Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

zprávy ze všech pivovarů

Největší pivovar světa AB InBev chce převzít majitele Prazdroje

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTKPrazdroj

Světová pivovarnická jednička Anheuser Busch InBev chystá podat nabídku na převzetí skupiny SABMiller, která je majitelem české jedničky Plzeňského Prazdroje. Obří obchod by mohl mít hodnotu 75 miliard dolarů, tedy 1,8 bilionu korun.

O záměru svého většího konkurenta informoval SABMiller, který je druhou největší pivovarnickou skupinou na světě.

SABMiller ve středu v krátkém sdělení oznámil, že AB Inbev zamýšlí podat návrh na jeho převzetí. Není ale podle něj jisté, že se tak stane. Stejně tak nejsou jisté podmínky případné nabídky. Společnost ale ujistila, že „řádně přezkoumá jakýkoli návrh, který by mohl být učiněn, a odpoví na něj“. SABMiller vlastní značky jako Peroni, Grolsch a Pilsner Urquell. Skupina Anheuser-Busch InBev má ve svém portfoliu asi 200 značek z celého světa, včetně Budweiser, Beck’s a Stella Artois.

List The Wall Steet Journal na základě tržní hodnoty SABMiller informoval, že případná transakce by mohla mít hodnotu přes 75 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč).

Akcie SABMiller na londýnské burze po zprávě vystřelily vzhůru a vykazovaly nárůst o více než 22 procent.

Pivo nad zlato! SABMiller raketově roste o 20 %!

Publikováno:před rokemZdroj:Patria OnlineAutor:Jan Šumbera

Příznivá zpráva dnes dorazila z pivovarnického sektoru. Největší světová skupina v odvětví AB InBev plánuje zaslat dvojce trhu SABMiller nabídku na převzetí. Konkrétní detaily prozatím nejsou známy. Akcie SABMiller připisují 20 %, AB InBev přidává 8 %.

Pokud se podíváme na data za posledních 15 let, akviziční prémie v případě pivovarnického odvětví dosahuje zhruba 10 %. Jelikož se aktivity SABMiller nevztahují pouze na pivo, ale také na nealkoholické nápoje, nabízí se spíše srovnání s obchody realizovanými v rámci celého odvětví nápojů. V rámci něj se prémie pohybovala zpravidla v rozmezí 10 – 25 %. Akcie SABMiller tak stávajícím růstem o 23 % počítají spíše s horní hranici tohoto pásma. V takovém případě by nabídka dosáhla zhruba 92 mld. USD (aktuální tržní kapitalizace SAB Miller po dnešním růstu).

Co se týče AB InBev. Ta prozatím operuje s poměrem čistého dluhu k EBITDA blízko historického průměru (normalizovaná hodnota ve druhém čtvrtletí dosáhla 2,48x, sama společnost pak za optimální hranici určila 2x). I proto lze počítat s kombinovaným financováním (dluh + akciová výměna) případné koupě. V případě využití pouze dluhového financování by totiž došlo (po agregaci čísel obou společností) k nárůstu čistého dluhu k EBITDA k hladině 6x. S „o něco“ vyšší než průměrnou hodnotou nicméně nebude mít AB InBev problém, což je dáno nízkými sazbami cizích zdrojů (sama společnost odhaduje průměrný kupón z dluhových linek na 3,5 – 4 %).

Benefity konsolidace:
- Homogenita produktu umožňuje snazší tvorbu synergií (nákladové úspory)
- Vyšší koncentrace trhu snižuje cenové tlaky, což přispívá růstu marží
- Podpora letargického růstu
- Pro AB InBev pak může sehrát příznivou (technickou) roli také vyšší míra zadlužení. Jestliže se kupón pohybuje na 3,5 – 4 % a náklady vlastního kapitálu (CoE) odhadujeme na úroveň zhruba 11 %, dojde s růstem dluhové složky k poklesu vážených nákladů kapitálu, kterými se diskontují peněžní toky (ergo dochází k růstu valuace).

Svrchně kvašená náchodská piva získala na Dočesné dvě zlaté

Publikováno:před rokemZdroj:Město NáchodPrimátor

Piva PRIMÁTOR se na degustační soutěži v rámci Žatecké Dočesné opět probojovala na stupně vítězů. V konkurenci 130 přihlášených vzorků piv byla odbornými degustátory v Chmelařském institutu oceněna hned tři náchodská piva.

Z unikátní řady svrchně kvašených piv, která pivovar PRIMÁTOR a.s. vyrábí, degustační porota s 203 degustujícími ocenila zlatými kovy světlé pšeničné kvasnicové pivo PRIMÁTOR® Weizenbier a polotmavý ležák PRIMÁTOR® English Pale Ale. Stříbrnou medaili pak obdržel světlý ležák PRIMÁTOR® Premium.

Současně se soutěží probíhali na náměstí Svobody pro širokou veřejnost slavnosti chmele a piva spojené s bohatým program. Návštěvníkům našeho stánku nejvíce chutnala čepovaná nefiltrovaná 11%, speciální 16% Exkluziv a vítězný Weizenbier.

Černice budou patřit pivu. Festival nabídne pivo ze všech koutů

Publikováno:před rokemZdroj:QAP.cz

Pivní festival Slunce ve skle v pivovaru Purkmistr v plzeňských Černicích nabídne letos milovníkům zlatavého moku ještě víc vyžití než v předchozích letech. V areálu pivovaru se představí bezmála osm desítek minipivovarů a k ochutnání budou víc jak dvě stovky nejrůznějších piv.

Festival se koná v sobotu 19. září. Milovníci piva budou moct až do večera z plan hrdla ochutnávat nejrůznější ležáky, speciály, vícestupňová nebo například ochucená piva. Zájemci o "exotiku" budou moct vyzkoušet například i vietnamské pivo a skuteční fajnšmekři zase skotská nebo belgická piva.

Organizátiři zároveň mysleli i na řidiče, pro které by výlet na pivní slavnosti autem nebyl zrovna nic moc. Z náměstí Milady Horákové bude po dohodě s PMDP jezdit speciální bezplatná linka "Slunce ve skle". "V době konání festivalu bude pro naše návštěvníky zřízena speciální bezplatná autobusová linka s označením „Slunce ve skle“ z nástupní zastávky linky č. 23 a 31 „SLOVANY“ na náměstí M. Horákové do zastávky „GENERÁLA LIŠKY“. Tato speciální linka bude jezdit obousměrně v intervalu 15 minut v době festivalu od 12:12 do 19:55 hodin," informují organizátoři.

Pivovar v Kutné Hoře má nového vlastníka, chce obnovit výrobu piva

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTKKutná Hora

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, hodlá nejprve investovat do rekonstrukce památkově chráněného areálu pivovaru v Kutné Hoře. Práce by mohly začít příští rok na jaře. Celý projekt chce firma představit v říjnu. Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 000 hektolitrů piva.

Pivovar Lorec v Kutné Hoře má nového vlastníka, který chce obnovit výrobu piva v památkově chráněném areálu. Pivovar, který v minulosti využívala skupina Heineken, koupila od města kroměřížská společnost Smart estate za 16,4 milionu korun. Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru, řekl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda dnes řekl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. "Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," uvedl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma představit v říjnu.

"Udělat projekt na takovýhle pivovar bude pár měsíců trvat. Obzvláště když je to památkově chráněný objekt a je to v dezolátním stavu. Jsou tam zasypané kanály, zatopené sklepy," podotkl Starý, podle nějž jenom technologie vyjdou na 70 milionů korun. Svoboda ale zatím výši investice nechtěl komentovat.

Prodej areálu schválili už před časem zastupitelé. Nový majitel by podle Starého měl založit dceřinou firmu, která bude pivovar provozovat a která bude mít sídlo v Kutné Hoře. Výnosy z daní tak budou plynout do městského rozpočtu, což v případě Heinekenu nebylo.

Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 000 hektolitrů. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 000 hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. Heineken v Kutné Hoře v roce 2009 ukončil výrobu a přesunul ji do Velkého Března. Další rok už byl areál i bez technologie, která byla demontována a odvezena. S ukončením výroby piva v Kutné Hoře nesouhlasila řada místních lidí. Svůj nesouhlas dali najevo protestními akcemi.

Nový vlastník kutnohorského pivovaru chce obnovit výrobu piva

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTKKutná Hora

Pivovar Lorec v Kutné Hoře má nového vlastníka, který chce obnovit výrobu piva v památkově chráněném areálu. Pivovar, který v minulosti využívala skupina Heineken, koupila od města kroměřížská společnost SMART estate za 16,4 milionu korun. Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru.

Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda řekl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. "Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," uvedl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma představit v říjnu na tiskové konferenci.

"Udělat projekt na takovýhle pivovar bude pár měsíců trvat. Obzvláště když je to památkově chráněný objekt a je to v dezolátním stavu. Jsou tam zasypané kanály, zatopené sklepy," podotkl starosta Martin Starý, podle nějž jenom technologie vyjdou na 70 milionů korun. Svoboda ale zatím výši investice nechtěl komentovat.

Prodej areálu schválili už před časem zastupitelé. Nový majitel by podle Starého měl založit dceřinou firmu, která bude pivovar provozovat a která bude mít sídlo v Kutné Hoře. Výnosy z daní tak budou plynout do městského rozpočtu, což v případě Heinekenu nebylo.

Podle podmínek výběrového řízení na prodej areálu musí nový vlastník kutnohorského pivovaru ročně vařit nejméně 30 tisíc hektolitrů. Do roka od prodeje musí být zažádáno o stavební povolení a do dvou let od jeho získání by v areálu měla být obnovena výroba.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 tisíc hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. Heineken v Kutné Hoře v roce 2009 ukončil výrobu a přesunul ji do Velkého Března. Další rok už byl areál i bez technologie, která byla demontována a odvezena. S ukončením výroby piva v Kutné Hoře nesouhlasila řada místních lidí. Svůj nesouhlas dali najevo protestními akcemi.

V lobečském pivovaru už se vaří, opravy areálu ale stále pokračují

Publikováno:před rokemZdroj:Mělnický deníkAutor:ČTKLobeč

Výroba piva jede v obnoveném pivovaru v Lobči na Mělnicku naplno. Ročně zde uvaří kolem dvou tisíc hektolitrů piva, což je maximální kapacita pivovaru. Opravy a investice do technologií dosud stály zhruba dvacet milionů korun, většina pochází z grantů a dotací.

Majitel pivovaru Pavel Prouza však dosavadní investice neřeší. „Pro nás je největší hodnotou to, že jsme zachránili tuto památku. To se penězi vyčíslit nedá," řekl.

Pivovar je v provozu tři měsíce. Opravy areálu pokračují, příští rok by měla skončit rekonstrukce sládkova domu, kam se má nastěhovat rodina majitele. Stále se pracuje také na budovách v zadním traktu pivovaru, který začal fungovat po více než sedmdesáti letech. Časem by v podkrovních prostorách zadního traktu mohli najít ubytování turisté, v plánu je i obnova interiéru pivovarské věže, kde by měla být umístěna expozice o záchraně pivovaru.

„Nevnímám naši práci jako podnikatelský projekt, ale jako kulturní práci," uvedl architekt Pavel Prouza. Zda dosud neopravené renesanční jádro budovy, kde bývala sladovna, nechá proměnit v restauraci, ještě není jisté. Záležet prý bude na penězích i na poptávce.

Exponát parního stroje
Dalším projektem, který by bývalému parostrojnímu pivovaru podle majitele vdechl život, je plánované zapůjčení parního stroje z roku 1911 jako exponátu. Ten však nyní leží rozebraný v Praze. Nešlo by tedy o původní stroj, který už pravděpodobně neexistuje. Opět však záleží na tom, zda se podaří na renovaci parního stroje získat peníze. „Myslím si, že to potrvá ještě několik let, náklady odhadujeme na několik set tisíc korun," připomněl Pavel Prouza.

Zchátralý pivovar koupili manželé Prouzovi před osmi lety. Opravena je značná část hlavní budovy, pivo točí v bývalé varně, v patře je k vidění pracovna sládka a jsou tu i dva sály, jež slouží pro výstavy a workshopy. Návštěvníci zde najdou také původní exponáty spojené s pivovarem Lobeč.

Pivo se vaří podle vlastních receptur, v nabídce je jedenáctka, ležák a dva druhy z kvasinek svrchního kvašení – Ale a tmavý Stout. Využívá se ječmen od farmářů ze mšenského regionu a žatecký chmel. Voda používaná na vaření piva pochází z kokořínského jímacího území Stříbrník.

První pivo v 16. století
První záznamy o vaření piva v Lobči pocházejí z konce šestnáctého století, ale pivo se tam možná vařilo už dříve. Původní gotická tvrz se na pivovar změnila v sedmnáctém století. Podmínky byly ideální – voda z vlastní studny, prostory s ideální vlhkostí pro klíčení ječmene i blízký rybník, z něhož se v zimě braly ledové kry, které v budově sloužící jako lednice vydržely až dva roky.

Modernizace se pivovar dočkal na konci devatenáctého století, kdy byl do výroby zapojen parostroj. Na přestavbu dohlížel tehdejší majitel panství, politik a cestovatel Rudolf Cicvárek. Na začátku dvacátého století pak dělal roční výstav pivovaru až deset tisíc hektolitrů piva.

Pivo se v Lobči přestalo vařit v roce 1943. Budovy následně sloužily například jako sklady. Nejvíce areál utrpěl po listopadové revoluci, bývalý majitel tehdy zboural několik budov včetně bednářské dílny. Současní majitelé ho koupili v roce 2007, dva roky nato byl pivovar zařazen mezi kulturní památky.

Nominace na cenu NPÚ
Pivovar byl nominován na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2014, která má upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče. Výsledky budou zveřejněny dnes ve večerních hodinách v rámci slavnostního vyhlášení v kostele svatého Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem, kde bylo uděleno i ocenění veřejnosti.

Ve Švédsku zastavili čepování Staropramenu, v sudech byla čistidla

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:ČTKStaropramen

Severský pivovar Carlsberg dnes s okamžitou platností zastavil čepování piva české značky Staropramen, a to v celkem 680 švédských restauracích. Jak informovala veřejnoprávní Švédská televize (SvT), k razantnímu opatření se přistoupilo poté, co dva lidi postihlo při pití piva krvácení v ústech. Carlsberg se podílí na dovozu české značky do severní Evropy.

Celkem ve dvou sudech byly zjištěny škodlivé chemické látky, jež úřady specifikovaly jako čistící prostředky o vysoké koncentraci. Zastavený prodej se však podle SvT vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Znečištěné pivo bylo znehodnoceno natolik, že jako pivo nevonělo ani nechutnalo. Postiženým naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet. Obě osoby pracovaly s distribucí piva a znehodnocené pivo se tak nedostalo do prodeje mezi běžné hosty švédských restaurací. Jak a kde se čistidlo do piva dostalo, není známo.

„Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny,“ uvedl pro SvT k případu mluvčí pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej byl podle něj z preventivních důvodů zastaven do vyšetření případu. Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, a nikoli o lahvové pivo.

Ve Švédsku zastavili čepování Staropramenu, dva lidé krváceli z úst

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czAutor:ČTKStaropramen

Pivovar Carlsberg zastavil čepování piva české značky Staropramen v 680 švédských restauracích. Učinil tak poté, co dva konzumenti začali po vypití piva krvácet z úst. Kontrolou sudů se zjistilo, že dva obsahovaly silně koncentrované čistidlo. Uvedla to v úterý veřejnoprávní Švédská televize. Staropramen stažení sudového piva potvrdil. Společnost tvrdí, že je to ojedinělý případ a u piva v Česku nic nehrozí.

Zastavený prodej se vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Mok byl znehodnocen natolik, že jako pivo ani nevoněl, ani nechutnal. Postiženým naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet.

Oba muži pracovali s distribucí piva a znehodnocené pití se tak nedostalo do prodeje mezi běžné hosty švédských restaurací. Jak a kde se čistidlo do piva dostalo, není známo.

"Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny," uvedl pro SvT k případu mluvčí pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej se podle něj z preventivních důvodů zastavil do vyšetření případu.

Problém jen u sudů
Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, nikoli o lahvové pivo.

Staropramen potvrdil, že se jednalo o sudové pivo, šarže stočené 31. srpna 2015.

"Kontaktováni byli všichni zákazníci, ke kterým se tato šarže mohla dostat. Nemáme žádné potvrzené zprávy o tom, že by bylo poškozeno zdraví některého ze spotřebitelů. Stažení produktu ve Švédsku je preventivní zdravotní a bezpečnostní opatření, které souvisí s potenciální kontaminací velmi malého množství sudového piva. Jsme přesvědčeni, že se jedná o ojedinělý případ, a že se to netýká žádné další šarže piva Staropramen. Staropramenu prodávaného v Česku se tento případ netýká," uvedl v prohlášení pivovar.

Festival minipivovarů Slunce ve skle roztočí pípy v Plzni již po osmé

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeň.cz

Po úspěšném sedmém ročníku, kterého se zúčastnilo více než 60 pivovarů a v nabídce bylo přes 151 druhů točených piv na jednom místě, se můžete těšit na další pokračování setkání minipivovarů. Osmý ročník festivalu se uskuteční v sobotu 19. září od 13 hodin v Pivovarském dvoře v Plzni – Černicích.

Festival si za dobu své existence získal renomé nejen doma, ale i v zahraničí o čemž svědčí návštěva řady zahraničních novinářů i návštěvníků. Vzhledem k tomu že o účast na akci je mimořádný zájem vzhledem k neustále rostoucímu počtu nově otevíraných minipivovarů (přihlášeno je zatím 75 pivovarů, které bude reprezentovat cca 68 vystavovatelů), budou v letošním roce stánky umístěny v prostorách dvora, na přilehlé Selské návsi a v prostorách parkoviště v Pivovarské zahradě. Návštěvníci tak budou moci ochutnat přes 216 značek čepovaných piv a v nabídce bude i několik desítek druhů piv lahvových.

Od 9 do 11 hodin proběhne burza pivních suvenýrů. Zúčastněné pivovary nabídnou návštěvníkům i řadu svých propagačních předmětů, tácků, etiket a sklenic. Záměrem akce je seznámit návštěvníky s produkty minipivovarů, které nejsou běžně na trhu k dostání a podat informace o typu vařených piv. Pivaři, kteří mají zájem o nefiltrované, nepasterizované pivo, zde budou moci ochutnat mnoho druhů – od výčepních přes ležáky, vícestupňové speciály, ochucená, nakuřovaná ‚ pšeničná a svrchně kvašená piva typu Ale, IPA a Stout.

Pozvány byly minipivovary nejen z Plzně a okolí, ale i z přilehlých krajů, východních severních Čech, Moravy, Slovenska. Pro návštěvníky bude jistě zajímavá i účast řady nově vzniklých pivovarů, které se zatím nikde na podobné akci neprezentovaly.

Oživením jistě bude i možnost ochutnávky piv skotských, holandských, německých, belgických a italských. Na festivalu bude možné ochutnat i pivo od nejvzdálenějšího účastníka – pivovaru Hoavien, který bude na festivalu již popáté. Soukromým vlastníkem pivovaru je Ngo Hong Chuyen ‚ který je největší osobností v prezentaci českého pivovarnictví ve Vietnamu a má velký podíl na informovanosti vietnamského obyvatelstva o českých pivech. V současnosti provozuje pivovary Hoavien v Hanoi, Saigonuu a Mui ne a rovněž restauraci Pilsner Urquell Original Restaurant, kterou sám postavil a financoval.

Pivovar Purkmistr připravil u příležitosti 8. ročníku festivalu Slunce ve skle speciální várku festivalového IPA 15°, které bude naraženo z dřevěného soudku při slavnostního zahájení.

Zahrají skupiny HIBAJ, King Swing Band a na připraveny jsou i pivní soutěže. V návštěvnické anketě budou moci návštěvníci v závěru vyhodnotit nejlepší čepované pivo. Vstup na akci bude i v tomto roce zdarma.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.05.2017 07:374.983/4.983