Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Pivovary platí novou tvář českých hospod

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Veronika Bělohlávková

Restaurace a hospody se již dva roky pohybují na hraně finančních možností. Plánované rekonstrukce nebo modernizace tak mnohdy jejich provozovatelé přesouvají na neurčito. Poslední dobou proto čím dál častěji využívají finanční pomoci velkých pivovarů.

Je to něco za něco. Pivovar pomůže přestavbou nebo rekonstrukcí, vybavením interiéru a instalací reklamních poutačů. Výměnou za to se provozovatel zaváže k pravidelnému odběru daného množství piva a dalších nápojů pivovaru.

Belgické řádové sestry začaly vařit pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:iRozhlas.czAutor:ČTK

Řádové sestry z kláštera v belgické vísce Maredret se pustily do podnikání, které bylo po staletí doménou mnichů. Dvacetičlenná ženská benediktinská komunita, jejíž tradice sahá do roku 1893, se totiž před pěti lety rozhodla, že se spojí se sládky, aby začali vařit pivo odrážející historii a hodnoty kláštera. Z jeho prodeje chtějí benediktinky získat peníze na nejnutnější opravy kláštera, píše agentura Reuters.

Po téměř třech letech spolupráce s rodinným pivovarem John Martin šlo letos v létě do prodeje pivo jantarové barvy nazvané Maredret Altus, při jehož výrobě se používá hřebíček a kuličky jalovce. Druhým produktem je Maredret Triplus, což je světlé pivo typu blond s koriandrem a šalvějí.

„Jsou dobrá pro zdraví, pomáhají trávení,“ vychvaluje piva sestra Gertruda. „Všem sestrám pivo chutná, vždyť jsme v Belgii,“ dodává. O nedělích si každá z nich vychutnává jednu láhev.

Jde o piva, při jejichž výrobě se používá pšenice špalda, o které se ve svých textech z 11. století zmiňuje už svatá Hildegarda z Bingenu, zakladatelka a představená benediktinského kláštera v Německu. Jejími spisy o léčitelství se sestry z Maredret inspirovaly a v receptuře použily byliny, které běžně rostou v jejich zahradě.

Pod hlavičkou kláštera Maredret se v současnosti vyrábí 300 000 lahví piva ročně, v příštích letech pivovar John Martin počítá se zvýšením produkce až na tři miliony lahví za rok. Kromě Belgie se tato piva nyní prodávají v Itálii a ve Španělsku.

Klášterní piva jsou v Belgii běžnou věcí, ale doposud šlo o spolupráci sládků s mužskými řády. Klášter Maredret leží nedaleko mužského benediktinského kláštera Maredsous, pro který pivo vaří pivovar Duvel Moortgat. Sestra Gertruda ujišťuje, že moky z jejího kláštera si s pivy z Maredsous nekonkurují, podle ní se doplňují.

Budvar zdraží od ledna sudové pivo zhruba o tři procenta

Publikováno:před 2 letyZdroj:Budějcká DrbnaBudvar

Budějovický Budvar zdraží od ledna příštího roku sudové pivo zhruba o tři procenta. V prvním čtvrtletí roku 2022 zdraží i balené pivo. Řekla to PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Půllitr piva zdraží zhruba o padesát haléřů. Příčinou jsou rostoucí náklady, které u některých komodit stoupají až o stovky procent, řekl obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

„Budeme od ledna roku 2022 zdražovat sudové pivo, a to zhruba o tři procenta. A balené pivo pak plánujeme zdražovat v průběhu prvního kvartálu příštího roku,“ uvedla PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Pivovar v majetku státu již letos postupně zdražoval pivo exportním zákazníkům.

Cena za půllitr piva stoupne podle Kubína zhruba o padesát haléřů. Hlavním důvodem, proč národní pivovar zdraží, jsou rostoucí náklady. „Myslím, že neřeknu vůbec nic objevného: jsou to náklady spojené s výrobou a především distribucí piva. Bohužel růst energií a nákladů - ať už na mzdové prostředky nebo na přepravu - nás nutí k tomu, že musíme sáhnout k té úpravě. Některé náklady rostou dokonce ve stovkách procent, některé v jednotkách. Udělali jsme si kalkulaci a vyšlo nám, že tuto úpravu musíme udělat. V zásadě je to růst o náklady,“ řekl obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy korun
Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. V říjnu to řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar podle ředitele svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy korun, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy.

Od letošního 1. října zdražil v průměru o tři procenta největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Dotklo se to většiny výrobků, v průměru stoupla cena o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se to týkalo také čepovaných piv. Staropramen zvýšil ceny 1. července. Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), zdražil od 1. listopadu půllitr sudového piva o korunu. O zdražení lahvového vyjednává s řetězci.

Budvar se 670 zaměstnanci loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy korun, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

To je něco pro pivaře! Chladicí trubice na pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:TechSvětAutor:newatlas.com

Nic nedokáže završit celodenní dobrodružství tak jako ledově vychlazené pivo, ale pokud toto dobrodružství končí na jiném místě v divočině, než začalo, může být obtížné udržet pivo studené a čerstvé. Společnost GSI Outdoors tento problém řeší pomocí vakuově izolované chladicí trubice s dvojitou stěnou, která je navržena tak, aby jste na sebe mohli naskládat dvě plechovky a udržet je vychlazené po celou dobu cesty, informuje portál newatlas.com.

Trubice je navržena speciálně pro dvě plechovky piva, limonády, perlivé vody nebo jiného nápoje dle výběru. Poskytuje izolační bariéru, která udrží tyto dvě plechovky studené až 18 hodin. Plechovky samozřejmě musí být na začátku studené, nejlépe vytažené přímo z lednice nebo chladicího boxu naplněného ledem.

Chladicí box je určen pro aktivity, jako je například putování s batohem, kdy je nepraktické nebo nemožné nosit s sebou větší chladicí box plný tajícího ledu. Je také ideální pro přenášení pár vychlazených piv po golfovém golfovém hřišti.

Nerezový chladicí box 2 Can Cooler Stack má rozměry, které se snadno vejdou do batohů. Obsahuje odnímatelný popruh pro lepší uchopení a snadnější přenášení v ruce. Šroubovací víko udržuje obsah uvnitř v bezpečí.

Tohle je prostě produkt, který by se v Česku mnohým přes léto náramně hodil.

Stanislav Bernard: Štěstí není v penězích, ale v mezilidských vztazích

Publikováno:před 2 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Hela DvořákováBernard

Osoba Stanislava Bernarda je od začátku 90. let spojená s pivovarem v Humpolci. Se svými společníky tam vybudoval značku, která má velmi dobrý zvuk i ve světě.

„Když jsme kupovali ten pivovar, říkal jsem si, jestli to zvládneme, budeme vydělávat, tak budeme šťastni. Dneska se tomu směju. Je dobré mít nějaké peníze, ale pravé štěstí je v lidských vztazích, lidské blízkosti,“ řekl Stanislav Bernard Hele Dvořákové v Dobrém dopoledni.

Pivovary velmi silně zasáhla covidová krize. „Chystali jsme krizové scénáře, počítali jsme. Pak se objevily nápady. Našli jsme Jirku Syrovátku a podařilo se začít vyrábět pivní pálenku. Máme také čokoládu s vlastní značkou, používáme slad a chmel.“

Pivovar v Humpolci stojí na stále stejném místě. Aktuálně se rozrostl o návštěvnické centrum, které se podaří otevřít v příštím roce na jaře. Stanislav Bernard mluvil také o smělém projektu visutých zahrad nad střechami pivovaru. O tom si poslechněte v přiloženém audiu.

Budvar zdraží sudové pivo zhruba o tři pct, postupně zdraží i balené

Publikováno:před 2 letyZdroj:České novinyAutor:ČTKBudvar

Budějovický Budvar zdraží od ledna příštího roku sudové pivo zhruba o tři procenta. V prvním čtvrtletí roku 2022 zdraží i balené pivo. ČTK to dnes řekla PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Půllitr piva zdraží zhruba o padesát haléřů. Příčinou jsou rostoucí náklady, které u některých komodit stoupají až o stovky procent, řekl dnes ČTK obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

"Budeme od ledna roku 2022 zdražovat sudové pivo, a to zhruba o tři procenta. A balené pivo pak plánujeme zdražovat v průběhu prvního kvartálu příštího roku," řekla Ježková. Pivovar v majetku státu již letos postupně zdražoval pivo exportním zákazníkům.

Cena za půllitr piva stoupne podle Kubína zhruba o padesát haléřů. Hlavním důvodem, proč národní pivovar zdraží, jsou rostoucí náklady. "Myslím, že neřeknu vůbec nic objevného: jsou to náklady spojené s výrobou a především distribucí piva. Bohužel růst energií a nákladů - ať už na mzdové prostředky nebo na přepravu - nás nutí k tomu, že musíme sáhnout k té úpravě. Některé náklady rostou dokonce ve stovkách procent, některé v jednotkách. Udělali jsme si kalkulaci a vyšlo nám, že tuto úpravu musíme udělat. V zásadě je to růst o náklady," řekl Kubín.

Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. ČTK to již v říjnu řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar podle ředitele svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy Kč, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy.

Od letošního 1. října zdražil v průměru o tři procenta největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Dotklo se to většiny výrobků, v průměru stoupla cena o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se to týkalo také čepovaných piv. Staropramen zvýšil ceny 1. července. Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), zdražil od 1. listopadu půllitr sudového piva o korunu. O zdražení lahvového vyjednává s řetězci.

Budvar se 670 zaměstnanci loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

Pivovar Litovel láká lidí do hospod na nový hořký ležák

Publikováno:před 2 letyZdroj:Pivovar LitovelAutor:Jitka Shin, PRLitovel

Pivovar Litovel si pro všechny milovníky zlatavého moku připravil na Vánoce novinku, Sváteční hořký ležák 11%.
„Takto výrazně hořký speciál jsme letos uvařili poprvé, chtěli jsme na vánoční svátky představit typ piva, které v naší stálé nabídce lidé nenajdou. Světlý Sváteční hořký ležák 11% má hořkost 32 jednotek IBU, přesto má harmonicky sladěnou chuť s vyšším řízem. Voní po čerstvě načesaném chmelu a má krásně medově zlatou barvu,“ popisuje sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Na čepu vybraných restaurací je ležák od začátku prosince až do vyprodání zásob. Pivovar Litovel doufá, že díky novince pomůže do restaurací a hospod přilákat pivaře, kterých v souvislosti s pandemií a různými omezeními v posledním roce a půl ubylo. „Snažíme se našim hospodským co nejvíce pomoci, abychom společně s nimi mohli ukázat, že právě v hospodách najdou ta nejzajímavější a nejlépe načepovaná piva, tedy ten nejlepší pivařský zážitek,“ doplňuje litovelský sládek.

Zabijačková oslava v srdci Uh. Hradiště

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDobrýDen.czOrlovna

Vepřové speciality je nejlepší spláchnout dobrým pivem. To platilo také v sobotu pro všechny návštěvníky letní zahrádky restaurace v samém srdci Uherského Hradiště. Degustace pravých zabijačkových specialit se střídala s prohlídkami Minipivovaru Orlovna a výkladem sládka Jaroslava Horehledě.

Právě tento staroměstský rodák, sládek a osm let majitel Pivovaru Hrádek ve Slavičíně se na jaře roku 2021 rozhodl vařit pěnivý mok v samém srdci Slovácka.

„Tento region mě natolik oslovuje, že jsem tu chtěl otisknout svoji stopu a vytvořit místní produkt,“ prozradil Jaroslav Horehleď, který bydlí v Šumicích. „Při vzpomínkách na mé mládí trávené v restauracích Koruna a Liďák se vyrýsovala myšlenka, že by to mohl být pivovar.“

A tak na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti začal vařit čtyři druhy piva. Desítku s nostalgickým názvem Liďák, jedenáctku Orel navazující na tradici orlovny, dvanáctku Fešák a přednedávnem i polotmavý 13% vánoční speciál.

„Pivo musí být především dobré, kvalitně filtrované a hlavně českého charakteru. Taková piva mají lidé rádi od velkých pivovarů, takže ho budou pít i od nás,“ myslí si Horehleď, který mezi svým pivem uvařeným v Hrádku nebo na Orlovně nevidí výrazný rozdíl. „Jak říkám: Dva je víc jak jedna,“ poznamenal s úsměvem.

Vždyť každý den, brzy ráno, vyráží vařit pivo do Slavičína, večer zase vaří v Uh. Hradišti. I když objemově pětkrát více na okraji města v Bílých Karpatech než v srdci Slovácka, přesto se místní milovníci pěnivého moku mohou těšit na 1 800 hektolitrů za rok.

Výsledek jeho práce z Minipivovaru Orlovna už třičtvrtě roku můžete ochutnat v několika hospodách a pivotékách v Uh. Hradišti, ve Zlíně a v prodejně v Uherském Brodě. Další místa najdete na na www.minipivovar-orlovna.cz

Pivo ze Slovácka tvoří jednu z ingrediencí jídelního menu na Orlovně, kde se pivo vaří i prodává. „Provozovat restauraci v této době je čiré dobrodružství, proto Orlovnu otevřeme až po rekonstrukci a v příhodnou dobu,“ tvrdí sládek.

Pivovary v kraji připravily sváteční ležáky

Publikováno:před 2 letyZdroj:Olomoucká Drbna

Pivovary v Olomouckém kraji v závěru roku zpestřily svoji nabídku vánočními pivními speciály, které uvařily v omezeném množství. Speciální piva jsou k dostání ve vybraných restauracích a v některých prodejnách. Pivovary si pochvalují poptávku po vánočních speciálech, jejichž produkci v posledních letech postupně zvyšovaly.

Například přerovský Pivovar Zubr u příležitosti adventu a vánočních svátků letos uvařil 1400 hektolitrů čtrnáctistupňového speciálu Zubr Maxxim, v roce 2013 ho připravil 1000 hektolitrů.

Pivo Maxxim je uvařeno dle tradiční receptury klasickým výrobním postupem. V ležáckých tancích zraje 90 dnů. Zhruba polovina z tohoto množství zamíří v sudech do restaurací a druhá část je stočena do lahví. "Zubr Maxxim uzavírá každoročně naši edici pivních speciálů. Skvěle se hodí do chladnějšího zimního období, kdy lidé preferují silnější a plná piva," řekla ředitelka a sládková Pivovaru Zubr Nataša Rousková.

Pivovar Holba z Hanušovic na Šumpersku na závěr roku připravil zastudena chmelený sváteční ležák, který se vyznačuje výraznou hořkostí. "Holbu Sváteční horský ležák dochmelujeme zastudena. Tím docílíme zvýraznění vůně chmelu. Perfektně se tak podtrhne chmelové aroma a ležák, který má značně vysokou intenzitu hořkosti s drsnějším charakterem a dlouhým dozníváním, se díky tomu příjemně zjemní," sdělil sládek Pivovaru Holba Luděk Reichl. Sváteční horský ležák si lidé mohou objednat na čepu v hospodách a restauracích, k dostání je také v několika variantách balení.

Závěr roku na pivním trhu je každoročně charakteristický zvýšeným zájmem zákazníků především o silnější a dražší piva, které před Vánoci do nabídky zařazuje většina tuzemských pivovarů. Jde o ležáky a speciály, které si Češi o svátcích dopřávají ve výrazně větší míře než jindy. Zejména pro velké pivovary jsou proto Vánoce druhou prodejní špičkou roku po létě, kdy je poptávka po pivu nejvyšší.

Pivovary Holba, Litovel a Zubr patří do skupiny Pivovary CZ Group, jejíž celkový roční výstav piva činí zhruba 700 000 hektolitrů. Téměř třetina produkce skupiny směřuje na zahraniční trhy. Trojice pivovarů vyváží například na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska, Itálie, Finska, Švédska, Litvy, Estonska či Ruska.

Budvar uvařil tradiční Požehnaný ležák, darem ho dostane i papež

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Lukáš MarekBudvar

Budějovický Budvar dodržel tradici a uvařil várku Požehnaného ležáku. O druhém adventním víkendu ho slavnostně představili v českobudějovické restauraci Masné krámy.

Čepování se při slavnostním momentu chopil také ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák. Letos pivovar stočil sto sudů a více než dva tisíce 0,75litrových lahví.

Za každou věnuje Budvar sto korun Diecézní charitě České Budějovice, stejně tak předá pivovar i výtěžek z čepovaného piva této speciální várky.

Požehnaný ležák uvařili podle stejné receptury jako světlý ležák značky Budweiser Budvar. Zájemci ho mohou ochutnat až do Vánoc v Masných krámech a ve stánku svatého Mikuláše u stejnojmenné katedrály v krajském městě.

„Je pro nás už milou předvánoční tradicí. Jsem rád, že můžeme i letos společnými silami pomoci potřebným přímo v Českých Budějovicích. Děkuji všem, kteří se na projektu podílejí,“ uvedl ředitel Dvořák.

Speciální várka budějovického piva také opět zamíří do Vatikánu jako dar Svatému otci papeži Františkovi.

„Budeme vděční všem, kteří se do akce zapojí a pivo si za dobrým účelem koupí. Věříme, že i přes současnou složitou situaci bude prodej úspěšný a my z výtěžku budeme moci zafinancovat naše dobrovolnické aktivity především u dětí, nemocných a seniorů,“ řekl Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.04.2024 13:0710.647/10.647