Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Skupina Heineken v Česku zvýšila výrobu piva o 100 tisíc hektolitrů

Publikováno:před 11 dnyZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Skupina Heineken Česká republika ve čtvrtek uvedla, že v loňském roce meziročně vyrobila o zhruba 100 tisíc hektolitrů piva více, celkem 2,4 miliónu hektolitrů. Vedle toho zaznamenala meziroční nárůst vývozu o 7 miliónů lahví piva. Do skupiny patří pivovary Krušovice, Starobrno a Velké Březno.

Export značky Krušovice oproti loňskému roku vzrostl o 22 procent. „Mám radost zejména z růstu naší mezinárodní značky Krušovice,” řekl k tomu šéf českého Heinekenu Nikolay Mladenov.

„Jsem rád i za to, že jsou lidé zvědaví, jak to v našich pivovarech vypadá, a chtějí se dozvědět, jak se nejpopulárnější český nápoj krok za krokem vyrábí,“ dodal Mladenov. Meziroční nárůst účastníků exkurzí dosáhl téměř 40 procent.

Budějovický Budvar instaloval nový plnič plechovek

Publikováno:před 11 dnyZdroj:Regionální novinyBudvar

Pivovar Budějovický Budvar dnes uvedl do zkušebního provozu nový plnič plechovek. Kapacita stáčírny plechovek se tím zvýšila o 55% ze 16 000 plechovek na 25 000 plechovek za hodinu. Součástí nového plniče je automatický systém pro odběr vzorků, které průběžně vyhodnocuje oddělení řízení jakosti. Kromě plniče plechovek bylo na lince nutné vyměnit také průtokový pastér, mycí zařízení a uzavíračku za zařízení s vyšším výkonem. Nově bude instalován také automatický zásobník víček, což výrazně ulehčí fyzickou práci obsluze linky. Veškeré práce včetně demontáže původních strojů byly provedeny za tři týdny. Hodnota investice je asi 40 mil. Kč a dodavatelem německá firma KHS Dortmund.

"K výměně plniče jsme přistoupili kvůli dynamickému růstu poptávky po našem pivu v plechu. V roce 2013 jsme v plechovkách prodali 147 000 hektolitrů a loni to bylo téměř 300 000 hektolitrů," říká Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru. V současné době stáčí Budějovický Budvar do plechovek pět druhů piva. Asi 1/3 objemu se prodává v tuzemsku.

Zvýšení kapacity stáčírny plechovek je součástí rozvojového plánu podniku, který byl zahájen v roce 2015. Poptávka po budvarském pivu stále převyšuje hranici výrobní kapacity. V roce 2018 uvede pivovar do provozu plně automatizované logistické centrum a dokončí stavbu ležáckých sklepů. Navíc letos začnou další dvě velké stavby - jednak budova cylindrokonických tanků (nádob určených pro hlavní kvašení piva), jednak objekt pro instalaci další linky na plnění lahví. V dalších letech bude rozšiřování výroby završeno výstavbou nové varny. Po dokončení všech investic bude mít pivovar roční výstav dva miliony hektolitrů. Celková hodnota investic budou asi dvě miliardy Kč.

Česká divize pivovaru Heineken navýšila výrobu, dařil se export Krušovic

Publikováno:před 11 dnyZdroj:E15.czAutor:ČTKKrušovice

České pivovary skupiny Heineken loni meziročně vyrobily o zhruba sto tisíc hektolitrů piva a dalších nápojů více, výroba vzrostla na 2,4 milionu hektolitrů. Do skupiny patří na českém trhu tři pivovary - Krušovice, Velké Březno a Starobrno. Společnost je v objemu výroby na českém trhu třetí za skupinou Plzeňského Prazdroje a Pivovary Staropramen. Firmě se zvýšil export do zahraničí o více než sedm milionů lahví piva.

"Opět se nám podařilo navýšit tržní podíl na domácím trhu, kde nám rostly objemy prodejů většiny našich strategických značek. Byli jsme také úspěšní v exportu a mám radost zejména z růstu naší mezinárodní značky Krušovice," uvedl generální ředitel Heineken ČR Nikolay Mladenov. Celosvětový export Krušovic tak loni meziročně vzrostl o 22 procent, absolutní údaje firma neuvedla. Krušovice jsou od roku 2016 v osmici světových největších mezinárodních značek skupiny. Krušovice se vyváží do Evropy, Asie i Ameriky. Mezinárodní portfolio skupiny pod značkami Heineken, Desperado, Zlatý bažant a pak ciderů rostlo podle firmy v desítkách procent.

Jenom pivovar Starobrno loni uvařil rekordních 1,25 milionu hektolitrů piva. Je to nejvyšší výstav za více než 140 let existence pivovaru, řekl již dříve ČTK ředitel a vrchní sládek pivovaru Ondřej Koucký. Pivovar se blíží své maximální kapacitě, která je nyní 1,5 milionu hektolitrů. Loni společnost do všech tří pivovarů investovala skoro 100 milionů korun, skoro pět milionů korun dala firma na obměnu strojních zařízení ve Velkém Březně. Necelých devět milionů pak do nových přetlačných tanků v Pivovaru Starobrno, kde zahájila práce na renovaci chladicího systému za zhruba 40 milionů korun. V Krušovicích pak rekonstruovala úpravnu vody za necelých 26 milionů korun. "Další a zároveň největší investicí loňského roku bylo dokončení stavby distribučního centra přímo v areálu pivovaru Velké Březno, které vyšlo na téměř 50 milionů korun," dodala společnost. Údaje o loňském ani předloňském hospodaření společnost zatím oficiálně ve veřejné Sbírce listin nezveřejnila, poslední údaje v ní jsou za rok 2015.

Národ pivařů nezklamal! Na velkopopovických Ladovských hodech to žilo navzdory mrazu

Publikováno:před 15 dnyZdroj:Náš regionAutor:Bohumil BrejžekVelké Popovice

Přes mrazivé počasí ovládly v sobotu 3. března nádvoří velkopopovického pivovaru již tradiční Ladovské vepřové hody s bohatým doprovodným programem.

Přímo z Plzně přijela bednářská parta Plzeňského prazdroje, která jako poslední pivovarská parta vyrábí dubové sudy a kádě tradičním způsobem, dále bylo k vidění bourání prasete v provedení řeznického mistra Tomáše Hudery, jehož kolega Michal Kovařík zase ukázal, jak se jelita a jitrnice plní. Nechyběla parta řezníků z Vojenic, uzenář Arnošta Dvořák či mistr škvarkař Radomír Sekyra.

Samozřejmě, že se především ochutnávalo a to jak vepřové pochoutky, tak lahodný velkopopovický kozel. Snědlo se přes dva tisíce jitrnic a jelit, také koblihy, koláče, štrúdly a vypilo devět sudů piva. Kdo si prohlédl pivovar i zevnitř, určitě neprohloupil, mohl si tam za dozoru pivovarského odborníka načepovat pivo sám. A samozřejmě, že byl přitom i maskot pivovaru, šestiletý kozel Olda i dva malí kozlíci.

V dubnu se půjde po Stezce barona Ringhoffera
Jednalo se o první akci pivovaru v tomto roce, po níž budou následovat další. Ještě před červnovým velkým Dnem kozla, jinak slavnostech piva Velkopopovický kozel a pivovaru, to bude 21. dubna Pochod krajinou barona Ringhoffera. Na dvacetikilometrovou trasu romantickou krajinou Velkopopovicka a Kamenicka se bude jako vždy vyrážet z nádraží v Mirošovicích a jeho součástí bude i zastávka ve velkopopovickém pivovaru na nefiltrovaného Kozla.

Předtím se ale projdete z Mirošovic kolem Štičího rybníku a Lomnického potoka k zastávce na stezce v Dolní Lomnici nazvané Tvář Ringhofferovy krajiny a další zastávce Lesní studny. Z Velkých Popovic pak budete pokračovat dál až do Kamenice a Kostelce u Křížků.

Někdejší největší pivovar ve střední Evropě získá novou tvář

Publikováno:před 15 dnyZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Martina Marečková

● Investiční skupina Penta plánuje zahájit výstavbu projektu Nuselský pivovar v Praze v druhé polovině příštího roku.
● Architektonický návrh rekonstrukce památkově chráněného objektu zpracuje ateliér CMC architects.
● Nové bytové domy na čtyřhektarovém území nakreslí studio Chybík + Krištof.

Svého času stál v pražských Nuslích největší průmyslový pivovar ve střední Evropě. Pivo se v něm už dávno nevaří, celý areál je dnes zdevastovaný, ale na obzoru je už rekonstrukce památkově chráněných budov. Investiční skupina Penta vybrala architekty, kteří se úkolu zhostí. Je jím ateliér CMC architects v čele s architektem Davidem Chisholmem.

"U soutěže na historickou část jsme lovili mezi architekty, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcí historických objektů a dobré reakce veřejnosti," řekl David Musil, jenž má ve společnosti Penta Real Estate na starosti rezidenční projekty. CMC architects stojí za konceptem oceňované konverze budovy pivovarské spilky v Praze-Holešovicích, v němž vznikly loftové byty.

Penta na projekt Nuselský pivovar organizovala dvě architektonické soutěže, do kterých přizvala vybrané ateliéry. První z nich se týkala již zmiňované rekonstrukce někdejšího pivovaru a druhá novostaveb. V té uspělo brněnské studio Chybík+Krištof.

Miliardy do brownfieldů
Penta patří mezi největší vlastníky lukrativních brownfieldů v Praze. V areálu po někdejší továrně na letecké motory Waltrovka v Jinonicích společnost Marka Dospivy postupně investovala kolem pěti miliard korun do výstavby kanceláří a bydlení. Ve Waltrovce zbývá prodat asi 200 bytů. Příští rok se může Penta plně pustit do projektu Nuselský pivovar, jehož náklady odhaduje na dvě miliardy.

V území ohraničeném ulicemi Křesomyslova, Závišova a Bělehradská má převažovat bydlení, doplňkově kanceláře, obchody a služby pro budoucí rezidenty. Na možnost pronájmu originálních kanceláří v historických budovách se podle developera ptají některé firmy už dnes.

Podle dnešních odhadů by na pozemcích mohlo vzniknout 400−450 bytů, převážně v novostavbách. V historických objektech má být vedle kanceláří i restaurace a loftové bydlení. "Jedinečnost a genius loci tohoto místa jsou patrné," uvedl Rudolf Vacek, ředitel developmentu v Penta Real Estate.

Penta plánuje v areálu paralelně zahájit rekonstrukci památkově chráněných budov i výstavbu nové části. Také s ohledem na to, aby budoucí obyvatele domů neobtěžoval hluk a prach ze staveniště.

Stavby, na něž se nevztahuje památková ochrana, čeká demolice. "Územní rozhodnutí bychom v optimistickém scénáři rádi získali na přelomu let 2018 a 2019, pak bychom plynule navázali stavebním povolením," sdělil Vacek. "V druhé polovině příštího roku bychom chtěli zahájit výstavbu," dodal. Pokud vše půjde bez komplikací, stavební ruch v areálu pivovaru by mohl skončit za dva až tři roky. Rekonstrukce historických objektů, které pocházejí z konce 17. století, ale investory často něčím překvapí, a proto těžko předjímat.

Území se zpřístupní širší veřejnosti
V areálu dnes fungují sklady, hudební zkušebny či paintballová herna. Vlastník z pronájmu části budov hradí nezbytnou údržbu nemovitostí a ostrahu. "Areál má čtyři hektary a dnes je zavřený. Stejně jako u jiných brownfieldů bychom chtěli oblast otevřít," řekl Vacek.

"Nebudeme tu vytvářet žádné luxusní ghetto," doplnil Musil. Penta by ráda získala do území dobrou restauraci, která by lákala lidi z široka daleka, podobně jako například Wine Food Market na Smíchově.

V historických domech vznikne atypické bydlení. Dům má na šířku jen čtyři metry, a byty v nich proto budou mít dvě až tři patra. Jejich cena vzhledem k lokalitě širšího centra Prahy podle Musila "určitě nebude nízká". K atraktivitě budoucí obytné čtvrti přispěje i to, že nedaleko odsud na náměstí Bratří Synků se plánuje otevření nové stanice metra trasy D.

Penta také v rámci takzvané participace představí projekt občanům Prahy 4. Ti budou moct vyjádřit své podněty k plánované zástavbě a investor s nimi prý bude pracovat.

Mezi další miliardové realitní projekty skupiny Penta patří přestavba okolí Masarykova nádraží či výstavba kanceláří a bytů u hlavního nádraží v centru Prahy.

Pivovary Topvar se přejmenovaly na Plzeňský Prazdroj Slovensko

Publikováno:před 15 dnyZdroj:České nápoje

Zásadný míľnik pre Pivovary Topvar. Spoločnosť od dnešného dňa mení názov na Plzeňský Prazdroj Slovensko. Nový názov odzrkadľuje hodnoty tradície, kvality, starostlivosti a vášne pre pivo, ktoré sú jej vlastné. Zároveň lepšie vyjadruje ponuku jej pivných značiek, ktoré sú u spotrebiteľov široko obľúbené. Významný hráč na slovenskom pivnom trhu zároveň zdôrazňuje, že nechystá žiadne významné zmeny svojho fungovania.

Mení sa názov spoločnosti, všetky ostatné údaje a aspekty podnikania zostávajú bez zmeny. „Naša spoločnosť má na slovenskom trhu významnú pozíciu, ktorá vychádza z umu a tradície varenia piva, výnimočnej ponuky značiek i inovatívneho prístupu. Je dôležité, aby to, kým sme a na čo sme hrdí, vyjadroval aj názov našej spoločnosti,“ vysvetlil Martin Grygařík, obchodný riaditeľ, Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Pôvodný názov bol so spoločnosťou, ktorá dnes zamestnáva už viac ako 650 ľudí, spätý viac ako 10 rokov. Premenovaním nadviaže Plzeňský Prazdroj Slovensko na úzku spoluprácu s Plzeňským Prazdrojom v Čechách, s ktorým ho okrem portfólia ponúkaných pív spája aj úzka spolupráca a nadštandardné kolegiálne vzťahy. „Taktiež chceme potvrdiť našu rolu v budovaní pivnej kategórie na Slovensku. Našou dlhodobou ambíciou je samozrejme prvenstvo v postavení na trhu,“ prezrádza Grygařík. Ako dodal, dlhodobou snahou spoločnosti je stabilizovať a rozvíjať najmä oblasť predaja piva v pohostinstvách a reštauráciách a zamerať sa na to, aby milovníci piva pili ležiaky prémiových značiek.

Pivovar Šariš reprezentuje vysokú kvalitu a znalosti hrdých slovenských sládkov.

Jeden z najmodernejších pivovarov na Slovensku, Pivovar Šariš vo Veľkom Šariši, zohráva dôležitú úlohu nielen v rámci Slovenska, ale aj ako súčasť skupiny Asahi Breweries Europe. Pivovar Šariš je hrdým domovom a výrobným miestom piva Šariš, ktoré oslávilo v uplynulom roku 50. výročie svojho vzniku a teší sa obľube spotrebiteľov na Slovensku. Plzeňský Prazdroj Slovensko bude aj naďalej rozvíjať pivovar Šariš a značku Šariš a naplno využívať znalosti pivovarníkov a výrobné kapacity pivovaru pre naplnenie očakávaní spotrebiteľov.

Spoločnosť chce v komunikácii značky Šariš pokračovať predovšetkým zameraním sa na zdôraznenie kvality, ktorú začala v rámci kampane Šariš Zlatá 12. „Budeme naďalej rozvíjať 50-ročnú tradíciu piva Šariš. Veríme, že má potenciál osloviť stále širšiu základňu slovenských milovníkov piva,“ doplnil Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Obliba piva mezi ženami nadále roste

Publikováno:před 15 dnyAutor:Marek Vomočil

Pivo je pro ženy v Česku stále atraktivnějším nápojem. Meziročně vzrostla skupina žen, které si alespoň občas pivo dopřejí, konkrétně z 57 % na 59 %. V průměru si jej dají skoro dvakrát za týden. Vyplývá to z výsledků každoročního průzkumu Pivo v české společnosti, který pro Český svaz pivovarů a sladoven připravuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM).
Nositelkami vzestupného trendu jsou především ženy v nejmladší věkové kategorii 18 – 29 let, u nichž došlo k meziročnímu nárůstu o 6 %. Tři procenta přidala také skupina žen mladšího středního věku (30 – 44 let). „Mladší lidé jsou obecně otevřenější experimentům, chtějí zkoušet stále nové chutě, jejich loajalita ke značce a dokonce ani k typu piva ještě není tak vysoká jako v pozdějším věku. Pivovary na to reagují nabídkou pivních speciálů, jejichž obliba i mezi ženami stále roste,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. O dvě procenta meziročně narostla i skupina žen, které v situaci, kdy si nemohou dát normální pivo, sáhnou po jeho nealkoholické variantě.

Pivo je v Česku nápojem vzdělaných žen s dobrými příjmy
Novými konzumentkami piva jsou nejčastěji ženy s vyšším odborným a vysokoškolským vzděláním
a také s vyššími příjmy. „My ženy přistupujeme k výběru jídla i nápojů možná o něco sofistikovaněji než muži. Více se zajímáme nejen o složení a kvalitu, ale taky o to, co je právě tzv. trendy. V tom všem pivo dokonale obstojí, doplňuje Martina Ferencová.

Dva půllitry týdně
V průměru ženy v Česku vypijí o něco více než dva půllitry týdně. Tento ukazatel meziročně narostl jen zanedbatelně. Mírně pokles podíl žen, které si dají jeden až dva půllitry týdně, a narostl podíl těch, které vypijí méně než jeden nebo naopak více než dva půllitry za týden. „Naprostá většina žen se přirozeně drží v mezích zodpovědné konzumace, která odpovídá maximálně dvěma třetinkám piva denně. Takové množství nenaruší ani případný dietní režim. Pivo je taky ideální iontový nápoj po sportovním výkonu. Osobně považuji 10° a nealko pivo za nejlepší nápoje, které kdy lidstvo vynalezlo“, říká prof. MUDr. Jan Pirk, přední český kardiochirurg a zapálený sportovec.

Roste zájem o výrobu
Žebříčku témat spojených s pivem u žen podle studie CVVM vévodí to, jak a z čeho se pivo vyrábí
a jaké jsou jeho dopady na zdraví. Prakticky vůbec je naopak nezajímá vývoj situace na trhu piva v ČR a ani to, jaké jsou pivní trendy v zahraničí.

O průzkumu
Výzkumný projekt „Pivo v české společnosti“ probíhá v CVVM již od roku 2004. Sleduje trendy v množství a frekvenci konzumace piva v dospělé české populaci. Studie realizovaná na podzim 2017 pracovala s daty získanými od téměř tisícovky respondentů napříč jednotlivými skupinami dospělé populace v Česku. Podrobné výsledky jsou dostupné ve výzkumných zprávách CVVM: cvvm.soc.cas.cz.

Krušovice představují nový ležák K11, změnu designu a názvů piv

Publikováno:před 16 dnyZdroj:České nápojeKrušovice

Královský pivovar Krušovice přichází s hlavní novinkou letošního roku, a to s čepovaným ležákem K11. Světlý ležák s příjemnou hořkostí zákazníci poprvé ochutnají v březnu. Současně pivovar Krušovice přechází na nový design plechovek, skleněných lahví a PET obalů. Nové názvy produktů mají vystihnout přesnou povahu populární desítky a dvanáctky.

Hlavní novinkou Královského pivovaru Krušovice se stává ležák K11. Důvodem jeho uvedení na trh je stále rostoucí popularita jedenáctek na českém pivním trhu, a proto nesmí chybět ani v portfoliu Královského pivovaru Krušovice. K11 je světlý ležák s příjemnou hořkostí a vyšší plností vyrobený z několika druhů českých sladů, které pivu dodávají krásnou zlatavou barvu a dokonalou plnou chuť. Za správnou vyváženost nový ležák vděčí právě použitým speciálním sladům (karamelovému, pšeničnému a mnichovskému).

Název nového ležáku K11 vznikl spojením písmene K jako označení pivovaru Krušovice a číslovky 11, která vyjadřuje stupňovitost piva. Novinka s tímto originálním názvem bude k dostání pouze na čepu od března 2018. Stejně jako ostatní produkty krušovického portfolia se i K11 vyrábí z žateckého chmele.

Krušovice dále představují nové obaly svých produktů, které reagují na bohatou královskou historii značky. Celkový dojem nejvíce umocňuje použití královské pečeti. Současně dochází i k úpravě názvosloví, které vychází z přesného popisu produktu. Nejoblíbenější značku z nabídky pivovaru Krušovice si spotřebitelé vychutnají pod názvem Královská 12. „Chceme maximálně podpořit prémiové vnímání naší vlajkové lodi a tou je Královská 12. Jsme hrdí na to, že jsme jako jediný pivovar v České republice získali královskou pečeť,“ uvedl brand manager pro značku Krušovice Jiří Coufal. Přejmenování se dočkala i oblíbená desítka z portfolia pivovaru, ta nově nese název Řízná 10 díky svému jedinečnému řízu.

Pivo ze sedmého schodu aneb Jakou má mít správnou teplotu?

Publikováno:před 16 dnyZdroj:Reflex.czAutor:Pavel Maurer

Doktor (Rudolf Hrušínský): „To mi řekni, Karle, jak jsi přišel na to, že na sedmym schodě to má tu správnou teplotu?“ Karel (Marián Labuda): „Dlouhodobým zkoušením. Na šestým je teplý a na osmým už přechlazený.“ Zlidovělý citát z filmu Vesničko má středisková hodně napoví. Jak je to ale vlastně s teplotou a kvalitou našeho nejslavnějšího nápoje doopravdy?

Když je v Česku období hospodářského poklesu nebo ekonomické krize, obvykle to nemá vliv na spotřebu piva. Klesá pouze stupňovitost. Začne se pít víc desítka a méně dvanáctka. Je to lacinější. Při politicky komplikovanějších situacích naopak spotřeba piva enormně narůstá. Všichni to přece musí jít probrat do svých hospůdek, kam si odskočí „na jedno“. Příkladem může být třeba revoluční týden v roce 1989. Tehdy, během šesti listopadových dnů – od pondělí 20. do soboty 25. 11. –, Pražské pivovary prodaly tolik piva, že to stačilo na plnění plánu na celý rok!

Je celkem všeobecně známo, že kdyby byla roční spotřeba piva olympijskou disciplínou, tak Česká republika si se svými asi 143 litry na hlavu pravidelně odváží zlatou medaili. Ve spotřebě zkrátka nemáme konkurenci! Taky je důležité si připomenout, že v naší zemi je zhruba 370 pivovarů (počítám minipivovary, mikropivovary, ale i velké pivní značky, které ovšem už dávno nejsou naše rodinné stříbro – patří mezinárodním pivním gigantům). Vyrábět si vlastní pivo je už díky zdokonaleným technologiím docela snadné, a tak si je pro sebe vaří některé restaurace nebo hotely a „svoje vlastní pivo“ si může kdekdo připravit i doma v garáži.

Naše pivní chutě jsou velmi specifické a také zkušené. Stejně jako Francouz hravě rozpozná bordeaux od burgundského a kdejaký sýr či dokáže z hlavy jmenovat několik druhů ústřic, stejně jako Itala neomámíte náhražkovou pizzou či odfláknutými špagetami, tak tuzemští milovníci piva bezpečně poznají i při slepé ochutnávce, jestli pijí staropramen, plzeň, nebo bernarda…

Jsme experti na pivo. Řešíme pěnu, barvu, říz a také teplotu. A právě teplota mnohé z nás v poslední době dost trápí! Pivo je totiž v mnoha pohostinstvích podáváno přechlazené! Zbytečně? Náhodou? Je to neumětelství, nebo záměr? Někdy mi připadá, že je to naschvál, a to z mnoha důvodů. Tak například když vám někdo naservíruje do ledové sklenice velmi studené pivo, rychle se ztrácejí veškeré chuťové vlastnosti. V podstatě nepoznáte, co pijete.

Je to jako s vínem – i to se vám pěkně otevře, pouze když je užíváte ve správné teplotě. Podle druhu vína jsou pak ještě rozlišeny suchá, polosladká, těžší, lehčí červená, jejichž servírovací teplota se mění o stupně Celsia nahoru – dolů. S pivem to máme mnohem jednodušší. Jeho servírovací teplota, tedy pokud nejde o pivní speciály, ale klasický ležák plzeňského typu, je dost jednoznačně určena. Stejně se ale v jednotlivých pivnicích dost liší… Proč? A jaká má být tedy ta správná teplota? Zeptali jsme se nejvýznamnějších odborníků v pivovarnictví, vrchních sládků, expertů.

Dobře načepované a řízné pivo v orosené sklenici již samo vybízí k dalšímu napití. Pro plné vychutnání a pivní zážitek širokého spektra portfolia piv Staropramen je důležitá správná teplota pro každý jeden druh čepovaného piva. Aby tomu tak mohlo být, je nutné dát do vzájemného souladu teplotu piva a teplotu pivního skla. Pivo nesmí být ani podchlazené a ani teplé. Díky tomu se v průběhu pití pivo plně otevře, vynikne jeho vůně a vytříbená chuť s akcentem na suroviny.
Libor Vávra, sládek Pivovary Staropramen

Téma teploty piva je v současné době trochu nešťastně potlačeno ke škodě zážitku z konzumace. Podle mě je to především proto, že dnes mají prakticky všechny restaurace na pivním vedení chladič, který jim zajišťuje, že pivo od sudu přes pivní vedení až po výčepní kohout má nastavenou teplotu, jež se prakticky nemění. Dříve, kdy technika chlazení piva nebyla na takové úrovni, se každý dobrý hostinský snažil, aby měl „dobrý sklep“ – ten musel být hlavně studený a čistý. O dobré hospodě se pak tradovalo, že je tam výborné pivo právě díky sklepu a také že pan výčepní se o pivo dokáže dobře postarat. Ze své vlastní pivovarské praxe si pamatuji, že součástí dodávek sudů do hospody byl někdy i kus ledu, aby si výčepní mohl odpovídajícím způsobem sklep vychladit. To bylo velmi důležité, protože pivo ve sklepě mělo trvale potřebnou teplotu pro servírování.

Po prudkém nárůstu počtu restaurací po roce 1989 se dobrý sklep dostal na druhou kolej a nebylo výjimkou, že některé restaurace ani neměly vyprojektovány sklepy na sudy. Pivo se skladuje při pokojové (někdy i bohužel „kuchyňské“) teplotě a výsledné servírovací teploty nápoje ve sklenici se dociluje prudkým zchlazením v chladiči pod výčepem. Tím se ale pivo „podtrhne“ a pak už nikdy nemůže mít takovou chuť, jako když opustilo brány pivovaru.

Moje doporučení pro ležák nebo výčepní pivo je takové, aby bylo skladováno ve sklepě nebo chladicím boxu, ideálně při teplotě mezi pěti až osmi stupni Celsia. Vlastní chladič by měl sloužit už jenom k doladění servírovací teploty, nikoliv k šokovému zchlazení piva. Teplota piva ve sklenici na stole hosta by podle mě měla být pět až sedm stupňů Celsia. V létě při spodní a v zimě při horní hranici. Při této teplotě totiž pivo ještě výborně osvěží, ale zároveň nechá vyniknout všech chuťovým a aromatickým látkám, které do něj zakomponoval sládek. Při nižší teplotě se pivo uzavře a není možno si vychutnat všechny chutě a vůně, a naopak u teplého piva chybí jeho osvěžující efekt. Při doporučení teploty ovšem záleží i na tom, jaký je kdo konzument. Rychlý štamgast si pivo vychutná při ideální teplotě a nenechá ho zteplat. Při pomalé konzumaci během jídla může pivo zvyšovat teplotu a pak se stále více prosazují hlavně hořké chutě. Pivo delším stáním také ztrácí obsah CO2, což se chuťově projeví horším řízem. Mám zkušenost, že právě z výše uvedených důvodů jsou někdy servírována zbytečně studená piva.

Pokud bych měl doporučit teplotu tmavých českých piv, tak nejlépe jeden až dva stupně vyšší než u ležáku. Přiznám se, že to je těžko dosažitelné, pokud má restaurace jen jeden chladič (lze to řešit minimálně u lahvových piv).

V zahraničí se občas piva servírují při velmi rozdílných teplotách a není nic mimořádného dostat pivo v namražené sklenici s teplotou blízko nuly a s ledovou tříští namísto bohaté, krémově husté pěny. Opačným extrémem jsou piva cask Ale, jež dozrávají v sudu a která jsou servírována prakticky při pokojové (hospodské) teplotě.

V každé případě by pivo mělo být servírováno do mokré, dobře umyté a vychlazené sklenice, aby při čepování neutrpělo ani minimální šok, a když mi pan výčepní k tomu pivu popřeje „Na zdraví“, jsem ochoten tolerovat jeden stupeň nahoru nebo dolů.
Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

V některých našich restauracích je pivo opravdu studené, a to i těch značkových, které se pyšní pravým českým ležákem, jenž by měl být servírován při teplotě sedm až devět stupňů Celsia. Už jsem mockrát zažil teplotu tři až pět stupňů Celsia, a navíc vymraženou sklenici. Že to poškozuje aroma i chuť piva, o tom obsluha a pohříchu ani zákazník kolikrát nic nevědí. A tak v zimě v létě servírujeme všechna piva studená. Slabá i silná. Že bychom si měli vychutnat například pšeničné pivo při 10–12 0C nebo 19% porter při 14–16 0C a, nedejbože, 21% Russian imperial stout stařený v sudu po whisky až při 22 0C? Hudba budoucnosti. Dnes každý Čech ví, jak se má podávat víno, ale já doufám, že přijde doba, kdy bude vědět, jak správně podávat český národní nápoj – pivo.
Jan Šuráň, z inženýrské společnosti Pivo Praha, která podporuje a staví malé pivovary po světě, kromě toho vlastní například Pivovarský dům, Pivovarský klub

Ideální teplota pro servírování ležáku je 7 sedm stupňů. Přesně jak říkal pan Labuda ve filmu Vesničko má středisková.
Bořivoj Bartoněk, vrchní sládek Pivovarů Lobkowicz.

Debaty okolo správné teploty piva se vedou v hospodách všech úrovní. Nejznámější český pivovar Pilsner Urquell uvádí, že teplota má být šest až osm stupňů Celsia. Ambasadoři PU mi tvrdili, že musí mít prostě sedm stupňů, a basta! To mě natolik naštvalo, že jsem si zakoupil teploměr a začal měřit teplotu piva na startu, tedy po přinesení na stůl, a před dopitím. Výsledkem bylo 3,2 až šest stupňů Celsia na startu, extrémy 1,4 a devět stupňů Celsia jakožto jasně špatné nepočítám. Zajímavé je, že některý výčepní při dotazu vytáhne vlastní profi teploměr, přeměří teplotu a nebrání se diskusi, naopak jiný i ve stejné hospodě se tváří, že se ho debata netýká. Provedl jsem měření v několika známých pražských pivnicích. Lokály a Malostranská beseda čepují na čtyřech stupních Celsia, U Pinkasů a Mincovna na pěti stupních, U zlatého tygra šesti stupních. Bavíme se o startovní teplotě. Ta finální je pak závislá na teplotě startovní. Před dopitím piva načepovaného na pěti stupních se teplota zvýší po deseti minutách na sedm stupňů a po půlhodince na 10 °C. To už je pro mě opravdu teplé.

Co pivař, to jiný názor na teplotu. Pro mě je optimum na startu 3,5–5,5 °C, ale jsou lidé, kteří si ani nedávají pivo do lednice. Můj otec patřil mezi ně a vždy se ptal, zda přijedu, aby mi dva kusy včas vychladil. Pro takovéto konzumenty v minulosti měli v hospodách ohříváčky na pivo, neviděl jsem je však snad dvacet let. Ovšem dají se zakoupit. Nedovedu si ale představit hosta, který do pivnice přijde s ohříváčkem s teplou vodou. Řešením pro milovníky teplejšího moku je snad jedině to, aby chodili do takových pivnic, kde čepují na vyšší teplotu. Druhou a snazší variantou je pak napít se poprvé (tady pomůže teplejší pěna) a počkat tři až pět minut, než bude pivo teplejší. V Jihlavském radničním pivovaru jsem letos v lednu vařil celý den pivo „EJL“, tedy typ piva „ALE“, a to se čepuje na osmi stupních. Speciální česká těžká piva i některá piva bavorská či belgická se čepují dokonce i na 12 °C.
Pavel Sváček, dobrovolný spolek „Ať nám to pije!“

S teplotou piva to v tuto chvíli začíná být na našem trhu zajímavější. Nástup malých pivovarů a jimi oblíbených piv typu ALE a STOUT, či dokonce SOUR nám v tom dělá trochu nepřehlednou situaci. Jde především o teploty, jež se k těmto pivním stylům hodí a měly by se při těchto stupních podávat, ale neděje se tak. Jediné, co máme jakžtakž v paměti, je doporučená teplota piva Pilsner Urquell (LAGER) samotnými sládky pivovaru, a to dost obšírných pět až sedm stupňů Celsia.
Lukáš Svoboda, mistr výčepní pivnic a restaurací Lokál z řetězce Ambiente

Staropramen přechází na temnou stranu. Digitální komunikaci firmy zajistí Dark Side

Publikováno:před 16 dnyZdroj:Objevit.czStaropramen

V tendru, který vyhlásila společnost Pivovary Staropramen, zvítězila digitální agentura Dark Side. Druhým vítězem se stali žraloci vod sociálních médií Socialsharks.

Dark Side nezvítězila u Staropramenu poprvé, obě firmy spolupracují už do minulého roku, kdy Dark Side v lednu zvítězila nad svými konkurenty ve výběrovém řízení a ujala se PR pro ležák Granát a výčepní 10° a 11° pivo. Nově se postará o komunikaci značek Staropramen a Ostravar. Digitální a komunikační agentura, která nabízí služby i v offline marketinguuž má ve svém portfoliu také jména jako KFC, ČSOB, Zásilkovna.cz nebo Danone.

Druhou agenturou, která z tendru vyšla vítězně, jsou specialisté na sociální média Socialsharks. Firma, která je podepsaná pod komunikační strategií společností, jako je Lidl, Albi, Baťa nebo třeba Evropa 2, bude mít na starost značky Stella Artois, Sládkova limonáda, Cool a možná méně známý světlý ležák Corona.

„V rámci výběru proběhlo několik kol. Postupně jsme se seznamovali s procesy uchazečů, jejich přemýšlením o značkách a schopností řešit jak standardní, tak krizové situace. U finálně zvolené dvojice agentur se nám líbila dobře uchopená kreativa a konkrétní strategie dosahování výsledků,“ poznamenal k výběrovém řízení Tomáš Šebesta, media & digital manager CZ/SK společnosti Pivovary Staropramen.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.03.2018 10:006.076/6.076