Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Pivovary Lobkowicz mají nového majoritního majitele

Publikováno:před rokemZdroj:Příbramský deníkVysoký Chlumec

Pivovary Lobkowicz Group, kam na Sedlčansku patří i vysokochlumecký výrobce piva, již nepatří ryze českým vlastníkům.

Naopak majoritní podíl se výši 79,4 % kupuje společnost spoluvlastněná CEFC. Ta je největší soukromou společností v Šanghaji a řadí se k šesti největším žralokům v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Celková hodnota transakce do pivovarnictví činí 1,9 miliardy korun.

Desetiprocentní podíl vlastní předseda představenstva Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil, který nadále zůstává ve funkci generálního ředitele.
Má zároveň předkupní právo na dalších deset procent akcií od CEFC. Radil zásadní změnu komentuje slovy: „Noví vlastníci mají plnou důvěru v současný management a nastavenou novou strategii firmy. Pivovary Lobkowicz chtějí zůstat jedním z lídrů pivovarnického trhu v České republice a dále posilovat svou tržní pozici. Na současném a budoucím růstu firmy a zvyšování ziskovosti se mohou podílet kromě nového vlastníka i ti stávající minoritní akcionáři, kteří si ponechají své akcie i do budoucna." Od této majetkové změny si zároveň slibuje, že se pivovaru otevírají nové možnosti výrazných exportů na asijských trzích.

Pivovary Lobkowicz Group se skládají ze sedmi regionálních pivovarů. Kromě Vysokého Chlumce vyrábí chmelový mok v Protivíně, v Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře nad Jizerou a Černé Hoře. V současné době nabízí sedmdesát značek piva. Mezi hlavní produkty patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek a Černá Hora. Kromě piva vyrábí v některých provozovnách i nealkoholické nápoje a stolní vody.

Jaké konkrétní změny přinese tento krok zaměstnancům vysokochlumeckého pivovaru a jaký dopad bude mít na nové investice, zatím nechce Pavel Bekeni, ředitel vysokochlumeckého pivovaru, komentovat. Marie Břeňová

Draží se majetek zkrachovalého Čechmánka, kupuje jej hlavně Synot

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Milan LibigerČechmánek

Rozsáhlý majetek bývalého úspěšného hokejisty a zkrachovalého podnikatele Romana Čechmánka, který dluží desítky milionů korun, nyní rozprodává insolvenční správce. V nedávné dražbě koupil nejvíc nemovitostí Synot Real Estate podnikatele a senátora Iva Valenty.

Synot měl už dříve zájem o minipivovar s restaurací ve Zlíně, ten však podle informací z katastru nemovitostí stále patří Čechmánkovi.

Valentova společnost získala rozestavěný bytový dům v centru Holešova, několik pozemků v tomtéž městě, dále vilu a byt na Jižních Svazích ve Zlíně a apartmá v golfovém areálu v Čeladné.

Dohromady za tyto nemovitosti zaplatila přes 25 milionů korun. Jestli je sama nějak využije, nebo je prodá, případně pronajme, zatím není jasné.

„V současné době vyhodnocujeme aktuální stav jednotlivých objektů, následně zvážíme další možnosti jejich využití,“ reagovala stručně mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

Synot chtěl ještě loni Čechmánka zachránit před krachem jako jeho nový strategický partner (více zde). Tento záměr ale nevyšel, takže majetek je na prodej, aby byli uspokojeni věřitelé.

Na menší věřitele se nedostane
Jasné přitom je, že na všechny se nedostane. Především jde o menší společnosti, které pro Čechmánka pracovaly na stavbě pivovaru ve Zlíně a bytovky v Holešově a nedostávaly zaplaceno.

„Moc dobře věděl, že nám nezaplatí. Nechce se mi o tom už vůbec mluvit. Je mi z toho na nic,“ reagoval majitel firmy, která požaduje asi půl milionu korun. Chtěl zůstat v anonymitě, redakce jeho jméno zná.

Někteří menší věřitelé už své pohledávky prodali. Naopak větší šance mají ti s krytými většími pohledávkami, což jsou především banky.

Mezi věřiteli jsou také zlínští hokejisté Miroslav Blaťák a Petr Čajánek, který Čechmánkovi půjčil osm milionů korun.

Někdejšího slavného reprezentačního brankaře, který si i díky kariéře v NHL vydělal čtvrt miliardy korun, také vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodu. Toho se mohl dopustit tím, že zneužil dodavatelské firmy, které pro něho pracovaly.

Podle Čechmánkova právníka Petra Bernátka nechtěl jeho klient nikoho napálit, ale doplatil na nezkušenost.

„Chyba byla v tom, že špatně investoval,“ tvrdí právník.

Navíc podle něj Čechmánek přišel o 21 milionů korun, které si chtěl nechat zúročit u advokáta Milana Holomka. Ten je souzený za zpronevěru více než 200 milionů korun.

Domácí vaření piva vyžaduje čas a toleranci ostatních členů domácnosti

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.cz

„Troufám si tvrdit, že až 70 % doma uvařených piv jsou u nás piva typu ale. Jsou poměrně jednoduchá na domácí přípravu a obvykle jejich chuť hodně stojí na hořkosti a chmelovém aroma, což mají Češi rádi,“ vysvětluje domovarník Karel Nečada, jakých piv se podle jeho názoru doma vaří nejvíc.

Zatímco ještě před pár lety by domácí vaření piva jako způsob trávení volného času řadu lidí zaskočilo, dnes takzvaných homebrewers přibývá. Na internetu existuje spousta specializovaných diskusních fór, kde najdete postupy, zlepšováky a tipy, kde nakoupit nejlepší suroviny.

Ať už chcete vařit ale, pšeničné pivo nebo klasický český ležák, který je prý na přípravu zvlášť obtížný, vždycky budete potřebovat tři základní suroviny – slad, chmel a kvasnice. Pak samozřejmě vodu, velký hrnec – ideální pro domácí vaření piva je podle zkušeného domovarníka Karla Nečady klasický zavařovací hrnec – a hlavně dost času. Vaření totiž trvá kolem šesti hodin. Následně pivo musíte nechat ještě několik týdnů kvasit. To, jestli se vám povedlo, kvůli tomu zjistíte třeba až měsíc potom, co jste s vařením začali. Výsledná chuť závisí na mnoha faktorech, jedním z nich je použitý druh chmele.

„Teď je v módě nakupovat americké, australské a novozélandské odrůdy, které jsou hodně aromatické. Pivu mohou dát aroma tropického ovoce a citrusů. Dokonce dnes těchto odrůd chmele začíná být nedostatek. Některé pivovary si totiž nasmlouvají dodávku chmele na několik let dopředu a pro nás domovarníky jsou pak tyto odrůdy téměř nedostupné,“ popisuje Karel Nečada jeden z problémů, které dnes domácí vařiče piva trápí. Spíš než nedostatek chmele vám ale v domácím vaření může bránit nedostatek pochopení ze strany ostatních členů domácnosti.

Vaření piva doprovází charakteristická vůně, spotřebujete hodně vody, zabere vám dost volného času a zavařovací hrnce a další potřeby zaberou taky dost místa. „Pokud chcete vařit pivo doma, musí ho mít rádi i ostatní členové domácnosti, nejen vy,“ shrnuje lakonicky Karel Nečada.

Manželé obnovili vaření piva v České Kamenici

Publikováno:před rokemZdroj:Regiobiz.czAutor:Daniel SeveraČeská Kamenice

V České Kamenici se v pátek otevřel nový pivovar. Jak napsala Mf Dnes, jeho majitelé, manželé Kotoučovi, do něj investovali 30 milionů korun.

Pivovar se nachází v chráněném památkovém objektu – pivo se tu totiž vařilo už v 17. století. Původní pivovar byl podle dobových záznamů založen před rokem 1640. V polovině 18. století však vyhořel a opraven byl až v roce 1761. V 19. a 20. století prošel velkými proměnami a od poloviny minulého století ho využívali zemědělci.

Chátrající objekt koupili manželé Kotoučovi. Do domu, který spadá do památkově chráněných objektů, investovali manželé Kotoučovi 30 milionů korun, polovinu pokryla evropská dotace.

“Zatím jedeme ve zkušebním provozu, ale lidé si to u nás můžou prohlédnout při dnech otevřených dveří 4. a 5. září. Plný provoz se rozjede v listopadu a to už bude fungovat i naše pivnice,“ řekl Mf Dnes spolumajitel pivovaru Jan Kotouč.

Den otevřených dveří proběhl u příležitosti Mariánské pouti, návštěvníci mohli ochutnat speciál – tzv. Kamenickou podkovu. “Je to naše první pivo a my potřebujeme, aby nám přineslo štěstí, a to přece podkova nosí,” řekl deníku Kotouč.

Manželé věří, že s novým pivem v kraji uspějí. “Máme vynikajícího sládka s dlouholetými zkušenostmi z velkého a známého pivovaru. Jsem rád, že kývl na naši nabídku,” sdělil Kotouč.

Po silnější dvanáctce mají majitelé v plánu vařit i desítku, jedenáctku a speciály.

Chtějí být malým, rodinným pivovarem, proto chtějí ročně vařit „jen“ něco málo přes tři tisíce hektolitrů piva. Zatím je tu k vidění jen pivovar, ale v budoucnu by měla přibýt i restaurace. Manželé Kotoučovi také chtějí do objektu přesunout vlastní palírnu a moštárnu, kterou vedou už dvaadvacet let.

Pivovary Lobkowicz - 205 Kč na akcii, trochu jiný závěr prodeje majoritního podílu

Publikováno:před rokemZdroj:Kurzy.czAutor:Petr Hlinomaz

Srpnový odklad oznámení o výsledku jednání, jehož předmětem byl plán prodeje podílu 79,4% Pivovarů Lobkowicz (Pivovary), přinesl o víkendu trochu jiný závěr, než byly záměry oznámené počátkem léta. Majoritní balík Pivovarů měl přejít do rukou společnosti Lobkowiczký pivovar se 100%-ním majitelem panem Z. Radilem, ředitelem Pivovarů Lobkowicz. O víkendu oznámený výsledek transakce, která má být vypořádána 14.září, znamená ale něco jiného. Ve společnosti budou vládnout Číňané (CEFC Investment Company), pak J&T (J&T Private Equity Group) a až po té současný ředitel Radil, neboť v takovém pořadí bude rozložení sil ve společnosti, která majoritní podíl Pivovarů koupí (Číňané 70%, J&T 20% a ředitel Z.Radil 10%).
Celou transakci pak lze patrně připsat velké touze stávajících držitelů zmíněného podílu, společnostem Palace Capital, a.s. a GO Solar s.r.o., jej prodat, když se tak nepovedlo v IPO, resp. ne za cenu, která by pro ně byla uspokojivá. Teď tomu tak není, suma 1,9 mld Kč za celý podíl představuje cca 205 Kč na jednu akcii, což prodávající akceptují.

Co lze k oznámené transakci říci z pohledu (menšinových) akcionářů:
- povinná nabídka odkupu menšinovým akcionářům by měla stále platit, neboť konstrukce prodeje majoritního balíku jedinému subjektu (byť s jeho odlišnou akcionářskou strukturou proti původnímu záměru) zůstala zachována. To byl motor růstu kurzu akcií Pivovarů po oznámení chystané transakce začátkem léta a může jím zůstat i nyní.
- setrvání akcií Pivovarů na burze může být otázkou. Pro původní variantu s jediným vlastníkem v podobě pana Radila byl deklarován záměr ponechat akcie Pivovarů na burze. Nyní to ale platit nemusí a další peníze na odkup akcií a vytěsnění akcionářů nemusí být takovým problémem získat od zúčastněných finančních investorů.

Co lze k oznámené transakci říci z pohledu Pivovarů:
- J&T jsou finančním investorem a asi plní spíše roli zprostředkovatele, který sice jistě bude stát o finanční zhodnocení investice, ale možná sleduje více širší zájmy kontaktů s Čínou a čínskými investory. Pověst úspěšného prostředníka na tomto poli mu může být užitečnější než bezprostřední finanční profit.
- čínská účast může mít dvojí rozměr. Opět může jít o zhodnocení finanční investice. Současně může jít o cíl rozvoje podnikání v pivovarnictví na domácím trhu, tedy v Číně. Pivovary Lobkowicz mohou být v tomto ohledu vynikajícím spojencem a pomoci budovat podobné pivovary v Číně (dovoz lobkowiczkého piva do Číny by nebyl rentabilní a hlavně by se negativně podepsal na kvalitě piva).

Bývalý šéf pivovaru v Krumlově dostal za podvod s dotacemi pětiletý trest

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czEggenberg

Pětileté vězení uložil Krajský soud v Českých Budějovicích bývalému šéfovi pivovaru Eggenberg Jiřímu Shrbenému. Dlouholetý spolupracovník zavražděného Františka Mrázka se dopustil dotačního podvodu, když peníze, které získal od ministerstva zemědělství na obnovu krumlovského pivovaru po povodních v roce 2002, z firmy vyvedl.

Pětašedesátiletý Shrbený navíc dostal peněžitý trest, zaplatit musí celkem milion korun. Pokud to neudělá, trest se mu navýší o jeden rok.

Shrbenému hrozilo pět až deset let vězení. Vzhledem k věku obžalovaného a také době, která od spáchání skutku uplynula, soud uložil trest na samé spodní hranici sazby.

Škody po povodni měl odstraňovat František Mrázek
Velká voda napáchala v srpnu 2002 v pivovaru Eggenberg v Českém Krumlově značné škody. Podle Shrbeného měl jejich odstraňování zařizovat František Mrázek. Peníze zajistila dotace na obnovu majetku od ministerstva zemědělství.

Mrázek sehnal společnost Spektrum Stav z Prostějova, která měla provést stavební opravy a obnovu technologií.

„Obžalovaný v žádosti o dotaci uvedl, že veškeré informace jsou úplné a pravdivé. Přestože věděl, že faktury od společnosti Spektrum Stav za 42 milionů korun byly fiktivní,“ konstatoval soudce Michal Kubánek.

Spektrum Stav byla totiž značně pochybnou společností - neměla zaměstnance, stavební činností se vůbec nezabývala, natož pak technologiemi pro pivovar. Přesto získala zakázku v Krumlově za desítky milionů korun. V jejím čele stál nastrčený bílý kůň.

Ministerstvo zemědělství na konci roku 2002 dotaci přesto proplatilo. Celkem 52 milionů korun. Hned druhý den odešly peníze na nově zřízený účet firmy, se kterým mohl nakládat jen Jiří Shrbený. A během následujících pár dnů je právě Shrbený v hotovosti vybral. Co se s nimi stalo pak, se soudu nepodařilo zjistit.

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

Bývalého šéfa pivovaru policie vyšetřuje ještě kvůli dalšímu případu. Podle kriminalistů vyvedl Shrbený ze společnosti majetek za více než 200 milionů korun.

Pivovar Oliva oslovuje vědce z laserového centra. V nabídce je i "laserový" ležák

Publikováno:před rokemZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Libor BudinskýOlivův

● Na začátku letošního léta ozdobil obec na hranici Prahy zajímavý projekt.
● Ve staré arcibiskupské konírně vznikl moderní minipivovar s restaurací, penzionem a pivními lázněmi.
● Stojí jen pár desítek metrů od mezinárodního výzkumného laserového centra.

Podnikatelský záměr Olivova pivovaru je celkem jasně čitelný. Celý objekt totiž stojí jen pár desítek metrů od mezinárodního výzkumného laserového centra, v jehož budově pracuje několik set vědců, kteří jistě uvítají kvalitní gastronomický provoz v docházkové vzdálenosti.

Navíc přestavba zanedbaného objektu se povedla na výtečnou a je skvělou ukázkou propojení moderní a industriální architektury.

Laser beer
Jedním z pilířů nabídky je velmi dobře připravené pivo, ať už krásně pitelná dolnobřežanská desítka či ležák s vtipným názvem "Laser beer". Na čepu jsou ovšem také nejrůznější pivní speciály, například pšeničné pivo Gari, severoanglický Ale s názvem York či stout Theodor, který dostal jméno podle majitelova pradědečka.

A na konec září se bude vařit polotmavé, spodně kvašené pivo mnichovského typu, které dostane jméno českého patrona sv. Václava a bude součástí slavnostního svatováclavského menu, do něhož bude zařazena třeba bažantí polévka či nadívaná holoubata.

Šunka z líček
Menu v Olivově pivovaru je velmi jednoduché a klade důraz na sezonní suroviny, přičemž se snaží prezentovat moderní podobu české kuchyně. Potěší zajímavé chuťovky k pivu, ať už to jsou bramborové lokše plněné kysaným zelím a uzeným masem, škvarky zalité sádlem či velmi oblíbená vepřová žebírka pečená na medu s dolnobřežanskou desítkou a servírovaná s nakládanými cibulkami a smetanovým křenem.

Z předkrmů můžeme doporučit neobvyklou, nicméně velmi delikátní šunku z vepřových líček, servírovanou s jablečným kompotem a křenovou pěnou. Velkou konkurencí jí ovšem je vizuálně krásně prezentovaná tlačenka z králičích stehen, chuťově doladěná pěnou z chardonnay.

Duel tataráků
Z hlavních jídel máme také dva favority. Tím prvním jsou králičí játra velmi jemné, ale výrazné chuti, ke kterým šéfkuchař podává lehký salát z celeru a zelených jablek. Naprosto bez konkurence je ovšem hovězí tatarák Oliva připravený z prémiového hovězího masa Qualivo. Šéfkuchař ho totiž prezentuje ve dvou verzích – první dochucuje vedle tradičních přísad ještě sušenými rajčaty a bazalkou, zatímco do druhé přidává kyselé okurky, kapary a papričku jalapeño.

Obě podoby jsou mimořádně jemné a šťavnaté, přičemž přísady nepřebijí, ale jen zvýrazní chuť masa, takže bez debat nadchnou všechny milovníky této tradiční pochoutky. Příznivci steaků mohou ochutnat steak ze svíčkové s koňakovou omáčkou, v nabídce je také filet z candáta s paprikovou marmeládou a bylinkovou omáčkou. Vedle klasického menu slouží hostům speciální denní a víkendová nabídka, kam jsou zařazené další sezonní pokrmy.

Pivní lázně
Celkový výstav Olivova pivovaru by neměl překročit 3,5 tisíce hektolitrů. Nekuřácká restaurace má 89 míst uvnitř, dalších 43 hostů se vejde na zahrádku. Od září zde začínají fungovat také pivní lázně, které budou nabízet koupele a masáže s využitím piva a bylinek. V penzionu v podkroví slouží hostům šest pokojů.

Pivní festival Brno představí 20 pivovarů, nechybí ani pivní speciality

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Markéta Štěrbová

Milovníci piva se v září mohou těšit na dlouho očekávaný čtyřdenní pivní festival v Brně, který se koná 10. až 13. září 2015. Na jednom místě se sejde více než 20 pivovarů. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat různé značky piva od větších výrobců až po rodinné pivovárky. Zajištěn je také bohatý doprovodný program včetně dobrého jídla. Festival se odehraje v areálu Malá Amerika za cenu celodenního vstupného 70 Kč.

Na Pivním festivalu Brno se představí známé pivovary jako Heineken, Zámecký pivovar Břeclav, Kroměříž, Nová Paka nebo Dobruška, ale i ty méně známé. Mezi ně patří např. Přátelský pivovar z Malešova s jeho pivním speciálem Waizen Hefe. „Snažíme se přijímat zájemce také z řad minipivovarů, abychom návštěvníkům přichystali co nejpestřejší nabídku. Bohužel kapacita prostor Malé Ameriky je omezena, proto nemůžeme přijmout všechny zájemce, kteří se nám přihlásili,“ popisuje Markéta Štěrbová ze společnosti Break Point Communications, která tuto událost pořádá. K nováčkům se připojí například zastoupení Vesnického pivovaru Ohrada nebo Koliba a pivovar U Tří králů.

Doprovodný program se ponese v duchu pivního festivalu. Po celé čtyři dny budou festival doprovázet hudebníci, například Morčata na útěku, Prasklá struna nebo také kapela Aivn‘s Naked Trio. Zajištěno bude také pestré občerstvení a o zábavu se postarají nejrůznější soutěže jak pro dospělé, tak pro děti. Vstupenky budou k dispozici na místě.

„Návštěvníci, kteří se festivalu chtějí zúčastnit po celé 4 dny, si mohou zakoupit zvýhodněnou vstupenku za 190 Kč. Vstupné na jeden den pak vyjde na 70 Kč,“ říká Markéta Štěrbová. Celý festival bude probíhat ve venkovních prostorách Malé Ameriky na adrese Hybešova 1, pouze páteční after party se uskuteční v hale Malé Ameriky s venkovním občerstvením.

Pivovarské slavnosti v Pivovaru Ferdinand

Publikováno:před rokemZdroj:Výletník.czFerdinand

Druhá největší událost každoročně pořádaná Pivovarem Ferdinand, druhá zářijová sobota. To jsou tradiční pivovarské slavnosti, které 12. září v Benešově oslaví hudbou i programem pro děti. V pravé poledne budete moci vstoupit do areálu pivovaru, kde pro vás i pro vaše děti bude mimo ochutnávek pivních speciálů připraven doprovodný program.

Kromě samotné exkurze v pivovaru bude moc každý návštěvník v sekci jídla ochutnat i pivní pokrmy připravované přímo z piva Ferdinand. Jako každý rok, tak i letos bude možnost zažít pivní degustaci, kde se můžete dozvědět zajímavosti a vyzkoušet si své znalosti o pivu, pivovaru, pivovarnictví, sladovně a sladovnictví i mnohem více k samotné výrobě piva. Pro děti bude k dispozici tvořivý koutek, během celého odpoledne mohou zažít tanec, divadlo, malování na obličej, ječmenové hrátky, soutěže s pivovarskou tematikou. Pro všechny milovníky dobře vychlazeného piva budou připraveny všechny druhy piv, které do výčepních stánků poputují rovnou ze sklepů pivovaru. Bude tak možné ochutnat i pivo v nefiltrované podobě. Děti se mohou těšit na oblíbenou Ferdinádu, točenou malinovku. Hudební program bude probíhat na dvou scénách, představí se např. Big band Horáček SwingOrchestra, hrající swingovou, filmovou a taneční hudbu, legendární Rotor Poříčí, Český šraml pod taktovkou Jana Slabého, místní kapela Čejka band nebo Štěpán Kojan, frontman kapely KEKS. Celý hudební večer uzavře hodinové vystoupení KISS revival, téměř věrná imitace americké glam rockové kapely, která byla v dubnu 2014 uvedena do Rock And Rollový síně slávy. Kompletní program najdete na stránkách pivovaru www.skutecnepivo.cz.

Vstupné do areálu pivovaru je 100,-Kč (v ceně vstupného jedno pivo zdarma), děti mají vstup volný.

Výsledky degustací piv na letošní Žatecké dočesné

Publikováno:před rokemZdroj:Naše voda

Součástí bohatého doprovodného programu každoroční Žatecké dočesné jsou také soutěžní degustace piv. Degustace proběhly tradičně v prostorách Chmelařského institutu, celkem se hodnotilo 130 vzorků piv z 24 pivovarů. Výsledky přinášíme v následujícím přehledu.

Světlé výčepní pivo
1. Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s. Pražačka
2. Heineken Česká republika, a.s./pivovar Velké Březno Březňák Výčepní světlé
3. Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. Rebel Haškův C.K.

Světlý ležák 11 stupňů
1. Pivovar Klášter a.s. /Pivovary Lobkowicz a.s. Klášter 11%
2. Pivovar Černá Hora, a.s. PÁTER
3. Rodinný pivovar Bernard a.s. Bernard Kvasnicový ležák 11

Světlý ležák premium
1. Heineken Česká republika, a.s./ pivovar Krušovice Krušovice 12
2. PRIMÁTOR a.s. PRIMÁTOR Premium
3. Heineken Česká republika, a.s./pivovar Velké Březno Březňák Ležák Světlý

Tmavé výčepní pivo
1. Měšťanský pivovar v Poličce, a.s. Hradební tmavé
2. Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s. Bakalář tmavé výčepní
3. Heineken Česká republika, a.s./pivovar Krušovice Krušovice Černé

Tmavý ležák
1. Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. Rebel Černý
2. Pivovar Nymburk spol. s r.o./Postřižinské pivo Postřižinské pivo Tmavý ležák
3. Suntory Beer Limited Suntory Black

Polotmavé pivo
1. DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s. Klostermann
2. Rodinný pivovar Bernard a.s. Bernard Jantarový ležák 12
Řezaný ležák s přísadou jemných kvasnic (12%)
3. Pivovar HOLBA, a.s. Holba Šerák Polotmavý

Speciální pivo světlé
1. Pivovar Nymburk spol. s r.o. /Postřižinské pivo Postřižinské pivo Bogan
2. Pivovar Rychtář, a.s. Rychtář Speciál
3. Pivovar Svijany a.s. Svijanský kníže 13%

Speciální pivo tmavé
1. Žatecký pivovar, spol. s r.o. Žatec Dark
2. Pivovar Rohozec, a.s. ROHOZEC Třináctka tmavá
3. Pivovar Svijany a.s. Svijanská kněžna 13%

Speciální pivo polotmavé
1. Pivovar Nymburk spol. s r.o./Postřižinské pivo Postřižinské pivo Něžný Barbar
2. Suntory Beer Limited The PREMIUM MALT´S Autumn special
3. Pivovar Vysoký Chlumec, a.s. Démon

Nealkoholické pivo
1. Heineken Česká republika, a.s./pivovar Starobrno Zlatopramen NA
2. Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s. Bakalář nealkoholický za studena chmelený
3. Rodinný pivovar Bernard a.s. Bernard Free Jantar

Pšeničné pivo
1. PRIMÁTOR a.s. PRIMÁTOR Weizenbier
2. Suntory Beer Limited Suntory Weizen
3. Heineken Česká republika, a.s./pivovar Krušovice Krušovice Pšeničné

Svrchně kvašené speciální pivo – ALE
1. PRIMÁTOR a.s. PRIMÁTOR English Pale Ale
2. Rodinný pivovar Bernard a.s. Bernard Bohemian Ale 1597
3. Suntory Beer Limited Suntory IPA

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.07.2017 15:535.251/5.251