Historie a současnost minipivovaru Veselka

Něco z historie nemovitosti …
Podle údajů z Pozemkové knihy je první zmínka o nemovitosti z roku 1877, do r. 1929 sloužil dům jako hostinec, v roce 1937 byla zakoupena rodinou Tomšíčkových, která provedla přestavbu a rekonstrukci objektu v 1. NP na restauraci s tanečním sálem a na prodejnu řeznictví s řeznickou dílnou. Ve 2. NP byly vybudovány čtyři jednopokojové byty se sociálním příslušenstvím.pivovar
Již před rokem 1937 byl v nemovitosti Veselka provozován hostinec, tenkrát patřil paní Marii Rejchrtové , bytem ze Zbečníku u Hronova nad Metují.

HISTORIE PIVOVARU A VÝROBA PIVA
Minipivovar byl založen v říjnu roku 2013. Jedná se o jeden z nejmenších pivovarů v České republice s ročním výstavem cca 300 hl. Stabilně dodáváme pivo pouze do naší restaurace. Všechna piva vyrábíme klasickou českou technologií – varna, spilka, ležácký sklep.
● Varna
Vaříme dekokčním způsobem na dva rmuty. Slad dovážíme z Českomoravských sladoven – Zábřeh na Moravě. Používáme český chmel /nejvíce premiant a žatecký poloranný červeňák/, příležitostně i jiné české odrůdy.
● Spilka
Používáme kvasnice spodního kvašení. Hlavní kvašení probíhá v otevřených kvasných kádích při teplotách do 10 st. C.
● Ležácký sklep
Teplota v prostoru ležáckých tanků je 2 až 3 st. C. Naše pivo dozrává v případě jedenáctky 21 dní a déle, silnější piva o několik týdnů déle.
Zdroj:Stránky minipivovaru Veselka, 2018


LITOMYŠLSKÉ HOSPODY PŘED PADESÁTI LETY
Od České Třebové jdouc, byla na Záhradí „Buřvalka“, hostinec na prostraném náměstí, kterýž nyní je ovšem místem velmi známým, neb hostil po dlouhá léta mistra Jiráska. Na Záhradí byla také hospoda nám dětem velmi milá, byla to „V e s e l k a“. Starý voltižér Pecival vymýšlel pro malé i velké všelicos, co by táhlo. Velcí mohli jíst a pít, jezdit na koni u něho,malí tu našli nelektrickou tramway, kterou tlačili kluci, houpačky a j. v zahradě prostrané, jejíž ohradní zdi byly vlastnoručně Pecivalem vyzdobeny.

Po sepsání Mnichovské dohody v roce 1938 našli na Veselce (a nejen tam, prostory pro uprchlíky poskytovaly i hostince Hluchanda, Na Babce, U Zeleného věnce) azyl čeští uprchlíci z pohraničí. Již dříve se Veselka stala několikrát pivovarazylem pro uprchlíky. V roce 1914-1918 sloužila svými prostory hospodského sálu Polákům z Haliče. Krátce po vyhlášení války s Itálií v květnu 1915 dorazily do zdejšího okresu první transporty běženců z Istrie (celkem přes 500 osob), z nich desetina skončila na Veselce.

V roce 1960 přešlo vlastnictví k nemovitosti na Československý stát – MNV v Litomyšli a v té době byla v objektu také zřízena trafostanice. V roce 1991 došlo k vydání nemovitosti původním vlastníkům. Objekt dlouhou dobu chátral, nebyly na něm prováděny žádné úpravy. V průběhu let ve vlastnictví státu v něm byl umístěn bazar nábytku a školní jídelna.

V roce 2005 zakoupil nemovitost Jiří Kohák, ml. z Nedošína. Vrhl se do celkové rekonstrukce nemovitosti, počínaje likvidací přístavků na přiléhajících pozemcích a přestavbě tanečního sálu na cvičební. V současnosti je v nemovitosti opět v provozu nově upravená restaurace s nekuřáckým salónkem a terasou. Cvičební sál je zaplněn převážně nadšenci do různých bojových umění a fitness cvičení. V prvním patře jsou zrekonstruovány dva byty. Zbylá část patra a půdní prostory jsou doposud v rekonstrukci.
Zdroj:Výňatek z knihy, autor Josef Šimek


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky minipivovaru Veselka

Kdy:dle dohodyObec:LitomyšlZdroj:Minipivovar Veselka

EXKURZE PO MINIPIVOVARU
Exkurzi je nutné domluvit předem s panem sládkem na telefonu 775 99 88 69.

Exkurze vč.ochutnávky 0,3l světlého a 0,3l polotmavé jedenáctky = 50,-Kč / osobu.

Maximální počet návštěvníku na jedné exkurzi je z důvodu malých prostor omezen na deset osob.

Prohlídku lze domluvit individuálně i pro menší skupinku či jednotlivce /minimální sazba 150,-Kč = prohlídka s ochutnávkou a přednáškou/

Délka trvání prohlídky cca 30 minut plus volná diskuse.

MODEROVANÉ DEGUSTACE PIVA
Pro firmy, jednotlivce či zájmové skupinky lze dojednat moderovanou degustaci s ochutnávkou několika pivních stylů. Cenu, dobu trvání a množství degustovaných piv lze domluvit individuálně na tel. 775 99 88 69.

Aktualizováno: před 9 lety

Litomyšl: Bedřichova jedenáctka opravdu chutná

Publikováno:před 10 letyZdroj:Parlamentní Listy

Je to již téměř rok, kdy v minipivovaru na Veselce načepovali prvního jedenáctistupňového Bedříška. Od té doby vytočil Jirka Kohák se svým týmem mnoho litrů litomyšlského piva, přidal na čep další druh a chystá oslavu výroční první uvařené várky.

První rok byl hlavně o práci a vylepšování. „Navýšili jsme výstav, přikoupili jsme jeden tank, protože už nestačila kapacita, ale tím jsme na stropě další kapacity, nemáme totiž prostory,“ uvedl Jiří Kohák, majitel a sládek pivovaru. Přes léto jel minipivovar na téměř plnou kapacitu, což je skoro 440 hektolitrů piva ročně. Receptura jedenáctky Bedřicha se od začátku změnila. „První várka byla naostro. Netušili jsme, jaké pivo bude. S recepturou jsme dost pracovali a ta výsledná je úplně jiná než první. Na začátku to nebyla úplná hitparáda, ale pivo bylo pitelné. Nebyl to průšvih, ale udělali jsme zásadní kroky, abychom pivo vylepšili. Navíc jsme přidali na čep jedenáctku polotmavou,“ vysvětlil Jiří Kohák.

Litomyšlské pivo se čepuje na Veselce, ale pro lahve sem jezdí i zájemci ze širokého okolí. Zájem o pivo je velký. „Pochutnají si na něm stálí štamgasti, ale existuje i spousta pivních turistů, kteří k nám za pivem dojíždějí. A někdy se zdá, že je větší zájem od lidí mimo Litomyšl. Chtějí udělat exkurzi, ochutnat,“ dodal sládek. Do dalšího roku už Jiří Kohák zásadní změny piva neplánuje. „Myslím si, že jsme světlou jedenáctku i tu polotmavou vyladili do finální podoby. Každý rok je ale jiný slad, chmel, ale to už není taková práce jako na začátku,“ dodal majitel minipivovaru.

Jedenáctka Bedřich za první rok své existence nasbírala několik ocenění. Jedno z těch hlavních je vítězství v Regionální potravině Pardubického kraje v kategorii alkoholických a nealkoholických nápojů. Na Pivní pečeti v Táboře se navíc dostala do třetího kola mezi posledních 21 vzorků, což je pro nové pivo veliký úspěch. A pivaři na Slavnostech piva ve Svitavách udělili Bedřichovi krásné třetí místo.

Ještě jste Bedřicha neochutnali? Tak máte šanci to napravit. K výročí uvaření první várky totiž chystají na Veselce na sobotu 11. října od 11.00 hod. zvláštní program. „Začneme vysazením pivovarského stromu na terase. Představíme nový půllitr, který jsme si nechali udělat. Navíc nabídneme lidem výroční ležák – dvanáctku, uvařenou pouze pro tuto příležitost. Sehnal jsem také piva, která se točí na Oktoberfestu. Budou tupláky, čtyři mnichovská piva, hudba,“ zve na Veselku Jiří Kohák. Narozeninová oslava se uskuteční téměř přesně na den, kdy uvařil první pivo. Jedenáctku Bedřich ochutnal ve svém minipivovaru 12. října 2013.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.13.10.2014 22:081