Historie a současnost pivovaru Jarošov

Bývalý pivovar Jarošov a jeho historie sahá až do roku 1688. V několika následujících letech znamenal pro Jarošov zdroj vysokých příjmů. Kolem roku 1788 bylo podáno několik stížností od sládků na špatný stav zařízení a sudů. Nejdále tyto stížnosti přivedl sládek Jan Buchta. Rekonstrukce znamenala snížení zisků a tím se stal pivovar pro město Uherské Hradiště přítěží a proto jej nabídl k prodeji. V roce 1869 jej odkoupil Solomon Braun a v té době patřil k pivovar mezi nejmodernější.K pivovaru patřila sladovna, palírna kořalky, výrobna kvasnic a byt pro sládka a bednáře.

Za doby vlastnictví Braunů prošel pivovar několika modernizacemi a k další výstavbě budov. V roce 1900 získalo místní pivo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Velice kvalitní byl i zdejší slad.V roce 1939 Braunovi museli opustit republiku a pivovar narychlo prodali.

Po roce 1989 šel odbyt piva ke dnu. V červenci roku 1997 byl pivovar nabídnut na prodej jako součást majetku firmy Pivovary a sodovkárny Brno a.s.. I přes hodně zájemců nebyl pivovar prodán. Další pokus o prodej byl v téže roce v říjnu ale prodat se ho opět nepodařilo. 31.12.1997 byl pivovar uzavřen.
Zdroj:Stránky 'Minipivovaru Jarošov'

Prodej pivovru Jarošov se stále řeší...

Publikováno:před 5 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Prodej areálu bývalého proslulého pivovaru Jarošov stále není u konce. I když nadnárodní koncern Heineken označil už koncem března za nového majitele společnost Vymyslický - Výtahy z Jarošova, situaci doposud komplikuje váznoucí exekuce na prodávané nemovitosti.

„Očekáváme, že všechny záležitosti spojené s prodejem dořešíme do konce léta,“ potvrdila Kateřina Beute, tisková mluvčí Heinekenu.

Kupní smlouva s jarošovskou společností, vítězem výběrové řízení, je podle ní sice už podepsaná, nicméně stále se upřesňují detaily transakce spojené s ošetřením exekuce, která na nemovitosti vázne. „V ruce však máme soudní usnesení, podle kterého můžeme s nemovitostmi nakládat, což v tomto případě znamená i možnost jejich převodu na nového vlastníka,“ zdůraznila Beute.

Redakce DOBRÉHO DNE se snažila kontaktovat i spolumajitele jarošovské společnosti Radislava Vymyslického, jeho mobilní telefon však zůstal hluchý. Pohled do katastru nemovitostí je ale jasný, majitelem bývalého pivovar zatím stále ještě není.

Hradiště nekoupí jarošovský pivovar, areál byl zatížený exekucí

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jitka Voglová

Uherské Hradiště odmítlo koupit zchátralý jarošovský pivovar. Přestože radní byli ochotni původní částku za nevyužitý areál ztrojnásobit, zastupitelstvo rozhodlo, že od koupě upustí. Důvod? Areál je zatížený exekucí. Šance na získání pivovarského areálu však stále existuje.
"Převážil fakt právní nejistoty," uvedl po pondělním zasedání zastupitelstva místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.
Pivo začal vařit v roce 1688. Od roku 1869 patřil majiteli realit Salomonu Braunovi. Jeho rod si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál. Po roce 1989 byl součástí firmy Pivovary a sodovkárny Brno.
Jarošovský pivovar před 18 lety proslavila píseň skupiny Argema. Bodovala v domácích televizních i rozhlasových hitparádách. Krátce nato se podnik dostal do vysoké ztráty. Velkým pivovarům konkuroval do roku 1997.
Vlastník pivovaru, kterým je nadnárodní pivovarnická skupina Heineken, exekuci nepopírá. Tvrdí však, že nemovitost nebude exekucí postižena.
"Jedná se o exekuci sporné pohledávky, proto jsme proti ní podali veškeré opravné prostředky," řekla mluvčí společnosti Heineken Kateřina Beute. "Nemovitost nebude exekucí postižena. Sporná částka byla složena na účet exekutora jako jistota."
Rozhodnutí zastupitelů bylo přesto téměř jednomyslné. Informace, že majitel složil peníze na účet exekutora, totiž prý při pondělním hlasování neměli.
"Dali jsme na rady právníků," vysvětlil místostarosta. "Přestože exekutor dal svolení s nakládáním s majetkem, není stoprocentně jisté, že exekuce nenastane. Heineken nám o exekuci ani neřekl. V návrhu smlouvy naopak bylo, že nemovitosti nejsou nijak zatíženy."
Heineken chtěl vybrat vítěze výběrového řízení už v lednu. Město, jež mělo o koupi areálu zájem dřív (více čtěte zde), však nabídlo, že dorovná nejvyšší nabídku, i když to bude znamenat, že jeho investice stoupne z pěti na patnáct a půl milionu korun.
"Byli jsme na vyšší cenu připraveni. Počítali jsme s tím, že použijeme úspory z předchozího roku a částečně upravíme rozpočet," řekl Blaha.
Nový vlastník by měl být znám příští týden. Radnice přitom o areál pivovaru stále stojí, přála by si, aby areál, který už čtrnáct let neslouží svému účelu, byl přístupný všem.
"Opuštěný pivovar chátrá, láká různé asociály a dělá městu ostudu. Budeme situaci velmi podrobně sledovat. Jsme připraveni dále vést jednání se společností Heineken, případně s novým majitelem tohoto areálu," ujistil místostarosta města.
Podle představ města by například část areálu mohli začít využívat podnikatelé a vyrůst by zde mohly i byty.
"Pevně věřím, že bude naplněna základní vize města, to znamená otevření a zprůjezdnění areálu, případně zpřístupnění nějakých nových veřejných prostranství tak, aby areál nadále nedělil Jarošov na dvě části, ale aby je naopak spojil a vytvořil zde jeho přirozené centrum," poznamenal Blaha.
I kvůli tristnímu stavu pivovaru vyvolali lidé v Jarošově letos referendum o odtržení místní části od Uherského Hradiště, většina hlasujících se však postavila proti.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.12.06.2013 20:202