Historie a současnost minipivovaru Arnošt

Arnošt: Minipivovar najdete uprostřed velkého pivovaru
Jedním z největších lákadel oslav 145. založení Pardubického pivovaru, které se uskutečnily v pátek 25.listopadu, bylo otevření minipivovaru Arnošt. Mimochodem, název tohoto zařízení vyplynul z návrhu jednoho ze zaměstnanců a je to pojmenování šťastné - vždyť se váže k další významné osobnosti spjaté s městem na soutoku Labe a Chrudimky. Arnošt z Pardubic, první arcibiskup a metropolista český, současník a přítel panovníka Karla IV., patří v dějinách země k postavám vůbec nejvýražnějším.

Každý se může stát sládkem
Řečeno jednoduše: v Arnoštovi se mohou milovníci zlatavého moku vypravit na atraktivní výlet do světa pivních speciálů. To ale nebude jediné poslání tohoto minipivovaru, který je netradičně umístěn, obrazně řečeno, pivovartakřka v srdci pivovaru velkého. "Chceme zájemcům poskytnout co nejvíce informací o procesu vaření piva a zároveň je to naučit," vysvětluje hlavní záměr spojený s minipivovarem předseda představenstva akciové společnosti Pardubický pivovar Leoš Kvapil. "Každý se bude moci na chvíli stát sládkem a vytvořit si vlastní značku piva, což platí jak pro jednotlivce, kteří si chtějí dopřát nevšední zážitek a umět něco nového, tak pro firmy, které mohou do kursů přihlásit své zaměstnance v rámci teambuildingových programů. Téměř každý Čech pivo pije a má ho rád, ovšem ne každý ví, jak vlastně vzniká a co skutečně potřebuje, aby mělo tu správnou chuť a říz," dodává šéf pardubického pivovaru.
Za provoz minipivovaru Arnošt bude odpovědný sládek Pardubického pivovaru Martin Gruntorád. Na rozdíl od zavedených značek z "velké" výroby, jejichž standardní kvalitu stvrzuje svým podpisem a ručí za ni svým jménem, se bude moci také on v Arnoštovi pouštět do všelijakých experimentů, které by, až budou k jeho spokojenosti vyladěny, mohly obohatit čas od času běžný sortiment. To je druhý záměr spojený s novým minipivovarem.

Něco detailů z minipivovaru
A pokud vás zajímají technické a technoligické detaily, zde jsou. Zařízení minipivovaru Arnošt o jmenovitém varu 100 litrů (tedy 1 hl) slouží pro malou výrobu piva jak plzeňského typu, tak například piva typu anglických porterů, stoutů a či typu ale. U všech s možností testovacích várek. Pivo je určeno k přímé konzumaci i k možnému výstavu v sudech. Zařízení obsahuje rozhodující soubory pro výrobu piva, jako je varna, chlazení, kvašení a ležení piva. Pomocné soubory jsou maximálně zjednodušené, aby vše odpovídalo pivovarmalému vyrobenému množství. K výrobě mladiny je používán sladový koncentát, výroba je však možná rovněž z předpřipravené sladiny i za využití dalších možných technologických kombinací.
Řízení procesu je převážně ruční s automatickou regulací teploty v mladinové pánvi, hlídání hladiny v mladinové pánvi s regulací teploty v kvasných a ležáckých tancích.
Zařízení je koncipováno do tří bloků - jednoho varného a dvou ležáckých. Bloky jsou ustaveny na samostatných podestách, částečně na stavitelných nožkách. Varná nádoba je propojena napevno přes čerpadlo nerezovými trubkami s chladičem mladiny. Propojení na jednotlivé bloky (tanky) je provedeno potravinářskými hadicemi.
S navrženým počtem tanků by zařízení mohlo dosáhnout ročního výstavu 66 hektolitrů. Tento výstav lze jednoduše rozšířit přidáním kapacity na ležáckém sklepě až na produkci 100 hektolitrů ročně. Kapacita chlazení tomuto navýšení nebrání.
Zdroj:Týdeník Pernštejn, 28.11.2016


V Pardubicích se budou vařit speciální piva

Publikováno:před 7 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTK

"Kromě běžné produkce bude Pardubický pivovar vařit speciální piva. Nový minipivovar Arnošt první várku dokončí na začátku prosince. Kapacitu bude mít až deset tisíc hektolitrů ročně," řekl Martin Koudelka z pivovaru.

Konzumenti podle Koudelky vyhledávají nové chutě, proto jsou druhy piv Ale, India Pale Ale, Stout nebo Porter stále víc žádané. "Dříve se pily hlavně ležáky spodně kvašené, což je klasický ležák plzeňského typu. Americké, anglické a australské receptury se k nám dostaly po boomu minipivovarů, což je tak pět let zpátky," uvedl.

Ležák je chuťově říznější a má kvasnicovou příchuť, chystané novinky budou jiné. "Piva Ale nebo India Pale Ale jdou do ovocných tónů, pro jejich výrobu se používají jiné slady, jiné druhy chmele," řekl Koudelka.

Speciály bude pivovar nabízet restauracím a zároveň je stáčet do lahví. Kapacita deset tisíc hektolitrů je podle Koudelky dostačují. Minipivovar Arnošt bude mít také na starosti výzkum a inovaci v oblasti svrchně kvašených piv a produkci speciálů a zároveň bude pořádat kurzy.

"Každý se pak bude moci na chvíli stát sládkem a vytvořit si vlastní značku piva, což platí pro jednotlivce i firmy," uvedl předseda představenstva Leoš Kvapil.

V Česku stále pokračuje mírný pokles spotřeby piva. Na letošní produkci se to podle Koudelky neprojeví. Pardubický pivovar loni uvařil 89 tisíc hektolitrů piva. Čtvrtinu vyvezl do zahraničí. Letos očekává zhruba stejné množství uvařeného piva. Pivovar letos slaví 145 let existence.

Pardubický pivovar bude vařit speciální piva v novém minipivovaru

Publikováno:před 7 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Kromě běžné produkce bude Pardubický pivovar vařit speciální piva. Nový minipivovar Arnošt první várku dokončí na začátku prosince. Kapacitu bude mít až 10.000 hektolitrů ročně. ČTK to dnes řekl Martin Koudelka z pivovaru. Konzumenti podle Koudelky vyhledávají nové chutě, proto jsou druhy piv Ale, India Pale Ale, Stout nebo Porter stále víc žádané. "Dříve se pili hlavně ležáky spodně kvašené, což je klasický ležák plzeňského typu. Americké, anglické a australské receptury se k nám dostaly po boomu minipivovarů, což je tak pět let zpátky," uvedl.

Ležák je chuťově řížnější a má kvasnicovou příchuť, chystané novinky budou jiné. "Piva Ale nebo India Pale Ale jdou do ovocných tónů, pro jejich výrobu se používají jiné slady, jiné druhy chmele," řekl Koudelka. Speciály bude pivovar nabízet restauracím a zároveň je stáčet do lahví. Kapacita 10.000 hektolitrů je podle Koudelky dostačují. Minipivovar Arnošt bude mít také na starosti výzkum a inovaci v oblasti svrchně kvašených piv a produkci speciálů a zároveň bude pořádat kurzy. "Každý se pak bude moci na chvíli stát sládkem a vytvořit si vlastní značku piva, což platí pro jednotlivce i firmy," uvedl předseda představenstva Leoš Kvapil.

V Česku stále pokračuje mírný pokles spotřeby piva. Na letošní produkci se to podle Koudelky neprojeví. Pardubický pivovar loni uvařil 89.000 hektolitrů piva. Čtvrtinu vyvezl do zahraničí. Letos očekává zhruba stejné množství uvařeného piva. Pivovar letos slaví 145 let existence.

Minipivovar Arnošt bude přímo v areálu "velkého" pivovaru

Publikováno:před 7 letyZdroj:Pardubický deníkAutor:Lukáš Dubský

Nový minipivovar, který ponese jméno po prvním českém arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic, bude dnes otevřen v areálu Pardubického pivovaru.

„Chceme zájemcům poskytnout co nejvíce informací o procesu vaření piva a zároveň je to naučit", řekl předseda představenstva Pardubického pivovaru Leoš Kvapil.

„Minipivovar Arnošt proto bude mít na starost nejen vývoj nových piv a rozšíření produkce našich pivních speciálů, ale bude také pořádat specializované kurzy. Každý se pak bude moci na chvíli stát sládkem a vytvořit si vlastní značku piva, což platí jak pro jednotlivce, tak firmy. Téměř každý Čech pivo pije a má ho rád, ovšem ne každý ví, jak vlastně vzniká a co skutečně potřebuje, aby mělo tu správnou chuť 
a říz," konstatoval Leoš Kvapil.

Oslovit a přímo zapojit zájemce o pivo chtějí také pomocí nového návštěvnického centra, které bude organizovat prohlídky pivovaru v několika specializovaných trasách.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.11.2016 17:523