Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Speciál Václavův ležák bude k ochutnání už na Pivovarských slavnostech HOLBA

Publikováno:před 3 letyZdroj:Pivovar HolbaAutor:Šárka Polednová, PRHolba

Čím si připít na svátek svatého Václava, patrona českého piva? Samozřejmě pivem. A právě i pro tuto příležitost uvařil sládek hanušovického pivovaru Holba, Luděk Reichl, speciální Václavův ležák zastudena chmelený. Sudové pivo typické výrazně hořkou chutí můžete pomalu ochutnávat nejen v restauracích a hospodách, ale také 4. září na Pivovarských slavnostech Holba v Hanušovicích.

O českém knížeti Václavovi, prvním svatořečeném českého původu, bylo známo, že měl slabost pro pivo. Proto se nemohl stát patronem našeho nejoblíbenějšího nápoje a pivovarnictví nikdo jiný než právě on. Do patronské „funkce“ ho dokonce jmenoval samotný Karel IV. již v polovině 14. století.

„Konec léta nám přinesl výzvu připravit speciální ležák na počest svatého Václava, a navázat tak na recepturu z roku 2018, která se před třemi lety těšila velké oblibě. Snažíme se, aby mělo pivo pořádný říz a podtrhla se v něm jeho hořkost s kvalitami našeho tršického chmele. Václavův ležák má lákavě čirou jantarovou barvu, která zajímavě kontrastuje s hustou bílou pěnu na povrchu. Osloví vás také jeho plná a dokonale vyvážená chuť,“ vysvětluje Luděk Reichl, sládek pivovaru Holba.

Ochutnávka sezónních speciálů bývá vždycky svátkem. Půllitr zastudena chmeleného Václavova ležáku s obsahem alkoholu 4,9 % vám nyní načepují nejen v restauracích a hospodách, ale i přímo v hanušovickém pivovaru Holba na jejich pivovarských slavnostech. Akce se koná již tuto sobotu 4. září od 11:00. V ceně vstupenky je neomezená konzumace veškerých piv Holba a také vybraných nealkoholických nápojů. Více na https://pivovarskeslavnosti.cz/.

Volba sládků v září nabídne Kozel Mistrův Pšeničný!

Publikováno:před 3 letyZdroj:Volba sládkůAutor:Zdeněk Kovář, PRVelké Popovice

Oblíbený program Volba sládků Plzeňského Prazdroje v září milovníkům piva nabídne Mistrův Pšeničný od značky Velkopopovický Kozel, svěží pivo s charakteristickou chutí pšeničných piv s tóny banánu a hřebíčku. Tuto novinku, která je vůbec prvním pšeničným Kozlem, nabídne více než 1300 hospod a restaurací v Česku.

Letošní novinka z Velkých Popovic byla zatím k dostání pouze na pultech obchodů v lahvích. V září si jej mohou milovníci piva vychutnat díky programu Volba sládků i čepovaný, a to ve více než 1330 hospodách a restauracích napříč celým Českem.

„České pivo má dlouholetou tradici a díky plzeňskému ležáku patří mezi nejznámější na světě. Trochu ale zapomínáme na to, že před dominancí ležáků se v českých zemích dařilo právě pivům pšeničným. Kozel Mistrův Pšeničný pivařům tuto důležitou součást historie českého pivovarnictví připomíná,“ říká sládek programu Volba sládků Tomáš Pokorný.

Mistrův Pšeničný má světlou barvu s jemným, pro pšeničná piva charakteristickým zákalem. Vychutnat si na něm můžete i hustou, jemnou pěnu podobnou šlehačce. Vyznačuje se svěží chutí s tóny banánu a hřebíčku, typickými pro tento typ piv. Charakterizuje ho použití několika druhů sladu. Vedle základního pšeničného jsou při výrobě použity i slad karamelový a plzeňský. Pro chmelení byl použit Žatecký poloraný červeňák, charakteristický svým jemným aroma a chmel Sládek, který dokáže příjemně vyvážit hořkost. Pivo má stupňovitost 12,45 °P a obsahuje 5,3 % obj. alkoholu.

Program Volba sládků vychází vstříc milovníkům piva a každý měsíc představuje speciální várku piv z dílny Plzeňského Prazdroje. Fanoušci originálních pivních chutí si mohou své nejbližší výčepní místo snadno najít na stránkách volbasladku.cz nebo prostřednictvím aplikace jdesnapivo.cz.

Ve frýdlantské škole proběhlo chmelobraní. Uvaří piva Hospodář, Čeledín a Kočí

Publikováno:před 3 letyZdroj:Liberecká DrbnaFrýdlant

Chmelobraním zahájili nový školní rok na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu na Liberecku. Do čtvrté sklizně zeleného zlata se zapojili studenti i někteří rodiče.

Z chmelnice, která je i součástí naučné zemědělské stezky, putoval chmel do Zámeckého pivovaru Frýdlant. Čerstvě sklizený chmel se totiž musí zpracovat do 24 hodin, řekl ředitel školy Miroslav Kudrna. Vařit tu letos budou tři druhy piva.

„Začínali jsme s Frýdlantským hospodářem, což je dvanáctistupňový ležák. Další rok jsme přidali ještě Frýdlantského čeledína, to je polotmavá jedenáctka, a teď chystáme ještě třetí druh piva, a to je Frýdlantský kočí. Původně jsme si říkali, že by to bylo nealkoholické pivo, abychom uspokojili poptávku našich neplnoletých studentů," doplnil ředitel. Protože je ale po letní sezoně a poptávka po nealkoholickém pivu klesá, bude to podle něj po dohodě s majitelem pivovaru nakonec pravděpodobně silnější speciál.

Studené a vlhké počasí chmelu neprospělo
Kvůli studenému a vlhkému počasí nebude letos kvalita sklizeného chmelu tak dobrá. „Některé chmelové šištice už jsou svrchu narezlé, množství sklizených hlávek bude ale vyšší než loni. Odhaduji, že z toho letos bude asi 3000 litrů piva. Loni jsme udělali 2000 litrů," řekl vedoucí odborného výcviku na škole Jaroslav Palarec. Letos je také podle něj rostlin víc. „Vzadu na chmelové konstrukci je panenský chmel, ale ten zatím nemá takový výnos," dodal.

Součástí stezky je také sad se základními i méně tradičními ovocnými a dalšími dřevinami, kde mohou lidé vidět nejen jabloně, hrušně, višně, ořešáky, lísky nebo maliník, ale i jostu, kdouloň, mišpuli nebo kamčatské borůvky. Součástí je i vinice. Vinobraní ale bude letos zřejmě až v říjnu. Kvůli deštivému počasí podle Palarce víno dozrává jen pomalu a bude mít zřejmě i málo cukru. V sousedství chtějí ještě letos na podzim vysázet jabloňový sad se stovkou stromků. V budoucnu plánují vedle vlastního piva a vína také mošt.

Frýdlantská škola je multioborová. Nabízí 23 oborů, které letos studuje 635 žáků. Zájem o školu podle Kudrny v posledních letech výrazně roste. Pomohlo mimo jiné nové vzdělávací centrum pro technické obory za 76 milionů korun, díky kterému získala škola moderní strojírenské a opravárenské dílny se sociálním zázemím, a také moderní techniku a vybavení. Pomáhají podle ředitele také stipendia, a to nejen ta, která poskytuje na vybrané obory Liberecký kraj. Škola spolupracuje i s řadou místních firem, které studentům nabízejí vedle stipendií také odborné praxe a stáže.

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo

Publikováno:před 3 letyZdroj:Zemědělec.czAutor:Petra Vaňatová

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo. Vyplývá to z ankety. Prazdroj, který je lídrem trhu, dnes oznámil, že od října zvedne cenu piva v průměru o tři procenta. Druhým největším producentem piva v ČR jsou Pivovary Staropramen. Mluvčí firmy Denisa Mylbachrová řekla, že společnost ceny u vybraných piv zvýšila už na začátku prázdnin. Ceny naopak zatím drží Budvar nebo Svijany.

„Společnost Pivovary Staropramen přistoupila k úpravě ceny vybraných sudových a tankových piv od 1. července 2021. Hlavním důvodem byl znatelný nárůst cen některých klíčových vstupů, především pak vody, energií, ropy. V průměru se cena navýšila o 2,9 procenta,“ uvedla Mylbachrová. Společnost provozuje smíchovský Staropramen a ostravský pivovar Ostravar.
„Tento krok jsme důkladně zvážili, protože provozovny podporujeme po celou dobu pandemie a víme, že jejich situace není jednoduchá. Museli jsme však zohlednit zmíněný citelný nárůst cen některých vstupů, abychom byli i nadále schopni konzumentům nabídnout pivo v té nejlepší kvalitě,“ dodala Mylbachrová.
Další velká skupina, Heineken, do kterého patří například značky Krušovice, Starobrno, Zlatopramen nebo Hostan, se dnes k vývoji cen příliš vyjadřovat nechtěla. „V současnou chvíli připravujeme plány a strategii na rok 2022, nemůžeme proto toto zatím blíže komentovat,“ řekla mluvčí Dita Vašíčková.

V Mostě vyrostl minipivovar v industriálním stylu

Publikováno:před 3 letyZdroj:Stavebnictví3000.czAutor:Kateřina SlezákováMost

Nový mostecký minipivovar, vařící pivo na nejzápadnějším kopci Českého Středohoří, se značně liší od populární hospody Severka ze známého parodického seriálu. Nabízí totiž moderní prostory a svou atmosférou navazuje na industriální charakter starých fabrik, pro které bylo typické režné zdivo. Minimalistický styl exteriéru podtrhuje plochá střecha, která ze strany není vůbec vidět. Interiér je též navržen velmi jednoduše, avšak prakticky.

Nově postavený pivovar zvaný Mikro byl oficiálně otevřen 9. září 2020. Na první pohled vysoce funkční a moderní stavba se nachází na okraji města Most v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Patří pod společnost Pivovar Hostivar z Prahy a její součástí pivovaru je také restaurace s terasou. Terasu minipivovaru z části překrývá drátěná konstrukce, po které se bude v letních obdobích popínat chmel, obdobným způsobem jako na nedalekých chmelnicích. Celková užitná plocha činí 450 metrů čtverečních. V druhé fázi projektu se ještě počítá s dostavbou kavárny s pražírnou.

Historie piva v Mostě
Právo vařit pivo udělil Mostu již český král Přemysl Otakar II., a to v roce 1273 . Na počátku 20. století se řadil mostecký pivovar k největším v Čechách. Úspěšný podnik pak při demolici města v roce 1973 zanikl. O pár let později zde byl zprovozněn socialistický minipivovar, který ale ani zdaleka nedosahoval takové slávy a brzy ukončil činnost.

K založení nového pivovaru vedla majitele touha po moderní pivnici a obnově myšlenky měšťanských pivovarů. Nový pivovar s jednoduchým názvem Minipivovar Most je akciovou společností s akcionáři z širokého okolí. Vlastníci mají v plánu nejen uspokojovat místní poptávku, ale také reprezentovat město, jehož původní pivovar se v minulosti řadil k největším v Podkrušnohoří.

Projekt navazuje na okolní pivovary
Jediný problém, s nímž se při projektování setkali autoři návrhu, představovala hustota inženýrských sítí pod pozemkem. „Pivovar je postaven na obdélníkovém půdorysu v ulici Pod Koňským vrchem. Složitost města i relativně komplikovaný pozemek nás vedly k tvarově jednoduchému řešení," vysvětlují architekti ze studia ADR, kteří si vzali projekt na starost. Architektonický ateliér založený architekty Petrem Kolářem a Alešem Lapkou již v minulosti realizoval pivovary H1, H2 v Hostivaři, Spojovnu na Jižním Městě nebo pivovar Trautenberk v Malé Úpě. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci.

Exteriér z červených cihel a uvnitř surové stěny
Při návrhu se studio inspirovalo prostředím továrny. Exteriér pivovaru pokrývají červené cihly a v interiéru vsadili architekti především na minimalismus a praktičnost. Fasádu zdobí černé kovové logo v podobě písmene M téměř přes celou zeď. Logo, stejně jako celý objekt, je jednoduché, čisté a na fasádě je provedeno z černého ocelového plechu.

Podlouhlý objekt se skládá ze dvou hlavních provozních celků. Na severní straně se nachází zázemí pivovaru, kde se vaří pivo. Na opačném konci je umístěný prostor restaurace s výčepem a také zázemí kuchyně. Samotná restaurace je kombinací zdiva z cihel, dřevěného nábytku s kovovými detaily, ocelových prvků a betonové broušené podlahy. V centrální části místnosti jsou dva pulty, výčepní a barový.

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo

Publikováno:před 3 letyZdroj:České novinyAutor:ČTK

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo. Vyplývá to z ankety ČTK. Prazdroj, který je lídrem trhu, dnes oznámil, že od října zvedne cenu piva v průměru o tři procenta. Druhým největším producentem piva v ČR jsou Pivovary Staropramen. Mluvčí firmy Denisa Mylbachrová dnes ČTK řekla, že společnost ceny u vybraných piv zvýšila už na začátku prázdnin. Ceny naopak zatím drží Budvar nebo Svijany.

"Společnost Pivovary Staropramen přistoupila k úpravě ceny vybraných sudových a tankových piv od 1. července 2021. Hlavním důvodem byl znatelný nárůst cen některých klíčových vstupů, především pak vody, energií, ropy. V průměru se cena navýšila o 2,9 procenta," uvedla Mylbachrová. Společnost provozuje smíchovský Staropramen a ostravský pivovar Ostravar.

"Tento krok jsme důkladně zvážili, protože provozovny podporujeme po celou dobu pandemie a víme, že jejich situace není jednoduchá. Museli jsme však zohlednit zmíněný citelný nárůst cen některých vstupů, abychom byli i nadále schopni konzumentům nabídnout pivo v té nejlepší kvalitě," dodala Mylbachrová.

Další velká skupina, Heineken, do kterého patří například značky Krušovice, Starobrno, Zlatopramen nebo Hostan, se dnes k vývoji cen příliš vyjadřovat nechtěla. "V současnou chvíli připravujeme plány a strategii na rok 2022, nemůžeme proto toto zatím blíže komentovat," řekla ČTK mluvčí Dita Vašíčková.

Analýzy dokončuje také humpolecký pivovar Bernard. Firma připravuje změnu ceny u sudového piva, u kterého se cena nezměnila tři roky. Jak se cena změní a od kdy budou nové ceny platit, se bude rozhodovat příští týden, sdělil ČTK mluvčí pivovaru Radek Tulis. "Úpravy cen piva jsou s ohledem na zvyšující se vstupy nevyhnutelné, zdražení významného nadnárodního koncernu to potvrzuje," dodal.

Některé pivovary slibují, že ceny zatím zvyšovat nebudou. "Pivovar Budějovický Budvar do konce letošního roku zdražovat nebude." uvedla dnes PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. "Pivovar Svijany, který je největším pivovarem v Libereckém kraji, se zatím zdražovat nechystá," sdělil mluvčí Luboš Spálovský.

Svou produkci nejspíš naopak zdraží také Pivovar Ferdinand v Benešově. "Ještě vyčkáváme, ale pravděpodobně nepatrně bohužel asi ano," řekl ČTK Ladislav Lojka z marketingu pivovaru. Růst cen piva nevyloučil ani ředitel náchodského pivovaru Primátor Petr Kaluža. "Nic konkrétního ale v tuto chvíli neřeknu, nemáme to spočítané, žádné definitivní rozhodnutí zatím nepadlo," řekl dnes ČTK.

Zdražení u Prazdroje se dotkne většiny produktů, v průměru jde o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se změny týkají také čepovaných piv. Naposledy Prazdroj zdražoval loni v říjnu některá balená piva, hlavně ležáky a prémiové druhy, v průměru o 3,6 procenta. Pivovar produkuje značky Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů.

Prazdroj zdraží od října pivo v průměru o 3 pct, týká se to většiny produktů

Publikováno:před 3 letyZdroj:České novinyAutor:ČTKPrazdroj

Plzeňský Prazdroj zdraží od října pivo v průměru o tři procenta. Dotkne se to většiny produktů, v průměru jde o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se změny týkají také čepovaných piv. Informace, které ČTK zjistila od hostinských a obchodních řetězců, potvrdil dnes Zdeněk Kovář, mluvčí největšího českého pivovaru. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů. Naposledy Prazdroj zdražoval loni v říjnu některá balená piva, hlavně ležáky a prémiové druhy, v průměru o 3,6 procenta.

Pivovar, který produkuje značky Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell, se během rok trvající pandemie koronaviru silně potýkal s omezeními provozu hospod a restaurací, kde se v běžné době vyčepují v průměru čtyři z deseti vypitých piv z jeho portfolia a zbytek se prodá v obchodech. "Přesto i letos pokračujeme v investicích do výroby v celkové výši jedné miliardy korun. Dokončili jsme novou varnu v Nošovicích, rozšiřujeme skladovací prostory v Plzni a navyšujeme varní kapacitu v Popovicích. Po celou dobu trvání pandemie klademe hlavní důraz na bezpečnost našich pracovníků a zachovali jsme plnou zaměstnanost," řekl mluvčí.

Čepovaná piva zdražil Prazdroj poprvé od roku 2018. Po tři roky, kdy inflace kumulovaně přesáhla osm procent (loni činila 3,2 procenta), držel podle Kováře ceny na stejné úrovni, aby se sektor hospod a restaurací dokázal vyrovnat se všemi změnami, které ho postihly. "Šlo o důsledky zavedení regulací, jako jsou EET, zákaz kouření i dopady pandemie," řekl. Do podpory restaurací investoval za více než 12 měsíců přes půl miliardy korun, a to do bezplatné výměny prošlého piva, odložení plateb hostinským, investic do předzahrádek a vybavení a distribuce "odnosek" na čepované pivo s sebou.

Prazdroji klesl loni čistý zisk o pětinu na 3,8 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o více než miliardu korun na téměř 16 miliard Kč. Hlavním důvodem nižších hospodářských výsledků bylo dlouhodobé uzavření pivnic vinou pandemie, a s tím spojený nižší prodej piv. Pivovar prodal loni v tuzemsku a v zahraničí téměř 11,2 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,2 procenta méně. Prodej v ČR klesl meziročně o osm procent na 6,69 milionu hektolitrů, v cizině meziročně vzrostl o jedno procento na 4,52 milionu hl. Plzeňský Prazdroj je největší pivovarnickou skupinou v Česku. Od roku 2017 ji vlastní japonská společnost Asahi Group Holdings.

Benešovský Ferdinand zvyšuje kapacitu sklepa

Publikováno:před 3 letyZdroj:České nápojeFerdinand

Benešovský pivovar i v těchto nelehkých dobách dokončil renovaci části svých ležáckých tanků z roku 1968 a tím navýšil stávající kapacitu sklepa o 2340 hektolitrů.

Téměř 2 roky trvající renovace ležáckých tanků se v benešovském Pivovaru Ferdinand dostal do finále. V těchto dnech uvádí v Benešově do provozu celkem 18 tanků, každý s objemem 130 hl. Celkovou kapacitu sklepů tak pivovar zvýšil na 10200 hektolitrů. Plánovaná renovace se od začátku potýkala s technickými problémy, především s transportem ze samotného sklepa a zase zpět. „Nebylo to snadné, jeden tank v průměru 190 cm v délce 5 metrů o hmotnosti 4 tun nás trochu pozlobil, ale když to zvládli naši předchůdci, museli jsme si poradit i my,“ uvedl Petr Dařílek, jednatel pivovaru a dodává: „Stavební práce probíhaly za provozu a vzhledem ke stálé teplotě, která je u nás ve sklepě kolem 3 stupňů bylo potřeba počítat s delší dobou vysychání a tvrdnutí stavebních hmot.“

Rekonstrukci tanků mělo na starosti několik českých firem. Stavební část společnost Koprim-JJ z Prahy ve spolupráci s Ing. arch. Tomášem Remlem. Samotnou renovaci pak firma Stachema z Kolína a CorroTech z Mostu, která všechny vybourané tanky musela uvnitř důkladně zbavit starých barev a následně opatřit novým speciálním nátěrem. Došlo i na repase samotných dvířek a hradícího zařízení. Bourací a rekonstrukční práce počaly koncem roku 2019, kdy o té doby obyvatelé Benešova měli možnost častěji vídat tanky na velkých tahačích, které putovaly z pivovaru právě do Mostu. Renovace ležáckých tanků pivovar vyšly celkem na 3,5 mil. korun.

„První pivo, které půjde do nových ležáckých tanků, bude světlá jedenáctka Max a dvanáctka Premium. Veřejnost je pak může poprvé ochutnat začátkem října“, říká Dařílek. Nově zrekonstruované tanky budou prvně veřejně přístupné již tuto sobotu v rámci komentovaných prohlídek Pivovarských slavností.

Pivní novinky
Od poloviny letošního března je v prodeji spodně kvašená čtrnáctka speciál Pěkný číslo, která vznikla ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským (VÚPS) a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Pivovar jí nabízí v KEG sudech, půllitrových a třetinkových lahvích.

Druhou novinkou je Řezaný ležák 11 % v půllitrové láhvi. Nápad se zavedením řezaného piva vznikl na popud zákazníků benešovského pivovaru. Jedenáctka leží až 90 dní v ležáckých tancích, má obsah alkoholu 4,7 % obj. a vzniká smícháním světlého a tmavého piva v konečné fázi výroby. Jak pivovar uvádí v rodném listě piva, řezaná 11 % je chuťově vyvážená, má granátovou barvu, plné sladové aroma s karamelovou příchutí a chmelovou hořkostí. Kromě vybraných restaurací a obchodů řezanou jedenáctku můžete ochutnat 4. září na Pivovarských slavnostech.

Co dodat, zajděte si na jedno a zjistěte, jak chutná chlouba a kumšt zkušených hospodských.

Bude Holba Šerák nejlepším pivem světa?

Publikováno:před 3 letyZdroj:České nápojeHolba

Dalšího mimořádného úspěchu dosáhl světlý ležák Holba Šerák pivovaru Holba. Stal se nejlepším pivem České republiky (Country winner) v nejobsazovanější kategorii ležáků prestižní mezinárodní soutěže World Beer Awards 2021. Vítězství mu zaručuje účast ve 2. kole, kde se bude ucházet o titul nejlepšího piva světa ve své kategorii. Úspěch podtrhla také 3 stříbrná a 2 bronzová ocenění, která získaly za svá piva pivovary Litovel a Zubr tvořící společně s Holbou jednu akciovou společnost pod názvem Pivovary CZ Group.

Mezinárodní soutěže mohou sloužit jako zajímavá zpětná vazba, která prozradí, jak obstojíte ve světové konkurenci. Porotce tvoří mistři svého oboru napříč celým světem. Jednou z nejvíce prestižních mezinárodních pivních soutěží je World Beer Awards, která se každoročně koná v Londýně. V 1. kole jsou mezi sebou hodnocena piva podle země svého původu a v kategoriích podle typu piva. Do 2. kola postupuje pouze vítěz národní kategorie (Country winner), kde se utká s vítězi z dalších zemí.

Jedenáctka Holba Šerák potvrdila své kvality a získala ocenění „Country winner“ v kategorii ležáků (Czech-style Pale Lager). To jí zajišťuje účast ve 2. kole WBA 2021, kde se poměří s vítězi z dalších států. Pokud by uspěla, stala by se nejlepší na světě ve svém stylu a kategorii. Výsledky budou vyhlášeny 9. září 2021.

„Ležák českého typu je považován za nejoblíbenější pivo na světě, a tak se právě v této kategorii na všech mezinárodních pivních soutěžích sejde nejsilnější konkurence. Jakýkoli úspěch je pak o to cennější a máme z něj radost. Letos o to větší, protože naše cesta soutěží ještě nekončí. Ve druhém kole máme šanci ukázat, že nejlepší pivo na světě se vaří v Hanušovicích,“ komentoval úspěch Luděk Reichl, sládek pivovaru Holba.

Kromě vítěze země, Holby Šerák, dosáhla velkého úspěchu také další česká piva Litovel a Zubr ze skupiny Pivovary CZ Group. Stříbrná umístění získala piva Litovel Černý Citron v kategorii Fruit & Vegetable Flavoured beer, Zubr Gold v kategorii Czech-style Pale Lager a také Zubr Grand v kategorii Czech-style Pale Lager. Bronzové příčky obsadily Litovel Moravan v kategorii Czech-style Pale Lager a Litovel Premium Dark v kategorii Dark Lager.

V mezinárodní konfrontaci se znovu potvrdilo, že Holba, Litovel a Zubr dlouhodobě patří mezi ta vůbec nejoceňovanější česká piva.

Samson přivezl 5 medailí z World Beer Awards

Publikováno:před 3 letyZdroj:České nápojeSamson

Pivovar Samson zazářil na londýnském klání mezinárodní degustační soutěže World Beer Awards. Nejstarší budějovický pivovar dosáhl nového rekordu a z letošního ročníku soutěže si přivezl hned pět medailí.

Navázal tak na úspěchy z minulých let, a to už počtvrté v řadě. Jako nejlepší pivo ve své kategorii byl vyhlášen speciál Samson BOCK a zlato v segmentu nealkoholických a nízkoalkoholických piv získalo i Pito. Stříbro si z Londýna veze Samson ležák jedenáctka. Bez ocenění nezůstala ani novinka Nachmelený ležák i tradiční dvanáctka s bronzovými medailemi. BOCK a Pito navíc postupují do celosvětového kola.

World Beer Awards je mezinárodně uznávaná prestižní degustační soutěž, která vybírá ta nejlepší piva v nejrůznějších kategoriích. Patří k absolutní špičce pivních evropských klání. O výsledcích soutěže rozhoduje odborná porota, jejíž členové z celého světa jsou kapacitami ve svém oboru.

Pivovar Samson si v minulém roce z Londýna přivezl stříbrnou medaili za speciál BOCK v kategorii nejlepší ležák typu „Bock“. O rok dříve to zase byly dvě zlaté medaile, jedna za nejlepší nealkoholické pivo České republiky a druhá za nejlepší tmavý ležák, jeden celosvětový titul World’s Best Lager Bock pro Samson BOCK a ještě bronzová medaile za světlý ležák českého typu vařený v České republice. V roce 2018 to byla zlatá pro Samson ležák za nejlepší ležák českého typu a stříbrná pro Pito za nejlepší nealkoholické pivo v České republice.

„Takový úspěch nemá v novodobé historii našeho pivovaru obdoby. Pět ocenění z takto uznávané celosvětové soutěže nám udělalo obrovskou radost. Zároveň cítíme velikou zodpovědnost v další práci, abychom vysokou kvalitu udrželi a dále se zlepšovali,“ říká Daniel Dřevikovský, generální ředitel Pivovaru Samson. "Zájmy spotřebitelů jsou pro nás vždy na prvním místě a budeme i nadále vynakládat veškeré úsilí, abychom dodávali ta nejlepší piva," dodává. Pivovar pokračuje ve zlepšování svého zázemí: do konce roku bude zrekonstruována sudová linka a celkovou renovací letos prošla také pivovarská prodejna, kde je kromě kompletního sortimentu k mání například i čerstvě stáčený nepasterovaný ležák.

„Největší radost mám z ocenění Nachmeleného ležáku. Jedná se o pivo opravdu jedinečné chuti. Má výrazné chmelové aroma, přičemž je ale výborně pitelné a zanechává lahodný dojem po napití. Vybalancovat takovou harmonii už vyžaduje opravdové zkušenosti. A náš tým v testu na mezinárodní soutěži obstál,“ hodnotí sládek Pivovaru Samson, Radim Lavička. Novinka Nachmelený ležák byla uvedena na trh minulý rok.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660