Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Dovoz piva do Česka loni opět stoupl, hlavně z Polska

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:Dušan Kütner

Několikaletý trend poklesu dovozu piva se loni zastavil a nabral opačný směr. Do Česka se podle dat celní správy dovezlo 312 tisíc hektolitrů piva, což je meziročně o sedm procent více. Nejvíce se na dovozu podílí tradičně Polsko, z něhož dorazilo 180 tisíc hektolitrů, tedy téměř tři pětiny.

Také v případě Polska se jedná o meziroční nárůst téměř o pětinu, což mimo jiné znamená rovněž opačný trend než dříve. Na tuzemské spotřebě ve výši zhruba 16 milionů hektolitrů se ale dovoz podílí zhruba dvěma procenty.

Z Polska přitom do Česka, země s nejvyšší spotřebou piva na osobu a rok na světě, v minulosti putovalo pivo téměř výhradně z jediného důvodu – v podobě levné privátní značky pro tuzemské obchodní řetězce. Před šesti lety ale nastal obrat a tuzemské řetězce přece jen začaly více upřednostňovat tuzemské výrobce, kteří se v době krize přestali za produkci piv za pár korun stydět.

Výroba levných privátních značek byla vždy pro pivovary i řetězce citlivou záležitostí, kterou kvůli svému image nechtěly nikdy příliš komentovat. Vyjádřit se k němu nechtěl ani Českomoravský svaz pivovarů a sladoven. Trend upřednostňování tuzemských producentů levných privátních značek alespoň naznačuje vyjádření Aholdu provozujícího síť obchodů Albert.

„Naše výrobky pod privátní značkou Bertold jsou vyráběny pouze v českých pivovarech. Čeští pivaři ale mají v oblibě tradiční značky českých piv. Podíl privátní značky je proto v naší nabídce minimální,“ řekla serveru E15.cz mluvčí Aholdu Barbora Vanko.
Dovoz ze Slovenska se propadl

Naopak Kaufland menší část piva pod privátní značkou vyrábí i v zahraničí, například v Německu. „Nemůžeme ale potvrdit, že bychom zaznamenali výrazně zvýšený prodej zmíněného piva odjinud,“ uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Loni se také výrazně o téměř tři čtvrtiny propadl dovoz ze Slovenska. Do Česka tak zamířilo pouhých necelých pět tisíc hektolitrů. Naopak o polovinu na 21 tisíc hektolitrů stoupl dovoz z Nizozemska a o více než sto procent na 18 tisíc hektolitrů z Itálie. Tyto země tak loni zaujaly pozici importéra číslo tři a čtyři za tradičně druhým Německem právě místo Slovenska a Maďarska, v jehož případě rovněž klesl import meziročně o sedmnáct procent na 16 tisíc hektolitrů.

Pivovar Nymburk pořádá opět po roce Cyklootvírák Polabím pro vášnivé cyklisty

Publikováno:před rokemZdroj:Nymburský deníkAutor:Milena JínováPostřižinský

Už šestý ročník oblíbeného Cyklootvíráku, který pořádá Pivovar Nymburk, se koná v sobotu 7. května

Máte rádi jízdu na kole v terénu? Pak si nenechte ujít už šestý ročník společenské cyklovyjížďky Polabím s názvem Cyklootvírák, který pořádá Pivovar Nymburk. Pivovarští se na vás budou těšit v sobotu 7. května. Na trasu dlouhou 41 kilometrů se v loňském roce vydalo rekordních třináct set účastníků. Pokud bude přát počasí, mohl by letos padnout další rekord.

Jako obvykle čeká na cyklisty bohatý program v podobě různých soutěží o ceny, prezentace testovacích kol a servis, samozřejmostí jsou samolepky a v cíli také malé dárečky. „Program začíná v půl desáté, volný start je naplánován od 10 do 12 hodin," uvedl za organizátory sládek pivovaru Bohumil Valenta. Trasa vede většinou po lesních a polních turistických cestách a cyklostezkách, minimálně i po silnici. Jako vždy startuje ze zadních vrat pivovaru u Labe směrem k jezeru v Sadské. První zastávku absolvují cyklisté v kerské Hájence, kde také dostanou první razítko jako potvrzení, že projeli kontrolním bodem. A jako vždy pro ně bude připraveno něco dobrého na zub, aby se posilnili na další jízdu. Další příjemné zastavení je v hospodě U Irenky v Semicích. Potom čeká jezdce terén kolem Labe a překonání litolského mostu.

Třetí zastávka čeká na účastníky vyjížďky v kostomlatské sokolovně. Ještě před tím ale musí cyklisté obkroužit jezero v Ostré. Za sokolovnou se trasa stáčí směrem na Doubravu a podél Labe vede zpět do Nymburka, kde bude pro všechny připraveno dobré pivo a masíčko na grilu.

Každoročně se vyjížďky účastní i lidé z větší dálky. Pro ně připravil pivovar možnost přespání ve vlastních stanech na zahradě pivovaru.

Nezapomeňte, že nymburské nealkoholické pivo Střízlík získalo několik prestižních cen a může být tím nejlepším společníkem při zdolávání více než čtyřicetikilometrové trasy. „Na Cyklootvírák je nejvhodnější vyrazit na kole horském, ale i na kole silničním či městském trasu zvládnete. Dbejte na bezpečnost svou i ostatních účastníků, nezapomeňte cyklistickou přilbu. Každý startuje na vlastní nebezpečí," upozorňují pořadatelé.

Další úspěch: Dolnobřežanská desítka vyhrála Zlatý pivní pohár

Publikováno:před rokemZdroj:ČtiDoma.czAutor:Michal ŠtinglOlivův

Další úspěch Olivova pivovaru představuje vítězství v kategorii desítek na Pivních slavnostech v Táboře. Letos jde o druhé významné ocenění minipivovaru z Dolních Břežan.

Pivní slavnosti Tábor 2016
Dobrá desítka je základem každého pivovaru, říkají organizátoři pivních slavností. Proto byla jedna z pěti kategorií soutěže o Zlatý pivní pohár, trvající od 23. do 26. března v rámci Mezinárodní přehlídky pivovarů v Táboře, věnována právě tomuto druhu piva. Jednotlivé pivní vzorky hodnotili návštěvníci po dobu čtyř dnů u výstavních stánků, kde mohli hlasovat vhozením kartičky. Pivní slavnosti doprovázely také gastronomické akce a kulturní program.

O předchozím úspěchu Olivova pivovaru v únoru 2016 jsme informovali: Dolnobřežanská desítka získala Stříbrnou pivní pečeť 2016

Olivův pivovar v Dolních Břežanech zahájil provoz 13. června 2015. Sídlí v rekonstruované budově, která v historii byla postavena jako arcibiskupská konírna. Zařízení pro výrobu piva je od německého výrobce Kaspar Schulz z Bambergu. Na jednu várku se může uvařit 10 hektolitrů. Kromě pivovaru je v provozu také restaurace a pivní lázně. První zmínky o vaření piva v Dolních Břežanech sahají až do roku 1573. V 60. letech minulého století došlo k demolici původní pivovarské budovy. Nový Olivův Pivovar vaří Dolnobřežanskou 10°, Laser beer, polotmavý York, pšeničný Gari, stout Theodor a India Pale Ale.

Nachmelená Opice přivezla cenu za velikonoční speciál

Publikováno:před rokemZdroj:Bruntálský deníkAutor:František KubaNachmelená Opice

Jarní cena českých sládků je největší degustační soutěž minipivovarů ve střední Evropě. Krnovský pivovar Nachmelená Opice funguje pár měsíců a už získal bronz se svým velikonočním speciálem Easter Stout 12%.

Degustátorská pivní soutěž Jarní cena českých sládků ve Zvíkově je určena pro minipivovary a výzkumné, řemeslné a školní pivovary.

Odborná porota letos hodnotila 516 vzorků ze 124 pivovarů z celé České republiky a ze Slovenska. Pivní vzorky byly zařazeny do 15 kategorií. Kromě těch běžných jako světlé pivo výčepní, tmavý ležák nebo pšeničné pivo soutěžily také méně známé typy piva.

V kategorii piva typu Stout se do soutěže přihlásil také nový krnovský pivovar Nachmelená Opice, který byl slavnostně otevřen teprve v prosinci 2015.

Piva hodnotilo více než 80 degustátorů. „Letos jsme poprvé překročili hranici 500 vzorků ze 124 pivovarů. Soutěž se stává pro minipivovary vysoce prestižní záležitostí. Zvítězit třeba v konkurenci 111 ležáků není nic jednoduchého. Díky malým vyráběným objemům mohou minipivovary více experimentovat a vařit různé speciály," řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Co je to pivní kategorie Stout
V kategorii piv Stout nebyla konkurence až tak tvrdá, degustátoři porovnávali jen 13 soutěžních vzorků. Stout je tmavé pivo typu Ale. Vyrábí se svrchním kvašením z praženého sladu, ječmene a chmele. Je charakteristické hustou pěnou, tmavou barvou a příchutí po praženém sladu, a často je i dost silné.

Černé pivo stylu stout z pivovaru Nachmelená Opice je inspirované irským Guinnessem. To znamená má krémovou pěnu a v chuti i vůni výrazné aroma kávy a čokolády.

„V Pivovarském dvoře ve Zvíkově se tato soutěž konala již po desáté a podmínkou účasti je pivovar s výstavem do 10 tisíc hektolitrů za rok. Degustační komise je tvořena samotnými sládky z pivovarů, kteří vzorky samozřejmě degustují anonymně. Vítězná piva ještě podléhají kontrolnímu rozboru, zda opravdu spadají do dané kategorie," představil soutěž Michal Kuřec, který založil se svým společníkem v Krnově řemeslný pivovar Nachmelená Opice.

Easter stout vařili v Opici poprvé
„Naše pivo Easter stout, které jsme v našem krnovském pivovaru vařili vlastně úplně poprvé, se hned umístilo na bronzové příčce v kategorii stoutu, což je pro nás obrovský úspěch," prozradil Michal Kuřec, jak nečekaný ohlas u profesionálních sládků měla první várka.

„Sami jsme byli nadšeni z vyváženosti našeho stoutu, s příjemným charakterem kávy a čokolády, v doznívání pak s příjemnou hořkostí bez výrazné sladké," uzavřel Kuřec.

Požehnanené pivo Pilsner Urquell ve Vatikánu převzal papež František

Publikováno:před rokemZdroj:První zprávyAutor:ČTKPrazdroj

Plzeňský sládek Václav Berka se zúčastnil generální povelikonoční audience u papeže Františka, a již tradičně při této příležitosti předal české pivo. Letos také připojil list milosrdenství, kterým Plzeňský Prazdroj vyjadřuje sounáležitost s papežem vyhlášeným Rokem milosrdenství.

Požehnaná velikonoční várka ve formě 2016 lahví piva Pilsner Urquell dorazila do Vatikánu už pošesté, aby podpořila atmosféru oficiálních velikonočních oslav v srdci Říma. Ve večerních hodinách pak za přítomnosti zástupců české ambasády, Svatého stolce a členů diplomatického sboru Václav Berka narazil sud piva Pilsner Urquell v Českém poutním domě Velehrad.

Pivovar Pilsner Urquell navázal na více než sto let zapomenutou tradici, kdy si tehdejší papež Lev XIII. nechal na doporučení svých lékařů dovézt plzeňské pivo, které dle jeho doktorů mělo příznivé účinky na papežovo zdraví. Plzeňské pivo mu zachutnalo natolik, že si od té doby pro něj nechal posílat pravidelně. Tuto tradici plzeňský pivovar obnovil a již šestým rokem tak obohacuje atmosféru velikonočních oslav ve Vatikánu českým národním zlatem. Velikonoční várka 2016 třetinkových lahví, požehnaná plzeňským biskupem Františkem Radkovským, překonala svou dlouhou cestu a dorazila do srdce Říma již před Velikonocemi.

Do Vatikánu odcestoval plzeňský sládek Václav Berka, který ve středu 30. března 2016 během audience u papeže slavnostně předal i originální dar.

„Je to pro mě nesmírná čest, účastnit se této krásné ceremonie. Pozornosti určené papeži budu předávat nejen za Plzeňský Prazdroj, ale také za všechny Čechy, kteří mají v srdci náš národní zlatavý poklad,“ řekl po přijetí Václav Berka.

„Láhev je naplněná nefiltrovaným pivem Pilsner Urquell uvařeným podle původní receptury, kterou si před více než 100 lety dopřál i papež Lev XIII,“ dodal k tomu. Společně s tímto darem Václav Berka papeži předal i List milosrdenství, kterým Plzeňský Prazdroj vyjadřuje podporu a sounáležitost s Rokem milosrdenství, který papež František vyhlásil pro rok 2016.

Pak ve stejný den v 18 hodin téhož dne narazil Václav Berka sud Pilsner Urquell, vyrobený plzeňskými bednáři a naplněný nefiltrovaným pivem, v nově zrekonstruovaném Českém poutním domě Velehrad v Římě. Vše se odehrálo za přítomnosti zástupců české ambasády, Svatého stolce a členů diplomatického sboru. V druhé polovině 20. století byla potřeba ubytovat české poutníky ve Vatikánu velmi naléhavá, proto byl k těmto účelům využit objekt bývalé tiskárny a později řemeslnické školy, který v roce 1966 s pomocí papeže Pavla VI. zakoupil pro české poutníky plzeňský rodák kardinál Beran. Český poutní dům má za sebou působivý příběh. Je to stavba, která se stala útočištěm pro naše vlastence v cizí zemi.

Čínská Beijing Er Shang Group koupí 10 % akcií vlastníka Pivovarů Lobkowicz

Publikováno:před rokemZdroj:Investičníweb.czAutor:ČTK

Čínská společnost Beijing Er Shang Group koupí deset procent akcií firmy Lapasan, většinového vlastníka Pivovarů Lobkowicz. ČTK to v pátek sdělil Pavel Bednář, mluvčí společnosti CEFC, která v Lapasanu drží většinový podíl. Podle seznamu ekonomických dohod mezi čínskou a českou stranou, který zveřejnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, byla cena transakce 3,6 milionu eur, tedy přibližně 97,2 milionu korun. Dohoda byla podepsaná při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR.

Koncern Beijing Er Shang vstoupil do Lapasanu prostřednictvím navýšení kapitálu, získá deset procent akcií, řekl ČTK mluvčí. "Bude probíhat diskuze mezi akcionáři, na co bude tato částka použita. Zatím nemám konkrétní informace," řekl ČTK generální ředitel pivovarů Zdeněk Radil.

Podle Bednáře patří Beijing Er Shang Group k významný čínským firmám. "Zabývá se především logistikou skladování mražených potravin, výrobou potravin, zpracováním masa, moderní distribucí a dalšími specializovanými službami. Výroba v oblasti potravinářství pokrývá přes 20 kategorií s více než 10 000 různými položkami," dodal mluvčí. Podle něj obrat koncernu přesahuje 20 miliard korun ročně. V roce 2007 byla společnost zařazená mezi deset nejlepších firem v čínském potravinářském průmyslu.

Prostřednictvím Beijing Er Shang Group budou Pivovary Lobkowicz distribuovat pivo na čínský trh.

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora.

Většinovým vlastníkem skupiny Pivovary Lobkowicz Group je firma Lapasan, v níž má většinový podíl čínská CEFC. Právě na Čínu se chtějí letos Pivovary Lobkowicz soustředit v rámci rozvoje nových trhů. Tržby skupiny loni meziročně klesly o 1,2 % na 1,19 miliardy Kč.

Prazdroj zvýší mzdy, zaměstnancům dá i jednorázovou odměnu a pivo na Vánoce

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTKPrazdroj

Plzeňský Prazdroj zvýší od července tarifní mzdy v průměru o 3,6 procenta podle individuálního výkonu. Od července 2017 vzroste mzda o dalších 2,5 procenta. Vyplývá to z dvouleté kolektivní smlouvy, kterou podepsalo vedení firmy s odbory. Všichni zaměstnanci získají také jednorázovou odměnu 5000 korun a další dva tisíce v benefitech. Důležitou součástí je nově dohodnuté tříměsíční odchodné. Nárok na něj vznikne zaměstnanci, který se dohodne na rozvázání pracovního poměru z důvodu odchodu do důchodu. Zaměstnanci také dostanou nově kromě piva na dovolenou další dvě balení piva na Vánoce. Loni v září pivovar sdělil, že mzdový průměr zaměstnanců převyšoval bez platů manažerů částku 31 300 korun.

Obří sud po šesti letech zmizel z kruhového objezdu na silnici Plzeň - Most

Publikováno:před rokemZdroj:Mostecký deníkAutor:Petr KinštŽatec

Propagoval Žatecký pivovar na silnici Plzeň – Most. Na místo se sud už nevrátí, nyní stojí v areálu pivovaru.

Po více než šesti letech zmizel z kruhového objezdu na plzeňské silnici v Žatci velký sud.
Propagoval město a tamní pivovar, který byl jeho majitelem. Sud se na místo už nevrátí.

Sud nově stojí před pivovarem
„Správce komunikace, Ředitelství silnic a dálnic, nás vyzvalo, abychom sud odstranili s tím, že podle nové legislativy tam nesmí být. Učinili jsme tak. Sud je nyní u našeho pivovaru u vrátnice, kde je už zřejmě jeho trvalé místo," sdělil Radek Vincík, obchodní ředitel Žateckého pivovaru.

„Sud byl reklamním zařízením propagujícím Žatecký pivovar a město Žatec a byl do středu okružní křižovatky umístěn na základě povolení silničního správního úřadu ze dne 7.1.2011, které bylo vydáno v souladu s tehdejším zákonem. Od 1.9.2012 vstoupila v platnost novelizace, dle které zmíněný sud už na kruhovém objezdu povolit nelze. Původní povolení z ledna 2011 bylo platné do 31. prosince 2015, dle rozhodnutí silničního správního úřadu ze dne 25. ledna 2016 nové povolení nebylo uděleno," vysvětlila Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Zřejmě by se stěhoval i tak
Sud by z kruhového objezdu ale zřejmě zmizel i tak. „Dřív byla z ŘSD dohoda, že jsme měli na kruhovém objezdu umístěný sud a za to jsme se o něj starali. Sekali jsme tam třeba trávu. V průběhu minulého roku nám ale ŘSD stanovilo tak vysoký nájem, který jsme nebyli ochotni platit. Takže sud bychom bez ohledu na zákony zřejmě odvezli i tak," sdělil Deníku Vincík.

V Žatci před lety vznikla myšlenka, že by se na kruhové objezdy, jež se tehdy ve velké míře ve městě stavěly, umístily sudy nebo třeba chmelničky, které by propagovaly město jako místo chmelařství a pivovarnictví.

První sud byl umístěn v roce 2004 na Kruhovém náměstí. Má délku 2,8 metru, u dna s průměrem dva a půl metru. Druhý byl umístěn právě na kruhový objezd na plzeňské silnici v srpnu 2009. Další už se ale nikam neumístily, nepodařilo se získat povolení. V Žatci je přitom kruhových objezdů šest.

V současné době tak v Žatci zůstal jediný sud, a to „Na Kruháku". Pozemek je v majetku města, je pravděpodobné, že tam zůstane i dál.
dnes 07:20

Ochutnejte ženu svých snů... V hospodě! Na trh přichází vaginální pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Prásk.tv

Esence ženy vašich snů magicky uzavřená v láhvi od piva. Tak by se dal jednou větou popsat projekt The Order of Yoni, který chce na trh uvést žhavou novinku – vaginální pivo. Nevíme, jestli říct „Dobrou chuť“, nebo „Chce se nám zvracet“...

Bohužel se nejdná o vtip. Autoři projektu se snaží vybrat 150 000 euro přes fundraisingovou stránku Indiegogo na výrobu první várky vaginálního piva. Ano, čtete správně, 150 000 euro, v přepočtu přes čtyři miliony korun. A z čeho má být takové vaginální pivo vyrobené? Přece z kvasinkové bakterie z ženské vagíny! Přemýšlíme, jak asi probíhal brainstorming k této myšlence.

Když se použije kvasinka z vagíny úchvatné a muži obdivované ženy, zde konkrétně české modelky Alexandry Brendlové, je to prý jako byste měli ženu v podobě piva. Prostě vám toto pivo splní vaše nejodvážnější sexuální fantazie. A nebojte, vše je prý naprosto zdravotně nezávadné. Uf, no to jsme si oddechli!

Pokud by se vybrala finální částka, bylo by vaginální pivo dostupné zatím pouze ve státech Evropské unie. Autoři projektu ale míří výš! Rádi by sehnali distributora v USA nebo Japonsku. A rozšířili by samozřejmě i sortiment. Například na světlé pivo dělané z kvasinky blonďaté ženy nebo tmavé dělané z hnědovlásky.

A pokud máte rádi svou přítelkyni a přemýšlíte, co jí dát k příštímu Valentýnu, za 10 000 euro ( 270 000 Kč) jí můžete vyrobit speciální pivo z kvasinky z její vagíny. Jak romantické!

Plzeňský sládek Václav Berka se setkal s papežem

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeň.czPrazdroj

Vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka se zúčastnil generální povelikonoční audience u papeže Františka, a již tradičně při této příležitosti předal české pivo. Letos také připojil list milosrdenství, kterým Plzeňský Prazdroj vyjadřuje sounáležitost s papežem vyhlášeným Rokem milosrdenství. Požehnaná velikonoční várka ve formě 2016 lahví piva Pilsner Urquell dorazila do Vatikánu už pošesté, aby podpořila atmosféru oficiálních velikonočních oslav v srdci Říma. Ve večerních hodinách pak za přítomnosti zástupců české ambasády, Svatého stolce a členů diplomatického sboru Václav Berka narazil sud piva Pilsner Urquell v Českém poutním domě Velehrad.

Pivovar Pilsner Urquell navázal na více než sto let zapomenutou tradici, kdy si tehdejší papež Lev XIII. nechal na doporučení svých lékařů dovézt plzeňské pivo, které dle jeho doktorů mělo příznivé účinky na papežovo zdraví. Plzeňské pivo mu zachutnalo natolik, že si od té doby pro něj nechal posílat pravidelně. Tuto tradici plzeňský pivovar obnovil a již šestým rokem tak obohacuje atmosféru velikonočních oslav ve Vatikánu českým národním zlatem. Velikonoční várka 2016 třetinkových lahví, požehnaná plzeňským biskupem Františkem Radkovským, překonala svou dlouhou cestu a dorazila do srdce Říma již před Velikonocemi.

V úterý do Vatikánu odcestoval plzeňský sládek Václav Berka, který ve středu 30. března během audience u papeže slavnostně předal i originální dar. „Je to pro mě nesmírná čest, účastnit se této krásné ceremonie. Pozornosti určené papeži budu předávat nejen za Plzeňský Prazdroj, ale také za všechny Čechy, kteří mají v srdci náš národní zlatavý poklad,“ říká Václav Berka. „Láhev je naplněná nefiltrovaným pivem Pilsner Urquell uvařeným podle původní receptury, kterou si před více než 100 lety dopřál i papež Lev XIII,“ dodává. Společně s tímto darem Václav Berka papeži předal i List milosrdenství, kterým Plzeňský Prazdroj vyjadřuje podporu a sounáležitost s Rokem milosrdenství, který papež František vyhlásil pro rok 2016.

V 18 hodin téhož dne narazil Václav Berka sud Pilsner Urquell, vyrobený plzeňskými bednáři a naplněný nefiltrovaným pivem, v nově zrekonstruovaném Českém poutním domě Velehrad v Římě. Vše se odehrálo za přítomnosti zástupců české ambasády, Svatého stolce a členů diplomatického sboru. V druhé polovině 20. století byla potřeba ubytovat české poutníky ve Vatikánu velmi naléhavá, proto byl k těmto účelům využit objekt bývalé tiskárny a později řemeslnické školy, který v roce 1966 s pomocí papeže Pavla VI. zakoupil pro české poutníky plzeňský rodák kardinál Beran. Český poutní dům má za sebou působivý příběh. Je to stavba, která se stala útočištěm pro naše vlastence v cizí zemi.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.12.12.2017 16:175.822/5.822