Historie a současnost Pivovaru Jevíčko

Jevíčko a vaření piva
Město bylo spjato s vařením piva od svého povýšení na město královské Přemyslem Otakarem II r.1258, kdy k vysadám měšťanů nalezelo právo vaření a šenkování piva. Potřebný chmel se pěstoval v okolí města, zdivočelý dnes roste ve Smolenském údolí.
Roku 1616 mělo Jevíčko nejvíce právovarečných domů, pivovara to 73. Brzy se projevuje specializace a dělba práce. Oddělili se sladovníci, kteří připravovali slad a pivovarníci, kteří vařili pivo. Vyrábělo se pivo bílé a ječné, převážně staré, šenkované jako ležák. Nutná specializace donutila právovarečné měšťany spojit vaření piva do jediné budovy. Proto koupili kolem roku 1860 bývalý panský zámeček a vzniknul zde měšťanský pivovar (nynější zámeček, infocentrum). Zde bylo mnohem více místa, přistavěla se varna a místnost pro chladící štoky. Přilehlá zahrada se využívala jako letní zahradní restaurace.
Špatné hospodaření některých právovarečných měšťanů zavinilo, že pivovar přišel do dražby. V roce 1889 kupuje pivovar město, a tím končí po 650 letech vaření piva v Jevíčku. Nebylo to ale na dlouho.

Historie pivovaru
Rolníkům nastala doba zla, neméli odbyt ječmene. Jedinou možností pro rolníky výhodnéji zpenežit ječmen, bylo na popud právníka dr.Josefa Monika, postavit moderní pivovar se sladovnou. Potřebný kapitál ve výši 150.000 zlatých získal rozprodejem 1.500 akcií po 100 zlatých a už v červenci roku 1895 se začalo stavět.
30.3 1896 začal akciový pivovar Jevíčko vařit první pivovarvárku piva. Tak po několika letech mělo Jevíčko opět vlastní pivo a nemuselo ho dovážet až z České Třebové. Prvním sládkem byl vybrán z pěti uchazečů František Friml. Pro začátek rozhodla správní rada, aby se vařilo jen jedno pivo jedenáctistupňové. Jevíčské pivo je velmi oblibené a dovaží se i do vzdálených míst jako je Brno, Boskovice, Kunštát, Olešnice, Jesenec. Dobrá kvalita piva také dovoluje, aby si pivovar pronajal hostinec "Coloseum" v Brně.
Východočeské pivovary uzavřely Jevíčský pivovar roku 1987 po 91 letech a znovu se muselo pivo do Jevíčka dovážet. Pivovar si v roce 1997 pronajala společnost Pivovar Jevíčko s.r.o. Bohužel po několika měsících výrobu znovu zastavuje.
Roku 2003 zde nový majitel firma ERGO Chornice zřizuje moderní pálenici v jižní části objektu a zavádí moderní pálení slivovice z různého ovoce, vařením kvasu, nebo výměnou za dodané stromová jablka.
Zdroj:Geocaching.com


Z bývalého pivovaru mají vyrůst byty

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Náš REGIONAutor:Simona Knotková

Areál bývalého pivovaru v Jevíčku na Svitavsku by měl získat nové využití. Soukromý investor v něm chce vybudovat byty a sociální zařízení pro seniory. Pivovar před časem změnil vlastníka, získala jej společnost Brewery triangle a svůj plán představila i zastupitelům města, řekl starosta Dušan Pávek (Naše Jevíčko 2022).

„Měl by tam vzniknout bytový komplex, jehož součásti by mělo být Alzheimer centrum, to znamená bytový komplex pro seniory. Není to záměr města, ale soukromé developerské společnosti,“ uvedl Pávek.

Město by mělo kvůli plánům developera provést změnu územního plánu, aby bylo možné v areálu vybudovat nové objekty. Výhrady k záměru nemá. „Řešíme jen drobnosti týkající se výšky budov a další detaily, abychom to měli pod kontrolou. Areál je v místě, kde je na město vidět z kopce a může to mít roli při panoramatickém pohledu,“ řekl starosta. Podle něj je zařízení pro seniory včetně těch trpících Alzheimerovou chorobou v Jevíčku potřebné.

Podle Pávka plánuje investor původní budovy pivovaru zbourat. Jsou ve špatném stavu, jejich rekonstrukce by byla příliš náročná a neodpovídala by novému využití, nemají ani památkovou ochranu. Na jejich místě má vzniknout nový objekt.

Pivovar byl založen v roce 1895 jako Akciový pivovar Jevíčko. V roce 1987 jej Východočeské pivovary uzavřely a předaly jej tamnímu zemědělskému družstvu. To se pokoušelo pivovar opravit, ale nakonec jej prodalo. Podnikatelé sice do pivovaru investovali, ale na dokončení obnovy jim scházely peníze. V roce 1998 si jej pronajala společnost Pivovar Jevíčko, vyráběla v něm kromě desítky a dvanáctky Gevík také nealkoholický nápoj ze sladu, chmele a hroznového cukru Jevík, ale po několika měsících výrobu zastavila. V roce 1999 koupila pivovar firma Knížecí pivovar Lanškroun, která ho chtěla opět spustit, avšak plán se nezdařil a na jaře 2000 prodala technologii. V roce 2001 se stala vlastníkem pivovaru v Jevíčku společnost Ergo Chornice, která prováděla v prostorách pivovaru sladování ječmene, později jej využívala k výrobě pálenky a limonád.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.30.12.2023 13:521