Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Babiš v souvislosti s EET navrhne nižší DPH pro pivo. Výhrady má opozice i partneři

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Věra Masopustová

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce v koalici navrhnout, aby se u točeného piva daň z přidané hodnoty snížila ze současných 21 procent na 10 procent. Se změnou, s níž ministr přichází v souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb, by prý stát přišel asi o 160 milionů korun ročně.

O plánu Babiš mluvil včera v České televizi a dnes k tématu vystoupil na ranní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Řekl, že návrh na změnu, která by podle něj měla platit od letošního července, předloží na nejbližším jednání koaliční rady. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) prý o záměru dosud neinformoval.

Návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent.

Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí.

Zástupci hnutí ANO přišli na dnešní tiskovou konferenci s transparentem s obrázkem půllitru piva a s nápisem „EET levnější pivo“. S tím pak zamířili i do sněmovního jednacího sálu, kde poslanci – už poněkolikáté – kontroverzní evidenci tržeb schvalují. Ani dnes se neočekává, že by dospěli k hlasování.

„Populismus, nesystémové“
Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek označil Babišův návrh za populistický.

„Snahou všech ministrů financí Evropské unie bylo vždycky systémově srovnávat položky DPH tak, aby byla jejich administrace co nejjednodušší. Populisté si dokážou vyzobnout jednu naprosto nepodstatnou položku, kterou se snaží populisticky prodat. Přitom to velmi zkomplikuje účetnictví a otvírá to další prostor daňovým únikům,“ poznamenal Kalousek.

Babišův plán se nelíbí ani předsedovi ODS Petru Fialovi. „Hlavně nemá logiku neustále vyčleňovat nějaké nové a nové produkty do nejnižší sazby DPH. Zjednodušme daňový systém, pojďme k dvěma nižším sazbám a ve výsledku k jedné sazbě DPH a všechny tyhle debaty si ušetříme,“ řekl Fiala.

Výhrady má i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Já když jsem s podobnou myšlenkou přišel před rokem – protože za mnou přišel svaz pivovarníků v této věci – a na koaliční radě jsem řekl: Pojďme se o tom pobavit, tak tehdy ministerstvo financí řeklo: V žádném případě, byl by to velký výpadek daňových příjmů,“ uvedl Jurečka.

Návrh, jak ho Babiš překládá, je podle něj navíc nesystémový.

„Obecně nemám problém se snižováním DPH třeba u piva, ale napřed si řekněme: Snižme DPH u potravin – protože to je ten klíčový segment, který se dotýká rodin, seniorů, lidí, kteří mají nižší příjmy – a potom někdy v dalších krocích řekněme, že to budeme třeba snižovat i u nápojů, a nejenom u piva,“ dodal ministr zemědělství.

I sociální demokrat a šéf rozpočtového sněmovního výboru Václav Votava měl výhrady, byť v jeho případě především ke strategii, jakou Babiš zvolil.

„Myslím si, že pan ministr Babiš měl tuto věc projednat v koalici. Bez projednání v koalici prostě není možné takhle vystřelit nějaký návrh, a teď nemluvím o tom, jestli ano nebo ne,“ řekl Votava.

Kritika vůči Babišovu návrhu zazněla i od národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. „Předpokládám, že to je názor jednoho z ministrů, že to není názor vlády, doufám v to,“ poznamenal.

Vobořil se obává, že s nižší DPH může být pivo levnější, a tudíž dostupnější. Návrh jde podle něj proti vládní strategii boje s alkoholem.

Snížením DPH u točeného piva by stát přišel o 160 mil. Kč ročně

Publikováno:před rokemZdroj:Finanční novinyAutor:ČTK

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na deset procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli dnes novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho náměstkyně Alena Schillerová. Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala i Unie výrobců a dovozců lihovin ČR označili Babišův návrh ohledně piva za populistický.

"Co se týče práva Evropské unie, ano, je to naprosto v souladu. Máme to takto zkonzultováno, nastudováno," uvedla Schillerová.

Babiš zopakoval, že návrh předloží na nejbližším jednání koaliční rady. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o něm prý zatím neinformoval. Ministerstvo financí chce změnu navrhnout s účinností od letošního července. Schillerová uvedla, že by se mohla dostat pozměňovacím návrhem do vládní novely celního zákona, jejíž součástí je i změna zákona.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Facebooku napsal, že před rokem dostal od pivovarníků podnět ohledně snížení spotřební daně na pivo a s koaličními partnery jej projednával. "Především ministr financí byl proti z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," uvedl Jurečka. Chce v koalici jednat o nižší DPH u potravin. "Protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům, lidem s nižšími příjmy," dodal.

Kalousek řekl, že populisté "vyzobávají" jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. TOP 09 podle něho navrhne návrat ke dvou sazbám DPH deset a 20 procent. Kalousek připomněl, že pravicová vláda zvýšila sazby kvůli financování druhého důchodového pilíře, který současná vláda zrušila, ale peníze z vyšší DPH si ponechala.

"Kdyby to Andrej Babiš myslel se snižováním DPH vážně, podpořil by návrh ODS na plošné snížení DPH na 19 a 14 procent, který již několik měsíců bez projednání leží ve Sněmovně," uvedl Fiala. Soudí, že Babišův návrh komplikuje daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem.

Babišův návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí. Sleva by činila zhruba 2,3 až 3,6 koruny na půllitr a na provozovatelích by bylo, zda by ji přenesli na zákazníka.

"Máme dlouhodobý cíl vrátit DPH na úroveň dvou sazeb," podotkl ministr financí. Nyní jsou sazby tři - 21, 15 a deset procent.

Zástupci vládního hnutí ANO přišli na dnešní tiskovou konferenci s transparentem s obrázkem půllitru piva a s nápisem "EET levnější pivo". Donesli ho následně i do sněmovního jednacího sálu, v němž poslanci už pátým dnem zavedení kontroverzní evidence tržeb schvalují. Ani dnes se neočekává, že by dospěli k hlasování.


Snížení DPH u sudového piva je populismus, tvrdí výrobci lihovin
Unie výrobců a dovozců lihovin ČR považuje plán ministra financí Andreje Babiše (ANO) na snížení DPH u sudového piva na deset procent za populistický. Zvýhodnil by jeden typu alkoholu, řekl dnes ČTK výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Český svaz pivovarů a sladoven by naopak změnu přivítal. Zlevnění piva pro spotřebitele by snížení daně ale nejspíš nepřineslo. Záleželo by ale na jednotlivých hostinských.

"Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními. Vnímáme ten jeho návrh za trochu populistický," řekl Burkart. Myslí si, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by šlo o znevýhodnění likérníků a vinařů. Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat. "Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace prohlásila, že se má do roku 2020 snížit spotřeba o pět procent, tak my v Česku paradoxně snížíme daň u jedné z kategorií lihovin," řekl ředitel. Podle něj se v ČR právě nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva. Výpočet dopadů změny na trh unie zatím nemá.

Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye by se českých a moravských vinařů změna nedotkla.

"My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské," řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu, kterou by snížení daně přineslo. "Každé zlevnění piva hospodám pomůže a pivovary se snaží, aby lidé chodili do restaurací, místo aby seděli doma a pili lahvové," dodal prezident svazu.

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by měl Babiš spíš navrhnout do snížené sazby nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích. Ministrův krok pokládá ho za nesystémový. Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. "Cena je už tak nízká, že už asi níž jít nemůže," myslí si. Podle něj jsou ceny surovin v ČR podobné jako v zahraničí, ale v okolních státech stojí pivo trojnásobek.

Bouře kvůli pivu? Jurečka posílá vzkaz Babišovi. Ať si lidé sami udělají obrázek

Publikováno:před rokemZdroj:EuroZprávy.cz

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil svůj plán na snížení daně u sudového piva. O celé věci chce mluvit na příští koaliční radě. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) mu už teď vzkázal, co si o tom všem myslí.

„Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financi byl proti, z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," pustil se do Babiše na sociálních sítích Jurečka.

Vláda by podle něj měla udělat jiné kroky. „Takže pokud chceme jednat racionálně a opravdu ve prospěch lidi a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak budu chtít ať snížíme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům lidem s nižšími příjmi! To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu a něm tedy chtít jednat. A potom až toto uděláme, tak se bavme o snižování DPH u jiných položek!" otře vzkázal šéfovi státní kasy ministr.

Babiš svůj záměr snížit DPH u sudového piva oznámil v pořadu Máte slovo. Reagoval tak na slova hospodského, podle kterého vládní kroky likvidují malé vesnické podniky. Poukazoval přitom nejen na zavedení elektronické evidence tržeb, ale i na zákaz kouření.

Lidovci mu na to obratem opáčili, že by byli raději, kdyby Babiš bojoval za snížení DPH na dětské pleny. Na páteční tiskové konferenci před jednáním Sněmovny jim však předseda hnutí ANO vzkázal, že takový krok není možný, protože by šel proti směrnicím Evropské unie.

Babiš hlásil u Jílkové: Chci snížit daň na pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTKMinistr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. "Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš v pořadu moderátorky Michaely Jílkové. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi sněmovny.

Chci snížit daň z točeného piva, řekl Babiš. Navrhne to koaliční radě

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Na 10 z dosavadních 21 procent by se mohla snížit daň z přidané hodnoty na sudové pivo. Prohlásil to ministr financí Andrej Babiš. Návrh předloží svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

Andrej Babiš (ANO) svůj návrh přednesl ve čtvrtek večer v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb.

„Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo. DPH z 21 na 10 procent,“ prohlásil ministr financí.

Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

„Navrhnu to na příští koaliční radě,“ řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Babiš chce nižší daň na točené pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

"Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH.

Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Levnější čepované pivo? Babiš navrhne koalici snížení DPH

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. "Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Babiš navrhne koalici snížení DPH na sudové pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb.

Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

„Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo,“ prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. „Navrhnu to na příští koaliční radě,“ řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Babiš chce levnější točené pivo, navrhne koalici snížení DPH

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě. "Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

Vražda piva! děsí se výčepní z Česka. Ale Poláci na svařené pivo s pomerančem nedají dopustit

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Vít Pohanka

V létě pivo příjemně zchladí, v zimě může ohřát. Tímto pravidlem se alespoň řídí v Polsku, kde si dopřávají grzane piwko neboli grzaniec. Zatímco na punč, svařené víno nebo horkou medovinou jsme zvyklí, svařené pivo nás může trochu zarazit.

Grzaniec je v podniku pana Jacka hitem. „Načepujeme čerstvé pivo z pípy. Když nemáme pípu, můžeme ho nalít z plechovky nebo lahve. Pípu mám po ruce, a tak si načepuji podle toho, kolik si hosté objednali,“ popisuje postup při přípravě pivní speciality. „Do piva vhodíme špetku mleté skořice a na půl litru dvě nebo tři hlavičky hřebíčku,“ vysvětluje.


Nestačí, že grzaniec voní jako kořenářství, je potřeba ho nejen náležitě rozehřát těsně pod teplotu varu, ale také zahustit, aby pěkně zalepil vnitřnosti.

A nakonec nějaký ten vitamin…
„Přidáme jednu stolní lžíci malinové šťávy. Nebo radši dvě, protože vidím, že je pivko moc bledé,“ komentuje každý svůj pohyb Jacek. To není všechno. „Ještě špetku cukru. A pak mícháme, lehce a opatrně, aby nám to neuteklo. A do hrnku s tím,“ dodává.

Nakonec přidá nějaký ten vitamin – kolečko čerstvého pomeranče. „Aby pivko nabralo jeho chuť,“ osvětluje Jacek.

Takhle bych pivo neničil, říká vyhlášený výčepní
Jakub Šrubař je vyhlášený výčepní a ve Varšavě už působí nějakou dobu. Ale když se ho zeptáte na oslazené horké pivo s kořením, sirupem a pomerančem k tomu, vypadá, že se musí trochu ovládat, aby si neodplivl. „Pivo, které tu máme, by se mělo podávat při teplotách šest až osm stupňů a je jedno, jestli je venku zima. Já bych takhle pivo neničil, beru to jako vraždu piva,“ tvrdí.

Poláci však na grzaniec nedají dopustit. „U nás je populární. Rádi totiž mícháme nápoje dohromady s nejrůznějšími příchutěmi. Prodává se ho čím dál víc,“ libuje si restauratér Jacek. Proti gustu tedy žádný dišputát.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.11.12.2017 22:335.819/5.819