Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Nový džbánek na pivo Bernard podle sto let staré předlohy

Publikováno:před 4 letyZdroj:FeedIT.czBernard

Na počátku „znovuzrození“ prvorepublikového půllitru byl dárek od kamaráda.
„Byl to člověk ze staré školy, pracovitý, pečlivý. A byl to rovný, poctivý chlap,“ vzpomíná slovenský horolezec Zoltán Demján na svého dědu Karola Maiera. Zoltán, pokořitel několika himálajských osmitisícovek, po svém dědovi, prvorepublikovém bankovním úředníkovi, zdědil krásný ručně dělaný skleněný půllitr. „Když mi Standa Bernard přivezl ochutnat pivo, oplatil jsem radost a džbánek po dědovi jsem mu daroval.“

Tak začala cesta k nové sklenici na pivo Bernard. „Nápad, že bychom podle toho pěkného džbánku mohli udělat novou sklenici na naše pivo, přišel ihned,“ vzpomněl na okamžik inspirace spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard.

„Vznikl zcela originální a na trhu unikátní džbánek na pivo blížící se uměleckému artefaktu. Osobně mám nejlepší pocit nejen z dokonalé optiky, ale především z decentního embosovaného loga, které na rozdíl od mnohdy složitých reklamních potisků působí elegantně, až aristokraticky,“ řekl přední český designér Rony Plesl, kterého Rodinný pivovar Bernard oslovil ke spolupráci.

Jméno podle původního majitele
Nový džbánek pivovaru Bernard dostal jméno po původním majiteli předlohy – Karol Maier. „Džbánek má krásný, čistý, soudkovitý tvar. Je to bytelný ale elegantní půllitr, pořádný kus kvalitně zpracovaného skla, skvěle pasuje k vyvážené chuti a plnosti našich piv,“ hodnotí novinku Stanislav Bernard.

Zadavatel, designér a výrobce se společně museli vypořádat s mnoha technickými problémy. Bylo nutné kompletně přetvořit konstrukci původního vzoru, který byl vyroben ručně a foukáním, dnes se sklo v sériích lisuje. „Přestože se jedná o redesign sto let starého vzoru, zrodil se prakticky zcela nový džbánek,“ dodal Rony Plesl. Výrobu zajištuje firma Sahm.

Z nových sklenic Karol Maier bude možné se napít v hospodách a restauracích s pivem Bernard. Ke koupi jsou v e-shopu a značkových prodejnách, k dostání jsou sklenice o objemu 0,5 litru a 0,3 litru.

Budvar posílí kvůli blížícímu se brexitu zásoby piva v Británii

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jakub BartošBudvar

Firmy v Jihočeském kraji doufají, že se před 1. lednem podaří vyjednat podmínky brexitu. V opačném případě by se jim vývoz zboží prodražil.

Pivo z Budějovického Budvaru pijí Britové v Leedsu, Bristolu, Glasgow, Londýně a dalších městech. Vedení národního pivovaru z jihu Čech teď ale řeší, jak svůj ležák na ostrovy posílat po 1. lednu 2021, kdy nastane brexit. Dohoda s Evropskou unií se totiž zatím nerýsuje a pokud se nezdaří, některým firmám to zkomplikuje vývoz zboží.

Pro pivovar je to podstatné. Velká Británie je pro Budějovický Budvar jednou z pěti nejdůležitějších exportních zemí. Reakcí na nejistotu situaci by mělo být posilování skladů.

„Počítáme s tím, že po dohodě s naší dceřinou společností v Británii budeme tvořit určitou pojistnou zásobu,“ uvedla Renata Pánková, obchodní ředitelka Budvaru pro mezinárodní trhy.

Podle ní teď Budvar do Británie neposílá tankové pivo. Nemůže za to brexit, ale koronavirus.

„Nevyvážíme z důvodů souvisejících s covidem-19. Omezení provozu restaurací způsobilo pokles prodeje piva v hospodách obecně. Nevíme v tuto chvíli s jistotou, zda hrozí, že se pivo zkazí. Nejprve si interně zanalyzujeme rizika, možnosti řešení a podle toho se rozhodneme,“ sdělila Pánková.

I přestože zatím není jasné, co bude brexit pro pivovary znamenat, ten českobudějovický výrazné obavy nemá. „Celou situaci monitorujeme, a zatím máme předběžné informace z celní správy, že by Velká Británie po odchodu z Evropské unie neměla uplatňovat clo na pivo,“ upřesnila Pánková.

Brexitu se věnuje i výroční zpráva pivovaru z roku 2019. „Problematika volného obchodu s Velkou Británií v kontextu cel a daní se významně dotýká i našeho podniku, proto pečlivě sledujeme dění kolem brexitu. Ve Velké Británii máme dceřinou společnost, prostřednictvím které realizujeme prodej zhruba 60 tisíc hektolitrů našeho piva,“ stojí v dokumentu.

Kromě Budvaru sleduje vývoj situace i holding Koh-i-noor. Zboží tam posílá tužkárna i firma Gama působící ve farmaceutickém průmyslu. Kromě jiného na ostrovy vyváží přes 40 milionů jednorázových pipet.

„V případě brexitu bez dohody hrozí cla ve výši 6,5 procenta a s tím spojené vícenáklady na dopravu a pochopitelně i spousta papírování. Na začátku se pak dá očekávat velké zpoždění dodávek a je otázka, jak dlouho by tento stav trval. S tím souvisí i riziko preference zboží z Asie z důvodu příznivějších cen,“ zhodnotil majitel Vlastislav Bříza.

„Jsme vděční, že jsme v EU“
Podle něj by pro Gamu takový stav představoval riziko zdražení a zpoždění importu klíčových materiálů vyráběných ve Velké Británii, které jsou nezbytné pro finální výrobu v České republice.

„Dočasným řešením by bylo robustní předzásobení a pomoc zákazníkovi formou slevy. Velikost předzásobení je ale zároveň limitovaná velikostí skladových prostor, finančními možnosti a pochopitelně i expirací výrobku,“ dodal Bříza.

Na ostrovy vyváží v menším množství i českobudějovická firma Tomket, která v Číně vyrábí pneumatiky. Pro ni ale tento trh tvoří jen několik procent z celkového obratu.

„Snad bude brexit s dohodou. Tak přemýšlí i většina lidí ve Velké Británii. Doufají, že nakonec dohoda bude, protože následky bez ní by byly ohromné. Významným způsobem by to ovlivnilo zejména denní dodávky,“ okomentoval zakladatel firmy Radek Grill.

„Řešením je zasílání přímo z výrobních závodů, které máme mimo Evropskou unii, ale je to pro nás změna distribučního modelu, na kterou nejsme připraveni. Jsme vděční, že jsme v EU, a zejména dnes si uvědomujeme, jaká je to výhoda. Nečeká se na hranicích v kolonách, zboží proudí rychleji a zákazník má díky velké konkurenci nižší ceny,“ dodal.

V jednotkách procent má zakázky ve Velké Británii i strojírenská firma Motor Jikov z Českých Budějovic. „V poslední době se navíc objem obchodů spíše snižuje. Nicméně při započtení podílu našich odběratelů, kteří následně své výrobky dodávají do Velké Británie, může jít již o významnou část naší produkce, a to 10 až 15 procent. V těchto případech ale nejsme přímým dodavatelem do Británie, nemusíme tedy řešit problémy s dovozem či clem,“ reagoval generální ředitel Miroslav Dvořák.

Zákazníci, kterým Motor Jikov dodává zboží, již před několika měsíci přesunuli své sklady a adresy do jiných zemí právě kvůli obavám z brexitu.

„Takže místo do Británie teď třeba dodáváme do Nizozemí. Jedná se o globální společnosti, které bez ohledu na nejistý politický vývoj již přijaly opatření. Z pohledu dovozu se snažíme nákupy řešit jinde, je to průběžně dlouhodobá činnost a brexit ji pouze podporuje,“ přidal Dvořák, podle kterého je nyní větším problémem covid-19.

Výrobu zatím omezilo 20 minipivovarů, podle svazu přichází krize

Publikováno:před 4 letyZdroj:České novinyAutor:ČTK

Dočasně zavřelo nebo výrazně omezilo výrobu zhruba 20 minipivovarů, majitelskou strukturu pak změnilo od nástupu pandemie koronaviru zhruba 30 těchto podniků. ČTK to sdělil prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Zatím se tak nepotvrdil jeho jarní odhad, podle kterého mělo změnit majitele nebo zavřít 40 procent z českých malých pivních producentů. V ČR bylo před příchodem pandemie kolem 500 minipivovarů. Krize ale podle něj teprve přichází.

"Krize v centrech turistických měst teprve nastává. Rezervy se vyčerpaly, státní pomoc nefunguje a propad tržeb stále trvá. Například centrum Prahy je na 15 až 20 procentech obvyklých příjmů v tomto období. Omezování otvírací doby tuto situaci jenom prohloubí, ale i bez něj by to nebylo o moc lepší. Dokud tady nebudou turisté a dokud budou vystrašení Češi sedět doma, tak se nic nezmění," uvedl prezident svazu. Omezení oslav nebo zrušení firemních večírků je pak podle něj už jenom hřebíkem do rakve české hospody.

Jména pivovarů, které musely kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirem zavřít, ale odmítl ČTK sdělit.

Restaurace a bary budou muset od čtvrtka své prostory zavírat ve 22:00, v platnosti má být opatření dva týdny. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes potvrdil již v úterý avizované omezení, podrobnosti zveřejní na webu ministerstva. Pod vlivem alkoholu v restauracích a barech jsou lidé více v kontaktu a nedodržují rozestupy, řekl. Další mimořádná opatření se budou týkat kadeřnictví a holičství. Nebudou zavřená, ale dostanou další pokyny pro provoz.

Studenti z Mendelovy univerzity mají vlastní pivo. Dvanáctku Mendelbier

Publikováno:před 4 letyZdroj:Brněnský deníkAutor:Petra ŠebkováMoravia

Na začátku semestru a nového akademického roku přivítali na Mendelově univerzitě studenty speciálním pivem. Uvařili ho v pivovaru Moravia, který s univerzitou spolupracuje. Na jeho přípravě se podílel i bývalý student univerzity Jan Grmela, který je vrchním sládkem skupiny Czech Craft Beers.

Recepturu nového piva dozoroval vedoucí Ústavu technologie potravin na Agronomické fakultě MENDELU Tomáš Gregor. Pivo je podle něj zajímavé přidáním žitného sladu. „Ten dodává pivu chlebnatou chuť, která podporuje výbornou pitelnost. Mendel se proslavil křížením hrachů, my jeho vědeckou činnost svým způsobem napodobujeme kombinováním různých druhů sladů," vysvětlil Gregor.

Nejen studenti budou moci pivo ochutnat v několika brněnských restauracích. Další várka speciálního zlatého moku se bude vařit podle zájmu.

Na univerzitě se dá umění přípravy piva také studovat. Už několik let tam vychovávají budoucí sládky, kteří mají k dispozici i zkušební pivovar.

Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o půl miliardy

Publikováno:před 4 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTKVysoký Chlumec

Pivovary Lobkowicz Group (PLG) žaluje o téměř 21 milionů eur (přibližně 566 milionů Kč) britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15.cz, který ve středu o případu informoval, pivovary ručily za firmu Renergy, která skupině Chayton nesplatila dluh. Českou pivovarnickou skupinu ovládá čínská společnost CITIC Europe Holdings. Ta tvrdí, že záruky vystavil v roce 2012 tehdejší ředitel PLG Zdeněk Radil v rozporu se zákonem.

Žalobu na Pivovary Lobkowicz Group a její dceřiné společnosti podala ke krajskému soudu v Praze britská Chayton Capital prostřednictvím společnosti Chayton Sava. „Jedná se o plnění v souvislosti s investicí PLG v Polsku,“ řekl webu E15.cz ředitel Chayton Capital Jaromír Peklo.

Podle serveru šlo o investici do polského pivovaru Fuhrmann, kterou řídil bývalý šéf PLG Radil. Realizovat ji měl přes firmu Renergy, za niž se zaručila PLG a její pivovary. Renergy však peníze skupině Chayton Capital nevrátila, ačkoliv jí to před rokem nařídil soud. Britští investoři se proto obrátili na PLG coby na ručitele.

Podle současného majitele pivovarnické skupiny, čínské společnosti CITIC, nejde o klasický obchodní spor. „Podle našeho přesvědčení se jedná o trestný čin podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku,“ řekla E15 ředitelka public relations CITIC Europe Holding Silvie Špryňarová.

„Údajné záruky vystavené za PLG panem Zdeňkem Radilem, který se dnes skrývá před spravedlností, byly v roce 2012 vystaveny v rozporu se zákonem,“ dodala mluvčí. CITIC zároveň upozorňuje, že záruky nebyly zachyceny v účetnictví PLG, a to ani v době, kdy se s akciemi obchodovalo na pražské burze.

Spor mezi společnostmi Chayton Capital a PLG řeší kromě české justice i soudy v Polsku a na Kypru. Podle Špryňarové skupina Chayton podala deset podnětů k polským soudům. „K dnešnímu dni jich bylo polskými soudy osm rozhodnuto ve prospěch společnosti PLG a zamítnuto,“ řekla Špryňarová serveru E15.cz. Podle Pekla však šlo pouze o formální rozhodnutí, která se netýkala postaty sporu.

Skupinu PLG tvoří pivovary v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod. V roce 2018 se PLG propadly do ztráty 455,1 milionu korun po předchozím zisku 81,3 milionu korun z roku 2017. Roční výstav PLG je kolem 1,3 milionu hektolitrů, uvádí skupina na svém webu.

Pivní stezky Východních Čech

Publikováno:před 4 letyZdroj:Hitrádio Černá Hora

Krkonošská pivní stezka
Na té se za zlatavým mokem projdete horskou krajinou zhruba 30 kilometrů. Vede z pivovaru Trautenberk přes Portášky a Růžohorky do Peckého pivovaru, pak přes Richtrovy boudy, Výrovku a Chalupu na rozcestí do pivovaru Fries. Odtud pak přes Strážné do pivovaru Medvěd. Když se vám podaří pivo všude vypít, dostanete razítko a za všech pět razítek pak v cílovém pivovaru dostanete otvírák jako malý dárek.

Podorlická pivní cyklostezka
Nabízí cyklistům 3 trasy různé délky a náročnosti. Ta nejdelší má 49 km a je zároveň nejdelší pivní cyklostezkou v celých čechách. Cestou poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce, a Potštejnu. Pro pěší, klidně i s kočárky, je pak ideální stezka o délce 3,5 kilometru. Ta vede převážně po asfaltových a štěrkových cestách od Městského Podorlického pivovaru v Rychnově nad Kněžnou do letoviska Studánka. Procházku po stezce můžete spojit s exkurzí pivovaru, zahrát si cestou minigolf, nebo se stavit v lanovém parku.

Samson potřetí v řadě na stupních vítězů

Publikováno:před 4 letyZdroj:Pivovar SamsonAutor:Anna Řeháková, PRSamson

Samson obhájil další vítězství na prestižní světové degustační soutěži World Beer Awards v Londýně. Speciál SAMSON BOCK si odnesl stříbrnou medaili v kategorii ležák typu „Bock“. Navázal tak na loňská vítězství, kdy si z Anglie odvezl medaile hned čtyři – zlatou opět v kategorii ležák typu „Bock“ se speciálem BOCK, zlatou za nejlepší tmavý ležák i za nejlepší nealkoholické pivo České republiky a bronz v kategorii světlý ležák českého typu. Rok předtím to byly medaile dvě – zlatá a stříbrná. Opakovaný úspěch je zejména v nynější komplikované době pro pivovar radostnou událostí.

World Beer Awards (WBA) je celosvětově uznávaná mezinárodní degustační soutěž, ve které se potkávají piva z celého světa. Do poroty usedají pouze největší kapacity oboru, a proto patří ke špičce světových pivních klání.

Pivní speciály se nyní těší velké oblibě. Proto sládci oprášili recepturu speciálu BOCK ze staré historické knížky, která byla kdysi vydána ke stému výročí Pivovaru Samson. Ukázalo se, že navázat na tradici se vyplatí.

„Dbáme na vysokou kvalitu a těší nás, že si toho opakovaně všímají i pivní znalci za hranicemi České republiky. Jsme hrdí, že jsme uspěli i na mezinárodním poli. Samson sází na kvalitu a také na tradiční receptury. Modernizace pivovaru a um našich lidí jsou klíčové ingredience pro to, abychom se dlouhodobě drželi na špici českého pivovarnictví,“ dodává generální ředitel Pivovar Samson Daniel Dřevikovský.

V Londýně už piva z Pivovaru Samson dobře znají. V roce 2018 zde pivovar získal ocenění za nejlepší ležák českého typu vzniklý v České republice. Úspěšné bylo i nealkoholické Pito, které získalo stříbrnou medaili. Loni byl Samson ještě úspěšnější, kdy zazářil opět se svým speciálem SAMSON BOCK v kategorii ležák typu „Bock“ a odnesl si celosvětový titul World’s Best Lager Bock. Zlaté medaile obdržel také v kategoriích nejlepší tmavý ležák a nejlepší nealkoholické pivo České republiky. Bronzová medaile padla v kategorii světlý ležák českého typu.

„BOCK má svůj říz. Vsadili jsme na tradici a na prvotřídní suroviny. Už druhé vítězství tohoto piva jen dokazuje, že naši lidé odvádějí kontinuálně skvělou práci,“ říká sládek Pivovaru Samson, Radim Lavička.

Letos se v soutěži Pivovar Samson předvedl v novém kabátě. Koncem minulého roku totiž českobudějovické pivní portfolio prošlo obměnou a piva získala nové etikety. Vedení vsadilo na jednoduchost a styl doplněný bílým pozadím, hrdla oceněných piv hrdě ukazují své londýnské medaile.
„Stejně jako všechny pivovary, i Samson prožívá krušný rok kvůli pandemii COVID-19. Zareagovali jsme rychle a efektivně, omezili jsme výrobu sudového piva a posílili výrobu piva lahvového, což se ukázalo jako dobrý krok. Díky tomu jsme nemuseli vylévat pivo takzvaně na kanál,“ říká generální ředitel Daniel Dřevikovský.

Pivovar Samson, a.s. patří do portfolia Belgicko-brazilské společnosti AB InBev, která je největším světovým výrobcem piva. Mezi další značky tohoto koncernu patří například Stella Artois, Corona, Leffe či Beck´s. Samson je nejstarším českobudějovickým pivovarem a své místo původu hrdě prezentuje i na svých nových etiketách. Díky investicím AB InBev patří Samson do první ligy světových piv. Stabilně vysokou kvalitu produkce Pivovaru Samson dokazují mnohá ocenění i z dalších prestižních degustačních soutěží. Čelní příčky ve svých kategoriích získal Samson nejen opakovaně v Londýně na World Beer Awards, ale ceny si dále přivezl z Austrálie (Australian International Beer Awards), Belgie (Brussels Beer Challenge) a soutěží Pivo České republiky či z degustací českých pivních znalců v rámci První pivní extraligy.

Architekti pro Vyškov navrhli funkční minipivovar i gastronomické centrum

Publikováno:před 4 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jakub DostálVyškov

Plány na využití areálu vyškovského pivovaru představili autoři generalu vyškovského zámku. V jeho nejstarší části doporučili zachování původní funkce v podobě menšího pivovaru s doplněním v podobě kulturně-gastronomického zařízení.

Architekti zohlednili dřívější spojení pivovarnických prostor se zámkem. Zástupci města v současnosti usilují o převedení uzavřeného pivovaru do vlastnictví města, mají za sebou už první jednání na ministerstvu zemědělství. „Město s areálem jako takovým nemělo nikdy nic společného. Rozkládá se nicméně na strategickém místě a k městu jednoznačně patří. Pochopitelně nám jeho další osud není lhostejný,“ vysvětlil vyškovský starosta Karel Jurka.

Pivovar je ve městě uzavřený už dva roky kvůli soudnímu sporu, který se podle posledních informací chýlí ke konci. Po obnově vaření piva je mezi místními poptávka. „Mám sice jinou oblíbenou pivní značku, vyškovské pivo však k Vyškovu prostě patří. Je velká škoda, že v době, kdy je po produkci malých pivovarů a lokálních potravin rostoucí poptávka, je ten náš nevyužitý,“ sdělila před časem Rovnosti Eva Kalivodová z Vyškova.

Veřejnost rozhodne o rozdělení 100 000 korun. Podpořit může místní projekty

Publikováno:před 4 letyZdroj:Pivovar RadegastAutor:Ondřej Coufal, PRRadegast

Pivovar Radegast pomáhá i v roce 2020 tam, kde je doma. V 19. ročníku programu Radegast lidem rozdělil mezi osm projektů v regionu částku téměř 2 miliony korun. Do konce září 2020 ještě probíhá veřejné hlasování o bonusovou částku 100 000 korun, která navíc pomůže vybraným místním projektům.

Všech osm projektů, které letos grantový program Radegast lidem podpořil, usiluje také o mimořádné prémie ve výši 50 tisíc, 30 tisíc a 20 tisíc korun. „Peníze navíc obdrží projekty, které získají na www.radegastlidem.cz nejvíce hlasů od veřejnosti. Lidé tak mohou sami vyjádřit podporu projektům, které je zajímají. Hlasování o bonusových prémiích probíhá až do 30. září 2020,“ říká Ivo Kaňák, manažer pivovaru Radegast.

Grantovou podporu obdržel Sbor dobrovolných hasičů ze Starého Zubří, který bude zvelebovat další část Stezky na Pivčánky, včetně vysazování stromů nebo vybudování vodní nádrže. ČSOP Salamandr se zaměří na péči o cenné horské louky v Beskydech, zejména na radhošťském hřebeni. Pravidelnou péčí chtějí zlepšit stav luk a vrátit na ně kdysi běžné druhy bylin a hmyzu.

Projekt Dešťovka pro Skalku má za cíl vybudovat technické zařízení na akumulaci a využívání dešťové vody na turistické chatě Skalka v Mostech u Jablunkova. Využívat dešťovou vodu pro nové sociální zařízení chce také turistická chata na beskydském vrcholu Ostrý. Dojde tím tak ke značné úspoře pitné vody.

Vytvořit zázemí pro komunitu lidí, které spojí vzdělávací, hravý a funkční naučný prostor o chovu včel, je cílem projektu Včelí kopeček. Spolek Faunapark chce zase společně s dobrovolníky zachránit stodolu Faunaparku, do které zatéká a hrozí její zničení. Díky tomu by se zde opět mohly konat lokální setkání a přednášky.

Spolek W-Klubík chce podpořit komunitní život a spolupráci mezi generacemi. Vybudování atraktivního zázemí z maringotky umožní pořádat akce pro veřejnost se zvláštním zaměřením na rodiny a seniory. Spolek Tichánek chce pozvednout veřejný prostor v obci Tichá. Díky penězům z grantového programu zde vybudují odpočinkové a relaxační místo nejen pro obyvatele, ale i turisty či cyklisty.

Grantový program Radegast lidem dlouhodobě podporuje péči o přírodní bohatství a ochranu životního prostředí v Beskydech a okolí. „Pivovar Radegast nepolevuje v podpoře ani v těchto složitých dobách. Za dobu trvání grantového programu jsme již rozdělili skoro 40 milionů korun. Letos jsme se více zaměřili na komunitní život a jeho podporu, abychom pomohli oživit veřejný prostor a zapojit lidi do sousedských aktivit,“ říká Ivo Kaňák, manažer pivovaru Radegast.
Projekty, které postoupily do veřejného hlasování:
● Dešťovka pro Skalku (Spolek Skalka Mosty u Jablunkova, z. s.)
● Kvetoucí horské louky (ČSOP Salamandr)
● Odpočinkové a relaxační místo pro občany a turisty v obci Tichá (Tichánek, z. s.)
● Stezka na Pivčánky (SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Staré Zubří)
● Trocha romantiky oživí místní zvyky (W–Klubík, z. s.)
● Včelí kopeček – vytvoření komunitního vzdělávacího místa chovu včel (Přátelé Beskyd)
● Využití dešťové vody pro nové sociální zařízení turistické chaty Ostrý (Klub českých turistů)
● Zachraňme stodolu Faunaparku (Spolek pro Faunapark)

Tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář je médiím k dispozici
na těchto kontaktech: mobil: +420 735 189 368, email: zdenek.kovar@asahibeer.cz.

František Šámal povede pivovarníky další tři roky

Publikováno:před 4 letyZdroj:Naše vodaAutor:ČTK

České pivovarníky další tři roky povede František Šámal (68), který počtvrté obhájil post předsedy svazu, zvolen tak byl popáté. ČTK to dnes oznámili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Obměnilo se předsednictvo, kde zasedl například šéf Budějovického Budvaru Petr Dvořák. Místopředsednický post obhájil Roman Havlík z Pivovaru Svijany. Šámal dříve působil v Pivovarech Staropramen. Do svazu budou moci vstoupit i menší výrobci piva.

Kromě Dvořáka bude v nově předsednictvu ředitel Pivovaru Samson Daniel Dřevikovský, výrobní ředitel Pivovarů Lobkowicz Group Jiří Faměra, ředitel logistiky a konstroly MPS Přerov Antonín Chytil a předseda představenstva Bohemia Hop Zdeněk Rosa. Zůstala v něm také Pavlína Kalousová z Plzeňského Prazdroje, Milan Schramm z Heinekenu ČR, Josef Vávra z Rodinného pivovaru Bernard, Richard Paulů ze Sladoven Soufflet ČR a Václav Dušánek z Českomoravských sladoven.

“Nové předsednictvo má před sebou složitý úkol zajistit pivovarství a sladařství příznivé podmínky pro podnikání, zabránit přílišné regulaci a udržet sektor mezi klenoty české ekonomiky. Věřím, že se nám to společně podaří, ale bude hodně záležet na tom, jakým způsobem bude vláda reagovat na současný vývoj pandemie. Jakékoliv další zavírání ekonomiky a omezování (nejen) gastronomie má na náš sektor velmi negativní dopady,” uvedl Šámal.

Svazová valná hromada také schválila úpravu stanov, která umožní členství menším pivovarům a sladovnám, které se doposud nemohly stát členy z důvodů minimálních limitů produkce. Nově mohou vstoupit do svazu prostřednictvím institutu kolektivního členství. Neformálním sdružením výrobců, kteří u piva dosáhnou výroby alespoň 20.000 hl ročně a u sladu alespoň 500 tun, se umožní, aby se rozhodování o svazu účastnili jako jeden člen s odpovídajícími například hlasovacími právy. Valná hromada také schválila nového člena svazu, Pivovar Libertas ze středočeských Úval.

“Když opomeneme posledních šest měsíců, má za sebou pivovarský sektor několik úspěšných let, kdy se nám dařilo jak v domácí produkci, tak v exportu. První pololetí letošního roku bylo naopak obdobím nejtěžším, kdy jsme společně zachraňovali, co šlo,” dodal Šámal.

Kompletní složení nového předsednictva (na období 2020-2023):

Zástupci velkých pivovarů:
Ing. Petr Dvořák, Budějovický Budvar, n.p.
Mgr. Pavlína Kalousová, Plzeňský Prazdroj, a.s.
Ing. Milan Schramm, Heineken Česká republika, a.s.
Ing. František Šámal, Pivovary Staropramen, s.r.o.

Zástupci středních pivovarů:
Ing. Jiří Faměra, Pivovary Lobkowicz Group, a. s.
Ing. Roman Havlík, Pivovar Svijany, a.s.
Ing. Antonín Chytil, PMS Přerov, a.s.

Zástupci malých pivovarů:
Ing. Daniel Dřevikovský, Pivovar Samson, a.s.
Ing. Josef Vávra, Rodinný pivovar Bernard, a.s.

Zástupce velkých sladoven:
Ing. Richard Paulů, Sladovny Soufflet ČR, a.s.

Zástupce malých sladoven:
Ing. Václav Dušánek, Českomoravské sladovny, a.s.

Zástupce přispívajících členů:
Mgr. Zdeněk Rosa BA, Bohemia Hop a.s.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.23.04.2024 05:2110.655/10.655