Historie a současnost pivovaru U Vacků

pivovarVítáme Vás v našem Rodinném pivovaru v Chlumci nad Cidlinou. Po postupných rekonstukcích našeho objektu došlo i na sklepní prostory. Za první republiky byly využívány řeznickou rodinou Procházkových k uchovávání a zpracování masa.Za éry komunistické a až do konce roku 2013 sloužily jako sklad. Sklad, ve kterém bylo v zimě i v létě 11 stupňů !!

Po výletech hlavně do jižních čech s ochutnávkami nekonečných druhů piv, jsme se rozhodli vestavět do stávající sklepních prostor minipivovar.Technologii a receptury dodal ing. Josef Krýsl - v jeho pivovarech nám nejvíc chutnalo!! Pro náš pivovar vaří mladý sládek Jakub Dušek a receptury konzultuje s Krýslovými - panem Josefem a jeho synem Petrem.
Zdroj:Stránky Rodinného pivovaru U Vacků, 2014


Více na stránkách pivovaru

Minipivovar U Vacků funguje jako rodinný podnik

Publikováno:před 7 letyZdroj:ekonom.czAutor:Filip Sýkora

● Pivovar U Vacků stojí v Chlumci nad Cidlinou, loni jeho výstav dosáhl 800 hektolitrů.
● Pivovar vaří zejména pro hospodu, která stojí ve stejných prostorách.
● Pivo dodává na zahradní slavnosti i do pivoték v designových lahvích.

V Klicperově ulici v centru Chlumce nad Cidlinou kdysi stálo velké řeznictví. V udírnách, prostorách na bourání masa a dalších úsecích výroby pracovalo pro rodinu Procházkových za první republiky až 50 lidí. Maso dodávali i do Prahy.

Tam, kde kdysi vodili na porážku skot, se dnes vaří pivo. Majitelé, kteří budovu získali po roce 1989, se prostory rozhodli na začátku 90. let prodat. V nájmu je tehdy měl Roman Vacek a Světlana Věříšová, kteří tam provozovali hospodu. A rozhodli se objekt na úvěr koupit.

"Dřív jsme měli ve městě 10 let obchod s potravinami, provozovali jsme bar v sokolovně a pořádali zábavy. Ale s příchodem supermarketu jsme pro prostory obchodu našli lepší využití a zábavy si tehdejší majitel sokolovny nakonec chtěl pořádat sám," popisuje Světlana Věříšová. Ač nesezdáni, s Romanem Vackem, po němž je pojmenovaný i dnešní pivovar, jsou nejen obchodní, ale i životní partneři.

Dlouhé roky jejich podnikání stálo na provozování hospody a s ní spojeného penzionu. Na minipivovar došlo až časem. Oba nebyli úplně spokojení s pivem, které do hospody kupovali od velkého pivovaru. "I sami řidiči si občas dělali legraci, že vozí dešťovku," směje se dnes Věříšová.

S partnerem se tak rozhodli zapsat do kurzů vaření piva a objížděli malé pivovary na jihu Čech. K založení toho vlastního je nakonec zviklala až návštěva vísky Mělnické Vtelno. "Viděli jsme, že pivovary fungují i v menších městech, než je to naše. Tak proč by nemohl fungovat i u nás," vzpomíná Věříšová. I Chlumec se svými pěti tisíci obyvateli je pořád více než pětkrát větší než Mělnické Vtelno, kde se k vaření piva inspirovali.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.29.06.2017 13:211