Historie a současnost Pivovárku U Pašáka

Jak vaříme?
Základní suroviny,které používáme pro výrobu Plzeňského Pašáka jsou plzeňská voda,slady z hanáckého ječmene a žatecký granulovaný chmel.
Plzeňský Pašák je pivo nefiltrované,nepasterované vyráběné klasicky,původním českým osvědčeným postupem.Je silněji chmelené s podílem bílkovin a nezkvašeného extraktu.

Slad šrotujeme na dvouválcovém šrotovníku,mladinu vaříme dekokčně v dvounádobové varně poctivě na dva rmuty.Množství vyrážené mladiny je 200 litrů.pivovar
Hlavní kvašení probíhá ve spilce v otevřených nerezových kádích studeným spodním kvašením do 10°C asi 1 týden.
Používáme kvasinky Saccharomyces cerevisiae kmen H
V ležáckém sklepě Plzeňský Pašák dozrává při teplotě do 2°C 1 měsíc.

Nabídka piv
Stabilně si U sládka můžete dát naše světlé a polotmavé pivo. Náš pan sládek je pro vás před vašimi zraky vaří ze zcela přírodních, klasických surovin - chmele, sladu, kvasnic a výborné plzeňské vody. K těmto pivům vám pravidelně budeme nabízet překvapení v podobě piv speciálních, a to i ochucených, inspirovaných například i pivní velmocí - Belgií. Věříme, že i tato, pro nás možná zprvu poněkud exotická piva, budou pro vás příjemným překvapením a osvěžením. A jistě vás inspirují i k novým kombinacím při jejich vychutnávání se specialitami naší kuchyně.
Zdroj:Stránky pivovárku U Pašáka, 2015


Na začátku roku 2019 pivovar končí a prodává veškerou technologii.

Restaurace Delish a pivovar Pašák obhájily na FRESH Festivalu vítězství

Publikováno:před 9 letyZdroj:Region Plzeň

Zároveň vybrali i Pivo FRESH Festivalu 2015. Ze všech čepovaných pěnivých moků jim nejvíce chutnaly produkty minipivovaru Pašák. Restaurace i pivovar tak obhájily vítězství z loňského roku.

FRESH Festival navazuje na úspěšný Apetit festival, který se v Plzni koná už od roku 2011. Oficiálním spolupořadatelem akce se od letošního roku stala televize Prima, a tak se původní název změnil podle kulinářské značky televize na FRESH Festival. „Pátý ročník festivalu zaznamenal rekordní účast a vlastně jsme se přiblížili absolutnímu maximu areálu, kdy je to pro návštěvníky ještě pohodlné. Atmosféra byla letos v Plzni skvělá, a proto jsem moc rád, že se nám podařilo etablovat se i v jiných městech a tím gurmánské zážitky a kuchařské hvězdy přiblížit většímu množství lidí – za čtrnáct dní se FRESH Festival koná v Praze a za měsíc v Pardubicích,“ láká milovníky dobrého jídla a pití organizátor FRESH Festivalu Petr Jirásek.

V Plzni byl letos poprvé festival třídenní a odehrával se na dvou pódiích, kde diváky nadchli svými kuchařskými show a workshopy známí šéfkuchaři i populární osobnosti. Taje svého kuchařského umění jim prozradila foodblogerka Veronika KOKO Kokešová, exotickou kuchyní včetně hadího masa překvapil Petr Koukolíček, svým nenapodobitelným způsobem pobavil Zdeněk Pohlreich a do Středomoří návštěvníky zavedl držitel Michelinské hvězdy, španělský šéfkuchař Rubén Trincado Lopez. Mezi další hosty patřili například Marcel Ihnačák, Jiří Štift, Markéta Hrubešová, Ivan Vodochodský nebo Karolína domácí kuchařka. Pauzy mezi kuchařskými výstupy oživili komici z pořadu Na stojáka.

V obležení davů lidí byly na festivalu stánky jednotlivých restaurací. Patnáct TOP podniků se se svými degustačními menu utkalo o titul Západočeská restaurace roku 2015. Vyhlášení výsledků bylo vrcholem celého festivalu. Pomyslný bronz si odnesl podnik Uctívaný velbloud, na stříbrné příčce skončil Comix excelent urban pub a zlato náleží stejně jako vloni restauraci Delish. „Děkuju organizátorům i ostatním restauracím, že se festival letos opět povedl. Chci ale poděkovat hlavně návštěvníkům, že přišli v tak velkém počtu, hlavně v sobotu jsme se v naší restauraci opravdu zapotili,“ uvedl se smíchem Marek Hrabák z restaurace Delish. Přímo na pódiu zástupcům restaurací pogratulovali starosta Městského obvodu Plzeň 1 Miroslav Brabec a náměstek primátora Martin Baxa.

Z nabídky 20 pivovarů a minipivovarů vybrali návštěvníci svými hlasy také nejlepší pivo festivalu. Držitelem titulu Pivo FRESH Festivalu 2015 se stal už počtvrté pivovar Pašák, druhou příčku obsadil zbrusu nový Příšovský pivovar a na třetím místě skončila plzeňská klasika - Pilsner Urquell. „Titul už jsme vyhráli po čtvrté a já znovu opakuji to, co už jsem řekl loni, obhájit je čím dále těžší. Děkuju milovníkům piva a slibuju, že se budeme dál snažit, aby jim naše pivo chutnalo,“ uvedl Václav Ebrl, sládek minipivovaru Pašák.

Pivo Pašák vyhrálo další zlatou! "Vaříme ho hlavou i plzeňským srdcem," říká sládek

Publikováno:před 9 letyZdroj:QAP.cz

Už počtvrté získalo na gurmánském festivalu nejvyšší ocenění plzeňské pivo Pašák z minipivovaru U Pašáka. Opět se mu podařilo obstát v konkurenci ostatních piv. V čem tkví tajemství sládka pivovaru? Proč Plzeňanům pivo tak chutná?

Po celý víkend probíhal v Plzni za Plazou gurmánský festival, tentokrát se uskutečnil pod jménem Fresh festival, lidem je ale známější pod původním názvem Apetit festival. Každoročně návštěvníci hlasují i pro nejlepší pivo. To se podařilo znovu letos vyhrát minipivovaru U Pašáka. Jeho pivo Plzeňský Pašák se stalo nejlepším pivem už počtvrté v řadě.

"Na čepu jsme měli světlou a polotmavou dvanáctku, nefiltrovanou a nepasterizovanou," prozradil QAPu sládek pivovaru Václav Ebrl. Právě toto pivo návštěvníkům opět nejvíce chutnalo a vyhrálo první místo. Ocenění je to tak nejvyšší, protože je od samotných konzumentů piva a ne od odborné poroty. "Všem návštěvníků festivalu moc a moce děkujeme, moc si jich vážíme," měl úsměv na tváři po vítězství sládek.

V čem tkví tajemství úspěchu totoho zlatavého moku, proč lidem tak chutná? Podle sládka je důvod úplně jednoduchý. "Pivo se musí vařit hlavou a také srdcem, a navíc když se vaří tím pravým plzeňským srdcem," prozradil Václav Ebrl.

Chcete také ochutnat toto pivo lidmi nejvíce oceňované? Zavítejte přímo do minipivovaru a restaurace U Pašáka v Plzni Poděbradově ulici 12. Otevřeno je tu denně. Více o minipivovaru U Pašáka najdete na stránkách pivovaru.

Kopřivový speciál šmakuje! "Na tank padlo 20 kilo kopřiv"

Publikováno:před 10 letyZdroj:QAP.cz

Sládek Pivovaru a restaurace U Pašáku v Plzni má pivo takzvaně v krvi. VÁCLAV EBRL prošel školou Plzeňského Prazdroje, pivo vařil i v Bavorsku v Mnichově a v Norimberku a po návratu se usadil v pivovaru v Poděbradově ulici. Na Apetit Festivalu v Plzni získal už dvakrát po sobě ocenění pro nejlepší pivo roku a letos, jak sám říká, bude chtít zlatý hattrick. I díky němu budou moct milovníci piva a skuteční fajnšmekři letos na jaře v Plzni ochutnat Kopřivový speciál. Rozhodně ale nečekejte nějakou "ovocnou limonádku", jde o nefalšovaný, pořádný ležák. Kopřivový speciál je totiž pravá třináctka...

Kde se vlastně vzala myšlenka uvařit Kopřivové pivo?
"Já už Kopřivový speciál dělám potřetí od té doby, co jsem se vrátil z Bavorska. To jsem začal vařit tady U Pašáka. Na recepturu jsem přišel, když jsem se probíral starými spisy a zápisy, jak se vařilo od dob, kdy Plzeň získala várečné právo. Také se vařily jarní speciály a objevovaly se zajímavé recepty. Vlastně už naši předkové to zkoušeli a mně to nedalo. A lidem to začalo chutnat."

Je na to nějaký figl? Kdy se třeba ty kopřivy do piva dostávají?
"Můžou se přidávat už i na varně, ale to je svým způsobem receptura každého sládka, jak, co a kolik. Ale jí dávám až do hlavního kvašení, v punčoše a nechat pěkně vylouhovat."

Sehnat kopřivy teď nemůže být nic jednoduchého...Kde jste jich tolik sehnali a kolik se jich vlastně spotřebovalo?
"Na celý tank, který budeme mít, což je 800 litrů, jsem dal zhruba 20 kilo kopřiv. Výroba našeho ležáku trvá 41 dnů, takže začátek výroby připadá na únor. Já jsem si udělal zásoby už v létě, co máme my chatu na Šumavě. Tam jsem si kopřivy nasekal, usušil a skladoval. Říká se, že nejlepší jsou mladé kopřivy. Minulý rok bylo jaro déle, takže i mladé kopřivy byly déle. Jsou nejlepší, aby pustily šťávu a obarvily to pivo a tím daly chuť. Tento ležák je dělaný výhradně z kopřiv, žádná barviva, žádná chemie. To je podle mě cesta minipivovarů."

A kdy ho budou moct hosté poprvé ochutnat?
"Budeme ho čepovat od 1. dubna. Letos nám Velikonoce vycházejí déle, ale my ho budeme nabízet celý měsíc a myslím, že máme i dostatečné zásoby."

Když se podíváme přímo na to pivo, kolik má třeba alkoholu a budete ho někam vyvážet?
"Základem je světlý ležák třináctka s přídavkem kopřivy nebo-li bylinek, je to poctivá česká třináctka s obsahem 5,3 alkoholu a výbornou pěnivostí. K dostání bude pouza tady. Maximálně bude ve Stake Housu v Soběsukách, kam dodáváme také pivo. Mají slíbený jeden soudek na okoštování pro hosty, aby se na ně také dostalo. Jinak ale budeme Kopřivový speciál čepovat jenom tady."

Různými speciály se to v poslední době jen hemží. Módní jsou i ovocná piva a další varianty. Jak to vidíte vy? Má to budoucnost?
"Já si myslím, že to lidem chutná a má to úspěch. Na druhou stránku jsme Češi a Plzeňáci, takže my máme rádi klasický světlý ležák a tyhle ochucené speciály mají svoji chuť, mají svoji prestiž, ale každý poctivý pivař si dá radši světlou dvanáctku. Ale jak říkám, jsou to nové chutě, nový obzor a své příznivce to má. Osobně bych ta ovocná piva a Radlery nechal větším pivovarům, protože ta cesta minipivovarů je držet si jeden, dva druhy svého piva a hlavně držet si svoji kvalitu. Tyto speciály pak třeba dělat na svátky jako jsou právě Vánoce nebo Velikonoce."

Na Apetit Festivalu v Plzni jste v posledních dvou letech získali prestižní titul Nejlepší pivo roku. Chystáte se i letos na květnové klání?
"Budu chtít zlatý hattrick..."

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.05.2015 17:593