Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Pivo zůstává ve skladu Prazdroje. Distribuci hatí nový systém

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Barbora NěmcováPrazdroj

V červnu přešel Plzeňský Prazdroj na nový zásobovací systém. Na řadě míst to způsobilo komplikace. Někde obtíže přetrvávají dosud, restaurace musejí i nadále zlatavý mok odebírat z velkoobchodů.

Už víc než šest týdnů musí odebírat klatovská restaurace pivo nikoliv přímo z Plzeňského Prazdroje, ale z velkoobchodu. Měsíčně tu vytočí zhruba šest desítek sudů. Nejen piva Pilsner Urquell, ale také Radegastu, nealkoholického birellu a cideru Kingswood.

Jméno restaurace zveřejnit nechce, rozhodně však není jediná, která by takové problémy měla. Na redakci MF DNES se obrátila například i provozovatelka vesnické hospody v okrese Praha-východ. Ani sem v posledních týdnech pivovar nedodává. A žena nemá ani informace o tom, kdy dojde k nápravě.

Plzeňský Prazdroj na začátku června změnil svůj zásobovací systém, v souvislosti s tím došlo na řadě míst k výpadkům dodávek. Potíže však někde přetrvávají dosud. Podle mluvčí pivovaru Kateřiny Krásové by se vše mělo vrátit k normálu do několika týdnů. „Výpadky v dodávkách našich produktů jsme zaznamenali. Počáteční potíže postupně odstraňujeme a věnujeme veškerou naši energii tomu, aby se pivo k našim zákazníkům dostalo,“ říká a dodává, že situace se stále zlepšuje.

Aby se předešlo komplikacím, požádali některé zákazníky, aby využili k nákupu přímo velkoobchody. „Může se to týkat do 30 procent našich zákazníků,“ odhaduje Krásová a dodává, že v převážně většině případů se jedná o menší odběratele. „Neznamená to v žádném případě, že by pro nás nebyli důležití. Chtěli jsme se tímto krokem vyhnout tomu, aby pivo došlo,“ osvětluje Kateřina Krásová.

Klatovská restaurace byla jednou z nich. Od svého obchodního zástupce se dozvěděla, že má vyčkat. To skutečně činí. Slovy provozovatele, pivovarský vůz tu nebyl už šest týdnů. A informace o tom, zda už je zase možné produkty pivovaru objednat přímo od nich, stále nepřichází. „S dodávkami z velkoobchodu problém není, dovezou mi všechno až sem, ale je pravda, že pivovar nám dodává za lepší cenu. Ale radši budu brát dražší pivo, alespoň ho budu mít,“ krčí rameny provozovatel.

Prazdroj chystá kompenzace
Navíc věří, že jakmile Prazdroj potíže odstraní, nabídne postiženým kompenzaci. „Už připravujeme konkrétní akce,“ potvrzuje Krásová, prosí však o trpělivost. Nyní je prioritou, aby systém fungoval a pivo se dostalo k zákazníkům.

S výpadky se potýkal i velkoobchod Makro. Podle mluvčí Romany Nýdrle byly první dva týdny po přechodu na nový systém skutečně dramatické. „Byli jsme téměř bez piva,“ uvedla Nýdrle a dodala, že ani dnes nejsou dodávky stoprocentní. „Situace se výrazně zlepšila, ale stále jsme na 90 až 95 procentech. K výpadkům občas dojde,“ říká mluvčí Makra.

Podle Krásové situaci komplikuje i letošní počasí. Kvůli mimořádně teplým dnům byla dosud poptávka po pivu vyšší, než je běžné. A navíc se na nový systém přešlo paradoxně těsně před začátkem léta, kdy je standardně spotřeba nejvyšší. „Původní termín byl naplánovaný na přelom zimy a jara, kdy sezona ještě není v takovém proudu. Ve fázi testování jsme však zjistili, že je potřeba doladit klíčové věci. Termín jsme proto odložili,“ zdůvodňuje Kateřina Krásová.

Část oslovených restaurací už hlásila, že problémy se podařilo vyřešit. Nestěžovala si žádná v Plzni. „Teď bereme z velkoobchodu, ale nevidím v tom problém. Bylo mi vysvětleno, že chvíli to potrvá. Vzal jsem to na vědomí,“ říká například také František Astaloš, provozovatel historické krčmy U Meluzíny v Domažlicích. Pivovar sem sice teď nezaváží, ale on si nezoufá.

V Záhlinicích plánují obnovit pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Kroměřížský deníkAutor:Nikol DiviakováZáhlinice

Po dlouhých devadesáti letech začne pivovar v hulínské místní části Záhlinice znovu vařit pivo. Budova pivovaru tam stojí už 120 let, přičemž sousední sladovna vyrábí od té doby slad nepřetržitě, a to tradičním humnovým způsobem. Vznikla kdysi zásluhou známého rodáka Františka Skopalíka, v polovině dvacátých let ale pivovar výrobu ukončil.

Znovu vařit by se mělo pivo počátkem příštího roku, tedy příhodně k výročí první uvařené várky z roku 1896. K dispozici bude lidem především v pivovaru podle hesla Pivo chutná vždy nejlépe v pivovarském sklepě, což potvrdil jednatel společnosti Raven Trading Aleš Přinosil.

„Následně bude pivo dodáváno do několika vybraných restaurací, které budou schopny zajistit kvalitní ošetření a především čepování. To je totiž předmětem zájmu předních pivovarnických odborníků, protože sebelepší pivo je snadné zničit nevhodným čepováním," upozornil jednatel.

Pivo vyráběné v Záhlinicích bude podle něj vycházet z tradice vaření českého ležáku, který má nezaměnitelný charakter.

„České pivo je světový unikát, pokud si ovšem tento svůj charakter uchová. Je jím zlatá barva, hustá bílá pěna, příjemný říz, plnost a po napití příjemné jemné doznívání aromatického chmele, kdy celkový dojem po napití pobízí k napití dalšímu," vyjmenoval Aleš Přinosil.

V sortimentu záhlinického pivovaru by měly být také speciály jako je pivo černé, porterové, polotmavé – jantarové-typu Bock nebo pšeničné, které bylo rozšířeno až do poloviny devatenáctého století i v našich zemích.

Jelikož mají v Záhlinicích výrobce všech druhů sladů včetně těch speciálních, veškerá piva budou vařená právě z vlastních sladů.

„Jména budou tradiční, snažíme se vrátit k tradici vaření původního piva, bude tedy zachována i tradice v názvech. Jedno z nich nejspíš pojmenujeme Hospodář, přezdívalo se mu tak totiž po Františku Skopalíkovi, který stál u zrodu pivovaru jako rolnické akciové společnosti," prozradil Deníku spolumajitel sladoven.

Na první pivo si sice budou muset zájemci počkat do příštího roku, do areálu pivovaru se však mohou podívat už 15. srpna a to na krojovanou vesnickou veselici, kterou pivovar chystá při příležitosti 120. výročí. Veselice bude kromě bohatého kulturního programu spojena také s vysvěcením varny.

„Budeme také vařit pivo středověkým způsobem a uvařena je i várka piva z první odrůdy Proskowetzuv Haná pedigrée z druhé poloviny devatenáctého století, které bude možné ochutnat pod označením Pivo našich dědů. Ostatní pivo pak bude z pivovaru v Dalešicích známého z oblíbeného českého filmu Postřižiny," uzavřel Aleš Přinosil.

Pivní slavnosti v Litoměřicích proběhnou v polovině srpna

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deník

Šesté litoměřické Pivní slavnosti se uskuteční v sobotu 15. srpna opět na Mírovém náměstí.

Na návštěvníky letošních slavností čeká vskutku náročný úkol. Zatím je přihlášeno 27 pivovarů a nabídka piv a pivních speciálů bude obrovská. Podle informací jednotlivých pivovarů, žádný nepředstaví pouze jeden druh piva, takže snaha ochutnat všechna ovocná, ochucená, svrchně či spodně kvašená, pšeničná, ležáky a ostatní speciality se zdá být úsilím zcela nadlidským. Počet pivovarů ještě není konečný a z minulých let víme, že se některé hlásí doslova na poslední chvíli.

Velmi nás těší stoupající zájem mini a malých pivovarů, který každým rokem roste. Zejména proto, že právě jim byly slavnosti od prvopočátku určeny. Nízkou cenou za umístění stánku a osobním přístupem se snažíme vytvořit těmto účastníkům příjemné prostředí a poskytnout vhodné podmínky nejen pro prodej samotného piva, ale především pro náležitou propagaci jednotlivých značek. Loga všech pivovarů budou letos umístěna přímo na pódiu a jejich zástupci budou mít možnost je za pomoci moderátora na pódiu i osobně představit. Do 13. července evidujeme 16 přihlášek v této kategorii.

Bavič a moderátor programu NASTY (Petr Cerha, který) bude programem po celý den provázet má připravenou řadu soutěží nejen o ceny pivovaru Klášter. Soutěžit se bude v mnoha netradičních pivních disciplínách nebo například o prvenství v množství různých ochutnaných piv. Dále máme připravenou hlasovací soutěž o BEST pivovar, kde rozhodnou hlasy spokojených pivařů a pivařek.

Věříme, že kvalitní hudební program opět přiláká dostatek návštěvníků. I tento počet postupně vzrůstá, což bylo v minulosti důvodem k přestěhování pivních slavností z prostoru bývalého pivovaru na Tyršově náměstí do centra města.

O zajímavou hudební nabídku se od 13 hodin do půlnoci postupně postarají: LUCIE revival, Wono sito sedne, Rybičky 48, Prowizorium, Michal Hrůza, 100 Legs a Markýz John.

Nezapomínáme ani na dětské návštěvníky v doprovodu rodičů – i pro ně jsou nachystány speciální atrakce a zábava.

Hostem akce je promo autobus Tullamore Dew s ochutnávkou irské whisky.

Nezapomeňte, v Litoměřicích mít žízeň nebudete.

Hasit ji budou:
Bakalář/Rakovník, Rampušák/Voděrady, Mordýř/Dolní Ředlice, Slepý krtek/Ujkovice, Monopol/Teplice, pivovar Žatec, Nymburk, Nová Paka, Klášter, pivovar Krčín/Sedlčany, Černá Hora/Brno, Rohozec, Mostecký kahan, Bernard, Padochov/Oslavany, Starokladno, Minipivovar Lounský žejdlík, pivovar Černá Hora/Brno, Zámecký pivovar Břeclav, pivovar Nová Paka, Klášter, Rohozec, Chýně, Lužiny, Lobkowicz, Konrád/Vratislavice n. N., U tří růží/ Praha, Bílá Labuť / Litoměřice, Podřipský rodinný pivovar/Roudnice n. L., pivovar Antoš-Golem/Slaný a další.

Vstupenky budou k dispozici na 3 pokladnách v místě konání akce. Základní vstupné je 80 Kč, děti do 15-ti let a důchodci platí 60 Kč, děti do 110 cm mají vstup zdarma.

12. Harrachovské Pivní slavnosti startují už v sobotu

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czNovosad

Přijměte pozvání na letní osvěžení harrachovským pivem, které poteče proudem na tradičních Harrachovských pivních slavnostech. Nebude chybět muzika, soutěže a atrakce pro děti i dospělé.

Tradiční pivní slavnosti se konají vždy v červenci v celém areálu sklárny a minipivovaru v Harrachově, letos to vychází na sobotu 18. července. Součástí oslav bývá bohatá tombola, ohňostroj a jako každoročně, i letos jsou slavnosti doprovázeny bohatým programem. Během dne bude probíhat tombola, prohlídky muzea a sklárny s příležitostí vyzkoušet si foukání skla, pro děti budou připraveny dětské dílny s možností vyrobit si vlastní dárkové předměty (sklenice, mozaiky, obrázky, trička, atd.…), laser game a stánky s dobrotami a hračkami.

Pivní slavnosti v Harrachově sobota 18. 7. 2015
0:00 – 12:00 KRKONOŠSKÁ DECHOVKA
12:00 – 12:30 Start Bierfest
12:30 – 14:00 CIMBÁLOVÁ SKUPINA DUŠANA KOTLÁRA
14:00 – 16:00 MADONNA ROCK SHOW (revival)
16:00 – 17:00 VzHáčka (rock-pop revival)
17:00 – 17:30 Wettbewerb
17:30 – 18:30 ROCK´N´RULES (revival)
18:30 – 19:00 Wettbewerb
19:00 – 20:00 POP LEGENDS (revival)
20:00 – 22:00 SABINA KŘOVÁKOVÁ (rock-pop)
22:00 – 24:00 KABÁT REVIVAL (hard-rock)
24:00 – 00:10 Feuerwerk – Ende Bierfest

Soutěže:
držení tupláku na čas pití piva na čas jízda na opilém kole, které zatáčí opačně, než řídí hod sudem do dálky

Vstupné:
dospělí 150,- Kč
školní děti 20,- Kč
předškolní děti zdarma

Doprava:
Z vlakového nádraží Harrachov do areálu Sklárny Harrachov bude zajištěna autobusová doprava zdarma. V pozdních hodinách bude zdarma zajištěn odvoz účastníků autobusem. Časy odjezdů: 22:00, 00:30.

Směry odjezdů:
1. Tanvald, Smržovka, Jablonec nad Nisou 2. Jablonec nad Jizerou, Rokytnice nad Jiz.

Pro více informací navštivte stránky www.sklarnaharrachov.cz

K Centru Pivovar začnou jezdit autobusy MHD

Publikováno:před rokemZdroj:Děčínský deníkAutor:Alexandr VanžuraKapitán

Až třikrát do hodiny budou jezdit kolem nákupního Centra Pivovar v Děčíně autobusy. Jeho majiteli se totiž podařilo dohodnout 
s městem, jemuž patří dopravní podnik. Tomu bude muset Pivovar proplatit vícenáklady na provoz MHD.

O propojení nákupního centra s městskou hromadnou dopravou se jeho majitelé snažili již dříve. Až nyní s tím souhlasili děčínští radní.

„Každý pracovní den pojede v každém směru 25 autobusových spojů, nejvíce mezi 12. a 16. hodinou, kdy pojedou tři do hodiny," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Poprvé by autobusy kolem Pivovaru měly projet 1. září. Postupně se u Pivovaru budou střídat autobusy linek 1 a 7 spojující nemocnici s Chrochvicemi, respektive Želenicemi.

Oproti jiným místům zde bude jen jedna zastávka pro oba směry, autobusy budou pro otáčení využívat kruhový objezd pod Pivovarem. Autobusy tak pojedou z kruhového objezdu u výtopen do Ruské ulice až ke kruhovému objezdu, zastávka bude pod schodištěm vedoucím k jednomu ze vstupu do nákupního centra.

„Slibujeme si od toho samozřejmě více zákazníků. 
S autobusovými zastávkami projekt počítal od samotného počátku," vysvětluje jeden ze spolumajitelů Obchodního centra Pivovar Vojtěch Ryvola. Ten zároveň vyvrací, že by se mohlo jednat o střet zájmů. Ryvola totiž působí také jako děčínský městský zastupitel a zároveň zasedá v představenstvu dopravního podniku.

„O střet zájmů by se jednalo tehdy, pokud bychom to chtěli zadarmo. My za to ale budeme řádně platit jako kdokoliv jiný," odmítá možná podezření Ryvola. Za půl roku zajíždění autobusů k nákupnímu centru zaplatí Centrum Pivovar téměř 190 tisíc korun.

Po zavedení autobusového spojení Pivovaru s centrem města volala řada obyvatel Děčína. A to přesto, že je Pivovar vzdálen jen několik stovek metrů od centra Podmokel.

„Já jsem ráda, že tam některé autobusy budou stavět, nevím, proč by tomu tak být nemělo. Někteří lidé remcají pořád," napsala například na facebooku Děčínského deníku Dana Rídlová.

Podle dalších diskutujících se nejedná o špatný nápad, ale podle jejich názoru zajížďka 
k Pivovaru zbytečně prodlouží již tak dlouhou cestu. Někteří pak považují zajíždění k Pivovaru za zbytečnost.

„Přijde mi to úplně k ničemu. Kdo chce, si ten kousek dojde," přidala příspěvek do facebookové diskuze Jana Kronauerová.

Češi znovu začali chodit do hospod. Prodej točeného piva stoupá

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Kristina Lamperová

České hospody a restaurace začaly točit více piva. V letošním roce se obrací trend z let předchozích, prodává se více piva sudového než lahvového. K tomu přibývají minipivovary a to rychlostí jeden týdně. Na Vysočině jich je asi dvacet. Se zvyšujícím se počtem pochopitelně roste také konkurence.

Co se minipivovarů týká, jsme na počet obyvatel skutečnou velmocí, říká Václav Potěšil z Českomoravského svazu minipivovarů: „V současné době jich je v České republice asi 320. A minulé roky to rostlo tempem asi 40 ročně.“

Je nás už hodně a začínáme si konkurovat, říká pivovarník

Pivo vaří také ve Velkém Meziříčí. Denně vyprodukují asi deset hektolitrů v sudech. Prodávají je ale až po šesti týdnech, kdy zlatavý mok dozrává. „Teď jste vlastně přišla, když skončilo to vaření. To je horká mladina,“ vysvětluje ve varně pivovaru Bohdan Vítek.

Jedna várka trvá osm hodin a každý, kdo přijde do restaurace, vidí, jak sládek pivo chystá.

Malých respektive minipivovarů je na Vysočině asi dvacet a postupem času si začínají konkurovat, vysvětluje Bohdan Vítek: „Zákazník chce ochutnat od všeho, střídá se to častěji než dříve. Když si vás brali po dvou týdnech, tak teď je to po třech.“

Technologií si minipivovar nijak nezadá s velkým průmyslovým pivovarem. Do moku se přidává slad, chmel popřípadě chmelový extrakt a další ingredience. Základem ale pořádá zůstává voda, která chuť piva výrazně ovlivňuje.

Nepomuk ovládne pivo! Nepomucké pivní slavnosti nabídnou desítky pivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:QAP.cz

Na čtyři desítky nejrůznějších pivovarů od těch malých po obří, ale i řadu kapel a spoustu dobrího jídla slibují Nepomucké pivní slavnosti. 23. ročník oblíbených městských slavností proběhne už o nadcházejícím víkendu a centrum Nepomuku bude patřit milovníkům zlatavého moku v sobotu 18. července.

Na náměstí A. Němejce v Nepomuku se pivní slavnosti rozjedou už před polednem. K ochutnání budou piva nejrůznějších vyhlášených i méně vyhlášených pivovarů. Návštěvníkům svou chloubu představí například pivovar U Bizona v Čižicích, Belveder Železná Ruda, Radouš Šťáhlavy, Modrá Hvězda Dobřany nebo loňský vítěz akciový pivovar Letiny. Znalci piv si ale budou moct pochutnat i na produktech velkopivovarů jako je například Plzeňský Prazdroj nebo Staropramen.

Celý den bude napěchovaný také hudební vystoupeními. Mezi interprety, kteří se na pódiu vystřídají, bude například Bára Zemanová, ABB CZ nebo Švejk Band. Na samotný závěr bude navíc připravený také ohňostroj. Vstup na slavnosti je zdarma. Navíc pro rodiny s malými dětmi bude přípravený nealkoholický koutek se skákacím hradem a domácími dobrotami. Mimochodem právě nejrůznějšími dobrotami se to v Nepomuku bude také jen hemžit. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější dobroty k pivu jako jsou balkánské a další sýry, hamburgery z hovězího masa, grilované dobroty, ale také na halušky a další gastronomické šperky.

Program XXVIII. Nepomuckých pivních slavností
12:00-14:30 OBŠUKA
14:30-15:30 KDYŽ SE SEJDEM
15:30-16:00 pivní soutěže
16:00-17:30 ŠVEJK BAND
17:30-18:00 pivní soutěže
18:00-19:00 BÁRA ZEMANOVÁ & BAND
19:30-20:30 PENZISTOR
21:00-21:05 vyhlášení výsledků ankety o nejlepší pivo slavností
21:05-22:30 ABBA CZ
22:30-22:35 ohňostroj
23:00-24:00 DUKLA VOZOVNA

Uherský Brod slaví 120 let. Minipivovary nejsou konkurencí, říká sládek

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Jana FuksováJanáček

Pivovar Uherský Brod má v jubilejním 120. roce od svého založení ambiciózní plán. Jeho sládek chce letos uvařit 67 tisíc hektolitrů piva. Firma navíc zmodernizovala areál a díky nové hale zvýší výrobu.

Oblíbili si ho hlavně mladší lidé, kteří mají raději točené než lahvové. Rok od uvedení na trh slaví nové uherskobrodské pivo Respekt úspěch. Pivovar Uherský Brod ho nabídne i na tradičních pivních slavnostech, které se ve slováckém městě uskuteční v pátek 31. července a v sobotu 1. srpna.

„Děláme ho jen v sudech a díky tomu se nám daří udržet v hospodách i naše štamgasty,“ podotkl obchodní ředitel pivovaru Tibor Nechala.

Na nedostatek zákazníků si nestěžuje. Z bran areálu ročně odjede více než šedesát tisíc hektolitrů piva do různých koutů Česka i Slovenska. Nyní by se výroba mohla ještě zvýšit. Pivovar má totiž novou halu, díky které uspoří 600 tisíc korun ročně.

„Vyrobené pivo jsme dosud museli převážet do externího skladu, což nás trápilo. Teď můžeme plánovat i navýšení výroby,“ vysvětlil sládek a výrobní ředitel Lukančo Trifončovski.

Provoz čeká modernizace
Hala za osm milionů korun o ploše 680 metrů čtverečních vyrostla přímo v areálu. Firmě ušetří 3 600 kilometrů, které jen loni najely devítitunové kamiony cestou do externího skladu.

Do haly navíc budou své pivo vozit i další české pivovary, které stejně jako ten uherskobrodský patří do firmy Pivovary Lobkowicz. Dohromady je jich sedm a jsou roztroušené po celé republice.

V posledních dvou letech je to další velká investice. Díky ní Pivovary Lobkowicz snížily celkové náklady na provoz.

Areál je za dvacet milionů korun zateplený, má nová okna i nový systém chlazení.

„V celé skupině jsme investovali do provozu asi půl miliardy korun za pět posledních let,“ doplnil ředitel Pivovaru Lobkowicz Zdeněk Radil.

A podle všeho s investicemi ještě nekončí.

„Za dva tři roky bychom chtěli provoz zmodernizovat a zautomatizovat a opravit střechu,“ plánuje Trifončovski.

Většina produkce jde do Česka
Brodský pivovar letos slaví stodvacáté výročí od uvaření první várky piva, kterou zakladatel František Janáček stihl připravit pouhý rok poté, kdy firmu postavil.

Většina současné produkce míří na český trh, zhruba dvacet procent do zahraničí. Prodej na Slovensku chce ale Uherský Brod v budoucnu zvýšit.

A neobává se ani konkurence v podobě stále oblíbenějších malých rodinných pivovarů.

„Žádná konkurence to není, spíše příjemný doplněk nabídky,“ řekl Trifončovski.

„Zatímco pro nás je nejmenší možná dávka dvě stě tisíc hektolitrů, oni vyrábějí desetkrát menší množství. Díky tomu nabízí speciály, kterých my uvaříme jen kolem sedmi procent z celkové výroby,“ dodal.

Pro zákazníky vaří v Brodě v současné době devět druhů piv. Mimo klasických jde také o piva polotmavá, vícestupňová, pšeničná, kvasnicová, nefiltrovaná, případně zakuřovaná nebo ovocná.

V Kynšperském pivovaru ozvláštní šermířské souboje, ohnivá show a pivní soutěže

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czKynšperk

Bohatý program pro děti i dospělé chystá na sobotu 18. července Kynšperský pivovar. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení, pestrou muziku, šermířská vystoupení, ohnivou show i netradiční pivní soutěže. To všechno a ještě více slibuje Den otevřených dveří v Kynšperském pivovaru.

Slavnost vypukne ve 14 hodin a potrvá až do 23 hodin, kdy noční oblohu nad městem ozáří slavnostní ohňostroj. Úvod letní akce bude patřit dětem. Pro ty je od 14 do 16 hodin připravený veselý kabaret plný popletených pohádek s písničkami známých z filmového plátna. Zábavu si jistě užijí také při sledování hudební pohádky O Volkovi nebo během soutěžního pásma s dětským workshopem. Dále budou moci skotačit v záplavě pěny, kterou pro ně za hezkého počasí nastříkají kynšperští hasiči.

„Nudit se rozhodně nebudou ani dospěláci. Odpoledne a večer je čekají pivní soutěže za doprovodu herců v dobových kostýmech a napínavé šermířské souboje,“ přiblížil další část programu ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil. Příležitost bude také k tanci. A to od 16.30 hodin, kdy začne hrát oblíbená chebská kapela Pospolu Band.

Na hudební blok budou od 21.30 hodin navazovat interaktivní výstupy herců Západočeského divadla a skupiny historického a divadelního šermu Rectus. Motivem bude ´příjezd krále´ - tedy co se může, co nesmí, jaké tresty následují, jak se dají zákazy obejít a jaká nervozita panuje, když je očekáván král Jiří z Poděbrad.

Následovat bude ohnivé vystoupení, kdy se divákům předvedou plivači plamenů a bojovníci s loučemi. „V sobotu se celý pivovarský areál otevře lidem. Budeme proto velice rádi, když si rodiny s dětmi udělají čas a vyrazí k nám za zábavou. Věříme, že se jim u nás bude líbit,“ prohlásil Radek Vomočil.

Současně uvedl, že na nádvoří bude i několik stánků regionálních prodejců s širokým sortimentem zboží. Nabízet budou svíčky, bižuterii, šátky a dokonce i čokoládové pochoutky vyráběné přímo v Kynšperku nad Ohří.

Vstup na akci je zdarma. Zpoplatněné jsou pouze komentované prohlídky pivovaru, tentokrát i za doprovodu herců.

Grošák, Vraník nebo Ryzák. Na exkurzi ve vojkovickém minipivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Artur KubicaU Koníčka

Po pětileté praxi v Nošovicích se pan Mojmír Velký k zděšení celé rodiny rozhodl postavit a provozovat maličký pivovar v rodinné hospůdce ve Vojkovicích. Dnes to místo známe jako hospodu a pivovar U Koníčka a sjíždí se tam k ochutnávce místního zlatavého moku všichni labužníci z okolí.

Hospůdka U Koníčka s malou přístavbou skrývající pivovar stojí na okraji Vojkovic v malebném podhůří Beskyd. Pivo tady vaří od roku 2006.

„Dostat se k pivu a k pivovarnictví v mém případě bylo hodně náhod a štěstí. Pivovarnickou školu jsem studoval v Havířově, ten obor tam otevřeli v roce 1999 a říkal jsem si tehdy, že by byla škoda toho nevyužít. Pivo se bude pít pořád, viděl jsem v tom budoucnost,“ vzpomíná sládek Mojmír Velký na své začátky.

Dnes ve svém minipivovaru vaří několik stálých druhů a celou řadu sezónních piv. Ve stálé nabídce má zlatavý i tmavý mok pojmenovaný obvykle podle koní. Nakonec – koně se tady pasou hned v sousedství, a tak vytvářejí pivovárku živé billboardy doslova zadarmo.

Kdo by si chtěl dát desítku, bude mít smůlu, protože tu vojkovický minipivovar ve stálé nabídce nemá. Můžete ale ochutnat světlou jedenáctku Ryzáka, tmavou dvanáctku Vraníka, nebo si dát Grošáka, polotmavé čtrnáctistupňové pivo.

Možná vás bude zajímat, že malý pivovar sklízí ocenění za kvalitní pivo na různých soutěžích. Naposledy se stal vítězem soutěže o Zlatou pivní pečeť letos v únoru v Táboře, kde zdejší sedmička Ryzler (Radler) získala druhé místo a o měsíc později, v březnu 2015, získala jejich čtrnáctka Grošák první místo na devátém ročníku Jarní ceny českých sládků ve Zvíkově.

Na exkurzi do malého rodinného pivovaru vás zveme v magazínu Křížem krajem dnes po 9. hodině. Záznam pořadu pak najdete zde nebo v iRadiu.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.05.2017 08:274.996/4.996