Historie a současnost minipivovaru Ruprenz

Pivovar Ruprenz navazuje po letech temna na historii vaření piva v obci Uhřínovice. Není bohužel zaznamenáno v kronikách, kdy se pivo v obci začalo vařit, ale v ústním podání se až do dnešních časů dochovaly staré rodové receptury, dle kterých již ženy dávných Uhřínů vařily pivo mužům jdoucím na pole bojovat o zrno. Tyto prapůvodní postupy byly nyní pivovarzpracovány a podle připomínek místních konzumentů upraveny tak, aby pivo opět mohlo plnit svoji kulturně-společenskou roli v dějinách obce a přilehlého okolí…..

Pivovar Ruprenz naleznete v obci Uhřínovice, která se nachází v samém srdci Vysočiny nedaleko města Brtnice. Původní jméno obce pocházející z 13.století je Ruprenz, odtud tedy název piva. Založení pivovaru v roce 2013 předcházelo několik let domácího vaření, ladění receptur a pořizování potřebných technologií. Pivovar bohužel nedisponuje pivovarskou restaurací, ale k ochutnání pivo nabízíme v hospůdkách a restauracích v našem okolí. Přímo v Uhřínovicích můžete místní ležák ochutnat v raritním samovýčepu, který naleznete hned na okraji obce.
V současné době vaříme pivo Ruprenz pro potřebu obce a nejbližšího okolí a rádi bychom vyplnili bílé místo na mapě místního pivovarnictví, které vzniklo uzavřením brtnického pivovaru v roce 1945. Věříme, že každý znalec dobrého moku ocení kvalitu našeho piva vařeného s největší péčí a láskou.
Zdroj:Stránky minipivovaru Ruprenz, 2014


Více na stránkách pivovaru

Zákon zrušil automat na pivo. Ze světové atrakce teče už jen limonáda

Publikováno:před 7 letyZdroj:iDNES.czAutor:Martin Vokáč

Kvůli novému zákonu známému hlavně jako „protikuřácký“ musela skončit atrakce, která proslavila Uhřínovice ve světě. Martin Povýšil, majitel minipivovaru v malé vsi na Jihlavsku, už nemůže provozovat automat na pivo. Z rarity, o níž psal i britský The Guardian, tak teče jen limonáda.

Na potíže plynoucí ze zákona pro provozovatele „pivomatu“ upozornil týdeník Euro.

„Je to absolutní nesmysl. Páni poslanci by si měli alespoň občas přečíst, co vůbec schvalují. Zákon se sice jmenuje protikuřácký, ale osmdesát procent se ho týká alkoholu. A obsahuje i takovéto nesmysly,“ zlobí se majitel automatu a minipivovaru Ruprenz Martin Povýšil.

Není to tak dlouho, kdy Brtnice, pod níž Uhřínovice spadají, hostila své přátele z partnerského švýcarského městečka Orpund. Zájezd se samozřejmě zajel podívat i do místní části, právě kvůli automatu na pivo.

„Naši hosté z toho byli nadšení,“ říká brtnická starostka Miroslava Švaříčková.

„Švýcarští radní tady před automatem přemlouvali svého starostu, ať jim to u nich taky nechá zřídit. Moc se jim to líbilo,“ dodává i Martin Povýšil.

Automat na pivo provozoval v Uhřínovicích zhruba čtyři roky. Na zakázku mu ho zhotovil takřka na koleni jeho známý. Stačilo vzít si vedle kelímek, vhodit do stroje dvacetikorunu a automat natočil půllitr piva. Potřeba byl i občanský průkaz, který musel projet čtečkou, v níž odečetl datum narození. Tak majitel automat zabezpečil, aby z něj netočili nezletilí (více čtěte zde).

Světovou raritu, o níž se zmiňovaly i prestižní světové zpravodajské servery (dočíst se můžete zde), však nyní pohřbili čeští zákonodárci. Do protikuřáckého zákona, který platí od posledního květnového dne, totiž dostali ustanovení, že je nově zakázán prodej alkoholu z automatů. A to se týká i piva.

S pivem zmizela i magie místa, které ve vsi nahradilo hospodu
Automat ve zdi domu minipivovaru i nadále zůstává. Už z něj ale neteče pivo, nýbrž limonáda. Tu si mohou načepovat i děti. Pivní sud k automatu Povýšil připojí už jen tehdy, když do minipivovaru přijede exkurze a s obsluhou si chce automat vyzkoušet.

Je to jediná možnost, nicméně jsou z ní celé Uhřínovice i Brtnice nešťastné. Ve vsi totiž není hospoda a v létě se u automatu scházeli místní. „To místo právě díky pivu mělo magii, mělo své kouzlo,“ krčí rameny Martin Povýšil.

Konec „pivomatu“ velice mrzí i Miroslavu Švaříčkovou. „Byl to turistický tahák. Pivní automat bude chybět nejen kvůli tomu, že k němu jezdili lidé ze širokého okolí. V Uhřínovicích fungoval i jako takový ten společenský prvek, který tmelil sousedské vztahy. Je obrovská škoda, že musel skončit,“ dodala brtnická starostka.

Automat na pivo končí, jeho existenci zatrhl protikuřácký zákon

Publikováno:před 7 letyZdroj:Novinky.czAutor:Kristýna Léblová

Nový protikuřácký zákon, který nabude platnosti 31. května, omezuje nejen milovníky nikotinu, ale také příznivce piva. Novela zákona totiž ruší existenci automatů na alkohol. V Uhřínovicích na Jihlavsku končí místní rarita - pivomat

V malé vísce by se hospoda neuživila, a tak Martin Povýšil, majitel malého pivovaru, vymyslel automat na čepované pivo - pivomat.

Pivo do kelímku za dvacku
„Stačí projet občanský průkaz čtečkou, aby se ověřila plnoletost, hodit dvacet korun, vzít kelímek a načepovat si pivo nebo limonádu,“ popisuje svůj vynález Povýšil. Nápad na pivomat vznikl podle Povýšila u piva v restauraci. „Vydělat se na tom nedá, ale je to jediný způsob, jak simulovat hospodu, která dnes už zaniká a na malých obcích nemá šanci přežít.“

Na pivo až z Japonska
O originální nápad projevila zájem i zahraniční média a do vesničky se začali sjíždět turisté z celého světa. „Na kole sem dojel kluk ze Skotska! Nebo se tu otočí i zájezd z Japonska nebo Malajsie. A Češi z toho mají takové už poutní místo. Jednou mi tu seděli lidé z Přerova s tím, že ještě čekají na svého souseda,“ směje se Povýšil.

Konec popíjení
S posledním květnem tato kuriozita ale končí. Důvodem je nový protikuřácký zákon, který začne platit 31. května. „Kvůli tomuto zákonu, do kterého se podařilo propašovat různé zákazy a omezení týkající se alkoholu, musí skončit také automaty na alkohol. Od 1. června zde poteče maximálně limonáda, sekce piva bude zablokována,“ uvedl majitel pivomatu. Pivo si natočí už jen v rámci turistické atrakce, když za ním někdo přijede na exkurzi.

Paragraf 11
Zákon č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek skutečně v paragrafu 11 v Hlavě III v bodě 4 kromě jiného říká, že se zakazuje prodávat alkoholické nápoje prostřednictvím prodejního automatu.

Samovýčep místo hostince. Změní vynález tvář českých vesnic?

Publikováno:před 10 letyZdroj:Lidovky.czAutor:Ondřej Stratilík

Přes den cyklisti, odpoledne traktoristi po šichtě a večer místní. U malé skříňky ve stěně kulturního domu se zvykli scházet všichni Uhřínovičtí. Z pivního automatu si načepují jedenáctku a dřevěné lavičky jim nahrazují restauraci.

Obecní hospoda tu zavřela už před mnoha lety. Stejně jako v desítkách dalších vesnic i v Uhřínovicích u Jihlavy prostě neměla dost zákazníků. Zatímco v roce 1970 tady žilo 113 lidí, teď už jich v několika zdejších domech bydlí jen polovina. Pouze během prázdnin a víkendů obec ožívá chalupáři. Právě „náplavy“ mohou za to, že se výčep do Uhřínovic vrátil. I když v trochu nezvyklé formě.

Nebýt zdejšího pivního nadšence Martina Povýšila s minipivovarem v garáži, speciální automat by nevznikl. K nápadu jej popíchli víkendáři. „Vesnice hospůdku potřebuje,“ pokyvuje Povýšil hlavou, zatímco otevírá plechovou skříňku ve stěně kulturáku. Za dvacet korun si tady může kdokoliv načepovat půllitr jedenáctistupňového piva Ruprenz. Tedy ne úplně všichni. Stroj otevře pípu, teprve až zákazník do čtečky vloží svou občanku - to aby si alkoholu nemohly dopřávat děti. Zase se mají kde scházet

A i když zrovna poprchává a teploměr ukazuje patnáct stupňů, o zákazníky nouze není. „To je pro manželku,“ směje se starší muž, který si pro ležák přijel z Jihlavy. Prý na doporučení zetě. Za deset korun si načepuje malé pivo a v autě předává choti. „Povedlo se, žena vás chválí!“ volá přes stažené okýnko na Povýšila. Pivovarník přiznává, že reakce na automat jsou jen pozitivní. Ze začátku sice řešil několik nesrovnalostí s úřady, teď už se prý ale všechno zaběhlo.

Nadšení jsou především místní lidé, kteří se zase mají kde scházet. „Nejvíc si tam chodíme o víkendech se džbánkem,“ chválí si vynález starší paní přes nízký plot. „To jste měli vidět, když byla vedra, tam to žilo. Až do večera bylo slyšet štěbetání jako z hospody,“ popisuje.
Alespoň částečnou atmosféru restaurace dodávají výčepu lavičky se stoly a slunečníky. Na procházky si sem přicházejí posedět jak přespolní, tak i lidé zdaleka.
Že se o pivním automatu ví, dokazuje třeba návštěva manželů z Náchoda. „Funguje to jako pramen nebo poutní místo,“ směje se Martin Povýšil. Uhřínovice, o něž dřív v turistické mapě zavadilo jen minimum návštěvníků, se díky vynálezu staly cílem pochodů i cyklistických výletů.
Zatímco v malé vesničce automat funguje od loňského léta, na zámku v nedaleké Brtnici jej instalovali na začátku letošního července. Za třicet korun načepuje dvanáctistupňový ležák Pirnitz. Také z varny Martina Povýšila. Za měsíc a několik dnů se tam už vytočilo deset sudů, což znamená tisícovku půllitrů.

„Přijíždějí cyklisté, načepují si, podívají se na nádvoří a jedou dál. Ale chodí i místní,“ vypočítává Lukáš Kružík, ředitel obecně prospěšné společnosti Zámek Brtnice. Díky nim se zdevastované středověké sídlo po dvouleté přestávce opět otevřelo veřejnosti.
Mezi oprýskanými zdmi to žije především během víkendů, kdy se pořádají šermířská či kovářská setkání. A to jsou dny, kdy se vypije i nejvíc piva. S trochou nadsázky automat obnovil několik století starou tradici - zámek měl i svůj pivovar, který ale v 18. století vyhořel.

„Nemáme peníze na brigádníka, tohle tenhle zásadní problém vyřešilo,“ ukazuje Kružík na pivní samovýčep. Jde o hlavní výhodu stroje: má nízké provozní náklady. Vlastně stačí vyřešit jen chlazení sudů. V Brtnici je dávají do velké lednice, v Uhřínovicích do upraveného sklepa kulturního domu. Nefunguje jen tehdy, dojdeli pivo. Anebo přes zimu, aby trubky nezamrzly.
„Trpí jen ta ekologie,“ krčí Kružík rameny nad pytli plnými ulepených plastových kelímků. A stejné je to i v Uhřínovicích. Tam se jimi zase plní sklep pod kulturákem. Pár lidí už se sice naučilo chodit se džbánem, ale jen výjimečně si štamgasti přicházejí se svým skleněným půllitrem.
Povýšil se smíchem vtipkuje, že stejně jako se na konci zimy zapaluje moréna, i on jednou za rok kelímky nechá na návsi shořet.

„Jsem na maximu“ I když o automat projevilo zájem několik dalších obcí, Martin Povýšil se zatím do ničeho nehrne. Prý mu stačí, když si dva současné výčepy na sebe vydělají. Ostatní by prý ani nestíhal plnit.
„Už dnes jsem na maximu, týdně dělám dvě várky, což znamená pět set litrů piva,“ sumarizuje ve své improvizované spilce. Hlavní pro něj je, aby v Uhřínovicích fungoval společenský život. Proto se sousedy pořádá bály, koncerty na hřišti anebo rybářské závody u obecního rybníka.

Pivomat nahradil v malé vsi na Jihlavsku hospodu. Ta by se neuživila

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDNES.czAutor:Michal Kolařík

Zhruba před rokem zřídil Martin Povýšil v Uhřínovicích, malé obci na Jihlavsku, malý pivovárek. A přišel i s nápadem umístit do obce automat na čepované pivo, takzvaný pivomat. Ten je na budově obecního kulturního domu. Podnikatel tvrdí, že se mu sbíhají pozitivní ohlasy z celého světa.

Martin Povýšil ve svém malém pivovárku vaří jedenáctku ležák s názvem Ruprenz, což je původní název Uhřínovic. Maximální dávka, kterou je schopen najednou navařit, je 200 hektolitrů piva.

"V obci není hospoda, neuživila by se tu, tak vznikl takovýto nápad. Myslím, že je to problém více vesnic a toto bylo řešení, jak pivo mezi lidi dostat alespoň v létě," nastínil. Automat bere pouze kovové mince a půllitr vyjde na 20 korun.

"Zájem o pivo z automatu je, ale je to nárazové. Občas přijedou cyklisti nebo turisti. Místní vypijí piva minimum, jsme vesnička malinká," dodal.

Automat mu zhotovil na zakázku jeho známý. "Automaty vyrábí na koleni a vyrobil mi jeden na zakázku. Je to vlastně unikát," dodal Povýšil.

"Odezvy mám úžasný z celé republiky i z Jižní Ameriky, nebo třeba Německa a Švýcarska, všem se to líbí a jsou z toho nadšení," dodal Povýšil. O vybudování byznysu ale neuvažuje, o dalším rozšíření pivomatů nepřemýšlí. "Je to rarita udělaná pro vlastní potěšení a pro obec," dodal.

Plnoletost pozná podle občanky
Automat je i zabezpečen proti čepování alkoholu nezletilým. "Má čtečku občanky, která pivo nevydá mladším osmnácti let,“ vysvětlil Povýšil.

"Čtečka odečítá datum narození od aktuálního data, na občanku pod osmnáct let pivo nenatočí. Čtečku vyrábí firma, která na to má dokonce evropský patent," dodal pivovarník.

A podle něj neobstojí argument, že by si mládež mohla doklady vypůjčit jinde, či natočit pivo přes starší kamarády. "To už je zase problém toho, kdo mu tu občanku půjčí, to už je zneužití dokladů," dodal.

Podobný pivní automat fungoval i na cyklostezce u Ústí nad Orlicí. "O tom automatu u Ústí jsem slyšel, že už nefunguje, že ho snad rozbili vandalové," dodal Povýšil.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.01.06.2017 15:194