Historie a současnost Vesnického pivovaru Ohrada

Vaření piva má v českých a moravských zemích svoji dlouholetou tradici. V našem blízkém okolí se dochovaly zmínky o vaření piva už ve středověku. Nejbližší pivovar byl založen v roce 1447 v Letovicích hrabětem Kalnokym. Zajímavostí bylo, že se voda do pivovaru dopravovala dřevěným vodovodem až z Písečné, která leží na katastrální území obce Vísky. Chmel se pěstoval přímo v Letovicích. V roce 1901 koupila pivovar Ohradakonkurence z Černé Hory a udržovala výrobu dalších čtrnáct let. Pak jej přeměnila na stáčírnu, která zanikla v roce 1948.

V naší vesnici staří pamětníci zmiňují, že se pivo vařívalo doma a bylo blahodárným nápojem při žňových pracech na polích pro většinu zemědělců. Naší snahou bylo navázat na tyto aktivity našich předků a začít vařit pivo v prostorách Agrocentra Ohrada, které bylo vybudávno z bývalého kravína. Od tohoto nápadu, který přišel někdy roku 2011 došlo k jeho realizaci. Stavební práce na minipivovaru začaly listopadu 2012 a v dubnu 2013 byly uvařeny první várky piva ve Vískách. Jedná se o jedenáctistupňový ležák plzeňského typu. Další druhy budou následovat. Chceme vařit klasickým způsobem a používat český chmel a moravský slad. Piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná.

Vlastní vaření piva spolu s vlastním chovem skotu na maso dává našemu zařízení možnost připravovat vskutku domácí pochoutky.
Zdroj:Stránky Vesnického pivovaru Ohrada, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prestižní značka? Slaví cukrárna, dvě farmy i pivovar

Publikováno:před 7 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jana Štégnerová

Polotmavý ležák Pacholek vyráběný ve Vískách na Blanensku se změní. Jako jeden z devíti vítězných výrobků v Jihomoravském kraji získal na dobu čytř let právo mít na obalu prestižní značku Regionální potravina. „Letos se o tuto značku ucházelo v kraji 167 produktů od sedmačtyřiceti výrobců. Soutěžilo se v devíti kategoriích," uvedl viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Dvanáctistupňového Pacholka vaří ve Vesnickém pivovaru Ohrada ve Vískách. „Z úspěchu Pacholka máme radost. Je to potvrzení toho, že vaříme dobré pivo,“ reagoval spokojený jednatel pivovaru Michal Kamba.

Není to první úspěch víseckého pivovaru, před čtyřmi lety ve stejné soutěži zvítězila i třináctistupňová Vísecká pšenka. A Pacholek před dvěma lety vyhrál Zlatou pivní pečeť. Letošním hitem je pak Krasák uvařený z moravského sladu, tršického chmele a vody přímo z jeskyní Moravského krasu.

Ocenění Regionální potravina získávají nejkvalitnější zemědělské nebo potravinářské výrobky z daného kraje. Přihlášené produkty hodnotila v závěru června šestnáctičlenná komise odborníků.

Mezi mléčnými výrobky vyhrálo kozí jogurtové mléko Sedlák z rodinné farmy sídlící v Šošůvce na Blanensku. Její majitelka Eva Sedláková neskrývala zadostiučinění. „Uznání vždycky potěší. Je to vzpruha do další práce,“ řekla farmářka, jejíž rodina hospodaří v Šošůvce už několik století.

Sedlákovi vyrábějí sýry, tvaroh a kefírová mléka. Na polích pěstují ječmen, oves, tritikale a vojtěškotrávu pro výrobu senáže. Sezona trvá od Velikonoc do Vánoc. „Včetně sobot a nedělí,“ doplnil její manžel.

Loni Sedlákovi uspěli s kozím mlékem a do soutěže se možná přihlásí i příští rok. Už mají kandidáta – balkánský sýr. Jejich sýry prodávají také ve vinárně v centru Blanska. „Sýry z Šošůvky kupuji už několik let. Sklenku vína si bez nich nedovedu představit,“ chválila třeba Jana Němcová.

Značkou Regionální potravina se může nově chlubit i kozí sýr pařený přírodní Michaly Zdrubecké z farmy Amálka v Karolíně na Blanensku.

Další výrobce, který svým produktem přesvědčil hodnotitelskou komisi, je z Vyškova. Cenu za nejlepší cukrářský výrobek si odnesla Zdeňka Eywo Janská, a to za novinku z rodinné cukrárny: borůvkový řez se zakysanou smetanou.

Rodina získala firmu v restituci na začátku devadesátých let. Cukrárna byla známá už na začátku dvacátého století. Bonbony si v ní objednával dokonce i prezident Masaryk. „Jsme rádi, že úspěšně pokračujeme ve slavné historii naší firmy,“ potěšil zisk prestižní značky Janskou. Už dříve podobně uspěl další z jejích řezů zvaný Mánička.

Soutěž Regionální potravina je určená na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky.

Amálka uspěla s kozím sýrem
Malé stádo koz a ovcí. Skromné hospodářství. Ale právě na rodinné farmě Amálka v Karolíně na Blanensku dělají lahodný sýr. Přesněji kozí sýr pařený přírodní. Ten se nyní může pochlubit značkou Regionální potravina. „Mám z toho obrovskou radost. Sýr jsme totiž začali oficiálně vyrábět a prodávat teprve nedávno,“ usmívá se jednadvacetiletá Michala Zdrubecká.

Ta na farmě hospodaří společně s rodiči. S chovem koz začínali v roce 2009. „První koza se jmenovala Amálka. Právě po ní jsme pojmenovali naši farmu, která se nachází v místní části Rájce-Jestřebí. Později přibyly další kozy a také ovce,“ popisuje mladá farmářka, která studovala na střední škole v Mohelnici obor zemědělec-farmář.

Ve stádu mají Zdrubečtí kozy hnědé krátkosrsté, karpatské a také ovce. Východofríské a quessantské miniovečky. „Děláme i ovčí sýr. Moc bych si přála, kdyby se nám podařilo farmu rozšířit, stejně jako sortiment našich výrobků,“ říká dívka.

Kozí i ovčí sýr vyrábí na farmě výhradně z pasterovaného mléka. Používají šetrnou pasteraci, tedy zahřátí mléka na dvaasedmdesát stupňů Celsia po dobu dvaceti sekund.

Ve Vískách uvařili Krasák, pivo s vodou z Moravského krasu

Publikováno:před 7 letyZdroj:Zrcadlo.netAutor:Radim Hruška

Vesnický pivovar Ohrada ve Vískách připravil na letní sezónu novinku. Právě v těchto dnech se tam začíná stáčet nové pivo Krasák, které obsahuje také vodu ze studny pramenící uprostřed Punkevních jeskyní v Moravském krasu.

Jedenáctistupňové pivo typu Ale bylo vařeno čistě z místního moravského sladu speciálně připraveného sladovnou Záhlinice. Pro podtržení regionálního původu byl kromě tradičních žateckých chmelů přidán i moravský chmel z tršické oblasti.

„V letošním roce jsme přemýšleli o novince, protože jsme rozšířili kapacitu minipivovaru a chtěli jsme rozšířit i nabídku speciálních piv. V souvislosti s budováním destinačního managementu pro Moravský kras a okolí, jsme vytvořili speciální pivo přímo pro kras,“ uvedl majitel agrocentra Ohrada Karel Kamba.

Prvotní surovinu pro výrobu piva proto Vísečtí vzali z jeskynní pitné vody z Moravského krasu. Ostatní suroviny jsou převážně moravské a receptura letního piva je úplně nová.

„Jedná se jedenáctku typu Ale. Pivo bylo vařené v polovině května a v těchto dnech se začne stáčet. Zatím jsme uvařili první várku přibližně tisíc litrů. Je to omezené množství a počkáme na reakce zákazníků,“ popsal jednatel pivovaru Michal Kamba.

Krasák má podle něj výraznější chmelovou chuť než běžný ležák. „Vyloženě hořčejší nebude, ale má výrazné chmelové aroma,“ přiblížil Michal Kamba

Pivo bude dostupné například v Domě přírody Moravského krasu, kde ho budou nabízet turistům i jako suvenýr, který si budou moci odvést s sebou domů. V pivovaru chystají také nové sklenice a balení speciálně pro turisty.

Soutěžili v pití, válení sudů. Na druhém výročí založení minipivovaru ve Vískách

Publikováno:před 9 letyZdroj:Blanenský deníkAutor:Eva Ondráčková

Pití piva na čas, válení pivních sudů nebo hod pivním táckem na cíl. K tomu krásné počasí, vystoupení mažoretek, ale také projížďky se psím spřežením. Zábava na první Pivní olympiádě a druhém výročí založení minipivovaru ve Vískách v sobotu odpoledne zkrátka nevázne.

Nižší návštěvnost ovlivnilo možná jen to, že se akce koná současně se semifinálovým zápasem České republiky a Kanady na mistrovství světa v ledním hokeji. „To jsme ale při plánování termínu nemohli vědět. Jinak je ale podle nás akce vydařená, máme krásné počasí a lidé se baví. A pro ty, kteří si přece jen hokej nechtějí nechat ujít, jsme připravili promítání zápasu na plátně uvnitř v salonku," říká Karel Kamba, majitel Agrocentra Ohrada, ke kterému náleží i minipivovar.

Hlavní zábava v areálu agrocentra se ale odehrává venku. Na prostranství za budovou totiž zápolí soutěžící hned v několika netradičních disciplínách. Například soutěž v držení tupláku s pivem v natažené ruce dává soutěžícím pořádně zabrat. „Už se klepe, už to dlouho neudrží. Á, ruka už klesá!" komentuje napínavý souboj moderátor.

Stejně tak při závodě ve válení pivních sudů se soutěžící pořádně zapotí. „Soutěžních disciplín jsme připravili celkem pět. Kromě válení sudů a držení tupláku je to ještě hod pivním táckem na cíl, pivní kvíz a pití piva na čas," jmenuje Kamba s tím, že soutěží čtyři tříčlenné týmy.

S úsměvem na rtech sleduje zápolení týmů například Petr Duda z Letovic. „Přijeli jsme sem s manželkou a dětmi. Těm se nejvíc líbí skákací hrad a také psi a kůň. Já jsem se žádné soutěže nezúčastnil, raději ochutnávám místní pivo pěkně v klidu. Řízení auta zpět domů tak bude na manželce," směje se muž.

Ke zchlazení žízně mají hosté na výběr z pěti druhů piva a hlad zahánějí grilovanými klobáskami. Na pastvině za agrocentrem na ně ale čeká ještě překvapení. Povozit se totiž mohou se psím spřežením. „Přijeli jsme sem do Vísek z Krkonoš, kde děláme vyjížďky se psím spřežením pro turisty. Dnes jsme sem přivezli šestnáct psů, je totiž poměrně teplo, tak abychom mohli psi ve spřežení pravidelně střídat," říká musher Jiří Vondrák.

I přes teplé počasí ale psi práce baví. „My pracujeme s kříženci plemene sibiřský husky. Větší důraz než na rodokmen totiž klademe na to, zda mají psi chuť do práce," vysvětluje musher.

O projížďky se psy je podle něj od začátku akce velký zájem. „Skoro jsme se nezastavili. Vítr z plachet nám ale asi trochu vezme hokej," směje se Vondrák.

Nejen se psím spřežením se však účastníci akce mohou projet. V ohradě vedle agrocentra si totiž především děti užívají i jízdu na koni. Zábavu mezi soutěžemi zpestřují také svými vystoupeními mažoretky z Letovic.

Vísecké pivo získalo Zlatou pivní pečeť

Publikováno:před 9 letyZdroj:Blanenský deníkAutor:Eva Ondráčková

Oceněním Zlatá pivní pečeť za rok 2015 se nyní může pyšnit pivo Pacholek, které vyrábí Vesnický pivovar Ohrada ve Vískách. Pacholek uspěl v konkurenci asi čtyřiceti dalších piv ve své kategorii na prestižních Reprezentačních slavnostech piva v Táboře. Pro polotmavý vísecký ležák je to už druhé významné ocenění.

Degustační soutěž se v Táboře uskutečnila ve dnech šestnáctého až jednadvacátého února. „V porotě Zlaté pivní pečeti zasedají mimo jiné reprezentanti cechovních pivovarnických organizací, pedagogové z odborných škol a univerzit a vybraní zástupci tuzemských i zahraničních pivovarů," přiblížila Iva Světlíková z Agrocentra Ohrada Vísky, které je součástí pivovaru.

Úspěch v soutěži vísecký pivovar slavil s polotmavým ležákem s názvem Pacholek. „Umístil se na prvním místě v kategorii Polotmavý ležák z minipivovaru," uvedla Světlíková.

Obstál tak v konkurenci asi čtyřiceti dalších vzorků z minipivovarů z celé České republiky. „Naše piva se snažíme vařit tradičními metodami s použitím kvalitních místních surovin. Výsledkem je lahodná chuť piva, příjemný říz a bohatá pěna. Možná právě tím naše pivo porotu zaujalo," míní ředitel pivovaru Michal Kamba s tím, že pivo Pacholek pivovar vyrábí od léta roku 2013. „Je to skoro od začátku, co funguje náš pivovar. Ten zahájil provoz v dubnu roku 2013. Ocenění v soutěži proto považujeme za veliký úspěch i proto, že jsme ho dosáhli za tak krátkou dobu našeho fungování," řekl Kamba. Zlatá pivní pečeť však není jediným oceněním, kterým se pivo Pacholek pyšní. „Loni vyhrál třetí místo v soutěži Pivo České republiky 2014 v Českých Budějovicích," uvedl ředitel.

Kromě Pacholka vyrábí vísecký minipivovar i další piva. „Je to ještě světlý ležák jedenáctka Bejček a například ještě Vísecká pšenka oceněná jako Regionální potravina Jihomoravského kraje roku 2013," dodal Kamba.

Ve Vískách poprvé ochutnali pivo z tamního pivovaru

Publikováno:před 11 letyZdroj:Deník.czAutor:Eva Ondráčková

Ve Vískách v pátek otevřeli nový pivovar, který patří pod tamní agrocentrum Ohrada. Lidé tak mohli poprvé ochutnat dva zbrusu nové druhy piva, jedenáctistupňového světlého Bejčka a třináctistupňovou polotmavou Víseckou pšenku. Slavnostní otevření doprovázel i kulturní program, který pokračoval i v sobotu.

Lidé při slavnostním otevření pivovaru mohli nejen ochutnávat nové druhy piva, pivovar si mohli také prohlédnout i s odborným výkladem. Jedním z těch, kteří příchozí po pivovárku provázeli, byl i Martin Kamba. „Kromě piva jsme tady měli pro exkurze připravený i slad a chmel na ochutnání," řekl Kamba s tím, že nejvíc se v pivovaru chtějí zaměřit na výrobu světlé jedenáctky a také polotmavé třináctky a později chtějí vyzkoušet i různé speciály.

Prohlédnout si nový pivovar přišla například Anna Přichystalová. „Jsem tady místní, takže mě zajímalo jaké se tady bude vařit pivo. Ochutnala jsem oba druhy a oba jsou dobré. Při exkurzi jsem si ale ochutnala i chmel a ten byl velmi hořký," smála se žena.

Pivovar do Vísek přilákal i Janu z Drnovic. „Prohlídka byla zajímavá. Velký znalec piva nejsem, ale tohle mi docela chutná," řekla žena.

Ve Vískách otevřou pivovar. Do půllitrů poteče Bejček

Publikováno:před 11 letyZdroj:Deník.czAutor:Ivo Michalík

Bejček a Vísecká pšenka. Dva zbrusu nové druhy piva poprvé lidé ochutnají už v pátek při příležitosti otevření nového pivovaru ve Vískách. Ten patří pod tamní agrocentrum Ohrada. Slavnostní otevření se protáhne na dva dny.

Ve víseckém agrocentru se dosud zaměřovali na chov hovězího skotu. „Rozhodli jsme se, že vlastní pivo bude dalším krokem k nalákání lidi na naše kvalitní produkty. I pivo budeme vařit podle starých receptur a výhradně z ověřených českých surovin," slíbil hlavní vísecký sládek Patrik Rokytka.

Zatím budou vyrábět pouze dva druhy piva. Jedenáctistupňového světlého Bejčka a třináctistupňovou polotmavou Víseckou pšenku. „Plánujeme i nějaké ovocné speciály. Naše pivo zatím nabídneme jen v několika restauracích na Blanensku, ale chceme expandovat i do Brna a Prahy," poodhalil plány Rokytka.

Novinku chválí i starosta Vísek Stanislav Kamba. „Vítám každou podobnou aktivitu, která navíc pomůže vytvořit nová pracovní místa. A samozřejmě si všichni rádi pochutnáme na lepším a zdravějším pivu," přiznal starosta.

Slavnostní otevření pivovaru bude po oba dny doprovázet bohatý program. „Poté, co v pátek ve tři hodiny odpoledne pivovar vysvětíme, budou následovat například koncerty, ohňostroj nebo soutěže s pivní tematikou," vyjmenoval Rokytka.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.04.07.2017 07:546