Historie a současnost školního minipivovaru Podskalská

Charakteristika oboru
Absolventi nacházejí uplatnění především v pivovarech a ve sladovnách. Ukončením školy získávají žáci kvalifikaci pracovat nejen ve výrobních odděleních, ale i v kontrolních provozech (chemické a mikrobiologické laboratoře) a v ekonomických útvarech.

Všichni absolventi mohou dále pokračovat ve studiu na naší Vyšší odborné škole ekonomických studií obor Potravinářská technologie a biotechnologie nebo na kterékoliv vyšší odborné škole a na všech vysokých školách. Na Vysoké škole chemicko−technologické pivovarmohou pokračovat ve studiu tohoto oboru.

O absolventy oboru mají zájem i v laboratořích nemocnic a výzkumných ústavů provádějících chemické, biologické, biotechnologické a mikrobiologické rozbory nebo zabývajících se ochranou životního prostředí, ekologií, vodohospodářstvím ap. Absolventi dále pracují v laboratořích inspekcí jakosti, potravinářských závodů, zemědělského zásobování. Zaměstnání nacházejí i ve společnostech zabývajících se výrobou a prodejem sanitačních prostředků, hygienou a též v závodech, ve kterých jsou základem výroby kvasné procesy (výroba krmiv, antibiotik, enzymů, organických kyselin aj.). Žáci jsou seznamováni s potravinářskými normami, které platí po vstupu ČR do EU.

Praktická výuka v tomto oboru se koná v laboratořích školy a v závodech navazujících na tento obor, především pak v pivovarech a sladovnách. V průběhu studia žáci absolvují i několik praktických celků ve školních minipivovarech. V laboratořích školy provádějí chemickou i mikrobiologickou kontrolu vstupních surovin, meziproduktů i finálního výrobku.
Zdroj:Stránky SPŠ Podskalská, 2015


Více na stránkách pivovaru

Podskalská koza poráží komerční piva. Učitel vychovává nové generace sládků

Publikováno:před 3 letyZdroj:iDNES.czAutor:Klára Burešová

Střední průmyslová škola potravinářských technologií Podskalská se pyšní vlastní značkou piva Podskalská koza. Spolu se studenty ji vaří učitel Oldřich Koza, který za svou práci získal cenu Pražský učitel 2021.

Pivovar by člověk ve škole rozhodně nečekal. Přesto je ve Střední průmyslové škole potravinářských technologií Podskalská jedna místnost s varnou piva k nalezení. V nerezových tancích tam zraje mok, na který dohlíží učitel Oldřich Koza.

Tomu by měl být, s trochou nadsázky, zavázán každý Čech, protože právě on už dvaatřicet let učí generace budoucích sládků, jak vařit pivo. Pod jeho vedením si výrobu národního nápoje osvojilo více než 1 500 středoškoláků. Jeho dlouholetou práci tento týden ocenil i magistrát, který mu udělil cenu Pražský učitel 2021.

Pivovarská škola Podskalská slavila 150 let od svého založení

Publikováno:před 6 letyZdroj:Pražský patriot

Pivovarská škola, sídlící v Podskalské ulici, oslavila 150 let od svého založení. Podskalská je mezi pivovarníky pojem. Školu vede už třináct let ředitel s příznačným jménem, Milan Chmelař.

Absolventy Podskalské najdete v pivovarech po celém světě. Ředitel Chmelař popsal „sedmero P“ školy: Praha, Podskalská, pivovarský potěr, perfektní pivo, partneři. A připomněl, že absolventi Podskalské jsou srdcaři, kteří se svému řemeslu s láskou věnují celý život.

„Panu řediteli jsem slíbila partnerství jako starostka Dvojky například při konání akcí na Novoměstské radnici. A pomoc jako poslankyně při řešení daní, které škola musí odvádět z vaření piva, a to v absolutně nesmyslné výši. Byla bych radši, kdyby za ty peníze mohli nakoupit třeba další školní vybavení. Pivovarští z Podskalské, dej Bůh štěstí,“ popřála škole starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS), která se oslav zúčastnila.

V nejmenším pivovaru v zemi vaří pouze studenti

Publikováno:před 14 letyZdroj:Česká televizeAutor:ČT24

Prostory střední průmyslové školy potravinářské technologie skrývají nejmenší pivovar v zemi. Lednové zdražení kvůli vyšším daním zde ale nikoho netrápí. Pivovar totiž patří škole a vaří tu jen studenti. Přestože znalci jejich dílo oceňují, okusit ho může jen málokdo. Dvanáctistupňová podskalská koza nebo třicetisedmistupňový podskalský smrtihlav nesmí opustit budovu. Budoucí sládci pivo vaří jen pro studijní účely. Pivovar ale neslouží jen studentům. Ve škole se několikrát ročně pořádají i kurzy pro veřejnost.

Studenti většinou vaří polotmavé pivo, za deset hodin ho vyrobí kolem 30 litrů. Uvařené pivo musí nejprve měsíc zrát, až potom ho mohou žáci, kterým už bylo 18 let, ochutnat. Degustace je přímo součástí jejich výuky. Piva se ale ve škole vypije jen minimum. „Použije se v chemických a mikrobiologických laboratořích na rozbory, které je potřeba provádět, abychom zjistili, zda to pivo má potřebnou kvalitu,“ uvedl ředitel SPŠ potravinářských technologií Milan Chmelař.

Školu navštěvují i potomci bývalých nebo současných sládků

Vaření piva je na rozdíl od jiných oborů velmi populární. Jako řemeslo se totiž často dědí, školu tak navštěvují i potomci bývalých nebo současných sládků. Lukáš Hořejší patří například už do čtvrté generace, která školu navštěvuje: „Už vlastně praděda ji navštěvoval a já jsem se k pivu dostal přes tátu, který má vlastní pivovar.“

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.05.07.2021 11:233