Historie a současnost létajícího pivovaru Falkon

Prolog
Nemáme sice vlastní technologické zázemí, ale rozhodně se za to nestydíme. Věříme totiž, že i ty nejlepší a nejrozmanitější piva lze vyrobit bez vlastního pivovaru. Jak? Mnozí z našich pivovarských kamarádů nevyužijí kapacitu svého řemeslného minipivovaru naplno a rádi se tak o ni podělí. A věřte, že vaření piva s přáteli je opravdová zábava!

Při vymýšlení nových piv nejsme žádné „konzervy“. Ležáky českého typu necháváme tradičním pivovarům a s vervou se pouštíme především do svrchně kvašených piv, takzvaných ales, česky ejlů. Pro nás totiž platí, že čím rozmanitější pivo, tím lepší! Piv, které můžete pít jedno za druhým jako vodu, je všude kolem nás už dost. Mimoto, nejen vodou je člověk živ a my si chceme život náležitě užívat!

Slady a chmele si vybíráme z různých koutů planety a rozhodně s nimi nešetříme. Chceme Vám totiž nabídnout to nejlepší z celého pivního světa, za použití originálních surovin, zároveň s rukopisem českého sládka.

A proč vlastně FALKON? Název vychází z latinského pojmenování sokola, který je nejen stěhovavým ptákem, ale zároveň opravdovým dravcem!
pivovar

Jakub, sládek a zároveň provozovatel létajícího pivovaru Falkon.

Zhruba ve dvanácti letech mu přeskočilo a rozhodl se, že se začne věnovat homebrewingu. O rok později s domácím vařením piva, v bytě u rodičů, skutečně začal. Později opustil žatecké gymnázium a vyrazil studovat technologii piva na pražskou Podskalskou. Díky práci v pivotéce během studií poprvé přišel do styku s jinými pivními styly, než je ležák českého typu, a tento krásný a různorodý svět piva ho naprosto uchvátil. Na konci roku 2011 se stal redaktorem serveru pivnirecenze.cz, zároveň si prošel praxí v několika mini- i průmyslových pivovarech a pár měsíců po maturitě spustil projekt vlastního Létajícího pivovaru Falkon.

MEZNÍKY
● 2005 - začátek domácího vaření piva
● 2012 - založení Létajícího pivovaru Falkon
● 2013 - 2. nejlepší pivo ve skle roku 2013 – STALKER IPA (Slunce ve Skle, Plzeň)
● 2013 - Talent roku 2013 (Výroční ceny časopisu Pivo, Bier & Ale)
● 2014 - připojení Falkona k organizaci Global Association of Craft Beer Brewers
● 2014 – 1. místo COSA NOSTRA v kategorii Speciálních silných piv (Jarní cena českých sládků, Zvíkov)
Zdroj:Stránky létajícího pivovaru Falkon, 2015


Více na stránkách pivovaru

Mikrokosmos oslnil americké chmelaře

Publikováno:před 3 letyZdroj:Pivovar FalkonAutor:Jakub Veselý, PR

Perex: Pivovar Falkon ze severočeského Žatce si na závěr roku připsal evropský úspěch. Jeho pivo Mikrokosmos opanovalo soutěž pořádanou americkým svazem pěstitelů chmele (Hop growers of America).

Pátý ročník soutěže o nejlepší pivo uvařené z amerických odrůd piva přilákal rekordní množství účastníků z celé Evropy. Současně i kvalita vzorků byla vyhodnocena jako nejlepší v dosavadní historii, což jen potvrzuje vzestupný trend evropského řemeslného pivovarnictví i užití moderních aromatických odrůd chmele pro vaření piva.

Letošní kategorií bylo tzv. Session IPA, lehké a pitelné svrchně kvašené pivo s výrazným využitím aromatických odrůd chmele, zejména ve studeném procesu výroby. Vzorky piva hodnotili zástupci svazu pěstitelů chmele v USA (Hop growers of America). Vzhledem ke zrušení nápojového veletrhu Brau Beviale v bavorském Norimberku se vyhlášení konalo prostřednictvím online konference.

Mikrokosmos, svrchně kvašená dvanáctka chmelená dvakrát za studena, byla poprvé uvařena v druhé polovině roku 2020. Už teď je jasné, že to nebude naposledy. Hodnotitelé pivo ocenili prvním místem se ziskem 41 bodů z 50 možných. Druhé místo obsadilo pivo z holandského pivovaru Jopen. O třetí místo se podělili němečtí Hopfenstopfer a rumunští pivovarníci Hophead brewing.

Pivovar Falkon provozuje od roku 2012 žatecký sládek Jakub Veselý jako tzv. létající pivovar (pozn. pivovar bez vlastního technologického zázemí). V České republice patří mezi nejmenší producenty piva, přesto se Falkonu daří opakovaně vítězit ve spotřebitelské soutěži Ratebeer Best či lokálních degustačních soutěžích jakou je Jarní cena českých sládků.

Falkon otevírá pivní bar Malý/Velký

Publikováno:před 6 letyZdroj:Létající pivovar FalkonAutor:Jakub Veselý

Nezávislý pivovar Falkon si k pátým narozeninám nadělil high-endový pivní bar s 8 kohouty čepovaného piva a více než 100 druhy piva v lahvích.

Malý bar s velkou nabídkou řemeslného piva a vystihujícím názvem Malý/Velký je otevřený od pondělí 7. listopadu. Nachází se jen pár kroků od I.P. Pavlova, na adrese Mikovcova 4, hned vedle restaurace Nota Bene. Otevřeno má každý den kromě neděle od 16. hodiny odpolední do 2. hodiny ranní.

"V Praze se dneska nachází několik desítek barů a restaurací, zacílených na řemeslná piva, ale mnoho z nich se svým konceptem nebo nabídkou piva dost podobá. Chybělo mi tu místo, kde bych si mohl dát čerstvý "ejl" z nějakého trendy evropského pivovaru nebo si vybrat v širší nabídce stále populárnějších spontánně kvašených piv," říká Jakub Veselý, provozovatel pivovaru Falkon a autor projektu Malý/Velký.

Malý/Velký myslí na dvou svých kohoutech na milovníky lokálních spodně kvašených ležáků, na dalších dvou pípách naleznete piva z pivovaru Falkon. Poslední čtyřka kohoutů patří svrchně a spontánně kvašeným pivům dovezeným z různých koutů Evropy. "Podařilo se nám dovézt skvělá piva ze severských pivovarů, jako je norský Lervig, švédské Brewski nebo dánské To Øl, vynikající piva z britských pivovarů Beavertown a Magic Rock nebo třeba osvěžující kyseláče z Belgie," dodává Jakub Veselý.

Nezávislý pivovar Falkon oslaví 5 let od svého vzniku

Publikováno:před 7 letyZdroj:Létající pivovar FalkonAutor:Jakub Veselý

Oslavy 5. narozenin nezávislého pivovaru Falkon začnou již v pondělí 24.7. tzv. tap takeoverem, tedy obsazením všech výčepních kohoutů, v Baru NAPALMĚ na pražské Palmovce. Návštěvníci se mohou těšit na 14 různých piv z produkce pivovaru, obsahující i 3 úplné novinky. Jednou z nich bude již druhé pivo společného projektu pivovaru Falkon a pražské pražírny kávy Kávový Klub - The Society: Coffee Session IPA - lehké světlé svrchně kvašené pivo, kombinující výrazné aroma amerických chmelů a ovocnost keňské kávy Kaguyu.

Tradiční narozeninový Tap Takover odstartuje oslavy, během kterých se můžeme těšit na několik dalších událostí. V průběhu pěti měsíců nás totiž čeká pět kooperačních várek se zajímavými pivovary napříč pivovarským světem. Tyto pivovary se během návštěvy Prahy představí i formou moderovaných degustací. Další informace budou postupně zveřejňovány na facebookové stránce pivovaru Falkon.

Pivovar Falkon založil sládek Jakub Veselý v roce 2012 jako létající pivovar, tedy pivovar s vlastními recepturami, ale bez vlastního technologického zázemí. Během let se svými pivy dokázal ovládnout lokální degustační soutěže, jako Zlatá pivní pečeť nebo Jarní cena českých sládků, dosáhl hodnocení 98/100 na ratebeer.com a dlouhodobě se drží v TOP 3 na českém UNTAPPD. Falkon produkuje řemeslná nefiltrovaná a nepasterizovaná piva svrchně i spodně kvašená, často s inovativním přístupem napříč tradičními i méně tradičními pivními styly.

The Society: unikátní propojení kávy a piva

Publikováno:před 7 letyZdroj:Pivovar FalkonAutor:Jakub Veselý

Pivovar Falkon se spojil s pražskou pražírnou Kávový klub a společně vytvořili unikátní projekt, ve kterém se snoubí velmi podobné světy řemeslného piva a výběrové kávy. Na trh právě přichází The Society: American Brown Ale, polotmavé svrchně kvašené pivo s vysokým podílem naturálně zpracované kávy Etiopie Lalo, které potěší nejen milovníky řemeslného pivovarnictví, ale také výběrové kávy.

„Když jsem poprvé ochutnal espresso z malé lokální pražírny, překvapila mě jeho chuťová diverzita, kterou jsem si ihned asocioval s tím, co potkávám v řemeslném pivovarnictví. Díky své nově objevené vášni pro výběrovou kávu jsem se potkal s kluky z Kávového klubu, kterým se moje tehdy prostá myšlenka – uvaříme super kávový pivo! – překvapivě líbila,“ nastiňuje počátky spolupráce sládek pivovaru Falkon, Jakub Veselý.

The Society je první vlaštovkou z připravované série kávových piv. Typickým znakem tohoto polotmavého svrchně kvašeného piva je výrazné chmelení americkými odrůdami chmele Simcoe a Citra, které pivu dodávají aroma svěžích citrusů, borovice a grepu. Tuto svěžest skvěle doplňuje naturálně zpracovaná káva Etiopie Lalo, která výslednému nápoji dodává jemnou kávovou dochuť s tóny medovicoveho medu, intenzita je přímo úměrná množství zkonzumovaného piva.

Nejedná se ale o první spolupráci mezi pivovarem Falkon a Kávovým klubem. První limitovaná várka kávového piva s názvem 1000 Espresso Porter vznikla již před dvěma lety. Jednalo se o tmavé svrchně kvašené pivo, do kterého baristé přidali celkem 1000 espress. „ A právě díky unikátní chuti, která vzniká spojením výrazného aroma chmele s neméně zajímavými tóny světle pražené výběrové kávy, jsem chtěl naši spolupráci obnovit,“ vysvětluje Jakub Veselý a dodává: „The Society pak vzniklo velmi jednoduše, se Zdeňkem Smrčkou a Adamem Dvořákem z Kávového klubu jsme spojili síly a do výsledného produktu dali to nejlepší z piva i kávy.“
V těchto dnech se The Society: American Brown Ale distribuuje do dobrých kaváren a pivoték. Současně tandem pivovaru Falkon a Kávového klubu pracují na dalších speciálech pod hlavičkou The Society, na které se můžeme těšit během letošního léta a podzimu.
Pivovar Falkon založil sládek Jakub Veselý v roce 2012 jako létající pivovar, tedy pivovar s vlastními recepturami ale bez vlastního technologického zázemí. Během let se svými pivy dokázal ovládnout lokální degustační soutěže, jako Zlatá pivní pečeť nebo Jarní cena českých sládků, dosáhl hodnocení 98/100 na ratebeer.com a dlouhodobě se drží v TOP 3 na českém UNTAPPD. Falkon produkuje řemeslná nefiltrovaná a nepasterizovaná piva svrchně i spodně kvašená, často s inovativním přístupem napříč tradičními i méně tradičními pivními styly.

Kávový klub založili Zdeněk Smrčka a Adam Dvořák před sedmi lety a reagovali tak na stále vzrůstající zájem o kvalitní kávu nejen v kavárnách, ale i v domácích podmínkách. Pro oba se svět kávy stal nejen prací, koníčkem, ale i životním posláním. V současné době provozují espresso bary Kafe Karlín a Kafe Kolej, kde se zaměřují na vlastní výběrovou kávu. Samotné aktivity Kávového klubu zahrnují pravidelné farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad, Náplavce a Kulaťáku, catering, poradenství pro profesionály a pořádání kurzů domácí přípravy kávy pro širokou veřejnost.

Vracím se k českým ležákům, říká Veselý z Létajícího pivovaru Falkon

Publikováno:před 9 letyZdroj:Lidovky.cz

Ještě než v patnácti dostal první občanku, začal si Jakub Veselý u rodičů v kuchyni vařit pivo. Krátce po maturitě rozjel projekt vlastního Létajícího pivovaru Falkon. Především svrchně kvašené speciály vaří v podnicích, které mají právě volnou kapacitu. Z nedávných pivních slavností v Táboře si do Žatce přivezl zlatou a stříbrnou pečeť.

Jaký typ piva máte nejradši?
Mám rád všechna dobrá piva, nezáleží na pivním stylu. I když je pravda, že v poslední době jsem se tak trochu vrátil k českým a bavorským ležákům, na chuť si pak dám třeba dobré geuze nebo jiný „kyseláč“ - spontánně kvašené pivo, pivo s přídavkem bakterií či divokých kvasinek a podobně.

Kde si pivo kupujete? Máte oblíbenou pivotéku?
Většinou si přivezu nějaké vzorky z cest za pivem. Když ale dorazí opravdová zajímavost do některé z mých oblíbených pražských pivoték, určitě neváhám.

Kde vám nejvíc chutná čepované?
Všude, kde si pivo hýčkají, dobře sanitují a mají pivně zajímavou nabídku.

Při jakých příležitostech si otvíráte pivo?
Když na něj mám chuť.

K jakému jídlu vám pivo nejvíc chutná?
Třeba taková kombinace dobrého Ale s hovězím burgerem, to můžu vždycky.

Láhev nebo plechovka?
Hnědá skleněná láhev, tu má pivo nejradši.

Jaké pivo se vám právě chladí v ledničce?
To by bylo na dlouho. Něco z Belgie, něco z Holandska, něco ze Států a k tomu pár kousků z nových českých minipivovarů.

Létající pivovar Falkon nyní představuje dvě piva, inspirovaná kapelou The.Switch

Publikováno:před 9 letyZdroj:Alkoholium.cz

Létající pivovar Falkon oficiálně představuje dvě piva, inspirovaná kapelou The.Switch, příhodně symbolizující dvě polohy vypínače – ON a OFF. Obě piva spojuje symbolických 20 % extraktu původní mladiny a naopak rozděluje dvojí pohled na svět, světlý a tmavý, denní a noční…

Hudba a pivo k sobě patří odjakživa. Kdo si ale myslí, že je to jen o hospodském rocku, špinavých barech a laciném ležáku, může se mýlit.

The.Switch patří mezi legendy české crossoverové hudební scény. Od roku 1997 postupně vyzrávají, posouvají svoje hranice a neustále překvapují hudebními novotvary, často s tvrdým a syrovým emocionálním jádrem. A právě emoce jsou spolu s inspirací styčnými body, které spojily hudební svět The.Switch, se světem řemeslného piva Létajícího pivovaru Falkon. Někdy je třeba oprostit se od zažitých ideálů a hledat inspiraci tam, kde jiní nehledají. A pokud se inspirace dočká poctivé realizace, vyvolá kýžené emoce, které nás všechny dělají opravdovými.

FALK:ON Imperial Stout je temný jako noc, spletitý jako hvězdná obloha. Kombinace tmavých karamelových a pražených sladů ve spojení s alkoholovou linkou s tóny lékořice a tmavého ovoce, zakončená nezanedbatelnou hořkostí, tvoří z tohoto piva ideálního společníka pro každou probdělou noc.

Dva světlé slady a zdánlivě nesmyslně vysoké množství dvou amerických chmelů Simcoe a Amarillo, přidaných během varného procesu, mají za následek opravdový chmelový vypínač s šokující hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Silný Imperial India Pale Ale, jehož hořkost smyje všechen prach a špínu všedního dne, to je FALK:OFF Imperial IPA.

Obě piva se postupně objevují v dobrých ochutnávkových pivních barech a pivotékách.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.30.12.2020 08:306