Historie a současnost Líšeňského pivovaru

Líšeňský pivovar byl založen v roce 2011. Od 1. 5. 2016 píše novou historii s novými majiteli.
Minipivovar s varnou o objemu 5hl a ročním výstavem do 1500hl je pověstný svými poctivými českými ležáky a v novodobé éře také netradičními speciály.
Základní nabídku piv tvoří oblíbené, české ležáky Marvan 11 a PePa 12. Název „PePa“ vznikl složením prvních dvou slabik jmen obou majitelů (Petr a Pavel) a je to první nová receptura, která vznikla za jejich působení. Dále poctivý tmavý ležák Černé 13 a pivovarsvrchně kvašené pšeničné pivo Pšenice 12 LP. Z jedenáctky a černého potom na čepu vzniká řezané pivo Ležan 12.
S příchodem nových majitelů se objevil také nový sládek Jiří Čejka Tento, ač mladý, tak zkušený sládek má znalosti i praxi k výrobě široké škály pivních stylů, které zpestřují stálou nabídku piv. Vznikají tak především svrchně kvašené speciály typu IPA, APA, EPA apod., na které si místní štamgasti velmi rychle zvykli a každý měsíc se už těší, co bude zase v portfoliu pivovaru nového. Přítomnost tohoto sládka přitáhla také pozornost (nejen) brněnských pivovarských odborníků, kteří hovoří o jeho umění vařit pivo v superlativech, díky čemuž značka Líšeňský pivovar dostává punc vysoké kvality.
Po domluvě zde není problém udělat krátkou či delší prohlídku pivovaru i s degustací, za odborného výkladu našeho sládka. (případně jiné kompetentní osoby)
Speciály, které mohli zákazníci v novodobé éře pivovaru zatím ochutnat jsou např. ALFA 11 APA – American Pale Ale, Bravo 14 IPA – India Pale Ale, B.H.B. 50 EPA – 12° English Pale Ale, Pumpkin 13 ALE – dýňová Apa, Kellerbier 12 – spodně kvašený německý ležák, BARBORA 17 Vánoční Bock – polotmavé mnichovské speciální pivo, Pils 12 LP – spodně kvašený bavorský ležák a další.

RESTAURACE
Restaurace – Líšeňský pivovar je typická restaurace rodinného typu, která se snaží hostovi zpříjemnit den nebo večer dobrým pivem a jídlem připravovaným s péčí a láskou kuchařů i obsluhy.
Na čepu jsou vždy všechna piva z místního pivovaru, jednou za čas také hostuje některý ze spřátelených minipivovarů. Oblíbené ležáky jsou čepované z výčepních tanků a také ostatní piva jsou perfektně skladována ve speciálním boxu při stálé teplotě 7°C. Pravidelné čištění pivního vedení také přispívá k nejlepší kondici pivovarmístního piva. Péče o skladování a výčep je to nejdůležitější, a když takové pivo dorazí k hostovi na stůl, pozná to a ocení.
Pivu je také přizpůsoben výběr jídel, od místních specialit, burgerů, marinovaných žeber, tataráku až po vyzrálé hovězí steaky. Kromě stálé karty nabízí restaurace vždy aktuální denní nabídku, krom toho kuchaři připravují všelijaké pochoutky na chleba (paštiky, pomazánky, sýrové i masové), které můžete zakousnout, pokud se zrovna necítíte na celou večeři.
Samozřejmostí je nabídka sezónních jídel, takže si v létě pochutnáte třeba na výborné rybě, těstovinách, nebo salátu a v zimě např. na specialitách ze zvěřiny či zabijačky.
V poledne nabízí restaurace několik druhů poledního menu, ze kterého si určitě každý vybere.
V prostorách restaurace se nachází útulný salonek pro cca 50 osob, kde Vám s radostí připraví jakoukoliv rodinnou, nebo firemní oslavu. Je vhodný také na firemní školení s možností využití projektoru.
V restauraci se setkáte s poctivým přístupem ke gastronomické branži. Vždy se zde o Vás postarají s maximální péčí. Určitě si nenechte ujít jakoukoliv příležitost tento podnik navštívit.
Zdroj:Stránky Líšeňského pivovaru, 2017


Více na stránkách pivovaru

Třináct vzorků zlatavého moku degustovali hasiči v Brně-Líšni

Publikováno:před 9 letyZdroj:Požáry.cz

V brněnské městské části Líšeň se v úterý 15. dubna 2014 ve večerních hodinách setkali hasiči z několika částí republiky – nejeli však se zásahovou technikou hasit požár, čekala na ně neopakovatelná životní zkušenost.

Více než padesátka lidí, včetně dvou členů naší redakce, se sešla ve vnitřních prostorách místního Líšeňského pivovaru za jediným účelem – vybrat to nejlepší opravdové „hasičské pivo“.

V republice již několik hasičských piv existuje, u nás však – alespoň doufám – poprvé o složení piva rozhodovali sami hasiči.

uvedl Lukáš Pecka, autor celého nápadu.

Protože je brněnská Líšeň známá velkou koncentrací hasičů (nedaleko pivovaru se nachází stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje a Školní a výcvikové zařízení HZS ČR), skládala se „porota“ hlavně řad místních a vzdělávajících se hasičů.

K degustaci bylo připraveno celkem třináct pivních vzorků a každý z přítomných je podrobil náročnému hodnocení dle připraveného formuláře se stupnicí. U vzorku se hodnotilo několik parametrů – celkový subjektivní dojem, vůně a chuť, říz, plnost a hořkost.

Aby si „mrštný jazýček“ degustátorů občas také odpočinul, byla celá náročná procedura hodnocení rozdělena do několika částí. V mezičase přítomný odborník všechny uvedl do „pivní problematiky“, rozebrány byly hlavní vlastnosti pivovarů v republice, dozvěděli jsme se co je to (a co není) „České pivo“, řeč přišla také na samotný slad či tzv. rmutování.

Úkolem hodnotitelů bylo také zkusit vymyslet název. Jak vše dopadlo se dozvíme během několika následujících dní a rozhodně si výsledek nenecháme pro sebe.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.16.04.2015 12:221