Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Poslední pivovar v rukou státu, Budějovický Budvar, vaří pivo už 120 let

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Zuzana PetráňováBudvar

Přesně před 120 lety uvařili v českobudějovickém pivovaru první várku piva. Budějovický Budvar je posledním pivovarem, který vlastní stát. Na exportu piva z Česka se Budvar nyní podílí více než 20 procenty.

Státní Budějovický Budvar začal vařit pivo přesně před 120 lety, 7. října 1895. První várku vyprodukoval pod názvem Český akciový pivovar, který se stal ve druhé polovině 60. let 20. století národním podnikem.

Iniciativa k založení budějovického pivovaru vzešla především z řad českých právovárečníků. V jejich čele stál August Zátka. Za druhé světové války byl podnik pod správou nacistů a v poválečných letech ho stát znárodnil.

Pod názvem Budějovický Budvar pak působí od roku 1967. V současnosti je pivovar čtvrtý největší v Česku. Na prvním místě je Plzeňský prazdroj, následuje ho Staropramen a třetí je Heineken.

Jihočeský pivovar si v roce 1934 zaregistroval značku Budweiser. Soudní spory vede kvůli tomu s americkou firmou Anheuser-Busch už od roku 1907.

„Během té doby proběhlo soudních sporů a jednání před patentovými úřady více než 200. A co je důležité, že Budějovický Budvar zvítězil v 70 procentech případů,“ říká mluvčí pivovaru Petr Samec.

Anheuser-Busch v současnosti usiluje o koupi pivovarnické skupiny SABMiller, která vlastní i Plzeňský prazdroj. Obě skupiny pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva a případné spojení by tak bylo největší transakcí v pivovarnickém odvětví. Podle nejnovějších informací ale SABMiller nabídku odmítl.


Českému pivu se v zahraničí daří
Vývoz českého piva podle údajů ke konci srpna rostl meziročně o 8 procent. A zájem o ně je nejen v zemích Evropské unie.

„Tradiční východní trh je Rusko. Potom jsou to samozřejmě Spojené státy a velký potenciál cítíme i na Dálném východě, jako je Čína, Korea a Vietnam,“ potvrdil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach.

Spotřeba Čechů zůstává stejná, stejně jako loni vypili v průměru 144 litrů piva na osobu.

Pivovarnický gigant nabídl za majitele Prazdroje 2,5 bilionu. Neuspěl

Publikováno:před rokemZdroj:Česká televizeAutor:ČTKPrazdroj

SABMiller obratem odmítl další nabídku světové pivovarnické jedničky Anheuser-Busch InBev, která za jeho převzetí nabídla zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu Kč). SABMiller je majitelem i Plzeňského Prazdroje. Podle vedení společnosti i nejnovější nabídka zaostávala za skutečnou hodnotou podniku.

Rada SABMilleru s výjimkou ředitelů jmenovaných největším akcionářem firmy Altria nejnovější návrh jednomyslně zamítla. „AB InBev velmi výrazně podhodnocuje SABMiller,“ prohlásil předseda správní rady SABMilleru Jan du Plessis.

AB InBev v poslední nabídce navrhuje za každou akcii SABMilleru 42,15 libry. Dvě předchozí nabídky na převzetí činily nejprve 38 a pak 40 liber za jednu akcii SABMiller. Výkonný ředitel AB InBev Carlos Brito nyní prý doufá, že akcionáři budou na radu apelovat, aby se v otázce stávající nabídky angažovala.

První zpráva o tom, že AB InBev má zájem o převzetí SABMilleru, se objevila už v polovině září. Spojení těchto dvou pivovarnických kolosů by bylo dosud největší transakcí v odvětví. Dohromady totiž pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva.

Prazdroj může skončit u majitele amerického Budweiseru
Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi dvě stě značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller začínal jako jihoafrický výrobce piva, ale v 90. letech expandoval prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's.

AB InBev zvýšil nabídku za SABMiller, ten chce ještě více

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:ČTK

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zvýšila nabídku na převzetí konkurenta SABMiller na zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu korun). Dodala, že SABMiller její předchozí dvě nabídky na převzetí odmítl. Podle vedení SABMilleru také nejnovější nabídka zaostává za skutečnou hodnotou podniku.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

AB InBev nyní za každou akcii SABMilleru nabízí 42,15 libry. Předchozí nabídka přitom činila 40 liber za akcii. Společnost AB InBev vyjádřila přesvědčení, že nová nabídka bude pro akcionáře SABMilleru atraktivní.

SABMiller uvedl, že jeho vedení se v nejbližším možném termínu sejde, aby nabídku posoudilo. Upozornil však, že nový návrh je pouze o zlomek vyšší než neoficiální nabídka ve výši 42 liber za akcii, kterou prý vedení v pondělí odmítlo. „AB InBev velmi výrazně podhodnocuje SABMiller,“ prohlásil předseda správní rady SABMilleru Jan du Plessis.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi dvě stě značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Před 120 lety uvařili v Budvaru první várku piva

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.czAutor:ČTKBudvar

Před 120 lety, 7. října 1895, byla v Českém akciovém pivovaru v Českých Budějovicích uvařena první várka piva. Pivovar, který byl založen 15. dubna 1895, se od roku 1967 nazývá národní podnik Budějovický Budvar. Na exportu piva z ČR se Budvar nyní podílí z více než 20 procenty. Je také posledním českým pivovarem, který vlastní stát a který má výhradně český kapitál. Loni exportoval nejvíce piva ve své historii a přibyla mu nová odbytiště, celkem loni uvařil pivovar 1,46 milionu hektolitrů piva.

Za vznikem Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích (ČAP) stáli především českobudějovičtí právovárečníci české národnosti vedení Augustem Zátkou. ČAP přímo navázal na historickou tradici vaření originálního Budějovického piva v Českých Budějovicích (německy Budweis). Pivo se ale ve městě vařilo již od roku 1265, od dob jeho založení a udělení práva várečného.

Budvar zítra oslaví 120. výročí první várky výročním ležákem ve stovkách restaurací

Publikováno:před rokemZdroj:Regionální novinyBudvar

Pivovar Budějovický Budvar, n. p., po celý rok připomíná 120. výročí svého založení. V rámci toho uvedl na trh několik limitovaných edic piva a uspořádal řadu kulturních akcí. Již zítra - tedy ve středu 7. října - uplyne přesně 120 let od okamžiku, kdy historicky první sládek Antonín Holeček uvařil ve zbrusu nové varně tehdejšího "Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích" první várku piva o objemu pouhých 200 hektolitrů.

Historicky desátý budvarský sládek - Adam Brož - uvařil k významnému výročí pivovaru limitovanou edici "výročního" ležáku. "Výročí chceme oslavit tak, jak nejlépe dovedeme - tedy výročním pivem, které je uvařeno stejným způsobem jako v dobách Antonína Holečka. Jedná se o limitovanou edici světlého kvasnicového nefiltrovaného ležáku. Jeho chuť doplňují kvasinky, které při vynechání filtrace zůstávají v pivu po jeho dozrání. Pivo si zachovává svou čerstvou chuť, má vyšší plnost a výraznější hořkost," říká Adam Brož.

Limitovaná edice výročního ležáku B:ORIGINAL NEFILTROVANÝ bude v restauracích dostupná pouze do vyprodání zásob. Výroční ležák mohli lidé poprvé ochutnat 12. září 2015 na kulturní akci Den v Budvaru. Od té doby probíhají dodávky do stovek restaurací po celé České republice.

"Ve středu 7. října si navíc mohou příznivci našeho piva společně připomenout toto významné výročí. Symbolicky nabídneme hostům v každé restauraci s výročním ležákem prvních 120 piv zdarma," dodává Adam Brož. Čas pro zahájení čepování zdarma si určí každý majitel restaurace sám.

Majitel Prazdroje odmítl prodej za 2,4 bilionu korun. Chce ještě víc

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTKPrazdroj

Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (v přepočtu 2,4 bilionu korun). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. SABMiller podle nich považuje tuto nabídku za příliš nízkou.

Podle jednoho ze zdrojů Bloombergu je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem (více čtěte zde). Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

Jedná se o cenu za akcii
Neformální nabídka předložená minulý týden podle zdrojů agentury Bloomberg oceňuje každou akcií SABMilleru na zhruba 40 liber. Vedoucí představitelé podniku i někteří akcionáři by ale údajně považovali za adekvátní nabídku kolem 45 liber za akcii. Ta by celou firmu ohodnotila na zhruba 73 miliard liber.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson (více čtěte zde).

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster’s. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

SABMiller prý odmítl neformální nabídku na převzetí rivalem InBev

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.czAutor:ČTKPrazdroj

Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (2,4 bilionu Kč). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že SABMiller považuje tuto nabídku za příliš nízkou. Podle jednoho ze zdrojů je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

Neformální nabídka předložená minulý týden podle zdrojů agentury Bloomberg oceňuje každou akcií SABMilleru na zhruba 40 liber. Vedoucí představitelé podniku i někteří akcionáři by ale údajně považovali za adekvátní nabídku kolem 45 liber za akcii. Ta by celou firmu ohodnotila na zhruba 73 miliard liber.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má asi 70.000 zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Majitel Prazdroje odmítl nabídku na převzetí rivalem InBev, 2,4 biliónu je málo

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czAutor:ČTKPrazdroj

Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (2,4 biliónu Kč). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že SABMiller považuje tuto nabídku za příliš nízkou.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že světová pivovarská jednička AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

Na některých trzích, například v USA, by společně pivovary ovládaly většinu trhu a podle odborníků by se v takovém případě zřejmě musely zbavit některých aktiv, aby spojení schválily antimonopolní úřady.

Neformální nabídka předložená minulý týden podle zdrojů agentury Bloomberg oceňuje každou akcií SABMilleru na zhruba 40 liber. Vedoucí představitelé podniku i někteří akcionáři by ale údajně považovali za adekvátní nabídku kolem 45 liber za akcii. Ta by celou firmu ohodnotila na zhruba 73 miliard liber (2,7 biliónu korun).

Dva největší hráči skupují ostatní
Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 biliónu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa, například Corona, Stella Artois, Beck´s, Hoegaarden a také Budweiser, o kterou se dlouhodobě pře s českobudějovickým Budvarem. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Mezi značkami SABMiller je vedle Prazdroje také Velkopopovický kozel, Radegast, Peroni nebo Lech.

Značky Bernard i Litovel zaznamenaly úspěch ve světové soutěži

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.cz

Na letošním ročníku londýnských World Beer Awards zanechalo české pivovarnictví razantní otisk. Zlatou medaili si domů přiváží jak svrchně kvašený Bernard Bohemian Ale, tak tmavý ležák Litovel Premium Dark.

Bernard Bohemian Ale získal prestižní ocenění World’s Best Belgian Style Pale Ale. Pivo z Česka tak zvítězilo mezi řadou dalších svrchně kvašených speciálů stylu ale. „Toto vítězství je mimořádné. Vždyť jsme vlastně porazili všechny piva světa stylu ,belgického ale ́, které nám byly při vzniku naší nové receptury původně vzorem,“ komentuje to Tomáš Lipták, marketingový ředitel Bernardu.

Zlatá medaile z Londýna zamířila i do Pivovaru Litovel. Jejich Premium Dark ovládlo kategorii tmavých ležáků. „Pravidelné umísťování litovelských piv na stupních vítězů prestižních soutěží je pro nás pocta. Těší nás, že kvalitu naší práce ocení nejen doma, ale i na zahraniční půdě,“ raduje se litovelský sládek Petr Kostelecký.

V degustační soutěži World Beer Awards zabodovala i dvanáctka Holba Premium. V kategorii světlých ležáků obsadila druhé místo.

Jen 2,4 bilionu? SABMiller odmítl nabídku rivala na převzetí

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:ČTK

Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (2,4 bilionu korun). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že SABMiller považuje tuto nabídku za příliš nízkou. Podle jednoho ze zdrojů je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

Neformální nabídka předložená minulý týden podle zdrojů agentury Bloomberg oceňuje každou akcií SABMilleru na zhruba 40 liber. Vedoucí představitelé podniku i někteří akcionáři by ale údajně považovali za adekvátní nabídku kolem 45 liber za akcii. Ta by celou firmu ohodnotila na zhruba 73 miliard liber.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.23.06.2017 15:555.135/5.135