Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Uvařili nejstarší pivo na světě, použili kvasnice z útrob lodního vraku

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Australští vědci tvrdí, že se jim podařilo uvařit „nejstarší pivo na světě“, na které použili dvě stě dvacet let staré kvasnice zachráněné z lodi, jež se potopila s 265 hektolitry alkoholu na palubě.

Loď Sydney Cove plula v únoru 1797 z indické Kalkaty do Sydney, když se jí v trupu vytvořila trhlina. Loď najela na mělčinu u ostrůvku Preservation v Bassově průlivu nedaleko Tasmánie. Jde o osmý nejstarší lodní vrak v australských vodách a první potopenou obchodní loď od vytvoření britské kolonie v Sydney v roce 1788. Mnoho z členů posádky se podařilo zachránit, nicméně část nákladu zůstala pohřbena v moři - včetně piva, které bylo určeno pro tehdejší drsnou kolonii v Sydney.

Téměř dvě století zůstalo pivo zapomenuto, uzavřeno pod nánosem písku a mořské trávy. Díky těmto podmínkám se jeho organické složky nezvykle dobře zachovaly až do vyzvednutí nádob v roce 1990.

„V zásadě se všechno uzavřelo uvnitř, nedostal se k němu žádný kyslík, takže bylo naprosto nedotčené,“ vysvětluje námořní archeolog Mike Nash, který záchranné práce ve vraku vedl.

Když před rokem a půl našel chemik a kurátor David Thurrowgood lahve piva z vraku ve skladu Tasmanského muzea, překvapilo ho, že v jedné z nich byla stále tekutina. To roznítilo jeho fantazii - mohly by tam stále být skutečné kvasnice? „Úplně mě to nadchlo. Tím jsme získali šanci případně se dostat k nejstaršímu pivu na světě. Pomyslel jsem si, že bychom ty kvasnice dokázali vypěstovat a znovu vytvořit pivo, jaké na této planetě nebylo už dvě stě dvacet let,“ řekl Thurrowgood.

„Nevěřil jsem, že je sebemenší šance, aby to fungovalo,“ uvedl odborník na kvasnice Anthony Borneman z Australského ústavu pro výzkum vína. „Ale ta příležitost byla příliš dobrá, než abychom to nezkusili.“ K jejich překvapení kvasnice skutečně vzešly. Vědci provedli podrobnou analýzu jejich DNA, aby zjistili, zda při manipulaci se vzorky z lahví nedošlo ke kontaminaci. To nepotvrdili - naopak v nich objevili rod kvasnic, které se v moderním vaření piva nevyskytují, ale naopak byly běžné při starodávné výrobě piva, stejně jako další objevený druh.

Vědci nyní plánují návrat k vraku, kde se chtějí dostat hlouběji pod nánosy písku, zachránit více lahví a poslat je přímo do laboratoře. A mezitím začali vařit domácí pivo na základě běžného starého anglického receptu na ležák. Takové, jaké se před 220 lety mohlo pít v drsné kolonii Sydney.

10 důvodů, proč je zdraví prospěšné pivo 1/2

Publikováno:před rokemZdroj:MagazínŽeny.cz

Snížení kardiovaskulárních onemocnění
Přiměřené pití piva příznivě ovlivňuje zdraví člověka. Pivo je tvořeno různými sloučeninami, přičemž se liší podle výrobce. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, nukleové kyseliny a lipidy. Pití v rozumné míře pozitivně ovlivňuje snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Zabránění dehydratace organismu
Obecně platí, že pití alkoholu vede k dehydrataci alkoholu. Tato skutečnost neplatí právě u piva, protože to je tvořeno až z 92 procent vodou. Popíjením můžete tedy zatočit s žízní a účinně odolat dehydrataci organismu.

Snížení rizik infarktu
Podle odborníků se pivo svými zdravotními účinky vyrovná opěvovanému červenému vínu. Jedná se pochopitelně o střídmé popíjení tohoto moku. Podle provedeného výzkumu bylo zjištěno snížení rizik dalšího infarktu při pití piva v objemu čtyř až devíti litrů za týden.

Antioxidační účinky
Pivo obsahuje antioxidanty, které se starají o likvidaci volných radikálů a tím pádem brání jejich škodlivému působení v organismu. Tímto se předchází riziku vzniku kardiovaskulárních chorob i rakoviny. K antioxidantům nacházejícím se v pivu se řadí například různé prvky, vitamíny a fenolické sloučeniny.

V pivu najdete polyfenoly
Polyfenoly mají schopnost regulovat krevní glukózu a krevní tlak. Kromě toho jsou významnými látkami s antioxidačními, antimutagenními, antikarcinogenními, antimikrobiálními, antitrombotickými a jinými účinky.

Na mapě Pelhřimovska přibyl v červnu další pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Pelhřimovský deníkAutor:Jiří JíraNa Čtyrce

Další pivovar začíná působit na Pelhřimovsku. Jmenuje se Pivovar a restaurace na Čtyrce a nalézá se v samotném centru Pelhřimova na Masarykově náměstí č. 4.

Jak dále z názvu vyplývá, patří nový pivovar ke stejnojmenné restauraci. „V současnosti počítáme s tím, že pivovar bude vařit pivo pro vlastní restauraci, případně zajistí stáčení piva na objednávky do malých soudků," informoval o zahájení provozu Ladislav Teisler, spolumajitel společnosti Adélka, která je vlastníkem nového pivovaru.

Pivovar má kapacitu 2,5 tisíce hektolitrů ročně, při rozjezdu výroby počítá s 1 až 1,5 tisícem hektolitrů piva ročně. Jako první uvedl na trh Svatojakubský ležák, vařit bude ještě další dva ležáky a jednu desítku.

Přímo v Pelhřimově bude vyrábět pivo druhý pivovar, Pivovar a restaurace na Čtyrce doplní Pivovar Poutník.

Největším pivovarem na Pelhřimovsku je Rodinný pivovar Bernard v Humpolci. Pivo vaří ještě tři menší, a sice Klášterní pivovar Želiv, Rodinný minipivovar Pacov a Pivovar Kokeš v Kamenici nad Lipou.

Do rohozeckého pivovaru za muzikou, ohňostrojem i dvěma novinkami

Publikováno:před rokemZdroj:Boleslavský deníkAutor:Martin WeissRohozec

V rohozeckém pivovaru finišují přípravy na největší událost sezóny. Pivovarníci zvou na pivo jako křen, osvědčené kapely a dokonce prý mají objednané i krásné počasí

Staromilce sem láká atmosféra starých dobrých časů, kdy pivovary ještě zaměstnávaly ledaře a bednáře, mladší návštěvníci se sem vydávají za zábavou a kapelami, které to umí roztočit a milovníky soutěžení zase lákají pivovarské ceny. Všechny pravidelné účastníky největší kulturní akce pivovaru však spojuje především láska k rohozeckému pivu, kterého si v sobotu 18. června mohou přímo na pivovarském nádvoří užít dosyta!

Slavnosti piva Rohozec se letos konají po devatenácté a blíží se tedy jejich jubilejní ročník. Co si pro své věrné pivovarníci připravili? Především celou řadu kapel, jejichž kvality už mohli ocenit účastníci koncertního cyklu Rohozecké prázdniny (který se mimo jiné vrací i letos a zahajuje 1. července koncertem Komunálu a Rouden Band). Velkým lákadlem je Vaťák Kabát Revival, Timbre Music nebo Doktor PP.

Příchozí dostanou opět možnost okusit celý stálý sortiment pivovaru, a to v nejlepší kondici, i některé osvědčené speciály a k prvnímu otestování budou k dispozici i dvě úplné novinky z produkce pivovaru. Rohozečtí jsou už zvědaví na reakce.

Každé pivo si budou moci návštěvníci vychutnat třeba s kýtou pečenou nad ohněm, klobásou z grilu nebo s řadou dalších dobrot, které jdou s tekutým chlebem skvěle dohromady.

Chybět nebude ani tradiční hra s Pivovarem Rohozec o věcné ceny (například o sud piva) nebo noční ohňostroj.

Ve večerních hodinách bude zájemce z pivovaru do Turnova vozit autobus.

Staropramen opět spojí léto se zábavou

Publikováno:před rokemZdroj:iREPORTStaropramen

Staropramen opět spojí léto se zábavou. Tradičně bude přítomen na festivalech Rock for People, Hrady CZ a nově také na United Islands of Prague či Metronome

Staropramen vstupuje do další letní festivalové sezóny. Ani letos nebude chybět na většině významných hudebních akcí, jako je festival Rock for People či Hrady CZ. Pro letošní rok se značka Staropramen také dohodla na novém partnerství, a to s multižánrovým festivalem United Islands of Prague a zbrusu novým festivalem Metronome.

A nebude to pouze o přítomnosti piva Staropramen ve stávajících lokalitách United Islands of Prague, pivovar se stane doslova jeho součástí, protože jedna hudební stage bude umístěna přímo v jeho areálu. Řadu festivalů podobně jako v předchozích letech Staropramen navíc zpřístupní vozíčkářům, a to v rámci svého projektu Festivaly bez zábran.

Staropramen je již tradičním partnerem letních hudebních festivalů. Ani letos nebude například chybět na jednom z prvních festivalů sezony, jako je Votvírák či festivalu Vysmáté léto v Kadani. Ze spolupráce s některými významnými českými festivaly se už stala přímo tradice.

„Se značkou Staropramen náš festival spolupracuje od roku 2010. Je pro nás synonymem spolehlivého parťáka, který našim návštěvníkům přináší kvalitní servis a vždy i něco nového. Velmi se nám líbí projekt Festivaly bez zábran, který na RFP nebude chybět ani v letošním roce,“ říká Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.

Podobně se o spolupráci se Staropramenem vyjadřuje i ředitel festivalu Hrady CZ Viktor Souček: „Staropramen je již potřetí v řadě oficiálním pivem našeho festivalu. Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dlouhodobého a kvalitního partnera.“

Jejich slova doplňuje Jan Vošta, Event&Sponzorship Manager společnosti Pivovary Staropramen. „Těší nás, že se nám s většinou hudebních festivalů daří navazovat dlouhodobou spolupráci. Věříme, že je to i díky tomu, že se vždy snažíme poskytovat perfektní pivní servis, nabízíme široké pivní a nápojové portfolio a tam, kde je to možné komfortní stany, posezení a řadu aktivit navíc.“

Festivalová „stage“ přímo v prostorách pivovaru
Kromě dlouhodobé spolupráce se zmíněnými festivaly Rock for People a Hrady CZ se letos Staropramenu podařilo získat i nové významné partnerství s festivaly United Islands of Prague a METRONOME, které je pro obě strany velice vítanou událostí.

„Máme radost, že se nám podařilo navázat spolupráci právě s tímto pivovarem. Naše festivaly se konají v Praze a Staropramen k tomuto městu neodmyslitelně patří. Pevně věřím, že letošním rokem naše společná cesta nekončí, ale naopak začíná a v budoucnu se nám podaří společně vybudovat stabilní významné festivaly evropských rozměrů,“ komentuje spolupráci Martin Voňka, organizátor festivalu United Islands of Prague.

„Velmi nás těší, že jsme jako pražský pivovar součástí festivalu United Islands of Prague, a to doslova. Jedna hudební stage bude totiž přímo v areálu našeho pivovaru. Kromě hudebního programu budou pro návštěvníky připraveny také jeho prohlídky. Chceme tím lidem dokázat, že i pivovar je místo, kde to žije a kde se lidé mohou dobře bavit,“ komentuje partnerství Jan Vošta, Event&Sponzorship Manager.

I letos budou vybrané festivaly bez zábran
Letos už potřetí Staropramen zpřístupní vybrané letní festivaly lidem s hendikepem, především vozíčkářům. V tomto roce se pro ně otevřely a otevřou festivaly Mezi ploty, Vysmáté léto v Kadani, Rock for People a Rock for Churchill. Kromě přechodových pásů a vyvýšené plošiny pro lepší výhled nabídnou zbylé tři festivaly i zázemí v podobě bezbariérového stanu, sociálního zařízení apod. Na Rock for People bude dokonce tomuto projektu vyhrazen celý jeden hangár, kde bude i doprovodný program. Lidé si zde budou moci zahrát různé společenské hry nebo se jen tak na chvilku ukrýt před sluncem a festivalovou hektikou. A samozřejmě zde budou opět umístěna sběrná místa, kam budou moci návštěvníci festivalů přinášet plastová víčka.

„V loňském roce jsme takto umožnili užít si festival více než dvěma stům vozíčkářů a díky festivalům nasbírali 670 kg víček, za které jsme pořídili přes 70 metrů přechodových pásů. Věříme, že v letošním roce zázemí Festivalů bez zábran využije ještě větší množství lidí a nám se podaří být zase blíž naplnění mise naší značky, která chce spojovat lidi,“ říká Petra Chovancová, Senior Brand Manager značky Staropramen.

Nadcházející víkend v Dolních Vítkovicích bude ve znamení piva

Publikováno:před rokemZdroj:Impuls.cz

Již tento pátek začíná v Dolních Vítkovicích dvoudenní pivní festival Beerfest Ostrava. Návštěvníci budou mít na výběr z třicítky větších i menších pivovarů, které dohromady představí více jak stovku pivních značek.

Dvoudenní pivní svátek dále nabídne koncerty 18 kapel a interpretů, fanouškovskou zónu s velkoplošnou projekcí pro sledování zápasu Česko-Chorvatsko na Euru, dětskou zónu s atrakcemi, pivní soutěže a další doprovodný program.

Beerfest Ostrava představí na jednom místě pestrou nabídku pivovarů. Z těch větších bude zastoupen například Radegast, Bernard nebo Černá Hora. Z menších značek nebude chybět třeba Valašský pivovar z Kozlovic, Městský pivovar Štramberk, Koníček z Vojkovic, Nová Sladovna z Opavy, Karvinský pivovar, Pivovárek Morava z Frýdku-Místku či Pivovar Garage Ostrava a mnoho dalších.

V pátek 17. června se areál otevírá ve 14 hodin a první koncert začíná v 15:20. V sobotu pak bude otevřeno již v poledne a první koncert startuje o hodinu později. Po oba dny bude program na hudební scéně pokračovat do pozdních hodin, přičemž areál se uzavře ve 4 hodiny ráno. „Doporučujeme návštěvníkům zakoupit si vstupenky v předprodeji, ať se vyhnou případnému čekání ve frontách u pokladen. Navíc cena v předprodeji je výhodnější,“ uvedla za pořadatele Beerfestu Ostrava Gabriela Kuncová. Jednodenní běžné vstupenky stojí v předprodeji 200 korun, na místě budou o 40 korun dražší.

První festivalový den vystoupí z hlavních hvězd Wohnout, Divokej Bill a Čechomor, v sobotu se návštěvníci mohou těšit na Mňágu a Žďorp či Olympic. Kdo nebude chtít v pátek přijít o zápas mezi Českem a Chorvatskem na Euru, může utkání sledovat na velkoplošné projekci ve fanouškovské zóně. Po oba dny se návštěvníci budou moci účastnit pivních soutěží či Školy čepování pivovaru Radegast, kde se zájemci pod dozorem zkušených výčepních naučí, jak pivo správně načepovat. Škola čepování bude otevřena v pátek od 15:00 a v sobotu od 12:00 vždy do 20 hodin.

Kdo přijede na Beerfest autem, může zaparkovat u hlavního vstupu z Místecké ulice. Je ovšem potřeba počítat s tím, že kapacita parkoviště je omezená. „K dispozici je 350 míst. Doporučujeme proto namísto auta využít městskou hromadnou dopravu, což je vhodné i s ohledem na to, že se jedná o pivní festival,“ dodala Gabriela Kuncová.

Zajímavosti o Beerfestu
Třicítka pivovarů z více než 20 měst a obcí
Nejvzdálenější pivovar: Humpolec (Bernard)
Nejbližší pivovary: Ostrava (Pivovar Garage Ostrava, Starobělský pivovar)
Více než 100 druhů piva
Stánky s jídlem o celkové délce 120 metrů
18 kapel a interpretů
Fanouškovská zóna s velkoplošnou projekcí pro sledování zápasu Česko-Chorvatsko na Euru
Dětská zóna s atrakcemi

Vstupenky
Vstupenky lze zakoupit v předprodeji přes portál Ticket Art. Jednodenní běžné vstupenky stojí 200 Kč, jednodenní VIP vstupenky pak 900 Kč. Cena pro děti do 18 let je 100 Kč, děti do 140 cm mají vstup zdarma. Na místě bude možno zakoupit jednodenní vstupenky za 240 Kč. Cena pro držitele ZTP a ZTP/P je 30 Kč. Ti, kteří využijí možnost zakoupit si VIP vstupenky, se mohou těšit jak na větší komfort, (například vchod bez front, samostatné toalety), tak další výhody (levnější nápoje, možnost setkat se s účinkujícími, lepší výhled na pódium).

Ochutnejte ležák Jaromir Czech Jagr, láká kanadský minipivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Ondřej Klapal

Malý kanadský pivovar pojmenoval pivo po českém hokejistovi Jaromíru Jágrovi. První ležák v historii firmy Block Three ponese jméno Jaromir Czech Jagr.

Etiketě láhve dominuje černobílá kreslená podobizna útočníka týmu Florida Panthers s typickým účesem zvaným mulet. Pivo se bude prodávat v lahvích i jako čepované, ale jen v okolí městečka St. Jacobs v Ontariu, kde minipivovar sídlí.

Pivovar představil ležák Jaromir Czech Jagr o víkendu. „Chtěli jsme uvařit něco podobného české Plzni,“ řekl serveru thehockeywriters.com jeden ze zakladatelů minipivovaru Graham Spence s tím, že na chuťově podobné pivo měli zakladatelé pivovaru chuť.

Jediná výtka, s níž se zatím Spence a další zakladatelé pivovaru setkali, je, že pivo by správně mělo mít 6,8 procent alkoholu. A to proto, že s dresem číslo 68 hraje Jágr od chvíle, kdy nastoupil do hokejové ligy NHL, připomíná server NHL.com.

Čtyři hokejoví nadšenci, kteří fandí kanadským týmům Toronto Maple Leafs a Montreal Canadiens, založili minipivovar v roce 2013 s tím, že chtějí vařit takové pivo, jaké by si sami rádi dali.

Jágr je třetím nejlepším hráčem v historii NHL, a to hned za Waynem Gretzkym a Marem Messierem. Zda Jágr už pivo, které nese jeho jméno i podobiznu, ochutnal, není podle webu NHL.com zatím známo.

Abstinent Jágr má své pivo. V Kanadě po něm pojmenovali ležák

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Malý pivovar Block Three v kanadské obci St. Jacobs poctil českou hokejovou hvězdu Jaromíra Jágra, když po něm pojmenoval pivo. Nazval ho Jaromir Czech Jagr.

Pro pivovar z Ontaria půjde o první distribuovaný ležák v jeho historii. Zlatavý mok velebící tahouna Floridy Panthers v NHL má být podle všeho unikátní také tím, že bude k dostání čepovaný i v lahvích pouze v okolí St. Jacobs a nebude tak vývozním artiklem.

Dny českého piva se ponesou ve znamení piva a kulinářských specialit

Publikováno:před rokemZdroj:ČSPSAutor:Roman Macháček

Již tradičně v září odstartuje čtvrtý ročník Dnů českého piva, do kterého se aktivně zapojí na 6 000 hospod a restaurací po celé České republice. Kromě speciálních pivních menu bude ústředním tématem letošního celonárodního svátku všech milovníků zlatavého moku spojení piva a gastronomie. Návštěvníci se mohou těšit na kančí se šípkovou omáčkou, které je pro Dny českého piva 2016 vyhlášeno hlavní kulinářskou specialitou.

Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. V letošním roce proběhnou v termínu od 23. 9. do 1. 10. 2016. Kromě piva budou věnovány především gastronomii, samotným hospodám a hospodské tradici. „Dny českého piva jsou svátkem všech milovníků piva, hospod a gastronomie. Naším cílem je prostřednictvím této akce podpořit konzumaci čepovaného piva a zároveň připomenout a podpořit unikum tradiční české hospody,“ uvádí František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

Vedle pivních speciálů si budou moci návštěvníci pochutnat i na kulinářských specialitách, a to především na kančím se šípkovou omáčkou. „Pivo má v gastronomii nezastupitelné místo a nabízí širokou škálu chuťových kombinací. Pro letošní rok jsme zvolili tak trochu jinou českou klasiku, a to kančí se šípkovou omáčkou,“ doplňuje Titus Eliáš, který pro Dny českého piva 2016 vytvořil i speciální recept na tuto zvěřinovou pochoutku. Týden oslav vyvrcholí Dnem otevřených pivovarů v sobotu 1. října 2016, kdy dostanou zájemci ojedinělou příležitost poodhalit tajemství řemesla pivovarských mistrů.

Dny českého piva odstartují v pátek 23. září symbolickým narážením sudů a přípitkem. Ve vybraných podnicích se slavnostního zahájení zúčastní také samotní sládci, starostové či další představitelé měst a obcí. Hosté budou moci po celou dobu ochutnávat výběr pivních speciálů, pivní menu nebo zažít setkání s místním sládkem. Součástí akce budou opět oslavy svátku sv. Václava, který je patronem českého piva.

Seznam podniků zapojených do Dnů českého piva 2016 a jejich speciálních nabídek bude průběžně aktualizován na webu www.dnyceskehopiva.cz.

Na slavnostech v podzemí teklo pivo proudem

Publikováno:před rokemZdroj:Ústecký deníkAutor:Kristián Šujan

První ročník pivních slavností hostil v sobotu odpoledne areál Ústeckého podzemí v Žižkově ulici pod Větruší.

Na milovníky zlatavého moku tady čekalo hned několik pivních speciálů. „Přijely pivovary Palírna, Ferdinand, Monopol a k dispozici byly také speciály od Heinekena, tedy Březňák 12 nefiltrovaná a čtrnáctka. Rudolf Jelínek zase představil ledově nachlazenou medovou slivovici," upřesnila programová manažerka Ústeckého podzemí Romana Šindlerová.

Příjemné odpoledne s bohatým program přilákalo na slavnosti stovky lidí.

„Mám kamarádku z České Kamenice, proto jsem dala přednost právě pivovaru Palírna z tohoto města. Musím uznat, že je moc dobré, stejně jako naše přátelství," podotkla s úsměvem návštěvnice Monika Ryšlinková.

SOUTĚŽE POBAVILY
Vedle ochutnávky piva se zájemci bavili také soutěžemi, jejichž nabídka byla obzvláště pestrá: hod pivním táckem, hod víčkem do kelímku, ale i souboj o to, kdo vypije nejrychleji pivo.

K poslechu a k tanci zahrály rockové kapely Tosouwoni, Wokena, Los Desperados, Dogmen a Jiří Schelinger revival.

Areál Ústeckého podzemí se mezi veřejností stává stále populárnějším. „Pro školy pořádáme branné dny, pro firmy zase teambuilding s tematickými i adrenalinovými disciplínami. Ke stmelování pracovního kolektivu samozřejmě nabízíme také občerstvení, vinný sklípek a muziku," doplnila Šindlerová.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.04.2018 21:506.160/6.160