čechách v sobotu 7. září. O týden později se představí na Rodinném dni Crystalexu v Novém Boru. „V rámci prostor pivovaru počítáme v září se zřízením malé prodejny, kde si budou moci zákazníci zakoupit pivo v plastových i skleněných lahvích, případně domluvit zakoupení piva sudového,“ avizoval Majerčak.

Pivo z BORNu od podzimu lidé seženou také v Turistickém a informačním centru v Novém Boru. „Určitě oslovíme pivotéky v České Lípě a okolí,“ připomněl Nerad. Podle představ jednatelů má v přízemí pivovaru fungovat pivnice, kde bude na čepu portfolio spodně i svrchně kvašených piv z tamní produkce doplněné i vybranými druhy partnerských minipivovarů. „Nejlepší pivo si dáte zpravidla přímo v pivovaru, protože se minimalizuje transportní cesta k výčepu. Mimo to se ale chceme zaměřit i na dokonalý pivní servis související s jeho podáváním. Cílem je vytvoření zážitku s prvním lokem, ne až po šestém pivu,“ slíbil Daniel Nerad. Příznivcům piva doporučuje sledovat informace na webu a facebookovém profilu „pivovarborn“.

Minipivovar v Novém Boru se tak zařadí do skupiny přibližně 450 minipivovarů, které už v zemi existují. Jak konstatoval prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráně, obliba malých výrobců piva v tuzemsku každý rok roste a vzniká kolem pěti desítek nových minipivovarů.

Parta nadšenců buduje v Novém Boru minipivovar

Publikováno:před 5 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

V jednom z historických domů přímo na náměstí v Novém Boru na Českolipsku buduje parta nadšenců Pivovar BORN. Přestože samotný pivovar je stále spíše staveništěm, už dnes na sklářských slavnostech mohli lidé ochutnat první ukázkovou várku. Po 20 sudech jejich jedenáctky se v horkém počasí jen zaprášilo. Zkušební várku pivovar uvařil v nedaleké Krásné Lípě, odkud si půjčuje sládka. Na sklářských slavnostech to ČTK řekl jeden z jednatelů Daniel Nerad.

"Pivo máme rádi, dlouhodobě jsme objížděli minipivovary a v Novém Boru nám chyběl, proto jsme se zhruba před třemi lety rozhodli do toho pustit," řekl. Novoborský pivovar bude spadat do kategorie minipivovarů, varnu má o velikosti 5,5 hektolitru. Fungovat bude v režimu sociálního podniku, práci chce dát lidem, kteří na trhu práce i v současnosti obtížně hledají uplatnění. "Nám se na to sociální podnikání podařilo získat dotaci, v rámci provozu vyčleníme tři místa pro lidi, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni na trhu práce," řekl Nerad.

První jedenáctistupňový ležák uvařili podle vlastní receptury se sládkem v pivovaru v nedaleké Krásné Lípě. "Říká se jim létající sládci, protože zpravidla mají na starost několik minipivovarů," poznamenal Nerad. V budoucnu je ale jeden z jeho kolegů připraven se řemeslu naučit a pivo si pak budou vařit sami. Sládci jsou totiž v Česku velmi nedostatkovým zbožím a je jich potřeba stále víc. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně existuje v Česku už kolem 450 minipivovarů a každý rok 40 až 50 nových vzniká.

"Předpokládáme, že provoz zahájíme naostro ve druhé půlce srpna," dodal Nerad. Do budoucna se počítá v areálu pivovaru i s malou pivnicí, zpočátku se ale bude pivo jen prodávat v sudech či lahvích. V prvním roce chtějí uvařit kolem tisíce hektolitrů. Vařit chtějí tradiční české jedenáctky a dvanáctky, ale plánují i piva svrchně kvašená typu Ale.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.05.08.2019 11:222