Historie a současnost Pivovaru Kutná Hora

První písemná zmínka o tvrzi Lorec pochází z roku 1418. Už roku 1544 je zde zmiňován pivovar, sladovna a chmelnice.
Historie dnešního pivovaru, ale začíná v roce 1559, kdy tvrz koupil Ondřej Dačický. Ondřejův syn Václav Dačický z Heslova zde roku 1573 nechal postavit nový pivovar. V roce 1589 koupilo tvrz s pivovarpivovarem město Kutná Hora za 600 kop grošů. Od té doby byla tvrz až na výjimky trvale v majetku města.
Objekt postupně ztratil funkci tvrze a byl stále více přestavován na pivovar. V roce 1593 vařil sládek Václav Zeman pivo Kumperské, v roce 1680 se vařilo pivo Konvent. Roku 1899 vařil pivovar světlý 12° ležák Dačický a 14° černé zdravotní pivo Mincmistr. Na Mezinárodní výstavě v Bruselu roku 1906 získal kutnohorský pivovar medaili a diplom. Čtyřnádobová varní souprava na 150 hl instalovaná roku 1932 je dosud v provozu. Sladovna byla zrušena v roce 1941.
V roce 1949 přešel pivovar do majetku Sdruženého komunálního podniku a roku 1953 byl znárodněn. Majetkem města se stal opět v roce 1992. Společnost Pivovar Kutná Hora, spol.s r.o., která měla pivovar v nájmu, vyráběla piva pod značkami Dačický a Lorec. V roce 2001 koupila 100% obchodní podíl společnosti Pivovar Kutná Hora společnost Drinks Union, která jej v roce 2008 prodala společnost Heineken. Společnost Heineken ukončila svoji činnost v Pivovaru Kutná Hora k 31. prosinci 2010.

Firma Pivovar Kutná Hora byla opětovně zapsána do obchodního rejstříku v roce 2012 a první várka piva byla uvařena po bezmála tříleté odmlce ku příležitosti velikonočních svátků v roce 2013.
Zdroj:Wikipedia.org

Velká oprava pivovaru Lorec v Kutné Hoře začne na jaře

Publikováno:před 9 letyZdroj:Kutnohorský deníkAutor:Irena Blahníková

Obnova pivovaru v Lorci v Kutné Hoře stále ještě nezačala. Kroměřížská společnost Smart estate, která komplex odkoupila za téměř 16,4 milionu korun od města Kutná Hora, ale již podnikla potřebné kroky, aby se s ní mohlo začít co nejdříve. Potvrdil to starosta Kutné Hory Martin Starý.

„Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru," řekl starosta. Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda uvedl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. „Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," řekl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma ale představit již v říjnu.

Prodej Lorce zastupitelé Kutné Hory schválili na svém zasedání již na začátku léta, kde zástupci firmy prezentovali svůj záměr s pivovarem. Lorec je v dezolátním stavu. Podle vedení města jsou v budově zasypané kanály a zatopené sklepy. Až jej firma Smart estate opraví, založí dceřinou společnost, která bude pivovar provozovat. Podle podmínek, které byly stanoveny v tendru na nového majitele, by měl pivovar vařit ročně nejméně 30.000 hektolitrů piva.

Pivovar v Kutné Hoře má nového vlastníka, chce obnovit výrobu piva

Publikováno:před 9 letyZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTK

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, hodlá nejprve investovat do rekonstrukce památkově chráněného areálu pivovaru v Kutné Hoře. Práce by mohly začít příští rok na jaře. Celý projekt chce firma představit v říjnu. Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 000 hektolitrů piva.

Pivovar Lorec v Kutné Hoře má nového vlastníka, který chce obnovit výrobu piva v památkově chráněném areálu. Pivovar, který v minulosti využívala skupina Heineken, koupila od města kroměřížská společnost Smart estate za 16,4 milionu korun. Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru, řekl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda dnes řekl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. "Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," uvedl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma představit v říjnu.

"Udělat projekt na takovýhle pivovar bude pár měsíců trvat. Obzvláště když je to památkově chráněný objekt a je to v dezolátním stavu. Jsou tam zasypané kanály, zatopené sklepy," podotkl Starý, podle nějž jenom technologie vyjdou na 70 milionů korun. Svoboda ale zatím výši investice nechtěl komentovat.

Prodej areálu schválili už před časem zastupitelé. Nový majitel by podle Starého měl založit dceřinou firmu, která bude pivovar provozovat a která bude mít sídlo v Kutné Hoře. Výnosy z daní tak budou plynout do městského rozpočtu, což v případě Heinekenu nebylo.

Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 000 hektolitrů. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 000 hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. Heineken v Kutné Hoře v roce 2009 ukončil výrobu a přesunul ji do Velkého Března. Další rok už byl areál i bez technologie, která byla demontována a odvezena. S ukončením výroby piva v Kutné Hoře nesouhlasila řada místních lidí. Svůj nesouhlas dali najevo protestními akcemi.

Nový vlastník kutnohorského pivovaru chce obnovit výrobu piva

Publikováno:před 9 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Pivovar Lorec v Kutné Hoře má nového vlastníka, který chce obnovit výrobu piva v památkově chráněném areálu. Pivovar, který v minulosti využívala skupina Heineken, koupila od města kroměřížská společnost SMART estate za 16,4 milionu korun. Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru.

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda řekl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. "Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," uvedl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma představit v říjnu na tiskové konferenci.

"Udělat projekt na takovýhle pivovar bude pár měsíců trvat. Obzvláště když je to památkově chráněný objekt a je to v dezolátním stavu. Jsou tam zasypané kanály, zatopené sklepy," podotkl starosta Martin Starý, podle nějž jenom technologie vyjdou na 70 milionů korun. Svoboda ale zatím výši investice nechtěl komentovat.

Prodej areálu schválili už před časem zastupitelé. Nový majitel by podle Starého měl založit dceřinou firmu, která bude pivovar provozovat a která bude mít sídlo v Kutné Hoře. Výnosy z daní tak budou plynout do městského rozpočtu, což v případě Heinekenu nebylo.

Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 tisíc hektolitrů. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 tisíc hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. Heineken v Kutné Hoře v roce 2009 ukončil výrobu a přesunul ji do Velkého Března. Další rok už byl areál i bez technologie, která byla demontována a odvezena. S ukončením výroby piva v Kutné Hoře nesouhlasila řada místních lidí. Svůj nesouhlas dali najevo protestními akcemi.

Podmínka prodeje: v Lorci 
se musí znovu začít vařit pivo

Publikováno:před 9 letyZdroj:Impuls.czAutor:Irena Blahníková

Zájemce o koupi kutnohorského pivovaru musí chtít v areálu obnovit výrobu piva. Taková je jedna 
z hlavních podmínek výběrového řízení na prodej areálu pivovaru v Lorci, které by ještě tento měsíc měli dostat na stůl ke schválení městští zastupitelé. „Nechceme, aby byl areál využíván k jiným účelům a byl třeba přestavěn na ubytovnu," zdůraznil starosta Martin Starý.

O odkoupení pivovaru se podle něj v tuto chvíli vážně zajímá jeden soukromý investor, který by ho chtěl opravit a rovněž počítá i s podmínkou týkající se obnovy výroby piva.

Zároveň by chtěl v areálu zachovat kulturní akce. Starosta dále dodal, že se objevili i další dva možní uchazeči. „Uvidíme, jestli splní podmínky a jestli do toho půjdou také," uvedl.

Kutnohorské vedení města chce areál prodat minimálně za 15,5 milionu korun a stanovuje si i některé podmínky, například složení milionové kauce. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba, která by obsáhla třicet tisíc hektolitrů ročně.

Starosta Martin Starý by zároveň uvítal, kdyby nový vlastník, který vzejde z chystaného tendru, měl sídlo přímo v Kutné Hoře, aby výnosy z daní plynuly do městského rozpočtu. V případě Heinekenu to tak nebylo.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 tisíc hektolitrů piva, ke konci však byla výroba ve značném útlumu. V roce 2009 pak v Kutné Hoře ukončila výrobu skupina Heineken a přesunula ji do Velkého Března. Další rok zůstal lorecký areál i bez technologie. Od té doby je pivovar víceméně prázdný.

Podmínka prodeje: v Lorci 
se musí znovu začít vařit pivo

Publikováno:před 9 letyZdroj:Kutnohorský deníkAutor:Irena Blahníková

Zájemce o koupi kutnohorského pivovaru musí chtít v areálu obnovit výrobu piva. Taková je jedna 
z hlavních podmínek výběrového řízení na prodej areálu pivovaru v Lorci, které by ještě tento měsíc měli dostat na stůl ke schválení městští zastupitelé.

,,Nechceme, aby byl areál využíván k jiným účelům a byl třeba přestavěn na ubytovnu," zdůraznil starosta Martin Starý.
O odkoupení pivovaru se podle něj v tuto chvíli vážně zajímá jeden soukromý investor, který by ho chtěl opravit a rovněž počítá i s podmínkou týkající se obnovy výroby piva. Zároveň by chtěl v areálu zachovat kulturní akce. Starosta dále dodal, že se objevili i další dva možní uchazeči. „Uvidíme, jestli splní podmínky a jestli do toho půjdou také," uvedl.

Kutnohorské vedení města chce areál prodat minimálně za 15,5 milionu korun a stanovuje si i některé podmínky, například složení milionové kauce. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba, která by obsáhla třicet tisíc hektolitrů ročně.

Starosta Martin Starý by zároveň uvítal, kdyby nový vlastník, který vzejde z chystaného tendru, měl sídlo přímo v Kutné Hoře, aby výnosy z daní plynuly do městského rozpočtu. V případě Heinekenu to tak nebylo.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 tisíc hektolitrů piva, ke konci však byla výroba ve značném útlumu. V roce 2009 pak v Kutné Hoře ukončila výrobu skupina Heineken a přesunula ji do Velkého Března. Další rok zůstal lorecký areál i bez technologie. Od té doby je pivovar víceméně prázdný.

Do pivovaru v Kutné Hoře by se mohla vrátit výroba piva

Publikováno:před 9 letyZdroj:Kutnohorský deníkAutor:ČTK

Do pivovaru v Kutné Hoře, který před časem opustila skupina Heineken, by se mohla vrátit výroba piva. Radnice jedná o prodeji areálu s investorem, který nedávno obnovil výrobu v pivovaru v Břeclavi. ČTK to dnes řekl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

„Ze začátku uvažují o 30.000 až 40.000 hektoli­trech, cílový výstav maximálně do deseti let by měl být asi 100.000 hekto­litrů," uvedl starosta. Pivovar v minulosti vařil kolem 200.000 hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu.

Zatím mají obě strany za sebou první informativní schůzku. „Seznamovali jsme se s myšlenkou a ideovým záměrem, který naplnili v Břeclavi," řekl Starý. Další setkání spojené s prohlídkou je plánováno v polovině prosince. O ceně podle něj radnice zatím nejednala. Takovému jednání by podle starosty musel předcházet odhad.

Kromě výroby piva chce investor areál přizpůsobit i jiným účelům, například k ubytování. Počítá se také se zachováním kulturních a společenských akcí. V případné smlouvě by podle Starého měly být stanoveny takové podmínky, aby se mohla naplnit idea architekta Davida Vávry, který v minulosti zpracoval studii přestavby pivovaru.

Heineken v Kutné Hoře v polovině roku 2009 ukončil výrobu, protože se mu pivo Dačický vařit v pivovaru nevyplatilo, a přesunul ji do Velkého Března. Město od té doby pro areál hledalo využití.

O koupi části areálu se nedávno zajímal Josef Viktora, bratranec a jmenovec současného místostarosty za ANO. Bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu) v této souvislosti upozornil na možný střet zájmů. „Já bych se neodvážil cokoliv prodávat bratranci," namítl. Podle Starého ale z této možnosti sešlo a i Viktora přestal mít o koupi zájem. Pro město je výhodnější prodat areál jako celek.

Vrátí se do Lorce zase výroba piva? Rozhodující slovo budou mít zastupitelé

Publikováno:před 10 letyZdroj:Kutnohorský deníkAutor:I.Blahníková, L.Svobodová

Prodat část loreckého pivovaru soukromému investorovi a vrátit tak Kutné Hoře výrobu piva či počkat na zájemce, který bude chtít koupit celý areál.

Tento dlouhodobý problém opět řešili kutnohorští radní. „Máme tu žádost investora, který tam chce v minipivovaru vyrábět pivo. Již delší dobu s ním o tomto jednáme," řekl kutnohorský starosta Ivo Šanc. Ten také dále uvedl, že mezi radními se pohled na celou záležitost různí. „Jeden názor je, že nejlepší bude neprodávat pivovar po částech. Jiný zase navrhoval neřešit to před volbami a věc odložit," dodal Šanc.

Město si v minulých měsících nechalo vypracovat znalecký posudek na nemovitosti, o které by měl investor zájem. Mimo jiné se jednalo o část hlavního objektu se spilkou, sklad, lahvárnu i část nádvoří. Nakonec se radní přiklonili ke střední cestě. Doporučili zastupitelstvu prodat část pivovaru formou výběrového řízení. Ovšem, pokud soukromý investor vyjde z výběrového řízení vítězně, veškeré nemovitosti, které chtěl, určitě nedostane.

„Nedoporučujeme prodávat nádvoří, to bychom chtěli ponechat v té části areálu, která by neměla sloužit jen jednomu uživateli," zdůraznil kutnohorský starosta.

Rozhodující slovo k prodeji pivovaru nakonec budou mít zastupitelé. Jak ale vše dopadne, není v tuto chvíli ani trochu jisté. Například zastupitel Petr Jurka se přiklání k variantě prodej areálu nekouskovat. „Je tu studie architekta Davida Vávry, která počítá s pivovarem jak s celým komplexem," připomněl oslovený zastupitel.

Starosta Ivo Šanc rovněž naznačil, že studie Davida Vávry, kterého většina zná jako jednoho z nejvýraznějších členů Divadla Sklep, hrála při rozhodování radních velkou roli. „Plán soukromého investora studii nijak nepoškodí. Vaření piva v minipivovaru v této části areálu je součástí Vávrova návrhu," řekl starosta.

Studie Davida Vávry nepočítala se stavebními zásahy do areálu historického pivovaru, nýbrž naznačila možnost jeho využití jako kulturně sociálního komplexu. Vávra navrhl zkombinovat v Lorci prostory pro bydlení, pro menší podnikání, sociální využití, pro služby pro matky s dětmi a zmíněný minipivovar s restaurací.

Rozkol už v březnu
Ovšem i další zastupitelé nepovažují za šťastné prodávat pivovar po kouskách. Tento rozkol se objevil už na konci března, kdy zastupitelé svým rozhodnutím dávali pomyslně zelenou záměru pivovar prodat. Mezi nimi byl i zastupitel Milan Krčík, který tehdy proti prodeji otevřeně vystoupil. A ani teď po půl roce nepokládá kouskování prodeje pivovaru za dobrý nápad. „Mám stejný názor, jaký jsem prezentoval i v březnu na zastupitelstvu. Když už prodat, tak jako celek, nikoliv jen část," podotkl zastupitel. „Obávám se, že pokud se bude areál prodáván po částech, cena půjde dolů,"dodal.

Pivovar v datech

1559 Tvrz Lorec koupil Ondřej Dačický.

1573 Ondřejův syn Václav Dačický z Heslova zde nechal postavit nový pivovar.

1899 Pivovar vařil světlý 12° ležák Dačický a 14° černé zdravotní pivo Mincmistr.

1906 Kutnohorský pivovar byl oceněn v Bruselu.

1949 Pivovar přešel do majetku Sdruženého komunálního podniku.

1953 Pivovar byl znárodněn.

1992 Areál se znovu stává majetkem města. Společnost Pivovar Kutná Hora, která měla pivovar v nájmu, vyráběla piva pod značkami Dačický a Lorec.

2001 100 procent obchodního podíl Pivovaru Kutná Hora koupila společnost Drinks Union.

2008 Drinks Union prodala pivovar společnost Heineken.

2010 Heineken ukončil výrobu v Kutné Hoře a přesunul ji do Velkého Března. Od té doby je pivovar využíván nárazově pro kulturní akce, například pro festival Creepy Teepee.

Anketa: Mělo by se v Kutné Hoře znovu vařit pivo?

Irena Šrámková, Kutná Hora: Jestliže je to areál pivovaru, je tam pivovarská technologie a ta může být využita k vaření piva, tak by bylo nelogické, aby byl Lorec využit na něco jiného, takže souhlasím.

Jiří Müller, Kutná Hora: Rozhodně bych souhlasil s tím pivovarem. Ať je to, jak je to, má tady velikou dlouholetou tradici a pokud by se k ní město vrátilo, jedině dobře pro celou Kutnou Horu.

Zbyněk Svoboda, Kutná Hora: Souhlasím s minipivovarem, ale chtěl bych, aby se tam vařilo něco podobného, jako byl Dačický. Nechci, aby to bylo jen nějaké detašované pracoviště velkého pivovaru.

Josef Dvořák, Kutná Hora: Ten pivovar tady mohl být, i kdyby vydělal stokorunu za rok, byla to čtyři století dlouhá tradice. Já bych byl pro nový městský pivovar. To by pak bylo pivo Dačický.

Tvrz Lorec: Sláva a pád kutnohorského pivovaru

Publikováno:před 11 letyZdroj:TEP regionuAutor:Eva Zachová

O tom, že veškerá technologie kutnohorského pivovaru skončila na šrotištích a na skládkách a tím se zřejmě po 438 letech naplnil osud pivovaru, patřící po stovky let k chloubám města, jsme již na našich stránkách informovali. Nyní přinášíme náhlednutí do historie s bývalým místostarostou Jindřichem Bartoněm starším.

Je známo, že jste se nejvíce angažoval na převodu veškerého majetku pivovaru do vlastnictví města Kutná Hora. Co Vás k tomu vedlo?
V pivovaru jsem jeden čas pracoval, znal jsem ho a proto dobře věděl, jaké hodnoty pro město představuje.V r. 1998 jsem se stal místostarostou města a spolu s celou radou jsme s obavami sledovali vývoj v Pivovarech Bohemia a.s., který spěl jednoznačně k zániku této společnosti.

Hrozilo zde akutní nebezpečí, že v případě očekávaného krachu této firmy dojde v rámci konkurzního řízení k výprodeji majetku. Tím by se mohlo stát, že technologii odkoupí některý z velkých pivovarů jenom proto, aby ji demontoval a tím zde ukončil výrobu a zbavil se tak konkurence. (Což se nakonec
o 10 let později stalo – poznámka redakce).

Byla proto zahájena jednání s cílem odkoupit včas majetek Pivovarů Bohemia a tím získat do majetku města kompletní pivovar. Jednání trvala téměř rok, kdy se podařilo snížit požadovanou cenu 40 milionů korun na 22 milionů korun. V roce 2000 kupuje po schválení zastupitelstvem města nemovitý majetek město Kutná Hora a veškerou technologii městská společnost KH Tebis s.r.o. I po tomto obchodu nadále provozuje v nájemním vztahu výrobu piva Pivovar Kutná Hora s.r.o., jehož 100% obchodní podíl odkupuje v r. 2001 skupina Drink Union a.s. I tato společnost pokračuje formou nájemního vztahu s městem. Do konce našeho volebního období jsem žádné problémy nezaznamenal.

Proč provozovala městské zařízení soukromá firma Pivovar Kutná Hora s.r.o. ?
My jsme koupili majetek od Pivovarů Bohemia a.s. zatížený smluvními vztahy s touto firmou.Koupili jsme tedy majetek s nájemníkem. Počítali jsme s tím, že tento nájem v nejdříve možném termínu ukončíme a připravíme tak čistý pivovar k novému projektu. Možnost odstoupení od těchto smluv nevyužila následující rada města.

Jaké projekty jste tenkrát uvažovali ?
Jednalo se o 3 reálné varianty. Prodej celého zařízení, vstup strategického partnera, provozování pivovaru městem.Tyto projekty však zde nebyl nikdo schopen realizovat.

Takže,kdy se začalo nad pivovarem stahovat černé mraky?
Ono to všechno šlo postupně a nenápadně.Po r. 2003 přestává nový provozovatel plnit některé své smluvní povinnosti,což rada města v podstatě neřeší.Naopak se začíná hovořit o převodu majetku drženého společností KH Tebis s.r.o. do majetku města. Zastupitelstvo města proto svým usnesením č. 147/05 ze dne 21.6.2005 a jeho upřesněním – usnesení č. 181/05 ze dne 13.9.2005 rozhodlo o odkoupení technologie od společnosti KH TEBIS městem Kutná Hora za cenu 3.959.250 Kč, která bude snížena o náklady města na opravu plniče láhví Rotus 60 v ceně 2.844.000 Kč, takže město zaplatí (své společnosti) pouze 1.125.250 Kč. V rozporu s tímto usnesením a v rozporu s normálním rozumem rozhodla rada města ve funkci valné hromady společnosti KH TEBIS svým usnesením č. 1110/05 ze dne 14.12. 2005 o odprodeji veškeré technologie pivovaru v Kutné Hoře za cenu 3.959.250 Kč včetně DPH( což je méně než skutečná cena jednoho ze dvou kotlů v kotelně).

Jaká byla podle Vás skutečná cena technologie?
Odpověď na tuto otázku je poměrně složitá. Vezmem-li pouze součet odhadních cen jednotlivých komponentů výrobního zařízení, budeme se pohybovat mezi 40 – 50 miliony.V té ceně však není montáž zařízení a cena rozvodů a technologických cest. Pivo musí jít z varny na spilku, ze spilky do sklepa, ze sklepa do stáčíren. Pro pochopení uvedu jedno přirovnání. Na zelenou louku přivezou veškerý stavební materiál pro stavbu domu (cihly,cement,maltu,dřevo,radiátory atd.). Můžeme říci,že cena domu se rovná součtu cen všech materiálů?

Takže škoda ve výši desítek milionů za prodej technologie hluboko pod cenou není tou hlavní škodou. Hlavní škodou je celkové znehodnocení výrobního zařízení. Pro Vaši informaci jenom uvádím, že prodejní cena pivovaru Náchod o zhruba stejné výrobní kapacitě byla 150 milionů korun.

Jak na tuto skutečnost reagovalo tehdejší zastupitelstvo města?
V podstatě nijak, protože to původně ani nevědělo. Na tuto skutečnost jsem přišel náhodou já při čtení usnesení z rady města. Ihned jsem na to reagoval na nejbližším zastupitelstvu a vyzval tehdejší radu města k přehodnocení tohoto kroku, tj. k odstoupení od této smlouvy.V opačném případě jsem veřejně prohlásil, že podám trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení. Osobně jsem přesvědčen, že radní ani nevěděli co prodávají.

Víte jak dopadlo policejní šetření?
V tomto směru žádné informace nemám. Asi nijak.

V čem vidíte příčinu konce kutnohorského pivovaru?
Následně se stalo to, čeho jsme se v roce 2000 nejvíce obávali a co se celkem dalo očekávat. Společnost Drinks Union odkoupila v roce 2008 nadnárodní pivovarnická společnost Heineken, která v červnu 2009 oznámila, že končí s výrobou piva v Kutné Hoře. A tak se také stalo.

Dobře,ale pivovar byl tehdy plně funkční,výroba v něm mohla pokračovat.
To ano. Město mělo budovy a pozemky, nikoliv potřebnou technologii. Nebyl zde nikdo, kdo by byl schopen s novým majitelem technologie konstruktivně jednat. A tak se jenom mlžilo a mlžilo. V Kutnohorském deníku se 13.května 2010 dokonce objevila zpráva, že pivo zde bude vyrábět „Česko-švédská společnost, ve které bude mít výrazný podíl kutnohorská radnice“ a že by milovníci piva mohli nový výrobek ochutnat již počátkem příštího roku. Zastupitelstvo města však v červnu loňského roku odmítlo odkoupit zbytek technologie za nabízenou cenu 10 mil.Kč, čímž definitivně zamítlo možnost obnovení výroby piva bez nákladných investic…

Je podle vašeho názoru reálné obnovit v Kutné Hoře výrobu piva?
Obávám se, že nikoliv, i když nikdy neříkej nikdy. Veškerá původní technologie byla rozmontována, rozřezána,zničena. Velká škoda je zejména staré varny, vybavené zařízením vyrobeném kutnohorskými firmami na počátku minulého století. Mohlo zde být mimo jiné i muzeum pivovarnictví. A tak je velmi pravděpodobné, že historie vaření piva v Kutné Hoře se definitivně uzavírá. A pivovar se tak vydá na smutnou cestu za cukrovarem, na cestu chátrání a beznaděje.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.09.2015 15:228