Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Snížení daně z piva? Pilný rozcupoval návrh ODS: Populismus nejhrubšího zrna

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTK

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) je záměr opoziční ODS snížit spotřební daň z piva populistický. Nelíbí se mu ani odhadovaný výpadek výběru daně zhruba 800 milionů korun. Poslanci nicméně návrh propustili do třetího čtení.

ODS navrhuje snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 korun na 26,80 Kč za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 Kč.

Návrh na plošné zvýhodnění výrobců podle Pilného vůbec nezaručuje to, že se promítne do snížení cen pro restaurace nebo konečné spotřebitele. "On se nedá označit ani za populistický, i když populistický je. Hrát si s cenou piva a mluvit o tom, že možná budeme mít pivo levnější, je opravdu populismus toho nejhoršího zrna," prohlásil Pilný. Státní rozpočet podle něj "dostane další pecku".

"Pan ministr Ivan Pilný mě skoro dohnal k slzám," reagoval předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Uvedl, že odhadovaný výpadek představuje méně než jedno promile celkových daňových příjmů, a argumentoval i tím, že ministerstvo není schopné odhadnout výběr daňových příjmů s přesností na stamiliony.

Pilný také uvedl, že návrhem stát vysílá signál o ochotě snižovat spotřební daně u dalších komodit, jako jsou lihoviny, pohonné hmoty nebo cigarety. Snížit sazbu nikoli spotřební daně, ale daně z přidané hodnoty na čepované pivo z nynějších 21 na 15 procent zvažoval vloni Pilného předchůdce Andrej Babiš (ANO). Vládní koalice se na tom ale neshodla.

Tam, kde se rodí český lev a Mazaná liška. Pivovar Národní nabízí oázu v centru Prahy

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Ekonom.czAutor:Libor BudinskýNárodní

● Boduje rustikální koleno na pivu.
● V nabídce je i kilový steak se šesti pivy a třemi panáky pálenky.
● Nechybí samozřejmě obligátní tatarák z výborného masa black angus.

Hlavním klenotem Pivovaru Národní je fantastická klášterní zahrada předělaná na největší "beergarden" v centru metropole. Během okamžiku zmizí rušná Národní třída a objeví se pivní oáza, která hlavně v létě potěší a uspokojí všechny milovníky našeho národního nápoje.

V Pivovaru Národní se vaří vlastní pivo značky Czech Lion, a to jedenáctka (klasický světlý filtrovaný i nefiltrovaný ležák plzeňského typu) a dále pak tmavá třináctka. Pivní stálice nyní doprovází speciál, svrchně kvašený ale s vtipným názvem Mazaná liška a s výrazným ovocným aroma s tóny grepu či angreštu.

Budějovický Budvar se zúčastní výstavy EXPO Astana 2017 v Kazachstánu

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Regionální novinyBudvar

V sobotu 10. června bude slavnostně zahájena mezinárodní specializovaná výstava EXPO Astana 2017. Očekává se velký zájem návštěvníků z Kazachstánu i z dalších států střední Asie - předběžné odhady hovoří až o šesti milionech lidí během tří měsíců. Česká republika připravila pro výstavu expozici nazvanou "Důmyslnost řešení". Důležitou a tradičně velmi oblíbenou součástí českého pavilónu je restaurace, ve které bude české pivovarnictví reprezentovat čepovaný světlý ležák Budweiser Budvar.

"Do Kazachstánu vyvážíme pivo již více než dvacet let. Značka Budweiser Budvar je tam vnímána jako ambasador českého piva a symbol kvality. Od účasti na EXPO očekáváme výrazné zvýšení povědomí o naší značce a jejím českém původu nejen v Kazachstánu, ale i v dalších zemích tohoto regionu," říká Renata Pánková, vedoucí exportního oddělení Budějovického Budvaru.

Celková ekonomická situace v Kazachstánu se od počátku letošního roku pomalu, ale jistě zlepšuje a roste i poptávka po importovaném pivu. "Díky tomu nyní rozšiřujeme sortiment o sudové pivo, které bude v nabídce ve vybraných restauracích jak v Astaně, tak v Almaty," dodává Renata Pánková. Pivo značky Budweiser Budvar je na kazašském trhu vnímáno jako superprémiová značka, čemuž odpovídá i konečná cena pro spotřebitele.

V českém pavilónu se představí také společnost Caravan Beverage Group, která je výhradním dovozcem prémiového ležáku Budweiser Budvar do Kazachstánu. Návštěvníci výstavy si budou moci koupit tmavý a světlý ležák v třetinkových lahvích nebo plechovky se světlým ležákem.

Česká restaurace na EXPO Astana 2017
Restaurace má kapacitu 40 míst. Šéfkuchaři Filip Bárta a Pavel Vrbka budou vařit výhradně tradiční české speciality a zvěřinu. V menu se objeví například pečená kachna s knedlíkem a zelím, srnčí se šípkovou omáčkou nebo jelení steak s omáčkou z lišek. České návštěvníky restaurace určitě potěší, že hosty budou obsluhovat Kazaši, kteří studovali v České republice, znají českou pivní kulturu a domluví se česky.

Piva od Pivovarů Lobkowicz získala 5 medailí na soutěži Pivo České republiky 2017

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:České nápoje

Skupina Pivovary Lobkowicz Group potvrdila mimořádnou kvalitu, jedinečnou chuť a výjimečnost piv ze svých pivovarů, když získala pět medailových umístění v prestižní soutěži Pivo České republiky 2017. Výsledky jsou oceněním kontinuální práce, tradičního a precizního způsobu vaření piva a pomohou podpořit značky skupiny Pivovary Lobkowicz Group na domácím i zahraničních trzích, kde nyní skupina posiluje distribuci.

Skupinu Pivovary Lobkowicz Group majoritně ovládá společnost CEFC China, sedmá největší soukromá společnost v Číně. Je naprosto unikátní tím, že provozuje sedm regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Poptávce spotřebitelů po kvalitnější a rozmanitější nabídce piva vychází vstříc tím, že vedle klasických ležáků produkuje velké množství pivních speciálů – od polotmavých piv přes svrchně kvašená piva typu IPA, ALE či pšeničné až po nealkoholická piva. Při vaření naprosto všech je přitom kladen důraz na původní receptury vaření a na používání těch nejkvalitnějších surovin.

Získaná ocenění v soutěži Pivo České republiky jsou důkazem toho, že tento způsob vaření piva je správnou cestou. Největších úspěchů dosáhl Pivovar Protivín. Získal celkem 3 medailová umístění: 1.místo v kategorii tmavých ležáků s pivem Lobkowicz Premium Černý, 2.místo v kategorii nealko piv za Lobkowicz Premium Nealkoholický a 3.místo v kategorii polotmavý ležák s pivem Platan Granát. Dalším významným úspěchem je první místo v kategorii „pšeničných piv“, na kterém se umístil černohorský Velen z Pivovaru Černá Hora a získal tak zlatou medaili. Na třetím místě v kategorii „světlé výčepní pivo“ se umístil Ježek 10%, který se vaří v Pivovaru Jihlava.

„Soutěž Pivo České republiky je prestižní pivovarnickou cenou v České republice. Naše značky dosáhly skvělých výsledků v opravdu velmi velké konkurenci, kdy účast v soutěži byla rekordní a naše piva soupeřila s tradičními pivními producenty. Úspěchy našich značek svědčí o kvalitě produktů skupiny Pivovary Lobkowicz Group, jsou závazkem s ohledem na naše spotřebitele a i nadále budeme klást maximální důraz na precizní výrobu našich piv,“ uvedla Marcela Hrdá, předsedkyně dozorčí rady skupiny Pivovary Lobkowicz Group a výkonná viceprezidentka společnosti CEFC (Group) Europe Company.

Pivovary skupiny Lobkowicz Group oceněním navázaly na úspěchy z minulého ročníku, kdy se na prvním místě umístil pšeničný černohorský Velen, na druhém místě mezi světlými ležáky Lobkowicz Premium a na druhém místě v kategorii nealkoholických piv Lobkowicz Premium nealkoholický.

„Letošní výborná umístění jsou oceněním práce našich sládků a všech dalších pracovníků v pivovarech. Je to další z řady důkazů, že náš naprostý důraz na kvalitu a tradiční výrobní postupy ve všech našich pivovarech se odráží v kvalitě a chuti piva, kterou oceňují znalci i všichni zákazníci,“ uvedl Kamil Špendla, generální ředitel skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

Skupina Pivovary Lobkowicz Group pod vedením společnosti CEFC China nyní posiluje distribuci piva do českých domácností, restaurací a do maloobchodní sítě. Připravuje se i na výrazný export českého piva na čínský trh a na další trhy.

„Posílili jsme kapitál společnosti a investujeme do modernizace provozů v jednotlivých pivovarech, například do nové stáčecí plechovkové linky v pivovaru v Protivíně. České pivo je jedinečný artikl a snažíme se udělat maximum pro to, aby značky ze skupiny Pivovary Lobkowicz Group byly synonymem pro top produkty na trhu v České republice i v zahraničí,“ dodala Marcela Hrdá.

Co znamenají pivní zkratky EPM, OG, ABV a IBU?

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Alkoholium.cz

některých restauracích, které usilují o edukaci svých hostů, ale též na mnohých tuzemských a zahraničních webových stránkách a blozích se zkratkami uvedenými v titulku tohoto článku. Je vám dosud skryt jejich význam? Pak čtěte dále, neboť v následujících několika odstavcích si všechny tyto zkratky rozklíčujeme.

Co znamená zkratka EPM?
e shora uvedených zkratek je zkratka EPM jedinou, která je česká. Za jednotlivými písmeny se skrývá slovní spojení extrakt původní mladiny. Ti, kterým je něco známo o procesu vaření piva, již možná tuší, že bude zkratka souviset se stupňovitostí piva. Je tomu skutečně tak. Extraktem původní mladiny se myslí množství rozpuštěných cukrů v mladině, tedy ve fázi výroby piva před procesem kvašení. Oproti zažité praxi se podle tuzemské legislativy stupňovitost uvádí v % EPM, a nikoliv ve stupních.

Pro názornost si uveďme praktický příklad stanovení extraktu původní mladiny (EPM). Mějme 1 kg mladiny, ve kterém je rozpuštěno 116 g cukrů. V takovém případě jsme uvařili pivo o stupňovitosti 11,6 % EPM.

Zvídavé čtenáře jistě zajímá, jak se stupňovitost piva měří. Jelikož množství rozpuštěných cukrů ovlivňuje hustotu kapaliny, je možné změřit stupňovitost piva hustoměrem, popřípadě sacharometrem (cukroměrem). Oba způsoby měření vychází z měření hustoty mladiny, leč využívají jiných stupnic. Na cukroměru najdeme jednotky Plato, které odpovídají všem dobře známým stupňům. Pokud tedy sládek odečte z cukroměru hodnotu 11° Plato, navařil jedenáctku, a tedy pivo se stupňovitostí 11 % EPM. Další možností je měření stupňovitosti pomocí refraktometru, který funguje na principu měření indexu lomu. V podmínkách velkých pivovarů je pak možno měřit stupňovitost pomocí chemicko-fyzikální analýzy, a to i u již uvařeného piva. V tomto případě se, zjednodušeně řečeno, pro výpočet stupňovitosti piva vychází z množství zbytkového cukru v hotovém pivu a množství alkoholu.

Co znamená zkratka OG?
Zvláště v zahraničních zdrojích se lze též setkat se zkratkou OG. Pod písmeny OG se skrývají anglická slova original gravity (původní hustota), a tedy opět odkazují na stupňovitost piva. Na lahvi zahraničního piva bývá zpravidla vyjádřena původní hustota vyjádřena v již zmiňovaných stupních Plato. V materiálech pro domovarníky se však častěji setkáte s uvedením původní hustoty jako specifické hustoty (např. OG 1.048, což je stupňovitost odpovídající dvanáctce).
Co znamená zkratka ABV?

ABV je další anglickou nejen pivní zkratkou. Za písmeny se skrývá spojení alcohol by volume, a tedy neoznačuje nic jiného než procentuální množství alkoholu v pivu. Na tomto místě se jistě hodí poznamenat, že rostoucí množství alkoholu není přímo úměrné rostoucí stupňovitosti. Podíl alkoholu v pivu totiž závisí též na stupni prokvašení, a tedy na takzvaném zbytkovém extraktu. Pro tuzemská piva plzeňského typu je přitom typický vyšší zbytkový extrakt související s nižší mírou prokvašení. To se u tuzemských piv plzeňského typu projevuje typickou plností, ale zákonitě relativně nižším podílem alkoholu.

Co znamená zkratka IBU?
I poslední zkratka, kterou si v tomto článku vysvětlíme, má svůj původ v angličtině. Pod touto zkratkou najdete výraz Internationl Bitterness Units. Jednotky IBU tedy vyjadřují hořkost piva. Konkrétně jedna jednotka IBU představuje jeden gram iso-α-hořký kyselin na jeden litr piva. Jelikož se IBU vypočítává na základě chemických výpočtů, je stanovení hořkosti v jednotkách IBU ryze objektivní, tedy zohledňuje jen množství iso-α-hořký kyselin. Na subjektivní vnímání hořkosti piva konzumentem však mají vliv i další faktory (např. stupňovitost piva), a proto je funkce jednotky IBU v tomto směru spíše orientační.

U nás na evropském kontinentu se lze též setkat s jednotkou EBU (European Bitterness Units), které jsou stanoveny Evropskou pivovarskou konvencí (EBC – European Brewery Convention), avšak výpočty se dochází zpravidla k velmi obdobným hodnotám.

Hořkost piva závisí na mnoha faktorech. Zásadní je však jakost a odrůda použitého chmelu a způsob výroby piva, a to především průběh chmelovaru a též skutečnost, zda bylo při výrobě přistoupenou k tzv. chmelení za studena.

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Pivo NeratoviceAutor:Ondřej Hampl

V sobotu 10. června se v Neratovicích, v parku za městským kinem, uskuteční přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce zajímavých českých pivovarů. Na premiérovém ročníku Festivalu piva v Neratovicích se představí pivovary Česká Kamenice, Hangár, Chříč, Konrad, Moucha, Zemský akciový, Zichovec a také lokální piva Kaberna a Neratovák. „Návštěvníci festivalu budou moci ochutnat více než dvacet druhů piv rozmanitých druhů a stylů. Na čepu budou jak klasické ležáky plzeňského typu, tak i stále populárnější "ejly", tedy svrchně kvašená piva typu IPA, či APA,“ říká za organizátory Ondřej Hergesell.
Na chuťové pohárky hostů zaútočí výborné klobásy přímo od řezníka, pečené maso, domácí bramboráky, či nakládaný hermelín. K zakousnutí budou k dispozici výborné preclíky z pekařství Rýdl z Lázní Bělohrad a další delikátní pochutiny. Specialitou, čerstvě upečenou pro návštěvníky neratovického Festivalu piva, bude výborný štrúdl z pravého pivního těsta.

O hudební doprovod a navození atmosféry příjemné soboty se postará kapela Los Carlos. Pro nejmenší návštěvníky, jež na festival doprovodí své rodiče, bude připraven zábavní koutek s pestrou nabídkou her a tvořivou dílničkou. Hosté se rovněž budou moci nechat zvěčnit od proslaveného karikaturisty Vladimíra Dvořáka. V rámci doprovodného programu také proběhne slavnostní křest knihy "Z hospody na maraton" místního rodáka Aleše Dvořáka. Pro všechny návštěvníky - pro případ deště, či ostrého slunce - budou k dispozici party stany se stoly a lavicemi.

V průběhu celého odpoledne a podvečera, zasvěceného zlatavému moku, budou hosté moci hlasovat o nejchutnější pivo 1. Festivalu piva v Neratovicích. Na závěr programu budou všechny hlasovací lístky slosovány o hodnotné ceny, hlavní odměnou je moderní verze legendárního mobilního telefonu Nokia 3310.

První neratovický Festival piva je pořádán za podpory Města Neratovice, místního Společenského domu a pod záštitou Sdružení přátel piva (SPP).

Vstup na akci je zcela zdarma.

Park, kde se Festival piva uskuteční, leží v centru Neratovic, v těsném sousedství Společenského domu a městského kina. Místo nabízí výbornou dostupnost veřejnou hromadnou dopravou z Prahy, Mělníka, Mladé Boleslavi a dalších měst. Vlakové nádraží (ve vyhledávačích spojení, používejte název „Neratovice“, nikoliv „Neratovice město“) leží od místa festivalu zhruba 250 metrů, z Prahy vyjíždí vlaky do Neratovic každou hodinu (směr Všetaty, resp. Mladá Boleslav), v průběhu odpoledne doplněné o další rychlíkové spoje (směr Turnov, či Tanvald). Pro spojení autobusem lze využít linku č. 348 z Ládví, výstupní zastávka „Neratovice, Dům kultury“ leží pouhých 150 metrů od místa festivalu; případně lze využít linku č. 351 z Letňan, přičemž výstupní zastávka „Neratovice, Náměstí Republiky“ je vzdálena v těsném sousedství parku.

Více informací, včetně seznamu zúčastněných pivovarů, programu festivalu, či možnostech dopravního spojení je k dispozici na stránkách www.pivo-neratovice.cz, či na facebookovém profilu festivalu www.facebook.com/FestivalPivaNeratovice.

Znojemské Pivní slavnosti vyvrcholí koncertem kapely Wohnout

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Znojemský deníkAutor:Dalibor Krutiš

Pivo, muzika a zase pivo. Tak bude vypadat sobotní večer v centru Znojma. Znojemská Beseda připravila ve své režii pro desátý červnový den už třetí Pivní slavnosti.

Prodejní stánky Znojemského městského pivovaru a pivovaru Hostan najdou vyznavači pěnivého moku na Horním i Václavském náměstí. „V ulici Přemyslovců je doplní stánky Hasičského pivovaru Bítov a znojemského Pivovaru U Šneka," uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Hosté slavností se mohou těšit na desítku kapel s hvězdnými Wohnouty v závěru. „Zahrají na Horním náměstí. Na sousedním Václavském náměstí bude stejně jako loni připravené druhé pódium s muzikanty třeba ze skupiny Ovoce nebo Jaksi Taksi," přiblížila část programu mluvčí Pastrňáková.

Na slavnosti se těší například Roman Kotáb. „Loni jsme tam s kapelou hráli, letos si akci pěkně užiju. Těším se na dobré, vychlazené pivo a na kapely Walda Gang, Arakain a Wohnout," svěřil se Kotáb.

Kvůli Pivní slavnostem 2017 budou od pátku až do neděle uzavřené ulice Přemyslovců, Václavské náměstí a Horní náměstí ve Znojmě.

Festival minipivovarů na Pražském hradě již po šesté

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:První zprávy

Blíží se festival minipivovarů na Pražském hradě, který proběhne v prostorách Královské zahrady Pražského hradu v pátek 16. června a v sobotu 17. června.

Jedná se o degustační akci roku, na které se představí 70 minipivovarů. Vstupenky na akci, které jsou v předprodeji, jsou dostupné online na www.minipivo.cz. Počet návštěvníků je limitován místem a bezpečností Pražského hradu, takže vstupenek je připraveno na každý den 1250, z nichž 500 se bude prodávat přímo na místě. Cena zahrnuje katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci.

Festival minipivovarů na Pražském hradě, který nese podtitul Pivo na hrad, se stal výběrovou akcí, na které je pivo vnímáno jako ušlechtilý nápoj. Minipivovary, které se na akci představí, jsou členy Českomoravského svazu minipivovarů, který akci pořádá. Účastnit se ale budou i 4 zahraniční minipivovary, tentokrát z Maďarska, které uzavřou neoficiální Visegrádskou spolupráci, kdy se nejprve představily pivovary Slovenské a po nich Polské.

Každý z pivovarů představí svá dvě nejlepší piva, až na pivovar U Fleků, jelikož vaří pivo jen jedno. K degustaci bude tedy připraveno 140 druhů piva 33 různých stylů z celé republiky. Celkově se tak zdarma vyčepuje přes 7 000 litrů piva, což představuje na 93 000 degustačních porcí po 0,75 dl. Na návštěvníka tak připadne 37 degustačních dávek. Oficiálním partnerem Festivalu jsou Pacovské strojírny, a.s. největší výrobce minipivovarů v Česku.

Festival se bude konat v překrásných prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 16. června od 14 - 20 hodin a v sobotu 17. června od 12 - 20 hodin. Na festivalu budou přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří budou podávat návštěvníkům co nejobsáhlejší a nejpřesnější informace.

„Pivo mění svoji image z nápoje na zahnání žízně na nápoj pro sváteční příležitosti. Již to není jenom desítka v lednici, ale stále větší počet druhů na českém trhu dává příležitost sommelierům k párování piva s jídlem a navrhování piva ke slavnostním příležitostem. Náš festival dává lidem příležitost seznámit se s tím nejlepším, co minipivovary celé republiky nabízejí,“ říká prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.
O Českomoravském svazu minipivovarů:

Českomoravský svaz minipivovarů byl založen 16. dubna 2011, a to 32 minipivovary, jako reakce na neustále rostoucí počet restauračních a produkčních minipivovarů. V současné době má 110 činných a 15 přispívajících členů. Českomoravský svaz minipivovarů slouží jako profesní organizace, která poskytuje poradenství, vzdělávací servis, školení a v neposlední řadě informační servis o vhodných zdrojích a surovinách pro výrobu piva.

Pivo z lavoru. V Číně vyhmátli falešný Budweiser

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Euro.cz

Čínské úřady odhalily továrnu na falešný Budweiser, která měsíčně produkovala až 600 tisíc plechovek. Plněny byly napodobeninou známého piva, který do něj pracovnice továrny nalévaly z lavoru.

Nelegální továrna fungovala ve městě Dongguan na jihovýchodě země. Proces produkce falešného piva začínal shromážděním prázdných plechovek Budweiseru, které byly v evidentně nehygienických podmínkách plněny pracovnicemi továrny náhražkou.

Naplněné plechovky pak byly na páse znovu zapečetěny a posílány do nočních klubů a barů ve městě, kde si je za nízké ceny kupovali hosté. Měsíčně mělo být takto vyexpedováno až 600 tisíc plechovek. Celý proces byl zdokumentován na video, což při zásahu usnadnilo práci místním úřadům.

K odhalení falešné továrny se vyjádřil i pivovar Anheuser-Busch, pod který věčný konkurent Budějovického Budvaru patří. „Každá kapka Budweiseru, která se vypije v Americe, je tam i uvařena. Video, které koluje na internetu, je od nějakého malého podvodného podniku v Číně. S místními úřady pracujeme na jeho uzavření,“ píše společnost v prohlášení.

Anheuser-Busch, který v Číně provozuje čtrnáct pivovarů, radí konzumentům, jak rozpoznat padělek. Většinou je nekvalitně uzavřen a obsahuje chyby v textu či grafice.

Lidé vloni vypili méně piva. Můžou za to hlavně Rusové a Brazilci

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Echo24.cz

Lidé nakoupili o 1,8 procenta menší množství alkoholického piva, než kolik si pořídili v loňském roce. To zároveň znamená, že spotřeba piva celosvětově klesla nejvíc za posledních pět let. Vyplývá to ze zprávy společnosti organizace International Wine and Spirits Record (IWSR), na kterou upozornil upozornil server britské BBC.

Pivo tak má podle zprávy největší podíl na poklesu spotřeby všech alkoholických nápojů za loňský rok. Ta se snížila o 1,3 procenta. BBC poznamenala, že také v globálním měřítku je pokles nejnižší za posledních pět let.

Podle britského serveru souvisí množství vypitého alkoholu s vývojem ekonomiky, se kterým pak spotřeba alkoholických nápojů souběžně roste nebo klesá. Tři z největších trhů s pivem, kterými jsou Čína, Brazílie a Rusko, čelily v loňském roce ekonomickému poklesu nebo stagnaci, což se právě promítlo také do spotřeby piva.

Zdaleka největší pokles ve spotřebě piva zažilo Rusko, kde ho lidé vypili o 7,8 procenta méně. Číňané spotřebovali o 4,2 procenta méně a v Brazilci o 5,3 procenta.

Nicméně zpráva IWSR předpověděla, že v příštích pěti letech by o pivo měli mít větší zájem asijské země a také státy v subsaharské Africe. To ze zprávy IWSR citoval server The Drinks Business. Za statistikou stojí společnost International Wine and Spirits Record sídlící v Londýně, která monitoruje údaje z trhu s alkoholickými nápoji.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.02.2018 08:465.991/5.991