Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivo bude. Úroda chmelu vypadá v regionu dobře

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deníkAutor:Václav Sedlák

Přeháňky posledních dnů zmírnily tropická vedra a přispěly k růstu na podzim sklízených kultur. Nepříjemné jsou naopak pro postup žní.

Obiloviny a řepka jsou zralé a jejich sklizeň se proti loňskému létu, které bylo extrémně suché a pro žně ideální, nepříznivě protahuje.

Jeden z největších pěstitelů obilovin v litoměřickém okrese, společnost Astur Straškov, má zatím sklizenu jen čtvrtinu ploch.

„Ve středu jsme vyjeli z celou kavalérií sklízecí techniky do polí jen na hodinu a teď budeme čekat, až porosty proschnou. Při současné vlhkosti vzduchu a předpovědi dalších přeháněk to může trvat několik dnů. Část Podřipska, kde hospodaříme, je známa velkými srážkovými rozdíly, což bylo patrné i ve středu. Na některých místech napadlo jen pět milimetrů na metr čtvereční, v katastru Přestavlk to však bylo sedmkrát víc," uvedl Miroslav Novák, ředitel společnosti Astur.

Vláhu potřebovala zejména cukrovka, veškerá zelenina a také chmel, jehož sklizeň se kvapem blíží. „Počítáme, že bychom začali zhruba za měsíc. Zdá se, že výnosy budou dobré, určitě větší než loni, kdy jsme po úrodných letech zaznamenali značný propad. Středeční přívalový déšť nám chmelnice zavlažil, ale na některých místech s přispěním větru porosty poškodil. Déšť a příznivé teploty podporují i růst plevelů, proto se provádí téměř nepřetržitě jeho likvidace, a to výlučně mechanicky," řekl na dotaz redakce Martin Kala, agronom – chmelař ZD Liběšice.

Pracovníci společnosti Polepská Blata v Polepech včerejší přívalový déšť sledovali s obavami. „U nás včera napadlo na metr čtvereční 30 litrů vody, a to je pro porosty chmele, které jsou v současné době pěkně olistěné, pořádná zátěž. Stav chmelnic po středeční přeháňce budeme teprve hodnotit, snad nepřičteme další škody," uvedl Jiří Špringl, ředitel společnosti Polepská Blata, která se zaměřují výlučně na pěstování chmele, zaznamenala před dvěma měsíci při krupobití jedny z největších škod, převážná část porostů měla od 50 do 100 procent uražené hlavy.

„Díky velkému úsilí, kdy naši pracovníci rovnali ručně spadlé pazochy, se podařilo rostliny vrátit k životu. Výkon rostlin je však zcela jiný než při standardní asimilaci. Důležité je, jak rostliny zakvetou, jakou vytvoří hlávku a jestli bude vůbec použitelná. Několik chmelnic, které nebyly poškozeny, vykazují velmi dobré nakvetení a rostliny jsou zdravé. Budeme se snažit tento stav udržet při současném počasí, které je příznivé i pro rozmnožování škůdců, jako je peronospora," dodal Jiří Špringl.

Úspěšný Budvar spasí miliardová investice. Musí růst, aby stíhal vařit pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:Miroslav PetrBudvar

Největší produkce v historii, stejně tak i největší objem exportu, výrazně lepší výsledky v porovnání s celým pivovarnickým trhem u nás, stamilionové zisky. Státem ovládaný národní podnik Budějovický Budvar trhá rekordy jako na běžícím pásu.

Za poslední roky vyrostl takovým tempem, že už naráží na hranice své kapacity. Problém má vyřešit jedna z největších investic (možná také rekordní) českého pivovarnictví – stavba rozsáhlého logistického centra a následné rozšíření sklepů a stáčírny lahví. Celkem za 1,5 miliardy korun.

Budvar, podle celkové produkce čtyřka na českém trhu po Heinekenu, Staropramenu a lídru Prazdroji, je v kondici, v jaké dosud nikdy nebyl.

Od počátku devadesátých let, tedy prakticky od doby, co pivovar řídí Jiří Boček, vzrostl roční výstav skoro čtyřikrát na loňských rekordních 1,6 milionu hektolitrů. Z toho přes polovinu – také rekordních 898 tisíc hl – vyvezl. Export narostl za posledních pět let o 38 procent.

Budvar roste takovým tempem, přestože po celou dobu své 120leté historie vaří stále na jednom místě– v jediném českobudějovickém podniku. Jeho hranice už ale evidentně dalšímu rozvoji a zvýšení produkce nestačí.

Strategie za stamiliony
Rozsáhlou investici za 1,5 miliardy v rámci takzvané Strategie rozvoje podniku pro roky 2015 až 2020 loni schválila správní rada i ministerstvo zemědělství, které vykonává za stát v pivovaru vlastnická práva.

„Do konce roku 2019 by tyto investice měly umožnit zvýšení výrobních kapacit o 20 procent. Realizace Strategie rozvoje podniku je už v plném proudu. Právě nyní zahajujeme výstavbu moderního logistického centra,“ uvedl sládek Adam Brož.

Logistické centrum bude vybaveno nejmodernější skladovací a přepravní technologií. „Zahájili jsme také projektovou přípravu k rozšíření sklepů a stáčírny lahví. Vše by mělo být hotové v roce 2020,“ dodává Brož.

Investice mají podle něj umožnit, aby produkce pivovaru přesáhla po roce 2020 hodnotu dvou milionů hektolitrů.

Tajemství úspěchu je nejen v růstu domácí spotřeby značky Budweiser, ale i v exportu, který je pro Budvar rozhodující. Za hranice totiž putuje 56 procent celkové produkce pivovaru. Žádný jiný výrobce piva u nás nemá tak vysoký podíl exportu.

Nejvíc piva vyváží Prazdroj
Plzeňský Prazdroj vyvezl loni do ciziny víc než Budvar – 1,14 milionu hektolitrů, což je pro skupinu Prazdroje také historický rekord, ale na celkové výrobě se export značek, jako je Pilsner Urquell, Kozel nebo Gambrinus, podílí „jen“ sedmnácti procenty.

Podle odborníků, například Tomáše Maiera, který se na České zemědělské univerzitě v Praze zabývá ekonomikou pivovarů, je Budvar obrovsky expandující pivovar, hlavně co se týče Německa, a má v exportu konkurenční výhodu.

„Navíc používá v Evropské unii uznávané chráněné zeměpisné označení Českobudějovické pivo, jež má o poznání přísnější podmínky než známka České pivo, kterou používá řada dalších pivovarů u nás. A to zejména zákazníci v Německu kvitují. Navíc je také rozumné, že stát svůj Budvar neždíme, nechává ho ekonomicky se rozvíjet,“ říká Maier.

Obrovskou sumu investoval v minulosti do rozšíření produkce i Prazdroj ve svém plzeňském pivovaru. V roce 2006 zahájil plný provoz nové stáčírny v Plzeňském Prazdroji. Investice zhruba za miliardu byla součástí komplexního projektu zaměřeného na zvýšení výrobní kapacity.

Budvar zůstává i přes řadu pokusů o privatizaci stále v rukou státu, který si bere část zisku. Prodeji brání především vleklé spory o značku Budweiser s americkým rivalem Anheuser Busch.

Budvar by se musel před prodejem změnit na akciovku, což ale komplikuje skutečnost, že ochranné známky jsou po celém světě evidované na národní podnik.

Zisk pivovaru AB InBev kvůli akvizici prudce klesl

Publikováno:před rokemZdroj:Česká televizeAutor:ČTK

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev prudce klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 152 milionů USD (3,07 miliardy korun) z loňských srovnatelných 1,93 miliardy dolarů. Důvodem byly mimořádné náklady související s převzetím pivovaru SABMiller. Snížily se i příjmy a objem prodeje.

AB InBev se loni dohodl na převzetí konkurenčního pivovaru SABMiller a transakce by měla být dokončena v letošním roce. Kvůli poklesu libry po britském referendu o odchodu z Evropské unie však prudce oslabila britská libra a AB InBev v souvislosti s tím zaúčtoval mimořádné náklady na ochranu před devizovými riziky vyplývající z transakcí v cizích měnách ve výši až 1,77 miliardy USD. Akvizicí má firma posílit na rychle rostoucím africkém trhu a snížit svou závislost na americkém trhu, upozornil list The Wall Street Journal.

Očištěný hrubý provozní zisk bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se zvýšil o 4,3 procenta na 4,01 miliardy USD, zaostal však za očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk 4,13 miliardy USD. Zisk se zvýšil v USA, Mexiku a Číně, klesl však v Brazílii.

Příjmy se snížily o 2,2 procenta na 10,81 miliardy USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se ale zvýšily o čtyři procenta a příjmy na hektolitr vzrostly o 5,9 procenta. Objem prodeje klesl o 1,6 procenta.

Pivovar dodal, že čeká za celý rok růst příjmů na hektolitr vyšší než inflace, částečně díky vyššímu zájmu o dražší piva. Podmínky v Brazílii a Číně však nadále zůstávají obtížné.

Spojením AB InBev s konkurenčním pivovarem SABMiller vznikne kolos, který bude vařit téměř třetinu světové produkce piva. Kvůli udělení souhlasu od antimonopolních úřadů se pivovar rozhodl prodat značky pivovaru SABMiller ve střední a východní Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa a patří jí také budějovický pivovar Samson.

Pivní slavnosti nabídnou letos téměř 30 pivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deníkAutor:Jan Štok

V sobotu 6. srpna se v Litoměřicích na náměstí budou konat další pivní slavnosti. Na několik otázek ohledně letošního ročníku odpověděla Deníku Věra Kmoníčková, ředitelka MKZ Litoměřice.

Jaká je historie litoměřických pivních slavností?
Pivní slavnosti vznikly před sedmi lety, původně jako připomínka litoměřického pivovaru. První ročník probíhal na Tyršově náměstí, další ročník probíhal krom Tyršova náměstí i na parkovišti u hvězdárny a od čtvrtého ročníku jsme byli nuceni z kapacitních důvodů slavnosti přesunout na náměstí, neboť kvůli velkému zájmu pivovarů a návštěvníků původní prostory nestačily. 


Jaké pivovary budou moci návštěvníci letos ochutnat?
Letos se přihlásilo 28 pivovarů. Ty se různě proměňují – máme tady stálice od prvního ročníku, ale sestava pivovarů se částečně obměňuje, takže se návštěvníci mohou těšit na to, že neuvidí stále ty samé stánky. Letos se zúčastní například pivovary Černá hora z Brna nebo Rampušák z Dobrušky, Raven z Plzně nebo Krčín ze Sedlčan, takže je to celorepubliková záležitost.

Budou pro návštěvníky připraveny nějaké soutěže?
Připraveny jsou soutěže o největší komín z prázdných kelímků, o největší pivní břicho nebo o nejrychlejší pití piva brčkem, což jsou oblíbené a vděčné záležitosti pro návštěvníky. Pro pivovary máme soutěže připraveny také – v loňském roce se osvědčila například volba stánku, u kterého lidem pivo nejvíce chutná, kde záleží na přístupu obsluhy a dalších aspektech, které nesouvisí přímo s pivem. Nebo soutěž o Favorita slavností, což je obdoba volby nejlahodnějšího burčáku během Vinobraní. Pro vylosované návštěvníky mají pak jednotlivé pivovary připravené ceny.

Jsou pro letošek nějaké novinky?
Určitě ano. Pro ty, kteří nepreferují kelímky, budou k dispozici skleněné půllitry s logem pivních slavností, které budou k zakoupení. V prostoru konání akce budou k dispozici i oplachovací zařízení, takže si lidé budou moci vychutnat pivo ze skla a zároveň si domů odnést krásný suvenýr. Také se nám podařilo sehnat expozici související s litoměřickým pivovarnictvím s prodejem dochovaných reálií, takže i nadšenci a fandové historie si přijdou na své. Bude mít samostatný stánek a informovat v něm bude i bývalý sládek.

Jakou očekáváte návštěvnost?
Návštěvnost slavností se pohybuje kolem čtyř tisíc lidí a každý rok stoupá. Vstupné držíme na co nejnižší úrovni, aby byla akce přístupná opravdu pro každého. Pro dospělého stojí vstupenka 80 korun, studenti a důchodci mají slevu. Domníváme se, že vzhledem k velikosti akce a kvalitě programu je to cena téměř zanedbatelná.

Jaký bude doprovodný program?
K pivu patří bigbít, takže jsme vybrali takovou všehochuť rockových interpretů, kde si snad každý vybere něco. Vystoupí skupiny Sebastian, Argema, John Dovanni, Petr Kalandra memory band, Lety mimo, O5 a Radeček, Other Way nebo Blue Rocket. Pro děti je zas připraven aquazorbing, kolotoče, střelnice a další aktivity.

Nový rekord Fundliftu: Do Zvíkova už míří za úrok a pivo 4,5 milionu

Publikováno:před rokemZdroj:Roklen24.czAutor:Josef NěmečekZvíkov

Na úrok a pivo k tomu Češi slyší! Šance investovat do zvíkovského pivovaru se na investiční platformě Fundlift objevila teprve 19. července. Už po týdnu byly upsány celé původně požadované tři miliony korun. Protože se řada investorů včetně vrchního sládka pivovaru Vladimíra Ličmana chtěla připojit, pivovar cíl navýšil na 4,5 milionu korun. Ten je upsán „až do dna“ za pouhých 9 dní.

Neotřelou možností investice do rozvoje Pivovaru Zvíkov za zajímavý úrok 6,5 procenta a k tomu další jedno procento v pivu ročně k odběru přímo na Zvíkově Fundlift zaujal. Celkem 175 investorů první platformy pro investiční crowdfunding v Česku poslalo zvíkovskému pivovaru průměrnou částku vysokých 26 tisíc korun a celkově dosud rekordní získanou investici 4,5 milionu korun.

Králi v tomto směru jsou investor pod zveřejněným jménem Vincent_H a právě vrchní sládek pivovaru Vladimír Ličman s jeho slovy „pivo tady vařím, tak mu věřím“. Oba investovali po 500 tisících korun. Mezi 188 investicemi, které míří do Zvíkova, jsou ale i částky 250 tisíc, 220 tisíc nebo 200 tisíc korun. Minimem byla „pětistovka“.

Co na to majitelé pivovaru? „Prostřednictvím Fundliftu jsme získali nejen peníze na další zlepšování služeb našeho rodinného podniku. V našich nových investorech máme především 175 nových zákazníků, kterým moc děkujeme za důvěru. Všem, kdo nás na Fundliftu podpořili a investovali, nabízíme nejméně tři piva zdarma – i těm, kteří investovali pětistovku. K tomu nabízíme 20% slevu na ubytování v našem zájezdním hostinci. Těšíme se na Vaši návštěvu a doufáme, že si s námi brzy přijedete vypít pivo! Velké díky také mimořádně profesionálnímu týmu Fundliftu, který odvedl fantastickou práci,“ vzkazuje investorům i do Fundliftu Josef Valenta, spolumajitel zvíkovského pivovaru.

„Jsem moc ráda, že se tato emise upsala tak rychle. Pivo ze Zvíkova chutná skvěle a investoři získávají nejen investici se zajímavým úrokem, ale i nabídku na příjemný výlet. Komunitní prvek financování na Fundliftu je velmi důležitý,“ říká Andrea Lauren, šéfka platformy Fundlift.

Pivovar Zvíkov je třetím úspěšně upsaným projektem Fundliftu a to opět v rekordním čase a při navýšení původně žádané částky. K tomu přikročil už první z projektů, síť restaurací s mexickou kuchyní Burrito Loco. Žádaný milion korun a klíčového investora k tomu získal za pouhý týden na Fundliftu také druhý z projektů, se kterými platforma v květnu startovala – EnLog. Ten vyvinul unikátní technologii pro odhalení plýtvání energií spojenou s provozem osvětlení v budovách, kterou posouvá do komerčního prodeje.

V tuto chvíli mohou investoři na Fundliftu investovat do české společnosti ISOLINE, která vyrábí nápoje pro profesionální i amatérské sportovce i děti s doplňky zdravé výživy v inovativním patentovaném obalu a peníze žádá na rozvoj svého exportu. Vsadit mohou investoři, v tomto případě pouze cestou neveřejné nabídky, také na úspěšný rozvoj startupů. Fundlift otevřel tento týden možnost investovat po boku profesionálních investorů do nejúspěšnějšího startupového akcelerátoru ve střední Evropě, pražského StartupYardu.

Práce na roudnickém pivovaru pokračují, hledá se investor

Publikováno:před rokemZdroj:Město Roudnice n.LAutor:Jan Vancl

Roudnický pivovar letos čekají další úpravy nutné k jeho budoucímu zpřístupnění veřejnosti. Dalším krokem je jeho částečné odvodnění a odvoz suti. Celková rekonstrukce však vyžaduje nalezení soukromého investora.

Rada města Roudnice nad Labem včera projednala cenové nabídky na vyklízecí práce v pivovaru č. p. 323. Část vyčleněného rozpočtu pro tento rok by tak měla být určena k odvozu 100 tun suti.

„Je třeba zhodnotit význam, využití této památky a stupeň jejího ohrožení. Zcela zásadní je vypracování finančního plánu zahrnujícího náklady na obnovu a provoz této stavby, to vše v návaznosti na dokumentaci obnovy v rozsahu dokladujícím její proveditelnost a cenu. V loňském roce byla za tímto účelem zřízena komise Rady města složené z jeho vedení, úředníků a odborné veřejnosti,“ sdělila její předsedkyně Ing. Květa Duchoňová, vedoucí odboru strategického a projektového řízení.

Město nechalo zpracovat statický posudek, jehož součástí je mimo jiné i dokument návrhu opatření pro pořádání jednorázových kulturních akcí.

„V současné době je objekt pivovaru provizorně zastřešen a děláme vše pro zabránění jeho další devastace. Probíhají vyklízecí práce, na které ještě letos naváže plánované odvodnění objektu. V minulém týdnu jsme dostali nabídku od firmy provádějící výškové práce, se záměrem stržení horní poškozené části komína ve dvoře objektu. Jeho zbylá historická část sice není v dobrém stavu, ale zřícení jí nehrozí,“ informoval Robert Mann, Dis., vedoucí odboru místního hospodářství.

V uplynulém měsíci zazněly informace o záměru pořádat v areálu roudnického pivovaru již tento podzim kulturní akce.

„Prostory bychom veřejnosti rádi zpřístupnili, stejně tak případné kulturní akce mají naši podporu, avšak prioritou je pro nás bezpečnost návštěvníků. Vedení města vzalo na vědomí informaci o návrhu komise uspořádat první takovou akci již letos na podzim. Pokud se podaří objekt dostatečně zabezpečit, nic nebrání jejímu uskutečnění,“ přiblížil aktuální situaci místostarosta Ing. František Padělek.

Jedním z pracovních konceptů je vize využití objektu pivovaru pro realizaci velkokapacitního multifunkčního kulturního sálu. Jedná se však o finančně velmi náročnou akci, jejíž náklady se pohybují řádově ve stovkách milionů korun, které Roudnice nad Labem bohužel nemá. Dosud bylo do objektu proinvestováno cca 10 mil. Kč, letošní rozpočet pak počítal s částkou půl milionu. V minulosti již bylo využito dotací ze strany Ústeckého kraje a Ministerstva kultury v řádech stovek tis. Kč. Jedná však pouze o památkově chráněný objekt. Místní pivovar bohužel není na jmenovitém seznamu památek, na které se vztahují dotace EU.

„Pivovar je zahrnut do dlouhodobého strategického plánu města Roudnice nad Labem. Na základě výsledků místního průzkumu veřejného mínění z minulého roku však není otázka rekonstrukce jeho objektu pro občany stěžejním tématem. I z toho důvodu má město Roudnice nad Labem pro dalších 10 let jiné priority. Jsme však otevřeni nabídkám investorů, či mecenášů se zájmem vložit finanční prostředky do této památky. Budeme rádi, pokud třeba i touto cestou oslovíme případného zájemce o spolupráci na obnově objektu roudnického pivovaru,“ dodal místostarosta Padělek.

Pivovar Zvíkov získal rychle miliony díky hromadnému investování

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czZvíkov

Hranice možností takzvaného investičního crowdfundingu v Česku posunul projekt Pivovar Zvíkov. Během necelých deseti dní oslovil na crowdfundingové platformě Fundlift 175 investorů, kteří mu svěřili dohromady 4,5 milionu korun.

„Prostřednictvím Fundliftu jsme tak získali nejen peníze na další zlepšování služeb našeho rodinného podniku,“ vysvětlil Josef Valenta, spolumajitel Pivovaru Zvíkov. Investoři měli možnost vložit do pivovaru peníze poprvé 19. července. Po několika dnech se cílová částka – tři miliony korun – vybrala, takže ji Fundlift navýšil na konečných 4,5 milionu.

„Pokud něco investoři důvěrně znají, zájem o crowdfundingové investování je značný. Pivo zná v Česku každý, silný zájem platforma Fundlift zaznamenala i o investování do řetězce rychlostravoven Burrito Loco. I když nabízejí mexické jídlo, Češi si ten byznys umí dobře představit, podobně jako pivovar,“ vysvětlil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

V případě Pivovaru Zvíkov mohli investoři získat jeho dluhopisy s výnosem 6,5 procenta ročně a k tomu s naturálním plněním v podobě piva – v ceně jednoho procenta investované částky ročně. Průměrná částka, kterou investoři vložili, činí zhruba 26 tisíc korun.

Pivovar Zvíkov a Burrito Loco jsou dva z pěti projektů, které od spuštění Fundliftu letos koncem května platformu využily. V současné době mohou zájemci investovat také do nápojářské společnosti Isoline nebo – v rámci neveřejné nabídky – do akcelerátoru StartupYard.

Poctivý Mohawk či Apač, v Nové sladovně se mísí trendy s pivní tradicí

Publikováno:před rokemZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš SvobodaNová sladovna

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Každé obnovení tradice je momentem, kdy si uvědomíme, že naše současné bytí by nikdy nemohlo existovat bez úsilí a odkazu našich předchůdců. Platí to i v případě pivovarů a my jsme tentokrát navštívili ten s názvem Nová sladovna, který sídlí v centru Opavy.

A to na místě pro vaření piva přímo předurčeném. Jen moderní doba si trochu pohrála s jeho bývalou podobou, a tak se areál původního opavského pivovaru proměnil v nákupní centrum Breda & Weinstein. Současný hostinský minipivovar v tomto obchodním komplexu funguje od prosince roku 2013.

Pivo se tady vařilo už v roce 1825
Proměny dle vizí dnešních architektů historický objekt zachovaly aspoň z části v podobě, která stále připomíná minulé časy. Nepřehlédnutelnou dominantou je tak i nadále pivovarský komín.

Dnešní minipivovar s restaurací navazuje na tradici tím, že stojí přímo na místě bývalé sladovny. Tam, kde bývala varna, je nyní umístěna další restaurace, v níž je pro připomenutí ponechán původní měděný kotel. Z provozních a kapacitních důvodů však bylo vhodnější využít přilehlých prostor sladovny.

Záměry byly jasné. Nabídnout lidem opět opavské pivo, které se vaří klasickým řemeslným způsobem, tedy bez filtrace a pasterizace. Do výčepu pak míří po zrání v ideálních podmínkách ležáckého sklepa vždy v čerstvém stavu.

Každý měsíc přicházejí s novinkou
„Naši pivní kartu obměňujeme každý měsíc. Ale stálicí je opavský Korbel, jedenáctka aneb tradiční český ležák. Ten máme neustále. Jinak náš pan sládek rád experimentuje, a to zejména co se týče svrchně kvašených piv, která lidé v poslední době dost chtějí. Mají je rádi,“ říká zástupkyně jednatele minipivovaru Nela Illíková.

K výrobě svrchně kvašených piv v Nové sladovně používají většinou americké chmely, někdy také australské a novozélandské. Vznikají tak piva typu American Pale Ale či Indian Pale Ale, která mají přiléhavé názvy El Dorado a Mohawk. Oblíbená indiánská řada se logicky váže k zemi původu surovin, a tak není divu, že již dříve byl na výčepu také Apač nebo Mohykán.

Aktuální pivní menu doplňuje ještě pivo typu porter zvané Černý korzár a pro letní osvěžení také malinová desítka. Celkově už v obnoveném opavském pivovaru uvařili dvacet druhů piv včetně zlatavého moku pšeničného nebo nakuřovaného.

Když se jenom chválí, není to dobře, říká sládek
Pro své hosty mají v minipivovaru nachystáno mimo jiné také degustační menu, které obsahuje dvě deci od každého druhu. Co se týče celkové výroby piva, vaří je Nová sladovna nejen pro vlastní spotřebu. „Snažíme se rozvážet i do okolí, a to hlavně do ochutnávkových pivnic,“ dodává zástupkyně minipivovaru.

Jedním z jejích kolegů je sládek Jakub Dobrovolný, kterého baví kombinovat různé druhy chmelů a vytvářet originální chutě. „Je strašně moc kombinací, jak chmely používat a vzájemně je kombinovat. Úspěšná piva vařím samozřejmě rád znova, ale občas mezi ně zařadím něco jiného, abych nezakrněl,“ usmívá se sládek.

Dá se říct, které pivo je jeho favoritem? „Vzhledem k tradici piva vám každý řekne, že nejvíc se pije světlý ležák, to je klasika. Ale teď jsem spokojený s Mohawkem, což je Ipa, čtrnáctka s aromatem tropického ovoce, ta se opravdu povedla,“ přichází sládek s doporučením pro možnou ochutnávku.

Vaření piva se nejprve učil ve velkém pivovaru, pak si udělal kratší přestávku a nyní se tomu znovu naplno věnuje. Přece jen mu scházela zpětná vazba, která v řadě jiných profesí není, výsledky nejsou vidět. Což u piva nehrozí.

Právě názory druhých jsou tím, co velmi vítá, protože je může následně využít ve prospěch vlastní práce. „Je příjemné, když se člověk večer projde hospodou a je tam plno. Když někdo navíc pochválí, je to dobře, ale není to jenom o tom. Potřeba je i kritická odezva, aby bylo co zlepšit,“ dodává sládek z Nové sladovny.

Dej Bůh štěstí!

Minipivovar Nová sladovna
Místo: Opava (U Fortny 49/10)
Druhy piv: Opavský Korbel světlý ležák 11°, El Dorado Apa 12°, Mohawk Ipa 14°, porter Černý korzár, malinové pivo 10° a další speciály dle sezónní nabídky
Stáčení: pivo je do výčepu tlačeno přímo z ležáckých tanků, dále pivo stáčí do 15, 20, 30 a 50 litrových sudů a také do 1 litrových pet lahví a skleněných lahví
Výtoč: odhadem asi 650 hektolitrů za rok

Rusové chtějí vařit pivo v Česku. Ruský Heineken investuje do krušovického pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Lucie HrdličkováKrušovice

● České pivo zajímá ruské investory.
● V krušovickém pivovaru se chystá rekonstrukce, kterou by měla financovat ruská pobočka nadnárodní skupiny Heineken, do níž Krušovice patří.
●České pivo se v Rusku velmi dobře prodává i přesto, že je až několikanásobně dražší než to ruské.

V pivovaru se chystá rekonstrukce, kterou by měla financovat ruská pobočka nadnárodní skupiny Heineken, do níž Krušovice patří. "Kolegové z ruského Heinekenu chtějí podpořit exkurze v Královském pivovaru Krušovice," říká Jana Pikardová, mluvčí pivovaru. Podle ní nyní Krušovice pracují společně s architekty na projektu, který by ještě zvýšil atraktivitu místa. Podobné úpravy si většinou žádají milionové investice.

Stále více Rusů se na cestě z Prahy do Karlových Varů zastaví na prohlídku pivovaru v Krušovicích. Kombinace návštěvy historického objektu ze šestnáctého století a konzumace českého piva, které je nejprodávanější na ruském trhu, je výborným marketingovým lákadlem. Takovým, že se do něj rozhodli dále investovat sami Rusové.

Co na tuto novinku řeknou čeští pivaři? Ano nebo ne?

Publikováno:před rokemZdroj:inStory.cz

V Nizozemsku začaly vyrábět první pivo z dešťové vody. Skupina podnikatelů využila příznivé počasí své země jako obchodní příležitost pro výrobu piva z dešťové vody

Změna klimatu způsobuje zvýšený úhrn srážek i v Nizozemsku. Tento fakt chce využít pivovar De Prael v Amsterdamu, kde přišli s nápadem vyrábět pivo z dešťové vody.

Před pár dny uspořádali volnou degustaci světlého hořkého 5,7% Hemelswater (v překladu "nebeská voda") vyrobeného z chmele, sladového ječmene a pšenice. Výjimečné však bylo tím, že voda pocházela z extra přefiltrované dešťové vody. „Je docela hořké, ovocné a jemné," popisuje jeho vlastnosti spoluzakladatel Joris Hoebe.

Hoebe a jeho společníci se nechali inspirovat vládním projektem pod názvem "Amsterdam Rainproof", ve kterém jde o to, jak by se hlavní město s obrovským množstvím kanálů mohlo vypořádat s přebytky dešťové vody.

„Měli jsme mizerné deštivé léto. Jen pro zábavu jsem vařil pivo, což vyžaduje hodně vody. Přemýšlel jsem, jak spojit tyto dvě věci dohromady: hojnost dešťové vody a její potřeba k výrobě piva. A vznikl z toho výborný nápad," uvedl 37 letý Hoebe.

Aktuálně se pivo nazvané Hemelswater prodává jako lahvové za 2 eura a očekává se i jeho čepování v různých amsterodamských restauracích a barech za cca 4 eura. „Chceme zachycovat vodu do nádrží, kterou následně přefiltrujeme. Uvažujeme o výrobě piva, sorbetu, polévky i limonády," plánuje podnikatel.

Joris Hoebe dokonce zjistil, že už ve středověku se ze střech kostelů a katedrál shromažďovala do nádrží dešťová voda, kterou používali na výrobu piva. O té současné garantuje, že bude čistá a bez závad.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.02.2018 16:355.982/5.982