Historie a současnost pivovaru Saxemberg

Pivo se vaří podle původní receptury a tradičním způsobem, jak jej kdysi v 19. století vařil bavorský sládek který byl pozván do Těšína samotným arcivévodou rakouským Friedrich Maria Albrecht Wilhelm Karl von Österreich-Teschen pivovar(Bedřichem Rakousko – Těšínským), který je považován za otce rozvoje vaření piva na Těšínsku. První várku tento bavorský sládek uvařil v Těšínském pivovaru kolem roku 1846. Můžeme se jen dohadovat, zda nové pivo bylo spíše dílem náhody vzešlým z odvážného experimentování mladého bavorského sládka, nebo šlo o promyšlený výsledek odvážné kombinace surovin a netradičního technologického postupu. Faktem ale zůstává, že podkvasené bavorské pivo z odlišných českých surovin - žateckého chmele, měkké beskydské vody a světlejšího sladu připravovaného anglickou technologií v nové pivovarsladovně sklidilo hned napoprvé v restaurantu velkých úspěch. Pivo se vaří v měděných varných kotlích. Raritou je i měděná pánev - neboli štok, v které se mladina odděluje od kalu. Vyčištěna se chladí v replice 160 let starého sprchového chladiče a odtud se stáčí do vodou chlazených kvasných nerezových kádí, ve kterých mladé pivo týden kvasí. Devět ležáckých nerezových sudů o objemu 450 l je další chloubou tohoto dnes již ojedinělého pivovaru. Zde pivo zraje jeden měsíc. Výsledkem je Sachsen 12° světlý a Demelloch 12° tmavý. Pivo můžete ochutnat v útulném starém sklepení a nebo restauraci s výhledem na park a Piastovskou věž, nebo ve venkovním posezení.
Zdroj:Stránky pivovaru Sachsenberg, 2014


2010 "Všechno zlé, je na něco dobré"
Ale zpátky "Všechno zlé, je na něco dobré". Jmenuji se Jaroslav. V roce 2010 byla zahájena má mise Těšínské pivo Sachsenberg. Oprášil jsem starou knihovnu a navázal na zkušenosti svého prastrýce Rudolfa sládka v historickém Karvinském pivovaru (1860 - 1953), jež přenechal pivovarpo sobě bohatou inspirativní stopu tohoto řemesla. Tím jsem začal hlouběji pátrat po kořenech vaření piva v Těšínské městské čtvrti, Na Saské Kupě "Sachsenberg", kde jsem se narodil. Pivo se zde vařilo od roku 1521 a to střídavě po právovárečných domech. Každé 2 týdny se vaření přestěhovalo do sousedního domu. Na každý právovárečný dům vycházelo hotové pivo jednou za 2 týdny.

2011 "Nového ducha do naší staré Těšínské hospody Na Saské Kupě"
V roce 2011 jsem vdechl "Nového ducha do naší staré Těšínské hospody Na Saské Kupě", oslovil jsem tehdy pana sládka Ivana Šubjaka z hostinského pivovaru v Kozlovicích jestli by mi vyšel vstříc a společně jsme uvařili první várku 500 litrů ležáku, tak se zrodil Sachsenberg. Vařily se malé objemy, plnili jsme ručně láhve a naše piva jsme prodávali na místních trzích a festivalech z plátěného stánku. Co mě na tom bavilo, byla reakce všech těch lidí, kteří začali otevírat se novému trendu a to chutí nefiltrovaného piva.

2013 "Jestli jednou ochutnáš, už zůstaneš"
V roce 2013 jsme přišli jako jedni z mála z novými chutěmi piva, inspiraci jsem čerpal ve starých těšínských kronikách a zmínkách prastrýce Rudolfa, že chmel je přece bylina a je možné kombinovat i jiné koření, byliny či ovoce ke zpestření výsledné chutí samotného piva a tak pivovarjsme macerovali, macerovali, macerovali a nejednu várku vylili …, ale stálo to za to, náš Pepřový ležák, jsme vyřvali do světa, a ten pro nás začal novou etapu rozvoje naše mise explozí chutě čtyř druhů pepře.

2014 "Byli jsme nuceni hledat větší výrobní kapacitu"
"Byli jsme nuceni hledat větší výrobní kapacitu" 2014 byla pivní revoluce v plném proudu a my jsme se stali součástí toho proudu. V mnoha polských barech a pubech jsme byli přítomní na střídajících se pípách a v lednicích. Tehdy jsem poznal kluky z pivovaru Bon v Zašové a dostali jsme příležitost vařit ve větší varně 2000 litrů, se zázemím 200 Hl tanků. A začalo nové šílenství se surovinami. Milan Kuráň tehdy přinesl zkušenosti ještě staré školy poslední gardy sládků původního studia za minulého režimu, kdy praxe probíhaly ve straých českých pivovarech hlavně v Plzni. Zrodily se nové nápady a styly piva typu svrchně kvašených, IPA, Pale Ale, americké, anglické, a ostatní exotické chmely.

2015 "Méně znamená někdy více"
2015 byl pro nás "Méně znamená někdy více", trh na to nebyl připravený a nefiltrované pivo v láhvích nebylo k tomu uzpůsobené. Doba si žádala nové řešení technologické vstupy a zcela jiný přístup.pivovar

2017 "Reinkarnace, Saxenberg"
2017 "Reinkarnace, Saxenberg" došlo k investicím a k rekonstrukci provozu a rozšíření kapacit v pivovaru Zašové. V meziobdobí jsme navázali vstřícný vztah s Lukášem a kluky z Mecon Servis s.r.o., kde máme k dispozici 1000 L varnu, tím jsme rozšířili výrobní možnosti. Náš tým přátel se rozrůstá, tak jako kapacity pro další budoucí expanzi. Máme k dispozici moderní stáčecí linky do láhví s možností filtrace, apod. pro ošetření doby spotřeby a zajištění kvality při přepravě na vzdálené trasy hlavně v letním období.

2019 "Experimenty jsou pro nás výhodou"
2019 "Experimenty jsou pro nás výhodou" Naše původní receptury jsme technicky zdokonalili a jsme na cestě přinášet stále nové trendy ve vaření speciálu typu IPA, Pale Ale, Kyselé piva apod.

2020 "Přinášíme piva s příběhem"
2020 "Přinášíme piva s příběhem" nejen chuť a vůně, ale i silný příběh je pro nás inspirací pro vytvoření ojedinělých kombinací a představ, které uzavřeme do láhve pivovarjako Ducha doby, Když jej vypustíte, přenese vás na jiné místo. Ochutnejte a sdílejte pivní příběhy Raf pilotů. Saxenberg Raf Ipa 1941 veteran - Je pivní žitný speciál Rye India Pale Ale, ve kterém jsme snoubili národní symboly: české slady, polské žito, americké chmely a anglický příběh. Pivo jsme uvařili dle našeho varného postupu. Receptura vychází z osobních historek poválečných letců a datuje se v období 1941 - 1944, kdy letci z Československých a Polských peruti bojovali u Britského královského letectva. Pivo jsme uvařili na počest našim válečným pilotům. S recepturou se váže historka, kdy pivo bylo vařeno v jednom londýnském restauračním pivovaru na oslavu a čest našim hrdinům v boji o Británii. RAF Veteran Rye India Pale Ale je tmavě zlaté barvy. Pokud jde o aroma, mělo by dominovat výrazné chmelové aroma amerických chmelů s charakterem citrusových plodů, pryskyřice, borovice, exotického ovoce a květin. Ještě více se umocněna studeným chmelením. V pozadí může být zřetelné jemné sladové a žitné aroma.
Zdroj:Stránky pivovaru Saxenberg, 2020


Více na stránkách pivovaru

V Českém Těšíně založili „létající“ pivovárek, který se prosazuje i za hranicemi

Publikováno:před 7 letyZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš Svoboda

Rozvoj malých pivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a nezadržitelně se blíží ke čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT je pravidelně mapuje prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude i v roce 2017 pro čtenáře objevnou cestou za poznáním tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Nápad na založení vlastního pivovaru rozvíjel pan Jaroslav Raszyk zhruba tři roky, než se definitivně rozhodl otevřít v Českém Těšíně minipivovar s historickým názvem Sachsenberg. Už od počátků, které spadají do let 2010 a 2011, však vsadil na vcelku odlišný koncept než většina malých pivovarníků.

Vzal to v podstatě od konce, což znamená, že si nejprve v malém vyzkoušel, zda lidem budou jeho piva chutnat a až potom začal hledat zázemí, kde by je mohl podle tradičních receptur vařit. Náš dnešní příběh tedy bude (nejen) o tom, jak se daří tzv. létajícím pivovarům, mezi které patří i ten českotěšínský.

Hospod bylo dost, chtěl něco nového
Jako provozovatel tří hospod uvažoval, čím by mohl pozvednout tak trochu upadající pivní kulturu ve třetím nejvýchodnějším městě republiky, které řeka Olše dělí na českou a polskou část.

Co si budeme povídat, jde o region, ze kterého hlavně mladí odcházejí a starší generace je holt spokojená s tím, na co si z dřívějška zvykla. Pokud jde o pivo, hlavně ať je levné a nějakou tu volnou židli v obyčejné hospodě, kterých je všude dost, vždycky najdete.

„Přesto jsem chtěl prostředí oživit něčím novým. Vedly mě k tomu i rodinné kořeny, protože prastrýc býval sládkem v karvinském pivovaru. Takže jsem měl i písemnosti, ze kterých jsem mohl čerpat,“ říká Raszyk, který se dal i do bádání v muzeu, aby odkryl historii vaření piva na Těšínsku, a to včetně receptur.

S tím jeho záměr získal, jak sám říká, větší hloubku, protože vaření piva v měšťanských domech má v Českém Těšíně tradici sahající do 16. století.

„Takových rodin bylo tehdy opravdu hodně a všichni přitom vařili z pšenice, kterou pěstovali. Proto jsem nejdříve udělal podle dobové receptury pšeničné pivo, které se celkem ujalo. Až pak přišel na řadu klasický ležák,“ vysvětluje náš průvodce. Svoji pivovarskou hospůdku umístil do rodinného domu, v němž je mimo jiné také galerie jeho otce, místního malíře Vladislava Raszyka.

„Bydleli bychom na Sachsenbergu v domě u žida Kohna“ zpívá Jarek Nohavica v písni Těšínská a my se i díky této paralele dostáváme opět k atmosféře starých časů. Pivovar Sachsenberg je totiž název odvozený od původního německého označení čtvrti, v níž leží a které se česky říká Saská kupa.

Vsadili prostě na značku s historií a názvem, který se vrací ke kořenům vaření piva ve městě, ale může se také dobře uchytit ve světě.

Potřeboval najít spřízněné duše
Okolnosti vzniku známe, ale jak náročné bylo začít? „Chtěl jsem začít na poloprofesionální bázi, takže jsem hledal spřízněné duše, které by mi poskytly prostor, protože nemáme vlastní varny. Vzali jsme to zkrátka od konce s tím, že budeme zkoušet a až potom uvažovat o investicích,“ odpovídá Raszyk.

Za více než pět let existence pivovárku se mu osvědčil vyloženě sezónní model, kdy se svým sortimentem objíždí nejrůznější festivaly a akce. Další část produkce pak vozí „domů“ do Českého Těšína, odkud je k hranicím „na skok“ blízko, a tak se Sachsenberg přirozeně řadí k těm pivovárkům, které čile obchodují také na „nenasytném“ trhu v Polsku.

„Jinak vaříme v Zašové u Valašského Meziříčí, kde jsou prima lidi, se kterými si rozumíme. Investovali jsme tam částečně i do technologie, máme tam naše vlastní tanky, což nám vyhovuje. Můžeme si dovolit experimenty,“ pokračuje majitel i sládek pivovaru v jedné osobě.

Během dvou tří let by rád svůj koncept doplnil i o domácí varnu, malou, tak na 200 litrů, aby pokryl lokální těšínskou spotřebu.

„Výroby ve větším se nevzdávám, protože pro nás je hodně atraktivní Polsko, kde je o minipivovary stále větší zájem. Nebojí se experimentovat a mají rádi české pivo. Myslím si ale, že i u nás si lidé cestu k tomu řemeslnému našli. Pivovárky jsou dobrý trend, ale je to otázka správné ekonomiky, aby se uživily,“ myslí si Raszyk, který výrobu přes zimu de facto zavírá a znovu ji rozjíždí až během jara.

Zaujalo pepřové pivo a taky „Ale“ podle pilotů RAF
Co se týče nabídky piv, základem Sachsenbergu je světlý ležák dvanáctka a k tomu tmavá čtrnáctka. Pšeničné pivo vaří většinou přes léto a jinak se snaží zákazníkům trefit do chutí i spoustou originálních receptur.

„Máme třeba pepřové pivo, díky kterému nás vyhledávají drobní zákazníci i velcí odběratelé. Tím jsme se taky dostali více do povědomí. Jinak se držíme kvality, která odpovídá době vzniku receptur, ale je samozřejmě přijatelná pro širší veřejnost,“ doplňuje pivovarník, kterého někdy inspirují i náhodná setkání.

Díky jednomu takovému se například dostal k myšlence uvařit Ale, silný speciál podle pilotů RAF, kteří si údajně za války dokázali zlatavý mok vyrobit i v bojových podmínkách. Jejich recepturu se snažil napodobit kombinací anglických a belgických chmelů.

Jak se zdá, z dnešního příběhu nám vyplývá další důkaz o tom, že prosadit se doma je někdy o dost těžší než „za humny“. Je to tak? „Lokalita určitě hraje roli. Chtěli bychom být více lokální, ale v posledních letech z Těšína odešla řada firem a město se malinko vylidnilo. Z polské strany je to podobné, lidé více hledí do peněženky,“ komentuje Raszyk sociální vývoj.

Jako příklad, že ani dobré plány nemusejí vyjít, uvádí městský minipivovar, který vznikl na polské straně, avšak po dvou letech zanikl. Poptávka byla bohužel slabá. Navzdory tomu však nechce bědovat nad poměry.

„Všichni někdy bojujeme, ale celkově je vidět, že se lidé o pivo více zajímají. Jak přijde sezóna, prodáme všechno, co navaříme, takže není důvod si stěžovat,“ uzavírá majitel létajícího pivovárku z „východního cípu republiky“.

Minipivovar Sachsenberg

Místo: Ostravská 10, Český Těšín
Druhy piv: všechna piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, stabilně je v nabídce Sachsenberg světlý ležák 12° a tmavý ležák 14°, dále během roku také pšeničné pivo 13° a další speciály jako třeba pepřové pivo nebo piva s ovocnou příchutí
Stáčení a prodej: v hospůdce v Českém Těšíně nabízejí pivo čepované, dále plní KEG sudy, pet lahve a skleněné lahve pro obchody a pivotéky

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.01.2017 13:141