Historie a současnost Pivovaru Krušnohor

Skalním pivařům v Kraslicích se v roce 2015 splnil jejich velký sen. V okrajové části města, konkrétně v Tisové, totiž začal fungovat rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený. pivovarPochutnají si na něm praví horalové, pivní fajnšmekři a pak každý, kdo má rád pivo s pořádným řízem.

Vskutku, Krušnohor vsází zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí, což z nich dělá skvělá pivečka s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí.

Produkci Krušnohoru od začátku tvoří jak klasické české ležáky, které se zde vaří tradiční dekokční technologií, kvasí na otevřených spilkách a dozrávají dlouhé týdny v ležáckém sklepě, tak zárověň i svrchně kvašené weizeny a široká nabídka piv typu ale rozličných chutí a stupňovitostí. Všechna piva jsou nefiltrována a nepasterována a zachovávají si tak svou čerstvou chuť a především tělu prospěšné látky.
Zdroj:Stránky Pivovaru Krušnohor, 2016


Více na stránkách pivovaru

Na Zelený čtvrtek si mnozí pivaři nenechají ujít zelené pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Karlovarský deníkAutor:Roman Cichocki

V posledních letech se stalo tradicí, že pivovary v Česku připravují pro období Velikonoc speciální zelená piva. Například pivovar Krušnohor v Kraslicích ho vyrobil dva tisíce litrů a ihned se po něm zaprášilo.

Zelená barva tohoto speciálu je kombinací několika faktorů. Majitel kraslického pivovaru Vlastislav Kopecký většinu z nich prozradil. Přesto si však nechává některé detaily pro sebe, protože jak říká, je to jeho know how.

"Některé pivovary mají hnědozelenou barvu, já se snažím, aby náš speciál byl pouze krásně do zelena. Při výrobě tohoto piva přidáváme do varny sušenou mátu, kopřivy a citronovou trávu, aby náš velikonoční speciál měl jarní nádech. To, jak dosáhnu krásné zelené barvy, je moje tajemství," říká Kopecký.

Letos uvařil dva tisíce litrů piva s názvem Velikonoční Ale. "Jde o svrchně kvašenou třináctku, o kterou je každým rokem velký zájem. Letošní várku jsme měli 14 dnů před Velikonocemi beznadějně vyprodanou," dodal Kopecký.

Zelený velikonoční speciál si mohou pivaři vychutnat pouze v omezeném čase v průběhu Velikonoc. Jeho zelená barva vzniká již během přípravy mladiny, tedy již na varně. Přidáním směsi několika bylin se změní barva piva ze zlatavé na sytě zelenou a chuť a vůně piva získá tóny máty, eukalyptu a kopřiv. Tomuto bylinnému aroma ještě sekunduje pečlivě vybraná směs chmelů. Takto vzniká Velikonoční speciál, který má chuť přicházejícího jara.

Velikonoční speciál v šesti různých kabátech, čili baleních, nabízí i sokolovský pivovar Permon. Podle sládků jde o dobrou českou klasiku. Pivo je vařené tradiční technologií a kvašené v otevřených kádích. Má vyváženou hořkost, střední říz a použitými chmely jsou Žatecký poloraný červeňák a Sládek.

"Letos jsme navařili 4500 litrů velikonočního speciálu a je stále k mání na naší prodejně či na e-eshopu," říká Michal Sás ze sokolovského pivovaru.

Velikonoční speciál má na čepu také rodinný pivovar Kronl z Mariánských Lázní. Jde o dvanáctistupňový IPL, který ovšem nemá zelenou barvu. Zkratka IPL znamená India Pale Lager, tedy pivní styl s vyšším chmelením a chmely typickými pro piva stylu IPA, současně ale vycházející ze způsobu výroby spodně kvašených ležáků.

Sládek z Krušnohoru navařil pivařům vánoční i zimní speciál

Publikováno:před 2 letyZdroj:Karlovarský deníkAutor:Roman Cichocki

Kombinací Krušnohoří s vařením piva vznikne tekutý klenot, říká majitel kraslického pivovaru Krušnohor Vlastislav Kopecký. Zážitek z chuti tamních pivních speciálů vám podle něj nikdo nevezme.

Pivovar Krušnohor – Craft Brewery sází zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí. To z nich dělá podle sládka skvělá piva s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí. Před blížícími se svátky navařili také vánoční speciál, který doplnil bohatou nabídku pivovaru. A to není vše. Pro milovníky tohoto piva má Krušnohor ještě jednu dobrou zprávu.

Mohou se i letos těšit pivaři na vánoční speciál?
Ano, od Mikuláše až do Vánoc nabízíme vánoční speciál Merry Beermas. Jde o 13 stupňový polotmavý speciál. Vánoční ležák je jako stvořen pro sváteční vánoční chvíle. Kromě vybraného sladu a chmele obsahuje famózní směs vánočního koření, díky kterému na Vás již po prvním přivonění dýchnou Vánoce. Díky několika druhům karamelových sladů je pivo jemně nasládlé a jeho karamelová chuť se příjemně doplňuje s jemnou chutí a vůní badyánu, skořice a dalšího použitého koření.

Nechybí ale ani zimní speciály
Nabízíme ještě zimní speciál Mountain Winter Ale. Když jsme přemýšleli nad tím, jaké pivo by se hodilo k pomalejšímu zimnímu popíjení a které by zároveň mělo trošku sváteční charakter, tak nám na mysl přišly belgické ejly. Rozhodli jsme se pro jeho trošku netradiční pojetí a uvařili jsme jej jako belgickou variantu stylu IPA. Pivo jsme tak uvařili částečně ze sladu belgického klášterního typu, který mu propůjčuje krásnou sušenkovou vůni a chuť, a nachmelili jsme jej americko-německou směsí chmelů, díky čemuž získal taky příjemnou vůni květin a jemnou hořkost. Náš nový Winter Ale kvasíme belgickým kmenem kvasnic za vyšších teplot. Díky tomu v něm najdete i trošku švestkového aroma a trošku hřebíčku, které se skvěle doplňují se sušenkovou chutí použitého sladu a květinovými vůněmi aromatických chmelů.

Jaké pivo si lidé nejvíce oblíbili a kam až zavážíte?
Naše nabídka je velmi široká, každému chutná něco jiného. Pivo zavážíme od Aše až po slovenskou Žilinu. Máme klasické sudy, malé dárkové soudky, sklo i PET lahve. Ty jsou mezi zákazníky jednoznačně nejoblíbenější. Dopravu zajišťujeme sami nebo posíláme dopravce z DPD. Naše pivo si můžete koupit u nás v pivovaru, v našem eshopu, objednat na MOL nebo na Alze.

Dobrou zprávou pro pivaře jsou i nové investice. Prozraďte jaké?
Doposud jsme plnili do lahví ručně. Nyní jsme pořídili poloautomatickou plnící linku, což znamená zvýšení výroby i kvality piva. Nyní vydrží v lahvích o dva až tři měsíce déle, což je pro naše zákazníky skvělá zpráva. Jde o investici za více než půl milionu korun, kterou jsme si mohli dovolit díky evropské dotaci. Projekt se jmenoval Rozvoj Pivovaru Krušnohor. Realizovali jsme ho ve spolupráci s místní skupinou MAS Sokolovsko, které děkujeme za podporu při administraci celého projektu.

Kolik lidí se podílí v Krušnohoru na výrobě piva a jaký je v zimě odbyt?
Je nás všehovšudy pět. Léto, co se prodeje piva týče, bylo pěkné. V zimě padá prodej piva oproti letním měsícům zhruba na polovinu.

Máte nepřebernou nabídku piv. Jak těžké je uvařit speciály?
Sládka to musí především bavit. Jde i o to, aby byl inovativní, vymýšlel a sladil různé chuti. Na nás je sledovat trendy na trhu, co zákazníci chtějí a vyžadují, co jde na odbyt a vyjít jim vstříc. Díky moderním technologiím dnes můžete koupit chmel z celého světa. A díky tomu můžete uvařit pivní speciály celého světa.

Co chystáte na letní sezonu?
Kromě letních piv, přemýšlíme o bistru u našeho pivovaru. Letos jsme na zkoušku některé dny prodávali ve stánku občerstvení a nečekali jsme, jaký úspěch to bude mít. Překvapil nás velký zájem. Na jídlo i pivo se zastavili lidé, kteří šli kolem, dále turisté, cyklisti, místní, prostě bylo plno. Proto chceme zkusit bistro.

Vyučený automechanik prodal hotel a vybudoval pivovar

Publikováno:před 7 letyZdroj:ekonom.czAutor:Petr Korbel

● Vlastislava Kopeckého a jeho manželku unavilo 25 let strávených v restauracích a hotelu.
● Založili pivovar Krušnohor, který sídlí v bývalé vesnické samoobsluze.
● Za svůj největší úspěch považují pivo s intenzivní vůní pomeranče.

Tisová je okrajová část Kraslic. Leží v srdci Krušných hor, poblíž hranic s Německem. Stála tam samoobsluha, kterou v rámci akce Z vybudovali místní občané. Tržní podmínky však nepřežila a mnoho let chátrala. K novému životu ji probudili Vlastislav Kopecký s manželkou a společníky: Stal se z ní minipivovar Krušnohor.

Kopecký se přitom vyučil automechanikem, školu končil právě v listopadu roku 1989. Rodiče i prarodiče však vždy pracovali v pohostinství. Jakmile se otevřely nové možnosti, začali podnikat. Vydražili dvě restaurace v Ústí nad Labem a potřebovali, aby jim syn pomáhal.

"Se ženou, absolventkou střední hotelové školy, jsme pak třináct let provozovali hotel Švejk na Bublavě," líčí své další osudy 45letý Vlastislav Kopecký. "Koupili jsme vyhořelou budovu, dotáhli hotelové služby k určitému vrcholu a snažili jsme se zákazníkům nabídnout ještě něco navíc. Dostali jsme nápad, že bychom při hotelu zřídili pivovárek a tím přilákali další hosty. Začal jsem počítat, co by bylo nutné udělat a jak by to vycházelo," dodává.

Jenže manželé cítili, že už je 25 let práce v gastronomii unavilo. Zkusili hotel nabídnout k prodeji. "Inzerát přilákal zájemce, čímž se naše rozhodování výrazně zjednodušilo," popisuje Kopecký. Z původního plánu na hotelový pivovárek tak vznikl pivovar Krušnohor, který je podstatně větší. Nemovitost koupili Kopečtí v roce 2013, první mok uvařili v roce 2015. Vstupní investice činila zhruba 15 milionů korun. Poloviční podíl mají Libor Sladký s manželkou; Sladký zastává funkci finančního ředitele. Na vybudování pivovaru firma čerpala dotace z operačního programu Rozvoj. Výrobní technologii dodal Josef Krýsl, legendární plzeňský sládek a budovatel malých pivovarů.

Zelené pivo z Pivovaru Krušnohor

Publikováno:před 7 letyZdroj:Pivovar KrušnohorAutor:Vlastislav Kopecký

Velikonoční Ale - tedy zelené pivo ochucené směsí bylinek, ve které naleznete mimo jiné třeba eukalyptus nebo mátu. Jak už název napovídá, tak základ piva tvoří světlý ejl chmelený na americký způsob Citrou apod., ovšem se sníženou hořkostí, která tak neruší bylinou chuť, která mimochodem trošku připomíná mentolové bonbóny. Co je taky důležité zmínit je to, že pivo stáčíme jak do sudů, tak i do lahví a jsme tak jedni z mála, možná téměř jediní, kteří zelené pivo nabízí i do pivoték a ne pouze pro hospody.

Nové pivo Drye IPA od Pivovaru Krušnohor

Publikováno:před 7 letyZdroj:Pivovar KrušnohorAutor:Vlastislav Kopecký

Novinka! Jde o žitný India Pale Ale, který jsme nechali o něco více prokvasit. Odtud také vychází název piva, který je spojením slov rye, tedy žito, a dry, tedy suchý. Navíc jsme do piva nasypali opravdovou nálož méně tradičních chmelů, jakými jsou Sorachi Ace nebo Summit a doplnili jsme je tradičnější Citrou a dalšími výraznými chmely. Vzniklo pivo krásně pomerančově zluté barvy s výraznou vůní pomerančů a tropického ovoce a s chutí podobnou pomerančovému džusu. Navíc v chuti můžete poznat taky dotek kokosu a růžového grepu.

Mladičký pivovar Krušnohor uspěl na prestižním festivalu s pivem IPA

Publikováno:před 8 letyZdroj:Deník.czAutor:Jiří Drozdík

Mladičký rodinný pivovar Krušnohor v Kraslicích, který byl otevřen teprve loni, získal první ocenění. Na prestižním mezinárodním festivalu Zlatá pivní pečeť v Českých Budějovicích uspělo svrchně kvašené sedmnáctistupňové pivo IPA (India Pale Ale), vařené z amerického chmele.

Z úspěchu neskrýval radost Vlastislav Kopecký a celý tým Krušnohoru, který pivovarem doslova žije.

Rodinný pivovar Krušnohor získal jedno z ocenění, třetí místo, na mezinárodním pivním festivalu Zlatá pivní pečeť v Českých Budějovicích se sedmnáctistupňovým pivem IPA, a to v konkurenci více než 230 pivovarů, přičemž v této kategorii bylo 83 konkurenčních piv. Jaká je jeho charakteristika?
Jedná se o svrchně kvašené sedmnáctistupňové pivo ve složení voda, ječné slady, upravený chmel. India Pale Ale je pivní styl, který vznikl v první polovině 18. stol. v Anglii. Na svou dobu vynikal výraznou chmelovou chutí i hořkostí a světlou barvou. V průběhu času tento styl pomalu ustupoval a o jeho obrodu se postarali v 90. letech minulého století malí pivovarníci v USA. Ti piva IPA nachmelili ještě výrazněji a také přidali na stupňovitosti. Dnes jsou tak tato piva výrazně chmelená aromatickými, převážně americkými chmely a jejich objem alkoholu jen zřídkakdy klesne pod 6,5 %. IPA, kterou vaříme my, má výrazné ovocné a citrusové aroma se špetkou květinové vůně. Chuť je vyvážená a středně plné tělo tohoto piva dává vyniknout charakteru použitých zámořských chmelů. Hořkost je výrazná, ale nevtíravá a má vybídnout k dalšímu napití.

Co pro vás tento první úspěch vašeho mladého pivovaru, který jste otevřeli teprve loni, znamená?
Tento úspěch byl pro nás po pravdě velké překvapení, které jsme opravdu v tak nabité konkurenci nečekali. Budějovický festival je přehlídkou evropských značek a je velice těžké se zde prosadit. V každém případě je to pro nás velká výzva do budoucna a hlavně velká zodpovědnost udržet kvalitu piva v evropské kvalitě. Těší nás, že velice dobře si vedl i náš světlý ležák 12° a tmavý speciál 14°, ale na pomyslnou bednu se tato piva nedostala. Uspět na takové soutěži je hlavně mravenčí práce při vaření piva a udržování čistoty stálou sanitací všech součástí výroby a dodržování přesných výrobních postupů.

Pivo, které vaříte, je v Kraslicích a okolí stále oblíbenější. Jaká piva Krušnohor ještě vaří?
V dnešní době máme již stálou nabídku sedmi druhů piv, a to výčepní světlé 10°, světlý ležák 12°, polotmavý vídeňský speciál 13°, tmavý speciál 14°, pšeničné pivo Weizen 13°, americké pivo IPA 17°, anglický strong Mountain ALE 14°. Dále připravujeme sezonní speciály. Ten nejbližší je Velikonoční zelený speciál, který jsme vařili z kopřivy a máty. Dále pak Summer ALE 10°, se kterou počítáme na první jarní a letní dny jako s lehkou variantou amerického piva, které je velmi lehké, s příjemnou hořkostí pro horké dny. Samozřejmě již dnes připravujeme speciály na podzimní dny a na Vánoce.

V kraji je řada dalších minipivovarů. Jak je těžké se v dnešní době prosadit v jejich konkurenci i v konkurenci tradičních velkých pivovarů? Jaké jsou plány Krušnohoru do budoucna?
K otázce konkurenceschopnosti lze říct to, že pokud bude náš pivovar vařit piva ve vysoké kvalitě, lidé si k nám cestu najdou i bez uplácení, jak to dělají průmyslové pivovary, nehledě na to, že kvalita craft pivovaru je nesrovnatelně lepší než europivo produkované velkými pivovary.

Dobrá zpráva pro všechny pivaře: v kraji vaří pivo už desátý pivovar

Publikováno:před 9 letyZdroj:Impuls.czAutor:Petr Toman

Milovníci zlatavého moku mají o důvod víc ke spokojenosti. Nový pivovar Krušnohor v Tisové u Kraslic totiž v minulých dnech zaokrouhlil počet minipivovarů v Karlovarském kraji na rovnou desítku.

Cesta k vlastnímu podniku nebyla podle Vlastislava Kopeckého, spolumajitele nového pivovaru Krušnohor, vůbec jednoduchá. „Po dvanácti letech, kdy jsme měli hotel Švejk, jsme se dostali do mrtvého bodu. V rámci hotelu jsme přemýšleli o vlastním pivovaru, nakonec však bylo vše jinak. Hotel jsme prodali a vydali jsme se na dráhu pivovarnictví,“ vysvětlil Vlastislav Kopecký začátky, které trvaly dva roky.

Splnit si svůj sen a otevřít si vlastní pivovar není jen tak. „Nejtěžší z toho bylo financování. Banky jsou v tomto směru přísné. A sehnat slušný úrok? To je peklo,“ naznačil Kopecký. Ten nevidí problém ani v tom, že se žene do velkého konkurenčního prostředí.

„Piv je tady sice dost, ale ten podíl minipivovarů je malý. Málo se distribuuje. Většinou se navíc jedná jen o pivovarské hospody, které opravdu nejdou přes práh svého města,“ konstatoval spolumajitel pivovaru, který ale už vyřizuje první poptávky po Krušnohoru z Prahy, Karlových Varů či Sokolova.

Nový pivovar zvládne teoreticky ročně uvařit na 3500 hektolitrů piva, podle Kopeckého se však k tomuto číslu asi nikdy nepřiblíží. Navíc také chybí zkušenosti s vařením piva. „Přes 25 let jsem se pohyboval v gastronomii. Tohle je však něco úplně jiného,“ prohlásil Kopecký. Ten se proto už dva roky učí na sládka. „Na každé várky k nám dojíždí a já to od něj odkoukávám. Až bude čas, chci tento obor vystudovat,“ vysvětlil peripetie spolumajitel.

Toho nejvíce překvapilo, jak velké možnosti vaření piva jsou. „Myslel jsem si, že vinařství je hodně variabilní, ale na pivo to nemá,“ prozradil Kopecký. Ten budoucnost vidí i ve vaření ovocných piv. „Zatím jsem si nestudoval formát výroby, ale určitě je to jedna z cest do budoucnosti. Navíc je to možnost, jak dostat pivo k ženám, které právě po tomto moku sahají nejčastěji.“
Deset pivovarů v kraji

Nejvíce pivovarů je na Karlovarsku, a to rovných pět. Hned za nimi je Sokolovsko, kde jsou čtyři. A Chebsko vlastní pouze jeden. I přesto však nejsou podle Kopeckého mezi majiteli žádné pře, spíše naopak. „Jsme kamarádi. Mezi námi neexistuje žádná rivalita. Když jsem pracoval v různých restauracích, tak to byly bitky o ceny, zákazníky. Tady vůbec. Nedávno jsem potřeboval poradit, tak jsem volal do sokolovského Permonu a zcela bez problému,“ podotkl Kopecký.

Rodinné pivovary zažívají v posledních letech velký boom. Stále častěji je totiž vyhledávají milovníci zlatavého moku, kteří chtějí vyzkoušet nezvyklou chuť a netradiční pivní speciály. To dokládá i sokolovský pivovar Permon, který v minulém týdnu začal vařit nové pivo Horňák 90. Prémiový ležák pivovar připravil k 90. výročí otevření sokolovského hornického domu.

Rodinný pivovar Krušnohor v Kraslicích

Publikováno:před 9 letyZdroj:Krušnohorsky.cz

Rostou jak houby po dešti.
Ano jsou to pivovary. Už jen několik probdělých nocí a v květnu 2015 se otevře první pivovar, který se nachází přímo v Krušných horách. V Podkrušnohoří můžeme navštívit skvělé pivovary jako je třeba pivovar Chalupník v Perštejně či U Hastrmana ve Velkém rybníce. , ale tento bude opravdu první v horách.

Skalním pivařům v Kraslicích se konečně splní jejich velký sen. V okrajové části města, konkrétně v Tisové, totiž brzy začne fungovat rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho bude určený. Pochutnají si na něm praví horalové, pivní fajnšmekři a pak každý, kdo má rád pivo s pořádným řízem.

Vskutku, Krušnohor chce vsadit zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí, což z nich udělá skvělá pivečka s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí. Ačkoli provoz kraslického pivovaru odstartuje až začátkem března, už dnes si lidé mohou dopřát několik druhů Krušnohora v lahvích nebo čepované, a to v oblíbené restauraci Švejk v horské Bublavě.

Skalním pivařům v Kraslicích se konečně splní jejich velký sen.

Publikováno:před 9 letyZdroj:Poznej Sokolovsko

Skalním pivařům v Kraslicích se konečně splní jejich velký sen. V okrajové části města, konkrétně v Tisové, totiž brzy začne fungovat rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho bude určený. Pochutnají si na něm praví horalové, pivní fajnšmekři a pak každý, kdo má rád pivo s pořádným řízem. Vskutku, Krušnohor chce vsadit zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí, což z nich udělá skvělá pivečka s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí. Ačkoli provoz kraslického pivovaru odstartuje až začátkem března, už dnes si lidé mohou dopřát několik druhů Krušnohora v lahvích nebo čepované, a to v oblíbené restauraci Švejk v horské Bublavě.

krusnohor_logo.jpg„Myšlenka na založení pivovaru ve mně dřímala asi dva roky. Říkal jsem si, na Kraslicku žádný fungující pivovar není, tak proč to nezkusit? Pivovarnictví v Kraslicích má historickou tradici a já jsem rád, že na ni budeme moci navázat,“ prohlásil Vlastislav Kopecký, manažer rodinného pivovaru Krušnohor, který si pro své sídlo vybral nevyužité prostory bývalé samoobsluhy. „Koncem ledna bychom měli začít do Tisové navážet technologii s tím, že její montáž potrvá přibližně tři čtyři týdny. Pak přijde na řadu zkušební provoz, po němž plynule přejdeme k výrobě základní řady našich piv. Pivovar bude mít výstav maximálně 3000 hektolitrů ročně, což nás zařadí mezi středně velké výrobce,“ upřesnil Kopecký.

Za zrodem pivovaru Krušnohor stojí rodiny Kopeckých a Sladkých. Společně chtějí razit takovou ekonomiku provozu, která udrží pivovar v chodu i při minimálním odbytu. „Neplánujeme nějaký příliš velký rozmach. Hodláme převážně vařit, jak se lidově říká, kolem komína,“ nastínil manažer podnikatelský záměr a jedním dechem dodal, že i tak by si přál, aby se pivo dostalo do hospod i za hranice našeho regionu.

První várky na odladění chuti nechali pivovarníci navařit v malém pivovaru v Plzni. A jak se ukázalo, premiéra tří zkušebních receptur slavila úspěch. „Uvařili jsme světlou desítku, dvanáctku a tmavý ležák. Naplnili jsme nějakých 2200 lahví a hned během čtyř dnů bylo všechno vyprodáno. Z toho jsme měli pochopitelně obrovskou radost,“ usmál se Kopecký. „Reakce lidí na naše nové pivo jsou dost pochvalné. Nejvíce zákazníky nadchla desítka. Udělali jsme ji hodně nachmelenou, aby měla dobrý říz a byla dostatečně hořká. Co se týče dvanáctky, tak tu jsme nechtěli mít ve stylu známých a velkých pivovarů, proto je trochu sladší. Stejně si ale myslím, že ji ještě trochu dochmelíme,“ doplnil manažer.

Veškeré pivní novinky jsou už dnes k dostání v bublavské restauraci Švejk. Na čepu je tady aktuálně nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák Krušnohor 12° a speciální hluboce prokvašené 16° pivo s vyšší hořkostí Krušnohor IPA . „Český pivař na tento druh piva ještě není tolik zvyklý, ale řada znalců, kteří k nám chodí, takové speciály vyžadují,“ poznamenal Kopecký.

Pivovar v budoucnu plánuje držet základní řadu piv – světlou desítku, dvanáctku, polotmavou třináctku a tmavý ležák. Vedle toho bude sládek zpestřovat sortiment několika vybranými speciály. V úvahu připadá již zmíněná IPA, svrchně kvašené pivo Ale, pšeničné pivo a také několik ovocných druhů piv – lipové či fíkové.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.04.2023 07:449