Historie a současnost Pivovaru Uherský Brod

Cech pivovarníků a Jan Amos Komenský
Vaření piva v královském městě Uherský Brod má dlouholetou tradici, která sahá až do středověku. Z historických pramenů se dozvídáme, že i nejznámější osobnost Uherskobrodska, Jan Amos Komenský, pivovarkterý se narodil 28. 3. 1592, patřil do pivovarnické rodiny. Jeho otec, Martin Komenský, byl členem cechu pivovarníků v Uherském Brodě. Na počest otce Učitele národů se v Pivovaru Uherský Brod vyrábí 14% světlý speciál Comenius.

První společný a druhý panský pivovar v Uherském Brodě
První společný pivovar, který nahradil právovárečné domy, si uherskobrodští měšťané postavili v roce 1614, ale během třicetileté války, už v roce 1643, byl zničen švédskými vojsky. Druhý, panský pivovar, byl zbudován v roce 1652. Původně městský pivovar byl později odkoupen rodinou Kauniců a od roku 1848 pronajímán různým sládkům.

František Bedřich Janáček zakládá nový Uherskobrodský pivovar
Jedním z posledních nájemců panského pivovaru byl český sládek František Bedřich Janáček (1845–1925). Pro neshody s majitelem pivovaru se F.B. Janáček rozhodl postavit si vlastní pivovar. S jeho stavbou započal v roce 1894 a dokončil ji v roce 1895.

Rozkvět pivovaru v meziválečném období
V období mezi dvěma válkami patřil Janáčkův uherskobrodský pivovar mezi nejmodernější závody ve střední Evropě. Sládek Jaromír Janáček spravoval a zveleboval rodinný pivovarpivovar až do znárodnění v roce 1948.

Nová doba a modernizace pivovaru
V roce 1993 byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce celého pivovaru, díky níž se Pivovar Uherský Brod stal znovu jedním z nejmodernějších podniků svého druhu ve střední Evropě. Po rekonstrukci byla do provozu uvedena nová, plně automatizovaná varna a stáčecí linka na nerezové KEG sudy, čímž se opět zvýšila kvalita piva i kapacita pivovaru. Pivovar je držitelem certifikátů jakosti a životního prostředí ISO 9001:2001 a ISO 14001:2005. Má stanovenu politiku jakosti a politiku ochrany životního prostředí.
Pivovar Uherský Brod dnes patří do společnosti Pivovary Lobkowicz, která vlastní nebo má podíly v několika dalších regionálních pivovarech. Cílem této společnosti je návrat k tradici českého pivovarnictví: vaření poctivého piva z kvalitních surovin podle původních receptur.
Zdroj:Stránky Pivovaru Uherský Brod, 2017


Staletou tradici piva v Uherském Brodě nepřerušily ani války. Stalo se to až teď

Publikováno:před 4 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Andrea Kratinová

Fungování velkých průmyslových pivovarů je ve Zlínském kraji u konce. Po pivovarech v Uherském Ostrohu a Jarošově letos přestal vařit také v pivovar v Uherském Brodě.

Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy. Je to vůbec poprvé, kdy se zde vaření piva přerušilo, říká historik z Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Radek Tomeček.

„Pivo se vařilo i za druhé světové války. Mělo to ale úskalí. Válečná ekonomika nebyla schopna zajistit suroviny, vyráběly se proto piva nízkostupňová. Vařilo se pivo i pro Slovenský stát, kdy si Slováci dodávali suroviny,“ říká historik.

Velký úspěch pak mělo první poválečné pivo. „Začalo se čepovat na sokolské slavnosti někdy v létě 1945 a bylo prý chutné a šlo na odbyt,“ dodává Tomeček.

V rozhovoru se dozvíte o historii pivovaru více. A také o tom, že stále není jasné, jaký bude jeho další osud. Brodské pivo nyní Pivovary Lobkowitz vaří v Černé Hoře.

Uherskobrodské pivo začala vařit Černá Hora, budoucnost areálu je nejasná

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jana Fuksová

Výroba piva se z Uherského Brodu přesunula do 120 kilometrů vzdálené Černé Hory u Blanska. Firma Pivovary Lobkowicz Group, do níž patří i uherskobrodský pivovar, bojuje s následky koronavirové krize. Pivovarnictví má ve městě několikasetletou tradici.

Hlavní budovu zdobí z dálky viditelný portrét Františka Bedřicha Janáčka, který připomíná, že pivovar patří k tomuto městu už od roku 1894 a ještě před osmi lety nesl jeho jméno.

Tradice pivovarnictví je ale v Uherském Brodě podle historických pramenů mnohem delší a sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy.

V posledních týdnech se ale práce v historickém areálu u frekventovaného kruhového objezdu zastavily. Prodejna piva je zákazníkům k dispozici, další budovy ale zůstávají zavřené.

„Nemáme žádné oficiální informace z firmy. Pouze z doslechu vím, že pivo už se v Brodě nevaří, jen se sem distribuuje z Černé Hory. Také se údajně hledá nájemce prostor, který by ve výrobě piva pokračoval,“ naznačil starosta města Ferdinand Kubáník. „My bychom byli pochopitelně rádi, místní lidé jsou patrioti,“ poukázal.

Firma situaci nekomentuje
Majitel pivovaru, firma Pivovary Lobkowicz Group, na dotazy MF DNES neodpověděla. Z předchozího vyjádření pouze vyplývá, že celá skupina, do které patří celkem sedm pivovarů po celé republice a kterou vlastní čínská společnost Citic Europe Holdings, bojuje s následky koronavirové krize.

„Stejně jako další firmy v tomto odvětví, tak i pivovary ze skupiny Lobkowicz zaznamenaly propad v prodeji sudového piva na českém i zahraničním trhu. Situaci jsme řešili operativně a snažili se dopady minimalizovat,“ sdělila Martina Husková, marketingová manažerka společnosti.

Podle obyvatel města nechodí větší část z několika desítek zaměstnanců do práce a ve firmě pracuje pouze obchodní oddělení, které zajišťuje zboží do prodejen a hospod.

Místní pivo značky Prémium, Patriot a Perun se točí v několika restauracích po celém regionu. První dvě značky měly v minulých letech úspěch v soutěžích kvality, jako je Cena českých sládků nebo Pivo České republiky. U štamgastů byly také hodně žádané. Obliba ale pomalu klesala.

Pivovary Lobkowicz Group zatím stále provozují restauraci v Domě kultury v centru města. Smlouva s radnicí o nájmu prostor je dlouhodobá.

„Dlouho jsme provozovatele hledali a byli jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili s majiteli místního pivovaru a podpořili tak tradici pivovarnictví s vlastní hospodou,“ vysvětlil Kubáník.

Dohoda se naopak nepodařila v případě požadavku na otevření parku v areálu pivovaru pro veřejnost. Radnice o to žádala bez úspěchu. Park se tak obyvatelům otevíral pouze jednou ročně na konci léta při tradičních slavnostech.

Kraj zamořený pitím pálenky
Areál pochází z doby majitele Františka Bedřicha Janáčka, kdy vaření uherskobrodského piva zaznamenalo největší úspěch. Janáček přišel do města už coby zkušený sládek, který se učil v pivovaře ve Zlíně, Napajedlích i v první a největší výrobně v Německu, v berlínském Brauereigesellschaft.

Po těžké nemoci se v roce 1883 vrátil a pronajal si malý panský pivovar v Uherském Brodě, který vlastnila rodina Kauniců.

„Bylo to v kraji, který byl přímo zamořen pitím pálenky a kořalky. Pivo tu pil málokdo. Byla to odvaha, vytlačit letitý zvyk pití ‚gořale‘ a nahradit jej jiskřícím darem úrodných polí – pivem,“ připomíná radnice v historických materiálech.

Janáček měl ale zkušenosti i odvahu, a když se pak nepohodl s majiteli, rozhodl se, že si postaví vlastní pivovar. Začal v roce 1894 a skončil o rok později. Navrhnout si ho nechal od známého uherskohradišťského stavitele Josefa Schaniaka.

Vařil tak dobře, že už před první světovou válkou vyvážel část produkce do jihovýchodní Evropy. Za rok vyrobil 17 tisíc hektolitrů piva.

„V období mezi dvěma válkami patřil uherskobrodský pivovar mezi nejmodernější závody ve střední Evropě,“ připomínají současní majitelé na webových stránkách.

Patřil mezi nejmodernější pivovary ve střední Evropě
V roce 1914 se stal společníkem zakladatele jeho syn Jaromír, který pak pivovar vedl až do znárodnění v roce 1948 a svůj vztah k rodnému městu nezapřel.

Za války podporoval národní odboj, pomáhal rodinám, po válce zase finančně přispíval Sokolské jednotě a kulturním spolkům.

„Oba, otec i syn, byli uherskobrodští patrioti. František se hodně angažoval třeba při založení městské spořitelny, byl to národovec. Jaromír byl zase místním mecenášem. Oba významně přispěli k rozvoji města,“ poukázal historik Radek Tomeček z brodského Muzea Jana Amose Komenského.

Ve třicátých letech, ještě před válkou, Jaromír Janáček celý pivovar výrazně zmodernizoval a přestavěl. Podle dochovaných dokumentů vařil asi 50 tisíc hektolitrů ročně. Jen pro srovnání, zhruba devadesát let poté, v roce 2008, prodal tehdejší Pivovar Janáček českým a zahraničním zákazníkům 74 tisíc hektolitrů piva.

Jaromír Janáček byl po znárodnění správcem pivovaru až do roku 1951, kdy ve věku 57 let zemřel.

V období mezi dvěma válkami patřil uherskobrodský pivovar mezi nejmodernější závody ve střední Evropě.

Brodské pivo vaří Černá Hora? Majitelé mlží

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDobrýDen.czAutor:Jaroslav Chudara

Na zdraví všem UB Patriotům. Reklamní slogan, který vás vítá na webu Pivovaru Uherský Brod, oslavuje pivo, jež se tam vařilo od roku 1894. Jenomže. Podle informací DOBRÉHO DNE se výroba už brzy přesune o více než sto kilometrů dál, do Černé Hory. Kdy a proč? Majitel brodského provozu, holding Pivovary Lobkowicz Group, se k tomu nevyjádřil.

Faktem je, že pivovar nedávno osiřel, zaměstnanci výroby jsou doma a bojí se o mzdu, kterou prý nepobírají v plné výši. V dříve rušném areálu už podle informací redakce funguje pouze obchodní tým, který zajišťuje distribuci piva po regionu. „Situace je značně nepřehledná. Jeden den máme zprávu, že existuje naděje na obnovení výroby, druhý je všechno jinak. Majitelé jsou nervózní, protože se jim nepodařilo udržet pivovar v kladných číslech,“ říká jeden ze zaměstnanců s tím, že svým vyjádřením riskuje okamžitou výpověď, a proto si přeje zůstat v anonymitě. Situaci navíc podle něj komplikují také majetkoprávní nesrovnalosti. „Údajně se nejedná o běžné zástavní právo k úvěru, ale o zástavní právo, které jejich majitelům kazí plány na prodej. Areál se tak může stále jen pronajímat.“

Pivovary Lobkowicz konkrétní situaci v Uherském Brodě nekomentují. Marketingová manažerka Martina Husková pouze uvedla, že pivovary ze skupiny Lobkowicz zaznamenaly v souvislosti s pandemií koronaviru propad v prodeji sudového piva na českém i zahraničním trhu. „Situaci jsme řešili operativně a snažili se tyto dopady minimalizovat. Výroba v jednotlivých pivovarech ze skupiny nejede prozatím úplně ve standardním provozu. Ten postupně upravujeme a reagujeme tak na aktuální potřeby trhu. Nicméně všechna naše piva jsou a budou pro zákazníky dostupná,“ uvedla manažerka.

Kandidátů na pronájem brodského pivovaru je několik, ale i v tomto případě chce většina zůstat ještě v ústraní. To není případ ambiciózní skupiny Gourmet Invest, pod kterou spadá například minipivovar v Jarošově. „Situaci monitorujeme a prověřujeme možnosti. O případnou příležitost vyrábět pivo v Uherském Brodě se budeme zajímat. Ale jako skupina. Ne jako Jarošovský pivovar. Ten si nic kupovat ani pronajímat nebude. To otevřeně dementuji,“ řekl za Gourmet Invest Miroslav Harašta, jinak ředitel Jarošovského pivovaru.

Současný stav brodského pivovaru, jenž není v kondici, ani pokud jde o zachovalost historických budov, je pro vedení města špatnou zprávou. „Pivo k Uherskému Brodu zkrátka patří. Co se nyní kolem pivovaru děje, to nevnímám vůbec pozitivně,“ poznamenal třeba místostarosta Petr Vrána. Podle starosty Ferdinanda Kubáníka může být v ohrožení také provoz radnicí nákladně zrekonstruované restaurace v Domě kultury. Město ji totiž pronajímá právě pivovaru. „Stejně jako jsme pyšní na Muzeum Jana Ámose Komenského, byli jsme hrdí i na brodský pivovar. Mrzí mě, jakým směrem se situace ubírá. Sledujeme to s obavami,“ přiznal starosta Kubáník.

Marie zvládla vypít pivo za 4 vteřiny!

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Po roce se otevřely brány Pivovaru Uherský Brod na tradiční slavnosti. Žízeň v letošním horkém létě zaháněli návštěvníci dvanácti druhy piva, mezi kterými nechyběly ani stále více oblíbená ochucená piva Refresh. Celé slavnosti doprovázel také bohatý kulturní program

Slavnosti po hudební stránce zahájil s pohodovými songy písničkář a skladatel Pokáč. Pak už hudebníci přitvrdili. Nejdříve zaplněné nádvoří pivovaru bavili oblíbení Horkýže Slíže. Následovala skupina bratrů Homolových Wohnout a poté na pódium vlétli muzikanti z kapely Th!s, jejímž členem je i herec a muzikant Vojta Kotek. Z koupaliště do pivovaru dorazila rozohnit fanoušky kapela Harlej. Slavnosti ukončili domácí Street69.

Co by to bylo za slavnosti pivovaru, kdyby chyběla tradiční soutěž v pití piva. Mezi ženami zvítězila mladá slečna a talentovaná fotografka v jedné osobě Maruška Kozáková, která suverénně poráží v pití piva nejen všechny dámy, ale mnohdy i muže. „Nepiju na žízeň, ale na čas,“ dodala s úsměvem Maruška, která má osobní rekord v pití piva prý něco kolem čtyř sekund. Maruška na slavnostech pivovaru ještě nenašla přemožitelku a vyhrává vždy, když se soutěže zúčastní. Jako odměnu za vítězství si na památku odnesla tričko s logem pivovaru. Zda byl na letošních slavnostech překonán rekord slavností v počtu vypitého piva, to se bude vědět až za několik dní. V loňském roce se vypilo na 20 000 piv.

Pro širokou veřejnost byl připraven program na horním nádvoří pivovaru. Tady vyhrávala country kapela Lofoši doplněná folklorním nestorem Jakubem Ilíkem, za rohem vyhrával živý jukebox. Stačilo vhodit desetikorunu, zvolit písničku a trojlístek muzikantů v přívěsu vám ji zahrál!

Uherský Brod slaví 120 let. Minipivovary nejsou konkurencí, říká sládek

Publikováno:před 9 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jana Fuksová

Pivovar Uherský Brod má v jubilejním 120. roce od svého založení ambiciózní plán. Jeho sládek chce letos uvařit 67 tisíc hektolitrů piva. Firma navíc zmodernizovala areál a díky nové hale zvýší výrobu.

Oblíbili si ho hlavně mladší lidé, kteří mají raději točené než lahvové. Rok od uvedení na trh slaví nové uherskobrodské pivo Respekt úspěch. Pivovar Uherský Brod ho nabídne i na tradičních pivních slavnostech, které se ve slováckém městě uskuteční v pátek 31. července a v sobotu 1. srpna.

„Děláme ho jen v sudech a díky tomu se nám daří udržet v hospodách i naše štamgasty,“ podotkl obchodní ředitel pivovaru Tibor Nechala.

Na nedostatek zákazníků si nestěžuje. Z bran areálu ročně odjede více než šedesát tisíc hektolitrů piva do různých koutů Česka i Slovenska. Nyní by se výroba mohla ještě zvýšit. Pivovar má totiž novou halu, díky které uspoří 600 tisíc korun ročně.

„Vyrobené pivo jsme dosud museli převážet do externího skladu, což nás trápilo. Teď můžeme plánovat i navýšení výroby,“ vysvětlil sládek a výrobní ředitel Lukančo Trifončovski.

Provoz čeká modernizace
Hala za osm milionů korun o ploše 680 metrů čtverečních vyrostla přímo v areálu. Firmě ušetří 3 600 kilometrů, které jen loni najely devítitunové kamiony cestou do externího skladu.

Do haly navíc budou své pivo vozit i další české pivovary, které stejně jako ten uherskobrodský patří do firmy Pivovary Lobkowicz. Dohromady je jich sedm a jsou roztroušené po celé republice.

V posledních dvou letech je to další velká investice. Díky ní Pivovary Lobkowicz snížily celkové náklady na provoz.

Areál je za dvacet milionů korun zateplený, má nová okna i nový systém chlazení.

„V celé skupině jsme investovali do provozu asi půl miliardy korun za pět posledních let,“ doplnil ředitel Pivovaru Lobkowicz Zdeněk Radil.

A podle všeho s investicemi ještě nekončí.

„Za dva tři roky bychom chtěli provoz zmodernizovat a zautomatizovat a opravit střechu,“ plánuje Trifončovski.

Většina produkce jde do Česka
Brodský pivovar letos slaví stodvacáté výročí od uvaření první várky piva, kterou zakladatel František Janáček stihl připravit pouhý rok poté, kdy firmu postavil.

Většina současné produkce míří na český trh, zhruba dvacet procent do zahraničí. Prodej na Slovensku chce ale Uherský Brod v budoucnu zvýšit.

A neobává se ani konkurence v podobě stále oblíbenějších malých rodinných pivovarů.

„Žádná konkurence to není, spíše příjemný doplněk nabídky,“ řekl Trifončovski.

„Zatímco pro nás je nejmenší možná dávka dvě stě tisíc hektolitrů, oni vyrábějí desetkrát menší množství. Díky tomu nabízí speciály, kterých my uvaříme jen kolem sedmi procent z celkové výroby,“ dodal.

Pro zákazníky vaří v Brodě v současné době devět druhů piv. Mimo klasických jde také o piva polotmavá, vícestupňová, pšeničná, kvasnicová, nefiltrovaná, případně zakuřovaná nebo ovocná.

Pivovar roste, nová hala ušetří 600 tisíc ročně

Publikováno:před 9 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Brodský pivovar otevřel novou skladovací halu, která mu ročně ušetří až 600 tisíc korun. Projekt za přibližně 8 milionů korun bude mít také příznivý dopad na životní prostředí. Ekonomové pivovaru spočítali, že nový sklad ušetří ročně na 1 200 výjezdů kamionů. „Jen loni totiž devítitunové kamiony musely převézt celkem 1 200krát zboží do externího skladu. Najely přitom téměř 3 600 kilometrů,“ upřesňuje Renata Melíšková, mluvčí společnosti Pivovary Lobkowicz, pod jehož křídla Pivovar Uherský Brod patří.

Nová hala, která vznikla za pět měsíců, stojí přímo v expediční části areálu a slouží také jako sklad pro výrobky ze všech pivovarů „rodiny Lobkowicz“.

Sládek a výrobní ředitel brodského pivovaru dodal, že úspora se projeví jak ve výdajích za převozy, tak za pronájem. „Celkově se sníží manipulace s výrobky a zvýší se efektivita logistiky,“ doplňuje Lukančo Trifončovski. „Hlavním cílem bylo dosáhnout redukce nákladů. Pevně věřím, že se nám to povedlo, neboť tato investice nám umožní dosáhnout statisícových ročních úspor. Navíc mne těší i to, že se nám i nadále daří snižovat ekologickou zátěž pivovaru, a tak se obyvatelům Uherského Brodu bude i díky nám dýchat zase o něco lépe.“

Pokud jde o vaření piva v Uherském Brodě, jeho tradice tady sahá až do středověku. „První společný pivovar, který nahradil právovárečné domy, si uherskobrodští měšťané postavili v roce 1614. Pivovar, kde se vaří pivo dnes, vybudoval v roce 1894 František B. Janáček. Dnes je jediným průmyslovým pivovarem ve Zlínském kraji a vyrábí devět druhů piv,“ uzavřela mluvčí Renata Melíšková.

Do společnosti Pivovary Lobkowicz patří kromě brodského ještě regionální pivovary v Protivíně (Platan), v Jihlavě (Ježek), v Hlinsku (Rychtář), v Klášteře Hradišti nad Jizerou (Klášter), ve Vysokém Chlumci a v Černé Hoře.

Brod nabízí nový ležák, lidé mu dali jméno Respekt

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Pivo, které v těchto dnech dozrává v ležáckém sklepě Pivovaru Uherský Brod, se na nadcházejících pivovarských slavnostech bude nabízet pod názvem Respekt. Rozhodli o tom příznivci brodského pivovaru, fanoušci piva a také čtenáři DOBRÉHO DNE. Pivo bude poprvé naraženo v pátek 1. srpna, na úvod dvoudenních pivních slavností. „Zhruba dva týdny měli lidé možnost vybírat nebo posílat své nápady, jak by se nové pivo mohlo jmenovat. Padesát hlasujících jsme odměnili volnými lístky na páteční i sobotní akci,“ říká Tibor Nechala, obchodní ředitel Pivovaru Uherský Brod.

Pivo na oslavu 120 let

Pivovar si letos připomíná 120 let od založení F. B. Janáčkem. „Nové pivo je vyjádřením naší úcty, uznání a respektu jak k samotnému zakladateli pivovaru, tak i našim konzumentům, kteří nás podporují a motivují,“ vysvětluje důvody pro výrobu nového piva Tibor Nechala. Výrobu pivní novinky spustil sládek Lukančo Trifončovski už na přelomu května a června. Nové pivo se vaří přibližně deset hodin, dvě hodiny probíhá proces zchlazování a zakvášení. Následně týden kvasí pod dohledem na tradiční otevřené spilce a dalších padesát dní zraje a dokvašuje při teplotě dvou stupňů Celsia v uzavřeném ležáckém tanku. „Pivo je vyrobeno podle speciální receptury. Chuťový profil klasického ležáku je v případě tohoto piva obohacen tak, aby poskytl výraznější chuťový zážitek,“ doplňuje Lukančo Trifončovski. „Budeme rádi, když si konzumenti pivo Respekt oblíbí, a to jak už pro jeho vysokou pitelnost, tak také pro nižší obsah alkoholu. Tento atribut ocení milovníci piva hlavně v horkých letních dnech.“

K narozeninám v Uherském Brodě vyrobí nové pivo

Publikováno:před 10 letyZdroj:Deník.czAutor:Michael Lapčík

Pivovar Uherský Brod, mezi lidmi stále ještě známý pod někdejším názvem Janáček, oslaví v příštím roce 120 let existence. Příznivci uherskobrodského zlatavého moku se mohou těšit na pivní speciál, rozšíření pivovarských slavností i další akce.

Ve znamení stodvacátého výročí má třeba vzniknout i nový typ brodského piva. „Mělo by být konzumním, nikoliv speciálem. Na trhu bychom jej chtěli udržet dlouhodobě," prozradil obchodní ředitel pivovaru Tibor Nechala s tím, že na přelom jara a léta zase společnost plánuje prozatím neupřesněný program pro hospodské i konzumenty.

Přestože množství vypitého piva v České republice od začátku ekonomické krize klesá, uherskobrodský pivovar podle jeho obchodního ředitele v poslední pětiletce setrvává stále na přibližně stejných číslech. „Daří se nám jít proti proudu. V letošních tržbách se snad dostaneme minimálně na loňské číslo. Bude to pěkné," zhodnotil Tibor Nechala.

Pivovar nadále prodává většinu svého piva, asi 58 procent, v sudech, což je v protikladu k situaci na trhu, kde dominuje lahvové pivo.

Export je cestou
Co se týče vývozu, za hranice České republiky jde jedenáct procent nápojů vyrobených v uherskobrodském pivovaru. „Export je pro nás cestou. Historicky, ještě před rozdělením republiky, pivovar téměř polovinu produkce vyvážel na Slovensko. Navázat na to bude těžké, nicméně směřujeme k tomu, abychom se na Moravě a Slovensku uchytili ještě více," doplnil Tibor Nechala.

K podpoře prodeje brodského piva možná dopomůže speciální kouřový ležák, který bude firma distribuovat ve druhé polovině prosince. V Brodě jej uvařili už loni, a to v množství 250 hektolitrů. Letošní produkce je dvojnásobná. Jde o silnější dvanáctku, v jejíž chuti lze kromě nakuřovaného sladu nelézt i karamelové nebo kávové tóny.

„Ačkoliv bylo nakuřování sladu v minulosti poměrně běžné, dnes se díky moderním metodám normálně neprovádí. Kouřová piva se vaří jako specialita především v okolí severobavorského města Bamberk," upřesnil sládek uherskobrodského pivovaru Lukančo Trifončovski.

Nový systém chlazení
Od středy se v Uherském Brodě navíc šetří na energiích. V pivovaru totiž zprovoznili nový systém chlazení, který umožní dosáhnout až dvacetiprocentní úspory elektrické energie. Předchozí technologie byla podle zástupce dodavatele na úrovni třicátých až čtyřicátých let minulého století.

Tuzemské pivovary podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven vyrobily za tři čtvrtletí letošního roku takřka o tři procenta méně piva než ve stejném období loni. Podle pivovarníků pokles spotřeby způsobilo především nepříznivé počasí.

Pivo v České republice alespoň někdy pije 91 procent mužů a 60 procent žen. Stoupá podíl prodaného lahvového piva na úkor toho sudového. „Blížíme se tím situaci, která panuje v západoevropských zemích. Tam byl vždy vyšší podíl piva lahvového. Propad sudového piva už dál ale podle mého názoru nebude pokračovat," okomentoval vývoj pivovarský odborník Antonín Kratochvíle.

Pivovar Uherský Brod našel sládka a vaří i prapivo jako v osmém století

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jana Fuksová

Našli nového sládka, investovali miliony do nového chladicího systému a zvýšili prodej piva. Uherskobrodský pivovar má za sebou na události bohatý rok. Už brzy navíc začne v lahvích prodávat kouřové pivo připravované starodávnou technologií.

Když z firmy odešel před pár měsíci dlouholetý sládek Jaroslav Horehleď, nebyla to zrovna příjemná zpráva. A pivovar musel začít shánět náhradu.

"Pivovar dobrého sládka potřebuje," potvrdil ředitel Lukančo Trifončovski. "Hledali jsme člověka s praxí, který to zná a je z našich řad," doplnil.

Vaření piva si prozatím vzal do své kompetence. Už proto, že v pivovarech se pohybuje přes čtyřicet let a má řadu zkušeností i ze zahraničí.

Jméno Horehleďova nástupce je už ale v tuto chvíli jasné. "Zatím neprozradím jméno, ale už se zaučuje," ujistil ředitel.

Příprava podobná jako u whisky
Mezitím pivovar stihl uvařit nový druh svátečního kouřového piva, které si už za pár týdnů vůbec poprvé v republice mohou zákazníci koupit i v lahvích.

"Loni jsme s ním měli obrovský úspěch, ale byl jen čepovaný, proto ho letos dáváme i do lahví," upozornil obchodní ředitel pivovaru Tibor Nechala.

Jde o zvláštní pivo, které se v Česku často nevyrábí. Jsou v něm čtyři druhy sladu, z nichž jeden se suší nad kouřem z dubového dřeva nebo rašeliny. Což je podobné jako u whisky.

"Říkám mu prapivo všech piv, protože právě takto se pivo dělalo na počátku vaření, tedy v osmém století," zdůraznil Trifončovski.

V kouřovém ležáku by měli znalci cítit karamelový slad, kávové zrno i kouř. Je tmavé, jemně hořké, má pět procent alkoholu a rovná se zhruba třináctistupňovému pivu.

Zájem roste o vídeňský ležák
Uherskobrodský pivovar ho loni vyrobil 250 hektolitrů, letos nabídku zvýšil o sto procent.

Do restaurací a hospod se specialita dostane před vánočními svátky, tedy v polovině prosince. V lahvích pak bude součástí dárkového balení, které bude k dostání hlavně v pivovarské prodejně v Uherském Brodě.

Tam si zájemci mohou pořídit i další značky brodského piva. Například jedenáctistupňový Patriot, který byl i letos mezi pivaři nejoblíbenější a tvořil více než polovinu brodské produkce. Zákazníkům stále víc chutná i desítka Perun, což je pětkrát chmelené pivo.

Největší vzestup ale zaznamenal speciální vídeňský ležák Kounic, kterého pivovar prodal v letošním roce o 60 procent více než loni.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.08.2020 20:289