Historie a současnost pivovaru Manner

Po roce 2017 nebyla zaznamenána u pivovaru žádná činnost, proto označen jako nečinný.

Bohdalický ovčín chce na příštím mistrovství v rodeu točit tři druhy piv

Publikováno:před 9 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Adam Hrbáč

V polovině července plánuje Stáj Manner uspořádat jeden z osmi dílů Mistrovství republiky v rodeu, Velké moravské rodeo. Už tehdy by vlastník nově vznikajícího pivovaru v areálu bohdalického Ovčína Jiří Novotný chtěl čepovat návštěvníkům své pivo.

„Hrubá stavba je u konce a pracujeme na inženýrských sítích. Pokud vše půjde podle plánu, v květnu a červnu bych chtěl nainstalovat potřebné technologie, mohly by tak vznikat první zkušební várky piva. V červnu snad bude vše hotové, takže v červenci bych čepoval veřejnosti," informoval o svém záměru Novotný.

Doufá, že už bude mít i na výběr. Na rodeu by si tak návštěvníci mohli pochutnat na desítce, jedenáctce a dvanáctce. „S postupem sezony a nabíráním zkušeností bych rád připravil i různé speciály," přiblížil.
Bez náhražek

Zaměřit se chce hlavně na kvalitu. „Výhodou je, že nemusím platit poradenské firmy nebo třeba rozvoz po celé republice. Takže si můžu dovolit nabídnout vyšší kvalitu za přijatelné ceny. Ty by se měly pohybovat v klasické výši, stejně jako u jiných piv," popsal s tím, že se chce vyhnout různým barvivům, chemikáliím a náhražkám.

Suroviny pro výrobu piva, tedy hlavně chmel a ječmen pro slad, bude ale kupovat na stejných místech jako ostatní výrobci. Chmel se totiž pěstuje jen na Žatecku a Hané. „Ani z výrobců sladu příliš na výběr není. Mám ale sen, že bych jednou pěstoval vlastní ječmen a vyráběl svůj slad. To je ale velká věda, takže i hudba budoucnosti," dodal pivovarník.

O něco reálnější by pak podle něj mohlo být pěstování vlastního chmele. Už nyní totiž pro návštěvníky připravuje malou chmelnici. „Bude to taková přidaná hodnota, lidé uvidí, jak se pěstuje a jak se s ním zachází. Ale zatím asi nepokryje potřeby pivovaru," odtušil Novotný.

Na Vyškovsku vznikne čtvrtý pivovar. V Bohdalicích

Publikováno:před 10 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Martina Hašková

Tradice pivovarnictví v Bohdalicích-Pavlovicích sahá do středověku. Minimálně sto let už ovšem uběhlo od doby, kdy místní pivovar, jehož budovu lidé stále míjejí na cestě z Bohdalic do Kozlan, přestal fungovat. Nyní na ni chce navázat soukromý investor Jiří Novotný, jemuž Státní zemědělský intervenční fond schválil v uplynulých dnech dotaci na stavbu pivovaru v obci.

Na rozhodnutí čekal víc než rok. „Žádost jsem podal loni v březnu a teprve teď jsem dostal informaci, že ji dostanu. Mám už i stavební povolení. V červenci se chystám vypsat výběrové řízení na dodavatele a zhruba za rok by mělo být hotovo," nastínil Novotný s tím, že stavební povolení má vydané do konce června 2015.

Ze začátku chce vyrábět čtyři druhy piva, desítku, jedenáctku, dvanáctku a tmavé. Už nyní však má v hlavně několik nápadů, jak je ozvláštní. „Určitě budu vařit i speciály. Před několika lety jsem byl v Belgii, kde mě přímo fascinovala škála pivních druhů, které nabízeli v obchodech. Byly jich stovky. O Češích se říká, že jsou pivní národ, přitom na výběr příliš nemají. Chtěl bych nabídku zpestřit," svěřil se investor.

Příznivci pěnivého moku se tak podle něj můžou těšit na piva vařená podle originálních receptur, které ještě nikoho nenapadly.

Kromě toho má dobrou zprávu také pro nezaměstnané. Projekt počítá i s vytvořením pracovních míst. „V plánu je jich zatím šest," zmínil Novotný.

Aby záměr uskutečnil, bude muset sáhnout dost hluboko do kapsy. Když v roce 2012 nechával zpracovávat projekt, rozpočet stavby se vyšplhal do milionů korun. „Tehdy to dělalo nějakých pět šest milionů. Dokončovat ho ale budu v roce 2015, to znamená o tři roky později, takže kdo ví, na kolik ve finále vyjde. Ale záležet bude také na dodavateli, za kolik ho bude schopný vytvořit," dodal Novotný s tím, že zájemci nový pivovar najdou v areálu bohdalického Ovčína. Tam se mu nedávno podařilo zprovoznit sýrárnu.

Na Vyškovsku půjde už o čtvrtý pivovar. Kromě vyškovského v regionu funguje slavkovský, který otevřel své brány loni v únoru. Nejnovějším je topolanský minipivovar, který se majiteli Janu Michalíkovi podařilo zprovoznit loni v říjnu po dvou letech od zahájení stavby.

Sýrárna, moštárna, pivovar. Manner plánuje budoucnost

Publikováno:před 12 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Markéta Forró

Dát si čerstvý ovčí sýr, zapít ho originálním pivem z malého pivovaru a domů si ještě odvézt v lahvi mošt a pálenku. Tak si představuje budoucnost mnoha návštěvníků Vyškovska občanské sdružení Manner. Chystá totiž na své základně v Manerově postupně vystavět všechny uvedené stavby. A to do dvou nebo tří let.

Sýrárna přitom měla začít růst už loni. „Máme připravený projekt a žádali jsme proto o dotace. V první instanci jsme uspěli, projekt padl teprve poté, co se dostal k vyšším posuzovacím orgánům,“ řekl Jiří Novotný z občanského sdružení Manner.

O zamítnutí projektu rozhodla podle Novotného jedna směrnice Evropské unie. „Říká asi to, že Evropská unie nebude financovat projekty, které mají za smysl podporovat domácí výrobky,“ řekl Novotný.

Podle něj za tím stojí špatně vyjednané vstupní podmínky. „Nebýt toho, dnes už mohla sýrárna vyrábět. Takhle se to o rok zpozdilo a budeme to muset zaplatit z našich zdrojů, což bude samozřejmě náročnější,“ podotkl Novotný a doplnil, že stavba vyjde na několik set tisíc korun.

V současnosti chová sdružení Manner desítky ovcí, prodává proto jejich mléko. „Sýrárna bude produkovat sýry, tvaroh, bryndzu a všechno, co si člověk v tomto řetězci představí. Prodávat bychom to chtěli jak v naší prodejně přímo v sídle společnosti, kterou chceme vystavět také, tak v prodejnách v Brně nebo Vyškově,“ popsal plány Manneru Novotný.

Pivovar jako poslední
V následujících dvou letech chce společnost navázat na sýrárnu ještě stavbou moštárny se sušárnou ovoce, pálenice a minipivovaru. „Ten bude hotový naposledy, protože bude samozřejmě technologicky nejnáročnější. A rádi bychom to završili i nějakou agroturistikou, aby to všechno komplexně fungovalo,“ doplnil Novotný.

Celý koncept se zamlouvá například i bohdalické zastupitelce Dagmar Martinkové. „Myslím, že je to určitě dobrý nápad, protože v současné době je po potravinách tohoto typu poptávka a neustále se zvyšuje. Odbyt by tedy zřejmě nebyl problém,“ myslí si Martinková.

Navíc předpokládá, že by to pomohlo i turistickému ruchu v obci. „Pokud vznikne něco jako centrum, kde lidé najdou třeba i ubytování, tak by nás to určitě mezi lidmi zviditelnilo. Záleží tak hlavně na šikovnosti lidí z Manneru, jak se jim podaří zajistit na všechny stavby peníze,“ řekla Martinková.

Jedna sýrárna už v okrese fungovala, a to ve Švábenicích, pak však zkrachovala. Teď se nový majitel snaží podnik dát znovu dohromady. Nově rozjetá sýrárna nabídne podle majitele i díky výměně odkapávací vany širokou paletu sýrů. „Kromě Maršovského sýra plánujeme vyrábět balkánský sýr, také čerstvý sýr a zákys. Koupili jsme pařičku a tavičku, takže k nim přibudou i tavený a pařený sýr,“ vyjmenoval už dříve Karel Tuže, jednatel společnosti Milki-Trans, která sýrárnu znovu dává dohromady. Nová výroba by se měla rozjet v květnu.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.02.2015 14:133