Historie a současnost Rožnovského pivovaru

Součástí historických dějin Rožnova je výstavba Rožnovského pivovaru, založeného v roce 1712. Pivovar procházel v průběhu dějin dramatickým vývojem, byl v majetku mnoha významných šlechtických rodů, aby jeho činnost pivovarbyla ukončena v roce 1949 znárodněním přerovským pivovarem, který ho zlikvidoval.

Novodobá historie pivovaru se začíná psát roku 2010, kdy se pod novým vedením v Rožnově opět vyrábí kvalitní, poctivé pivo. V současné době vaříme cca 10 druhů piv podle vlastních originálních receptur, které vycházejí z receptur původních. Aktuální nabídka jednotlivých piv je závislá na sezónnosti.
V souvislosti s otevřením pivovaru jsme využili kapacitu budovy a za podpory evropských dotací vybudovali nejprve Rožnovské pivní lázně a následně Mořské lázně. Opět jsme navázali na historii, neboť v letech 1796 – 1960 v našem městě lázeňství mělo své pevné místo v podobě klimatických lázní. Bohužel, byly zrušeny kvůli totalitním praktikám.
pivovar
V našich lázních vás čeká pivní koupel v mladině, která vzniká při výrobě piva povařením sladu a chmele, v luxusních měděných nebo dřevěných vanách. Poté Vás zabalíme na minimálně 20 minut a tělo si již poradí, dojde k detoxikaci Vaší kůže. Následně Vám nabídneme zábal z pivovarských kvasnic a mláta, jako prostředek vyživení Vaší kůže komplexem vitamínu B a minerálů, které kvasnice a mláto obsahuje. Co více si přát a to jen přírodními prostředky - pivovarskými kvasnicemi a mlátem = rozemletým ječmenem, který se používá při výrobě piva.

Pro vyjímečné vlastnosti složek, které získáváme při výrobě našeho piva, jsme vytvořili kolekci vlastní kosmetiky s vysokým obsahem Rožnovského kvasnicového piva, pivovarských kvasnic, sladu a chmelu.

Pro naše hosty nabízíme posezení ve stylové pivnici a pivní kavárně. Podáváme kromě našeho piva také domácí limonády, kvalitní kávu, něco k zakousnutí k pivu a domácí dezerty.
Zdroj:Stránky Rožnovského pivovaru, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Rožnovského pivovaru

Kdy:dle dohodyObec:Rožnov pod RadhoštěmZdroj:Rožnovský pivovar

Chcete se dozvědět něco o výrobě piva, technologii, o používaných surovinách, o historii našeho pivovaru? Zatoužili jste ochutnat pravá kvasnicová piva? Objednejte si přednášku o pivu a budeme se Vám budou věnovat a navíc shlédnete i film o historii a současnosti Rožnovského pivovaru.

Přednáška je každé pondělí od 10 hodin a z kapacitních důvodů je potřeba objednat se na níže uvedeném čísle.

Přednáška je po telefonické domluvě možná i v jiný všední den (min. 8 osob)

mobil - 604 840 839
e-mailem - jan.liebel@roznovskepivnilazne.cz

Délka přednášky trvá cca 1 hodinu. Cena 30,- Kč na osobu (výklad) + cena za ochutnávku piva (dle spotřeby;-)

Aktualizováno: před 8 lety

Potvrzeno! V Rožnově sídlí nejúspěšnější domácí pivovar v republice

Publikováno:před 8 letyZdroj:Krajské listy

Popper, Rothschild a Habsburg. To jsou tři piva z Rožnovského pivovaru, která stanula na stupních vítězů v rámci prestižní mezinárodní pivovarnické přehlídky International Beer Fest. Podobnou bilancí se nemůže pochlubit žádný jiný pivovar u nás, což z Rožnova dělá město pivu zaslíbené.

Soutěž o Zlatou pivní pečeť se konala v Českých Budějovicích ve dnech 1. až 6. února 2016. Rožnovský pivovar získal první místo v kategorii světlých speciálů se šestnáctistupňovým Popperem a mezi polotmavými pivy kralovala jeho 'třináctka' Rothschild. Dominanci mezi minipivovary ztvrdilo třetí místo, které bral v kategorii tmavých piv šestnáctistupňový Habsburg.

Hlavním důvodem úspěchu mohou být použité technologie. „Díky dotacím jsme mohli nakoupit zařízení, pomocí kterého můžeme zvyšovat kvalitu piva. Vítězné várky byly uvařeny v úplně nové varně,“ konstatoval hlavní sládek Petr Kubín s tím, že základem dobrého piva je i dokonalá sanitace pivovarského zařízení. „Nepoužíváme žádné chmelové ani sladové výtažky, ale přírodní suroviny: moravský slad, žatecký chmel, pivovarské kvasnice a kvalitní vodu,“ popisuje druhý sládek Rožnovského pivovaru Lukáš Vavříček.

Soutěžní přehlídky se letos zúčastnilo rekordních 225 pivovarů ze tří kontinentů, které do soutěže o Zlatou pivní pečeť přihlásily 1110 piv a ciderů. Rožnovský pivovar ale nesklízí úspěchy jen mezi profesionálními hodnotiteli, ale především u zákazníků. „Naši produkci nelze koupit v žádné pivotéce nebo ochutnat někde v hospůdce. Vše, co se u nás vyprodukuje, také se u nás vypije či prodá. Situace je v současné době taková, že poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ uvedl Vavříček.

Situaci, která je snem každého obchodníka, potvrzuje i spolumajitel pivovaru Tomáš Kupčík: „Sjíždí se k nám lidé z celé republiky a hrozně nadávají, když si chtějí pivo odvézt a ono není. Ti, kteří Rožnovem projíždějí, si jej od nás kupují a vozí ho do Polska, na Slovensko a do dalších koutů. Lidé se zajímají o vysokostupňové kvalitní speciály, protože ty se nikde nedají koupit. Velké pivovary chrlí desetistupňová piva a nám se tím pádem vytváří prostor pro výrobu a prodej speciálů,“ nastiňuje Kupčík způsob, jakým mohou malé pivovary úspěšně fungovat ve stínu velkých pivovarních koncernů.

Rožnovský pivovar byl na mezinárodní přehlídce třikrát na stupních vítězů

Publikováno:před 8 letyZdroj:Zlín.cz

Třikrát na stupních vítězů stanula na mezinárodní pivovarnické přehlídce International Beer Fest piva z Rožnovského pivovaru. Byla to piva Popper, Rothschild a Habsburg, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí pivovaru Lukáš Martinek.

Soutěž se konala v Českých Budějovicích počátkem února a zúčastnilo se jí rekordních 225 pivovarů ze tří kontinentů. Do soutěže o Zlatou pivní pečeť přihlásily 1110 piv a ciderů. „Rožnovský pivovar získal první místo v kategorii světlých speciálů se šestnáctistupňovým Popperem a mezi polotmavými pivy kralovala třináctka Rotschild. Dominanci mezi minipivovary potvrdilo třetí místo, které bral v kategorii tmavých piv šestnáctistupňový Habsburg,“ uvedl Martinem.

Roli v úspěchu hrají použité technologie. „Díky dotacím jsme mohli nakoupit zařízení, pomocí kterého můžeme zvyšovat kvalitu piva. Vítězné várky byly uvařené na úplně nové varně,“ řekl hlavní sládek Petr Kubín.

Dodal, že důležitá je i dokonalá sanitace pivovarského zařízení. „Nepoužíváme žádné chmelové ani sladové výtažky, ale přírodní suroviny jako moravský slad, žatecký chmel, pivovarské kvasnice a kvalitní vodu,“ popsal druhý sládek Rožnovského pivovaru Lukáš Vavříček.

Rožnovský pivovar nesklízí úspěch jen na soutěžích, ale i u zákazníků. „Naši produkci nelze koupit v žádné pivotéce nebo v hospůdce. Vše, co se u nás vyprodukuje, se také u nás prodá a vypije. V současnosti poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ uvedl Vavříček.

Jeho slova potvrzuje spolumajitel Tomáš Kupčík. „Sjíždí se k nám lidé z celé republiky a nadávají, když si chtějí pivo odvézt a ono není. Kdo Rožnovem projíždí, kupuje si ho od nás a vozí do Polska nebo na Slovensko a do dalších koutů. Lidi se zajímají o vysokostupňové kvalitní speciály, protože se nikde nedají koupit. Velké pivovary chrlí desetistupňová piva a nám se tím pádem vytváří prostor pro výrobu a prodej speciálů,“ dodal Kupčík.

Rožnovský pivovar nejúspěšnějším domácím pivovarem

Publikováno:před 8 letyZdroj:Regiony24.czAutor:Mgr. Tomáš Gross

Zlato pro pivo Rotschild a Popper, bronz pro černý Habsrburg. Rožnovský pivovar slavil na mezinárodní pivovarské soutěži v Českých Budějovicích velké úspěchy.

V hodnocení 1.100 piv z 225 pivovarů se pivo z Rožnovského pivovaru rozhodně neztratilo. Naopak. "Náš polotmavý 13stupňový Rothschild a světlý 16stupňový Popper získali zlaté medaile, černý 16stupňový Habsburg byl bronzový," netajil radost z úspěchu ředitel Rožnovských pivních lázní (a tedy i Rožnovského pivovaru) Tomáš Kupčík. Pivovar se zúčastnil mezinárodní degustační pivovarské soutěže v Českých Budějovicích v rámci pivovarské přehlídky International Beer Festival.

"Podařil se nám opravdu husarský kousek, na který jsme moc pyšní. Stali jsme se nejúspěšnějším domácím pivovarem," doplnil Tomáš Kupčík.

Ve svém portfoliu má Rožnovský pivovar více než dvě desítky různých piv, která můžete ochutnat například v Rožnovských pivních lázních.

V Rožnově pod Radhoštěm vaří pozlacená piva

Publikováno:před 8 letyZdroj:Novinky.czAutor:Zdeněk Urbanovský

Sázka na tradiční regionální produkt a vysokou kvalitu se vyplácí malému pivovaru v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho pivní speciály získaly hned tři ocenění na 26. ročníku prestižní mezinárodní soutěže Zlatá pivní pečeť v jihočeských Budějovicích. Ale pivo není to jediné, co Rožnovský pivovar nabízí.

Když zhruba před třemi stovkami let rožnovští občané rozebrali zdivo zbořeného rožnovského hradu, který pamatoval dobu Přemysla Otakara II., a rozhodli se kamenivo využít pro stavbu místního pivovaru, netušili, že dávají vzniknout jedinečné turistické atraktivitě 21. století.

Rožnovský pivovar vařil pivo od roku 1712 až do znárodnění v roce 1948. Poté se nedobrovolně odmlčel, aby došlo v roce 2009 k jeho znovuzrození. Postupně byla obnovena nejen výroba piva, ale přidávaly se další aktivity. Vyrostly pivní lázně, mořské lázně, dětské lázně.

Těmi se pivovar snaží navázat na prvorepublikovou tradici klimatických lázní, které do Rožnova pod Radhoštěm přitahovaly hosty z celé republiky. V areálu naleznete také zážitkovou restauraci, malý penzion a nejen to - mají zde vlastní čokoládovnu a vyrábějí kosmetiku s přídavkem piva, chmele či pivních kvasnic.

Dá se říci, že vznikl komplexní "pivní" turistický resort, který nemá v Evropě a snad ani na světě obdobu. Díky tomu se Rožnov pod Radhoštěm a celá Východní Morava se mohou pyšnit turistickou atraktivitou, která láká rostoucí počty návštěvníků z tuzemska i zahraničí. Ač to zní mnohému podivně - v pivovaru naleznou své vyžití nejen milovníci pěnivého moku, ale ve velké míře také rodiny s dětmi, pro které je zde vyhrazen opravdu velkorysý prostor.

Pivovar se hrdě hlásí ke své historii a místním tradicím. Odráží se to v názvech jednotlivých druhů piva. Například pivo Habsburk je připomínkou doby, kdy místní pivo přiváželi na císařský dvůr do Vídně, názvy Baron Armin Popper a Rotschild vzpomínají na bývalé majitele pivovaru. Piva Rožnov a Radhošť pak symbolizují spojení s místem, kde má pivovar své kořeny.

Potěšitelné zprávy přivezli rožnovští pivovarníci před pár dny ze soutěžní přehlídky Zlatá pivní pečeť 2016. Rožnovský pivovar vybojoval hned dvě zlata - za polotmavý speciál Rothschild 13° a světlý speciál Popper 16° - a navrch přidal i bronz za černý Habsburg 16°. Pro pivo Popper 16° to není první ocenění, ale vylepšení stříbrné pozice z roku 2014.

Jak vidno, Východní Morava ve svém kouzlu rozmanitosti, oplývá i takovými jedinečnými zážitky, které na jednom místě spojují skvělé chutě, hýčkající péči a čisté přírodní prostředí.

Rožnovské pivo získalo prestižní mezinárodní ocenění

Publikováno:před 10 letyZdroj:Zlín.cz

Pivo z Rožnovského pivovaru zabodovalo na mezinárodní soutěži o Zlatou pečeť. Odborníci udělili šestnáctistupňovému speciálu Popper Stříbrnou pivní pečeť v kategorii světlé speciální pivo z malých pivovarů, serveru Zlin.cz to za Rožnovský pivovar oznámil Lukáš Martinek.

Soutěž o Zlatou pivní pečeť je největší degustační soutěží v České republice. Degustátoři vybírali z více než 700 vzorků piva, které do soutěže přihlásilo 154 pivovarů.

Rožnovské pivo Popper své jméno získalo po jednom z bývalých majitelů pivovaru. "Jde o dvousladový šestnáctistupňový světlý speciál, který leží minimálně dva měsíce v tancích a sudech, kde uzrává. Je vyrobený výhradně z českých surovin. Hodnotícími kritérii byly hořkost, plnost, chuť, vůně a říz," řekl sládek Rožnovského pivovaru Petr Kubín.

Na úspěch Poppera by Rožnovský pivovar rád navázal tmavým šestnáctistupňovým pivem Habsburg, který se jako novinka objeví během několika týdnů. Habsburg se bude vařit podle původní receptury s pivním karamelem. "Za první republiky byl rožnovský pivovar vyhlášený právě černým pivem. Na tuto tradici chceme navázat," sdělil Tomáš Kupčík, ředitel pivovaru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.02.2016 15:455