Historie a současnost Pivovaru Jihlava

Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je patrně zmínka v městské knize z první poloviny 14. století. Po vzoru jiných řemesel vzniká z volného sdružení sladovníků a pivovarníků sladovnický cech. První skutečná sladovnická statuta, která již nemá charakter cechovních artiklů, byla potvrzena městskou radou Jihlavy v říjnu 1579.

Kvalita a vývoz
pivovarDíky jeho kvalitě se jihlavskému pivu otevřelo množství vzdálených trhů. Prostřednictvím dodávek jihlavského piva na vídeňský dvůr, Ladislavu Pohrobkovi, císaři Fridrichu III., arcivévodovi Karlu Štýrskému a dalším čelním představitelům své doby se jihlavské pivo rozšířilo v řadě cizích zemí. Počátkem 17. století se během jediného zimního období uvařilo v Jihlavě pro vývoz devět set várek piva. Cílovou stanicí vyváženého piva bylo převážně Rakousko, v tuzemsku se pak jihlavské pivo těšilo zvláštní oblibě především v Brně.

Nový jihlavský pivovar
pivovarRoku 1735 si cech vymohl na císaři Karlu VI. výsadu stáčet pivo nejen ve městě, ale rovněž v katastru městských poddanských vsí. V roce 1748 Marie Terezie stanovila ve městě Jihlava konečný počet právovárečných domů na 123. Všech těchto 123 majitelů várečného práva jednoznačně vtělilo v roce 1859 svoje právo várečné do nového pivovaru, dnešního Pivovaru Jihlava. Nový jihlavský pivovar byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861. Pivovar sám však jako rok svého vzniku označuje rok 1860, kdy začal fungovat jako významný hospodářský subjekt.

Střídání majitelů
pivovarOd svého založení byl převážně v rukou německých majitelů. Po druhé světové válce byl znárodněn. Privatizován opět v roce 1995, kdy pivovar přešel do rukou Karla Schwarze (Brauerei Zwettl). Ten se o dva roky později snažil předlužený pivovar neúspěšně prodat, a tak akcie nakonec převedl na management pivovaru. Pivovar se v této době potýkal s hospodářskými potížemi, nacházel se na hranici likvidace. V roce 2001 získala většinový podíl belgická společnost Brouwerij Martens - Bocholt, která pivovar orientovala spíše na vývoz levného piva především do Belgie, Anglie, Německa a Rakouska.

Identita
V roce 2008 koupila neprosperující jihlavský pivovar ryze česká pivovarnická společnost K Brewery Group pivovar(nyní Pivovary Lobkowicz Group). Pod taktovkou nových majitelů se v létě 2008 pivovar vrátil k výrobě piva podle původních receptur. Pivo tak má opět typickou plnou chuť, tmavší barvu a výraznou hořkost. Jedenáctistupňový Ježek se postupně vrátil na pozici, kterou zaujímal před lety – je to poctivě vařené pivo za dobrou cenu. Tuto změnu pozitivně ohodnotili jak samotní spotřebitelé, což dokládá prodej piva Ježek, který se od té doby více než zdvojnásobil, tak i posouzení odborných hodnotitelů, když např. Sdružení přátel piva udělilo na konci roku 2011 pivu Ježek 11 % ocenění titul Jedenáctka roku, který obhájil i následující rok.

Zvyšující se poptávka
pivovarPivovar v posledních letech uvedl na trh několik novinek. Kromě nového multibalení lahví to byl i Ježek 11 nefiltrovaný - živé pivo s vysokým obsahem pivovarských kvasnic, které chutná jako v dobách, kdy bylo dobré pivo nikoli výsadou, ale stavovskou ctí. Jedná se o světlý nefiltrovaný ležák s obsahem alkoholu 4,9 %. U různých příležitostí pak pivovar vaří speciální várky piv. Na velikonoční svátky je to zelený Velikonoční Krasličák, u příležitosti svátku sv. Martina Svatomartinský speciál, na Mikuláše pak rubínový Čertovský speciál. A naposledy v roce 2015 byl na trh nově uveden polotmavý ležák Ježek 12.
Zdroj:Stránky Pivovaru Jihlava, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Pivovaru Jihlava

Kdy:Po-So dle dohodyObec:JihlavaZdroj:Pivovar Jihlava

Zajímá vás, jak se vyrábí a jak chutná jihlavské pivo? Zájemcům o pivovarnictví nabízíme exkurzi do Pivovaru Jihlava. Součástí prohlídky je návštěva varny, ležáckých sklepů, filtrace a stáčírny lahví. Samozřejmostí je ochutnávka nefiltrovaných piv přímo z tanku (osoby starší 18ti let). Po exkurzi v pivovaru můžete pokračovat návštěvou pivovarské restaurace, kde můžete ochutnat všechna jihlavská piva a také se dobře najíst.

Exkurzi v Pivovaru Jihlava je třeba objednat předem.
Tel. kontakt: +420 567 564 111 nebo 800 153 495
Exkurze se konají od pondělí do soboty – dle dohody.
Minimální počet účastníků exkurze je pět osob.
Délka prohlídky je 60 minut.

Vstupné
Základní vstupné: 100 Kč / osobu (minimální cena exkurze je 500 Kč)
Studenti, důchodci, mládež do 18ti let: 50 Kč / osobu
Děti do 6 let zdarma

Cizojazyčné exkurze
Návštěvníci si sami zajistí překladatele. Pokud tuto možnost nemají, pivovar překladatele zajistí. V tomto případě, je nutné tuto skutečnost oznámit nejméně týden dopředu a následně uhradit náklady na překladatele.

Aktualizováno: před 4 lety

Mají navařeno. Dukla představila své značkové pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:Jihlavský deníkAutor:Karel Líbal

Dvanáct titulů, dvanáct stupňů. Nejúspěšnější hokejový klub bývalého Československa a druhý nejlepší v České republice, Dukla Jihlava, představil ve spolupráci se svým partnerem vlastní pivní speciál. Pivo Ježek Dukla 12 bude mít premiéru při slavnostním loučení se zimním stadionem v sobotu třicátého dubna.
Dukla Jihlava má vlastní speciální ležák Ježek Dukla 12.

Pivovar Ježek je partnerem Dukly od jejích začátků v Jihlavě. Například po zprovoznění Horáckého zimního stadionu, který neměl vlastní chlazení, hokejový klub používal led z pivovaru.

Nyní obě značky představily společný chmelový produkt. „Nové pivo Ježek Dukla 12 připomíná dvanáct titulů Dukly,“ vysvětlil jednatel klubu Bedřich Ščerban.

Speciál se začne prodávat v sobotu třicátého dubna v rámci akce Grand finále - Díky legendo. Na zimním stadionu, ale i v sousedním pivovaru a na eshopu Ježka. „Pivo jsme vyrobili speciálně pro Duklu a liší se od standardních jihlavských piv,“ prozradil obchodní ředitel Pivovarů Lobkowicz Silvestr Schwarz.

Stočeno je do lahví i sudů. „Naším cílem je, aby se toto pivo prosadilo na trhu a stalo se stálicí nabídky,“ dodal Schwarz s tím, že obdobné speciální značkové pivo vyrábějí Pivovary Lobkowicz i pro fotbalovou Slavii Praha.

Schwarz tím naznačuje, že je zatím uvařena první várka a uvidí se, zda bude o silný ležák mezi fanoušky a spotřebiteli zájem. „Věříme, že se pivo prosadí. V tom případě není důvod, abychom pivo nevyráběli dál. Technologické možnosti našeho pivovaru umožňují vařit i menší šarže, takže není problém vyrábět průběžně další várky,“ uvedl Schwarz.

Kartony s pivem budou v prodeji při Grand finále v průběhu celé akce i po jejím skončení. „Jsem rád, že jsme se značkou Ježek spojeni a přál bych si, abychom společně dosáhli našich cílů: výstavbu multiareny a postup do extraligy,“ uzavřel představení piva Ježek Dukla 12 Bedřich Ščerban.

Návrat pivovaru Ježek do Dukly Jihlava? Jednání začnou brzy

Publikováno:před 6 letyZdroj:Občasník.euAutor:Miroslav Mareš

Po sestupu Dukly Jihlava z nejvyšší domácí soutěže nastává nové období prvoligové sezóny. Podle informací Občasníku dojde v nejbližších dnech k jednání mezi pivovarnickou skupinou Lobkowicz a hokejovým klubem Dukla Jihlava o možnostech obnovení nebo prodloužení smlouvy o generálním partnerství Dukly a pivovaru Ježek.

K uzavření sponzorské smluvy je ale stále daleká cesta. A především v pivovarnické skupině Lobkowicz dnes rozhodují zájmy čínského investora CEFC.

Smlouva o generálním partnerství Dukly Jihlava a pivovaru Ježek byla uzavřena přesně před deseti lety. Pivovar Ježek tehdy vyměnil jihlavský fotbal za hokej a začal výrazněji podporovat hokejisty. Trojstranná dohoda mezi Pivovarem Ježek, jihlavským Magistrátem jako akcionářem klubu a samotným klubem Dukla Jihlava byla uzavřena před deseti lety.

Možnému znovuobnovení partnerství pivovaru Ježek a hokejové Dukly pak nahrává i pozice emeritního sládka Pivovaru Ježek Jaromíra Kaliny ve vedení města Jihlavy. S podporou města Jihlavy i osobním přístupem náměstka Kaliny má hokejový klub Dukla Jihlava šanci splnit přání hokejových fanoušků a vrátit se do nejvyšší hokejové soutěže. Bez generálního partnera to ale nepůjde.

Vyjádření jihlavského Magistrátu, Dukly Jihlava a Pivovarů Lobkowicz doplníme, pokud se je podaří získat.

Jihlavský pivovar koupili Číňané. Může to pomoci i Dukle, věří radnice

Publikováno:před 9 letyZdroj:iDNES.czAutor:Radek Laudin, František Jirků

Lidé v Jihlavě si pomalu zvykají na fakt, že místní pivovar patří Číňanům. Pomůže nový investor z východu víc i hokejové Dukle, když je Ježek jejím generálním partnerem? Čínské téma z dalšího úhlu v úterý odpoledne proberou i zastupitelé na radnici.

„Ano, čínské peníze nám potečou do Dukly. S tím se teď snažím nějak vnitřně sžít. I Slavia už je Číňanů. Začíná se nám to tady trochu měnit.“

Tak uvažoval před jednáním jihlavského zastupitelstva architekt David Beke, radní za ODS. Zastupitelé totiž v úterý odpoledne projednají memorandum o vzájemné spolupráci Jihlavy s čínským městem Wuhan.

„Takto veřejně deklarované partnerství je pro mě nepřijatelné. Spolupráce tak velkého města jako je Wuhan s Jihlavou je úplně nesmyslná,“ odmítá Beke.

Wuhan má deset milionů obyvatel, Jihlava přes padesát tisíc. Případný větší přítok čínských peněz přes pivovar do Dukly ovšem Beke předem neodmítá. „Pokud by to bylo na ekonomické bázi, čistá podpora sportu a nemotala se do toho politika, tak s tím problém nemám. Nechci ale, aby to byla vstupenka Číny do Evropy,“ dodal architekt.

„Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod...“
Naopak jihlavští komunisté vítají podle očekávání upevnění kontaktů s Čínou. S memorandem budou souhlasit.

„Spolupráce mezi národy je potřebná, ideologické problémy v tom nevidím. Můžeme být rádi, že je Čína konsolidovaná země. Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod, to by byl konec světa,“ uvedl zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Podle něj i německý Heidenheim, který je partnerským městem Jihlavy, má „družbu“ s čínským městem.

Šlechtický by uvítal, kdyby čínské peníze pomohly přes pivovar Dukle Jihlava. „Ale to je zatím běh na dlouhou trať,“ dodal.

Čína a hokej? Proč to neprozkoumat, ta myšlenka se nabízí
Proti bratření s čínským městem naopak dlouhodobě vystupuje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten byl před vstupem na radnici sládkem v jihlavském pivovaru. A bere jako fakt, že je dnes Ježek v čínských rukou.

„S tím já nic nenadělám. Uvidíme, co to přinese,“ popsal Kalina. Podle něj teď leckoho napadne, že by linka Čína - investor - Ježek mohla pomoci Dukle.

„Pokud ta možnost bude, tak proč tu cestu neprozkoumat. Ta myšlenka se logicky nabízí. Nevylučuji, že se o tom bude jednat,“ dodal.

Velkým zastáncem užšího spojení s Čínou je náměstek primátora Vratislav Výborný z ČSSD. Navíc je jako slávista rád, že má nyní slavný fotbalový klub majitele z Číny. Zatím ale považuje za předčasné stejné spojování s Duklou.

„Oni mají dost peněz. Projevil jsem v Číně zájem o jejich investice tady v Jihlavě. Oni to nezavrhli,“ dodal Výborný.

Pokud zastupitelstvo vše schválí a podá Číně ruku, tak svoje kontakty náměstek oživí a bude do města přitahovat investice. Výborný ví, že bez pořádné finanční podpory se Dukla do extraligy nevrátí. Je i příznivcem plánu, aby Číňané ve městě podpořili výstavbu kongresového centra.

Pro schválení memoranda je i opoziční hnutí ANO. „Čína je ekonomická velmoc, tak proč se tomu bránit,“ popsal Radek Popelka (ANO). Obává se ovšem, že přes čínského investora v pivovaru Ježek nevede přímá cesta k prodeji Dukly Jihlava.

Nemůžeme Čínou pohrdat. Takový názor je v ODS v menšině
Jaroslav Huňáček (ODS) nedávno v Číně byl jako člen krajské delegace. Podle něj není Vysočina v situaci, aby mohla pohrdat investorem tohoto typu. V ODS je se svým názorem v menšině.

„Chápu, že je tam otázka lidských práv, vím o ní a mám s ní problém. A čínská strana to o mně věděla, proklepli si mě předem slušně. Ale musím říct, že to v Číně nefunguje až tak, jak se tady deklaruje,“ popsal Huňáček.

Když se dozvěděl, že Číňané začnou ovládat v rámci Pivovarů Lobkowicz i Ježka, byla jeho první reakce: „Fajn, konečně bude v Číně pořádný pivo, protože to, co oni tam mají, se nedá moc pít. Teoreticky by to mohlo mít dobrý dopad na export. Protože oni umí leccos obšlehnout, ale uvařit dobrý pivo, to ne,“ zasmál se.

Podle něj je prostor pro jednání, aby Číňané pomohli hokejové Dukle. Nejprve je ale nutné schválit memorandum. „Pak můžeme přijít a říct: budeme si pomáhat. Pivovar dlouhodobě podporuje Duklu, tak pojďme najít ještě lepší způsob nebo větší peníze. Ale bez dohody o spolupráci je to jalové,“ doplnil architekt, který chodí na zápasy hokejistů odmalička. Považuje se za dukláka tělem i duší.

„Měl bych asi trochu mentální problém, že by byl hlavní sponzor Dukly Číňan. Ale pokud by se Dukla dostala do extraligy a hrála, co jí náleží, byl bych ochotný to překousnout. Horší by pro mě bylo, kdyby klub připadl ruskému oligarchovi,“ dodal zastupitel ODS.

Poznal, že soukromý sektor je v Číně s politikou významně provázaný. S memorandem se tam našim podnikům lépe jedná.

V Jihlavě už uvařili Velikonoční Krasličák

Publikováno:před 9 letyZdroj:Lidovky.czAutor:Ondřej Stratilík

Letos pošesté se ve stovkách českých a moravských hospod bude během svátků jara čepovat zelený a červený Velikonoční Krasličák. Od pátku 6. února zraje v ležáckých sklepích jihlavského pivovaru.

„Lidé mají šanci ochutnat buď každé pivo zvlášť, nebo jako dvoubarevný zeleno-červený Krasličák. Zelený Krasličák je 14% zelené speciální pivo, které vyniká výraznou plností podpořenou mírně nasládlou chutí a zakončenou jemnou hořkostí. Červený Krasličák je 10% středně prokvašené světlé výčepní pivo s výraznou hořkostí a chmelovou vůní,“ přibližuje Richard Procházka, sládek Pivovaru Jihlava.

Sládek podniku patřícího do rodiny Pivovarů Lobkowicz vysvětluje, že dvoubarevného efektu lze dosáhnout řádným vychlazením obou piv a jejich správným načepováním. „Lidem toto pivo zachutnalo, proto každým rokem navyšujeme jeho výrobu. Letos se ho chystáme vyrobit zhruba pět tisíc sudů. O stáčení do lahví však neuvažujeme,“ pokračuje Procházka.

Velikonoční speciál se za necelé dva měsíce bude točit ve více než tisícovce restaurací, mimo jiné půjde o všechny výčepy zapojené do projektu Cesta pivních znalců.

Kulturní léto v Pivovaru Jihlava pokračuje

Publikováno:před 10 letyZdroj:Místní kultura

17. července pořádal Pivovar Jihlava mimořádnou tiskovou konferenci, na které prezentoval potíže s hudebními produkcemi pivovaru a stížnost jednoho z okolních obyvatel na překračování hlučnosti.

Přestože nedošlo k dohodě Pivovaru Jihlava se stěžovatelem, kulturní léto bude nadále pokračovat. Místo bigbítu zařadil pivovar dvě pohádky pro děti. Připraveno je také vystoupení tanečního sdružení IŠTAR při občanském sdružení Kamínek.
Představitelé pivovaru si váží podpory, kterou lidé vyjadřují ve prospěch pivovaru na internetu i na sociálních sítích.

Zároveň pivovar informuje, že aktivně podpoří již existující petici NE LIKVIDACI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ POD ŠIRÝM NEBEM, která je adresována premiérovi České republiky a má již přes deset tisíc podpisů. Kromě toho, že podpoří podpisy přímo na těchto internetových stránkách, vytvoří i petiční listy, které budou umístěny na mnoha místech po celé Vysočině, aby byly přístupné všem.

Svatomartinské pivo nabídne i jihlavský pivovar. Čepovat se bude od 8. 11.

Publikováno:před 10 letyZdroj:Alkoholia.cz

Sládci jihlavského pivovaru připravili sváteční várku Svatomartinského speciálu – svrchně kvašeného 13% piva s přídavkem pšeničného sladu, obdobného, jaké se na Vysočině vařilo již v 16. století. Pivní labužníci jej budou moci ochutnat u příležitosti svátku sv. Martina, od pátku 8. listopadu 2013 jej bude až do vyprodání zásob čepovat na tisíc hospod v Čechách i na Moravě.

Ke svatomartinskému hodování patří pivo
Kolem svatého Martina koluje mnoho legend, např. o tom, jak mečem napůl rozdělil svůj důstojnický plášť a rozdělil se o něj s polooděným žebrákem prosícím o almužnu, nebo jak se stal patronem hus. V našich zemích je ale sv. Martin spojen především s příjezdem na bílém koni ohlašující první sníh a také s posvícením, kdy se pekly husy a martinské rohlíky, podkovy nebo roháče a scházela se přitom celá rodina.

Ačkoliv se tohoto svátku v uplynulých letech chytili i vinaři, přeci jen jsme národ spíše pivní, a proto jihlavští sládci letos k tomuto svátku nachystali zajímavou pivní lahůdku – Svatomartinský speciál. „Lidé se mne často ptali, jak chutnalo pivo o několik století dříve. Tak jsme se s kolegy rozhodli takové pivo uvařit. Výsledkem je pivo v podobě, v jaké se u nás na Vysočině v 16. století prokazatelně vařilo pro měšťany a na export,“ uvedl sládek pivovaru v Jihlavě Jaromír Kalina.

Silnější speciál s ovocno-hřebíčkovou vůní
Stejně jako v minulosti je Svatomartinský speciál svrchně kvašené pivo, vařené jen na jeden rmut v měděném kotli s přímým ohřevem. Vyrábí se nejen z ječného, ale také z pšeničného sladu, který pivu dodává lehce ovocnou a hřebíčkovou vůni. Použit byl výhradně chmel českých odrůd – hořký Premiant a aromatický Žatecký poloraný červeňák. Byl uvařen na stupňovitost 13,2 %, obsah alkoholu činí 4,7 %. Je charakteristický osvěžující chutí, střední plností a dobrou pitelností.

Pivovar Jihlava dominuje na Českém pivním festivalu. Jaký je a co nabízí?

Publikováno:před 11 letyZdroj:Alkoholia.cz

Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je zřejmě zmínka v městské knize z první poloviny 14. století. První skutečná sladovnická statuta byla potvrzena městskou radou Jihlavy v říjnu 1579. V roce 1748 Marie Terezie stanovila ve městě Jihlava konečný počet právovárečných domů na 123. Je pozoruhodné, že všech těchto 123 majitelů vtělilo v roce 1859 svoje právo várečné do nového pivovaru, dnešního Pivovaru Jihlava.

Nový jihlavský pivovar byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861. V létě 2008 se jihlavský pivovar pod taktovkou nového vlastníka K Brewery (nyní Pivovary Lobkowicz) vrátil k výrobě piva podle původních receptur. Dnes se tu vaří několik druhů piva včetně zajímavých speciálů, nejznámější je Ježek 11°. Pivo má oproti dřívějšku plnou chuť a tmavší barvu, při jeho výrobě se používá tradiční humnový slad.

Pivovar Jihlava je jedním z 5 hlavních pivovarů Českého pivního festivalu 2013.

Jihlavský Ježek chutná hlavně na Vysočině, pivovar se nebrání ani exportu

Publikováno:před 13 letyZdroj:iDNES.cz

V jihlavském pivovaru Ježek se letos uvaří asi 140 tisíc hektolitrů zlatavého moku. Celých osmdesát procent této produkce vypili pivaři na Vysočině. Přestože spotřeba piva v Česku podle vedení podniku klesá, plánuje Ježek v příštím roce vybudovat nové sklady a nebrání se ani exportu do zahraničí.

Nové sklady ve Vrchlického ulici plánuje pivovar stavět příští rok. Už nyní proto připravuje dokumentaci potřebnou pro udělení stavebního povolení.

"Do února bychom tuto dokumentaci chtěli mít hotovou. Rozšíříme sklady a vylepšíme obslužné cesty v areálu," plánuje sládek Jaromír Kalina.

"Abychom mohli rozšířit skladové plochy, museli jsme se zbavit plechovkové linky. Také ustoupí budova, ve které je nyní pivovarská prodejna," dodal sládek.

Linka by zvládla zásobovat plechovkami celé Česko

Plechovková linka, to je ostatně pro současné majitele pivovaru velmi špatný "vtip", který přichystal dřívější vlastník.

"V příštím roce tu nádhernou investici konečně splatíme. Tu linku jsme koupili dohromady s celým pivovarem. Nejela ani jednu směnu. Taková linka nikde v republice nestojí. Kdyby ji někdo někdy pustil, měla by takovou kapacitu, že by stačila plechovkami s pivem zásobit celou Českou republiky. Kapacita by na to byla, ten byznys by byl ale ztrátový. Takové pitomosti se v Jihlavě dělaly za předchozího vlastníka. Ta fabrika byla mrtvá, připomínala krematorium," nebral si servítky obchodní šéf pivovarské skupiny K Brewery Otakar Binder.

"Až splatíme linku na plechovky, nebude už jihlavskému pivovaru nic svazovat ruce. Chceme, aby se pivovar stal živým centrem města. Aby tady byla zábava," doplnil Binder.

Pokud jde o exporty levného piva do zahraničí, musel Ježek ještě loni splnit smlouvy a dodat nevýhodně do zahraničí asi 15 tisíc hektolitrů laciného piva. Nový management se exportu také nebrání, ale nepůjde už o žádné levné značky.

Prodej jedenáctky se zvýšil o 20 procent, letí i speciály
Podnik se soustředí na patnáct druhů piva, která se v Jihlavě nyní stáčí. "Prodej jedenáctky se za poslední půlrok navýšil o více než 20 procent, stejně dobře se prodávala také desítka a speciály," řekl sládek Kalina.

Ten s kolegy v prosinci uvařil i nový Čertovský speciál. Pivo se v restauracích vyprodalo a od některých hostinských je dokonce poptávka, aby se vyrábělo celoročně.

"Čertovské pivo bylo charakteristické temně červenou barvou, způsobenou přidáním čistě přírodního výtažku z červených hroznů," připomněl jihlavský sládek. V Jihlavě se vyrábějí i jiné speciály – Telčský Zachariáš, Jihlavský Grand a nefiltrovaný Ježek.

Pivovar má aktuálně zhruba osmdesát zaměstnanců. Celkem 80 procent jeho produkce se vypije na Vysočině, zbytek po republice.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.04.2022 14:488