Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Nymburský pivovar umí vařit super pivo i pěstovat chmel. Byla druhá dočesná

Publikováno:před rokemZdroj:Nymburský deníkAutor:Ivana ŠmejdováPostřižinský

Na zahradě nymburského pivovaru proběhla v sobotu odpoledne druhá dočesná. Vloni vysazená chmelnice vydala letos výrazně větší úrodu. Přišla ji sklidit řada nadšenců, kteří si tím připomněli slavné chmelové brigády svého mládí nebo naopak zkusit prvně česat.

Postřižinská dočesná se stává jednou 
z tradičních, populárních akcí, které Pivovar Nymburk pořádá pro příznivce a milovníky Postřižinského piva. Sice se konala letos teprve podruhé, ale opětovně zaznamenala zájem veřejnosti. A to přes to, že v sobotu tou dobou probíhal v Poděbradech monstrózní festival Soundtrack, a přes to, že byl třicetistupňový hic.

Na chmelnici v zahradě pivovaru seděly kolem svých věrtelů na basách od piva party česáčů střední 
i mladé generace i celé rodiny s dětmi a poctivě otrhávaly zelené šištice ze stržených štoků. „Neházej tam to listí, nebo nám to kontrola u míry vysype!" ozývalo se z chmelnice. A u míry kontroloval sám ředitel Pavel Benák, když zrovna sám nečesal. „Letos sklidíme mnohem víc než vloni, chmelu se u nás daří. Ale rozšiřovat chmelnici nebudeme, k tomu nás nepřesvědčíte!" směje se Pavel Benák. Chmelnice založená vloni slouží totiž především jako ukázka pěstování chmele a je určená zejména pro školní a jiné exkurze.

Ovšem úroda dojde svého uplatnění, ze sklizeného chmele se bude stejně jako vloni vařit speciální várka. „Průběžně budu odnášet načesaný chmel do sklepa, kde jsou 2º Celsia, aby vydržel do pondělí, kdy půjde rovnou do várky. Přibližně koncem října si budou moct hospodští, kteří čepují Postřižinské pivo, objednat jeden i více soudků téhle speciální várky," říká sládek Bohumil Valenta.

Tak nejen sobotní česáči, ale všichni milovníci Postřižinského piva budou moct na podzim ochutnat pivo z nymburského chmele. A nebude ho málo, celkem se načesalo 28 věrtelů, což je tři a půl žoku. Je to tři
a půl krát víc než vloni, kdy se načesal žok jen jeden.

Všichni, kdo přišli na druhou Postřižinskou dočesnou, zažili pohodu, kterou podpořilo řízné pivo 
i živá muzika. Brigádníci odcházeli s intenzivním zážitkem a s pivem, které dostali za každý načesaný věrtel, jiní zvolili nevšední zážitek v podobě projížďky kabrio autobusem.

„Je to úžasná novodobá tradice. Jsem tu poprvé 
a jsem nadšený. Vyzývám všechny občany Nymburka, aby se příště zúčastnili dočesné taky. Měla by to být pro každého čest natrhat si chmel do piva, které tu máme a které je skvělé," vzkazuje Bronislav Kuba z Lesního ateliéru v Kersku.

Hospodským po Česku uniká až čtvrtina byznysu kvůli špatně načepovanému pivu

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeň.cz

Části hospodských po celé ČR uniká podstatná část jejich byznysu. To kvůli tomu, že nepodávají čepované pivo v požadované kvalitě. Potvrdil to rozsáhlý průzkum mezi českými pivaři, bez ohledu na to, jakou značku preferují. Gambrinus i proto startuje neobvyklý způsob pomoci „svým“ hospodským pod názvem „Strážci výčepu“ a bere si tak za úkol přilákat pivaře zpět do hospod, a tím i zvýšit jejich obrat.

Průzkum ppm factum pro Gambrinus: Pivaři nešvary při čepování neodpouštějí

V České republice je ještě mnoho hospodských, kteří z různých důvodů nepodávají dobré pivo. Říká to reprezentativní průzkum napříč všemi pivními značkami, který pro Gambrinus připravila společnost ppm factum research. Vyplývá z něj, že lidé by více chodili do hospod, kdyby měli jistotu, že tam dostanou dobré pivo. Více než polovina lidí uvádí, že se v posledních 12 měsících osobně setkala se špatně načepovaným pivem a v podstatě každý druhý z nich (46 %) dokonce odpověděl, že je tato nepříjemná zkušenost přivedla k rozhodnutí najít si jinou hospodu. Nevalná práce s pivem v hospodě se navíc promítá i do výše spropitného. Více než dvě třetiny (68 %) z těch, kteří se s pivními nešvary setkali, nenechaly hospodskému žádné dýško.

Lahvové by pivaři vyměnili za čepované
Z průzkumu vyplynul další fakt: tři z deseti pivařů si myslí, že lidé by raději dali přednost návštěvě hospody před lahvovým pivem, ale jen za podmínky, že by všichni hospodští uměli pivo dobře čepovat. „Češi jsou národem pivařů a k naší pivní kultuře čepované pivo prostě patří. Kvůli špatně načepovanému pivu ale ztrácí čeští pivaři důvěru v hospodské a ti na tom jen tratí. Proto jsme se rozhodli naši dosavadní péči o hospody ještě více prohloubit. A tak nyní přicházíme s reálnou pomocí pro hospodské. Naším cílem je podpořit zlepšování kvality čepování a celkové péče o pivo. Chceme, aby naši hospodští slyšeli od pivařů, že mají skvělé pivo a že se k nim budou rádi vracet. Máme konkrétní zkušenosti, kdy díky zlepšení servírování a péče o pivo, stouply hospodám obraty i o čtvrtinu,“ říká Marek Dvořák, marketingový manažer značky Gambrinusu.

Skutečná pomoc, aby pivo bylo jako z pivovaru
V rámci projektu, který Gambrinus nazval „Strážci výčepu“ a v návaznosti na dlouhodobé a systematické zjišťování problémů jednotlivých hospod, navštíví v několika příštích měsících speciálně proškolení zástupci pivovaru zhruba dva tisíce restaurací a hospod. „Naši odborníci tak přijdou do hospody s konkrétním řešením problému. Někde pomohou například se správnou sanitací pivních trubek, jinde s používáním správného tlačného plynu nebo v našich školících centrech pomůžeme s proškolením obsluhy,“ říká Pavel Zítek, sládek Gambrinus.

Důležitým zdrojem informací, jak jsou na tom jednotlivé hospody s kvalitou, jsou samozřejmě i názory štamgastů, ke kterým pivovar přihlíží. Aby je měl všechny pohromadě, spouští na svém webu novou funkci hodnocení hospod, kde se Gambrinus čepuje. Pivovar bude názory průběžně zpracovávat a vyhodnocovat. „Bude to pro nás zpětná vazba a výzva zároveň. Smyslem je zapojit milovníky piva, protože právě jejich názor je nejdůležitější. Princip je jednoduchý: Ohodnoť hospodu, když dostane špatné hodnocení, my to tak nenecháme,“ říká Marek Dvořák.

Nejčastější nešvary? Podmírák a nízká pěna
Jak už bylo uvedeno, více než polovina lidí dostala v posledním roce špatně načepované pivo Z průzkumu ppm factum research také vyplývá, s jakými pivními nešvary se lidé setkávají nejčastěji. A výsledky jsou to více než zarážející. Dvě třetiny těchto pivařů (66 %) byly ošizeny podmírákem, dvě pětiny (38 %) dostaly na stůl pivo bez pěny nebo s nekonzistentní pěnou či pěnou plnou bublin a téměř polovině (43 %) z nich hospodští naservírovali pivo zvětralé. „Dalším zarážejícím faktem je, že jen osmi procent návštěvníků hospod a restaurací se někdy výčepní zeptal, jak chtějí pivo načepovat,“ konstatuje Pavel Zítek. Naráží tak na paradox, že právě v pivní velmoci, jakou Česká republika je, výčepní mnohdy ani nevědí, že existují hned čtyři styly čepování – hladinka, šnyt, mlíko a čochtan. Každý z těchto stylů vyzdvihne chuť a říz daného piva jinak a milovníkovi piva přináší jiný zážitek.

Diskutovat o kvalitě piva je důležité
Gambrinus si moc dobře uvědomuje, že kvalita piva se řeší nejen v hospodách, ale v posledních letech také na internetu. Oslovil proto stand-up komika Karla Hynka z pořadu „Na stojáka“, aby byl tváří seriálu Strážci výčepu pro Stream.cz. V jednotlivých dílech vyráží Karel Hynek do hospod a s humorem, který je pro něj typický, komentuje realitu české pivní kultury. Díly Strážců výčepu na Stream.cz budou úzce propojeny s Facebookovou stránkou značky, kde bude projekt po dobu jeho aktivní části podporován. „Součástí bude i promo v online médiích, prostřednictvím kterých budeme podporovat naše nejlepší hospody, a budeme do nich pivaře zvát,“ uzavírá Marek Dvořák.

Gabriel Jozef Labuda pokřtil pivovar Na Čtyřce

Publikováno:před rokemZdroj:Pelhřimovský deníkAutor:Denisa ŠimanováNa Čtyrce

Kromě pouti či Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb zažilo město Pel᠆hřimov během uplynulého víkendu i křest.

Konkrétně v sobotu odpoledne pokřtil duchovní Gabriel Jozef Labuda pivo, které nedávno začal vařit Pivovar 
a restaurace na Čtyrce. Zmíněný pivovar se nalézá v samotném centru Pel᠆hřimova na Masarykově náměstí číslo 4. Jeho kapacita je 2 500 hektolitrů ročně. „Tento pivovar je na bázi výroby piva klasického plzeňského typu, nicméně může vyrábět 
i jiné pivní druhy. Je to 
v podstatě univerzální pivovar," řekl Ludvík Ješátko, generální ředitel Pacovských strojíren, jež jsou dodavatelem pivovaru.

STAHUJTE "České pivovary" a "Slovenské pivovary" 1.4

Publikováno:před rokemZdroj:České pivo - České zlato

● stahujte na Google Play "České pivovary"
● stahujte na Google Play "Slovenské pivovary"

Mobilní aplikace "České pivovary" a "Slovenské pivovary" nejsou určeny pouze pro příznivce pivní turistiky, ale i pro běžné konzumenty tradičního nápoje - piva. Prostřednictvím těchto aplikací můžete objevovat a poznávat nejen funkční pivovary, ale i pivovary připravované nebo naopak již uzavřené a zaniklé.

Možnosti a funkce v kostce:
● nejucelenější a pravidelně aktualizovaný seznam funkčních, připravovaných i zaniklých pivovarů (od roku 1970)
● možnost filtrování a třídění výběru pivovarů
● přehledná lokalizace pivovarů na mapě
● jednoduché vyhledávání pivovarů dle jména nebo adresy
● detailní informace o pivovaru: adresa, kontakty, personální obsazení, sortiment
● naplánování trasy k pivovaru a další funkce
● možnost ohodnotit pivovar, přidat komentář k pivovaru a jeho sortimentu, označit si jeho návštěvu
● krátké ohlašování pivních novinek a akcí

Požadavky:
● mobilní telefon, tablet nebo jiné zařízení s OS Android
● připojení k internetu, případně zapnutá funkce pro určení polohy

AB InBev po převzetí SABMilleru zruší přes pět tisíc pracovních míst

Publikováno:před rokemZdroj:Hospodářské NovinyAutor:ČTK

● O tři procenta, tedy o 5500 míst, by měl pivovar Anheuser-Busch InBev snížit počet zaměstnanců po převzetí konkurenta SABMiller.
● Rušení míst se podle materiálů společnosti uskuteční do tří let od skončení transakce.
● AB InBev zaměstnává přes 150 tisíc lidí, SABMiller jich má kolem 70 tisíc.

Největší světový producent piva Anheuser-Busch InBev by po převzetí svého hlavního konkurenta SABMiller měl snížit počet zaměstnanců o 5500 lidí, tedy zhruba o tři procenta. Podle zdroje agentury Reuters se to uvádí v dokumentech firmy k návrhu transakce.

AB InBev a majitel Plzeňského Prazdroje se na spojení dohodli už loni, transakci by měli podle vlastního odhadu dokončit v říjnu. AB InBev minulý měsíc předložil zlepšenou nabídku na převzetí SABMilleru, jehož vedení se potom rozhodlo doporučit akcionářům, aby tento návrh přijali.

Nová nabídka oceňuje celý SABMiller zhruba na 78 miliard liber (2,5 bilionu korun).

AB InBev chce do čtyř let po převzetí dosáhnout ročních úspor nejméně 1,4 miliardy dolarů (33,5 miliardy korun). Společnost podle svých materiálů předpokládá, že rušení míst se uskuteční během tří let od dokončení transakce.

AB InBev zaměstnává přes 150 tisíc lidí, SABMiller jich má kolem 70 tisíc. Počet zaměstnanců spojené skupiny bude ale nižší než součet obou čísel, jelikož skupina bude muset výměnou za souhlas antimonopolních úřadů s fúzí odprodat pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě a podíly ve společných podnicích v USA a Číně.

AB InBev potřebuje k převzetí ještě souhlas akcionářů SABMilleru. Ti mají hlasovat o transakci 28. září.

Dnešní Samson byl založen v roce 1795 po sporech s radnicí o dva pivovary ve městě

Publikováno:před rokemZdroj:Budějcká DrbnaAutor:Jan SchinkoSamson

„Bílá pěna, láhev orosená...“ Slova známé písně vychvalující sice pivo z jiného pivovaru, ale zcela jistě platí pro jakýkoliv jiný. Historik Jan Schinko se v dalším díle Drbny historičky věnuje Měšťanskému pivovaru, dnes Samsonu, který se na Linecké třídě, nyní Lidické ulici, začal stavět v roce 1948.Na pohlednici z přelomu 19. a 20. století je pečlivě nakreslen Měšťanský pivovar na Linecké silnici. Vlevo vede dnešní Lidická do města, vpravo do Rožnova. Vpravo statná postava krále holduje pivu. Pohlednice je zasazena do chmelové vegetace. To nebylo nic zvláštního, Budějce měly asi do let kolem 1870 dvě chmelnice (jedna poblíž Hardtmuthky, druhá na místě tabáčky). Potom se dovážel jasně lepší žatecký chmel. Naopak do Žatce se dovážely naše prvotřídní chmelové tyčky. Měšťanský pivovar (v novější době pod názvem Samson) se začal stavět na Linecké v roce 1848, ale za rok založení se považuje rok 1795, kdy právováreční měšťané získali po sporech s radnicí do správy dva pivovary ve městě, a to Malý pivovar v dnešní ulici Karla IV. a Velký neboli Bílý pivovar v Divadelní. Oba pivovary byly obklopeny obytnými domy, nemohly se rozšiřovat a i přes modernizaci nestačili zásobovat rychle rostoucí město. Ještě kolem roku 1905, kdy již byl v provozu Český akciový pivovar (Budvar), se dováželo pivo z Protivína, Třeboně, Plzně, Starého Plzence a z Plavnice. Plavnické pivo se čepovalo Na Staré poště na Pražské za Karla Šlapáka a U Tetřeva v dnešní ulici Boženy Němcové za Jakuba Šmída. Plavnický pivovar nacházející se pod Kamenným Újezdem vařil dobré pivo už za Jakuba Krčína. Roku 1847 právovárečníci definitivně rozhodli postavit zcela nový pivovar na Linecké, k čemuž koupili od paní Knappové pozemky. V roce 1848 byly v těch místech postaveny sklep a lednice, roku 1852 varna, spilka a kvasírna. V roce 1863 přibyla obytná budova nad sklepem pro úředníky a menší výčepní místnost, kde se v létě přímo od ledu mohlo čepovat pivo. Stavělo se dál, v roce 1866 ležácké sklepy a roku 1871 tehdy a léta moderní stáčírna. Vzpomínka na pivovar Samson Petra Fencla, bývalého ředitele podniku Jihočeské pivovary: „Ahoj, Honzo, můj první delší kontakt s pivovarem Samson byl v roce 1960, kdy jsem tam o prázdninách asi měsíc dělal brigádu. Nejdříve v umývárně sudů, kde jsem koulel tehdy ještě dřevěné sudy. Později, když sládek Vojík zjistil, že půjdu na ČVUT studovat na inženýra, mě dali do strojní údržby. Poznal jsem tam spoustu bezvadných lidí obdivuhodných zvyků a počeštěných původních německých výrazů. Co se týče vlečky, pamatuji si, že tam jezdila mašinka s několika vagóny z nádraží Přijela na spodní dvůr pivovaru, kde se nakládaly například prázdné sudy. Pokud přišel ječmen nebo se expedoval slad, musela mašinka ze spodního dvora na horní dvůr. Příjezd mašinky na horní dvůr jsem několikrát zažil; obvykle z ní hned po zastavení vyskočil mašinkfíra s velkou konví jako na olej a šel do sklepa pro pivo.“ V tom čase let 1959 a 1960 trávili prázdniny na studentské brigádě v Samsonu také další budoucí inženýři Bohumír Veselka a Jan Schinko. Nejprve v umývárně, pak stáčírně a ještě toho roku na finančně lepším u požahu sudů. Smola v dřevěných sudech se odstraňovala sršícím plamenem z píšťaly, do které proudil generátorový plyn. Pak se sudy znovu smolily. Nikdo tam nechtěl dělat, bylo u toho vedro a dřina, ale vydělalo se. Příští rok se povýšilo na závozníky, to už každý sám, při rozvozu po hospodách a hotelích v kraji se trochu přilepšilo. Plné sudy se koulely po lýžinách. Prázdné sudy se zpátky na korbu dávaly ručně. Štěňata klidně, půlky se posadily na břicho, nadhodily a byly nahoře. Hekťáky dávali nahoru společně řidič a závozník, byly těžké až 70 kilogramů.

Úspěch předčil očekávání. V Bílovci proměnili klasickou pivnici v oblíbený minipivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš SvobodaZobak

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Po skoro dvaceti letech praxe ve vlastní restauraci měl Petr Holub jasno v celé řadě věcí. Třeba v tom, že díky tradici dobré pivnice může s klidným svědomím zkusit její provoz rozšířit o pivo z vlastního minipivovaru. A tak se taky stalo.

Psal se srpen roku 2012, když se podnik U Holubů v Bílovci rozrostl o pivovarské zázemí, které se slavnostně otevíralo zkušebními várkami o celkovém objemu 1 600 litrů. Toto množství bylo ovšem za tři dny vypito, a když se podobným způsobem ujala i druhá zkouška, nebylo o perspektivě dalšího regionálního pivovárku pochyb.

Začátek byl luxusní
„Po dlouhé praxi v naší restauraci jsme měli snahu odlišit se od všech ostatních. To bylo asi největší krédo, chtěli jsme být jiní. Protože jsme piva vyčepovali dost a různých značek, věřili jsme, že naše vlastní pivo bude mít úspěch,“ vzpomíná Holub na samé začátky, které se datují k roku 2010. Tehdy se rozhodl koupit varnu od kolegy z kladenského pivovaru, který rozšiřoval kapacitu.

Po dvou letech příprav se jim v Bílovci podařilo otevřít v docela velkém stylu, což potvrzují nejen již uvedená čísla, ale taky slova provozovatele.

„Začátek byl úplně luxusní. Už první den jsme prodali tisíc piv, což bylo skvělé a po třech dnech jsme museli zase vařit znova. Když se to ještě jednou opakovalo, věděli jsme, že musíme vařit naplno. Byli jsme ale měsíc bez piva, než dozrálo,“ vrací se s úsměvem ke kořenům vaření vlastního piva, jehož taje se snažil od prvních chvil pochopit samostudiem a školením od zkušenějších.

„Učíme se pořád. Myslím si, že pivovarnictví to vyžaduje. Vždyť piva nejsou dneska jenom ležáky, ale všichni chtějí ochutnávat třeba svrchně kvašená piva. Takže jezdím po výstavách, přednáškách a soutěžích,“ upozorňuje Holub na proměny pivního světa.

Drž zobak a napij se!
Kdo s ním chce držet krok, hledí na to, aby zákazníkům nabídl co nejzajímavější škálu piv. Jak je tomu u Holubů? „Zatím vaříme jenom spodně kvašená piva, o svrchně kvašená se však pokusíme časem. Standardně tedy máme na čepu desítku a dvanáctku. Taky vaříme speciály jako třeba medové či bezové pivo, teď na závěr léta budeme mít polotmavé,“ pokračuje zakladatel pivovaru.

Jeho název patří mezi ty opravdu snadno zapamatovatelné. Uznejte sami, že klasický spodně kvašený, nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák jménem „Zobak“ může být slibným marketingovým nástrojem. Pod tíhou okolností však nebylo jiné cesty.

„Jelikož se jmenuju Holub, měl jsem přezdívky Holba a Zobak. Protože podle té první už se jedno pivo jmenuje, vybral jsem přezdívku z gymplu, která se uchytila. Hlavně se sloganem Drž Zobak a napij se!“ objasňuje Holub s tím, že jejich pivo si i díky rázovitému názvu a zemitému sloganu našlo postupně oblibu mezi místními pivaři i řadou přespolních, a to nejen z Ostravy.

Dvanáctka se u nich pije odjakživa
Ti všichni se podílejí na tom, že spotřeba piva je daná z velké míry „Zobakem“ dvanáctkou. „Dvanáctky se u nás pije nejvíc odjakživa. Jsme zkrátka dvanáctková restaurace,“ hodnotí náš průvodce. Taková kategorizace samozřejmě navádí k myšlenkám, jak si vlastně štamgasti zvyklí na to „svoje“ hledali cestu ke zcela jinému typu piva.

„Štamgasty máme a měli jsme i předtím. Byl jsem překvapený, že většinou přešli na naše pivo, někteří ale jsou takoví, že ho ještě ani neochutnali. Jsou prostě ortodoxní, ale není jich moc,“ sděluje Holub, který jde chuťovým buňkám těchto pivařů vstříc nabídkou piva od velkovýrobce.

Lidi chtějí pivní rozmanitost
Ať už máme rádi jakékoli pivo, jisté je, že i náš seriál potvrzuje, že tuzemské pivovarnictví prochází díky minipivovarům velkým oživením. Na to reagují i v Bílovci, kde ztrojnásobením varny dosáhli zřejmě vrcholu výrobní kapacity. Možná budou zvažovat otevření další hospody, ale jinak se teď chtějí soustředit hlavně na rozvoj kvality.

To je ostatně nekonečný příběh každého podnikání. „Budeme se snažit o pivní rozmanitost, zkoušet různé druhy piv a pozorovat, co se děje nejen u nás, ale taky na pivním trhu ve světě. Chceme jít s dobou,“ říká zástupce bíloveckého minipivovaru, jehož postřehy vycházejí z reality všedního dne. Za dvacet let praxe už si o tom, co nabídnout, holt uděláte představu i bez složitých výzkumů.

„Lidi čím dál více zamítají europiva, nechtějí pořád ty stejné chutě. Chtějí pivní rozmanitost, chtějí ochutnávat nejen ležáky, ale i svrchně kvašená piva, mít prostě na výběr,“ tuší Holub, kudy v dalších letech půjde hlavní proud celého odvětví pivovárků.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a za týden u piva zase na shledanou.

Minipivovar Zobak Bílovec
Místo: Ostravská 314/3
Druhy piv: stabilně čepují Zobak světlé výčepní 10° a Zobak světlý ležák 12°, další piva, ochucená i silnější speciály, jsou v nabídce dle sezóny
Stáčení: pivo čepují přímo z ležáckých tanků, dále pivo stáčejí do KEG sudů a nabízí také v pet lahvích
Výstav: přibližně 500 hektolitrů za rok

Špatně čepované pivo často vede hosty ke změně hospody

Publikováno:před rokemZdroj:iProsperita.czGambrinus

Nízká pěna, nakyslá chuť a podmírák. To jsou nejčastější nešvary, kterých se hospodští a výčepní na pivu dopouštějí a kvůli kterým se většina Čechů do hospody už nechce vracet. Někteří si kvůli tomu dokonce raději koupí domu pivo lahvové. Aby se kvalita čepovaného piva zlepšila a štamgasti se opět vrátili do hospod, startuje Gambrinus neobvyklý způsob pomoci „svým“ hospodským po názvem „Strážci výčepu“, jehož tváří se stal stand-up komik Karel Hynek.

V České republice je ještě mnoho hospodských, kteří z různých důvodů nepodávají dobré pivo. Říká to čerstvý reprezentativní průzkum napříč všemi pivními značkami, který pro Gambrinus připravila společnost ppm factum research. V posledním roce se více jak polovina lidí setkala se špatně načepovaným pivem a v podstatě každý druhý z nich (46%) odpověděl, že si kvůli této zkušenosti raději našli jinou hospodu. Nespokojenost pivařů však hospodští nejvíce poznají na spropitném. Za pivní nešvary ho totiž nedávají dokonce dvě třetiny (68 %) milovníků piva.

Správná péče a um výčepního jsou důležité
Pokud se v hospodě poctivě starají o kvalitu piva, správně ho skladují, mají čisté trubky a za pípou pracuje šikovný výčepní, pak je výsledek jasný. Dostanete totiž pivo, které skvěle vypadá a ještě lépe chutná. Pokud ale jeden článek z tohoto řetězce vypadne, můžete dostat pivo nakyslé, unavené, ale třeba i nevábně vonící. „Češi jsou ohledně piva nároční. To je samozřejmě v pořádku, a proto jim chceme dopřát, aby si mohli čepované pivo vychutnat v té nejlepší kvalitě. Už dlouhou dobu víme, že toho docílíme jedině tak, že budeme hospodským, kteří nabízí naše pivo, systematicky pomáhat,“ popisuje sládek Gambrinusu Pavel Zítek.

Z průzkumu společnosti ppm factum také vyplynulo, že tři z deseti pivařů si myslí, že lidé by dali přednost čepovanému pivu před pivem lahvovým, kdyby věděli, že v hospodách dostanou pivo v dobré kondici, které jim bude chutnat. Přilákat lidi zpátky do hospod je také jedním z důvodů, proč Gambrinus přichází s jedinečným projektem „Strážci výčepu“. V návaznosti na dlouhodobé a systematické zjišťování problémů jednotlivých hospod, navštíví v několika příštích měsících speciálně proškolení zástupci pivovaru zhruba dva tisíce předem vytipovaných hospod, kterým nabídnou konkrétní řešení jejich problému.

„Pomocnou ruku podáváme hospodským dlouhodobě, naši odborníci jim ukazují a vysvětlují, co mají zlepšit. Ale jen teorie nestačí a proto nyní přicházíme s konkrétními řešením a skutečnou fyzickou pomocí,“ říká Pavel Zítek. „Cílem je, aby hospodští poznali, že pokud se řídí pravidly, které zaručují kvalitní pivo, pak je zlatý mok skutečně lepší a do hospody přiláká více zákazníků.“ Gambrinus tak hospodským nabídne nejen možnost proškolení obsluhy v jednom z tréninkových center pivovaru, ale hospodám, kde špatně čistí pivní trubky, pomůže se správnou sanitací. Další hospody, kde používají špatný tlačný plyn, zase Gambrinus vybaví tím správným.

Nebojte se ozvat
Pivovar chce mimo jiné i rozpoutat diskuzi o kvalitě čepovaného piva mezi širokou veřejností. A protože jsou názory štamgastů pro Gambrinus důležité, spouští na svém webu novou funkci hodnocení hospod. „Bude to pro nás zpětná vazba, kde jsou lidé spokojení a kde nikoli. Smyslem je, aby nám lidé co nejvíce pomáhali s nápravou nešvarů tak, že nám o nich řeknou. Princip je jednoduchý: Ohodnoť hospodu, když dostane špatné hodnocení, my to tak nenecháme,“ říká Marek Dvořák, marketingový manažer značky Gambrinus.

Důležitým cílem celého projektu je také upozornit pivaře, že pokud nejsou s pivem spokojení, ať nemlčí. O tom je bude přesvědčovat i tvář celého projektu stand-up komik Karel Hynek z pořadu „Na stojáka“. Z některých jeho návštěv hospod budou natočena videa, v nichž bude ukazovat, co je v podniku dobře a co ne. „Myslím si, že to, jak má vypadat a chutnat dobře načepované pivo, by měl vědět každý. Nejen výčepní, ale i pivaři,“ říká Karel Hynek a dodává, že by se lidé rozhodně neměli stydět se ozvat a špatné pivo vrátit. „Nejsem sládek, odborník, abych přesně odkázal určit, v čem může být pravý důvod, proč pivo není dobré, ale i tak si myslím, že upozorňovat na nedostatky můžu. Prošel jsem školením od toho nejlepšího učitele, Pavla Zítka z Gambrinusu. Takže vím, co je správně.“

Nejčastější nešvary? Podmírák a nízká pěna
Průzkum společnosti ppm factum se také zaměřil právě na to, s jakými pivními nešvary se lidé setkávají v pivnicích nejčastěji. Téměř každému druhému (43 %) se za poslední rok stalo, že mu v hospodě přinesli zvětralé pivo. Pivo s nízkou nebo nekonzistentní pěnou či pěnou plnou bubliny se na stůl dostalo téměř dvěma pětinám pivařů (38%). Dvě třetiny pivařů (66%) si dokonce posteskly, že byly ošizeny podmírákem. Podle pivovarnických odborníků však existují i další chyby, které pivu ubližují a lidé si tak na něm nemohou pochutnat. Je to například čepování do suché zteplalé sklenice, čepování piva z výšky, odkapávání piva z pípy do sklenice a další, které zapříčiňují, že pivo v půllitru nemá říz, chutná zvětrale a jeho pěna je zvadlá nebo naopak moc pění.

Gambrinus natočil pro Stream seriál Strážci výčepu

Publikováno:před rokemZdroj:MediaGuruGambrinus

Gambrinus chce seriálem na Stream.cz bojovat proti špatně načepovanému pivu.

Pivní značka Gambrinus se rozhodla bojovat proti špatně načepovanému pivu. Do svého boje chce zapojit nejen samotné hospody a výčepní, ale i zákazníky. Na podporu připravila devítidílný seriál „Strážci výčepu“ pro Stream.cz, jímž provádí Karel Hynek z pořadu „Na stojáka“ a Jan Kropáč, nositel titulu Mistr výčepní. První díl bude představen v pondělí 29. srpna.

V jednotlivých dílech bude dvojice hlavních protagonistů navštěvovat vybrané hospody, v nichž se podívají na nešvary české pivní kultury. Díly budou úzce propojeny s FB profilem značky, kde bude projekt po dobu jeho aktivní části podporován. „Součástí bude i promo v online médiích, prostřednictvím kterých budeme podporovat naše nejlepší hospody a budeme do nich pivaře zvát,“ popisuje Marek Dvořák, marketingový manažer značky Gambrinus.

Kromě seriálu budou spotřebitelé v jednotlivých hospodách, kde se točí Gambrinus, vyzváni, aby prostřednictvím dotazníku na webových stránkách značky (dostupný od 29. srpna) ohodnotili načepované pivo. Hodnotit se bude pěna piva, čistota sklenic i samotný výčepní. „Smyslem je zapojit milovníky piva, protože právě jejich názor je nejdůležitější. Princip je jednoduchý: Ohodnoť hospodu, když dostane špatné hodnocení, my to tak nenecháme,“ dodává Marek Dvořák. Na hodnocení bude upozorňovat komunikace v hospodách a na internetu.

V návaznosti na dlouhodobé a systematické zjišťování problémů jednotlivých hospod, navštíví v několika příštích měsících speciálně proškolení zástupci pivovaru zhruba dva tisíce předem vytipovaných hospod, kterým nabídnou konkrétní řešení jejich problému. „Cílem je, aby hospodští poznali, že pokud se řídí pravidly, které zaručují kvalitní pivo, pak je zlatý mok skutečně lepší a do hospody přiláká více zákazníků,“ vysvětluje sládek Gambrinusu Pavel Zítek. Pivovar tak hospodským nabídne nejen možnost proškolení obsluhy v jednom z tréninkových center pivovaru, ale hospodám, kde špatně čistí pivní trubky, pomůže se správnou sanitací. Další hospody, kde používají špatný tlačný plyn, zase Gambrinus vybaví tím správným.

Dny českého piva? Letos ve znamení kulinářských specialit.

Publikováno:před rokemZdroj:ProChlapa.czAutor:Filip Rakovan

Na 6000 hospod a restaurací po celé České republice v akci a kromě speciálních pivních menu jako ústřední téma spojení piva a gastronomie.

Návštěvníci se mohou těšit na kančí se šípkovou omáčkou, které je pro Dny českého piva 2016 vyhlášeno hlavní kulinářskou specialitou. Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. V letošním roce proběhnou v termínu od 23. 9. do 1. 10. 2016. Kromě piva budou věnovány především gastronomii, samotným hospodám a hospodské tradici.

„Dny českého piva jsou svátkem všech milovníků piva, hospod a gastronomie. Naším cílem je prostřednictvím této akce podpořit konzumaci čepovaného piva a zároveň připomenout a podpořit unikum tradiční české hospody,“ uvádí František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

Vedle pivních speciálů si budou moci návštěvníci pochutnat i na kulinářských specialitách, a to především na kančím se šípkovou omáčkou. „Pivo má v gastronomii nezastupitelné místo a nabízí širokou škálu chuťových kombinací. Pro letošní rok jsme zvolili tak trochu jinou českou klasiku, a to kančí se šípkovou omáčkou,“ doplňuje Titus Eliáš, který pro Dny českého piva 2016 vytvořil i speciální recept na tuto zvěřinovou pochoutku.

Týden oslav vyvrcholí Dnem otevřených pivovarů v sobotu 1. října 2016, kdy dostanou zájemci ojedinělou příležitost poodhalit tajemství řemesla pivovarských mistrů. Dny českého piva odstartují v pátek 23. září symbolickým narážením sudů a přípitkem.

Ve vybraných podnicích se slavnostního zahájení zúčastní také samotní sládci, starostové či další představitelé měst a obcí. Hosté budou moci po celou dobu ochutnat výběr pivních speciálů, pivní menu nebo zažít setkání s místním sládkem. Součástí akce budou opět oslavy svátku sv. Václava, který je patronem českého piva.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.06.2018 16:546.365/6.365