Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Pivovary sázejí na plechovky. Chtějí do prodeje investovat stamiliony

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:Miroslav Petr

Stamilionovými investicemi se výrobci piva snaží oživit prodeje a také zlepšit možnosti exportu. Humpoleckému Bernardu jsou už malé zdi pivovaru. Pivovar, stojící jen několik desítek metrů od centrálního náměstí, proto expanduje na okraj města.

Pivovarští už hledají pozemky, na kterých doslova na zelené louce postaví novou stáčírnu. Jen letos se mají investice vyšplhat ke 130 milionům korun. Stejně jako loni, kdy Bernard stavěl nové ležácké tanky nebo kompletní novou technologii pro vaření spodně kvašeného piva Bohemian Ale.

Celkové investice českých pivovarů do rozšíření produkce jsou ale letos mnohonásobně větší. Přesahují miliardu korun.

Masivní investiční boom pivovarů má za cíl přilákat víc lidí do hospod, na druhé straně také zvýšit odbyt baleného, především plechovkového piva. Celý pivní domácí trh mírně klesá, s ním i největší hráči. Stamilionovými investicemi se proto pivovarníci snaží oživit prodeje, ale také zlepšit možnosti exportu, který jediný v posledních letech vylepšuje pivovarům bilanci.

Navíc – domácí pivní trh se v poslední době výrazně mění, lidé žádají víc novinek a pestřejší nabídku. A na nová piva je zas leckde třeba nová technologie, nové stáčecí linky.

Staropramen modernizoval stáčecí linku
„Každá inovace a budování kvality vyžadují také nemalé finanční prostředky. V našem případě přesouváme část provozu na okraj města nejen kvůli rozšíření výroby, ale potřebujeme také omezit provoz kamionů v centru města,“ říká Zdeněk Mikulášek z Rodinného pivovaru Bernard.

Budějovický Budvar nerozšiřuje stávající provozy, ale za 70 milionů korun právě dokončil generální modernizaci rozsáhlé budovy stáčírny, která byla před více než 40 lety projektována na poloviční výkon, než poskytuje dnes, kdy dokáže naplnit 80 tisíc lahví za hodinu.

Podobně učinily Pivovary Staropramen, které letos na pražském Smíchově zprovoznily modernizovanou stáčecí linku na plechovky za 100 milionů korun a její kapacita narostla o 30 procent. „Spotřeba plechovkového piva v posledních letech pravidelně roste. Rozšiřování našeho portfolia o nové nápoje v čele s pivními mixy přineslo další navýšení poptávky po tomto typu balení,“ říká k modernizaci Zdeněk Lux, vrchní sládek ve Staropramenu.

Sesterský Ostravar za téměř 70 milionů zase dokončil přestavbu stáčírny lahví i sudů – těch padesátilitrových prý nyní dokáže nová linka vymýt, sterilizovat a znovu naplnit 180 za hodinu.

Nejvíc investuje Plzeňský Prazdroj
Řádově o několika stech milionů korun investic mluví v letošním roce trojka tuzemského trhu, skupina Heineken. Kromě snižování spotřeby energií nebo zlepšení pracovního prostředí dá Heineken peníze do nové balicí linky plechovek v Krušovicích, nových přetlačných tanků v ovládaném Starobrně nebo nového chlazení v ležáckém sklepě v pivovaru Velké Březno.

Absolutně největší sumu z tuzemských pivovarů investuje letos Plzeňský Prazdroj – údajně 900 milionů korun. Lídr tuzemského trhu jde poněkud jinou cestou než jeho zdejší konkurenti – milionovými investicemi do modernizace a ovládnutí hospod se snaží především oživit upadající prodej čepovaného piva. „Zároveň plánujeme výrobní investice. Například v Plzni rozšíříme kapacitu skladovacích prostor a v Nošovicích v Radegastu dojde k investicím do plnicích technologií na lahvové stáčecí lince,“ říká mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová.

Do restaurací a hospod ale investují různě vysoké částky všechny největší pivovary. Nejedná se jen ovybavení či modernizaci vlastních nebo smluvních hospod, ale především o „reklamní“ smlouvy, ve kterých se hostinští za částky kolem milionu nebo i vyšší zavazují po určitou dobu čepovat pivo výhradně od smluvního pivovaru.

V boji o hospody se pivovary často navzájem přeplácejí a náklady na podobné „reklamní“ smlouvy dosahují desítek milionů korun za rok.

V Záhlinicích otevřeli pivovar, přijel kněz Czendlik i ministr

Publikováno:před rokemZdroj:Kroměřížský deníkAutor:Nikol Diviaková

V Záhlinicích v sobotu odpoledne slavnostně otevřeli pivovar. Tuto slávu s názvem Pivo našich dědů si nenechalo ujít opravdu mnoho lidí z širokého okolí. Na programu bylo například vysvěcení varny se zvonem, o které se postaral známý farář Zbigniew Cziendlik z Lanškrouna a asistoval mu u toho kromě dalších i ministr zemědělství Marian Jurečka.

V areálu záhlinické sladovny byl připraven také bohatý program pro malé i velké. Nesmělo samozřejmě chybět pivo, které se tady kromě jiného vařilo tak, jako ve středověku.

Pivní slavnosti žízeň uhasí

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deník

V Litoměřicích mít žízeň nebudete. Šestý ročník pivních slavností se uskuteční už dnes, a to opět na Mírovém náměstí. K omezení průjezdnosti aut přitom nedojde, ubyl však počet parkovacích míst.

Návštěvnost slavností rok od roku stoupá. Proto musely být přesunuty z Tyršova na prostornější Mírové náměstí.

Na návštěvníky přitom letos čeká vskutku náročný úkol. Své produkty hodlají prezentovat více než tři desítky pivovarů. Nabídka piv a pivních speciálů tak bude zřejmě rekordní. Zájem mini a malých pivovarů o účast na litoměřických pivních slavnostech totiž roste. Zejména proto, že právě jim byly slavnosti od prvopočátku určeny.

„Nízkou cenou za umístění stánku a osobním přístupem se snažíme vytvořit účastníkům příjemné prostředí a poskytnout vhodné podmínky nejen pro prodej samotného piva, ale především pro zajímavou propagaci jednotlivých značek," dodala ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích, které akci pořádají, Věra Kmoníčková.

Řada soutěží
Loga všech pivovarů budou letos umístěna přímo na pódiu a jejich zástupci dostanou příležitost je za pomoci moderátora osobně představit.

Bavič a moderátor programu NASTY (Petr Cerha) má připravenou řadu soutěží nejen o pivní ceny. Soutěžit se bude v mnoha netradičních pivních disciplínách. Připravena je i hlasovací soutěž o nejlepší pivovar, v níž rozhodnou hlasy příchozích pivařů a pivařek.

O zajímavou hudební nabídku se od 13 hodin do půlnoci postupně postarají LUCIE revival, Wono sito sedne, Rybičky 48, Prowizorium, Michal Hrůza, 100 Legs a Markýz John. Dorazí i promo autobus Tullamore Dew s ochutnávkou irské whisky. Organizátoři nezapomínají ani na dětské návštěvníky v doprovodu rodičů i pro ně jsou nachystány speciální atrakce.

Pro vstup jsou určeny tři pokladny: naproti České spořitelně, v ulici Novobranská a u domu U Pěti panen v horní části náměstí. Vstupné je 80 korun, důchodci a děti do 15 let zaplatí 60 korun, děti do 110 cm, pejsci a kočárky mají vstup zdarma.

Pivovar hostí UDG a regionální kapely

Publikováno:před rokemZdroj:Liberecký deníkAutor:Hana LangrováAlbrechtický

Pivovar Albrecht čeká v sobotu další open air akce, tentokrát zahrají čtyři kapely.

„Po prvním úspěšném open airu, kdy na kapelu Těla a ostatní skupiny přišlo více než 300 lidí, pokračujeme dalšími letními koncerty a pozvali jsme UDG, kteří jsou známí svojí neuvěřitelně dravou podiovou show. A navíc UDG ještě ve Frýdlantě nevystupovali, takže to bude jejich premiéra," vysvětlil za pořadatele Marek Jiran.

Sekundovat jim budou liberečtí Exil 51 se svým akustickým letním setem a jablonečtí Exots, kteří zahrají jeden ze svých posledních koncertu před přesně neurčenou pauzou. „A nakonec se představí místní kapela ForFun, která se postará o after party," dodal Jiran.

Na open air akci ve frýdlantském pivovaru se bude točit devět druhů piva. „Z toho jedno pivo se budeme točit speciálně jen na této akci a v jazzové osvěžovně. Dvanáctka APA Jazz," slíbil pivovarník Marek Vávra.

Záhlinice oslaví o víkendu výročí pivovaru i svého vzniku

Publikováno:před rokemZdroj:Kroměřížský deníkAutor:Nikol Diviaková

Sváteční hodové odpoledne s názvem Pivo našich dědů se chystá už tuto sobotu 15. srpna v Záhlinicích. „Jedná se o krojovanou vesnickou veselici, kterou pořádáme při příležitosti 120. výročí postavení pivovaru v Záhlinicích, spojenou s vysvěcením varny," prozradil jednatel společnosti Raven Trading Aleš Přinosil.

Program začne ve třináct hodin krojovaným průvodem obcí, který je podle jednatele společnosti vnímán jako hodový a je také spojen s výročím 660 let od založení Záhlinic.

Ve čtrnáct hodin je pak naplánován příchod do areálu pivovaru, kde o něco později krojovaní předvedou Hanáckou besedu.

„Samotné vysvěcení varny se zvonem od zvonařů rodiny Ditrichů z Brodku u Přerova pak provede populární farář farář Zbigniew Czendlik z Lanškrouna. Vysvěcení by mělo začít zhruba v 15.30 hodin," informoval organizátor.

Kromě toho vystoupí také například hanácký mužský pěvecký sbor Hlahol a zahraje kapela Jazz Book. V průvodu i během programu bude hrát dechová hudba Věrovanka.

„V jednom oddělení pivovarského sklepa proběhne prezentace vín z mého rodného kraje, z obce Tasovice ze Znojemska," řekl spolumajitel sladovny.

Návštěvníci se ale dočkají samozřejmě i vaření piva a to středověkým způsobem.

„Mám také uvařenu jednu várku piva z první a původní odrůdy Proskowetzuv Haná pedigrée z druhé poloviny devatenáctého století, které bude možné ochutnat pod označením Pivo našich dědů. Ostatní pivo pak bude z pivovaru Dalešice, který je známý z filmových Postřižin," prozradil Aleš Přinosil.

Kromě páteční večerní zábavy se skupinou Kosovci, která se také odehraje v areálu pivovaru, naváže na sobotní program ještě tradiční mše i průvod v neděli ráno.

Do hodového veselí se ale samozřejmě zapojí také tamní muzeum slavného rodáka Františka Skopalíka, který vlastně také stál u zrodu pivovaru jako rolnické akciové společnosti.

„Hodové pohodové odpoledne u nás začne ve 14.30 hodin. Na návštěvníky čeká kouzelník Mág Radekr, dílnička s výrobou loutek z Říše loutek Kroměříž, ale také trampolína, řetízkový kolotoč nebo malování na obličej," prozradila programová pracovnice záhlinického muzea Václava Navrátilová.

Břeclavsko má další minipivovar. Novoveské pivo čeká premiéra už v sobotu

Publikováno:před rokemZdroj:Břeclavský deníkAutor:David BalášNa Vyhlídce

Dva mikulovské, břeclavský, žižkovský, hustopečský, šitbořický, vranovický a nově i novoveský. Na Břeclavsku vzniká osmý minipivovar. Ponese jméno Na Vyhlídce a sídlí 
v Moravské Nové Vsi. Slibuje svrchně kvašená piva 
z kvalitních surovin.

Přestože nový minipivovar oficiální otevře své brány až na podzim, první pivo z něj mohou zájemci ochutnat už v sobotu na Chmelobraní v Petrově na Hodonínsku.

Majitel minipivovaru Jiří Fiala nastínil největší lákadlo, na které se mohou návštěvníci v Petrově těšit. „Chceme lidem nabídnout chutná, svrchně kvašená piva typu ALE. Tahákem by měla být poctivá světlá dvanáctka vyrobená z kvalitních surovin," navnadil.

Kromě ní zatím oficiální webové stránky minipivovaru lákají také na polotmavý jantar, který ponese jméno Novoveský Amber.

Minipivovary už si na Břeclavsku vydobyly slušnou pozici. Úspěch zaznamenal třeba loni otevřený břeclavský Frankies, který se čepuje 
i ve známých brněnských hospodách. Dále mají zájemci možnost ochutnat Šitbořického radního, žižkovského Divočáka nebo pivo z Hradního pivovaru Hustopeče.

Konkurence, která na Břeclavsku panuje, se však Fiala neobává. „Co se týče minipivovarů, tak nějakou velkou konkurenci tady nevidím," zůstal v klidu a věří, že lidem sortiment zachutná.

Akcí bude dost
Zatím posledním otevřeným výrobcem pěnivého moku 
v okrese je právě Hradní pivovar Hustopeče. „My fungujeme od jara a daří se nám docela dobře," hodnotila první měsíce jedna ze zakladatelů Marcela Matochová.

Zda je na trhu místo pro další minipivovar, nedokáže říct. „Vždycky je to sázka na jednu kartu a buď to vyjde, nebo ne. Je to otázka mnoha různých faktorů," míní.

Pozitivněji vidí vyhlídky nováčka pivař Michal Bílý 
z Břeclavi. „Každý člověk, který se rozhodne vařit poctivé pivo, má u mě podporu. Rozhodně si do Moravské Nové Vsi s chutí zajedu a alespoň jeden vychlazený škopek si dám," vyjádřil se.

A pokračoval. „Myslím, že každého správného pivaře bude zajímat, jaké nové chmelové zázraky na Břeclavsku vznikají. O nedostatečný odbyt bych se tedy určitě nebál," přemýšlel Bílý.

Minipivovar Na Vyhlídce už má za sebou zkušební provoz, který začal v červnu. Slavnostní otevření je v plánu na podzim, přesné datum majitel ještě nezná. „Mělo by to být někdy v září nebo v říjnu," nastínil Fiala.

První názor na nový pivovar si ovšem budou mít lidé možnost udělat už tuto sobotu. V Petrově na Hodonínsku na čtvrtém ročníku Chmelobraní. „Na září jsme pak pozvaní na festival k Pardubicím. Počítám, že podobných událostí bude do konce roku takových sedm osm, takže lidé budou mít příležitostí k ochutnávání dost. Kromě toho také spolupracujeme s místním vinařským spolkem Vinaříček," přiblížil aktivity nového minipivovaru jeho majitel.

Podívejte se, jak by vypadal svět podle pivařů. Byl by úžasný!

Publikováno:před rokemZdroj:Marketing Sales

Supermarkety, účesy, lednice, porady a dokonce i zkušební kabinky, to všechno bychom předělali a bylo by to skvělé, tvrdí reklamy pivovaru Carlsberg. Ale děláme jen pivo, pravděpodobně to nejlepší na světě, dodávají.

Dánský pivovar Carlsberg letos zaujal svým "pravděpodobně nejlepším billboardem na světě", ze kterého teklo pivo. A natočil také několik videí na téma "If Carlsberg did..." o tom, jak by to vypadalo, kdyby pivovar vyráběl lednice, řídil supermarkety, provozoval holičství, či doručoval zavazadla na letišti. Tuto skvělou sérii reklam vytvořila agentura 72andSunnyAmsterdam, většina z nich běžela toto léto.

O podobných proměnách běžných věcí k lepšímu už Carlsberg mluvil ve svých reklamách před pěti lety. A pořád nic! Ale na vině je také Heineken. Ten už dávno ve své reklamě Walk-In Fridge ukazoval, jak by měly vypadat lednice v domácnostech. A taky pořád nic.

V kraji je stále víc pivovarů, zlatý mok se vaří v Chříči i v Plasích

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Ladislav Vaindl

Mapa pivovarů v Plzeňském kraji se neustále rozrůstá. Tuto sobotu přivítá první návštěvníky Knížecí pivovar v Plasích a ve středu otevře i minipivovar v Domažlicích. Oblíbený nápoj Čechů už se vaří také v Chříči na Plzeňsku. A v Radnicích na Rokycansku budou mít brzy dokonce čtyři pivní značky.

Už 15. srpna přivítá návštěvníky Knížecí pivovar v Plasích na Plzeňsku. „Mám rád historii a pivo. Rozhodl jsem se, že navážu na pivovarnickou tradici, která ve městě sahá až do dvanáctého století,“ říká majitel pivovaru Petr Neuman.

Zatím tu bude na čepu světlá desítka a dvanáctka a polotmavá třináctka. Do budoucna tu ale počítají s rozšířením sortimentu.

„Tohle je jen základ, který bude celoročně. Jinak přes léto pak budou třeba různá ovocná piva nebo summer ‚ale‘ (svrchně kvašené pivo, pozn.red.) a na podzim a v zimě zase něco silnějšího,“ dodává Neuman.

Pivo už vaří také v chráněném pivovaru ve Chříči. Napít se jej budou moci lidé 29. srpna na tradičním Křič festu, který bude mít letos výmluvný podtitul Už vaříme! aneb Slavnostní otevření chráněného pivovaru.

„Po komunistické revoluci začalo pivovar užívat zdejší JZD, které zde umístilo sýpky, a další prostory byly využívány jako sklady. Většina původního zařízení byla prodána do šrotu a budova celkově chátrala,“ popsal už dříve neradostný osud areálu Petr Jakubíček z občanského sdružení Propolis. To se o téměř nevyužívaný objekt začalo starat v roce 2009.

Velkým důkazem toho, že současná doba malým pivovarům přeje, jsou Radnice. Město, kde žije 1800 obyvatel, bude mít zanedlouho hned čtyři pivní značky.

„Zatím tu oficiálně fungují dva pivovary. V roce 2012 vznikl Minipivovar Radnice a o dva roky později Klenot,“ prozradil Martin Caletka z radnického informačního centra.

Příští rok by pak měl vzniknout další výrobce zlatavého moku s názvem Štajgr. Poslední radnickou značkou je pak Proškovo pivo. „To si nechává vařit podle vlastní receptury restaurace La Boema. Pivo navazuje na pivovar, který založili v 19. století v Bulharsku čeští inženýři bratři Proškové. Značku Proškova piva obnovil roku 2012 pravnuk zakladatele Jan Irving.

„Oslovil jsem autory knihy Český pivní atlas. Ti udělali statistiku pivovarů na počet obyvatel v jednotlivých městech. Radnice jsou v tomto ohledu druhé v republice za Kounicemi. Poté, co příští rok vznikne další, by se měly dostat na první místo,“ konstatuje Caletka.

Obnovení pivovarnické tradice by se měla po dlouhé době dočkat také dvě okresní města. Výrobce v Klatovech by měl navázat na tradici tamního měšťanského pivovaru. Ten zde fungoval až do roku 1948.

Součástí rozsáhlé rekonstrukce bývalého pivovaru v Domažlicích by měl být i minipivovar. „Slavnostní otevření zrekonstruovaného hvozdu domažlického pivovaru, ve kterém vzniklo nové Kulturní centrum pivovar Domažlice, se uskuteční 19. srpna od 18 hodin,“ uvedla mluvčí města Kristýna Bublová.

První etapa rekonstrukce domažlického pivovaru byla zahájena v listopadu 2014. Nové kulturní centrum nabízí expozici o pivovarnictví na Domažlicku. Výroba piva by měla v blízké době následovat. Přestože minipivovarů v kraji stále přibývá, jejich majitelé si nemohou na nedostatek zákazníků stěžovat.

„Ještě jsme ani neotevřeli a už bychom potřebovali rozšiřovat. O naše pivo má zájem hodně hostinských,“ říká Petr Neuman z plaského pivovaru.

Zájem o piva potvrzuje i Martin Caletka. „Výrobky dvou radnických pivovarů nabízíme v informačním centru. Nečekali jsme, že zájem bude tak velký. Máme problém vůbec doplňovat zásoby.“

V kraji momentálně funguje více než třicet pivovarů. Podle místopředsedy Svazu minipivovarů Jana Kočky má region v tomto směru dvě specifika. „Pochází odtud sládek Josef Krýsl, který stál u zrodu mnoha minipivovarů. A také tu vznikla jedna z prvních velkých akcí, při níž se minipivovary prezentují, festival Slunce ve skle,“ uvedl Kočka.

Znovuotevření pivovarských terasy ve Vratislavicích

Publikováno:před rokemZdroj:Pivovar KonradKonrad

Pivovarská hospoda ve Vratislavicích, které pivo dodává místní, zve všechny na sobotní odpoledne 22. srpna 2015 od 13 hod na znovuotevření svých teras.

Vratislavická Pivovarská hospoda včetně příjemného posezení na terasách pod kaštany byla v minulosti vždy významnou součástí společenského života ve Vratislavicích. Změny vlastníků pivovaru a hospody v posledních desetiletích nepomohly návratu prvorepublikové slávy do tohoto krásného koutu Vratislavic. Přesto nebo právě proto se nyní snažíme vnést do prostoru původní vzhled a život.

Jedná se zatím o první krok v obnově teras. Budou následovat další s cílem přiblížení k původnímu stavu, aby i zde platilo, že je to Dobré místo pro život.

Srdečně zve Jaroslav Ptáček, hospodský

Kdo dal světu pivní ležáky? Češi!

Publikováno:před rokemZdroj:Odhaleno.cz

Kdo dal světu ležáky, které stojí na typických pivních kvasinkách? Odpověď je zřejmě jasná. Češi a Němci z patnáctého století. Analýza DNA pivních kvasinek totiž vede právě do těchto zemí a do období, kdy v Česku probíhaly husitské války.

Ležákové kvasinky jsou křížencem dvou druhů Saccharomyces cerevisiae a Saccharomyces eubayanus. Kvasinku druhu Saccharromyces cerevisiae využívá člověk už celá tisíciletí pro výrobu piva, vína a také kvašená těsta včetně chleba.

Němci a Češi v patnáctém století jako první začali kvasit pivo ve studených sklepeních. Tedy ne zcela záměrně. Chtěli ho v těchto sklepeních skladovat, ale všimli si, že i při nízkých teplotách tam dále kvasí a tvoří alkoholicky silné pivo, které je jemnější chuti a světlejší barvy.

Tradice výroby tohoto piva v českých zemích sahá do patnáctého století a dnes české pivovary díky mnohasetletým zkušenostem produkují nejlepší piva tohoto typu na celém světě.

Podle genetiků z Wisconsinu ležákové kvasinky prodělaly složitou evoluci. Během ní došlo minimálně dvakrát ke křížení dvou druhů S. cerevisiae a S. eubayanus.

„Tohle nepravděpodobné manželství mezi dvěma druhy, geneticky tak nepříbuznými jako lidé a ptáci, proběhlo alespoň dvakrát. Ačkoli byli tito kříženci odlišní už od počátku, změnili se jistým předem daným způsobem během domestikace,“ tvrdí profesor Chris Todd Hittinger z University of Wisconsin-Madison.

Pivovary dodnes používají dvě linie ležákových kvasinek: Saaz (Žatec) a Frohberg. Jejich předci pocházejí podle amerických genetiků z oblasti dnešního Bavorska. Lze tak říci, že kořeny ležáků sahají právě tam.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.07.2017 15:405.244/5.244