Historie a současnost Budějovického Budvaru

Přímým předchůdcem pivovaru Budějovický Budvar, n. p. byl Český akciový pivovar. Ten byl založen v roce 1895 a přímo navazoval na historickou tradici vaření piva v Českých Budějovicích, která sahá až do 13. století, do doby založení města a udělení práva várečného.
V 19. století byly České Budějovice národnostně smíšeným městem. Ekonomiku však ovládaly podniky vlastněné německou částí obyvatel. Protože tehdejší volební řád rozlišoval voliče podle majetku a výše odváděných daní, pivovarneměli zdejší Češi, přes svou početní převahu, žádné zastoupení na českobudějovické radnici.
Aby se Češi mohli prosadit v rovině politické, museli posílit své ekonomické pozice. Proto zde v poslední třetině 19. století vznikaly „české“ podniky. Jedním z nich se stal i Český akciový pivovar – přímý předchůdce Budějovického Budvaru. Iniciativa k jeho založení vzešla především z řad českých právovárečníků (August Zátka a řada jiných). Český akciový pivovar uvařil první várku 7. října 1895. Do konce roku 1896 činil výstav 51 100 hl piva. Dnes překračuje roční výstav milion hektolitrů. I přes obrovský nárůst objemu výroby však zůstává tradiční kvalita a typická chuť piva Budweiser Budvar zachována dodnes. V konkurenci s německým Měšťanským pivovarem a dvěma schwarzenbergskými pivovary v Třeboni a Protivíně vždy vítězil Český akciový pivovar především díky vysoké kvalitě a výjimečné chuti svého piva, která byla poprvé oceněna již v roce 1896 na Průmyslově výstavě v Praze.

Světová proslulost
Již v roce 1913 byl ležák z Českého akciového pivovaru znám v zahraničí. A právě díky rozvinutému exportu byla jeho obnova po 1. světové válce dokončena velmi rychle. V meziválečném období pivovar prošel rozsáhlou modernizací a elektrizací. V roce 1922 byla vyvrtána první artéská studně, ke které přibyla během času další. Pivovar tak získal zdroj vysoce kvalitní vody, která spoluvytváří vynikající chuťové vlastnosti originálního budějovického ležáku dodnes. Od 20. let pivovar dobýval trhy všech kontinentů, proto si také nechal registrovat ochranné známky pivovar„Český budějovický granát“, „Budweiser bier“, „Budbräu“ a v roce 1930 ochrannou známku „Budvar“, která se stala synonymem vysoké kvality a podle, které se pivovar v roce 1936 přejmenoval na Budvar – Český akciový pivovar České Budějovice.

Poválečné roky
Během druhé světové války byl pivovar pod nacistickou správou a po jejím skončení byl znárodněn. V roce 1967 byla vyčleněna část majetku Jihočeských pivovarů, národního podniku a založen samostatný právní subjekt Budějovický Budvar, n. p. orientovaný díky tradici, cenným ochranným známkám a kvalitě piva na export. K dalšímu rozvoji jak na domácím, tak na zahraničních trzích došlo především po roce 1989, kdy se současnému managementu podařilo výstav pivovaru téměř ztrojnásobit.

Pivovar dnes
Národní podnik Budějovický Budvar je dnes moderní a akční firmou, která je postavena na pevných základech. Pivovar obstál v tvrdém boji s konkurencí, za níž stojí obří nadnárodní koncerny. V současné době je posledním z velkých pivovarů, které mají výhradně český kapitál. V roce 2015 vystavil Budějovický Budvar 1,6 mil. hektolitrů piva. Díky vynikajícím hospodářským výsledkům mohl podnik investovat značné prostředky do svého rozvoje. Část zisku je každoročně věnována na podporu kultury, školství a zdravotnictví především v Jihočeském kraji. Důkazem dynamičnosti a osobního vztahu k milovníkům budějovického piva jsou novinky, s nimiž Budvar pravidelně přichází na trh.
V roce 2004 to byl tmavý ležák Budweiser Budvar, v roce 2005 pak moderní a praktické balení výčepního piva v plechu. Na podzim 2005 byla provedena výměna láhví 0,5 litru u celého sortimentu. pivovarPůvodní hnědé láhve NRW byly nahrazeny moderními a špičkovými obaly - elegantními zelenými láhvemi typu ALE. V létě 2006 byl zahájen prodej tmavého ležáku Budweiser Budvar v láhvích.
Dne 1. března 2007 bylo na trh v jižních Čechách uvedeno nově vyvinuté světlé výčepní pivo značky Pardál. Velký ohlas, který nové pivo vyvolalo u zákazníků v tomto regionu, vedl k rozhodnutí o rozšíření prodeje na celé území České republiky. Od začátku roku 2008 je proto pivo Pardál k dostání v obchodech i restauracích po celé republice.
Na výrazný prodejní úspěch výčepního piva Pardál navázal v červnu 2009 jedenáctistupňový ležák Pardál Echt. Na vývoji Pardál Echt se opět podíleli pivaři, kteří pomáhali na svět výčepnímu Pardálu, a jejich kamarádi. Pardál Echt je alternativou pro ty, kterým se výčepní pivo zdá slabé a ležák silný a kteří zároveň preferují vyšší hořkost a plnost chuti.
Od 1. června 2007 je Budějovický Budvar výhradním dovozcem světlého prémiového ležáku dánské značky Carlsberg pro Českou republiku.
Pivovar každoročně navštíví více než 50 000 turistů, kteří si mohou prohlédnout výrobu piva a také ho ochutnat přímo v ležáckém sklepě. Multimediální expozice "Příběh budějovického piva" přibližuje historii i současnost budějovického piva prostřednictvím velkoplošných obrazovek, filmů, čtených komentářů i dobových artefaktů.
Zdroj:Stránky Budějovického Budvaru, 2016


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Budějovického Budvaru

Kdy:celoročně dle rozpisuObec:České BudějoviceZdroj:Budějovický Budvar

Přijďte a uvidíte, jak se snoubí dlouholetá tradice s moderní technologií a rodí ona lahodná chuť světoznámého a originálního prémiového ležáku Budweiser Budvar. Obklopeni vůní moravského sladu a žateckého hlávkového chmele nahlédnete do tejemství výroby světoznámého ležáku Budweiser Budvar. Uvidíte, jak se za použití nejkvalitnějsích domácích surovin, vlastní vody čerpané z více než 300 metrů hlubokých studní a prvotřídních pivovarských kvasnic rodí pivo vyznačující se lahodnou chutí s příjemnou chmelovou vůní a jemnou hořkostí, jehož kvalitu oceňují zákazníci téměř na celém světě. Poctivě uvařené pivo pak ochutnáte načepované jen pro vás z pivovarských tanků v rozlehlých chladných ležáckých sklepích, kde Budweiser Budvar zraje před svou cestou k zákazníkům.

●Pravidelné prohlídky bez objednávky v českém, anglickém a německém jazyce probíhají každý pracovní den ve 14 hodin
●Prohlídka je též možná v ruském, francouzském, španělském a italském jazyce na základě předchozí objednávky

Doba trvání exkurze je cca 60 minut, maximálně 50 osob a minimálně 5 osob
Sleva 50% pro děti do 18 let, studenti po předložení průkazu ISIC

V sezóně - od 1. 3. do 31. 12. - Pondělí až neděle 9:00-17:00
Mimo sezónu - od 1. 1. do 28. 2. - Pondělí a neděle ZAVŘENO, Úterý až sobota 9:00-17:00

Aktualizováno: před 3 lety

Tržby Budvaru? Ministr Toman očekává nový rekord

Publikováno:před měsícemZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTK

Národní podnik Budějovický Budvar by měl mít za loňský rok rekordní tržby. ČTK to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), pod jehož úřad podnik spadá. Přesnou výši tržeb ministr neuvedl, přesáhnout by ale měly dosavadní maximum z předloňska. Tehdy podnik utržil 2,63 miliardy korun s meziročním nárůstem o 6,5 procenta.

Firma plánuje ve čtyřech letech začínajících loňským rokem investovat do logistiky, obalů a dalšího rozvoje 2,6 miliardy korun. Obchodní výsledky podniku táhne hlavně export, pivo z Budvaru je možné koupit skoro v 80 státech. Loni do zahraničí směřovalo téměř 70 procent z prodaného piva, dařilo se zvyšovat prodej v Německu, Rusku, Polsku, Švédsku či Chorvatsku. Budvar se také po několika letech vrátil na indický trh.

Pivovar se podle ministra chystá na další exportní trhy, nechce ale generálnímu řediteli Petru Dvořákovi radit. "Mám na to nějaký názor, ale je to záležitost strategie podniku - nechci říkat dneska budete vozit do země XY, a zítra jinam. Nechci ten podnik řídit," řekl ČTK ministr.

Společnost loni uvedla na trh tři nová piva, Budvar 33, pak Společné z Budvaru, na jehož uvaření se podílel sládek Pavel Palouš z pivovaru Cobolis Ládví. Na podzim Budvar pustil na trh limitovanou edici ležáku Sedm spolčených.

Předloni firmě zisk po zdanění meziročně stoupl téměř o pět procent na 267,1 milionu korun a do státního rozpočtu odvedla 500 milionů korun. Za loňský rok se odvod do státního rozpočtu neplánuje, uvedl v listopadu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) loni v létě řekla, že současná vláda Budvar nikdy nezprivatizuje. Prodej pivovaru stát zvažoval za vlády Mirka Topolánka v roce 2007.

Tuzemské pivovary předloni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,7 procenta více. Po poklesu výroby v roce 2017 se tak vrátily k růstu. Za zvýšením produkce stálo hlavně pivo určené na vývoz, jehož výroba meziročně stoupla o 11,8 procenta. Vyšší předloni byla také tuzemská spotřeba piva, zvedla se o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR předloni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více. Údaje o loňské spotřebě zatím nejsou známy.

Budvar je připraven na brexit, vyjednal si zvláštní celní režim

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTK

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí Budvaru Petr Samec a mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman.

Budvar vyváží do Velké Británie asi čtyři procenta produkce, přičemž loni uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva. Pivovar si kvůli brexitu vyjednal speciální celní režim, při kterém by se veškeré jeho pivo celně odbavovalo až ve skladu v anglickém vnitrozemí, a tím by se Budvar vyhnul zdržení na hranicích. Velkou výhodou je podle Samce dceřiná společnost Budvaru ve Velké Británii, která situaci monitoruje a již zvyšuje skladové zásoby, aby po brexitu měli zákazníci potřebné dodávky.

Podle Samce mohou nastat problémy v logistice, clech a daních. Zvýšit se může i administrativa dovozu jako registrace zboží či certifikáty. "Dlouhodobě bude také důležitý vývoj kurzu libry, který může mít vliv na naši profitabilitu na britském trhu. Z našeho pohledu je nejrizikovější tankové pivo. To má trvanlivost pouze 21 dnů a v krajním případě by dlouhé zdržení na hranicích mohlo jeho vývoz zcela znemožnit. Nicméně neočekáváme, že taková situace nastane. Pokud by hranice byly kvůli dlouhým frontám zcela neprůjezdné, nahradíme tankové pivo sudovým pivem, které má delší trvanlivost," řekl mluvčí.

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlý ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Prodej sudového piva tam Budvaru meziročně roste asi o 40 procent. "Velký potenciál vidíme v tankových hospodách: nyní jich máme v provozu deset a připravujeme otevření dalších," řekl mluvčí Budvaru.

Národní podnik nečeká, že by brexit dlouhodobě výrazně poškodil jeho prodeje ve Spojeném království. Budvar má podle Samce dost zkušeností s vývozem piva mimo EU. Exportuje do 80 zemí světa na pěti světadílech, tedy do mnoha třetích zemí mimo EU, a to podle různých celních režimů. "Krátkodobě ale nevylučujeme pokles prodeje nejen našeho piva, ale zřejmě i všeho importovaného zboží do Velké Británie," řekl Samec.

Budvar vyváží do Velké Británie od roku 1935. Nejdůležitější je pro něj Londýn a velká města v Anglii. Budvar loni do 79 států vyvezl dosud nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč.

Mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman se k brexitu vyjádřil za celý koncern. "Výstup Velké Británie z EU bude znamenat pro Bosch vícenáklady. Odhadujeme, že znovuzavedení tarifů mezi Velkou Británií a EU bude stát Bosch dodatečné náklady v několika desítkách milionů eur ročně," uvedl Roman. Bosch Group CZ k letošnímu 1. lednu v Česku zaměstnávala 8674 lidí.

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur.

Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí Budvaru Petr Samec a mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman.

Budvar vyváží do Velké Británie asi čtyři procenta produkce, přičemž loni uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva. Pivovar si kvůli brexitu vyjednal speciální celní režim, při kterém by se veškeré jeho pivo celně odbavovalo až ve skladu v anglickém vnitrozemí, a tím by se Budvar vyhnul zdržení na hranicích. Velkou výhodou je podle Samce dceřiná společnost Budvaru ve Velké Británii, která situaci monitoruje a již zvyšuje skladové zásoby, aby po brexitu měli zákazníci potřebné dodávky.

Podle Samce mohou nastat problémy v logistice, clech a daních. Zvýšit se může i administrativa dovozu jako registrace zboží či certifikáty. „Dlouhodobě bude také důležitý vývoj kurzu libry, který může mít vliv na naši profitabilitu na britském trhu. Z našeho pohledu je nejrizikovější tankové pivo. To má trvanlivost pouze 21 dnů a v krajním případě by dlouhé zdržení na hranicích mohlo jeho vývoz zcela znemožnit. Nicméně neočekáváme, že taková situace nastane. Pokud by hranice byly kvůli dlouhým frontám zcela neprůjezdné, nahradíme tankové pivo sudovým pivem, které má delší trvanlivost,“ řekl mluvčí.

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlý ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Prodej sudového piva tam Budvaru meziročně roste asi o 40 procent. „Velký potenciál vidíme v tankových hospodách: nyní jich máme v provozu deset a připravujeme otevření dalších,“ řekl mluvčí Budvaru.

Národní podnik nečeká, že by brexit dlouhodobě výrazně poškodil jeho prodeje ve Spojeném království. Budvar má podle Samce dost zkušeností s vývozem piva mimo EU. Exportuje do 80 zemí světa na pěti světadílech, tedy do mnoha třetích zemí mimo EU, a to podle různých celních režimů. „Krátkodobě ale nevylučujeme pokles prodeje nejen našeho piva, ale zřejmě i všeho importovaného zboží do Velké Británie,“ řekl Samec.

Budvar vyváží do Velké Británie od roku 1935. Nejdůležitější je pro něj Londýn a velká města v Anglii. Budvar loni do 79 států vyvezl dosud nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč.

Mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman se k brexitu vyjádřil za celý koncern. „Výstup Velké Británie z EU bude znamenat pro Bosch vícenáklady. Odhadujeme, že znovuzavedení tarifů mezi Velkou Británií a EU bude stát Bosch dodatečné náklady v několika desítkách milionů eur ročně,“ uvedl Roman. Bosch Group CZ k letošnímu 1. lednu v Česku zaměstnávala 8674 lidí.Uvařili pivo z chmele, který voní jako víno

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Českokrumlovský deníkAutor:Jitka Davidová

Sládci ze sedmi pivovarů z Česka se rozhodli, že u příležitosti oslavy své více než roční spolupráce společně uvaří pivo. A tak se zrodil v Budějovickém Budvaru ležák s názvem Sedm spolčených.

Markéta Ježková, PR manažerka Budějovického Budvaru, popsala, jak unikátní pivo vzniklo. „Budějovický Budvar už více než rok spolupracuje s malými pivovary, na svých pípách uvolnil místo právě pivům z partnerských minipivovarů. A proto se sládci ze sedmi pivovarů rozhodli, že na oslavu své více než roční spolupráce uvaří pivo,“ vylíčila s tím, že ležák Sedm spolčených je limitovanou edicí. Sládci totiž uvařili pouze tři sta hektolitrů, tedy jenom jednu várku piva.

Ležák si lidé dají na pípách hospod Budějovického Budvaru a ve výčepech zúčastněných minipivovarů. Markéta Ježková ale připustila, že již může být pivo vypité. „Padla na něj celá letošní úroda chmele Mimosa, celkem sto padesát kilogramů. Více ho zkrátka nebylo,“ podotkla.

Příprava nového piva se rozjela po létě, kdy sládci navštívili chmelnici v Žatci. „Přímo na polích Výzkumného ústavu chmelařského vybírali sládci z nově šlechtěných odrůd chmelů, které zatím pro vaření piva nikdo ve větší míře nepoužil. Nakonec padla volba na Mimosu, což je chmel, který má specifické ovocné aroma a vůní připomíná víno.“

Ležák Sedm spolčených uvařili spolu s Alešem Dvořákem z Budvaru sládci pivovarů Antoš, Clock, Cobolis, Permon, Zichovec a Zvíkov. Novinka Sedm spolčených tak zamířila na české, moravské a slezské pípy. Ty ho čepují od 20. listopadu. Obsah alkoholu je 4,9 %.

V Budvaru balili ručně Požehnaný ležák

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Kamila Dufková

Šedesátka dobrovolníků ručně balila pivo, kterému požehnal biskup Vlastimil Kročil. Požehnaný ležák ochutnáte vy i sám papež František.
Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil požehnal 4. září várce piva Budvar. Podle tiskového mluvčího Budějovického Budvaru Petra Samce se jednalo o klasickou recepturu dvanáctky. „Je to stejné pivo, ale s duchovním rozměrem,“ objasnil.

Tradice Požehnaného piva vznikla již před třemi lety, kdy Budvar připravil požehnanou várku pro papeže Františka. Ten dostane zlatavý mok i letos. Delegace z Českých Budějovic v čele se sládkem Adamem Brožem mu předá 11. prosince jako dar 124 ručně balených litrových lahví. „Ty jsou také z této várky, ale jsou již zabalené ve skladu,“ uvedl Petr Samec. Mají stejný design jako loni. „Papeži již budou povědomé,“ myslí si.

Zaměstnanci Budvaru a dvacítka dobrovolníků z Diecézní charity a z Biskupství českobudějovického balili ve čtvrtek 28. listopadu osobně ručně čtyři tisíce piv. „Na každého přijde tak dvaasedmdesát lahví, to jsou čtyři bedny,“ poučil je na začátku Petr Samec. Vzhledem k tomu, že dobrovolníků bylo loni čtyřicet a o tisícovku méně ležáků zabalili za tři hodiny, předpokládalo se, že budou tentokrát rychlejší.

Poprvé se zúčastnila právnička Budvaru Lucie. „Nijak jsem to netrénovala,“ směje se. Od ruky šla práce manželům Bečvářovým. „Nebavit se a makat,“ radí, jak na to Ondřej Bečvář. Toho přivedla manželka Jana. „Jsme jednorázoví dobrovolníci,“ vysvětluje. Z biskupství například přišla účetní Adriana Jindrová. „Je to fajn změna, člověk zaměstná mozek zase jinak,“ chválí si. Líbí se jí také, že pomáhá dobré věci.

Požehnaný ležák totiž slouží dobročinným účelům. Bude se prodávat a točit od pátku 29. listopadu od 18 h do 23. prosince ve stánku u katedrály sv. Mikuláše. Loni činil výtěžek z prodeje podle Martiny Barákové z Diecézní charity 216 tisíc korun. I letos budou vybrané peníze věnovány na podporu dobrovolníků z dobrovolnického centra. „Vykonávají bohulibou činnost bez nároku na honorář, ale je třeba je zaškolit, zajistit jim pojištění,“ vysvětluje Martina Baráková a dodává: „Přistupují ke klientům s hendikepem. Jsou jimi senioři, děti ze sociálně vyloučených rodin či duševně nemocní. Je třeba se s nimi naučit pracovat.“

Chceme dobýt ztracené postavení v Česku a ve světě posilovat pozice českého piva

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:ekonom.czAutor:Jan Němec

Vedení Budějovického Budvaru převzal Petr Dvořák po dlouholetém řediteli Jiřím Bočkovi, který v čele tohoto posledního českého národního podniku působil od začátku 90. let. Přestože Dvořák šéfuje Budvaru ani ne tři roky, jeho stopy už jsou v areálu pivovaru dobře patrné. Nový ředitel rozjel řadu investičních akcí za více než miliardu korun: firma postavilo nové logistické centrum, dokončuje novou lahvovnu a rozšiřuje také kapacity ležáckých sklepů. Budvar pod jeho vedením navíc začal vařit i nová piva, kterými chce oslovit ty pivaře, jimž sladší budějovický ležák "nesedí".

Ostatně z hlediska marketingu považuje pivo za jednu z nejzajímavějších kategorií. "O čem jiném, co stojí 15 korun, jsou lidé ochotni dlouze diskutovat?" říká.

Budvar sice slušně vydělal, do státního rozpočtu ale nepřispěje

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:E15.czAutor:ČTK

Národní podnik Budějovický Budvar letos neodvede do státního rozpočtu přes fond zakladatele žádné peníze, uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Loni pivovar přispěl půl miliardou. Zároveň do dozorčí rady podniku zasedl místo bývalé náměstkyně ministra Viery Šedivé nový náměstek Jindřich Fialka. Tuto informaci potvrdilo ministerstvo.

„V letošním roce nebudou žádné odvody do státního rozpočtu z národního podniku Budějovický Budvar. Žádné další změny ve složení dozorčí rady ministerstvo zemědělství nepřipravuje,“ řekl mluvčí úřadu Bílý. Loni podnik odvedl půl miliardy, předloni pak kvůli vysokým investicím státní kasu nepodpořil. Podnik je jedním ze dvou pod ministerstvem zemědělství, který peníze do rozpočtu odvádí, druhým jsou Lesy ČR.

Ministerstvo letos vyměnilo v dozorčí radě společnosti Šedivou za Fialku, který ji také nahradil v křesle náměstka pro oblast potravin. Předchozí výměnou bylo jmenování do rady bývalého poslance a současného zastupitele Petra Braného (KSČM) a státního tajemníka na ministerstvu zemědělství Jana Sixty, které se uskutečnilo loni v listopadu. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) také letos znovu jmenoval do rady ekonoma Miroslava Zámečníka. Dozorčí rada podniku má devět členů, předsedou je Jan Procházka.

V létě se nechala slyšet ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že současná vláda nikdy Budvar nezprivatizuje. Budvar je jediným pivovarem, který vlastní stát. Za vlády Mirka Topolánka v roce 2007 stát privatizaci zvažoval.

„Privatizace Budvaru není na stole. Rozhodně nebude nikdy na stole této vlády. Máme za sebou období divokých privatizací a stát se neměl zbavit celé řady firem, kterých se v minulosti zbavil. Naše vláda nic takového neplánuje. Stojím si za tím, že je to (Budvar) rodinné stříbro,“ řekla Schillerová.

Čistý obrat Budvaru stoupl loni o 7,6 procenta na 2,81 miliardy korun, jak vyplývá z výroční zprávy pivovaru. Privatizaci Budvaru připravovalo ministerstvo zemědělství od roku 2007 za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS). Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl v roce 2007 najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně národního podniku na akciovou společnost. Proti privatizaci se již v předchozích letech vyslovili prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus.

Budvar loni zvýšil výrobu piva o 3,6 procenta na 1,602 milionu hektolitrů. Je to druhý nejvyšší objem piva za 123 let existence podniku. Do 79 států loni Budvar vyvezl historicky nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy korun byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu korun. Po ukončení investic za dvě miliardy korun v roce 2020 by se měl výstav zvýšit o čtvrtinu na víc než dva miliony hektolitrů.

Konkurenci navzdory. Sedm sládků se spojilo a uvařili pivo z unikátního chmele

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:Aktuálně.czAutor:Ondřej Neufus

Sládci ze šesti minipivovarů uvařili ve spolupráci s Alešem Dvořákem z Budějovického Budvaru limitovanou edici piva. Ležáku Sedm spolčených vzniklo 300 hektolitrů a padlo na něj 150 kilo nově šlechtěné odrůdy chmele Mimosa.

Sedm sládků uvařilo ve varně Budějovického Budvaru limitovanou edici světlého ležáku pod názvem Sedm spolčených. Na pivo vybrali pivovarníci zvláštní a málo používanou odrůdu chmele Mimosa ze Žatce. Na 300 hektolitrů nakonec padla celá letošní úroda Mimosy, dohromady 150 kilogramů. Pivo vzniklo na oslavu spolupráce lokálních pivovarů s Budvarem.

Pokud by výsledné pivo sládkům nechutnalo, muselo by se vylít a celý proces by se opakoval od začátku - včetně výběru chmele. "Když by mi pivo nechutnalo, nechtěl bych, aby se dostalo k zákazníkům," vysvětlil například sládek pivovaru Antoš Slaný Josef Paulík.

Ležák od středy mohou nabízet všechny pivovary, jejichž sládci se na výrobě podíleli. Někteří ovšem podle svých slov zařadí světlou desítku do nabídky až na začátku prosince.

Zákazník tak bude moci ochutnat novinku v hospodách Budějovického Budvaru a zmíněného Pivovaru Antoš Slaný, ale také v pivovarech Cobolis Ládví, Rodinný pivovar Zichovec, Pivovar Permon Sokolov, Pivovarský dvůr Zvíkov a Pivovar Clock Potštejn.

Podle Paulíka trval celý proces - od vybírání chmele až po představení výsledného moku - půl roku. Desítku Sedm spolčených nabídne nakonec Antoš Slaný ve dvou restauracích - v Praze a ve Slaném. Cena by přitom podle sládka neměla přesáhnout 45 korun za půl litr. Cenu v restauracích si každý z pivovarů stanovuje sám.

"Dohadovali jsme se o výsledné chuti. Finta je v tom najít správný poměr mezi sladkostí a hořkostí a to se, myslím, povedlo," dodal sládek pivovaru Cobolis Pavel Palouš.

Budvar letos do rozpočtu žádné peníze neodvede

Publikováno:před 3 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Národní podnik Budějovický Budvar letos neodvede do státního rozpočtu přes fond zakladatele žádné peníze, sdělil dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Loni pivovar přispěl půl miliardou. Zároveň do dozorčí rady podniku zasedl místo bývalé náměstkyně ministra Viery Šedivé nový náměstek Jindřich Fialka, zjistila ČTK z veřejného rejstříku listin a ministerstvo to potvrdilo.

"V letošním roce nebudou žádné odvody do státního rozpočtu z národního podniku Budějovický Budvar. Žádné další změny ve složení dozorčí rady ministerstvo zemědělství nepřipravuje," řekl ČTK mluvčí úřadu Bílý.

Loni podnik odvedl půl miliardy, předloni pak kvůli vysokým investicím státní kasu nepodpořil. Podnik je jedním ze dvou pod ministerstvem zemědělství, který peníze do rozpočtu odvádí, druhým jsou Lesy ČR.

Ministerstvo letos vyměnilo v dozorčí radě společnosti Šedivou za Fialku, který ji také nahradil v křesle náměstka pro oblast potravin. Předchozí výměnou bylo jmenování do rady bývalého poslance a současného zastupitele Petra Braného (KSČM) a státního tajemníka na ministerstvu zemědělství Jana Sixty, které se uskutečnilo loni v listopadu. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) také letos znovu jmenoval do rady ekonoma Miroslava Zámečníka. Dozorčí rada podniku má devět členů, předsedou je Jan Procházka. .

V létě se nechala slyšet ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že současná vláda nikdy Budvar nezprivatizuje. Budvar je jediným pivovarem, který vlastní stát. Za vlády Mirka Topolánka v roce 2007 stát privatizaci zvažoval.

"Privatizace Budvaru není na stole. Rozhodně nebude nikdy na stole této vlády. Máme za sebou období divokých privatizací a stát se neměl zbavit celé řady firem, kterých se v minulosti zbavil. Naše vláda nic takového neplánuje. Stojím si za tím, že je to (Budvar) rodinné stříbro," řekla Schillerová.

Čistý obrat Budvaru stoupl loni o 7,6 procenta na 2,81 miliardy Kč, jak vyplývá z výroční zprávy pivovaru. Privatizaci Budvaru připravovalo ministerstvo zemědělství od roku 2007 za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS). Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl v roce 2007 najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně národního podniku na akciovou společnost. Proti privatizaci se již v předchozích letech vyslovili prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus.

Budvar loni zvýšil výrobu piva o 3,6 procenta na 1,602 milionu hektolitrů. Je to druhý nejvyšší objem piva za 123 let existence podniku. Do 79 států loni Budvar vyvezl historicky nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč. Po ukončení investic za dvě miliardy Kč v roce 2020 by se měl výstav zvýšit o čtvrtinu na víc než dva miliony hektolitrů.

Českobudějovické pivo bude v Číně chráněno proti padělání. Vyjednala to EU

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:iRozhlasAutor:Viktor Daněk

Českobudějovické pivo a žatecký chmel budou v Číně chráněnými značkami. S Pekingem se na tom dohodla Evropská komise. Dohoda se týká celkem stovky potravin s chráněných zeměpisným označením.

Čína po dohodě s Evropskou komisí souhlasila, že bude na svém trhu chránit označení českobudějovické pivo a žatecký chmel.

Smlouva se týká i dalších známých evropských specialit, jako jsou španělské šumivé víno Cava, řecký sýr Feta, irská whisky nebo parmská šunka. Jde o přelomovou dohodu, která podpoří poptávku po kvalitních produktech a zabrání imitacím, jak uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

„Je to výhodná dohoda pro obě strany. Posílí náš obchodní vztah, pomůže zemědělskému a potravinářskému sektoru v obou regionech a stejně tak i spotřebitelům,“ dodal eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan.

Unie bude na oplátku na evropském trhu uznávat a chránit stovku čínských delikates. Týká se to například fazolové pasty Pixian, bílého čaje Anji nebo rýže Panjin.

Dohoda ještě musí projít ratifikací. Budou-li s ní souhlasit europoslanci i unijní státy, platit by mohla začít před koncem příštího roku.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.03.01.2020 11:22404