Historie a současnost Pivovaru Sokolnice

Obnovení pětisetleté tradice pivovarnictví v Sokolnicích. Zdejší bývalý pivovar se sladovnou se připomíná již v roce 1588, kdy jej Jan Sadovský ze Sloupna prodal jako součást sokolnického panství – tvrz a ves se dvěma dvory, mlýnem a pivovarem Jindřichu Pfefferhornovi z Ottopachu za 22. 000 zl. moravských.

Údajně byl pivovar založen již v roce 1501. V roce 1625, kdy panství vlastnila Eliška Bergrová, rozená Krummrová, se v Sokolnicích připomíná sladovna s hvozdem pivovar. V roce 1750, kdy Sokolnice patřily knížatům z Ditrichsteina, vařil zdejší pivovar na 800 věder piva ročně. Pivo se prodávalo máz po 2 krejcarech. V roce 1843 koupili sokolnické panství Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle. Vrchnost zde měla kromě zámku též pivovar, koželužnu, vlastní chmelnici a bažantnici.

V této době najala pivovar firma B.Winter a syn, která jej měla v nájmu až do roku 1920 a zmodernizovala jej na parostrojní pohon, dálší změny se týkaly vaření parou, umělého chlazení a v pivovaru byly i pneumatické transportéry. Později jej najala Moravská agrární a průmyslová banka, která v roce 1921 vytvořila společně s prvním brněnským akciovým pivovarem a akc.spol.Moravia firmu „ Akciový pivovar a sladovna v Sokolnicích“. V roce 1932 tato firma kupuje pivovar od hraběte Vladimíra Mitrovského za 850 000,- Kč.

Sokolnický pivovar ztěží odolával konkurenci a tehdejší všeobecné krizi. Proto byl jeho provoz zastaven. Dále sloužil jako sklad Starobrněnského pivovaru. Koncem 19.století byl sládkem pivovaru Alois Vaněk a v roce 1894/95 byl výstav pivovaru 21 060 hl piva. Po něm nastoupil za sládka Jan Wrana, a pak v roce 1924 Antonín Musil. Posledním sládkem byl v roce 1932 Jan Hruška , za něhož byl var pivovaru 85 hl.

Po osvobození v roce 1945 se svolením MNV Sokolnice a Starobrněnského pivovaru občané bořili nejstarší části objektu k opravě svých válkou zničených domů. V roce 1946 válkou poškozený pivovar koupil od Starobrněnského pivovaru František Vykouřil. Budovu opravil a v části pivovaru zřídil stolařskou dílnu. Provozovnu zde mělo po většinu komunistické éry výrobní družstvo Hlubna a areál chátral až do dnešní doby.

V roce 2014 pivovar opět mění majitele a přichází nová snaha o obnovení pětisetleté pivovarnické tradice v Sokolnicích. Nabídneme vám opět dobré pivo vlastní výroby ve stylové pivovarské restauraci. V 1.poschodí budovy připravujeme rodinnou restauraci s hracími koutky pro děti a salónky. V budoucnu se pak bude možné i ubytovat v podkrovních pokojích. Součástí areálu je zahrada, kde bude možnost příjemných procházek, posezení nebo vyžití dětí na hřišti.
Zdroj:Stránky Panského pivovaru Sokolnice, 2017


Více na stránkách pivovaru

První pivo ze Sokolnic lidé ochutnají zřejmě v září

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

První pivo z nového minipivovaru v Sokolnicích u Brna ochutnají lidé patrně až letos v září. Předtím jeho majitele Lukáš Roupec předpokládá spuštění zkušebního provozu, řekl ČTK. Pivo se bude vařit v částí bývalého průmyslového pivovaru, který zanikl za první republiky a patřil k největším na Brněnsku. Roupec od loňska rekonstruuje zanedbaný areál, který několik let chátral.

Pivovarská technologie už je instalovaná. Její spuštění čeká na povolení celníků a hygieny. Majitel vybavuje interiér a chystá úpravu fasády a dvora. Dohromady náklady vypočítal na zhruba 10 milionů korun. Na místě bude pivovarská restaurace a v prvním patře další rodinná restaurace s hracími koutky pro děti. "V budoucnu otevřeme ubytování, penzion s terasou pro hosty a firemní akce. Plánujeme úpravu zahrady a posezení venku," uvedl Roupec.

Kapacita minipivovaru je 1200 hektolitrů ročně. Polovina se podle investora prodá ve vlastní restauraci a polovina v jiných hospodách. "Záměr byl do stávajícího objektu pořídit pivovaru a co nejvíce jej přiblížit původnímu provozu. To se myslím povedlo," uvedl Roupec, který se na rekonstrukce zanedbaných areálů specializuje. Jeho první akcí byl zimní stadion v Rousínově, kde dnes funguje výroba sportovního oblečení a dresů.

Pivovar v Sokolnicích ještě za první republiky patřil k největším pivovarům na jižní Moravě. Vlastnila jej šlechtická rodina Mitrovských. V roce 1932 sokolnický pivovar koupilo Starobrno a výrobu uzavřelo.

Vracet vaření piva do areálů, které k tomuto účelu sloužily v minulosti, je v posledních letech trendem. Předloni se výroba piva vrátila do bývalého areálu znojemského Hostanu. Stejný investor obnovil pivovarskou tradici v Jarošově, který je dnes součástí Uherského Hradiště. Po několikaleté pauze se vrátilo vaření piva do Břeclavi. Ve Slavkově funguje minipivovar sice na místě bývalého mlýna, ale v těsném sousedství bývalého pivovaru. Loni se výroba piva vrátila do Záhlinic na Zlínsku, kde funguje úspěšná sladovna. Na Zlínsku se znovu vaří pivo i v Malenovicích, které jsou dnes součástí krajského města. Další areály jsou na prodej. Kupce hledá například majitel bývalého pivovaru v Jevíčku.

Termín obnovení výroby piva v Sokolnicích se znovu posouvá

Publikováno:před 11 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Termín obnovení výroby piva v Sokolnicích na Brněnsku se znovu posouvá. Nový majitel pivovaru počítá s tím, že první pivo lide nabídne nejdříve letos v červnu. Důvodem posunutí otevření prostor byla tuhá zima i čekání na stavební povolení, řekl dnes ČTK majitel objektu Lukáš Roupec.

Roupec musel změnit nebo odsunout i část svých plánů. V první fázi otevře pivovar s restaurací v přízemí objektu a v poschodí restauraci se salonky. "Ubytování se odsouvá na pozdější etapu, stejně jako úprava zahrad," řekl. Interiéry už jsou podle majitele prakticky upravené včetně pivovarských technologií. Spustit pivovar bude ale možné až po povolení od celníků. Roupec, který objekt vlastní dva roky, chce opravit i fasádu budovy.

Pivovar v Sokolnicích ještě za první republiky patřil k největším pivovarům na jižní Moravě. Vlastnila jej šlechtická rodina Mitrovských. V roce 1932 sokolnický pivovar koupilo Starobrno a výrobu uzavřelo. V objektu byla pak například stolařská výroba.

Vracet vaření piva do areálů, které k tomuto účelu sloužily v minulosti, je v posledních letech trendem. Předloni se výroba piva vrátila do bývalého areálu znojemského Hostanu. Stejný investor obnovil pivovarskou tradici v Jarošově, který je dnes součástí Uherského Hradiště. Po několikaleté pauze se vrátilo vaření piva do Břeclavi. Ve Slavkově funguje minipivovar sice na místě bývalého mlýna, ale v těsném sousedství bývalého pivovaru. Loni se výroba piva vrátila do Záhlinic na Zlínsku, kde funguje úspěšná sladovna. Na Zlínsku se znovu vaří pivo i v Malenovicích, které jsou dnes součástí krajského města.

Návrat vaření piva do Sokolnic? Opravu pivovaru brzdí jen stavební povolení

Publikováno:před rokemZdroj:Brněnský deníkAutor:Michaela Benešová

Pivovar v Sokolnicích na Brněnsku bude po více než osmdesáti letech nejspíš opět nabízet vlastní pivo. Majiteli zatím chybí stavební povolení.

Návštěvníci obce si do jednoho roku budou nejspíš moct vychutnat několik druhů piva v rustikální pivnici nebo v altánku v přilehlé zahradě. Rekonstrukci pivovaru zdržuje jen stavební povolení. Zastupitelé jsou ale nápadu naklonění. „Určitě se mi nápad moc líbí. Naváže se na historii obce a obyvatelé budou mít větší komfort," komentoval starosta obce Libor Beránek.

Majitel objektu Lukáš Roupec se k rekonstrukci příliš vyjadřovat nechtěl. „Dokud nemám stavební povolení, tak nemůžu říct, kdy přesně bychom mohli první pivo uvařit," uvedl Roupec.

Jak ale sám řekl ČTK, s výrobou piva chtěl začít už letos v létě. Stavební práce se ale protáhly. „Počítám, že investice vyjde na zhruba deset milionů korun," vyčíslil investic podnikatel. Za částku by pak měl vzniknout penzion, pivovar, moderní restaurace a rustikální pivnice.

Podle územního plánu obce je pro vydání stavebního povolení v ulici Zámecká, kde se nachází i pivovar, nejprve potřeba zpracovat územní studii. Cena studie je podle předběžných odhadů zastupitelstva obce necelých osmdesát tisíc korun. Roupec zaplatí čtyřicet tisíc korun a zbylou část doplatí obec ze svého rozpočtu.

Podle zpracovatelky studie a projektantky Jarmily Haluzové je šance na získání stavebního povolení vysoká. Jedním z důvodů vypracování studie je záplavová oblast řeky Říčky, která obcí protéká. „Původní plán záplavové oblasti byl zastaralý. Nová aktualizovaná hranice se pozemku příliš nedotýká, takže jsem majiteli objektu doporučila, ať pokračuje s plánováním přestavby," uvedla Haluzová z brněnského ateliéru Projektis.

Finální podoba dokumentace by podle projektantky měla být hotová do dvou měsíců. Pak může Roupec zažádat o stavební povolení.

Pivovarnictví má v Sokolnicích tradici už od poloviny šestnáctého století. Panský pivovar patřil k zámku hrabat Mitrovských z Mitrovic a Nemyšle. Po první světové válce ho koupil první brněnský akciový pivovar, dnešní Starobrno. V roce 1923 se zde ale pivo vařilo naposledy. Tehdejší majitel výrobu ukončil kvůli konkurenci. V místě později vznikla sladovna nebo sklad lahvového piva. V objektu ale podnikali například i stolaři.

Pivovarnictví se ale vrací nejen do Sokolnic. Minulý rok se výroba piva vrátila i do Znojma. Po šestileté pauze se tak do bývalého areálu pivovaru Hostan opět vrátili sládci.

Znojemské pivo mohou od května místní ochutnat i v pivovarské restauraci HoZpoda. „Místní jsou moc rádi, že pivovar obnovil provoz," ohodnotil provozní restaurace situaci.

Stejný investor jako v případě Znojemského piva obnovuje provoz i v Jarošovském pivovaru. „Celkově plánujeme mít čtyři až pět druhů piv. Desítku, jedenáctku, dvanáctku a speciál," uvedl již statutární ředitel Jarošovského pivovaru Miroslav Harašta.

Panský pivovar Sokolnice

Publikováno:před 2 letyZdroj:Garry Group

Navázali jsme spolupráci s nově vznikajícím Panským pivovarem v Sokolnicích. Nyní pivovar, jehož počátky sahají do roku 1550 a kde se pivo vařilo až do roku 1923, prochází velkou celkovou rekonstrukcí. Těšit se můžete na několik druhů piv, včetně tmavého piva a speciálů. Také na příjemné posezení v prostorách krásné rustikální pivnice, na dobré jídlo v moderní restauraci, na krásné pokojíky penzionu nebo si užít relaxaci v přilehlé zahradě a altánku.

Pro firmy či svatby zde bude možnost si kromě pokojíků k ubytování pronajmout i dva salónky pro větší soukromí. A především se můžete těšit na zážitkový program, kde si budete moci uvařit své vlastní pivo. 
My už se nemůžeme dočkat, až se začne vařit a mělo by se začít během léta 2016. Určitě Vás o tom budeme rádi zde informovat.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.05.2017 14:144