Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Speciál Litovel Václav 12% ochutnáte nejen na slavnostech

Publikováno:před rokemZdroj:Olomoucké novinkyLitovel

Den českého piva je opět za dveřmi a při jeho příležitosti uvařili v Litovli stejně jako loni speciál Václav 12%. Jedná se o světlý nefiltrovaný ležák, který bude ve vybraných restauracích na čepu do konce října.

Zájemci ho budou moci rovněž ochutnat, spolu s dalšími produkty Pivovaru Litovel, na Svatováclavských slavnostech konaných na kroměřížské Florii ve dnech 26. a 27. září.

Tento speciál, uvařený na počest patrona všech našich pivovarníků svatého Václava, se vyznačuje zlatavou barvou a vzácnými hořkými chuťovými tóny, které jsou garantovány trojitým chmelením vybranými chmely s převahou žateckého poloraného červeňáku. Petr Kostelecký, sládek pivovaru, dodává: „U Václava 12% ctíme tradiční varné receptury z českého sladu. Ten navíc obohacujeme sladem bavorským a karamelovým.“

Litovel Václav 12% bude k dostání také v areálu Floria Kroměříž, kde o víkendu 26. a 27. září proběhne již druhý ročník Svatováclavských slavností. Letošní událost nabídne návštěvníkům více než čtyřicet druhů piv a pivních speciálů a program pro celou rodinu.

„Kromě produktu Litovel Václav 12% bude k dostání bohatá nabídka speciálů ze sortimentu pivovarů Litovel, Zubr a Holba,“ láká Petr Hermély, manažer marketingu skupiny pivovarů PMS, pod kterou tyto tři značky spadají. V areálu Floria Kroměříž nebude o posledním zářijovém víkendu nouze ani o kulturu. V rámci programu vystoupí například kapely MIG 21, Mandrage, Horkýže Slíže nebo Olympic a dvoudenním programem bude provázet moderátor Železný Zekon. Olomouckénovinky.cz informovala Gita Jílková.

Nenechte si ujít Pilsner Fest: Oslavu první várky ležáku

Publikováno:před rokemZdroj:JenProMuže.czPrazdroj

Zajímá vás, kdy, kde a jak se zrodil věhlasný plzeňský ležák?

Chcete se přiblížit klasické pivovarské atmosféře, ochutnat originální pivo a k němu dobré jídlo z široké nabídky restaurací, vyzkoušet si některá z tradičních řemesel a poslechnout si přitom kvalitní hudbu?

Pak vyrazte v sobotu 3. října 2015 od 11:00 do plzeňského pivovaru na tradiční Pilsner Fest – oslavu 173. narozenin piva Pilsner Urquell.

Nenechte si ujít v sobotu 3. října 2015 jedinečnou oslavu uvaření první várky piva Pilsner Urquell. V tento den totiž ožije Plzeň pivovarským duchem a město si opět připomene historický okamžik, který se odehrál před 173 lety, když sládek Josef Groll uvařil v místním pivovaru první várku slavného plzeňského ležáku. Pro všechny příchozí je připraven nevšední program, jenž se odehraje v areálu Plzeňského Prazdroje, ale také na plzeňském náměstí Republiky. Dvě hlavní centra Pilsner Festu – pivovar a náměstí, pak propojí ještě speciální koridor s dobrým jídlem i pivem, žongléry a dalšími tradičními artisty či autentickou hudbou v podobě průvodové dechovky a flašinetářů.

Protože se jedná o oslavu narozenin plzeňského piva, právě nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell bude samozřejmě hlavní hvězdou výčepů. Načepují vám ho dokonce vítězové soutěže o nejlepšího českého výčepního – Pilsner Urquell Master Bartender.

Doplní jej pokrmy tradiční i moderní gastronomie. Ve speciálních venkovních restauracích na nádvoří pivovaru i na náměstí představí to nejlepší, co se hodí k plzeňskému pivu například restaurace Na Spilce, U Salzmannů, Malostranská beseda či Lokál Pod Divadlem. Jejich kuchaři vybrali pro oslavu zrození ležáku pečlivě degustační menu. Vyrazte proto na Pilsner Fest už před obědem a užijte si dobré jídlo, které můžete ochutnávat od 11 hodin. Návštěvníky čeká také spousta menších stánků s občerstvením, které byly vybrány ve spolupráci s kulinářským FRESH FESTIVALEM v Plzni.

Gurmánský zážitek doprovodí samozřejmě také kvalitní hudba. Znít bude ze dvou pódií, jedno bude umístěno přímo v areálu pivovaru a druhé na zmíněném plzeňském náměstí. Program je pro návštěvníky připraven už od 11:00, od 13:00 pak zahrají hudební kapely Xindl X a Come and Play, následované vystoupeními takových hvězd, jakými jsou Monkey Business, No Name, Divokej Bill, Michal Hrůza, UDG nebo Poletíme?.

Návštěvníky Pilsner Festu pak určitě přímo na místě zaujmou i řemesla, která jsou bezprostředně spojena s pivovarnictvím. Svůj um předvedou bednáři, sladovníci, sládci nebo formani a dokážou tak, že i v dnešní době je jejich profese stále živá. Všichni, kdo si řemesla vyzkouší, můžou v těchto stanech soutěžit a získat tematické dárky.

Na Pilsner Festu také nebudou chybět speciální festivalové prohlídky pivovaru. Návštěvnické centrum se otevře v 9:00 a každých 15 minut od 10:00 do 21:00 vyrazí průvodci se skupinou na prohlídku bednárny a sklepů s ochutnávkou nepasterizovaného a nefiltrovaného ležáku. Ve sklepích se setkají s jedním ze zakladatelů pivovaru Václavem Mirwaldem nebo plzeňským purkmistrem Martinem Kopeckým.

Kdo však bude chtít zažít pivovarskou atmosféru a navštívit místo vzniku plzeňského originálu dříve, může si užít narozeninový nefiltrovaný Pilsner Urquell v kombinaci s výborným jídlem už v pátek 2. října večer na pivovarském nádvoří. V rámci předvečera oslav zde totiž návštěvníky na sobotní hlavní program naladí vybrané pokrmy, nefiltrované pivo a lokální muzika.

Vstup na festival je zdarma, více informací o festivalu naleznete na www.pilsnerfest.cz.

Kdy:
pátek 2. října od 16:30, předvečer oslav
sobota 3. října od 11:00, hlavní oslavy

Kde:
Areál Plzeňského Prazdroje v Plzni, náměstí Republiky v Plzni a koridor mezi nimi, vstup zdarma

Velká oprava pivovaru Lorec v Kutné Hoře začne na jaře

Publikováno:před rokemZdroj:Kutnohorský deníkAutor:Irena BlahníkováKutná Hora

Obnova pivovaru v Lorci v Kutné Hoře stále ještě nezačala. Kroměřížská společnost Smart estate, která komplex odkoupila za téměř 16,4 milionu korun od města Kutná Hora, ale již podnikla potřebné kroky, aby se s ní mohlo začít co nejdříve. Potvrdil to starosta Kutné Hory Martin Starý.

„Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru," řekl starosta. Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda uvedl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. „Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," řekl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma ale představit již v říjnu.

Prodej Lorce zastupitelé Kutné Hory schválili na svém zasedání již na začátku léta, kde zástupci firmy prezentovali svůj záměr s pivovarem. Lorec je v dezolátním stavu. Podle vedení města jsou v budově zasypané kanály a zatopené sklepy. Až jej firma Smart estate opraví, založí dceřinou společnost, která bude pivovar provozovat. Podle podmínek, které byly stanoveny v tendru na nového majitele, by měl pivovar vařit ročně nejméně 30.000 hektolitrů piva.

Jihlavský pivovar koupili Číňané. Může to pomoci i Dukle, věří radnice

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Radek Laudin, František JirkůJihlava

Lidé v Jihlavě si pomalu zvykají na fakt, že místní pivovar patří Číňanům. Pomůže nový investor z východu víc i hokejové Dukle, když je Ježek jejím generálním partnerem? Čínské téma z dalšího úhlu v úterý odpoledne proberou i zastupitelé na radnici.

„Ano, čínské peníze nám potečou do Dukly. S tím se teď snažím nějak vnitřně sžít. I Slavia už je Číňanů. Začíná se nám to tady trochu měnit.“

Tak uvažoval před jednáním jihlavského zastupitelstva architekt David Beke, radní za ODS. Zastupitelé totiž v úterý odpoledne projednají memorandum o vzájemné spolupráci Jihlavy s čínským městem Wuhan.

„Takto veřejně deklarované partnerství je pro mě nepřijatelné. Spolupráce tak velkého města jako je Wuhan s Jihlavou je úplně nesmyslná,“ odmítá Beke.

Wuhan má deset milionů obyvatel, Jihlava přes padesát tisíc. Případný větší přítok čínských peněz přes pivovar do Dukly ovšem Beke předem neodmítá. „Pokud by to bylo na ekonomické bázi, čistá podpora sportu a nemotala se do toho politika, tak s tím problém nemám. Nechci ale, aby to byla vstupenka Číny do Evropy,“ dodal architekt.

„Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod...“
Naopak jihlavští komunisté vítají podle očekávání upevnění kontaktů s Čínou. S memorandem budou souhlasit.

„Spolupráce mezi národy je potřebná, ideologické problémy v tom nevidím. Můžeme být rádi, že je Čína konsolidovaná země. Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod, to by byl konec světa,“ uvedl zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Podle něj i německý Heidenheim, který je partnerským městem Jihlavy, má „družbu“ s čínským městem.

Šlechtický by uvítal, kdyby čínské peníze pomohly přes pivovar Dukle Jihlava. „Ale to je zatím běh na dlouhou trať,“ dodal.

Čína a hokej? Proč to neprozkoumat, ta myšlenka se nabízí
Proti bratření s čínským městem naopak dlouhodobě vystupuje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten byl před vstupem na radnici sládkem v jihlavském pivovaru. A bere jako fakt, že je dnes Ježek v čínských rukou.

„S tím já nic nenadělám. Uvidíme, co to přinese,“ popsal Kalina. Podle něj teď leckoho napadne, že by linka Čína - investor - Ježek mohla pomoci Dukle.

„Pokud ta možnost bude, tak proč tu cestu neprozkoumat. Ta myšlenka se logicky nabízí. Nevylučuji, že se o tom bude jednat,“ dodal.

Velkým zastáncem užšího spojení s Čínou je náměstek primátora Vratislav Výborný z ČSSD. Navíc je jako slávista rád, že má nyní slavný fotbalový klub majitele z Číny. Zatím ale považuje za předčasné stejné spojování s Duklou.

„Oni mají dost peněz. Projevil jsem v Číně zájem o jejich investice tady v Jihlavě. Oni to nezavrhli,“ dodal Výborný.

Pokud zastupitelstvo vše schválí a podá Číně ruku, tak svoje kontakty náměstek oživí a bude do města přitahovat investice. Výborný ví, že bez pořádné finanční podpory se Dukla do extraligy nevrátí. Je i příznivcem plánu, aby Číňané ve městě podpořili výstavbu kongresového centra.

Pro schválení memoranda je i opoziční hnutí ANO. „Čína je ekonomická velmoc, tak proč se tomu bránit,“ popsal Radek Popelka (ANO). Obává se ovšem, že přes čínského investora v pivovaru Ježek nevede přímá cesta k prodeji Dukly Jihlava.

Nemůžeme Čínou pohrdat. Takový názor je v ODS v menšině
Jaroslav Huňáček (ODS) nedávno v Číně byl jako člen krajské delegace. Podle něj není Vysočina v situaci, aby mohla pohrdat investorem tohoto typu. V ODS je se svým názorem v menšině.

„Chápu, že je tam otázka lidských práv, vím o ní a mám s ní problém. A čínská strana to o mně věděla, proklepli si mě předem slušně. Ale musím říct, že to v Číně nefunguje až tak, jak se tady deklaruje,“ popsal Huňáček.

Když se dozvěděl, že Číňané začnou ovládat v rámci Pivovarů Lobkowicz i Ježka, byla jeho první reakce: „Fajn, konečně bude v Číně pořádný pivo, protože to, co oni tam mají, se nedá moc pít. Teoreticky by to mohlo mít dobrý dopad na export. Protože oni umí leccos obšlehnout, ale uvařit dobrý pivo, to ne,“ zasmál se.

Podle něj je prostor pro jednání, aby Číňané pomohli hokejové Dukle. Nejprve je ale nutné schválit memorandum. „Pak můžeme přijít a říct: budeme si pomáhat. Pivovar dlouhodobě podporuje Duklu, tak pojďme najít ještě lepší způsob nebo větší peníze. Ale bez dohody o spolupráci je to jalové,“ doplnil architekt, který chodí na zápasy hokejistů odmalička. Považuje se za dukláka tělem i duší.

„Měl bych asi trochu mentální problém, že by byl hlavní sponzor Dukly Číňan. Ale pokud by se Dukla dostala do extraligy a hrála, co jí náleží, byl bych ochotný to překousnout. Horší by pro mě bylo, kdyby klub připadl ruskému oligarchovi,“ dodal zastupitel ODS.

Poznal, že soukromý sektor je v Číně s politikou významně provázaný. S memorandem se tam našim podnikům lépe jedná.

Zámecký pivovar bojuje v soutěži agentury CzechTourism

Publikováno:před rokemZdroj:Město FrýdlantAutor:Martina PetráškováFrýdlant

V jedné z kategorií soutěže agentury CzechTourism bojuje o hlasy veřejnosti i Zámecký pivovar Frýdlant. Konkrétně se o přízeň hlasujících uchází v kategorii Fénix - znovuzrozený projekt. Podpořit jej svými hlasy může kdokoli. Najednou lze přitom udělit až 10 hlasů.

Hlasování probíhá na webových stránkách www.destinacze2015.cz. Zámecký pivovar Frýdlant je zařazen hned do první kategorie. Získat může Cenu toulavé kamery. Hlasování je přitom jednoduché, stačí se přihlásit mailovou adresou a vyplnit jméno a příjmení. Každý týden vyhrají 3 hlasující zajímavé ceny. Na konci soutěže bude vyhlášen výherce hlavní ceny, který získá víkendový pobyt pro 2 osoby v hotelu Skanzen v Modré. Hlasovat je možné do 31. 10. 2015.

Agentura CzechTourism je státní příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Základním cílem CzechTourism je propagace České republiky jako destinace cestovního ruchu v zahraničí i v České republice.

Ve městě vína pro tentokrát poteče proudem hlavně pivo. U zámku

Publikováno:před rokemZdroj:Břeclavský deníkAutor:Aneta Beránková

Skleničku vína vymění v pátek a v sobotu ve Valticích za půllitr s pivem. Nádvoří valtického zámku bude dějištěm festivalu Valtické pivobraní.

Více jak dvacet různých druhů piv si mohou návštěvníci vychutnat po oba dva dny vždy od jedenácti hodin dopoledne. „Představí se tady pět různých minipivovarů a součástí bude také nejedno hudební vystoupení," informoval kastelán valtického zámku Richard Svoboda.

V pátek od pěti hodin odpoledne bude k tanci a poslechu hrát cimbálová skupina Musica Moravica.

Základem repertoáru tohoto souboru není zdaleka jen český, moravský, slovenský či maďarský folklor. Musica Moravica překvapuje i originální úpravou světových evergreenů, rockových skladeb, operních i operetních melodií, country, vážné i filmové hudby. Na pódiu je o půl desáté večer vystřídá mladá břeclavská skupina Emplane.

K ochutnávání chmelového moku bude znít hudba také
v sobotu. Od osmnácti hodin to bude folkrocková skupina A.M.Úlet a o dvě hodiny později Robie Williams Revival.

Vstup na festival minipivovarů je zdarma.

Pilsner Fest oslaví plzeňský ležák v areálu pivovaru i na náměstí Republiky

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeň.euAutor:Eva KriegerováPrazdroj

Oslava 173. výročí uvaření první várky piva Pilsner Urquell nabídne kromě zábavního programu inspirovaného historií a výrobou plzeňského ležáku také originální gastronomický a hudební zážitek. O ten se postarají Xindl X, Michal Hrůza, Monkey Business, Michal Šindelář, Divokej Bill, kapela UDG a další. Tradiční Pilsner Fest se uskuteční 3. října 2015 v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj a letos také na náměstí Republiky.

Zájemci mohou jedinečnou atmosféru zažít a navštívit místo vzniku plzeňského originálu už dříve. Užít si narozeninový nefiltrovaný Pilsner Urquell v kombinaci s výborným jídlem mohou v pátek 2. října na pivovarském nádvoří. V rámci předvečera oslav zde příchozí na sobotní hlavní program naladí od 16:30 hodin vybrané pokrmy, nefiltrované pivo a místní hudba.

Nejnavštěvovanější festival u nás, na který loni zavítalo přes 45 tisíc lidí, nabídne v sobotu 3. října kromě zlatého moku, hudby a gastronomie také ukázky pivovarských řemesel. Zájemci si sami vyzkouší práci sládků, bednářů, formanů nebo sladovníků. Připraveny budou netradiční prohlídky pivovaru s prvním sládkem nebo prezentace tankového piva včetně vysvětlení užívané technologie.

Při sobotních oslavách se nezapomene na tradiční hromadný přípitek s překvapením. V 18:42 hodin si všichni milovníci plzeňského ležáku společně připijí na jeho slávu na obou scénách Pilsner Festu, tedy v areálu pivovaru a na náměstí Republiky. Organizátoři zvolili netradiční čas zcela záměrně, odkazují k významnému roku 1842, kdy byla uvařena první várka piva z plzeňské podzemní vody, hořkého žateckého chmele a světlého ječného sladu. Plechovky určené k hromadnému přípitku se začnou rozdávat v 18 hodin.

Dvě nejdůležitější centra festivalu, pivovar a náměstí, propojí speciální koridor s nabídkou jídla a piva, s žongléry a dalšími tradičními artisty či autentickou hudbou v podobě průvodové dechovky a flašinetářů. Organizátoři pro zájemce připravili možnost vyzkoušet alkoholtester nebo takzvané opilecké brýle. Mladým účastníkům bude k dispozici stylový pásek, jehož viditelné připnutí na ruku zabrání případným nedorozuměním při objednávání piva u výčepu.

Březňák přilákal na šest tisíc lidí

Publikováno:před rokemZdroj:Ústecký deníkAutor:Karel RoučVelké Březno

Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno navštívilo v sobotu více než 6 000 lidí.

Pil se Březňák světlý výčepní, ležák, zázvorové pivo, Březňák 14° a také nový speciál polotmavá 13° Märcen.

„Celkem se vypilo 90 hektolitrů, což je osmnáct tisíc piv," řekl obchodní manažer Martin Kříž. K dobré náladě hrálo několik hudebních skupin, mimo jiné Těžkej Pokondr, Petr Lüftner s kapelou, Stará škola nebo Walda Gang.

Pije čaj, vyhrál pivní rentu
Pro návštěvníky byla připravena i pivní škola. Museli zvládnout úkoly z tělocviku, chemie nebo fyziky například se zavázanýma očima poznat čichem různé ingredience.

Hodnotnou cenu pivní rentu v podobě dvou piv denně ve vybrané restauraci vyhrál Petr Kolář z Ústí nad Labem. Tvrdil sice, že pije čaj, ale z ceny měl radost.

V Mnichově začal Oktoberfest. Pivo nejde koupit pod deset eur, přesto je zájem velký

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTK

Mnichovský primátor Dieter Reiter v poledne slavnostním naražením prvního sudu zahájil 182. ročník Oktoberfestu. Na největším pivním festivalu světa se letos očekává stejně jako loni přes šest milionů zákazníků, přestože chmelový nápoj opět meziročně zdražil a litrovou sklenici, takzvaný máz, nelze koupit za méně než 10,10 eura (274 Kč). Festival ovlivňuje i uprchlická krize v Evropě, a to jak bezpečnostními opatřeními, tak charitativními projekty přímo na Tereziánské louce.

Mnichovský primátor Dieter Reiter v poledne slavnostním naražením prvního sudu zahájil 182. ročník Oktoberfestu. Na největším pivním festivalu světa se letos očekává stejně jako loni přes šest milionů zákazníků, přestože chmelový nápoj opět meziročně zdražil a litrovou sklenici, takzvaný máz, nelze koupit za méně než 10,10 eura (274 Kč). Festival ovlivňuje i uprchlická krize v Evropě, a to jak bezpečnostními opatřeními, tak charitativními projekty přímo na Tereziánské louce.

Reiter podle tradice narazil první sud v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. S nesnadným úkolem zarazit pípu dřevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu pouze dva údery. Vylepšil tak svůj loňský výkon, kdy při své premiéře při zahájení Oktoberfestu potřeboval k naražení sudu čtyři rány.

Po naražení sudu zaznělo celým festivalovým stanem tradiční zvolání "O'zapft is!" (je naraženo), po němž pro letošní rok poprvé zazněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví). První máz piva podle tradice ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer, poté už se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a dvou desítkách menších festivalových stanů. Zároveň se daly do pohybu kolotoče, horské dráhy i další atrakce na pouti, která k pivním stanům přiléhá.

Zahájení festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Pod polojasnou oblohou, která jako by pro dnešní den oblékla blankytnou a bílou barvu bavorské vlajky, přicházely už od 11:00 SELČ na Tereziánskou louku řady Mnichovanů v tradičních krojích - ženy v barevných dirndlech, muži v kožených kalhotách a v kloboucích. Mnozí z nich přijížděli v kočárech tažených koňmi a mávali přihlížejícím návštěvníkům Oktoberfestu.

Festival potrvá do 4. října, do té doby budou pivní stany otevřeny ve všední dny od 10:00 SELČ do 22:30 SELČ, o víkendech se pivo začne točit ještě o hodinu dříve. Organizátoři festivalu očekávají, že se za dva týdny prodá stejně jako loni přes sedm milionů litrů pěnivého moku. Kromě piva nemůžou v nabídce pivních stanů chybět ani pečená kuřata, pečená žebra, vepřová kolena nebo klobásy.

Na Tereziánské louce mezi pivními stany pochopitelně nechybí ani stánky s oblíbenými perníčky. Kromě srdcí s nejrůznějšími vyznáními lásky se letos v jejich nabídce objevuje i netradiční perník s nápisem "Tolerance", který se vztahuje k přílivu běženců do Německa. Tyto perníky se budou prodávat za 6,90 eura (175 korun) a polovinu této částky prodejce věnuje charitativním organizacím, které se starají o děti běženců.

Uprchlická krize se ale projevuje i méně příjemným způsobem. Na mnichovském hlavním nádraží policie vytvořila dva koridory, aby oddělila návštěvníky Oktoberfestu od běženců, kteří do města přijíždějí vlaky z Rakouska. Část vlaků dokonce německé dráhy odklánějí do jiných měst. Úřady tento krok zdůvodnily tím, že chtějí zamezit možným konfliktům mezi běženci a návštěvníky festivalu, které by mohly vzniknout i kvůli tomu, že mnozí účastníci festivalu se po nádraží budou pohybovat podnapilí.

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září. Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky milionů eur.

V Mnichově začal Oktoberfest, pivo nejde koupit pod deset eur

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Mnichovský primátor Dieter Reiter v sobotu v poledne slavnostním naražením prvního sudu zahájil 182. ročník Oktoberfestu. Na největším pivním festivalu světa se letos očekává stejně jako loni přes šest miliónů zákazníků, přestože chmelový nápoj opět meziročně zdražil a litrovou sklenici, takzvaný máz, nelze koupit za méně než 10,10 eura (274 Kč). Festival ovlivňuje i uprchlická krize v Evropě, a to jak bezpečnostními opatřeními, tak charitativními projekty přímo na Tereziánské louce.

Reiter podle tradice narazil první sud v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. S nesnadným úkolem zarazit pípu dřevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu pouze dva údery. Vylepšil tak svůj loňský výkon, kdy při své premiéře při zahájení Oktoberfestu potřeboval k naražení sudu čtyři rány.

Po naražení sudu zaznělo celým festivalovým stanem tradiční zvolání "O'zapft is!" (je naraženo), po němž pro letošní rok poprvé zazněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví). První máz piva podle tradice ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer, poté už se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a dvou desítkách menších festivalových stanů. Zároveň se daly do pohybu kolotoče, horské dráhy i další atrakce na pouti, která k pivním stanům přiléhá.

Za dva týdny vypijí sedm miliónů litrů piva
Zahájení festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Pod polojasnou oblohou, která jako by pro dnešní den oblékla blankytnou a bílou barvu bavorské vlajky, přicházely už od 11 hodin na Tereziánskou louku řady Mnichovanů v tradičních krojích - ženy v barevných dirndlech, muži v kožených kalhotách a v kloboucích. Mnozí z nich přijížděli v kočárech tažených koňmi a mávali přihlížejícím návštěvníkům Oktoberfestu.

Festival potrvá do 4. října, do té doby budou pivní stany otevřeny ve všední dny od 10:00 do 22:30, o víkendech se pivo začne točit ještě o hodinu dříve. Organizátoři festivalu očekávají, že se za dva týdny prodá stejně jako loni přes sedm miliónů litrů pěnivého moku. Kromě piva nemůžou v nabídce pivních stanů chybět ani pečená kuřata, pečená žebra, vepřová kolena nebo klobásy.

Perníčky s nápisem "Tolerance”
Na Tereziánské louce mezi pivními stany pochopitelně nechybí ani stánky s oblíbenými perníčky. Kromě srdcí s nejrůznějšími vyznáními lásky se letos v jejich nabídce objevuje i netradiční perník s nápisem "Tolerance", který se vztahuje k přílivu běženců do Německa. Tyto perníky se budou prodávat za 6,90 eura (175 korun) a polovinu této částky prodejce věnuje charitativním organizacím, které se starají o děti běženců.

Uprchlická krize se ale projevuje i méně příjemným způsobem. Na mnichovském hlavním nádraží policie vytvořila dva koridory, aby oddělila návštěvníky Oktoberfestu od běženců, kteří do města přijíždějí vlaky z Rakouska. Část vlaků dokonce německé dráhy odklánějí do jiných měst.

Úřady tento krok zdůvodnily tím, že chtějí zamezit možným konfliktům mezi běženci a návštěvníky festivalu, které by mohly vzniknout i kvůli tomu, že mnozí účastníci festivalu se po nádraží budou pohybovat podnapilí.

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest).

Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září. Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky miliónů eur.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.08.2017 07:355.314/5.314