Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Na Slavnosti piva Chodovar 2017 třeba „Bardotkou“

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Plzeň.czChodovar

Atraktivní program v pivovarské zahradě, klání o tituly Pivní rytíř a Pivní rytířka Chodovaru 2017, netradiční prohlídky pivovarského provozu, odemčené skalní sklepy, jízdy zvláštních vlaků, dětská zahrada i speciality na grilu – to jsou tradiční slavnosti piva Chodovar. Ty letošní začínají už v sobotu 19. srpen 2017.

Už podvanácté vypraví České dráhy zvláštní vlak s názvem Plzeňský Chodovar Expres na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar. Cesta s historickou dieselovou lokomotivou „Bardotka“ a bufetovým vozem povede z Plzně přes Staňkov a Tachov do Chodové Plané. Zvláštní vlak vyjede z plzeňského hlavního nádraží v sobotu 19. srpna v 8:22. Pokračuje přes stanice Nýřany, Holýšov, Horšovský Týn a Tachov do Chodové Plané, kam přijede v 11:55. V rámci Pivních slavností v Chodovaru opět mimořádně zastaví v Chodové Plané i spoje SC pendolino 512 a 506 a rychlíky 757, 759, 761, 764 a 767.

Slavnosti piva odstartují netradičními prohlídkami pivovaru v 10 hodin dopoledne, které budou procházet hlavní branou pivovaru, přičemž v hlavní roli opět zasahuje Strýc Pepin. Hraje divadelní ochotnický spolek „Komedyjanti“ z Tachova a samozřejmě účinkuje i Prapor SOS Falknov nad Ohří. Hlavní pestrá programová přehlídka se odehraje od 13 hodin na pivovarské zahradě, kde bude veselo a živo až do půlnoci.

Program na scéně Pivovarská zahrada:
13 hod. Plzeňští heligonkáři
14, 15 hod. Slavnostní zahájení
15 hod. TSUNAMI
pivní vor dopluje až do Chodovaru – aneb vystoupení kultovní country kapely z Velichova
16, 15 hod. Soutěž „Pivní rytíř Chodovaru 2017“
16, 30 hod. KABÁT revival
18 hod. Vyhlášení výsledků soutěže „Pivní rytíř 2017“
18, 30.hod. PETRA JANŮ
koncert Petry Janů se skupinou Amsterdam
20 hod. Losování pivovarské tomboly
21 hod. Crazy Irish jumping group FIRKIN
vystoupení maďarské skupiny, která nás zvedne z lavic
22, 30 hod. RULLETE MUSIC
skupina plná skvělých muzikantů, kteří budou opět hrát k tanci, dokud neprošoupete boty a nedojde pivo
24 hod. předpokládaný závěr Slavností piva

Nejlepším výčepním plzeňského piva se stal Miroslav Štych z Mansfelda

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Region Plzeň

Během dvoudenního klání v Plzeňském pivovaru, které všestranně prověřilo dovednosti 28 finalistů, ukázal odborné porotě, že právě on je tím nejlepším výčepním plzeňského ležáku v celé České republice.

„Vítěz letošního ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender přesvědčil porotce o své všestrannosti. Ve všech hodnocených disciplínách se totiž umístil na nejlepších pozicích: skvěle načepoval pivo a prokázal hluboké znalosti o jeho výrobě a historii plzeňského ležáku. Osobně mne jako plzeňského sládka výsledek velmi potěšil – od začátku soutěže je to totiž vůbec první representant domovského města, kde se plzeňské pivo před 175 lety narodilo,“ komentuje výsledek soutěže starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje a předseda poroty Václav Berka

Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která se letos konala již dvanáctým rokem, je určená všem ctižádostivým výčepním, kteří sdílí nadšení pro plzeňské pivo a českou pivní kulturu. Letošní regionální kola soutěže potvrdila, že úroveň účastníků rok od roku roste. Do Plzně se tak na finále sjeli praví mistři svého oboru. Právě rozvoj tradičního řemesla výčepních a znovuobnovení hrdosti na něj je cílem této soutěže.

Druhé místo v soutěži obsadila Marie Černá z Plzeňky U Zelené Ratolesti v Českých Budějovicích, bronz si pak odváží Miroslav Nekolný z restaurace U Bohuslavů v Čelákovicích.

Na aspiranty titulu Master Bartender čekala řada úkolů, přičemž samotné umění načepovat dokonalou „hladinku“ se sněhobílou krémovou pěnou letos na vítězství rozhodně nestačilo. Vítěz musel prokázat celou řadu dalších dovedností a znalostí. Na soutěžící čekala slepá degustace různých pivních značek, vědomostní test z oblasti výroby a historie piva a správné péče o něj. Odborná porota prověřovala i umění komunikace s hosty.

Finalisté se letos museli vypořádat i s netradiční disciplínou – veřejným čepováním piva během středečního koncertu Marka Ztraceného a kapely X-Cover na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Do hlasování se mohli zapojit i samotní návštěvníci koncertu, kteří si vybrali svého vlastního favorita. Shodli se přitom s porotou, když v předvečer finále dali svůj laický hlas právě Miroslavu Štychovi.

Vítěz dvanáctého ročníku Pilsner Urquell Master Bartender získal tradiční památeční trofej a především možnost absolvovat cestu po evropských hospodách a restauracích čepujících tankové pivo Pilsner Urquell v doprovodu staršího obchodního sládka Václava Berky. Přímo v Plzeňském Prazdroji si také bude moci uvařit svou vlastní pivní várku. Tím největším oceněním pro Mastera Bartendera je ale prestiž, kterou vítězství v soutěže přinese jemu i „jeho“ restauraci. Titul Master Bartender je totiž pro hosty zárukou, že dostanou na stůl plzeňské pivo v té nejvyšší kvalitě od opravdového mistra výčepního, který je hrdým reprezentantem této krásné profese.

Herec a dabér Martin Stránský je Honorary Connoisseurem Pilsner Urquell

Plzeňský Prazdroj tradičně každý rok současně stitulem nejlepšího výčepního (Pilsner Urquell Master Bartender) uděluje i titul Čestného znalce piva Pilsner Urquell neboli Honorary Connoisseur. Letos se jím stal známý herec a hrdý Plzeňan Martin Stránský.

„Sice strávím spoustu času pracovně vPraze, ale z Plzně se stěhovat nehodlám. Plzeň mi zkrátka vyhovuje více, i kvůli pivu. Plzeň je fenomén, díky kterému jsme slavní i vzahraničí. Jsem hrdý, že je plzeňské pivo součástí naší historie a kultury,“ uvedl herec.

Martin Stránský je známý herec a dabér. Svůj hlas propůjčil mimo jiné seriálové postavě Dr. House, za což si vysloužil několik ocenění včetně Ceny Františka Filipovského od diváků i odborné poroty. Vystupuje na divadle, hraje vtelevizních seriálech, namlouvá audioknihy – jednou znejúspěšnějších byla trilogie Milénium Stiega Larssona a Životopis Stevea Jobse od Waltera Isaacsona.

Titul Honorary Connoisseur uděluje Plzeňský Prazdroj českým osobnostem, které dlouhodobě a nezávisle šíří věhlas originálního plzeňského ležáku doma i ve světě. Titul čestného znalce vminulosti už získali například Miloš Forman, Zdeněk Svěrák, Karel Gott, hokejisté Martin Straka a Jaroslav Špaček, oštěpař Jan Železný nebo emeritní profesorka Gabriela Basařová.

Minipivovary stále táhnou: Jaké je tajemství Němého Medvěda?

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:ČtiDoma.czAutor:Zuzana ŠpánikováNěmý Medvěd

Odvážný počin, který vyšel. Tak by se dal ve zkratce popsat začátek a úspěch malého pivovaru Němý Medvěd. Dva nadšenci se nebáli riskovat a po dlouhé době, kdy vařili pivo doma, se do toho rozhodli praštit ve velkém stylu a v Mělníku si otevřeli vlastní podnik.

Možná, že v Praze je otevření minipivovaru s pivními speciály sázkou na jistotu. Přijdou zvědaví lidé a gurmáni, kteří prahnou po novém zážitku, a samozřejmě také turisti. Jenže Petr Němec a Martin Medek začali vařit svoje pivo v Mělníku, kde je zkrátka nutné jméno budovat, držet kvalitu a také překvapovat novinkami.

Podnik začínal jako nekuřácká pivnice v roce 2012 a k pivu jste tu dostali i skvělé burgery. Kolem dokola žádné přehnané složitosti, jen vzdušný prostor, poctivý dřevěný nábytek a kvalitní výčepní zařízení. Jde tady především o pivo a pocit, že jste tu opravdu jako doma.

Na druhou stranu ani hlady neumřete, protože medvědí burgery se staly vyhlášenou specialitou i za hranicemi města. Navíc nemáte pocit, že přicházíte do nějakého ošuntělého baráku. Už při vstupu na vás díky jednoduchému designu a cihlové klenbě dýchne atmosféra krásné historické budovy mělnického náměstí.

Co budete pít?
Pivo se čepuje z deseti píp. Z pěti z nich teče stále stejné pivo, zbývající se obměňují. Netočí zde však jen vlastní piva, dát si můžete i ta z jiných malých pivovarů. Na své si přijdou i lidé, kteří upřednostňují tvrdý alkohol. Podnik nabízí přes čtyřicet druhů originálních karibských rumů.

Technická stránka věci
Pivovar samotný není přímo v areálu pivnice, ale na druhé straně města. Varna je třínádobová o objemu 300 litrů s přímým plynovým ohřevem. Otevřené spilky jsou tři po 600 litrech a ležáckých tanků se samostatným chlazením je pět po 550 litrech. Pivo se vaří jak z českého, tak z německých či amerických chmelů. A jak svůj byznys vidí jeden z majitelů Martin Medek?

Myslím, že jste vystihli trend minipivovarů. Proč jsou tak populární?
Je to jednoduché. Lidé již byli unaveni a přesyceni stále stejnými značkami a typy piv, které se na našem trhu držely po desetiletí. První minipivovary otevíraly v 90. letech minulého století a nyní je jich okolo 400. A protože pivo z nich je z drtivé části nepasterizované a nefiltrované, lidé zjistili, že je z nich mnohdy výrazně lepší než od velkých průmyslových značek, které jsou nuceny pivo upravovat pro delší trvanlivost.

Je to i generační otázka?
Částečně hraje roli i otevřenost lidí, převážně mladších ročníků pro nové typy piv, jako jsou ta pšeničná či dnes tak populární piva typu ALE. Ty se často velkým pivovarům nevyplatí vařit, proto se pro minipivovary jedná o zajímavou možnost, jak u nás posunout pivní kulturu zase o něco dále.

Proč je váš medvěd němý?
Název vlastně vznikl ze složeniny našich jmen. Němec a Medek – Němý medvěd.

Jaké vaše pivo se prodává nejvíc?
Prodejnost piva je hodně dána ročním obdobím. Standardně platí, že v létě se vypije více lehčích piv, jako například našeho Vopičáka, což je světlá výčepní "desítka". Zima zase přeje tmavším a silnějším pivům. Jako příklad mohu uvést například naši sezonní Vídeňskou polotmavou "jedenáctku". Vlajkovou lodí po celý rok ale pro nás zůstává náš Brtník, tedy klasický světlý ležák plzeňského typu.

Jaká je vaše aktuální nabídka a jak piva chutnají?
V současné době najdete na našem výčepu již zmiňovaného Brtníka 12° a Vopičáka 10°. Jedná se o světlá spodně kvašená piva vyznačující se vyšší hořkostí a plnou chutí. Doplňuje je tmavá "dvanáctka" Kňour, specifická jemnou karamelovou chutí, plným tělem a oproti jiným černým pivům i nižší sladkostí.

Přes léto se asi vypije nejvíc piva. Kolik ho natočíte denně?
Vzhledem k našemu "pivnímu" zaměření se ho vytočí opravdu hodně. Nemáme tedy problém "uživit" všech našich deset kohoutů tak, aby piva na nich byla vždy v nejlepší kondici. Zároveň jsme schopni piva pravidelně obměňovat a přinášet našim zákazníkům stále něco nového.

Pravidelně zkoušíte novinky. Co hosty čeká v září?
Kromě několika kulturních akcí, ze kterých mohu zmínit koncert mělnické kapely The Oxx 8. září nebo na Mělník jedinečné vystoupení amerického rapera Astronautalise 18. září, připravujeme samozřejmě i několik pivních novinek z různých koutů české minipivovarské scény. V říjnu se zákazníci pak mohou těšit na nové podzimně-zimní menu, ale to bychom přeci jen trochu předbíhali.

Dovnitř se vejde 80 lidí, 30 na zahrádku, kolik musíte mít zaměstnanců?
Snažíme se mít vždy tolik zaměstnanců, aby služby, které poskytujeme, dostali naši zákazníci vždy v co nejlepší kvalitě. Ať už jde o přípravu jídla, piva či samotná obsluha hostů. Vždy u nás platilo a platit bude otřepané: "Náš zákazník, náš pán".

Uvažujete o koupi medvěda jako maskota?
Těch plyšových máme na hospodě hned několik. A živému by se u nás asi moc nelíbilo. Takže medvědy raději zatím necháme běhat po lesích a my se budeme držet toho, co nám jde snad nejlépe – tedy piva a dobrých burgerů!

Česká piva bodují ve světě stále víc

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Metro.czAutor:Petr Holeček, Pavel Urban

Nymburské či budějovické pivo v Chile nebo plzeňské v Koreji. To už jsou dnes běžné obrázky. O českém pivu se dlouhodobě mluví jako o jednom z nejkvalitnějších na světě a postupně se dostává na další neobvyklé trhy.

„Korejci jsou ochotni za čepované pivo Pilsner Urquell zaplatit v přepočtu až 500 korun. Spotřeba tam i přes takovou cenu roste ročně v desítkách procent,“ říká Jitka Němečková, mluvčí pivovaru.

Řada českých piv se za hranicemi prodává v segmentu prémiových, proto je jejich cena srovnatelná s místními, někdy i vyšší. „Zákazníci na celém světě mají díky Chráněnému zeměpisnému označení jistotu, že každá lahev našeho piva byla uvařena v Českých Budějovicích podle původní receptury, tradičními postupy a z nejkvalitnějších českých surovin,“ říká obchodní ředitel Budějovického Budvaru Robert Chrt.

Jihočeský pivovar vyváží své produkty do 77 států světa včetně exotických zemí, jako je Kamerun či Keňa. Plzeňský konkurent míří do více než padesáti zemí. „Lidé ve světě se tak učí pít plzeňský ležák stejným způsobem jako u nás, přitom v minulosti například Angličané odmítali pivo s čepicí z pěny pít,“ doplňuje Němečková.

Krušovické pivo se prodává na trzích tří kontinentů v 32 zemích světa. „Po několika letech se loni podařilo nastartovat růst exportu do Ruska. Rozšířil se také do Slovinska, Srbska a Chorvatska,“ pochvaluje si mluvčí společnosti Heineken Jan Pikardová.

Jižní Evropa objevuje v posledních několika letech také Staropramen. „Daří se i v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku nebo Polsku. V této oblasti loni prodeje Staropramenu vzrostly o více než třicet procent,“ potvrzuje za Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová.

Co se týče tvorby výsledné ceny českých piv v zahraničí, promítají se do ní daňové podmínky dané země, ale také akce samotných prodejců, především řetězců. „Roli hraje síla značky, aktuální cenová politika výrobce i prodejce, v jakém stadiu zavádění značky na trh je daný produkt,“ přidává ředitel marketingu Pivovarů Lobkowicz Group Jan Novák.

Podle Jana Benáka z Pivovaru Nymburk vládne na specifickém českém pivním trhu hyperkonkurence. „To je důvod, proč mají importéři možnost nakoupit u nás velmi kvalitní výrobek za velmi výhodných podmínek. Navíc spotřeba piva v Česku dlouhodobě klesá čili pivovary se snaží své volné kapacity prodat do zahraničí,“ dodává Benák.

Sládek zkontroloval chmel, sklizeň začíná

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Naše voda

Letošní úroda chmele by mohla být dobrá. Shodli se na tom předseda představenstva CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec Zdeněk Rosa a Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus přímo na chmelnici s odrůdou Sládek v Lenešicích v Žatecké chmelařské oblasti.

Po loňském extrémně dobrém výnosu, sice letos chmelaři očekávají nižší sklizeň, a to okolo 6000 tun chmele, kvalita by ale měla být v pořádku. “Nižší předpokládaný výnos u raných odrůd je dán zejména vysokými teplotami v průběhu června a následným dlouhým obdobím sucha” informoval Rosa.

Na Žatecku a Lounsku se začaly v těchto dnech sklízet chmelnice s odrůdou Žatecký poloraný červeňák. Odrůda Sládek, kterou přijel na chmelnici zkontrolovat Pavel Zítek z plzeňského Gambrinusu, si na sklizeň sice ještě počká více než týden, ale sládek Zídek už má jasno: „Chmel Sládek, ze kterého vaříme naše piva, je odrůda velmi bohatě nasazená hlávkami s optimálním vyvážením aromatických a hořkých látek, která zraje jako jedna z posledních. Podle dnešní prohlídce mám už ale jistotu, že pivo z letošního chmele bude dobré,“ konstatoval sládek.

Naše voda, foto: (chmelnice Agrofarma Karel Dittrich, Žatecko – vlevo Zdeněk Rosa, CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec, vpravo Pavel Zítek, Gambrinus)

Lze mýtům o černém pivu věřit?

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:České nápoje

Přestože tento černý poklad každý z nás zná, je stále opředen celou řadou mýtů. Tím nejznámějším je určitě otázka, zda po něm rostou nebo nerostou prsa. „Kozel je svým černým pivem znám už mnoho desítek let a tak nás zajímalo, jak to s těmito mýty je, zda jim lidé stále věří,“ komentuje vznik průzkumu sládek Velkopopovického Kozla Vojta Homolka a s nadsázkou dodává: „i když jeho výsledky náš život asi nezmění, je dobré si některé skutečnosti uvést na pravou míru.“

Mýtus č. 1: Černé pivo se pije především v chladnějších měsících
Také si myslíte, že tmavá piva se pijí více v zimě, kdy zasytí a zahřejí? Tak to patříte k celé jedné třetině Čechů. Je to pravda pouze částečně, záleží totiž, o jaké tmavé pivo se jedná. Ta česká, kterým vévodí Velkopopovický Kozel Černý, obsahují stejně alkoholu jako piva světlá. Podobný mají i obsah sladových látek. Hlavní rozdíl je, že se při jejich výrobě používá více druhů sladů, včetně karamelového a barevného, které jim dodávají jedinečnou tmavou barvu a zároveň jemnou charakteristickou chuť. Z těchto důvodu jsou i tato tmavá piva osvěžující a pijí se tak dobře během celého roku. „Na druhou stranu zejména v zahraničí jsou oblíbená tzv. zimní piva. Jedná se například o německá piva typu Bock, Doppelbock nebo Eisbock, která mají vyšší obsah sladiny a alkoholu. Díky tomu jsou velmi těžká, hutná a plná, proto se pijí pouze během chladnějších měsíců,“ vysvětluje vznik mýtu pivní degustátorka Věra Lehovcová. Naopak čeští spotřebitelé u Velkopopovického Kozla nejvíce oceňují právě skutečnost, že po každém napití máte chuť na další doušek a samozřejmě taky jeho jedinečnou chuť, karamelové tóny a jemnou hořkost.

Mýtus č. 2: Černé pivo je pro ženy
Od celé řady štamgastů a pivařů často uslyšíme „Černé nepiju, to je pro ženský!“ a souhlasí s nimi více než 50 % naší populace. „Je pravda, že se Velkopopovický Kozel Černý vyznačuje chutí s karamelovými a kávovými tóny, proto je mezi ženami velmi oblíbený,“ vysvětluje degustátorka, ale zároveň dodává: „Vedle toho je pro něj však charakteristická vyvážená hořkost a svěžest, která je v tomto případě srovnatelná s klasickým světlým pivem, proto jsou i celou řadou našich zákazníků muži.“ Dokazují to i čísla z trhu. Spotřeba tmavého Kozla je rozložena mezi muže a ženy 50:50. Je pravda, že u světlého piva je to spíše 70:30, ale i tak nelze tvrdit, že tmavé pivo pijí výhradně ženy.

Mýtus č. 3: Po černém pivu rostou ženám ňadra
Odjakživa slýcháváme frázi “Děvče, dej si raději černé, rostou po něm prsa!” Kolik je na tomto tvrzení pravdy? Přestože tento mýtus nebyl nikdy žádným vědeckým zkoumáním ověřován, výzkum Velkopopovického Kozla ukázal, že každý pátý Čech tomuto mýtu stále věří. „Musím říct, že jsem to nikdy nezkoumal a ani nevím o žádné odborné studii, která by tento mýtus potvrzovala“, říká s úsměvem sládek Vojta Homolka a dodává: „Mohu ale s jistotou říct, že krásně načepované černé pivo v nádherné sklenici všem ženám nesmírně sluší.“

Čechy baví pivní turistika. Chtějí podporovat lokální podnikatele

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Deník.czAutor:Lenka Králová

Tuzemští spotřebitelé stále častěji navštěvují regionální pivovary rodinného typu, kterých jsou už více jak čtyři stovky. Tři turisté z deseti dokonce města s malými pivovary vyhledávají jako cíl výletu nebo místo pro trávení dovolené. Testování regionálních piv se tak začíná stávat turistickou atrakcí.

Čtyřicet pět procent zákazníků je připraveno si za lokální zlatý mok připlatit. Čtyřicet procent je ochotno zaplatit maximálně stejnou cenu jako za piva z velkých pivovarů a pouze pět procent návštěvníků regionu vyžaduje nižší cenu než u zavedených značek. I to je důvodem, proč v současnosti vzniká každý týden jeden nový minipivovar, jak vyplynulo z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) a agentury Ipsos.

81 procent účastníků průzkumu je připraveno ochutnat specifické regionální pivo z malého pivovaru. 14 procent návštěvníků českých regionů dokonce malý lokální pivovar nebo hospodu s vlastní značkou piva vyhledává jako zajímavý turistický cíl. Dvě třetiny všech turistů malý pivovar cíleně nevyhledávají, ale narazí-li na něj, rádi pivo ochutnají. Pouze jedno procento tuzemských spotřebitelů pivo z minipivovarů odmítá.

41 procent respondentů baví testování lokálních piv, více jak třetina očekává specifickou a originální chuť a 30 procent návštěvníků chce podporovat lokální podnikatele, kteří pivo produkují. Každý pátý turista si pak pivo propojuje s tradicí vázanou na místní prostředí.

„Skutečnost, že se regionální pivovary stávají turistickým hitem dokazuje i to, že 41 procent dotázaných bylo alespoň jedenkrát na prohlídce malého pivovaru a 9 procent se tak chystá učinit“, říká Tomáš Macků z agentury IPSOS.

Podle rychlé analýzy AMSP ČR existuje v současnosti 370 minipivovarů. Velké pivovary, kterých je 45, však zcela dominují v celkové produkci piva, a to s celkovým podílem 98 procent. Přesto je zájem o investování do minipivovarů mimořádný. Jen za poslední kalendářní rok vznikla padesátka nových malých pivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom ustával. Malé pivovary výborně doplňují trh velkých hráčů a nabízejí chuťově rozmanitá piva, často spojená s lokálním příběhem a vazbou na místní region.

Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů zdůrazňuje, že malé pivovary dávají lidem práci a zabraňují vylidňování venkova.

„Minipivovary jsou hitem nejenom ve velkých městech, ale především v malých městečkách a vesnicích. Poslední dobou se začínají propojovat do pivních stezek a přinášejí život do regionů, které by jinak jen těžko hledaly jinou atraktivitu,“ říká Šuráň.

Člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů Radovan Koudelka připomíná, že malé pivovary dávají znovu osobité příběhy, které Češi dlouhá léta znali jen z Hrabalových románů.

„Právě minipivovary se zasloužily o renesanci českého piva a pivovarnictví tím, že znovu nabídly zákazníkovi chuťovou a druhovou rozmanitost a začaly znovu velice trpělivě vychovávat českého a pak i zahraničního konzumenta piva. Vidím budoucnost malých pivovarů velice dobře,“ podotýká Koudelka.

Celková pozitivní čísla rozmachu malého pivovarského podnikání ale nekorespondují s počtem absolventů sladovník a pivovarník. Podle aktuálních údajů AMSP ČR nabízí program sladovník a pivovarník tři školy s kapacitou 45 absolventů ročně, nicméně zájem je menší a každý rok ukončuje školu tohoto zaměření v Česku přibližně 15 studentů.

Plzeňský sládek: V řadě zemí jsou překvapeni, když mají točit pivo s pěnou

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Deník.czAutor:Jozef Gáfrik

V Plzni dnes vrcholí soutěž o nejlepšího výčepního, kterou letos už po dvanácté organizuje Plzeňský Prazdroj. „Jsme hrdí na to, že se česká pivní kultura prosazuje ve světě,“ říká v rozhovoru pro Denik.cz předseda poroty a starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Pane sládku, můžete říct, co je smyslem soutěže?
Soutěž Master Bartender čili Mistr výčepní je jedním z programů, kterými se snažíme zlepšovat kvalitu piva přímo v restauracích, ba co více, přímo v poháru spotřebitelů. Když jsme se zamýšleli nad tím, co udělat pro to, aby lidé pili pivo v té nejvyšší kvalitě, tedy tak, jak nápoj opouští pivovar, přišli jsme na to, že musíme vymyslet vzdělávací programy pro všechny, kdo přicházejí s pivem do styku. Ať už jsou to zaměstnanci ve výrobě, pracovníci skladů nebo dopravci. Naší snahou bylo, aby lidé, kteří s nápojem manipulují, o něm věděli vše, co je nutné pro zachování jeho kvality. Výčepní sami přitom hrají v tomto řetězci velmi významnou roli. Nejde přitom jen o samotné čepování, aby také o obsluhu výčepního zařízení, o mytí a proplachování pivních trubek, o teplotu skladování. Také jsme je chtěli naučit, jak zacházet se sklem, do kterého pivo čepují, protože právě to je dost často slabým místem hospod. A pochopitelně, když si ti nejlepší výčepní mohou nakonec porovnat své znalosti a dovednosti s kolegy z oboru, tak se z toho stává zajímavá soutěž, vlastně mistrovství. Během těch dvanácti ročníků už školeními a soutěží prošlo už několik tisíc lidí.

Pokud vím, do finále soutěže se letos probojovalo 28 účastníků. Odkud jsou?
Ve zmíněné osmadvacítce jsou i slovenští kolegové, takže jde o česko-slovenské finále. Jsou z různých koutů našich republik, nechybí samozřejmě zástupce Plzně, kolébky Pilsner Urquellu, ale jsou tu finalisté z Malacek, Pizinoku či Banské Bystrice i Bratislavy, od nás pak z Prahy, Brna, Tábora, Českého Krumlova nebo z Ostravy. Jsem rád, že jsou mezi soutěžícími i ženy. Zatím netrpělivě čekáme, kdo bude tím či tou nejlepší. Jisté je, že na konci dne budeme mít jednoho českého a jednoho slovenského výčepního pyšnícího se titulem Master Bartender 2017.

Ve kterých disciplínách si měří síly?

Poměrně dlouho jsme se zamýšleli nad tím, jaké disciplíny do soutěže zařadit, aby co nejvíce odpovídali reálným podmínkám. V první řadě jde o načepování a naservírování piva porotě, a to i z lahví, abychom měli jistotu, že tito výčepní obstojí i v restauraci, kde se třeba pivo nečepuje. Pak porota adepty zkouší z různých teoretických znalostí o pivě, jak se vyrábí, jaké má vlastnosti, jaké suroviny se používají. Jednou z atraktivních disciplín je čepování v zátěži. Ta se konala už včera večer na nádvoří pivovaru jako součást koncertu pro veřejnost. Soutěžící se střídali za pultem, přičemž porotci chtěli vidět, jak účastníci soutěže reagují na tlak veřejnosti, kdy jim před pípou stojí dav zákazníků. Zkoušíme i to, jak soutěžící umí o pivu mluvit. Protože hosté si mají z restaurace odnést příjemný zážitek, o který se rádi podělí s kamarády, ale za kterým se i do hospody rádi vrátí.

Co je odměnou vítězi?
Především samotný titul vítěze, což je po zmíněných dvanácti letech existence už hodně prestižní okolnost. Cenou je i pivo pro restauraci, v níž mistr výčepní působí. Vítěz navíc na podzim vyrazí na zahraniční túru po našich restauracích. Jednak chceme, aby naši výčepní měli představu, jak si vede Pilsner Urquell v zahraničí. A zároveň právě Master Bartender během této cesty předává své umění zahraničním kolegům. Jsem hrdi na to, že můžeme krom exportu piva do více než padesáti zemí světa, vyvážet i velmi unikátní pivní kulturu. Řemeslo výčepních není omezené jen na Českou republiku, ti nejšikovnější mají šanci pracovat i v zahraničí a popularizovat zmíněnou českou pivní kulturu.

Jak byste ve všeobecnosti zhodnotil úroveň čepování piva v tuzemsku?
Řekl bych, že i v mezinárodním srovnání je velmi vysoká, přičemž si dovolím tvrdit, že jedním z hlavních impulzů je právě Plzeňský Prazdroj. Obecně ale platí, že je v zájmu nás pivovarníků, aby se pivo čepovalo a konzumovalo v co nejvyšší kvalitě. I naše konkurence si uvědomuje, že dobře naservírované pivo je jistou cestou ke spokojenosti zákazníka.

Čím se podle vás vyznačuje česká pivní kultura?
Musím začít u pojmu české pivo, konkrétně u ležáků, které se dost liší od piva vařeného v zahraničí. Ať už jde o míru prokvašení nebo hořkosti, o hustotu pěny – to všechno vede k tomu, že české pivo se dobře pije, což potvrzuje spotřeba piva na hlavu, která je se 147 litry nejvyšší na světě. To je dané především touto lahodností. U nás je navíc zvykem čepovat pivo s hezkou smetanovou pěnou. Ale nejde jen o vizuální efekt, ale zároveň o prvek kvality. Pěna totiž chrání pivo před chuťovými změnami tím, že brání přístupu kyslíku, což je z hlediska konzumace velmi důležité. Ve spoustě zemí, v nichž se také hodně pije pivo, jsou odborníci překvapení, když je naši výčepní přesvědčují, že by měli čepovat pivo s pěnou. Zpočátku se trochu brání, ale když poté ochutnají, tak jim dají za pravdu. To jsou zkušenosti z našich hospod po celém světě, které jsem měl možnost navštívit a z nichž mi chodí děkovné maily, že jsme tento způsob čepování naučili i tamní výčepní.

I v tuzemsku přibývá malých pivovarů. Nebojíte se, že vám odpijí ze sklenky?
Samozřejmě, může se stát i to. Myslím si však, že z hlediska zákazníka je rozhodující, aby bylo pivo dobře uvařené, ať už pochází z velkého nebo malého zdroje. Tedy aby byla věnována náležitá péče kvalitě. Jsem přesvědčený, že výrobcům, kteří budou klást důraz na kvalitu, příznivců neubude. A jinak - malé pivovary přinášejí na trh zpestření. I my jsme začali před několika léty vařit limitované várky, abychom nabídli štamgastům v našich hospodách i jiné druhy piva, než jaké pijí běžně. Uvedu alespoň Stout, Ale anebo Indian Pale. To je naše reakce na přání spotřebitelů pít z času na čas něco neobvyklého.

Letos si připomínáte malé jubileum, 175 let od uvaření první várky piva značky Pilsner Urquell. Jak slavíte?
Řekli jsme si, že takové hezké jubileum se nemá slavit jenom jeden den, nýbrž celý rok. Historii si připomínáme různými způsoby. Například poukazováním na milníky naší cesty ke spotřebitelům celého světa, konkrétně co všechno se muselo odehrát, aby se naše pivo vůbec dostalo z Plzně o kousek dále. Už rok po uvaření první várky jsme se dostali do Prahy k Pinkasům. Pak přibývala další města, Vídeň, Praha, Paříž, Londýn. V roce 1873 se plzeňské pivo čepovalo už i na americkém kontinentu. Podívali jsme se při příležitosti tohoto jubilea i na to, které významné osobnosti byly spojeny s naší značkou během oněch 175 let. Byla jich velká řada, zmiňme Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka z oblasti hudby, Karla Hynka Máchu z řad spisovatelů, Mikoláš Aleše z řad malířů. Anebo jak se stalo, že pivovar přispěl k financování prvního Národního divadla, nebo dostavby Chrámu svatého Víta v Praze.

Dnes se Prazdroj vyváží do více než padesáti zemí světa. Jaká byla tato cesta?
Na té cestě stále jsme. Nezapomínáme na to, jak jsme v průběhu let vyváželi českou pivní kulturu do světa. V řadě zemí byla značka Pilsner Urquell vůbec prvním importovaným pivem. A najednou příslušníci jiných národů zjistili, že české pivo je chutné a kvalitní. Jsme vlastně takovými pionýry a průkopníky – další české značky už měly snadnější cestu, svým způsobem jsme otevřeli a otevíráme českému pivu cestu do světa.

Na který den vlastně připadá ono historické výročí?
První várku piva značky Pilsner Urquell uvařil sládek přesně 5. října 1842. My si tuto událost připomeneme v rámci letošního Pilsner Festu sedmého října, což je sobota. Troufám si říct, že to bude veliká sláva. O pivo a jeho nejvyšší kvalitu se budou starat ti nejlepší výčepní, kteří zrovna nyní soutěží o titul šampiona. Oslavu organizujeme společně s městem a nebude tedy ohraničena jen areálem pivovaru, slavit se bude v celém centrum Plzně. Už teď na ni srdečně zvu všechny milovníky plzeňského piva.

Po šesti letech se ve Znojmě opět vaří pivo

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:iMateriályAutor:Iveta Ludvíková,Znojemský

Na výročí 17. listopadu 2015 byl slavnostně zahájen provoz Znojemského městského pivovaru v jedné z budov areálu bývalého pivovaru Hostan. Ten v roce 2010 od tehdejšího majitele společnosti Heineken odkoupilo město Znojmo a od té doby pro něj hledalo vhodné využití. O čtyři roky později se objevil zájemce (investičně konzultantská společnost), který po podpisu dlouhodobé nájemní smlouvy a pod hlavičkou Znojemský městský pivovar po šesti letech obnovuje výrobu piva v centru Znojma.

Areál pivovaru se nachází na východě hradního pahorku, v západní části městské památkové rezervace Znojmo. Hradní pahorek s dominantou rotundy sv. Kateřiny a zámku má ve struktuře města zásadní význam. Majestátně se tyčí nad údolím Gránického potoka a řeky Dyje, z jižní strany pak nad historickou částí zvanou Jáma. Samotný areál pivovaru je významnou dominantou při pohledu z oblíbené znojemské vyhlídky od kostela sv. Mikuláše a při pohledu z radniční věže.

Stavební historie
Území, kde se pivovar nachází, leží v trase historické cesty do hradu. Ta procházela přibližně ve stopě ulice Hradní. Dle odborných textů stála románská rotunda sv. Kateřiny ve 12. století na hradním nádvoří, obklopena hradními budovami. V lokalitě současného pivovaru se nacházela zástavba původního přemyslovského hradu.

Počátkem 18. století rozdělil panovník areál hradu mezi nové majitele. První nádvoří až po příkop dostalo město. To dalo staré hradní budovy strhnout a začalo stavět v severní části svého pozemku pivovar (1710). Část za příkopem připadla bratrům Deblínovým, kteří na pozemku postavili barokní deblínský zámek (1711–1721), jenž stojí dodnes.

V roce 1720 byl pivovar dokončen a zahájil výrobu piva. Pivovar byl tvořen dodnes dochovanými objekty pozdější sladovny a drobnějšími stavbami v místě současných služebních bytů. V takové stavební podobě pivovar fungoval do 2. poloviny 19. století. V roce 1860 prodalo město pivovar Tomáši Mauralovi (původně sládkovi pivovaru). Jeho rodina svůj pivovar zcela přestavěla, rozšířila a ještě do konce 19. století z něj vytvořila moderní, technicky dobře vybavený podnik. Přestavuje objekt služebních bytů a v přímé návaznosti na původní pivovar přistavuje parní strojovnu s komínem. Nejvýznamnější stavební činnost v pivovaru podniká rodina Mauralových po roce 1890. Historická severní část byla změněna na sladovnu a byl zde vestavěn anglický hvozd. Ve východní části areálu vzniká kolem roku 1890 jednopodlažní stavba s krámem a výčepem, která se dochovala dodnes (vrátnice, sál, výčep).

Začíná výstavba pivovaru jižně od ulice Hradní. V první fázi probíhá výstavba ležáckých sklepů v blízkosti rotundy. Po roce 1894 se pak staví dominantní objekt pivovaru: varna, strojovna a spilka. V roce 1910 byla vystavěna brána do pivovaru a do této doby se datuje i výstavba současné správní budovy pivovaru s mansardovou střechou. V pozdějších obdobích se v rámci objektů pivovaru měnili především technologie. K nejvýznamnějším dochovaným počinům patří přestrojení varny asi v roce 1930 zařízením Škoda-Pilsen, jejíž pohledové části a vzhled interiéru se dochovaly dodnes. V roce 2010 byly na popud Národního památkového ústavu v Brně některé budovy v areálu pivovaru prohlášeny za nemovitou kulturní památku.

Nežijí pouze vínem
Roku 1278 uděluje Rudolf I. městu Znojmu právo várečné a mílové. Nejstarší dochované stanovy cechu pivovarského ve Znojmě jsou z roku 1446. Samotný moderní městský pivovar byl založen roku 1720. V roce 1860 prodalo město pivovar za 50 000 zlatých měšťanu Tomáši Mauralovi. Rodina Mauralů vlastnila pivovar do roku 1921, kdy je pivovar přejmenován na První znojemský parní pivovar a sladovna, spol. s r.o. Pivovar fungoval během druhé světové války. Po válce byl v roce 1948 znárodněn a stal se součástí uskupení Jihomoravské pivovary, což platilo do roku 1993, kdy pivovar koupila společnost Hostan.

V roce 1999 výstav provozu dosáhnul 191 843 hektolitrů. Starobrno, jehož majitelem byla tehdy rakouská firma BBAG, v roce 2001 odkoupilo podíly, které v Hostanu vlastnila skupina devíti podnikatelů. V dubnu 2008 byla místní desítka již vařena i stáčena do sudů v Brně. V roce 1974 měl znojemský pivovar výstav piva 246 595 hl, který se, až do jeho zrušení v roce 2009, nepodařilo překonat.

Nové dějiny areálu
V květnu roku 2010 koupilo pivovar od jejího posledního majitele firmy Heineken město Znojmo za 26 milionů korun. Chtělo totiž v maximální míře ovlivňovat budoucí osud této cenné lokality, která leží nejen v samotném historickém jádru města Znojma, ale také v sousedství národní kulturní památky, rotundy sv. Kateřiny.

Ještě v témže roce nechalo vedení města vypracovat na celý areál územní studii, která měla za úkol vytvořit nástroj pro rozhodování v daném území. Studie obsahovala rozbor a vyhodnocení stávajícího stavu, určila koncepci začlenění areálu bývalého pivovaru do struktury města, stanovila urbanistické regulativy pro budoucí stavební činnost a předložila náměty pro budoucí možné využití jednotlivých budov v areálu.

Předpokládané investiční náklady do revitalizace celého areálu byly vyčísleny v řádech stovek milionů korun. I proto se vedení města rozhodlo změnit strategii a jednotlivé objekty nabízet zvlášť. Díky tomu se podařilo získat investora (investičně konzultantskou společnost), který přišel s myšlenkou obnovení vaření piva v areálu pivovaru, i když v podstatně menším objemu, než tomu bylo v minulosti. Ještě před podpisem smlouvy byl záměr předložen společnosti Heineken, která dle původní smlouvy měla přednostní právo na znovuobnovení výroby svého piva v pivovaru ve Znojmě. Ta ale tohoto práva nevyužila, a tak mohlo město Znojmo koncem roku 2014 podepsat smlouvu s nově vzniklým

Znojemským městským pivovarem.
Po letech jednání a hledání tak do opuštěného a chátrajícího areálu pivovaru zamířil první investor. Radnice soukromému Znojemskému městskému pivovaru pronajala část areálu (bývalou administrativní budovu s přilehlým severním dvorem mezi ulicí Přemyslovců a Gránickým údolím) na dobu 30 let. Investor se zavázal na své náklady pronajaté budovy zcela zrekonstruovat a vybudovat zde minipivovar. Město však muselo na nájemce přenést závazky, které vyplývají ze smlouvy uzavřené v době, kdy areál kupovalo. Podle ní sice může nová pivovarská společnost v areálu pivo vařit, ale nesmí ho tam prodávat ani propagovat. Toto omezení platí na dobu pěti let.

V roce 2015 se podařilo úspěšně zrealizovat 1. fázi záměru, a to přestavbu původní administrativní budovy na minipivovar s využitím přízemí a sklepních prostor. Zde bylo umístěno nové technologické vybavení, včetně nezbytného provozního zázemí. Druhé patro je využíváno beze změn jako administrativní prostory, se zachováním původních historických interiérů. V přízemí dále došlo k vybudování prodejny, kde musí investor nabízet produkty Heineken tak, aby se dostálo závazkům plynoucím z nájemní smlouvy.

Původní předpoklad (na který byl vypracován projekt) byl, že investice do oprav budov se budou pohybovat okolo 14 milionů korun. S tím kalkulovalo i nájemné nabídnuté městu. Současný odhad je, že investice do budov budou vyžadovat až 40 milionů korun, protože jejich stav je více než tristní. Investor do rekonstrukce pivovaru již investoval zhruba 17 milionů korun.

Až skončí exkluzivita
Po uplynutí 5leté exkluzivity prezentace a prodeje produktů společnosti Heineken v celém areálu bývalého pivovaru plánuje vedení Znojemského městského pivovaru realizovat druhou část rekonstrukce, kdy dojde k demolici zdi k ulici Přemyslovců a ke zbourání zbývající části bývalé lahvovny.

Současně dojde k demolici trafostanice a budovy bývalé kuželny a k vyčištění celého severního nádvoří. Bude vybudována stylová Pivovarská restaurace, která bude umístěna v přízemí pronajaté budovy bývalého výčepu při zachování interiéru „Malého sálu“. V prostoru severního dvora bude zřízena restaurační předzahrádka s výhledem do Gránického údolí.

A zbytek areálu?
V prostorách původní historické varny pivovaru na jaře příštího roku otevře Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci s městem Znojmem svoji pobočku. Bude zde k vidění nejen dochované původní historické vybavení varny z roku 1930, ale také expozice pivovarnictví, která bude mapovat historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, a současně seznámí návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek.

Tím to ovšem nekončí. Vedení města bude i nadále usilovat o další oživení areálu a o získávání nových investorů. Areál pivovaru je již zapsán do databáze brownfieldů a počítá se i s užší spoluprací s organizací Czech Invest, případně s dalšími subjekty. V současné době se pracuje na projektové dokumentaci páteřního vedení veškerých inženýrských sítí, které budou na začátku příštího roku položeny do ulice Hradní, procházející osou areálu pivovaru. Představu o celém areálu i o jeho využití mají investoři získat i díky novému filmu, který pro město natočili bratři Otrubové z Videobrothers. Areál v něm prezentují jako nemovitost s vlastním příběhem, zasazenou na slunný jih Moravy s výhodnou polohou k velkým městům. Jako možné využití uvádí obchodní prostory, galerii, hotel či loftové byty. S investory je vedení města připraveno jednat i o jiných podnikatelských záměrech, které budou v souladu s územní studií. Vždy však bude pamatováno na to, aby se ochránil prostor rotundy a deblínského zámku a aby nebyla dopravně zatížena městská památková rezervace.

Chcete mít vydělávající byznys? Postavte minipivovar. Češi je berou útokem

Publikováno:před 4 měsíciZdroj:Podnikatel.cz

Minipivovary zažívají boom. Češi si je velmi oblíbili, proto také každý týden vzniká jeden malý minipivovar. Napomáhá tomu i větší ochota Čechů si připlatit.

Hitem jsou především regionální rodinné pivovary. Tři turisté z deseti dokonce malé pivovary vyhledávají jako svojí cílovou destinaci. Vyplývá to z výzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) a agentury Ipsos.

Minipivovary se stávají turistickým hitem
Testování regionálních piv se navíc začíná stávat zajímavou turistickou atrakcí, přičemž téměř polovina zákazníků je připravena si za lokální zlatý mok i připlatit.

Většina spotřebitelů (81 %) je připraveno ochutnat specifické regionální pivo z malého pivovaru. 14 % návštěvníků našich regionů dokonce malý lokální pivovar nebo hospodu s vlastní značkou piva vyhledává jako zajímavý turistický cíl.

Zajímavý faktem však je, že dvě třetiny Čechů malý pivovar sice aktivně nevyhledávají, na druhou stranu, pokud na něj narazí, rádi pivo ochutnají. Pouze jedno procento tuzemských spotřebitelů pivo z minipivovarů odmítá.

Testování lokálních piv se pro Čechy stalo také koníčkem. Očekávají přitom specifickou a originální chuť. Zároveň chtějí svými ochutnávkami podporovat lokální podnikatele, kteří vlastní pivo produkují.

Každý týden je v Česku jeden nový minipivovar
Podle rychlé analýzy AMSP ČR existuje v současnosti 370 minipivovarů. I když velké pivovary tvoří 98 % veškeré produkce piva, přesto je zájem o investování do minipivovarů mimořádný, jen za poslední kalendářní rok vznikla padesátka nových malých pivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom ustával.

"Minipivovary jsou hitem nejenom ve velkých městech, ale především v malých městečkách a vesnicích. Jsou zde významným ekonomickým a kulturním centrem venkova. Podporují turistický ruch, dávají lidem práci a zabraňují vylidňování venkova," připomíná Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.11.12.2017 22:335.819/5.819