Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Po revoluci byla z pivovaru málem suť, teď zase září

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:Magdaléna MedkováDomažlice

Za první republiky se v Domažlicích vařil světlý ležák, který patřil k nejlepším v Čechách. V posledních letech však měšťanský pivovar chátral a radnice zvažovala, že celý areál srovná se zemí. Nakonec ho nechala zrekonstruovat a nemovitosti vrátila historickou podobu z 19. století. Dnes je v obří budově pivnice, restaurace, městská knihovna nebo komunitní centrum.

Od léta jsou v interiéru navíc dvě výstavy, které mapují historii pivovaru a život na česko-německém pomezí. "Expozice klade otázky a je na nás, jak si na ně odpovíme. Protože žádné jednoznačné a stoprocentní odpovědi se nedočkáme. Máme tu také celou řadu interaktivních prvků, děti se tu prostřednictvím hry seznamují s historií Chodska," říká domažlický starosta Zdeněk Novák.

Město Domažlice přihlásilo budovu do soutěže Má vlast cestami proměn, kterou pořádá spolek Cestami proměn ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. O vítězi rozhodne veřejnost formou hlasování. Do soutěže stále přibývají další rekonstrukce, z nichž v příštím roce vznikne celostátní výstava.

Podívejte se, jak se ruina v Domažlicích proměnila na důstojné společenské místo.

Matouš Ruml prozradil 3 nej seriálu Hořký svět: Skvělí herci, děj a pivovarnictví

Publikováno:před rokemZdroj:Prima ŽenyAutor:Zuzana Schneidewind

V hlavních rolích Matouš Ruml, Berenika Kohoutová, Eva Holubová, Bolek Polívka, Jakub Štáfek nebo Václav Kopta. Slavné herce spojil dohromady humorný i poetický seriál o životě s pivem Hořký svět, vyprávějící o dvojici nepravděpodobných hrdinů, kteří se na zelené louce pokoušejí rozjet pivovar. Jeho premiéra začíná ve středu 31. srpna ve 20:15 na Primě a už nyní si přečtěte, o čem Hořký svět bude.

„Hořký svět má v první řadě skvělé herecké obsazení, tím určitě nemyslím jen sebe (usmívá se), ale měl jsem kolem sebe skvělé kolegy, což je to zásadní,“ předesílá Matouš Ruml (36) k osmidílné programové novince televize Prima.

K žánru série představitel hlavní role Štěpána Berky redakci Prima Ženy prozrazuje: „Je to trochu jiný typ seriálu, než se možná čeká. Nejde vysloveně o komediální seriál. Podle mě je to vztahový seriál a do toho se řeší výroba piva, takže si myslím, že lidé se i hodně dozvědí, co znamená vařit pivo a co obnáší vést malý pivovar,“ láká ke sledování Hořkého světa herec, který rád vzpomíná i na samotné natáčení. „Pro mě osobně mělo přidanou hodnotu, že jsem měl kolem sebe skvělé kolegy. Navíc i ta dějová linka byla zajímavá, měl jsem tam skutečně co hrát, ale více nyní nechci prozrazovat,“ dodává tajemně.

Děj seriálu Hořký svět
Příběh Hořkého světa je zasazen do malebného Posázaví, kde v archaickém městysu Rataje nad Sázavou žije s rodinou Štěpán Berka (Matouš Ruml). Na prahu čtyřicítky přijde o dobře placenou práci v bance. Místo povýšení, které očekává, dostane padáka a stane se z něj muž v domácnosti i otec malého Honzíka (Nathanael Ruml) na plný úvazek. „Štěpán je předobraz spousty mužů. Ve svém životě dosáhl určité pozice. Má ženu, dítě, stálou práci a nepřemýšlí, zda je šťastný. Pracuje v bance, kde ho to moc nebaví, se svojí ženou se mají rádi. Pak mu ale zemře otec, přijde o práci a najednou se probudí. Zjistí, že by se svým životem mohl něco udělat, ale nezačne moc dobře. Chytne se tak po svém piva a rozjede se jízda,“ popisuje svoji seriálovou úlohu Matouš Ruml.

Manželka Veronika (Berenika Kohoutová) pracuje v nemocnici jako vrchní sestra a nakládá si tolik služeb, že to v jednu chvíli přestane stíhat a dojde jí s manželem trpělivost. „Je to velmi praktická a racionální žena, láska k muži ji ale přiměje k tomu, aby se časem přidala na jeho stranu. Líbí se mi na ní, že není jen chladná zdravotní sestra, ale ve finále si k tomu pivu najde cestu. Nebude samozřejmě přímočará, párkrát odbočí, ale nakonec to dobře dopadne,“ slibuje Kohoutová.

Štěpán se tak rozhodne najít smysl života, práci a získat zpátky rodinu, která se mu hned na začátku rozpadne. Proto se s pomocí ztroskotaného sládka Bolka (Bolek Polívka) pokusí rozjet rodinný minipivovar, který zdědí s bratrem Michalem (Jakub Štáfek) po otci.

Příběh pivovaru odhalí i rodinné tajemství
S tím ale nesouhlasí Štěpánova matka Hana (Eva Holubová) a pokouší se svou polovinu pivovaru prodat. Štěpán se snaží kupce odradit a nakonec přesvědčí své kamarády, aby se k němu přidali a stali se jeho spoluvlastníky. Štěpán s Bolkem jim slíbí, že do roka mohou vyhrát Pivní festival, kde je první cena spojena s finančním bonusem, a tím pádem se podíly zhodnotí. Pivovar dostává půjčku a začne procházet rekonstrukcí. Do toho se v pivovaru objeví i Tereza (Barbora Černá), dcera Bolka, která má ale o svého otce alkoholika strach. Moc dobře si pamatuje na dětství, které bylo plné otcových alkoholových eskapád. Nakonec ale na spolupráci kývne a začne oběma v pivovaru pomáhat.

Herci seriálu Hořký svět
V osmidílném seriálu se můžete těšit na Matouše Rumla, Bereniku Kohoutovou, Jakuba Štáfka, Boleslava Polívku, Evu Holubovou, Barboru Černou, Petra Lněničku, Zuzanu Stavnou, Václava Koptu, Tomáše Měcháčka, Jana Hájka a mnoho dalších. Seriál Hořký svět sledujte od 31. srpna každou středu ve 20:15 na Primě.

Nejlepší bock na světě vaří Samson

Publikováno:před rokemZdroj:České nápojeSamson

Pivovar Samson letos slaví na poli mezinárodních degustačních soutěží velkolepý úspěch! Pivo Samson BOCK bylo na londýnském klání World Beer Awards 2022 oceněno jako vůbec nejlepší ležák typu BOCK na světě. V Londýně vyhrála i další čtyři piva z produkce Pivovaru Samson, šesté ocenění si pak nejstarší českobudějovický pivovar veze ze sousedního Německa, konkrétně z mnichovské soutěže European Beer Star 2022. Pivovar Samson tak navazuje na úspěchy z předešlých let.

V Londýně již Pivovar Samson dobře znají z předešlých let, na mezinárodním klání totiž boduje od doby, kdy celá výrobní část prošla modernizací, a to již po šesté v řadě. Na své úspěchy z minulých ročníků navázala Samson ležák jedenáctka, Nachmelený ležák i Samson BOCK. Samson BOCK si navíc opět triumfoval a stejně jako před čtyřmi lety získal ocenění celosvětový titul World’s Best Lager Bock.

„Ocenění pro Samson BOCK si velice vážíme. Tento typ piva pochází původně z Německa, kde má velikou tradici a porazit německou konkurenci pro nás má obzvláště velikou váhu. Pivo typu BOCK se v našem pivovaru již dříve vařilo, inspiraci k naší receptuře jsme našli v 124 let staré knize, kterou naši předkové vydali u příležitosti tehdejšího výročí 100 let od založení našeho pivovaru. I tehdy mělo pivo veliký ohlas mezi tuzemskými i zahraničními zákazníky,“ říká generální ředitel Pivovaru Samson Daniel Dřevikovský.

V Anglii zazářil pivovar i s nejnovějším přírůstkem rodiny Samson, Pitem za studena chmeleným, které získalo bronzovou medaili v kategorii českých nealkoholických piv. Bronz si odnesl i ležák Samson v kategorii klasických českých ležáků, stříbrnou medaili pak Nachmelený ležák v kategorii nachmelený český ležák. Jako nejlepší český tmavý ležák v kategorii Country Winners byl oceněn Samson tmavý. Z bavorského Mnichova, který je doslova pivní metropolí, si Samson veze medaili bronzovou za svou světlou výčepní desítku.

„Máme radost, a to obrovskou. Jsem hrdý na práci všech našich zaměstnanců, kteří se každý den zasazují, aby se budějčáci mohli těšit z toho, že naše pivo dělá opět slávu po světě tak jako v dobách našich předchůdců. Naši zaměstnanci svou práci dělají s láskou, a i to se zajisté odráží na kvalitě všech piv z naší produkce,“ doplňuje Dřevikovský.

World Beer Awards i European Beer Star jsou mezinárodně uznávané prestižní degustační soutěže, které vybírají ta nejlepší piva v nejrůznějších kategoriích. Patří k absolutní špičce pivních evropských klání. O výsledcích obou soutěží rozhoduje odborná porota, jejíž členové z celého světa jsou kapacitami ve svém oboru.

Téměř všechna vítězná piva si mohou obyvatelé Českých Budějovic nyní navíc vychutnat v nově otevřené letní pivovarské zahradě, která vyrostla přímo v areálu pivovaru. Zahrada svým stylem připomíná letní občanskou plovárnu z 30. let. K pivu si návštěvníci mohou dát tradiční české chuťovky jako například nakládaný hermelín, utopenec, párky či olomoucké tvarůžky, vybrané večery zde probíhají i hudební vystoupení.

Největším lákadlem je ale samozřejmě čerstvé pivo stáčené přímo z Pivovaru Samson. „Například nefiltr se ráno stočí do sudů a odpoledne se naráží. Chuti takového správně ošetřeného a čerstvého piva se máloco vyrovná,“ říká hlavní sládek Pivovaru Samson Radim Lavička. Právě nefiltr se nyní těší velké oblibě všech návštěvníků. S koncem léta a uzavřením pivovarské zahrady si budou moci nefiltrovaný Samson lidé nadále užít v restauraci Vatikán na českobudějovické Lannově třídě. Ta nově nabízí též piva z produkce Pivovaru Samson.

Pivní turisté ochutnávají a poznávají nová místa i v Pardubickém kraji

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Milena Potůčková

Češi jsou od pradávna národem pivařů, už ve středověku bylo ostatně právo várečné jedním z nejvýznamnějších. Kromě několika velkých pivovarů je u nás ale daleko větší množství těch malých, takzvaných minipivovarů. Pivo se tam vaří v poměrně malých várkách, většinou 300 až 1000 litrů. Zásadní rozdíl je v tom, že jsou to piva živá, tedy nepasterovaná.

Do těchto minipivovarů jezdí lidé nejen za dobrým pivem, ale často pojmou výlet i jako příležitost poznat nové místo. Vyvinula se jakási pivní turistika. Minipivovarů totiž v posledních letech vzniklo poměrně dost.

Ochutnávku i s exkurzí do minipivovaru nabízí například Měšťanský pivovar Kujebák ve Vysokém Mýtě. Jeho majitel Milan Mandík ale upozorňuje, že pro nahlédnutí do provozu je ale potřeba se předem objednat. Víceméně stejně to je i ve Veselce v Litomyšli.

Piva z Veselky získala i řadu ocenění. „V pivních soutěžích snad nejde ani tak o to, jestli pivo chutná, nebo nechutná, v zásadě všechna piva v té nabídce jsou dobrá. Ale na začátku zkrátka vypadnou ty vzorky, které jsou nezajímavé. Naopak postupují piva, která porotu něčím zaujmou, ať už je to chuť, nebo třeba vůně,” vysvětluje sládek a majitel pivovar Veselka Jiří Kohák.

Rozkvět minipivovarů
Minipivovary zažívaly těžké časy v době covidu, restaurace a hospody byly zavřené, provozy tedy byly závislé hlavně na prodeji v PET lahvích. Za zmínku jistě ale stojí, že zatímco řada podniků bojovala o svoji existenci a některé možná zvažovaly i svůj konec, jeden pivovar v létě roku 2020 vznikl. Sládek Mikuláš Vích tehdy začal vařit v Chrudimi v pivovaru Loutkář. „Byla to shoda náhod, ten projekt běžel už rok, všechno bylo připravené, už to vlastně nešlo zastavit,“ vzpomíná Mikuláš Vích.

V Chrudimi najdete minipivovary dokonce dva. Kromě Loutkáře také Filištín. Tamní sládek Vojtěch Kudrnáč říká, že si pivo vařil nejdřív doma, a že v podstatě i dnes je jeho pivovar takové velké domovarnictví.

Kromě zmíněných minipivovarů můžete ochutnat nejrůznější pivní speciály například v Dolních Ředicích v pivovaru Mordýř, ve Vysokém Mýtě v pivovaru Mejto nebo třeba v Medlešicích.

V Česku hrozí nedostatek piva. Přestává se vyrábět, není oxid uhličitý ani sklo

Publikováno:před rokemZdroj:AAzdraví.czAutor:Tereza Vávrová

Špatné zprávy stále neberou konce. Jak se ukazuje, současná doba a zřejmě i příští roky je symbolizována neustálým nedostatkem něčeho. Ať už to jsou stavební materiály, čipy, plyn nebo cokoliv jiného, na co si vzpomenete. Poměrně hravě může začít chybět skutečně ledacos.

Výroba hapruje
To je dáno tím, že dosud svět fungoval velmi propojeně a každý dělal to, v čem je nejlepší a nejefektivnější. To se teď však začíná rychle měnit a jednotlivé státy si pod sebe stahují všechno možné, což však vede nejen k neefektivní výrobě, ale také i nejrůznějším výpadkům

V příštích týdnech a měsících se zřejmě velkým “hitem” stane skutečnost, že se nedostává oxidu uhličitého. Ten je potřebný k celé řadě výrobních činností, avšak Čechy bude nejvíce zajímat, že je klíčový pro výrobu piva, kterému dodává chuť a říz.

Ve Spojených státech amerických už pivovary omezují činnost a zastavují výrobu právě proto, že se nedostává oxidu uhličitého. Místní továrny mají totiž velké výpadky. Tento problém se pomalu dostává i do Evropy.

Jak to bude se sklem
Nejde přitom o jedinou komplikaci, kterou musí pivovarníci řešit. Kromě obligátních vysokých cen energií, které na ně mohutně dopadají, je tu ještě rostoucí cena ječmene nebo hliníku.

Kritická se ukazuje být rovněž situace ve sklářství. Některé sklárny už hlásí, že přestávají vyrábět, protože si jednoduše nemohou dovolit energie. To může ohrozit produkci skleněných lahví, ve kterých se pivo prodává. Navíc, když sklářská pec jednou vyhasne, je velmi nákladné ji znovu nahodit.

Cena piva půjde nahoru. Zdraží Budvar, Plzeňský Prazdroj i Primátor

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:ČTK

Kvůli nárůstu cen energií bude zdražovat pivo i pivovar Budějovický Budvar či náchodský pivovar Primátor, který se profiluje jako výrobce speciálních piv. Uvedli to zástupci pivovarů. Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, oznámil, že od 1. října zdražuje většinu produktů zhruba o osm procent, v průměru o 1,70 koruny na půllitru. Budvar oznámí nové ceny na začátku podzimu, Primátor nyní situaci analyzuje. Kvůli růstu cen energií zdraží také Pivovary Staropramen. Od 1. září většinu sudových piv o 5,4 procenta a od 1. října zdraží i balené pivo o 5,9 procenta.

„Za Budějovický Budvar mohu potvrdit, že budeme zdražovat i my. Důvodem je nárůst cen energií, kdy v současné chvíli hovoříme o čtyřnásobku původní ceny. Zároveň pro tuto chvíli nevíme, jaká bude cena surovin v rámci letošní sklizně. O nových cenách budeme informovat začátkem podzimu,“ sdělila manažerka komunikace Budvaru Barbora Dědinová.

Ředitel Budvaru Petr Dvořák již v červnu řekl, že letos exportním zákazníkům již zdražili o pět až sedm procent. „Máme velký impact (dopad) na úrovni vstupů, nárůst ceny elektřiny je o 300 procent, to jsou pro nás desítky milionů. To stejné je u ceny plechovek, ceny lahví, kartonáže, obalového materiálu a energií,“ uvedl.

Kvůli růstu cen energií a také ztrátě ruského trhu předpokládá Budvar, který má asi 670 zaměstnanců, letos nižší zisk než loni. Loni Budvar zvýšil zisk před zdaněním o 13,6 procenta na 422,5 milionu korun, a dosáhl tak nejlepšího výsledku za posledních 20 let.

O zdražení svých produktů kvůli prudce rostoucím nákladům na energie i obaly uvažuje také náchodský pivovar Primátor. Podle ředitele pivovaru Petra Kaluži nyní situaci analyzují. „Zdražení se nevyhneme, zatím nepracujeme s konkrétním termínem. Budeme se snažit být co nejvíce konkurenceschopnými. Nyní nedovedu říci o kolik zdražíme,“ řekl Kaluža.

Primátor, v němž pracuje asi 90 lidí, má ve výrobním portfoliu 17 druhů piv. K tomu přidává několik sezonních speciálů. Patří tak k pivovarům s nejširší nabídkou v českém pivovarnictví.

Ke zdražení sáhne také Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, který zdraží od 1. října většinu produktů zhruba o osm procent, v průměru o 1,70 Kč na půllitru. Změny se týkají balených i čepovaných piv. Uvedli to hostinští a ochodní řetězce a informaci potvrdil také mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj jsou důvodem zdražení piva především prudce rostoucí náklady na energie i obaly v posledních měsících.

„Jde v průměru o osm procent, přičemž inflace, tedy meziroční růst spotřebitelských cen, přesáhla v červnu i červenci hranici 17 procent,“ uvedl Kovář. Podle něj se pivovar, stejně jako celá tuzemská ekonomika potýká s trvalým a v posledních měsících výrazně akcelerujícím růstem cen vstupů, které tvoří podstatnou část jeho nákladů ve výrobě a distribuci.

„K nejvyššímu nárůstu došlo u elektřiny a plynu. Rostly i ceny pohonných hmot a materiálů pro výrobu obalů, jako je sklo a hliník. Stejně tak prudce zdražují vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám bezplatně poskytuje,“ uvedl mluvčí. K cenové úpravě podle něj Prazdroj přistupuje, aby dokázal i v budoucnu garantovat nejvyšší kvalitu piv i služeb, a také proto, aby mohl investovat do nových produktů a inovací ve výrobě.

Velkolepý Den Starobrna se ponese v duchu oslav 150. narozenin pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Pivovar StarobrnoAutor:Martina Kavková, PRStarobrno

Po několikaleté pauze způsobené epidemií covidu se návštěvníci konečně dočkají! V sobotu 3. září v pravé poledne se otevřenou brány pivovaru Starobrno dokořán. Tradiční Den Starobrna, konaný vždy o první zářijové sobotě, letos bude opravdu velkolepý: vždyť pivovar na Starém Brně slaví významné jubileum, přesně 150 let od svého založení. Celý den se tak ponese ve slavnostním duchu. Vstupné se neplatí a pivo bude stát pouhých patnáct korun za jeden „škopek“.

Pivovar Starobrno coby pořadatel nic neponechal náhodě a celou akci připravuje dlouhé měsíce. Uskuteční se zde i slavnostní křest knihy „150 let historie pivovaru Starobrno“, výpravné publikace mapující dějiny pivovaru s dobovými fotografiemi (na hlavním pódiu od 18:30 hodin). Kniha se bude na místě i prodávat za výhodnou cenu 150 korun.

Ke Dni Starobrna neodmyslitelně patří i vystoupení předních českých kapel, ze kterých si vyberou všechny věkové kategorie. Letos se podařilo zajistit koncert legendární skupiny Olympic (14:00 – 15:00 hodin), dále zahrají Support Lesbiens (od 17:30 do 18:30 hodin) a populární Ben Cristovao (od 19:30 do 20:30 hodin).

Opravdovým lákadlem budou exkurze do pivovaru. Obvyklé prohlídky, na které byli návštěvníci zvyklí z předchozích let, totiž nahradí historické exkurze na místa, kam se jindy nechodí, například do labyrintu sklepení, bývalé spilky či generálního ředitelství. Na místě přitom budou lidé svědky „živých obrazů“ v podání herců Městského divadla Brno. Rezervace bude probíhat při vstupu do pivovaru. Herci budou asistovat i u focení ve fotokoutku, který pořadatel pojal rovněž historicky. Na místě dokonce bude k zapůjčení dobový oděv a rekvizity. Za exkurze a focení se nic neplatí.

Pro zájemce, kteří se chtějí o pivu dozvědět co nejvíce, bude připravena Extra hořká pivní škola. Její název odkazuje na poslední novinku z portfolia pivovaru, extra hořký a čtyřikrát chmelený ležák Starobrno Bitr. Pivní školou všechny provedou starobrněnští sládci. Rezervace přímo na místě u hostesek, jeden běh pivní školy pojme až 30 lidí. Všichni frekventanti školy se taky budou učit pivo čepovat a na závěr si tak naplní svůj škopek piva, který si vychutnají v odpočinkové zóně.

K tradičnímu programu Dne Starobrna patří i křest dresu hokejového klubu Kometa a autogramiáda hráčů. Hokejoví srdcaři si tak jistě rádi přijdou pro podpis na startu nové extraligové sezony (od 15:30 do 17:00 hodin).

Mnozí návštěvníci se určitě těší i na oblíbené soutěže. Letos na ně čeká soutěž Lovec piv o jedinečné ceny.

Na úplný závěr dne rozzáří nebe nad Starobrnem ohňostroj, kterým nabitý program ve 22:00 hodin definitivně skončí.

Prazdroj zdraží čepovaná i balená piva o osm procent

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTKPrazdroj

Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj zdražuje od října většinu svých piv v průměru o osm procent. To znamená v přepočtu na půllitr zvýšení ceny zhruba o 1,70 Kč. Zdražení postihne balená i čepovaná piva.

Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Kováře jsou důvodem zdražení piva především prudce rostoucí náklady na energie i obaly v posledních měsících.

„Jde v průměru o osm procent, přičemž inflace, tedy meziroční růst spotřebitelských cen, přesáhla v červnu i červenci hranici 17 procent,“ uvedl Kovář. Podle něj se pivovar, stejně jako celá tuzemská ekonomika potýká s trvalým a v posledních měsících výrazně akcelerujícím růstem cen vstupů, které tvoří podstatnou část jeho nákladů ve výrobě a distribuci.

„K nejvyššímu nárůstu došlo u energií – elektřiny a plynu. Rostly i ceny pohonných hmot a materiálů pro výrobu obalů (sklo, hliník). Stejně tak prudce zdražují vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám bezplatně poskytuje,“ dodal tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje.

K cenové úpravě Prazdroj přistupuje, aby dokázal i v budoucnu garantovat tu nejvyšší kvalitu svých piv i dalších služeb, včetně vysoké péče o českou pivní kulturu. A rovněž proto, aby dokázal investovat do nových produktů a inovací ve výrobě.

Prazdroj zdražoval už letos v dubnu čepovaná piva v průměru o jednu korunu na půllitru. Šlo o všechny značky, tedy Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell v sudech a tancích. Ceny lahvového a plechovkového piva se nezměnily. Už tehdy to pivovar vysvětloval růstem nákladů na energie, obaly a suroviny v předchozích měsících.

Na podzimní růst cen upozorňovali už v předstihu i zástupci minipivovarů. Například prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich předpovídal největší nárůst až po sklizni chmelu. „Jednoznačně dojde ke zdražení ještě do konce roku, a to podle toho, jak budou končit původní ceny v nákladech. Ceny vstupů totiž rostou podstatě více, než roste inflace,“ uvedl už dříve Voldřich.

Ke zdražování pravděpodobně přistoupily či přistoupí i další pivovary, ať ty velké či malé. Rodinný pivovar Bernard připouští, že konkurence však není jediným ukazatelem, který cenu jejich piva ovlivňuje. „Sledujeme vývoj na trhu, situaci průběžně vyhodnocujeme a podle toho budeme případně reagovat,“ připustil tiskový mluvčí Radek Tulis.

Také Staropramen čelí výraznému růstu vstupních nákladů či energií. „Bohužel jsme byli nuceni přistoupit k úpravě cen u většiny našich sudových a tankových piv a to od 1. září. V průměru se ceny navýší o 5,4 procenta. Úprava se bude týkat také baleného piva,“ doplňuje manažerka komunikace a tisková mluvčí Staropramenu Denisa Mylbachrová a dodává, že od 1. října pak dojde k navýšení cen v průměru o 5,9 procenta.

„K tomuto kroku přistupujeme vždy po důkladné analýze a v nejmenší možné míře, abychom minimalizovali dopad na naše obchodní partnery a potažmo i konzumenty,“ říká.

Pivovary Holba, Litovel a Zubr ze společnosti Pivovary CZ Group upraví ceny svých produktů k 1.10. 2022. „V souvislosti s dramatickým nárůstem cen vstupů, zejména energií a surovin, jsme nuceni od října tohoto roku upravit ceny. Při plošné úpravě cen zohledňujeme jednotlivé druhy výrobků a balení, ale s konkrétními změnami chceme nejprve seznámit naše obchodní partnery,“ říká Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti PCZG Group.

Na Radegast dni se slavnostně připíjelo, zápolilo za výčepem a létalo nad pivovarem

Publikováno:před rokemZdroj:Pivovar RadegastAutor:Zdeněk Kovář, PRRadegast

Do areálu Pivovaru Radegast v Nošovicích konečně po vynucené „koronavirové pauze“ zavítali fanoušci skvělého piva a kvalitní hudby. Návštěvníkům tradiční akce Radegast den zahrála legendární kapela Nazareth, pivovarští nadšenci si prohlédli v pivovaru novou varnu a plechovkou linku a česko-slovenský souboj výčepních byl napínavý až do konce.

Radegast den se zase konečně uskutečnil v areálu Pivovaru Radegast v Nošovicích. „Díky všem, kteří za námi do Radegastu zavítali. Všechny nás potěšilo, že náš nošovický areál zase ožil touto tradiční pivovarskou akcí a že jsme si společně symbolicky přiťukli k odložené oslavě 50. výročí pivovaru,“ uvádí Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast.

Bohatý hudební program přinesl pestré zážitky od písničkářky Kaczi přes skupiny Mig 21 a Buty až po legendární Nazareth. Na prohlídku pivovaru vyrazily stovky lidí. K vidění byla nová varna
i plechovková linka s centrálním skladem. Velký zájem byl také o školu čepování piva Radegast.

Poutavou podívanou nabídla soutěž v čepování piva mezi českými a slovenskými výčepními. Hořký souboj za výčepem nakonec vyhrála česká zástupkyně Veronika Menšíková z Olomouce (Morgan's restaurant). Hlavní pivní menu na slavnostech zastupovaly Radegast Ryze Hořká 12, Radegast Rázná 10 nebo Radegast Ratar.

V areálu akce probíhala autogramiáda hokejistů Třince. Byly zde také oznámeny výsledky letošního grantového programu Radegast lidem. Pořádně rušno bylo i v Adrenalin parku, kde se kromě hořkých výzev pro opravdové chlapy předvedli i nejlepší dřevorubci. „Obrovské nadšení pak sklidil Radegast Zipline. Více než 100metrový skluz na laně nad pivovarským areálem byl pro lidi neopakovatelným zážitkem,“ doplňuje Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.

Kozel dobývá rumunský trh, daří se ale i jiným pivům

Publikováno:před rokemZdroj:Kurzy.czVelké Popovice

Pivovar Ursus letos v květnu uvedl na rumunský trh pivo Kozel a zároveň spustil masivní reklamní kampaň na tuto značku. Vedle Staropramenu, který se v Rumunsku prodává více než deset let, jde o další úspěch českého pivovarnictví.

K uvedení Kozla na rumunský trh byla na několika místech v Bukurešti postavena impozantní, 15 metrů vysoká dřevěná socha tohoto zvířete. Byl také spuštěn razantní reklamní koncept, který jednoznačně odkazuje na Českou republiku. Dočkal velkého zájmu médií, například stanic PRO TV, Antena 1 a dalších.

Rumunská veřejnost byla obeznámena s faktem, že Kozel je nejoblíbenějším pivem v kategorii tmavých piv v Česku. Značka přináší pro rumunský trh neobvyklé řezané pivo. Kozel se zároveň stal hlavním sponzorem největšího festivalu elektronické hudby v Rumunsku Untold, který během čtyř srpnových dní obvykle navštíví více než 300 tisíc lidí.

Pivovary Ursus jsou největším výrobcem piva v Rumunsku. V současné době vlastní společnost tři pivovary: v Brašově, Buzău a Temešváru a minipivovar v Kluž-Napoca. Od roku 2017 je pivovar Ursus součástí společnosti Asahi Europe & International. Do portfolia pivovaru patří značky Ursus, Timi?oreana, Ciuca?, Peroni Nastro Azzuro, Asahi Super Dry, Grolsch, Azuga, Stefanus spolu se značkou cideru Kingswood a konečně Pilsner Urquell.

Licenční „vlajková loď“
Pilsner Urquell vzhledem ke specifičnosti českého domácího vaření nemůže v prodaném množství konkurovat ostatním pivům, proto pivovary Ursus vsadily na sice česku značku – jako symbol kvality – nicméně vařenou v Rumunsku. Z důvodu dostupnosti a českého image je pro pivovar „vlajkovou lodí“ produktů nikoliv Pilsner Urquell, ale právě Kozel. Představitel Ursusu o tom informoval při osobním jednání. Podle informací Ursusu předstihl Kozel v prodeji konkurenční Staropramen, který je na rumunském trhu od roku 2011.

Staropramen je vyráběn na základě licence Pivovary Staropramen v továrně Bergenbier S.A. v Ploiesti, tato společnost je od roku 2012 součástí skupiny Molson Coors Central Europe. Rovněž Staropramen je na rumunském trhu poměrně vidět, mimo jiné díky charakteristickým slunečníkům.

Česko je díky reklamě na Kozel i pivu samotnému v Rumunsko dobře propagováno. Představitelé pivovarů Ursus potvrdili, že mají velký zájem o užší spolupráci se zastupitelským úřadem. Jedním z možných témat je například plánování účasti nejvýznamnějším potravinářském veletrhuv Rumunsku, kterým je International Food Fair Indagra ve dnech 26.-30. 10. 2022. V případě zájmu o bližší informace kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.04.2024 08:1610.651/10.651