Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Plzeňský Prazdroj v loňském roce přilákal rekordní počet návštěvníků

Publikováno:před 17 dnyZdroj:Plzeňské novinkyAutor:Jitka NěmečkováPrazdroj

Plzeňský Prazdroj hlásí rekordní návštěvnost, k tradičním trasám loni znovu přibyly prohlídky pivovaru Gambrinus.

Plzeňský Prazdroj v loňském roce přilákal rekordní počet návštěvníků. Celkem jeho trasy v Plzni navštívilo 762 tisíc lidí, což je o šest tisíc více, než v dosud nejúspěšnějším roce 2015.

„Nárůst zájmu o prohlídkové trasy i o další akce v obou plzeňských pivovarech nás nesmírně těší. Překonat čísla roku 2015 nebylo jednoduché, neboť v tom roce se Plzeň pyšnila titulem Evropské hlavní město kultury, což samozřejmě nalákalo do Plzně mnoho turistů,“ uvádí Pavla Mášková z oddělení turismu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje.

O loňský návštěvnický rekord se ze šedesáti procent zasloužili čeští turisté, výrazně se pak zvýšil zájem návštěvníků z Asie, zejména z Číny, Taiwanu a Jižní Koreje. Ti v loňském roce poprvé překonali množství německých turistů, kteří bývali tradičně nejpočetnější zahraniční skupinou návštěvníků pivovaru.

„Celkem k nám na prohlídky pivovarů zavítali návštěvníci z padesáti zemí světa, ze vzdálenějších zemí například z Brazílie nebo Austrálie,“ říká Pavla Mášková.

Kromě tradiční trasy v pivovaru Pilsner Urquell začal loni Plzeňský Prazdroj lákat i na prohlídky pivovaru Gambrinus. Zcela novou trasu absolvovalo již několik tisíc návštěvníků. Na turisty zde čeká mnoho zajímavých aktivit, jako například škola čepování piva, senzorická prezentace surovin na výrobu piva, které mohou lidé suroviny i ochutnat. Část degustace probíhá přímo v ležáckých sklepích, kde pivo zraje. V historické varně Gambrinus je dokonce možné uspořádat soukromý večírek či party.

Rekordní návštěvnosti dosáhl Plzeňský Prazdroj i díky úspěchu loni pořádaných akcí. S velkým zájmem se setkaly například oslavy 175 let od uvaření první várky ležáku Pilsner Urquell s bohatým doprovodným programem nebo výstava o historii plzeňských hospod na nádvoří pivovaru.

I v letošním roce Plzeňský Prazdroj kromě tradičních akcí, jako je Léto v Prazdroji nebo Pilsner Fest, chystá pro turisty několik novinek. Speciálně se připravuje Plzeňský Prazdroj zejména na oslavy 100 let od vzniku republiky, v jejichž rámci chce uspořádat výstavu, která by měla mapovat toto historické období v pivovarnictví.

Velikonoční ležák z Volby sládků už zamířil do pivnic. Čepují také v hotelu Zlatá hvězda Vimp

Publikováno:před 17 dnyZdroj:Za krásnější VimperkPrazdroj

Závěrečnou degustační zkouškou potvrdili sládci Plzeňského Prazdroje kvality limitované edice velikonočního ležáku Master Zlatá 13 programu Volba sládků. Stalo se tak symbolicky na Popeleční středu, kdy začíná podle křesťanské tradice čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. Ležák již zamířil do více než tisícovky pivnic a restaurací v celé ČR, kde bude k mání po celý březen. Další hospody se přidají v posledním předvelikonočním týdnu.

„Již loni měl velký úspěch, věřím, že tomu tak bude i letos. Uvařili jsme jej opět z těch nejlepších surovin s přihlédnutím k tradičním recepturám pro vaření postního piva. Má zlatožlutou barvu s bílou pěnou, výraznou sladovou vůni a sladovou chuť s karamelovým nádechem. Lehčí hořkost je vyvážená střední plností a sladkostí, a toto spojení vás příjemně láká k dalšímu doušku,“ uvedla degustační zkoušce sládková Lenka Straková.

Podobná silnější piva se přitom v postním období vařila již od středověku zejména za zdmi klášterů a Prazdroj na tuto tradici navazuje. „Postní období to je čas, kdy se v klášterech již od středověku vařila silnější piva. Mniši ho vařili proto, že má mnoho vitamínů a dalších látek, které jim pomáhali získat dostatek energie pro dlouhé postní období a konec zimy. V postní době bylo pivo často jediným zdrojem kalorií. Proto se říkalo, zvláště u těchto hustých piv, že se jí, nikoli pije,“ vysvětluje smysl předvelikonočních speciálů páter Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference a dodává: „Obnovování tradice silnějších ležáků, vařených v období před Velikonocemi, považuji za přirozené. Je hezké, že se se tato tradice v naší zemi obnovuje u velkých pivovarů stejně jako se k vaření Velikonočních speciálů vrací i některé kláštery.“

V 17. století si nefiltrované již tehdy spodně kvašené pivo plné přírodních látek začali vařit mniši z řádu svatého Františka z Pauly. Jiné typy velikonočních piv se ale vařily v klášterech ještě dříve.

Festival minipivovarů v Brně byl úspěšný

Publikováno:před 17 dnyZdroj:České nápoje

Právě skončil druhý ročník prvního profesionálního pivního festivalu pod střechou, Festival minipivovarů v Brně. Ten se konal v rámci mezinárodního veletrhu Salima 2018 od 1. do 3. března. Účastnilo se ho 50 minipivovarů, z toho 3 byly ze Slovenska

„Festival minipivovarů v Brně proběhl velmi úspěšně, každý den se ho zúčastnily stovky lidí, kteří si akci velmi chválili, což nás těší,“ hodnotí akci Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, který akci pořádá.

Festival měl samostatný vstup, samostatné vstupné i samostatnou otevírací dobu. Návštěvníci měli možnost ochutnat více než 130 druhů piv, jelikož každý pivovar přivezl nejméně 2 druhy piva, které na kohoutech střídaly. Pro návštěvníky tak byl festival jedinečnou příležitostí, aby na jednom místě ochutnali desítky kvalitních vzorků z produkce minipivovarů a nahlédli tak do stále pestřejšího světa malých výrobců piva.

„Akce mě mile překvapila hlavně pestrostí nabízených piv, ale i doplňkového občerstvení. Ocenila jsem možnost ochutnat tradiční piva, ale i pivní speciality,“ hodnotí akci účastnice Katarína. „Ačkoli mi systém s žetony nejdříve připadal nedomyšlený, při samotném placení piva se osvědčil. Člověk nemusel hledat drobné, u stánků se neztrácel s vydáváním peněz,“ doplňuje návštěvník Roman.

Akce se celkem účastnilo 50 minipivovarů, z České republiky byly zastoupeny všechny regiony a 3 pivovary byly ze Slovenska. Letos je totiž sté výročí Československa. Symbolicky se tak každý den čepovalo sto druhů piva.

„Festival minipivovarů v Brně má velký potenciál růstu a vytvoření tradice a má ambice stát se největší akcí minipivovarů v České republice,“ dodává Jan Šuráň.

První den akce také proběhla valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, na níž se jeho členové usnesli, že svaz bude vydávat certifikáty, jež bude udílet sládkům za kvalitu. Spotřebitelům to usnadní orientaci v tom, který minipivovar vaří kvalitní pivo.

Školy čepování pivovarů Prazdroje nabízí zážitkové programy pro jednotlivce i party

Publikováno:před 19 dnyZdroj:České nápoje

Škola čepování piva Pilsner Urquell a Kozlova škola čepování nabízí nezapomenutelné zážitkové programy pro jednotlivce i party přátel

Poučný a přitom mimořádně zábavný večer, teambuilding, narozeninová oslava, rozlučka se svobodou, pánská i dámská jízda… Zkrátka chcete-li si sami nebo se svými přáteli či kolegy vychutnat jedinečný, intenzivní zážitek, rezervujte si místo ve škole čepování piva přímo v rodišti slavného českého ležáku Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj nebo v pivovaru ve Velkých Popovicích nedaleko Prahy.

Účastníci Školy čepování piva Pilsner Urquell si během tříhodinového zážitkového programu prohlédnou plzeňský pivovar, pod vedením zkušeného sládka se naučí čepovat hladinku, čochtana, šnyt i mlíko, dozvědí se vše o zásadách správné péče o pivo a na památku si odnesou půllitr se svým jménem a certifikát o absolvování školy čepování. Konzumace piva Pilsner Urquell a občerstvení během „výuky“ jsou v ceně! V nabídce je varianta včetně prohlídky autentických prostor pivovaru Plzeňský Prazdroj za 590 Kč/osoba i varianta bez prohlídky za 550 Kč/osoba. Skupiny přátel nebo kolegů mohou společně prožít unikátní teambuildingový program Cesta pivovarského tovaryše. U všech zážitkových programůje nutná předchozí rezervace. Více informací o Škole čepování piva Pilsner Urquell najdete zde...

Velkopopovický pivovar pro všechny zvídavé milovníky zlatavého moku pravidelně otevírá Kozlovu školu čepování piva. Nejprve zamíří na prohlídkovou trasu a nasoučasné varně se seznámí s procesem výroby piva a surovinami, které se používají. Poznají bohatou historii pivovaru a příběh zakladatelské rodiny Ringhofferů. Uvidí také stáčírnu lahví a sudů, expozici věnovanou exportu a v pivovarských ležáckých sklepech ochutnají nefiltrovaného Kozla. Poté již následuje přímo v prostorách historické varny z roku 1928 samotná škola čepování. Během ní se dozví vše o správné péči o pivo, naučí se čepovat pivo přímo od pivovarského odborníka. Tříhodinový zážitkový program završí předáním oficiálního certifikátu stvrzujícího zdárné absolvování školy. Cena je 350 Kč/osoba. Zážitkový program je možný pro skupiny od 10 osob rezervovat kdykoliv dle přání či pro individuální návštěvníky je možnost absolvovat školu čepování vždy 1. sobotu v měšíci od 14:15 hodin.

Pivo z plevele a bez alkoholu? Před sto lety Čechům nic jiného nezbývalo

Publikováno:před 19 dnyZdroj:Info.czAutor:Karel Knobloch

Náhražka – slovo, které se za první světové války stalo jedním ze symbolů neradostného života v zázemí. Pražané se ho sice učili jen velice neochotně, ke konci války ale už byli rádi i za náhražky náhražek. Lepší než umřít hlady nebo žízní. Otevřít si v takové době hostinec či kavárnu mohl jen naprostý šílenec.

Pivo? Neutekl jste z Bohnic? Černé sice mám, ale jenom uhlí támhle u kamen. Kozel je v chlívku a ležák? To jsem tady jedině já. Kreslený vtip, na němž hostinský polehávající na kanapi vítá špatnou zprávou žíznivého hosta, vyšel na sklonku války v Humoristických listech. Pijákům piva tou dobou do smíchu nebylo – pivo bylo skutečně nedostatkovým zbožím a o předválečné kvalitě si mohli nechat jen zdát.

O moc veselejší nebyl před sto lety ani pohled do pražské kavárny. Od roku 1916 byla káva tak jako mnoho dalších komodit na příděl, což působilo její chronický nedostatek a nárůst cen na černém trhu. Kávové náhražky nebyly ničím novým, už před válkou se krom cikorky setkáváme s horkými nápoji z praženého žita, fíků nebo sušeného ovoce. Část těchto surovin se ale mezi lety 1914 a 1918 přesunula do kategorie nedostatkového zboží, a tak se na pultech objevily náhražky na druhou, náhražky náhražek. Platilo to i pro cikorii – čekankový kořen začal být na příděl, takže se prášek nastavoval třeba sušenou cukrovou řepou, které byl hlavně na začátku války naopak přebytek. I hotového cukru bylo dlouho dost, časem ho však v kavárnách nahradil sacharin, a i ten koncem roku 1917 došel. Ve výlohách kaváren se začaly objevovat nápisy: Prodej nápojů neslazených.

Mnohem víc než otázka sladidel ale, zdá se, návštěvníky kaváren koncem války trápil úplný „zákaz podávati mléko a mléčné nápoje (bílou kávu) v živnostech hostinských a výčepních“. Přístup k mléku stát přednostně zajišťoval těhotným, matkám a dětem, část hostů tak do kaváren chodila ani ne tak kvůli kávě samotné, ale spíš kvůli mléku v kávě bílé. Opatření z ledna 1918 bylo plošné, místodržitel však mohl udělit výjimky podnikům, v nichž se stravovaly nezámožné vrstvy obyvatelstva, na dobu snídaní, obědů a večeří.

S náhražkami se lidé setkávali na každém kroku, tématem číslo jedna byla válečná chlebová mouka. Jedlé kaštany, pohanka, kukuřice, proso, brambory, lebeda nebo kopřivy, to byly rostliny, se kterými se experimentovalo. Mouka se ale mohla nastavovat rovněž senem, slámou, najemno rozemletým dřevem, kůrou, lišejníky nebo dokonce krví jatečních zvířat. Veřejnost na podobné potravinářské experimenty reagovala veskrze negativně, a jak ve své studii Výmysly německých profesorů i návrat ke zkušenostem předků upozornil historik Martin Franc, měly v Čechách protesty i svůj nacionalistický podtext. „Zemí náhražek“ bylo hlavně Německo, ty byly proto vnímány jako výplod mozků „bláznivých německých učenců“. Čeští odborníci na výživu, kteří se během první světové věnovali výzkumu na tomto poli, si podle France dokonce koledovali o cejch zrádců národa.

Opatrně ostatně postupoval i kulturní historik a folklorista Čeněk Zíbrt, který koncem války vydal knihu Česká kuchyně za dob nedostatku před sto lety jako připomínku posledního velkého hladomoru po napoleonských válkách v roce 1817. Zíbrt čtenáře v úvodu upozorňoval, že se jedná pouze o výčet náhražek, se kterými v kuchyni pracovali naši předkové. Knihu berte jako kulturně-historickou studii, ne jako kuchařku, vzkazoval jim alibisticky.

Chleba se na začátku války začal ve větší míře péct také z mouky ječné, čímž se obloukem vracíme ke scéně z úvodního válečného vtipu. Ječmen, který vytrhl trn z paty pekařům, chyběl pivovarníkům. Na tenčící se zásoby piva si museli zvykat i pijáci v jiných koutech Evropy. Denní tisk přinesl senzační zprávu o sebevraždách způsobených nedostatkem piva v Bavorsku i příběh mladého Angličana živícího se stopováním pivovarských povozů. Dopoledne dával dohromady seznam hospod, před nimiž se vůz zastavil, odpoledne pak mužům ve městě prodával adresy podniků. Pivovary nemohly pokrývat poptávku, a tak se v Čechách uvažovalo o zavedení poukázek na pivo nebo takzvaných abstinenčních dnů po vzoru dnů bezmasých. V září 1916 úřady přišly s dalším drakonickým nařízením – každý host měl v hostinci nárok na maximálně dva půllitry piva, muselo se dostat na všechny.

I do konzervativního pivovarnického světa se začaly tlačit náhražky. Mluvilo se o bramborovém škrobu, kukuřici, prosu, pohance, rýži, kaštanech, fazolích, sojových bobech, lipovém květu, medu nebo pýru. Dokud byly zásoby, přidával se do várek místo sladu ve velkém také cukr, v novinách narazíme na inzeráty propagující jako náhradu na nedostatkové a nekvalitní pivo jablečný cider. „Pijme pivo z pýru, jezme kopřivy, až do toho míru nás to uživí,“ zpívalo se v satirické písničce.

Druhou z cest, jak pivovar udržet při životě, byla výroba piv s nižší stupňovitostí. Válečná čtyř až sedmistupňová piva ale ještě zdaleka nebyla dnem, symbolem trudné doby se stala pivní náhražka pivolín. Ta se na území českých zemí příliš neujala, ale obohatila češtinu o dodnes používaný výraz pro nepoživatelné řídké pivo. V pivovarech se začaly vyrábět i sodovky nebo limonády. Jak se říkalo, namazaný pod stolem mohl tehdy v hospodě skončit tak maximálně krajíc chleba. Nejvíc trpěli pivaři ve velkých městech, na venkově, kde se dal ječmen sehnat pod rukou, byla situace o něco příznivější. Vaření piva podomácku bylo sice nelegální, ale mnohde sedláci raději riskovali postih, než aby v hostinci vysedávali nad pivolínem či sodovkou.

Když už se zdálo, že nemůže být hůř, vzpomněla si na hostinské také rekviziční komise. Zrekvírováno už bylo kovové nádobí nebo věšáky, koncem války se ale úředníci začali vážně zajímat taky o cínové pivní trubky. V čem je problém? Pivo se prostě nebude točit z pípy, ale hostinský pro něj bude chodit se džbánem do sklepa. Tak jako před sto lety. Co nám zabavíte příště, kulečníkové stoly? bouřili se hostinští a restauratéři. Výborný nápad, i stará guma z karambolových mantinelů by za určitých okolností mohla být pro stát, který je už přes tři roky ve válce, velice cennou surovinou. Kulečníkové rekvizice ale nejsou na pořadu dne, „uklidnily“ úřady podnikatele koncem roku 1917.

Pivovar Poutník drží vysokou kvalitu, přibyly další ceny

Publikováno:před 20 dnyZdroj:Město PelhřimovAutor:Bc. Andrea UnterfrancováPoutník

Pelhřimovský Pivovar Poutník, který se může pochlubit už řadou ocenění, přidal v posledních dnech další. Na Mezinárodním pivním festivalu, který se konal v polovině února v Českých Budějovicích, získalo speciální světlé pivo z produkce pivovaru Zlatou pivní pečeť (1. místo) a světlé výčepní pivo Bronzovou pivní pečeť (3. místo). Za pozornost stojí fakt, že ocenění získaly dva ze tří vorků, které pivovar na festivalu prezentoval.

Úplně nejčerstvějším oceněním je pak cena Golden Bohemia, která byla udělena mezinárodní komisí odborníků Pivovaru Poutník 22. února v Praze v soutěži Czech Draft Award (jedná se o součást soutěže České a moravské pivní koruny, pořádané časopisem Pivo, Beer & Ale).

„Těchto ocenění si samozřejmě velice vážím a mám z nich radost. Ceny z Mezinárodního pivního festivalu a cena Golden Bohemia nezávisle na sobě vypovídají o vysoké kvalitě piv, která máme v současné době na trhu,“ řekl k nejnovějším úspěchům pivovaru jeho vedoucí Vladimír Veselý. Ten mimo jiné připomněl velkou účast a množství vzorků, které byly posuzovány v rámci Mezinárodního pivního festivalu. Například výše zmíněné světlé výčepní pivo Pivovaru Poutník se zde prosadilo v konkurenci zhruba 70 vzorků.

Dvě zlaté koruny pro Náchodského PRIMÁTORA

Publikováno:před 20 dnyZdroj:Město NáchodPrimátor

Hned dvě cenné trofeje, Zlatou korunu a prestižní Golden Bohemia, převzal náchodský sládek Petr Kaluža koncem února na slavnostním vyhlášení vítězů dvou degustačních soutěží v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze.

Ceny v těchto soutěžích jsou pojaty trochu netradičně a udělovány konkrétní značce piva. Nehodnotí se tak jeden výrobek, jako je tomu na většině ostatních degustačních soutěží, ale posuzuje se kvalita podstatné části výrobního portfolia pivovaru. Do soutěže se přihlásilo vice než 80 pivovarů. V národní soutěži České a moravské pivní koruny 2018 produkci hodnotilo 45 domácích odborníků, soutěž Golden Bohemia Awards 2018 naopak rozhodovala degustační komise vyšperkovaná elitou pivních expertů a šéfů celosvětově uznávaných zahraničních soutěží.

Prestižní ocenění v obou soutěžích potvrdila kvalitu piv Náchodského pivovaru PRIMÁTOR a navázala na množství získaných cen z tuzemských i mezinárodních soutěží v posledních letech.

„Je to úžasná pocta pro pivovar, pro mě osobně a celý tým mých spolupracovníků. Opět se nám osvědčilo, že sázka na nejkvalitnější suroviny, poctivou práci a tradiční řemeslo je tou správnou cestou do srdcí všech milovníků piva", sdělil své bezprostřední dojmy po vyhlášení Náchodský sládek Petr Kaluža.

Velkopopovický pivovar vloni poprvé navštívilo přes 100 tisíc lidí

Publikováno:před 20 dnyZdroj:FeedIT.czVelké Popovice

Velkopopovický pivovar přilákal v loňském roce rekordní počet turistů. Ty nejvíce zaujaly akce, které byly uspořádané k loňskému výročí 200 let od narození zakladatele pivovaru, barona Františka Ringhoffera. Celkem do pivovaru poprvé v jeho historii zavítalo přes 100 tisíc lidí.

„Vůbec nejvíce návštěvníků v rámci oslav založení pivovaru přijelo na únorové ladovské vepřové hody. Podávala se tradiční jídla, k nim se čepoval nefiltrovaný Kozel, pořádali jsme masopustní rej a zorganizovali sraz automobilových veteránů značky Tatra,“ uvedla Eva Kršňáková z Velkopopovického Kozla. Velký zájem českých turistů byl i o dubnovou oslav baronových narozenin spojenou se speciálními prohlídkami.

Naprostou novinou letošního roku bude otevření speciální železniční linky z pražského Wilsonova nádraží přímo až do areálu pivovaru ve Velkých Popovicích. Pivovar kvůli tomu na vlastní náklady opravil starou železniční vlečku a celá trať je tak připravena k zahájení provozu.

„Vlaky budou ve spolupráci s Českými drahami turistům sloužit již tuto turistickou sezonu a to vždy o víkendech,“ doplnila Eva Kršňáková.

Pivařů ráj: Stovky druhů zlatavého moku tečou v Brně na Festivalu chutí

Publikováno:před 20 dnyZdroj:Blesk.czAutor:Markéta Malá

Pivní labužníci zažívají v Brně hody. Mohou na jednom místě ochutnat originální piva z téměř padesátky malých pivovarů. První ročník Festivalu chutí se právě teď koná v pavilonu C na brněnském výstavišti.

„U minipivovaru máte jistotu, že ochutnáte něco unikátního, originálního, neotřelého, často se navazuje na zaniklou tradici a stárci si vyhledávají v archivech dokumenty, etikety. Jejich velkou silou je možnost vařit třeba co měsíc nové speciály, což u velkých pivovarů není možné,“ domnívá se mluvčí Festivalu chutí Michal Svoboda.

Minipivovar nesmí vařit více než 10 tisíc hektolitrů moku za rok. „Momentálně víme asi o 360 takovýchto podnicích, další čtyřicítka čeká na poslední povolení,“ vypočítal Radovan Koudelka z Českomoravského svazu minipivovarů a dodává, že sládek je vlastně šéfkuchař. „Za jeho výtvory se stejně jako v restauraci zákazníci vrací,“ míní Koudelka.

Malé pivovary jsou často rodinným podnikem a výroba piva koníčkem. Například majitel pivovaru Faltus bere své chmelové výrobky opravdu osobně. „Pojmenovává produkty po svých blízkých. Nedivte se proto, když se setkáte s pivem Andrea, Kryštof nebo Viktor,“ usmívá se Svoboda.

Kromě piv lze na festivalu ochutnat chilli speciality, tradiční produkty z medu nebo různé druhy paštik. Na návštěvníky čeká 35 prodejců zajímavých pochutin a dobrot. Nechybí sýry, těstoviny, masné výrobky, cukrovinky nebo mošty.

„Jedinečné čokoládové výrobky přiveze 1. brněnská čokoládovna, která používá při výrobě jen ty nejkvalitnější suroviny. Ty, co si rádi zamlsají, potěší také stánek Karamelového snu,“ říká Svoboda.

Festival chutí doplňuje souběžně se konající mezinárodní potravinářské veletrhy, v čele s veletrhem SALIMA. „Je zaměřen vyloženě na širokou veřejnost – oproti Salimě, která oslovuje i tu odbornou,“ tvrdí mluvčí festivalu. Ochutnávka piv a jiných dobrot potrvá na brněnském výstavišti do soboty.

Jen pro gurmány: Britský pivovar staví pivní hotely. Každý pokoj bude mít výčep

Publikováno:před 21 dnyZdroj:Deník.czAutor:Andrea Gričová

Známý skotský pivovar BrewDog buduje pivní hotely. Nebude se však jednat o jen tak ledajaké. Každý pokoj totiž bude vybaven vlastním výčepem a hosté si tak budou moci užívat čerstvě natočeného piva, aniž by vůbec opustili apartmá. Informoval o tom britský list The Guardian.

Již v loňském roce zástupce pivovaru BrewDog oznámil, že historicky první hotel tohoto typu bude stát naproti jedné z jejich poboček v americkém Columbusu. Nyní se tak rozhodli o stejný typ hotelu i ve své domovině.

Každý hotel bude disponovat 26 pokoji, z nichž úplně každý bude mít svůj vlastní pivní výčep. Pivo má být také součástí sprch, kde budou prý instalovány ledničky vybavené lahvovými pivy. Milovníci hořkého nápoje tak zde zcela jistě žízní trpět nebudou.

Zatímco americká verze DogHouse (Psí bouda) má být otevřena na konci letošního roku, skotská verze začne s provozem údajně začátkem roku 2019. Oba však podle společnosti nabídnou „impozantní zážitek z pivního řemesla pokoje s výhledem na samotný pivovar.“

"DogHouse je náš dárek vášnivým fanouškům piva a pivního řemesla. Myšlenkou na otevření pivního hotelu jsme se zabývali dlouhodobě a teď jsme konečně schopni realizovat ten sen, právě tady v naší zemi," řekl James Watt, spoluzakladatel pivovaru BrewDog. "Bude to konečná destinace pro fanoušky chmelové dovolené. Taková nirvána," dodal.

Jak poznamenává Guardian, společnost BrewDog je známá svým agresivním marketingem a rychlou expanzí. Dále tak plánuje ještě více rozmnožit své pivní impérium a plánuje výstavbu pivovarů v Austrálii a v Číně. V Británii by pak dokonce měl vzniknout i televizní kanál věnovaný tomuto chmelovému nápoji.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.03.2018 10:006.076/6.076