Historie a současnost Pivovaru Lyer

V lednu 2014 jsme na Modravě v centrální části NP ŠUMAVA otevřeli stylový PIVOVAR vystavěný na původních základech starých stavení. Na Modravě se pivo dříve zřejmě nevařilo - není historicky doloženo.

Téměř okamžitě se svými ležáky zařadil náš PIVOVAR ke pivovaršpičce českého pivovarnictví, čehož jsou důkazem četná ocenění na prestižních soutěžích.

Poctivá šumavská piva vaříme pod obchodní značkou LYER. V létě turisté a v zimě běžkaři oceňují zejména výčepní piva, dále i ležáky a speciální piva.

Značka LYER je ochranná známka a znamená jméno majitele Ing. Radovana Lyera.

Zvláštností strojního zařízení tohoto minipivovaru je inovativní použití tepelného čerpadla pro chlazení mladiny a kvasných i ležáckých tanků při současné výrobě horké vody. Aplikace tohoto zařízení významně snižuje energetickou náročnost minipivovaru.

Pro privátní akce mimo naše penziony nabízíme k prodeji i sudové pivo 30 a 50 litrů s možností zapůjčení výčepního zařízení.pivovar

Naše pivo si můžete odnést i s sebou domů v dárkovém jednolitrovém balení.

Sládkem našeho pivovaru je pan Jaroslav Kouba.
Po předchozí dohodě pořádáme prohlídky pivovaru s ochutnávkou piva.

Za relativně krátkou dobu fungování se pivovar stal oblíbenou zastávkou nejen návštěvníkům Modravy, ale i místních obyvatel. K tomu, aby Vám pivo chutnalo, přejeme pivovarským pozdravem... „Dej Bůh štěstí“
Zdroj:Stránky Pivovaru Modrava, 2018


Více na stránkách pivovaru

Velký úspěch modravského Pivovar Lyer

Publikováno:před 7 letyZdroj:ŠumavaNET.cz

Na 27. mezinárodním pivním festivalu pivo Lyer z Modravy výborně bodovalo.

Mezinárodní pivní festival vylákal 16. - 18. února 2017 na českobudějovické výstaviště velké množství milovníků zlatavého moku.. Labužníci mohli ochutnat to nejlepší z českých i světových pivovarů a minipivovarů, vyzkoušet nejen známé a oblíbené ležáky, ale i méně obvyklé pivní speciály, svrchně kvašené stouty,portery, „ejly”, lambiky, anebo třeba piva pšeničná.

Pivo, které se vaří přímo v srdci Šumavy, získalo stříbrnou medaili hned ve dvou kategoriích a to: v kategorii světlý ležák premium z minipivovaru a v kategorii nefiltrované pivo.

Přijeďte na Modravu a v útulné restauraci na břehu Roklanského potoka si pochutnejte na pravém šumavském pivu.

Z redakce ŠumavaNet.CZ posíláme týmu pivovaru Lyer na Modravu velkou gratulaci.

Nejlepší ležák dělá Modrava!

Publikováno:před 8 letyZdroj:Sušice.eu

Jarní cena českých sládků je degustační soutěž, v níž se stále častěji objevují netradiční speciály minipivovarů. A ty jsou poslední dobou velmi vyhledávaným artiklem. Potvrdil to i letošní ročník, z něhož jako vítězný minipivovar vyšel Holendr z Valašského Meziříčí a nejlepší ležák je z Modravy!

Velkého úspěchu se dočkal v soutěži minipivovarů pivovar Holendr z Valašského Meziříčí, jemuž se v hodnocených kategoriích umístily hned čtyři vzorky. Světlý speciál Holendr 14 vyhrál kategorii světlých speciálů a třináctka se v téže kategorii navíc umístila třetí. Světlý ležák skončil ve své kategorii na třetí příčce a světlá výčepní desítka byla vyhodnocena mezi světlými výčepními jako druhá nejlepší.



Nejlepším světlým ležákem byl vyhodnocený Lyer 11 z pivovaru Modrava, druhá skončila Brněnská 12 od Brněnské pivovarnické společnosti a třetí právě již zmiňovaný Holendr 11.



„Mám za to, že základem kvality našeho piva je neskutečně kvalitní voda, ze které naše pivo připravujeme. A opomenout rozhodně nemůžu osobu našeho pana sládka Jaroslava Kouby. Jeho světlý ležák získal již hlavní bronzovou cenu na soutěži Zlatá pivní pečeť a jeho nefiltrovaná dvanáctka skončila stříbrná. Beru to tedy jako další důkaz jeho kvalit,” řekl pro Novinky Radovan Lyer ze šumavského pivovaru Modrava.

Zaostřeno na: dvanáctka Lyer z Modravy

Publikováno:před 9 letyZdroj:Lidovky.cz

Jsou minipivovary, které slouží jako samostatná živnost a musí se hodně snažit, aby se k nim zákazníci vraceli. A pak jsou tu ty, jež plní roli zpestření či kratochvíle při jiném podnikání. To je i případ firmy Lyer na Modravě. V kvalitě piva se tenhle fakt samozřejmě odráží.

Když loni v lednu na Modravě vznikl při penzionu nový minipivovar, nebyl v tomhle koutu Šumavy prvním. Už od roku 2011 se pivo vaří i v blízké Kvildě. O té ale zase někdy příště. Lyer se do žádných velkých experimentů nepouští, jeho sortiment představuje klasickou pivní produkci - desítku, jedenáctku a dvanáctku. A právě na světlý dvanáctistupňový ležák se zaměřím dnes.

Pivo s pěti procenty alkoholu zdobí po nalití do sklenice poměrně vysoká zátka z pěny a silně sladová vůně. Barva ležáku je tmavě pomerančová. Na tyhle povedené vstupní atributy však rychle zapomenete, když se napijete. Nasládlá chuť se závěrečnou mírnou hořkostí přesně ilustruje univerzálnost a nezapamatovatelnost piva dělaného pro většinového konzumenta. Říz je slabý až neznatelný.

Ležák Lyer možná funguje přímo na Modravě pro odpočívající turisty a cyklisty jako osvěžení po celodenním výletě. Jenže v situaci, kdy okolní penziony a restaurace točí zajímavá piva (ať už jde o polotmavého Klostermanna či produkci minipivovaru u Bizona), je Lyer pouze dalším z řady přehlédnutelných podniků.

Modravský pivovar Lyer vaří první pivo

Publikováno:před 10 letyZdroj:Jihočeské novinky

Historický okamžik v novodobých dějinách Modravy. Nově postavený pivovar na břehu Roklanského potoka začal vařit první várku světlého piva. Za šest týdnů mohou návštěvníci Modravy a okolí ochutnat první jedenáctistupňový Světlý Modravský ležák.

Penzion s pivovarem je postaven na místě, kde byly na Modravě na konci šedesátých let zbourány poslední domy, určené po odsunu německých obyvatel k demolici. Investorem stavby je provozovatel na protějším břehu stojících penzionů Modrava a Pupík pan Radovan Lyer, jehož jméno ponese nejenom pivo, ale zároveň celý penzion s pivovarem. Architektonický ráz stavby je shodný s typem staveb, které na tomto místě původně stály. Stavba penzionu s pivovarem byla zahájena v červnu 2011 a zkolaudována byla třicátého prosince loňského roku.

Modrava se může díky investorovi pyšnit stavbou, která ničím neruší, ale naopak doplňuje, historický ráz Bienertovy pily s okolními stavbami, které jsou spolu s Klostermannovou chatou nejfotografovanějším místem Modravy. A pro návštěvníky pivovaru bude určitě atraktivní podívanou to, že varna pivovaru je součástí restaurace.

Pivovar bude atraktivní nabídkou nejen návštěvníkům Modravska, ale i místním obyvatelům a k tomu, aby lidem pivo chutnalo, snad zbývá popřát tradičním pivovarským pozdravem „Dej Bůh štěstí“. O historickém okamžiku pro Modravu informoval modravský starosta Antonín Schubert.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.02.2017 07:194