Historie a současnost Zámeckého pivovaru Dětenice

Historie pivovaru od 18. století
V roce 1790 byla hrabětem Clam-Gallasem postavena vedle starého sklepa budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, což způsobilo nárůst výroby piva na 1000 hl ročně. Roku 1822 nechal baron Wessenberg přistavět sladovnu. V roce 1866 v dobách pruské války, když vojsko táhlo přes Dětenice, vjel pruský generál do zámecké síně a žadonil se otevření pivovarnických sklepů pro sebe a své vojáky, pivovarprotože slyšel o vyhlášené síle dětenického piva. Baron Wessenberg mu vyhověl. Válečný generál podlehl síle piva lásky natolik, že se po celý týden nehnul z pivovaru, válka – neválka.
Poslední stavební úpravy, a to převážně na sladovně, proběhly koncem 19. století za maltézských rytířů. V této době byla výroba piva zvýšena na neuvěřitelných 8000 hl ročně. Velkopřevor maltézských rytířů kníže Othénio Lichnovský z Werdenbergu a Voštic dodával dětenické pivo na stůl samotnému císaři Františku Josefovi.
Jeho nástupce, hrabě z Hardeka, posílal pivo až do Španělska pro španělskou královnu Sofii, která se do dětenického piva zamilovala při svých pobytech na zámku v Dětenicích. Pivo ze zámeckého pivovaru v Dětenicích mělo v té době pověst šlehačky na dortu. A dokonce ještě dnes je mezi sběrateli pivních lahví nejcennější láhev s maltézským křížem z místního pivovaru.

Historie pivovaru od 20. století
V roce 1903 koupili pivovar bratři Blochové, kteří již vlastnili cukrovar. Výstav piva se dostal až 12 000 hl ročně. V roce 1927 odkoupil pivovar stavitel a podnikatel Ing. Řehák, který ho pronajal sládkovi Čeňkovi Petákovi, který pivo přímo hýčkal. Přesto se spotřeba piva rok od roku snižovala. Mladé pokolení již nešlo ve šlépějích svých pivních otců. Výstav ani zdaleka nedosahoval předválečného stavu. Pohyboval se okolo 6000 hl ročně. Jak sám Peták napsal „Snad vrátí se zas krásné časy a česká chmelovina bude perlit za třesku číší a bude dána dětem již do vínku, pak smáti se budou i sládci a budou volat: Živio!”
Podle původního receptu loupeživého rytíře pivovarArtura se v dětenickém pivovaru vařila černá dvanáctka piva lásky a také dětenická desítka. Zastoupení měl pivovar i v prvním pivovaru v Plzni na výrobu Gambrinusu, kterého se vařilo cca 2000 hl ročně.
Dětenické zámecké pivo bylo po staletí perlou mezi českými pivy. Bohužel přišel rok 1948 a s tímto rokem i doba temna pro české pivovarnictví. Začalo znárodňování a pozdější masové rušení mnoha pivovarů. Tento osud potkal i dětenický pivovar v roce 1955.
Od té doby začal pivovar chátrat a pustnul až do roku 2000, kdy ho koupili noví majitelé. Ti obnovili tradiční výrobu piva podle legendárního postupu ničemy Artura. Zároveň zrestaurovali pivovar do původního stavu.
Dnes můžete obdivovat nádherné historické sklepy, včetně památného Starého sklepa, kde byly druhotně vloženy barokní klenby a je zde dnes zřízena středověká krčma. Na vlastní oči je k vidění výroba pohádkového piva lásky, tak jak probíhala v dávných dobách.
Zdroj:Stránky Zámeckého pivovaru Dětenice, 2016


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Zámeckého pivovaru Dětenice

Kdy:dle rozpisu na stránkáchObec:DěteniceZdroj:Zámecký pivovar Dětenice

PROHLÍDKY PIVOVARU s ochutnávkou domácího dětenického piva
● Rezervace na prohlídky není nutná
● Poslední prohlídka vždy v 18 hodin
● Prohlídky se konají každou hodinu dle rozpisu
● Prohlídka pivovaru s ochutnávkou domácího piva trvá přibližně 30 minut
● Celoročně zajistíme VELKÉ skupinové prohlídky na objednávku - dle dohody
● V případě objednání balíčku s prohlídkou zámku nebo pivovaru, je pro Vás prohlídka automaticky zajištěna nezávisle na aktuální otevírací době Resortu Dětenice.

Aktualizováno: před 2 měsíci

Vsadil na středověk a vydělává

Publikováno:před 3 letyZdroj:Ekonom iHNed

Pavel Ondráček proměnil zchátralý zámek v Dětenicích v turistickou atrakci.

Pražský podnikatel v cestovním ruchu Pavel Ondráček chtěl zámek v Dětenicích původně využívat jako chalupu. Nakonec se ale do vesnice nedaleko Jičína nastěhoval a zámecký areál proměnil v dobře fungující stroj na peníze. V Dětenicích postupně vybudoval středověkou krčmu, selskou restauraci, dva hotely, pivovar. "Pravidelně pořádáme rytířské turnaje, nedávno jsme otevřeli expozici Peklo s různými typy čertů," upozorňuje Ondráček na další z řady atrakcí.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.08.2015 08:101