Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Malé pivovary v regionu navyšují produkci. Pivaře lákají na specifické chutě

Publikováno:před rokemZdroj:Zlínský deník

Velké horko a neskutečná žízeň kombinace, kterou tento rok zažil asi každý. V důsledku tohoto jevu se za letošní rok zvýšila produkce piva o desítky procent. Provozovatelé pivovarů si mnou ruce.

Ve Zlínském kraji je více než desítka pivovarů. Některé jsou známé po celé republice, ale i v zahraničí, jiné zůstávají věrné zlínskému rybníčku.

Za regionální pivovar se považuje i Pivovar Hrádek ve Slavičíně: „Snažíme se uspokojovat region čerstvým pivem a služby provádíme pouze ve Zlínském kraji," uvedl jednatel pivovaru Radomír Svoboda.

„Když lidé tudy projíždějí, rádi se zde zastaví na dobré pivo," dodává. Díky přejícímu počasí letošního léta se zájem o pivo zvýšil o více než dvacet procent v porovnání s minulým létem. Prodejci to přisuzují i službám, které provozují navíc. Jedná se o možnost pořídit si bečku piva i domů a zapůjčení chladicího zařízení. Mnoho pivovarů sází i na pivní slavnosti, exkurze a dostupnost.

„Letošní rok jsme zatím moc zábavní programy nepořádali, ale na příští rok určitě plánujeme nějakou akci i ve spolupráci s kapelou Premier," sdělil provozovatel pivovaru Zlínský švec ve Zlíně Malenovicích Martin Velísek.

Klientelu rozšiřují
Pivovar Zlínský švec je na trhu poměrně krátce, od roku 2010, ale za tu dobu si vytvořil relativně širokou klientelu. „Na jaře jsme museli zvýšit kapacitu výroby, takže opravdu vaříme v maximálním objemu," potvrzuje Martin Velísek.

Tomuto pivovaru se prý daří velice dobře a příznivci této zlínské značky se mohou těšit na novinky, se kterými Zlínský švec počítá na podzim letošního roku. Ještě mladší je pivovar Vraník v Trnavě, který vstoupil na trh teprve před necelými dvěma roky. Ti měli navýšení produkce ještě větší.

„Naše produkce se letos zvýšila téměř o sto procent, je to ale tím, že produkujeme pivo jen chvilku. Nabídku pěti piv se chystáme rozšířit o nějaké speciality. Měli jsme velice dobrou sezonu a věříme, že to tak půjde i dál," uvedl pro Deník majitel pivovaru Luděk Vraník. Pivovar oslavil v červnu svoje první výročí a při té příležitosti se konaly i menší oslavy.

„Pivo nedodáváme do běžných obchodních řetězců, pouze do určitých farmářských obchůdků," dodává Luděk Vraník.

Pivo v bečce, pivo v pet lahvi, v plechovce nebo ve skle, pivo točené toť možnosti, jak si zakoupit ,tekuté zlato´. Pivovary hlásí, že o možnost vzít si celou bečku domů je stále větší zájem. Je to pohodlnější než kupovat celou basu piv.

Cesta na žateckou Dočesnou vede přes pět skvělých minipivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:CzechTourism

Kdo má rád pivo, ten by si neměl nechat ujít Dočesnou, dvoudenní oslavy dočesání posledního chmelového štoku v Žatci, které se konají začátkem září. A aby vám cesta lépe ubíhala, zve vás portál Kudy z nudy ještě do několika minipivovarů. Třeba se i do nich budete rádi vracet.

Žatec patří k městům, kde je pivo zkrátka doma. Pěstování chmele se pyšní tradicí dlouhou 700 let, město se stalo chmelařskou metropolí, k návštěvě láká Chmelařské muzeum s největší expozicí chmele na světě a také Chrám chmele a piva, zábavný komplex s chmelovým majákem, labyrintem z chmelových žoků, chmelovým orlojem, minipivovarem a restaurací.

Do Žatce na Dočesnou
V sobotu a v neděli 5. a 6. září se sem můžete vypravit na Dočesnou, slavnosti sklizně chmele. Zábavné pořady a koncerty na dvou scénách na náměstí Svobody v centru města doprovází výstava drobného zvířectva, burza pivních etiket nebo chmelové a pivní soutěže.

Mezi nejoblíbenější patří každoroční pokus o vytvoření rekordu v délce hada z pivních kelímků, ruční česání chmele či tanec s korbelem piva na hlavě, oblíbené jsou i historické divadelní scény, spojené s pasováním vybraného pěstitele chmele do rytířského stavu.

Slavnostní okamžik doprovází strhnutí posledního štoku v nejmenší chmelnici na světě, kterou objevíte přímo na žateckém náměstí, a samozřejmě ochutnávky piva. Na Dočesné se každý rok představí přibližně dvacet pivovarů, které vaří pivo ze žateckého chmele, a několik desítek druhů piv.

Cestou do severozápadních Čech se společně s portálem Kudy z nudy můžete zastavit ještě v několika minipivovarech. Doporučují je skuteční fajnšmekři!

Staňkův rukodělný pivovárek Třebonice
Na okraji Prahy v obci, která ani v nejmenším nevypadá, že je součástí hlavního města, sídlí od roku 2005 Staňkův rukodělný pivovárek, který vyrábí nesmírně pestrou a zajímavou paletu pivních speciálů.

Pivo, které podle sloganu „léčí, nebo aspoň neublíží“, můžete ochutnat nejenom každý večer v třebonickém restaurantu Gusta, ale také v blízkých Řeporyjích v kavárně Na náměstí, restauraci a pivnici Nota Bene na pražských Vinohradech, v Klubu malých pivovarů v Plzni nebo F. A. Baru v Brně. V restauraci si obvykle můžete vybrat ze čtyř čepovaných druhů, na webu nebo Facebooku pak najdete vždy aktuální nabídku včetně piv, která dozrávají.

Pivovarský dvůr Chýně
Chýně leží kousek od Třebonic, za složitým dálničním uzlem Rozvadovské spojky a Pražského okruhu. Historické památky zastupuje bývalý hospodářský dvůr strahovského kláštera, v roce 1992 upravený na jeden z nejstarších českých minipivovarů, Pivovarský dvůr Chýně.

Varna je umístěná přímo v restauraci, najdete tu také pivní krčmu, penzion a pivní lázně. K ochutnání se nabízí celá řada piv, od světlých přes polotmavé až po tmavé ležáky, ale také piva kukuřičná, pšeničná a žitná, višňová a zázvorová, stouty a další.

Únětický pivovar
Malou obec poblíž Roztok neznají jen milovníci piva, ale i historie. Podle rozsáhlého pohřebiště z doby bronzové, objevené před více než sto padesáti lety na blízkém Holém vrchu, bývá nejstarší doba bronzová v celé střední Evropě označovaná jako únětická kultura.

V roce 2011 se podařilo navázat na historickou tradici vaření piva a zachránit Únětický pivovar, který začal vařit vynikající ležák plzeňského typu. Ten se čepuje v několika desítkách podniků v Praze a v okolí. Pivovar pořádá řadu akcí, víkendové exkurze a dokonce si můžete odvézt Únětickou unci, minci, kterou kdykoliv v budoucnosti můžete vyměnit za jedno Únětické pivo – samozřejmě tam, kde se čepuje a kde je tato měna zavedena.

Starokladenský městský pivovar v Kladně
Na pět set let dlouhou historii vaření piva v Kladně se snaží od roku 2009 navázat rodinný pivovar Starokladno. Pivovar proslavil pivními speciály – ovocnými, čokoládovými či pivy vídeňského nebo anglického typu. Ochutnat je můžete v pivovarské hospodě, kde bývá obvykle na čepu přibližně sedm druhů. Vlajkovým pivem pivovaru Starokladno je Černý Havíř 12,8°, oceněný titulem Zlatá pivní pečeť či pivo České republiky.

Pivovar Antoš ve Slaném
Ležák Černé Poupě, žitná IPA Tlustý netopýr anebo svrchně kvašený světlý Slánský Rarach – to je pouze malý výběr z piv, která vaří minipivovar Antoš ve Slaném. Nese jméno významné slánské rodiny a sídlí v historickém domě, kde se pivo vařilo už v roce 1536.

Z hlediska pivovarnictví je město zajímavé také tím, že v místním pivovaru pracoval František Ondřej Poupě, významný český sládek a průkopník odborného pivovarnictví. Pozadu nezůstává ani pivovar Antoš; ostatně kde najdete pivovarskou krčmu a restauraci, kde vám ke každému jídlu doporučí vhodný druh piva?

Brazilští výrobci kazí pověst plzeňskému typu piva

Publikováno:před rokemZdroj:E15.cz

Když si v brazilské restauraci objedná piják půllitr plzeňského, nedostane zatím žádnou pivní lahůdku, ale nejspíš nevalné a extrémně podchlazené pivo některé místní značky. Brazílie se s produkcí víc než 13 miliard litrů piva ročně vypracovala na třetího největšího výrobce na světě a průměrný Brazilec vypije zhruba 65 litrů piva za rok, z toho 98 procent je označeno jako plzeňský typ. S úrovní českého piva to ale nemá nic společného: chmel se používá minimálně a slad je z kukuřice nebo z rýže.

Brazilci pijí na rozdíl od většiny obyvatel Latinské Ameriky pivo raději než víno. Obrovský trh s víc než 200 miliony obyvatel ale zatím zcela ovládli čtyři domácí výrobci. Ještě před deseti lety Brazilci v supermarketu nenašli jediné dovozové pivo, i nyní tvoří zahraniční piva jen šest procent nabídky.

Na náročnější brazilské pivaře, pro něž je nyní označení „plzeňské“ synonymem špatného piva, se proto rozhodly zaměřit české pivovary. Vyvážet do Brazílie již začaly například značka Pilsner Urquell, společnost Budějovický Budvar, náchodský pivovar Primátor nebo značka Bernard. Mají tam status prémiových piv a prodávají se za vyšší ceny.

„Například půl litru lahvového českého Budvaru stojí v brazilském supermarketu 20 až 25 reálů, tedy v přepočtu až 170 korun,“ říká Filip Kanda, ekonomický diplomat české ambasády v hlavním městě Brasilii. Vysoká cena ale není dána nějakou extrémní marží, ale především velkými cly, které Brazílie na dovoz uvaluje.

Pivovar Radegast oslaví 45 let od uvaření první várky

Publikováno:před rokemZdroj:Ostrava OnlineRadegast

Velkou oslavou 45 let od uvaření první várky, které si pivovar připomene v prosinci tohoto roku, bude letošní Radegast den. Ten se uskuteční v sobotu 5. září. Ve sklepích už zrají čtyři druhy piv Radegast včetně oblíbené Ryze Hořké 12 a Nefiltru.

Fanoušky hořkého piva čeká nabitý program. Na pódiu vystoupí Arakain s Lucií Bílou, Chinaski, Škwor a další kapely. Pivovar představí unikátní výstavu o historii pivovarnictví na severní Moravě. Pro zájemce budou připraveny exkurze pivovarem a chlapské soutěže. Vstup je tradičně zdarma. Podrobný program je na www.radegast.cz.

Radegast den je již tradičně jednou z největších akcí na severní Moravě. Do Nošovic míří desítky tisíc lidí, hlavně kvůli hořkému pivu. „Letos jsme uvařili hned čtyři druhy piva Radegast. Každé je jiné, ale jedno mají společné. Všechna jsou hořká. Držíme se tak odkazu prvního sládka Jaromíra Franzla, který před 45 lety vtiskl pivu Radegast charakteristickou hořkost,“ řekl ředitel pivovaru Radegast Ivo Kaňák a dodal, že čepovat se bude oblíbený ležák Ryze Hořká 12, výčepní Original, polotmavý Temně Hořký a tradičně i Radegast Nefiltrovaný. Řidiči si budou moci dát Birell, včetně tří ochucených variant. Loni návštěvníci akce vypili 52 tisíc piv.

Výročí 45 let od uvaření první várky piva připomene speciální výstava, kterou pivovar pořádá společně s Muzeem Beskyd. Lidé uvidí předměty, které mapují pivovarnictví, pohostinství i obyčejný život v 70. letech minulého století. Jak se vaří hořké pivo dnes, zjistí zájemci na exkurzní trase pivovarem, která bude během akce přístupná.

Nabitý bude i hudební program, který začne v 11:30. Během odpoledne a večera vystoupí Arakain s Lucií Bílou, Chinaski, Legendy se vrací, Wohnout a další. Program uzavře od 22:00 kapela Škwor. Tvrdí chlapi se budou moci utkat v soubojích v Radegast Adrenalin Parku. Na jedné ze scén bude probíhat škola čepování piva. Návštěvníci se již tradičně mohou těšit na autogramiádu hokejistů extraligových klubů, která proběhne v 15 hodin.

Pořadatelé doporučují se do Nošovic dopravit vlakem nebo autobusem, které pojedou z Ostravy a Frýdku-Místku. Parkování bude zajištěno v blízkosti areálu, ale počet parkovacích míst je omezený. Vlaky mají konečnou přímo v pivovaru, autobusy pak v těsné blízkosti areálu akce. Jízdní řády jsou na www.radegast.cz.

Jablonecko má po letech zase pivovar. Rezek se bude točit v Zásadě

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Martin TrdlaRezek

Na pivní mapě Libereckého kraje přibude další bod. Zakreslen bude v Zásadě. Pijáci si tu v září poručí pivo nazvané Rezek. Půjde o návrat pivovarnictví na Jablonecko. Posledním pivovarem v okrese byl jablonecký Jantar. Ten svoji produkci utnul před čtyřiadvaceti lety.

Minipivovar Rezek svoji historii teprve začíná psát, nemůže navázat na žádnou místní pivovarskou tradici. Místo, kde vznikl, ale svoji minulost má. „Grunt, kterému se říká Ve Dvorku, koupil v roce 1900 můj praděda. O pět let později dostal stavební povolení na stavbu brusírny. Fungovala tu do 50. let minulého století. Pak zde byla samoobsluha. Já tady v roce 1991 založil truhlářskou dílnu,“ říká Daniel Rezek, majitel nového pivovaru.

Pivovar je kostkou ve skládačce
Nápad na vznik pivovaru se v jeho hlavě zrodil již před čtyřmi lety. To už tady fungovala místní zážitková agentura. „Začal jsem kolem Černé Studnice létat na tandemovém padáku. Před dvěma lety k tomu ještě přibyly interaktivní dílny na foukání skla a vinuté perle, kovářská dílna a také penzion. Vše vzniklo kvůli tomu, abych ukázal, jak zde je krásně nejen místním, ale taktéž turistům. Abych zkrátka toto místo zviditelnil. Pivovar je tak poslední kostkou do této skládačky,“ vysvětluje Rezek.

A co pivovar Rezek konzumentům nabídne? Měsíčně tady vyrobí 100 až 120 hektolitrů piva. „Naší páteřní produkcí bude světlá jedenáctka, polotmavá dvanáctka a ale. Ten bude v této receptuře třináctistupňový. Ještě chceme světlou dvanáctku, ale té musíme dát načas,“ představuje Rezek. Kromě stálé produkce tady třikrát až čtyřikrát do roka vyrobí i několik pivních speciálů.

Pivo vaří podle tradičních receptur. „Samozřejmě že do toho vnášíme nějaký svůj nápad, chuť, vůni, ale nejsou to nějaké markantní rozdíly oproti tradiční technologii,“ vysvětluje pivovarník, který si pivovarské řemeslo osahal tak, že jednu sezonu dojížděl za sládkem pivovaru Neumann v Mělnickém Vtelnu a taktéž vedl dlouhé diskuse s majiteli malých pivovarů. Pivo bude nefiltrované, nepasterizované a točené z ležáckých tanků. „To je výhoda malých pivovarů, že si takovýto luxus a postup výroby můžeme dovolit,“ upozorňuje Rezek.

O pivo mají zájem hospody z Jablonecka
Pivovar v Zásadě by měl oficiálně otevřít v první polovině září. Pivo bude zatím k dostání přímo na čepu v místní pivnici. Zde si ho můžete nechat načepovat do sklenice nebo si ho odvézt domů v litr a půl velké PET lahvi. Prodávat se bude také v sudech o objemu 15, 30 a 50 litrů. Zákazník si k nim může vypůjčit i výčepní zařízení. Rezek dále prozrazuje, že o pivo už teď má zájem několik hospod z Jablonecka.

Podle něj bude pivovar otevřen každý den asi od 16 hodin. O víkendu se provozní doba zřejmě upraví. Komu pivo Rezek zachutná natolik, že po něm bude bažit i v době uzavření pivovarské hospody, nemusí zoufat.

„Máme tady jednu technickou specialitu, automat na výtoč piva. Zákazník si koupí kartu, tu si nabije a poté si sám natočí tolik piva, kolik bude chtít. Může hladinku, šnyt, zkrátka podle svého. To, co si načepuje, se mu z karty odečte. Jeden automat bude uvnitř u výčepu a druhý venku před pivovarem. Takže pivo si zde můžete sami načepovat 24 hodin denně,“ láká Rezek a dodává, že v pivovaru budou fungovat jediné bezbariérové toalety v okolí.

„Celý pivovar je prakticky bezbariérový, bezprahový. Takže na prohlídku varny, spilky i ležáckého sklepa mohu i lidé s hendikepem,“ dodává pivovarník.

V budoucnu by v pivovaru rádi pořádali i kulturně-společenské akce. Pivnice, která pojme asi stovku hostů, je totiž zároveň jedním z větších sálů v kraji.

Pivovar v České Kamenici vstupuje do vrcholné fáze své obnovy

Publikováno:před rokemZdroj:I-noviny.czAutor:Růžena MimrováČeská Kamenice

Areál Pivovaru Česká Kamenice bude prvně otevřen při příležitosti Mariánské pouti 4. a 5. září 2015 a v rámci exkurze, kterou návštěvníkům společnost K 24, s.r.o. připraví, bude možné nahlédnout do větší části citlivě zrekonstruovaných budov původního panského pivovaru a především ochutnat pivo.

Na přestavbu od počátku dohlížel a stále dohlíží Památkový úřad. Tento velkolepý projekt byl významně podpořen z Evropských fondů.

Původní panský pivovar byl založen před rokem 1640. O několik let později zde vyrostla palírna. V polovině 18. století pivovar vyhořel a jeho opravy trvaly až do roku 1761. Před rokem 1875 byl vybaven parním strojem. Areál prošel významnějšími proměnami v 19. a 20. století. Od 50. let minulého století byl využíván zemědělci pro skladování obilí.

Českokamenický pivovar je ukázkou industriální architektury a především také technickou památkou. Při každém kroku renovace musí investor přísně dodržet všechny požadavky památkového úřadu. Barokní pivovar je již z části zařízen a pivovarnická technologie se připravuje k provozu. Součástí nového vybavení je již technologie nové palírny, moštárny s pasterem a kvasírna ovoce pro pálenku.

„Na Mariánské pouti mohou návštěvníci pivovarského areálu také ochutnat náš první pivní speciál, 13stupňové pivo - Kamenickou Podkovu. Základní řadou našich piv bude Kamenická 10, 11 a 12. Tajemstvím opravdu dobrého piva je přesné dodržení technologie výroby a mít jednoho z nejlepších mistrů sládků,“ říká majitel Ing. Kotouč. „Plánujeme produkovat tři tisíce hektolitrů piva ročně,“ dodává paní Mgr. Kotoučová.

Pivovar Česká Kamenice nabídne také pracovní místa v malém městě: „Projekt v tuto chvíli počítá s nabídkou zaměstnání pro 15 lidí. V následujících letech plánujeme obsadit další pracovní pozice v souvislosti s dalšími plány, které v areálu Pivovaru budeme realizovat,“ říká Ing. Kotouč.

Pivovar Ferdinand v Benešově se chystá na pivní slavnosti

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Ladislav LojkaFerdinand

Druhá největší událost každoročně pořádaná Pivovarem Ferdinand, druhá zářijová sobota. To jsou tradiční pivovarské slavnosti, které 12. září v Benešově oslaví hudbou i programem pro děti. V pravé poledne budete moci vstoupit do areálu pivovaru, kde pro vás i pro vaše děti bude mimo ochutnávek pivních speciálů připraven doprovodný program.

Kromě samotné exkurze v pivovaru bude moc každý návštěvník v sekci jídla ochutnat i pivní pokrmy připravované přímo z piva Ferdinand. Jako každý rok, tak i letos bude možnost zažít pivní degustaci, kde se můžete dozvědět zajímavosti a vyzkoušet si své znalosti o pivu, pivovaru, pivovarnictví, sladovně a sladovnictví i mnohem více k samotné výrobě piva. Pro děti bude k dispozici tvořivý koutek, během celého odpoledne mohou zažít tanec, divadlo, malování na obličej, ječmenové hrátky, soutěže s pivovarskou tematikou. Pro všechny milovníky dobře vychlazeného piva budou připraveny všechny druhy piv, které do výčepních stánků poputují rovnou ze sklepů pivovaru. Bude tak možné ochutnat i pivo v nefiltrované podobě. Děti se mohou těšit na oblíbenou Ferdinádu, točenou malinovku.

Hudební program bude probíhat na dvou scénách, představí se např. Big band Horáček SwingOrchestra, hrající swingovou, filmovou a taneční hudbu, legendární Rotor Poříčí, Český šraml pod taktovkou Jana Slabého, místní kapela Čejka band nebo Štěpán Kojan, frontman kapely KEKS. Celý hudební večer uzavře hodinové vystoupení KISS revival, téměř věrná imitace americké glam rockové kapely, která byla v dubnu 2014 uvedena do Rock And Rollový síně slávy. Kompletní program najdete na stránkách pivovaru www.skutecnepivo.cz.

Vstupné do areálu pivovaru je 100,-Kč (v ceně vstupného jedno pivo zdarma), děti mají vstup volný.

Pivo už nebude nejlevnější, hospody změní ceny nápojů

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeňský deník

Návrh zákona, který má platit od příštího roku, vyžaduje nealko levnější než alko.

Návrh protikuřáckého zákona upraví mimo jiné také ceny alkoholických a nealkoholických nápojů. Cenové opatření má zajistit, aby provozovny stravovacích služeb nebo stánky s občerstvením měly v nabídce alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický nápoj stejného objemu. V současnosti je tomu často naopak.

Například v plzeňské Žumberské stodole stojí malé pivo 24 Kč a voda 26 Kč. „Ještě jsem nepřemýšlel o tom, jestli případně zdražíme pivo nebo zlevníme vodu," řekl odpovědný vedoucí Roman Dolejší.

Jiří Bártík, provozovatel klubu Casa de Locos, má jasno. „Sodovka stojí stejně jako malé pivo. O korunu zdražím pivo, stejně jsem to měl v plánu," vysvětlil. Žádné velké problémy mu prý tato část zákona dělat nebude.

Také v baru InCafé je pivo o čtyři koruny levnější než sodovka. „Pravděpodobně zlevním sodovku," řekl provozovatel Petr Pánek.
Část navrhovaného zákona regulující ceny nápojů se nedotkne všech plzeňských podniků. Řada z nich už má v současné době jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický.

„Třetinku sody prodáváme za 15 Kč, nejlevnější malé pivo stojí 17 Kč. Takže nebudeme muset nic měnit," řekl provozovatel restaurace U Šenku František Cypris.

Také hostinec Na Potravinách tato část protikuřáckého zákona nepostihne. „Třetinka točené citronády stojí 9 Kč, malé pivo 16 Kč," uvedl Jan Kešner. Ten si však myslí, že není dobré, aby byly ceny plošně regulovány. Každý provozovatel by si to podle něj měl určit sám.

Podobná situace je i ve Staré sladovně v Plzni. „Nejlevnějším nápojem je půllitrový džbánek vody, ten stojí 20 Kč," uvedla Petra Talafantová.

Přísný protikuřácký zákon zakazuje kouření ve všech vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb včetně barů a kaváren. Povoleno by nemělo být ani používání elektronických cigaret.

Zákon dále zavádí povinnost pro prodejce alkoholických nápojů v prodejně, stánku s občerstvením či provozovně stravovacích služeb, aby na místech, kde tyto alkoholické nápoje prodávají, nedocházelo k jejich konzumaci osobami mladšími 18 let věku.

V červnu letošního roku návrh jednomyslně schválila vláda. Protikuřácký zákon, který by měl platit od začátku příštího roku, musí ještě schválit obě komory Parlamentu. Hlasování je na programu na podzim.

Poté, co návrh zákona schválí poslanecká sněmovna, bude postoupen k projednání Senátu. Výsledná opatření se však mohou změnit. „V průběhu projednávání v parlamentu může návrh zákona dostát v důsledku pozměňovacích návrhů změn a výsledná podoba návrhu zákona se tak může lišit od verze, kterou schválila vláda," uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Pivovarské slavnosti Holba otevřou brány pivovaru už o víkendu

Publikováno:před rokemZdroj:První zprávyHolba

Tradiční, v pořadí už dvanácté Pivovarské slavnosti Holba proběhnou první pátek a sobotu v září. Letos je zahájí čeští atleti Denisa Rosolová a rodák z Budišova překážkář Petr Svoboda, kteří si společně s účastníky připijí Šerákem - Pivem ČR 2015 na vítězství.

Jak chutná úspěch dobře vědí i oba atleti. Budou tady mít i svoji autogramiádu a navíc si v pivovaru vyzkouší pro ně zcela novou disciplínu. Sami se postaví za výčepní zařízení a budou čepovat Šerák v největší hospodě v republice. V tu se po dobu slavností promění areál Hanušovického pivovaru. Na 12. Pivovarských slavnostech Holba se bude připíjet desítkou různých druhů piv značky, vystoupí devět kapel a Ryzí pivo z hor poteče ze šesti desítek výčepních píp.

Všichni se mohou těšit na jejich oblíbený Šerák ve všech jeho variantách. Po celé léto ho v pivovaru testovali Mazáci Šeráci a vzájemně si tady předávali štafetu podobně jak to dělá Denisa Rosolová, takže už dnes se řada z nich těší na osobní setkání. Kromě skvělé zábavy, muziky a jedinečného piva nabídne Holba i prohlídky výroby. Proběhnou v pátek odpoledne, kdy v pivovaru k příjemnému posezení zahraje Dalibor Janda se svojí kapelou, Vagon rock i Abba Stars.

V sobotu se areál pivovaru rozdělí na 3 programové stage. Na hlavní u pivovarských rybníků se bude střídat zábava s hudbou, která vyvrcholí koncertem Horkýže Slíže a ohňostrojem na závěr. Každoročně slavnosti navštíví na 7 tisíc lidí a vypije se kolem 35 tisíc půllitrů ryzího piva z hor, které přímo v pivovaru chutná nejlíp. Olomouckénovinky.cz informovala Mgr. Hana Matulová, mediální zástupce pivovaru Holba.

Nymburský pivovar má za sebou první sklizeň chmele

Publikováno:před rokemZdroj:Nymburský deníkAutor:Milena JínováPostřižinský

Historicky první dočesnou spojil pivovar s oslavami 120 let svého trvání. Ukázkovou chmelnici sklidili návštěvníci

„Dneska je sobota, takže věrtel je za hnědý žeton, čili za víc peněz," znělo
z hloučku návštěvníků u jednoho ze čtyř košů, které pivovar nakoupil na historicky první dočesnou. Jeden z česáčů tak zavzpomínal na doby dávno minulé, kdy se ještě jezdilo na chmelové brigády. Návštěvníci měli totiž možnost vyzkoušet si ruční trhání chmelových šišek na vlastní kůži.

Pivovar svou první ukázkovou chmelnici založil letos na jaře a její česání spojil 
s oslavami 120 let od založení pivovaru. Zpočátku to vypadalo, že mnoho lidí na oslavy nedorazí, ale v odpoledních hodinách se počet návštěvníků zvýšil. „Tuto akci pořádáme poprvé, takže ještě nemá tradici," vysvětlil ředitel pivovaru, spokojený s úrodou rostlin, které ještě nestačily 
v letošním horkém a suchém létě pořádně zakořenit, ale šišek na nich bylo pěkné množství. „Kolegové z Žatce tvrdí, že máme lepší úrodu, než oni 
u nich. Už mám připravené rozložené papírové krabice, na které chmel po očesání rozložím a hned půjdou do další várky," pochvaloval si i sládek pivovaru Bohumil Valenta. Chmelnici se nakonec podařilo společnými silami celou očesat, byly z ní plné čtyři koše. „Uskladnili jsme chmel na kartonech do sklepa při teplotě tři stupně, aby vydržel. Hned v pondělí půjde do várky. Bude z něj nějaká extra dvanáctka, ještě nevíme, jak ji pojmenujeme. Hotová by měla být koncem listopadu, takže kolem Mikuláše se začne stáčet," řekl Nymburskému deníku sládek v neděli po dočesné.

Na své chmelové brigády zavzpomínal Václav z Nymburka: „V sobotu to bylo vždycky tak, že za námi přijela rodina. Říkali jsme, že přijedou kombajny," směje se Václav a vysvětluje, že za den musel jeden brigádník načesat jedenáct věrtelů chmelových šišek. A pokud v nich bylo listí, výstupní kontrolor vysypal věrtel na plachtu a dotyčný ho musel řádně přebrat. „Když přijela máma, načesali jsme i sedmnáct věrtelů," doplnil Václav a hned upozornil na specifickou vůni chmelových šišek, která se linula hned po začátku česání.

A protože to byla nejen historicky první dočesná, ale také oslavy kulatého výročí, točila se speciální piva. Na čepu byl například Jubilejní i Sváteční ležák, nefiltrované pivo nebo Něžný Barbar.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.07.2017 15:535.251/5.251