Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivní válka v českých hospodách

Publikováno:před rokemZdroj:Česká poziceAutor:Miroslav Petr

V českých hospodách zuří tvrdý boj velkých pivovarů o pípu. Nabízejí nové zařízení, investice do rekonstrukce, či dokonce peníze na ruku. boom minipivovarů s pestrou nabídkou je navíc nutí přicházet s novinkami ve snaze zbavit se nálepky europivo. Vyhrává zákazník – díky tuhému boji pivovarů si může takřka neomezeně vybírat.

Pražská hospoda U Buldoka, hudební klub, vyhlášená kuchyně. Plzeňské pivo z tanku, na výlohách gravírované logo a nápis Pilsner Urquell, tácky a další vybavení z Plzeňského Prazdroje. Na jedné pípě ležák Pilsner Urquell, ale na druhé jedenáctka Zlatá labuť z Pivovarského dvora Zvíkov. Podobné soužití je na českém pivním dvorku, kde o přízeň pijáků tvrdě soupeří velcí i malí výrobci, docela vzácnost. A s tím, jak u nás klesá odbyt piva, a přitom přibývá pivovarů, roste i tlak na pivovary. I na hospodské. Bary, restaurace a hospody se staly bojištěm, kde se střetávají statisíci až miliony korun vyzbrojení obchodní zástupci největších pivních značek u nás.

Takzvaná soutoč není ojedinělá věc, hospody i leckde jinde čepují piva z více různých, často partnerských pivovarů. Dokonce se najdou i odvážnější nezávislé hospody, které nabízí současně produkty konkurenčních pivovarů. Stejně tak se potkávají na jednom výčepu i piva těch nejmenších značek.

Ale spojení v jedné hospodě není běžné u minipivovaru a velkého výrobce, který penězi a vybavením v podstatě ovládá prodej a také určuje podmínky, jaké jiné pivo a zda vůbec může hospoda prodávat. A velcí si u nás stále diktují ve velkém, jak jim jejich vysoké rozpočty dovolí. I když prostoru k tomu jim ubývá s tím, jak roste konkurence. Zejména ta minipivovarnická. Dost možná se blíží doba, která přinese k radosti konzumenta víc možností ke srovnání.

Plzeň versus Zvíkov
Spolumajitel hospody U Buldoka Pavel Jurák byl před lety jeden z prvních, kdo si dokázal soutoč minipivovaru s velkým dodavatelem prosadit. A dodnes nelituje. Plzeň je podle něj výtečné pivo, které nikdy nezklame, když je dobře ošetřováno. Zvíkovská Zlatá labuť je alternativa, jež si s Plzní v ničem nezadá, a má také svůj okruh zájemců.

V prodeji piva u Buldoka vede v poměru 3 : 1 jednoznačně lídr českého trhu. A nemůže to být zatím o moc jiné. Majitelé hospody se museli Prazdroji zavázat k určitému prodanému množství, také nesmí zvíkovské pivo prodávat levněji než Plzeň, Zvíkov se nesmí čepovat ze stejné pípy, což je logické, jelikož ji jako i jiné části vybavení hospody dodal Prazdroj.

„Plzeňáci původně nevěřili, že by Zvíkov tady v pražské hospodě mohl uspět, mysleli si, že si dělám legraci. Ale i minipivovar si našel svou klientelu, lidi, kteří chodí výhradně na zvíkovské. Je to ideální soužití,“ říká Pavel Jurák.

Bitva o český pivní trh se už příliš nevede prostřednictvím lahvového pití. V regálech obchodních řetězců nemají výrobci velké naděje na viditelný růst zisku, byť odbyt baleného piva díky PET lahvím stále narůstá. Marže, které táhnou hospodaření pivovarů, jsou totiž u piva v regálech minimální, pokud vůbec nějaké. Na rozdíl od čepovaného, ze kterého si hospodští i pivovary stále snaží udržet alespoň trochu lepší zisk. Má to ale háček. Do hospod chodí lidé stále méně a prodej sudového piva padá dolů.

Miliony za hospodu
Prakticky všechny pivovary už mají krizový plán. Jeho součástí jsou masivní investice do soukromých hospod a restaurací, které pivovarům nepatří, a ostré lokty v soupeření s konkurencí.

Ve válce o restaurace už dávno nehrají roli jen „dary“ v podobě tácků, ubrusů, sklenic, reklamních předmětů, drahých pergol, pípy a nábytku ve stylu dané značky. O hospody se pivovary perou i tak, že jim dávají peníze na rekonstrukci, na modernizaci interiéru, nové toalety. A také peníze přímo na ruku. Přesněji na účet na základě „reklamní smlouvy“. Jedná se o statisíce, ale i miliony korun.

Obchodní zástupci se ve dveřích hospod střídají a licitují jak na burze. Konkurent vám nabídl 3,5 milionu korun, když se zavážete na pět let k prodeji konkrétního množství piva? Já vám dám pět milionů. A k žádné výtoči se nemusíte zavazovat. Někdy jako motivace pro hospodského slouží i pravidelně každý pátý sud zdarma.

Trochu to připomíná smlouvy s ďáblem. Hospodský se musí zavázat, že za určité období prodá tolik a tolik piva značky, která mu poskytla štědré peníze. Neprodáváš závazné množství? Vrať peníze, vybavení, případně i zaplať penále. Nebo to vše může za hospodu zaplatit nový výhradní dodavatel. Tak vypadá bitva o český trh.

Část hospodských si na tento styl už zvykla. Někteří pivovarníci otevřeně přiznávají, že pokud se snaží výčepu s konkurenčním pivem nabídnout to své, padne často otázka – a kolik peněz mi dáte na ruku, když přejdu k vašemu pivu?

Velké peníze, velké pivovary
Velké „investice“ do hospod jsou doménou především velkých pivovarů. Čím větší pivovar, tím větší síla peněz. Ti malí na platby hostinským nemají. Hospodským ale před lety platil i Stanislav Bernard, šéf a spolumajitel humpoleckého pivovaru, který dříve patřil svým ročním výstavem k menším, dnes ročně uvařenými 260 tisíci hektolitry k těm středně velkým.

„Po několika letech jsme si ale ověřili, že to je cesta do pekel. Zaprvé se mi ten princip vůbec nelíbí, protože je korupční, a zadruhé spousta hospod tu smlouvu stejně nedodržela,“ říká z billboardů známá tvář. Bernardu se prý teď daří rozšiřovat prodeje v hospodách i bez uplácení hospodských.

Je otázka, jak moc se potřebují dostávat do cizích hospod minipivovarníci. Naprostá většina z nich vaří pro vlastní restauraci, prodává „kolem komína“. Tam si můžou sami určovat ceny a podmínky prodeje. Náklady na výrobu jednoho piva jsou totiž u minipivovarů větší než u velkých firem, které vaří v mnohonásobně větších objemech. Pivo v pražské nebo jiné hospodě, prodávané za limitovanou cenu, znamená reklamu a částečné vylepšení odbytu, ale z finančního hlediska jde spíš o ztrátu.

Spolumajitel Pivovarského dvora Zvíkov Michal Voldřich není zastáncem toho, když minipivovar prodává někde daleko v cizí hospodě v rámci soutoče s velkým pivovarem. Sám to přitom ale v Praze dělá. „Jen ve vlastní restauraci si můžete nasadit takovou cenu, aby se vám uvaření kvalitního piva rentovalo. Všude jinde jste v zajetí podmínek někoho jiného a tlak na co nejnižší cenu je všude strašný,“ říká Michal Voldřich.

Zvíkovský minipivovar byl jeden z prvních v Česku, v podstatě Čechy na začátku 90. let učil pít po staročesku svrchně kvašené pšeničné pivo, které se u nás vařilo několik staletí předtím, než bavorský sládek Groll uvařil v Plzni první spodně kvašený lager, dnešní věhlasný český ležák.

Dnes ve foyer zvíkovského minipivovaru visí na zdech nespočetně diplomů a ocenění z degustačních soutěží a přehlídek. Ve vyhodnocení udělených medailí z účasti na degustačních soutěžích vyšel Zvíkov v žebříčku redakce Pivovarského kalendáře jako nejlepší ze všech loni soutěžících minipivovarů. Na druhém místě se umístila Modrá Hvězda z Dobřan u Plzně.

Svět velkých i malých
Michal Voldřich má jednu výhodu – roky souběžně se svým minipivovarem pracuje i u velkých výrobců. Zpočátku ve smíchovském Staropramenu a v posledních letech v Pivovaru Protivín, který je největším ze sedmi regionálních pivovarů na burze kotované skupiny Lobkowicz.

Málokdo u nás dokáže fundovaně srovnávat svět velkých a nejmenších producentů tak jako on. Rivalita mezi pivovary a možná ještě víc mezi jejich fanoušky je podle něj leckdy zbytečná. „To, že mi nějaké pivo nechutná, ještě neznamená, že je špatné, že nemůže chutnat někomu jinému.“

I Voldřich používá slovo „europivo“, přestože se už leckde po Česku stalo téměř nadávkou. Podle něj je to zkrátka pivo, které je nudné, prázdné, vždy a všude stejné, bez charakteru, takové, které neurazí, ale ani vyloženě nenadchne, nikoho.

„Ale i takové pivo může mít své zákazníky,“ říká. I minipivovar by podle něj měl být schopný udržet ve svém repertoáru různých speciálů a netradičních i tradičních piv jistou „opakovatelnost“. Aby se pivař mohl spolehnout, že třeba jeho oblíbený svrchně kvašený india pale ale bude v konkrétním minipivovaru chutnat stejně dobře i zítra jako za měsíc nebo za rok.

Jenže je otázka, zda je požadavek takové „opakovatelnosti“ zrovna u minipivovarů nezbytná věc. Řemeslné pivo vyráběné v malých várkách může někdy zaujmout, někdy ne. Někdy se povede tak, jindy jinak. Právě v tom je kouzlo těch nejmenších výrobců.

Voldřich přitom není mezi lidmi z branže jediný, kdo se odmítá zapojit do rétorické války malých s velkými. „Osobně si myslím, že dělení pivovarů na malé a velké je dnes už zavádějící,“ reaguje Pavel Borowiec, znalec českého a zahraničního pivního trhu a vydavatel magazínu Pivo, Bier & Ale. „U nás tradiční rmutování oproti úsporné infuzi představuje základní rozlišovací znak pitelného českého ležáku oproti europivu. Infuzí se ležák dá vařit v malém i velkém pivovaru. Záleží na tom, jak se ctí pivovarské řemeslo,“ dodává.

Přesto mezi oběma tábory zeje velký příkop. I když velcí oficiálně volí kulantní slova, neváhají si rýpnout, že v záplavě stále nových a nových minipivovarů, jejichž počet u nás se blíží třem stům, vaří pivo i nedoučení kuchaři a přeškolení lidé mnoha jiných profesí, protože zkrátka české školství není schopno produkovat stejně rychle dostatečný počet vystudovaných sládků.

„Malé pivovary a minipivovary vnímám jako zpestření pivního trhu a doplnění dosavadní nabídky. Rád je navštívím, seznámím se se sládkem, technologií a ochutnám jejich piva, mnohdy i zajímavé speciály,“ říká vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

Začalo ale přibývat takových minipivovarů, kde si Lux prý už pivo nikdy nedá. „Zatímco kvalitní technologii si může pořídit každý minipivovar, dobrých sládků je v Česku přirozeně omezené množství a do budoucna bude tento faktor pro rozvoj malých a minipivovarů i pro jejich dobré jméno limitující,“ dodává.

Velkým pivovarům logicky také vadí, že jejich malí konkurenti jim „kradou“ nemalé peníze – používají pivní sudy od velkých hráčů, čímž sice přijdou o tisícikorunovou zálohu, ale velký pivovar pořídil sud za víc než dvojnásobek.

Jednu věc však velké pivovary přiznávají nerady. Roky nikdo pivní giganty nenutil inovovat, vymýšlet novinky, investovat do starých i nových značek. Do doby, než se začaly masivně otevírat minipivovary s pestrou nabídkou. Dlouhé roky český pivař znal jen desítku, dvanáctku, a když si chtěl dát něco speciálního, bylo tu černé pivo. Ty časy s příchodem nejmenších pivovárků skončily a Češi začali objevovat piva s ovocnou příchutí, silně chmelená, svrchně kvašená po vzoru piv z Anglie, Belgie, Ameriky či Německa, černé stouty po vzoru irského Guinnessu, piva nepasterizovaná nebo kvasnicová, nefiltrovaná.

A byly to právě zas hospody, ve kterých tradiční Gambrinusy, Staroprameny, Krušovice začaly nejvíc ztrácet. Přišlo slovo europivo. A přestože velcí stále tvrdili, že minipivovary, které i dnes mají dohromady maximálně dvouprocentní podíl na veškeré české spotřebě piva, pro ně nepředstavují konkurenci, vypukla u nadnárodních firem panika.

S propadem spotřeby v hospodách začaly totiž klesat i zisky. Ještě v roce 2008 činil podíl čepovaného piva prodaného u nás v restauracích a hospodách 51 procent veškeré domácí spotřeby. Loni už klesl ke 41 procentům z celkem 16 milionů hektolitrů všech piv prodaných u nás. Nemůže za to jen menší koupěschopnost lidí a rostoucí trend pití doma, tedy nákupu v obchodech. Může za to i nuda a letité „chátrání“ největších pivních značek.

Gambrinus, nebo Patron?
O to větší je v posledních letech snaha to vše napravit. Takovou záplavu různých speciálních piv, nefiltrovaných, nepasterizovaných, z čerstvého chmele i různých bylin a koření vařených český pivař nikdy v novodobé historii pivovarnictví od velkých koncernů nezažil. A velká část směřuje výhradně a právě do hospod.

S tím souvisí i ročně vynaložené mnohamilionové částky na reklamu a propagaci. Největší ohlas vyvolal Gambrinus, který se pokouší vymanit z nálepky europiva a na jaře skoro měsíc vydával své pivo za produkt minipivovaru pod fiktivním názvem Patron. Lidé chválili – a pak jim výrobce odhalil pravdu. Ukázal tím sice, že lidé často posuzují pivo jen podle pověsti a řečí, nikoliv podle vlastní chuti, ale zároveň vyvolal ostrou polemiku. I smršť kritiky.

Podvedl zákazníky? Zesměšnil ty, kteří v reklamním spotu chválili fiktivního Patrona, který je prý o poznání lepší než „ta europiva typu G“? A nenabízel Gambrinus pro tento účel jen speciální vypiplanou várku, zatímco ty ostatní jsou dál nic moc? Anebo trefně přistihl pivaře, že odsuzují Gambrinus jen na základě dřívější pověsti, ale dnes by ho třeba v anonymním chuťovém testu nerozeznali od jiných piv stejné kategorie?

Pravda může být někde mezi těmito názory. Tahle rozsáhlá kampaň však zcela jednoznačně ukázala něco jiného a podstatnějšího – totiž to, že velcí už berou i ty nejmenší výrobce za vážnou konkurenci, ačkoliv to otevřeně nepřiznají. Proč by se jinak Gambrinus porovnával zrovna s minipivovarem?

Aby toho nebylo málo, začínají v hospodách i v obchodní síti konkurovat koncernovým značkám i přibývající nové malé průmyslové pivovary, jako je třeba ten v Chotěboři, Břeclavi, Dvoře Králové nebo v Praze na Vinohradech.

Další lámání chleba
To vše dohromady má jediného a toho nejdůležitějšího vítěze – zákazníka. Díky bitvě o hospody má zákazník výběr, za jaký se tradičně pivní Česko nemusí stydět ani v konkurenci takových pivovarnických velmocí, jako je Bavorsko nebo Belgie.

Brzo však dojde na nové lámání chleba. Další revoluci do hospod, které se pivovary tak usilovně snaží oživit, totiž přinese elektronická evidence tržeb, pokud se ji podaří prosadit. A také chystaný zákaz kouření ve stravovacích zařízeních, všech hospodách a barech. To může mít na hospody a následně pak na pivovary velký dopad.

Mluví se o 10 miliardách korun, které se odvedou na daních navíc oproti dnešku, jakmile začne povinná evidence účtenek. Mnozí hospodští totiž nyní evidentně nelegálně šetří náklady a daně díky neplacení za číšníky a personál a na různých nezdaněných příjmech. Nezbude jim tak než peníze hledat jinde a nejpravděpodobnější cestou bude zdražení piva.

To by byla špatná zpráva i pro pivovary, kterým zvýšená cena v hospodě nic nepřinese. Jejich pracně budovaný záchranný plán na oživení prodeje v hospodách může dostat vážné trhliny. Je tu spousta otázek, na které zatím nikdo nezná odpověď. Především jestli si budou Češi ochotni připlatit za pivo pět nebo i deset korun, o kolik přijdou hospody na tržbách poté, co z nich stát vyžene kuřáky, a kolik z nich v důsledku zkrachuje.

Plzeňské pivo vítězí ve světě

Publikováno:před rokemZdroj:Webmagazín RozhlednaPrazdroj

Tři značky Plzeňského Prazdroje – Pilsner Urquell, Kozel a cider Kingswood - porazily dalších 200 brandů mateřské skupiny SABMiller v mezinárodní marketingové soutěži Mercatus Awards.

Mercatus Awards je prestižní ocenění, které se organizuje napříč skupinou SABMiller, světové pivovarnické dvojky. Roku 2003 jej založili Graham Mackay, tehdejší generální ředitel a Mark Sherrington, tehdejší marketingový ředitel, jako způsob jak ocenit a vyzdvihnout ty nejlepší příklady marketingových úspěchů ze všech zemí, kde SABMiller působí. Během let se toto ocenění rozrostlo na globální program sdílení inspirujících úspěchů, a představuje tak nejvyšší ocenění skupiny SABMiller.

Soutěž začíná regionálními koly v Evropě, Asii, Africe, Latinské Americe a Severní Americe. Z 86 regionálních vítězů pak vzejde po hodnocení mezinárodní komisí 16 globálních vítězů.


Letos na ocenění globální úrovně dosáhly hned tři značky Plzeňského Prazdroje, a to v konkurenci přes 200 značek z více než 80 zemí na světě, v nichž SABMiller působí.
Plzeňský Prazdroj tak ukázal, že nejen jeho pivo, ale i marketing se ve světě těší respektu. „Jsem opravdu hrdý na náš tým, který potvrdil své renomé v celosvětovém měřítku. Tento mezinárodní úspěch je zaslouženým poděkováním všem, kteří se na něm podíleli - tedy nejen marketingovým týmům, ale i všem z výroby a komerční části naší společnosti", těší se z vítězství Grant McKenzie, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje.

Za „Rozšiřování kategorie“ získal zlato cider Kingswood jako příklad silného rozvoje nové kategorie na trhu, kterému tradičně dominuje pivo a produkty s pivem souvisejícím.Ležák Pilsner Urquell vyhrál kategorii „Úspěšné implementace strategie globálních značek“ za svůj úspěch na jihokorejském trhu, který je pro značku Pilsner Urquell jedním z nejrychleji rostoucích na celém světě. Za úspěchem stojí především využití silného příběhu této značky jako legendy, která inspirovala vznik celé světové kategorie piv plzeňského typu.

V sekci „Zlepšování prémiových produktů“ zvítězila tradiční pivní značka Kozel, která ukázala úspěšný model regionálního růstu cenově přívětivé prémiové značky.

Budějovický Budvar získal dvě ceny od Sdružení přátel piva

Publikováno:před rokemZdroj:Regionální novinyBudvar

Tmavý ležák Budweiser Budvar B:Dark zvítězil v letošním ročníku tradiční ankety Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku. V kategorii "Pivovar roku" obsadil Budějovický Budvar, n. p., třetí místo.

Výsledky nejstarší novodobé pivní soutěže v České republice byly včera zveřejněny v minipivovaru LINDR ve Mžanech nedaleko Hradce Králové. Sdružení přátel piva (dále jen SPP) zveřejnilo výsledky ankety o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku 2015 v celkem 11 kategoriích. Hodnocení je dvoukolové. V prvním kole může každý člen SPP v každé kategorii udělit až tři hlasy. Piva, která se umístí v anketě na prvním až třetím místě, hodnotí ve druhém kole členové Pivního sněmu a předsednictva SPP formou anonymní odborné degustace. Veškeré vzorky zakupuje SPP v obchodní síti.

"Tato soutěž jako jediná v České republice zohledňuje ve dvou kolech jak popularitu jednotlivých piv, tak i jejich kvalitu. Výsledky ankety vyjadřují názory velmi kvalifikovaných spotřebitelů - lidí, kteří o pivu hodně vědí a řada z nich ho i sama vaří. Velmi si vážíme toho, že náš tmavý ležák chutná členům Sdružení dlouhodobě," říká Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru.

SPP totiž udělilo tmavému ležáku Budweiser Budvar od roku 2006 celkem 10 medailí. Na kontě má tento ležák také řadu mezinárodních ocenění, z nichž nejvýznamnější jsou dvě zlaté medaile v soutěži Monde Selection (roky 2010 a 2011) a především titul "World Best Lager" udělený britským magazínem "Beers of the World" v roce 2007.

Tmavý ležák Budweiser Budvar se vaří ze čtyř druhů ječných sladů (českého, mnichovského, karamelového a praženého) a hlávkového žateckého chmele. Charakterizuje jej velmi tmavá barva, suchá, jemně hořká karamelová chuť bez dominance sladkosti a delikátní vůně po praženém sladu a kávě. Obsah alkoholu má 4,7% obj. Na trh byl poprvé uveden v roce 2004. Kromě České republiky se prodává i v dalších zemích, například v Německu, Rusku, Spojeném království nebo ve Finsku.

1.ročník SALIMA MINIPIVO

Publikováno:před rokemZdroj:Českomoravský svaz minipivovarůAutor:Ing. Jan Šuráň

Vážení kolegové a kolegyně!
zasíláme Vám mimořádnou nabídku účasti na 1. ročníku „SALIMA MINIPIVO“.


Českomoravský svaz minipivovarů se dohodl na exkluzivní spolupráci s Veletrhy Brno a.s. při prezentaci českých a moravských minipivovarů v rámci mezinárodního veletrhu Salima 2016.

Akce je mimořádná mimo své místo konání (výstavní pavilon „A“ brněnského výstaviště), termín – přelom zima/jaro, kompletní přípravy - stánky, výčepy, sklo a celkového věhlasu veletrhu Salima, také tím, že bude pro všechny účastníky stejně, gatrantováno rozdělelní zisku, kdy dle dohody svazu s Veletrhy Brno bude při minimální variantě účastníkům vracen „startovací“ poplatek a rozdělen zisk ve výši cca 15 000,-/ pivovar – při počtu 30 pivovarů.

Případné dotazy, prosím, zasílejte e-mailem: r.koudelka@zamek-zabreh.cz , nebo na dpelikan@bvv.cz .

Přihlášení pivovaru - e-mailem, zašlete prosím nejpozději do 8.12.2015. (počet míst pro pivovary je omezen!!!)

VYUŽIJTE MOŽNOSTI „BÝT PŘI TOM“, KDY SE BUDE ČESKÉ PIVOVARNICTVÍ KONEČNĚ PREZENTOVAT NA ÚROVNI, KTEROU ZATÍM ZNÁME JEN ZE ZAHRANIČÍ!!!

„DEJ BŮH ŠTĚSTÍ!“

Pivovar se do centra Zlína nevrátí. Radní odmítli prodat bývalý soud

Publikováno:před rokemZdroj:Impuls.czAutor:Jana Fuksová

Budovu bývalého soudu v centru Zlína město neprodá. Radní chtějí nejdříve vyřešit vlastnictví okolních pozemků a nízká se jim zdá i nabídnutá cena. Možné je, že si ji radnice nakonec nechá.

Plán byl jednoduchý. Vrátit do chátrající budovy v centru Zlína pivovar, který tam býval naposledy před sto lety. Před rokem se záměrem nikdo z vedení města neměl problém. Teď je však názor opačný a jednání o koupi budovy bývalého soudu skončila.

„Mrzí mě to. Hlavně kvůli tomu místu a budově samotné, protože původních pivovarů je u nás strašně málo. Chtěli jsme ho znovu oživit,“ prohlásil podnikatel Marcel Londovský.

Důvodem nesouhlasu je podle všeho cena, kterou za jednu z nejstarších budov ve Zlíně nabídl. Sedm milionů korun se radním zdá málo. A to přesto, že s takovou cenou se Londovský přihlásil do výběrového řízení, které magistrát loni vyhlásil. Podnikatel, jenž v Prostějově vlastní dva minipivovary, byl nakonec jediným zájemcem a s bývalým vedením města už se před rokem na odkoupení dohodl.

Po volbách ale radní v novém složení začali cenu zpochybňovat. Na začátku tohoto týdne se shodli na tom, že s prodejem nesouhlasí. „Za daných podmínek by to bylo pro město nevýhodné,“ vysvětlil náměstek primátora Patrik Kamas, který má investice na starosti.

Podle něj mají vyšší než sedmimilionovou hodnotu už jen samotné pozemky bez budovy. Celý prostor tak zůstane v majetku města dál.

Obklopují ji problémové pozemky
Jestli bude radnice hledat nového kupce, ale není jisté. Kamas upozornil, že není vyloučeno, že budovu nakonec radnice nechá opravit a bude ji využívat pro své potřeby. „Musíme být trpěliví, protože jde o cennou lokalitu v centru města s jednou z nejstarších budov a nebylo by dobré nic uspěchat,“ naznačil Kamas.

Budovu totiž ze tří stran obklopují pozemky s komplikovanými vlastnickými vztahy, které jsou navíc zatížené soudními spory. Vlastní je firma Eko-Unibau. „Právní situace se spíše komplikuje,“ upozornil náměstek.

Londovský přitom relativně nízkou cenu nabízel i z těchto důvodů. Chtěl se o majetkové záležitosti s pozemky postarat sám, aniž by se o to muselo starat město. Také měl s bývalým vedením dohodu, že budovu na sebe nechá převést až pět let poté, co ji opraví a udělá kolaudaci.

„Což vyvrací podezření, že bychom levně nakoupili a za pár měsíců draze prodali. Nic takového jsme pochopitelně v plánu neměli,“ připomněl podnikatel.

Plány podnikatele chválili i památkáři
Prostory, které pocházejí ze 16. století, chtěl také zrekonstruovat. Počítal s částkou 22 milionů korun. V rozlehlé budově měla být varnu piva, pivnice, stylová restaurace i pokoje pro ubytování hostů. Počítal s tím, že zachová například původní klenby ve sklepě.

To by přivítali i památkáři, kteří uvnitř dělali několik měsíců stavebně-historický průzkum. Zjistili, že budova ukrývá řadu prvků a detailů, jež se jinde už nedochovaly.

„Je to mimořádně cenný objekt. Hlavně proto, že má barokní přízemí. Jde o klenby z přelomu 17. a 18. století. Navíc je to druhý nejstarší dům v centru města, hned po zámku,“ zdůraznil už dříve Radim Vrla z Národního památkového ústavu.

Pivovar na tomto místě fungoval od 16. do 20. století. Později byla budova přestavěna pro potřeby soudu a na projektu se mimo jiné podílel i Baťův architekt František Lýdie Gahura.

Město ji získalo v roce 2011. Od té doby investovalo 300 tisíc korun, aby zamezilo zatékání. Za dalších 100 tisíc chce radnice opravit střechu, pokud budovu brzy neprodá.

Přátelé piva zvolili nejlepší produkty i pivovar roku. Projděte si výsledky ankety

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTK

Pivovarem roku je podle Sdružení přátel piva letos Pivovar Hubertus z Kácova na Kutnohorsku. Minipivovarem roku se stal Pivovar Clock z Potštejna na Rychnovsku. Absolutním vítězem s největším počtem hlasů napříč kategoriemi je pak pšeničné světlé pivo Sv. Norbert z Klášterního pivovaru Strahov. Anketa je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu.

Pivovarem roku je podle Sdružení přátel piva letos Pivovar Hubertus z Kácova na Kutnohorsku. Minipivovarem roku se stal Pivovar Clock z Potštejna na Rychnovsku.

V dalších kategoriích podle druhů piv uspěly zejména Rodinný pivovar Bernard a Klášterní pivovar Strahov. Vítězem s největším počtem hlasů napříč kategoriemi se stalo pšeničné světlé pivo Sv. Norbert z Klášterního pivovaru Strahov.

U kácovského pivovaru hodnotitelé vedle kvality jeho piv ocenili i to, že pivovar za poslední roky zněkolikanásobil a rozšířil výrobu. Hubertus ještě před několika lety spadal do kategorie minipivovarů, tedy producentů s výstavem do 10 000 hektolitrů ročně. Kategorii minipivovarů také v minulosti vyhrál. Aktuálně produkce pivovaru přesahuje 20 000 hektolitrů.

Nejlepší desítku, tedy světlé výčepní pivo, má podle ankety Pivovar Kout na Šumavě. Ocenění za světlý ležák převzal Bernard za sváteční ležák s jemnými kvasnicemi. Bernard uspěl i v kategorii polotmavých piv. Klášterní pivovar Strahov si ocenění odnesl za pšeničné pivo a svrchně kvašené tmavé a polotmavé pivo.

V dalších kategoriích piv ocenění získaly Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha, Budějovický Budvar a Létající pivovar Falkon. Posledně jmenovaný pivovar je zvláštní tím, že nemá žádné vlastní výrobní zařízení a piva podle vlastní receptury vaří ve spřátelených minipivovarech.

Cenu Sládek roku letos Sdružení přátel piva udělilo in memoriam Vladimíru Černohorskému, který byl dlouholetým pracovníkem Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského a podílel se na vývoji nealkoholického piva pito a dia piva. Později byl sládkem a technologem, pivo vařil například v Průhonicích nebo v rakouském pivovaru Schlossbrauerei Weinberg.

Hodnocení piv má anketní a následnou degustační část. Po uzavření anketní části mělo nejvíce hlasů napříč kategoriemi pšeničné světlé pivo Sv. Norbert z Klášterního pivovaru Strahov.

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku se letos konala popětadvacáté a je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu. Sdružení přátel piva mělo k dnešku 1373 registrovaných členů. Právě členové sdružení o vítězích rozhodují, letos se hlasování zúčastnilo 40 procent z nich.

O Zlatý pohár Pivex bude soutěžit 45 pivních značek

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTK

České pivovary do tradiční soutěže Zlatý pohár Pivex letos přihlásily 45 značek. Celkem se 24. ročníku soutěže účastní 15 pivovarů. V soutěži je letos kromě velkých pivovarnických skupin také několik menších pivovarů, jako Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod nebo Pardubický pivovar.

V Brně začalo první kolo hodnocení. Soutěží se tradičně v pěti hlavních kategoriích: světlý ležák, světlé výčepní pivo, nealkoholické pivo, tmavé pivo a poslední kategorií jsou míchaná piva.

Druhé kolo hodnocení bude v lednu. Odborníci hodnotí piva anonymně. Hlavními kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz nebo hořkost. Konečný výsledek bude určen součtem bodového hodnocení z obou kol.

Vyhlášení výsledků se chystá na 16. února jako součást galavečera pivovarníků a sladovníků. Současně na něm budou vyhlášeny výsledky soutěže Zlatý soudek Pivex určené pro sudovou produkci. Do této soutěže se mohou hlásit i minipivovary, které budou hodnoceny samostatně.

"Pivovary vítají soutěž proto, že se v současné době výrazně mění poměr spotřeby sudových piv ve prospěch lahvových," uvedl Jiří Morávek z pořádající agentury Snip.

Zatím posledním šampionem soutěže Zlatý pohár Pivex je Gambrinus 10 originál. Nejlepší kolekci má pražský Staropramen. O Zlatý pohár Pivex - pivo 2015 soutěžilo 13 pivovarů z hlavních pivovarských skupin. Je to o dva méně než o rok dříve. Také počet přihlášených vzorků byl nižší.

Islandský archeolog Fridriksson nabídl pivovaru své zkušenosti

Publikováno:před rokemZdroj:Boleslavský deníkAutor:Martin WeissSvijany

Svijanský pivovar hostil vzácnou návštěvu, koncepci archeologické expozice přijel pomoci tvořit zkušený zahraniční archeolog.

Zdevastovaný zámek, jehož dřívějším majitelům vděčí Pivovar Svijany, za svou existenci se po letech opět mění v reprezentativní stavbu. A to právě díky zásluze pivovaru. Ten jej v roce 2013 koupil, aby zde vybudoval společenské centrum se stálou archeologickou expozicí, a rád by jej opravil do poloviny roku 2016. Už nyní však zámek přivítal první zahraniční návštěvu. Adolf Fridriksson přijal osobní pozvání ředitele pivovaru Romana Havlíka a přijel se na průběh prací podívat.

Islandský archeolog, jenž se během své kariéry podílel na vykopávkách ve Velké Británii, Norsku nebo Itálii, navštívil Českou republiku jako zástupce islandského archeologického institutu, který se na projektu rovněž podílí. Průvodcem se mu stal Petr Brestovanský, český archeolog.

„Bylo mi ctí pana Fridrikssona na zámku Svijany přivítat a podělit se s ním o dosavadní průběh rekonstrukce i aktuální archeologické nálezy," komentuje návštěvu Brestovanský, který svému zahraničnímu kolegovi předvedl například 3000 let starou bronzovou jehlici, masivní základovou zeď na pozemku kolem zámku, středověkou pec na chleba nebo nově odkryté stropní malby v zámecké kapli. Kolegu vzal rovněž na nejvýznamnější archeologická naleziště v regionu – do Českého Dubu, Frýdlantu nebo Hrádku nad Nisou. A také do depozitáře v Jablonci nad Nisou, odkud si bude pivovar půjčovat exponáty do připravované expozice.

Ta bude prezentovat nejzajímavější regionální nálezy z doby bronzové. Největší důraz bude kladen na artefakty přímo ze Svijan.

„Věřím, že návštěva pana Fridrikssona bude obohacením pro obě strany. Po celý týden jsme s ním a týmem podílejícím se na obnově svijanského zámku sdíleli myšlenky, nápady i zkušenosti. Ze setkání si díky tomu odnášíme spoustu inspirace, kterou bychom rádi využili pro uchopení a využití výstavních prostor v celém zámeckém areálu," říká Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany.

Markéta Tumová, manažerka projektu, je konkrétnější a dodává: „Předmětem diskuse byly například dva projekty realizované v Institute of Archaelogy. Oba se týkaly práce s dětmi a zkušenosti s nimi bychom rádi využili při přípravě archeologické dílny na zámku Svijany. Dalším projektem, který s námi pan Fridriksson sdílel, byla archeologická expozice v hotelu v centru Reykjavíku, kde byla objevena vikingská farma. Ta byla věrně zrekonstruována a ponechána v místě objevu. Se stejnou myšlenkou pracujeme i na zámku. I zde budou vykopávky ponechány v místě nálezu."

Návštěva islandského archeologa by nebyla úplná bez prohlídky pivovaru. Tím Adolfa Fridrikssona provedl ředitel Roman Havlík a pochopitelně neopomněl vzácnému hostu nabídnout možnost okusit vyhlášené české pivo přímo u zdroje, kde bývá nejlepší. Z mohutného tupláku si archeolog s chutí zavdal.

Vedle pivovaru se na obnově kulturní památky podílí například Liberecký kraj, obec Svijany, Severočeské muzeum, Národní památkový ústav a další organizace.

Slavnostní zahájení provozu Znojemského městského pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Znojemský městský pivovarAutor:Miroslav HaraštaZnojemský

Dne 17.11.2015 se uskutečnilo slavností otevření Znojemského městského pivovaru.

Nový pivovar se „zrodil“ na místě, kde se od roku 1720 až 2009 vařilo pivo. Novorozence uvítal starosta města, pan Ing. Vlastimil Gabrhel, a dle dávné tradice, dal pivovaru a jeho dílu požehnání farář a děkan Mons. Jindřich Bartoš.

Nový pivovar bude celoročně zákazníkům nabízet Znojemskou 11%, Znojemskou 12%. Také tmavé pivo (Tmavá 10%), výčepní pivo s použitím Vídeňského sladu (Vídeňská 10%) a pivo pro siláky „Zetko“ (speciální světlé pivo 14%). Tato piva mají významně odlišné chuťové vlastností, díky kterým si každý může najít svého favorita. Sortiment bude doplněn sezónními speciály, kterých hodlá pivovar během roku vyrobit minimálně šest druhů (Stout, Medová 13%, Pšeničná 11%, Červená 13%, IPA, Doppelbock 18%).
Kvalita portfolia produktů je v rukou emeritního sládka, pana Karla Čaňka a sládka Luboše Vrány.
„Dej jim bůh štěstí“.

Každý, kdo přišel 17.11.2015 do pivovaru, mohl ochutnat pivo, poslechnout si hudební produkci, zažít některou z atrakcí, které byly pro fanoušky pivovaru přichystané. Návštěvníky především zajímala prohlídka nově zrekonstruovaného pivovaru a jeho výrobních prostorů. Odhadem prošlo pivovarem za jediný den kolem 1500 návštěvníků.

V příštím roce hodlá pivovar Znojmáky utvrdit v tom, že vaří pivo, které je nejlepší na světě! Úkol, jak jistě každý uzná, to není lehký, ale pivovar si věří. Znojemský městský pivovar, se hodlá viditelně účastnit akcí, které se ve Znojmě pořádají a bude nabízet své produkty všem, kteří o to budou stát.

Kompletní rekonstrukcí pronajatého areálu prošla dvoupodlažní budova s ležáckými sklepy.
Dále plánujeme zrekonstruovat malý sál, trafostanici, restauraci a provést demolici bývalé kuželny se zdí do ulice Přemyslovců.

Pivovary navařily speciály. Budvar láká na ležák s višní, Dudák na medové

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Jihočeské pivovary připravily na Vánoce stovky hektolitrů pivních speciálů. Zásobují jimi restaurace a prodejny v celé republice, ale i v zahraničí. Strakonický Dudák nabídne sváteční medový speciál, třeboňský regent bio žitné pivo.

Závěr roku je na pivním trhu každoročně charakteristický zvýšeným zájmem zákazníků především o silnější, kvalitnější, ale také dražší piva, která před vánočními svátky do nabídky zařazuje většina tuzemských pivovarů.

Zejména pro velké podniky jsou proto Vánoce druhou prodejní špičkou roku po létě, kdy je poptávka lidí po pivu nejvyšší. Největší regionální pivovar, českobudějovický Budvar, začal v těchto dnech v restauracích prodávat tmavý ležák s višní.

„Je to plnohodnotný tmavý ležák s obsahem alkoholu 4,5 procenta, a zásadně se tak liší od běžných mixů piva a limonád. Toto pivo je ochuceno přírodní višňovou šťávou,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Podle něj chce Budvar tímto nápojem primárně oslovit ženy a také milovníky neobvyklých piv. „V polovině listopadu jej poprvé uvedeme na maloobchodní trh po celé republice,“ upřesnil Samec.

Třeboňský pivovar Regent uvaří na Vánoce 150 hektolitrů bio žitného piva. „Jedná se o svrchně kvašený polotmavý ležák vařený ze čtyř druhů sladu, jeden je ze žita,“ uvedla obchodní ředitelka pivovaru Regent Olga Čalkovská.

Lobkowicz vaří Čertovský speciál
Pivovary Lobkowicz, pod které spadá i protivínský Platan, uvaří na Mikuláše Čertovský speciál. „Má 14 procent a ďábelsky červenou barvu, andělsky bohatou, jemně narůžovělou pěnu a výraznou plnost s vyváženou hořkostí,“ popsala Renata Melíšková, specialistka vnější komunikace Pivovarů Lobkowicz. Dodala, že se Čertovský speciál dostane do hospod po celé České republice.

Měšťanský pivovar Dudák ve Strakonicích připravuje na prosinec 170 hektolitrů svátečního medového speciálu. Ten je podle ředitele pivovaru Marka Pohanky vyrobený ze tří druhů moravských ječných sladů.

„Na hořkost jsme použili jemný aromatický žatecký chmel. Pivo se vyznačuje sladovou chutí, do které se přidává chuť a vůně pravého lesního medu,“ uvádí Pohanka. Vánoční speciál má spíše sladší chuť, medovou barvu a hustou bílou pěnu. „Obsah alkoholu bude 5,5 procenta. Při jeho vaření jsme mysleli i na ženy,“ uvedl Pohanka.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.09.2017 20:115.506/5.506