Historie a současnost pivovaru Hostan

Žádné informace o pivovaru.

Výroba piva ve Znojmě je na spadnutí

Publikováno:před 4 letyZdroj:Znojemský týden

Prohlídka zážitkové expozice v muzeu pivovarnictví zakončená obědem ve stylové restauraci či posezením v předzahrádce. I tak může v budoucnu vypadat nedělní rodinný výlet mnoha Znojmáků a turistů do pivovaru v centru.

Město jako majitele oslovil investor, který nabídl, že v bývalém pivovaru obnoví tradiční výrobou piva. „Minipivovary jsou v České republice na vzestupu a náš pivovar je pro vybudování takového provozu takřka ideální,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Znojemská radnice na zájem pivovarníků, který přišel v červnu, rychle zareagovala a po prázdninách vypsala výběrové řízení. Dostala nabídku na třicetiletý pronájem části areálu bývalého pivovaru od společnosti, kterou zastupuje Miroslav Harašta, zkušený marketingový manager národních pivovarnických společností. Ve Znojmě má vzniknou akciová společnost „Znojemský městský pivovar“, která již představila svůj záměr. „Do dvou let vybuduje v části areálu minipivovar, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnu piva,“ informoval starosta. Podtrhl, že v pivovaru a restauraci vznikne celkem čtyřiadvacet nových míst. Dnes, 29. září, o něm budou rozhodovat radní.

Pronájem pivovaru? Spíš blamáž, zní teď

Publikováno:před 4 letyZdroj:Znojemský deníkAutor:Vojtěch Smola

Ve čtvrtek přišel starosta Znojma Vlastimil Gabrhel se zprávou, že začíná obnova slávy znojemského piva a návrat části pivovaru k původnímu využití. Město totiž získalo zájemce o jeho pronájem. A cena takového pronájmu? Sedm milionů korun na třicet let.

To je přitom zhruba 20 tisíc měsíčně. Jak Znojemský deník následně zjistil, zájemců o takové lukrativní prostory by bylo i za vyšší cenu daleko víc. Problém však je, že o takovém strategickém pronájmu nikdo nevěděl.

Město oponuje, že vše bylo řádně vyvěšeno na úřední desce v termínu od 5. do 22. září. Znojemským deníkem oslovení lidé, kteří úřední desku pravidelně sledují, si však na ní ničeho takového nevšimli. „Nikdo z nás, kdo úřední desku pravidelně sledujeme, jsme si toho nevšimli. Takže to tam bylo hodně dobře založené," podotkl opoziční znojemský zastupitel Jiří Kacetl.

Z odkazu na elektronické úřední desce, který radnice na žádost Deníku nakonec poskytla, je zřejmé, že úřad záměr zveřejnil stejným způsobem, jakým nabízí nejběžnější pronájmy typu drobných zahrádek. O tom, že se jedná o část pivovaru, se potenciální zájemce dozvěděl až po rozkliknutí přiložených dokumentů.

Město v tom nevidí problém. „Zveřejněno to bylo standardním způsobem," tlumočila názor vedení města jeho mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Spásným investorem pro bývalý pivovar má být podle znojemské ČSSD společnost marketingového specialisty Miroslava Harašty, který dříve pracoval pro Heineken. Opozice i někteří Znojemští ale míní, že vše bylo dopředu domluvené.

„Mělo se přeci udělat otevřené transparentní řízení a ne na konci volebního období narychlo uzavírat takto důležité a na první pohled pro město nevýhodné smlouvy do budoucna," podivila se tomuto tahu města například mladá znojemská architektka Barbora Zmeková.

Deník se snažil získat k celé věci i stanovisko Miroslava Harašty, ve firmě, kde pracuje, však odmítli poskytnout číslo jeho mobilního telefonu.

Jako velmi trapné jednání s cílem získat politické body přijde i opozičnímu zastupiteli Jiřímu Ludvíkovi v tichosti a narychlo vypsaný záměr pronájmu pivovaru. „Osobně jsem se bavil s několika investory, kteří se mě už dříve ptali, jak to s těmito budovami pivovaru vlastně je. Zájem vytvořit tam minipivovar tady byl mnohem větší. Měli jej například i pánové z Dalešic," řekl. Nechápe, proč s tímto záměrem nepřišlo vedení města ani na pondělním zastupitelstvu. „Vůbec se to neřešilo. Proč? Takhle by se správce majetku chovat rozhodně neměl," upozornil Ludvík.

S tím souhlasí i zastupitel Kacetl. „Řekl bych, že je to již za samou hranicí dobrých mravů. Rada to narychlo schválí, starosta podepíše nájemní smlouvu. To je naprosto nestandardní kvapík, neprošlo to ani majetkovou komisí, která je od toho zřízena jako poradní orgán města. Zastupitelstvo už nezasedá, není tedy možné prodiskutovat to ani v širším plénu. Vše nahrává tomu, že šlo o předem dohodnutý záměr mezi investorem a městem. A že ani nechtěli, aby se kdokoliv jiný do této záležitosti vkládal. Považuji to za nedemokratické," prohlásil Kacetl.

Ve znojemském pivovaru se vařilo pivo od roku 1720, v roce 2003 jej koupil Heineken, který jej nakonec po zhruba sedmi letech prodal městu. Do smlouvy o prodeji areálu si původně dal podmínku, že se v něm nesmí deset let vařit pivo. Město si však nakonec vyjednalo takové podmínky, že vaření piva je možné s vědomím pivovarnického koncernu. O tom, zda nynější Haraštova nabídka městu uspěje, budou rozhodovat znojemští radní právě dnes.

Ve znojemském pivovaru může být zase pivovar!

Publikováno:před 4 letyZdroj:Regiony24.czAutor:Zuzana Pastrňáková

Dva roky trvající snaha znojemské radnice o nové využití zakonzervovaného pivovaru v centru města přinesla na konci září první výsledek.

„Radnici se v nabídkovém řízení přihlásila společnost, která by ve Znojmě ráda znovuvybudovala znojemský městský pivovar a vařila tu pivo,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „V pondělí bude městská rada posuzovat, zda dá projektu zelenou či nikoliv,“ dodal.

Tradice výroby piva ve Znojmě se datuje na začátek 18. století. Pivo Hostan se ve Znojmě vařilo až do roku 2009. V roce 2010 koupila budovu pivovaru znojemská radnice a nechala si zpracovat analýzu a územní studii možného budoucího využití areálu. „Po zpracování studie a zapracování připomínek a námětů pocházejících od našich občanů jsme intenzivně hledali potenciální investory pro oživení pivovaru,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

V průběhu roku 2013 radnice jednala o možnosti vybudovat v objektu špičkový pětihvězdičkový hotel. „Na sklonku roku 2013 jsme byli velmi blízko dohodě s jedním nadnárodním hotelovým řetězcem, který již v Česku působí a který vážně přemýšlel o expanzi do Znojma. Nakonec investor vzhledem ke složité situaci na trhu turistického ruchu z jednání odstoupil a my jsme museli hledat dále,“ přibližuje vývoj kolem znojemského pivovaru starosta Gabrhel.

V červnu letošního roku se objevil ve Znojmě další potenciální investor, tentokrát však z řad pivovarníků, který měl představu, že ve Znojmě vybuduje minipivovar. „Minipivovary jsou v České republice na vzestupu a náš pivovar je pro vybudování takového provozu takřka ideální,“ míní starosta Gabrhel.

Znojemská radnice na zájem ze strany pivovarníků rychle zareagovala a po prázdninách vypsala transparentní nabídkové řízení. „S napětím jsme očekávali, zda nám tentokrát náš záměr vyjde. A dočkali jsme se,“ prozrazuje s úsměvem starosta.

Radnice dostala na stůl nabídku na třicetiletý pronájem části areálu bývalého pivovaru za účelem znovuobnovení vaření piva ve Znojmě. Zástupcem společnosti, která podala nabídku, je Miroslav Harašta, zkušený marketing manager velkých národních pivovarnických společností. Společnost, jež má být založena pod jménem Znojemský městský pivovar a.s., městu představila svůj podnikatelský záměr. „Do dvou let vybuduje v části areálu minipivovar, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnu piva. Vznikne tak až 24 nových pracovních míst,“ přibližuje projekt starosta. Podnikatelský záměr je zcela v souladu se zpracovanou územní studií.

„Vybudování a zprovoznění minipivovaru znamená nejen nová pracovní místa, ale také další turistický cíl. Pivovarská turistika, pokud ji mohu takto nazvat, vzkvétá stejně jako ta vinařská a budu velice rád, pokud bude Znojmo nabízet i toto. Jednáme totiž mimo jiné i s Národním zemědělským muzeem, které by mělo v prostorách bývalé varny vybudovat zážitkovou expozici pivovarnictví. Pokud se nám to povede, do areálu pivovaru budou po dlouhých letech opět proudit turisté,“ dodává starosta.

Podanou nabídkou na vybudování minipivovaru se bude na svém nejbližším zasedání zabývat Rada města Znojma, která může dát celému projektu zelenou. „Věřím, že radní tuto nabídku podpoří,“ uzavírá starosta.

Do Znojma se po pěti letech vrátí pivovar

Publikováno:před 4 letyZdroj:E15.czAutor:ČTK

V opuštěném areálu znojemského pivovaru by se opět mohlo vařit pivo. Jeho výroba tam skončila v roce 2009, když skupina Heineken přesunula výrobu Hostanu do Brna a o rok později areál prodala městu za 26 milionů korun. Investorem má být Miroslav Harašta, který dříve pracoval právě pro Heineken.

Radní dostali na stůl nabídku třicetiletého pronájmu, Harašta zde chce zřídit minipivovar. „Ty jsou v Česku stále na vzestupu. Náš pivovar je téměř ideálním místem pro tento podnikatelský záměr,“ uvedl znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Akciová společnost má fungovat pod jménem Znojemský městský pivovar. „Má jej vybudovat do dvou let, k tomu stylovou pivovarskou restauraci i s předzahrádkou s výhledem do Gránického údolí. Vzniklo by zde 24 pracovních míst,“ řekl starosta.

Harašta pracoval jako manažer v Heinekenu až do letošního června, od té doby pracuje jako manažer v poradenské společnosti CEO Management.

Tradice vaření piva od 18. století
Ve znojemském pivovaru se vařilo pivo od roku 1720, v roce 2003 jej koupil Heineken. Původně si dal do smlouvy o prodeji areálu podmínku, že se v něm nesmí deset let vařit pivo. Město si však nakonec vyjednalo takové podmínky, že vaření piva je možné. Převážná část areálu se také stala kulturní památkou.

O tom, zda Haraštova nabídka městu uspěje, budou rozhodovat radní v pondělí. Loni se rýsovala možnost vybudovat v areálu pětihvězdičkový hotel, investor však nakonec těsně před dohodou ustoupil. Město si od fungování minipivovaru a restaurace slibuje oživení turistického ruchu.

Znojemský pivovar na jaře ožije. Otevře se návštěvníkům

Publikováno:před 5 letyZdroj:Deník.czAutor:Ilona Pergrová

Nevyužívaný znojemský pivovar se má stát již na jaře cílem pro firemní setkávání. Smlouva s městem je podepsaná a tvůrci projektu pilují poslední detaily.

Znojemský pivovar již od dubna ožije skupinkami návštěvníků. Po třech letech rozpačitého přešlapování na místě se snad začíná blýskat na lepší časy. S nápadem na využití části areálu přišli Lukáš David z průvodcovské agentury a Bronislav Mikulášek. Radní na jejich návrh kývli.

„Pánové žádali o to, aby při prohlídkách pivovaru mohli navštívit budovu s varnou, bývalé ředitelství a sály, což jim rada města umožnila. Vedení radnice vítá snahu průvodců o otevření pivovaru návštěvníkům," uvedla mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková s tím, že stále hledají vhodného investora, který by nevyužívaný objekt regeneroval.

„Ještě poměrně nedávno vedla radnice jednání s potencionálním zahraničním investorem o pivovaru, nicméně zájemce z finančních důvodu všechna jednání prozatím pozastavil. Zároveň také čekáme na nové podmínky pro evropské dotace na období let 2014 – 2021," dodala Pastrňáková.

Cílí na firmy
Projekt na smysluplné využití právě vzniká. „Cílovou skupinou budou firmy a chystáme pro ně zábavný skupinový projekt. Díky prostředí, které na návštěvníky dýchne, si budou moci pohrát s myšlenkou, jak lidé budovali kariéru před rokem 1989," nastínil Lukáš David.

Dodal, že z důvodu bezpečnosti nabídnou lidem čtyři místnosti hned za vrátnicí pivovaru. „Zpřístupníme je pravděpodobně od dubna a smlouvu s městem máme do konce příštího roku," uzavřel David.

Jeho snahy vítá opoziční zastupitel a historik Jiří Kacetl. „Neponechávat pivovar stranou nabídek cestovního ruchu je v každém případě aktivita, kterou velmi chválím. Pokud lidé navštíví pivovar, uvidí pochopitelně také hrad a možná je přiláká i muzeum, které je v sousedství," chválil historik s tím.

Na oživení pivovaru pracuje také mladý architekt Vratislav Zika. Zpracoval stavebně historický vývoj hradu a rotundy. Lidé tak uvidí, jak vypadal znojemský hrad ve středověku v 3D rozměru. Vše se bude zřejmě promítat na některou z volných stěn pivovaru.

Koncept územní studie, kterou zpracoval před časem pro Znojmo architekt Jaroslav Poláček, uvažuje o využití pivovaru pro výstavy nebo sport. Opravy budov včetně přístupové cesty a Hradní ulice by dle dřívějších odhadů měly přijít přibližně na pět set třicet milionů korun.

Areál bývalého pivovaru Hostan koupilo město před třemi lety za šestadvacet milionů korun. Heineken se podniku rozhodl zbavit poté, co v něm ukončil postupně utlumovanou výrobu. Zastupitelé po delším vyjednávání podmínek na koupi kývli. Důvodem ke koupi byla podle tehdejších představitelů města kontrola nad dalším vývojem důležité lokality v centru a obava, aby město nepřišlo o přístupovou cestu k hradu.

Znojemský pivovar i Loucký klášter otevřely bránu stovkám lidí

Publikováno:před 5 letyZdroj:Deník.czAutor:Martin Moštěk

Zrušený pivovar v centru Znojma i opuštěný bývalý klášter město otevřelo u příležitosti dne památek. Hosté možnost prohlídky vítali.

Projít si zrušený znojemský pivovar od sklepů z první čtvrtiny osmnáctého století po půdu nad varnou nebo nahlédnout do opuštěných sálů Louckého kláštera. Taková nabídka přiláká ke znojemskému hradu a k bráně v Klášterní ulici po oba víkendové dny stovky lidí.


„Jsme tu čtyři, dvě studentky a dva absolventi brněnského Vysokého učení technického. Návštěvníků chodí tak mezi třiceti a čtyřiceti v jedné skupině. Hned v první výpravě jsme měli bývalého údržbáře, který samozřejmě v pivovaru zná každou kliku, a také pomocníka sládka. Občas se stávalo, že výklad trochu převzali místo nás, ale bylo to příjemné a zajímavé," popisuje mladý architekt Josef Veselý.

Spolu se svými mladšími kolegyněmi nejprve návštěvníkům přiblíží historii znojemského hradu a posléze vývoj pivovaru od jeho barokních počátků po poslední léta před zavřením. Potom je vede do bývalé sladovny a jejích sklepů, které patří k nejstarším dochovaným částem dnešního pivovaru. „Dnes už v pivovaru z jeho někdejších technologií nezbylo skoro nic. Po skončení výroby vlastník všechno odvezl. Co šlo použít převezl do výroby jinam, co použít nešlo, skončilo ve sběru," podotýká při procházce klenutými sklepy z první čtvrtiny osmnáctého století Veselý.

Pak vede návštěvníky do varny. Ta si jako jediná své vybavení, kotle z plzeňských Škodových závodů, zachovala. Prohlídka pak končí na půdě nad varnou. Z okna jedné z místností obdivují lidé výhled na historický střed města. Nejsou zjevně první, kdosi v ní totiž zanechal dvě křesílka, a dokonce obstarožní telefon stále zapojený ve zdi.

Hosté odchází většinou potěšení. „Jako Znojmáka mě pivovar samozřejmě zajímá, vevnitř jsem ale poprvé. Škoda, že dopadl takhle, najít využití bude asi hodně těžké," poznamenává jeden z návštěvníků Jiří Koukal. Ještě dodává, že hned pokračuje do Louky, kterou také ještě zevnitř neviděl.

Loucký správce Bohuslav Stix má ještě rušnější den než průvodci v pivovaru. „Jsem příjemně překvapený, dnes je v jedné skupině víc lidí než loni za celý den," pochvaluje si Stix a vede snad sedmdesát lidí na hodinovou prohlídku klášterem. Cestou trousí vtípky, ukazuje obrovský klobouk pod schody, který prý zbyl po jednom vystoupení Lucky Vondráčkové, místnost, kde sídlili lidé od kontrarozvědky, i sál, který vojáci používali jako síň tradic. Hosté nahlíží i do jedné místnosti, kde jim pod nohama praskají skořápky ořechů rozložených po podlaze k sušení.

„Jsme tu vůbec poprvé. Neměla jsem žádnou představu, jak bude klášter vevnitř vypadat. Rozhodně je výborný nápad takové prohlídky pořádat," pochvaluje si na odchodu Zita Preisová, jedna z návštěvnic.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.30.09.2014 09:216