Historie a současnost pivovaru Hendrych

Lidé rádi o věcech mluví, debatují a sní. Náš příběh začal podobně - snem o rodinné firmě, která dělá skvělé české produkty. Myšlenky začaly dostávat podobu na papíře v letech 2009 až 2011. V roce 2012 jsme dokončili nezbytné přípravy a v září uvedli pivo na trh. Od té doby jdeme za kvalitou – plným, hořkým a osobitým pivem. Jestli máte chuť vstoupit do světa skvělého piva, který jsme si stvořili, vítejte.
Zdroj:Stránky Rodinného pivovaru Hendrych, 2017


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky pivovaru Hendrych

Kdy:celoročně dle dohodyObec:VrchlabíZdroj:Rodinný pivovar Hendrych

● Provádíme v češtině, po vzájemné domluvě jsme schopni zajistit prohlídku také v anglickém nebo ruském jazyce.
● Prohlídku je nutno objednat 10 pracovních dnů dopředu.
● Prohlídky provádíme v pracovní dny po 16:00 hod. Jiný termín pouze po předchozí dohodě.
● Děti do 15ti let zdarma.
● Kontakt pro objednání prohlídky pivovaru: +420 702 079 400, prodejna(a)pivohendrych.cz
● Cena: 1-4 osoby - 1000Kč, 5+osob - á 160 Kč

Aktualizováno: před 8 lety

KRNAP si k narozeninám nadělí speciální pivo

Publikováno:před 11 měsíciZdroj:Deník.czAutor:Petr Vaňous

Krkonošský národní park (KRNAP) si letos připomíná šedesát let od svého založení. K významnému jubileu si nadělí speciální pivo, v němž jsou základními surovinami bylinky a plody z Krakonošovy zahrádky. Deník měl jedinečnou příležitost být u toho.

Takřka jako v lese si může připadat člověk, který navštíví varnu Rodinného pivovaru Hendrych ve Vrchlabí. V lůně Krkonoš se totiž na světlo boží probouzí speciální várka piva. Uctí nejenom samotného vládce zdejších hor, ale hlavně připomene šedesát let od doby, kdy se Správa KRNAP ujala dohledu nad Krakonošovým hájemstvím.

„Je to pro nás obrovská čest a zároveň výzva,“ řekl u scezovací pánve majitel pivovaru Vojtěch Hendrych. Nejen pro něj, ale i pro místního sládka Antonína Říhu byl největším hlavolamem způsob, jak do jednoho půllitru vměstnat ducha hor.

S tímto nelehkým úkolem nakonec měrou vrchovatou pomohl přírodovědec Správy KRNAP Daniel Bílek. „Dohodli jsme se, že základem budou smrkové výhonky. V pivu, které sice bude typu Ale, avšak asi uděláme novou kategorii florální Ale, bude také lišejník pukléřka islandská, anýz a ostružiny,“ doplnil Hendrych.

Právě s těmito surovinami se při vaření piva setkal sládek Říha poprvé v životě. „Ale už jsme si zkusili degustační várku, a pokud i tato dopadne jako první pokus, bude to vynikající svrchně kvašená světlá dvanáctka,“ doplnil nad kádí sládek.

Museli do lesa
I když jsou základem nového piva smrkové výhonky, právě ty byly jedním z největších oříšků celého varu. Na jednu várku jich je totiž potřeba třicet kilogramů. „Když to slyšel kolega Bílek, docela se zděsil. Sbírat výhonky je totiž podobné jako sbírat šafrán,“ zavzpomínal na tuto strast mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nakonec se do lesa vydala početná expedice z řad strážců hor. „A k našemu překvapení jsme tu najednou měli 125 kilogramů výhonků. Spadl nám obrovský kámen ze srdce,“ doplnil Drahný.

Celá várka nového piva by podle Hendrycha měla být ze spilky vyexpedována za měsíc. „Zatím jsme se dohodli na tom, že uděláme jen jednu várku piva, která bude čítat asi čtyři tisíce piv. A pokud půjde vše podle plánu a také našich chuťových pohárků, nové pivo by mělo spatřit světlo světa na začátku července,“ upřesnil Hendrych.

Lidé budou moci pivo ochutnat přímo ve vrchlabském pivovaru. Pokud nový speciál u lidí zaboduje, nebrání se pivovar tomu, že by jej do budoucna zařadil do svých sezónních speciálů.

KRNAP má k výročí založení i vlastní pivo

Publikováno:před 6 letyZdroj:Krkonošský deníkAutor:Jan Braun

Krkonošský národní park chystá oslavy 55. výročí založení. Již teď přichází s produktem, který jubileum připomene.

U jeho příležitosti uvařil vrchlabský pivovar Hendrych speciální várku piva, třináctku H13 KRNAP ALE, které se právě nyní dostává do restaurací a bude k zakoupení v informačních centrech Správy KRNAP. Je to světlý, svrchně kvašený speciál.

Hlavní oslavy 55 let KRNAP proběhnou 18. května ve Vrchlabí. Dopoledne bude patřit programu pro školy v KCEV Krtek, odpoledne přijde zábavný program v zahradě za historickými čtyřmi domky na náměstí Míru se skupinami Jumping Drums a Jam & Bazar. Součástí oslav bude tradiční Muzejní noc, s letošním tématem archeologie a možností vyzkoušet si práci archeologa. Vernisáží bude zahájena výstava Boleslavecká archeologie, kterou Správa KRNAP pořádá s partnerským Muzeem Ceramiki v polském Boleslawci.

Rodinný pivovar Hendrych: Necháme zákazníky hlasovat, co chtějí uvařit

Publikováno:před 8 letyZdroj:ekonom.czAutor:Petr Korbel

● Původně chtěli Hendrychovi jen vařit pivo, nyní mají ve Vrchlabí také penzion a pivní bar.
● "Od začátku jsme věděli, že chceme mít výrobu v typicky českém oboru," vzpomíná Vojtěch Hendrych.
● Proč se těší na zavedení elektronické evidence tržeb?

Spolumajiteli a jednateli jsou syn a otec Hendry­chovi. S nápadem přišel ten mladší, a to již během studií.
"O projektu našeho rodinného pivovaru jsem napsal i diplomovou práci a obhájil ji na jedničku," říká Vojtěch Hendrych, absolvent Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity. "Od čtrnácti let jsem věděl, že chci podnikat," dodává.

Rodinná tradice je ovšem mnohem delší. Dědeček a jeho bratr byli majiteli továrny na boty v Holicích. Restituce se však dědeček účastnit nechtěl. Dospěl k názoru, že společenské vlastnictví je prospěšnější. Otec Vladimír působil v energetice a nyní podniká v telekomunikacích.

Zaostřeno na: polotmavý speciál H13 z Vrchlabí

Publikováno:před 9 letyZdroj:Lidovky.czAutor:Ondřej Stratilík

Krkonošský rodinný podnik Hendrych se na pivní mapě Česka objevil v srpnu 2012. Jeho sortiment tvoří čtyři produkty - od "sklářské" osmičky až po svrchně kvašenou šestnáctku. Dnes se zaměříme na polotmavou třináctku.

Lahve vrchlabského podniku zaujmou hned při prvním pohledu. Na policích pivoték se vyjímají díky střízlivému a originálnímu designu, který se promítá nejen do etikety, ale i na zátce. A tak působí i H13. Polotmavý speciál je stejně jako ostatní piva od Hendrychů nefiltrovaný a nepasterizovaný, zdobí jej 5,5 procent alkoholu. Vzniká z vody, ječných sladů, chmelových produktů a kvasnic.

Hned po otevření z lahve vystoupí pronikavá vůně po čerstvě nadrcených zrnkách kávy, zůstává i ve sklenici během celého pití. Třináctka je mírně zakalená, barvu má čokoládově-rumovou. Tyhle odstíny chytá i načechraná pěna, jež dlouho drží vysokou hladinu. Postupně se stahuje do středu a nad pivem vytváří zátku.

V ústech speciál zaujme plnou chutí přecházející z původních kyselkavých náznaků do syrově čisté hořkosti bez vedlejších dobarvení a velmi dlouho doznívá. Říz není znatelný. Pivo se pije velmi dobře, nejdřív se jeví neškodně, s každým dalším lokem se ale odhaluje jeho síla. Třetinková lahev, z níž jsme Hendrycha pili my, se proto jeví jako ideální objem.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.02.06.2023 09:024