Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Jak je to s tím "pivo je lék"? Jak nám pomáhá a proč bychom ho měli/neměli pít?

Publikováno:před 4 dnyZdroj:LUIAutor:Tomáš Boroš

Benjamin Franklin to řekl nejlépe: „Pivo je živým důkazem toho, že nás Bůh miluje a chce, abychom byli šťastní.“ Je pravdou, že český národ pivo zbožňuje a ve světě nemá konkurenci, co se týče roční konzumace. Každý Čech vypije v průměru 143 litrů piva za rok. A jak je to s tím „pivo je lék“, je to pravda nebo je to jen výmluva pro návštěvu hospody? Může být pivo dobré pro naše zdraví nebo je to pouze klam, kterým se rádi chlácholíme s každým dalším oroseným půllitrem?

Studie naznačují, že pivo, pokud je tedy konzumováno s jistým omezením, má mnoho přínosů pro zdraví. Například mírné množství alkoholu může být dobré pro srdce. Studie společnosti Emory, která je podpořena daty od více jak dvou tisíc mužů a žen prokázala, že ti, kteří konzumovali jeden a půl nápoje denně, měli o padesát procent nižší riziko selhání srdce. Další studie provedená Německem, Francií a Spojeným královstvím zjistila, že mírná konzumace piva nebo vína může mít protizánětlivé vlastnosti.

Pivo ale může mít pozitivní přínos i pro váš mozek. Vědci z Bostonu zjistili pomocí MRI, že ti kteří vypijí mezi jedním až čtrnácti nápoji za týden, mají daleko méně mozkových příhod, než abstinenti. Pravděpodobně to bude alkoholovým následkem, kdy dochází k ředění krve, čímž se předchází tvorbě krevní sraženiny. Ale je dobré podotknout, že lidé, kteří vypijí za týden více jak patnáct nápojů, mají sice nejmenší výskyt mrtvic, ale trpí více atrofií a ztrátou mozkových tkání. Další přínosy mírného množství alkoholu jsou snížení stresu, úzkosti, zvýšení sebevědomí a zlepšení nálady. Pivo je také bohaté na bílkoviny, vitamín B, fosfor, hořčík, selen, železo, niacin, riboflavin a přírodní antioxidanty.

Pivo může být také nezdravé. Než vyrazíte do víru velkoměsta a budete oslavovat život několika točenými půllitry, nezapomeňte, že pivo je zdravé jen tehdy, pokud se pije s mírou. A neznamená to, že si dáte jedno malé pivo a pak budete pokračovat tvrdým alkoholem, takhle to prostě nefunguje. To, s čím se všichni lékaři a vědci shodují, je, že zdravotní rizika při pití většího množství alkoholu rychle převáží jeho přínosy. Přílišná konzumace piva škodí játrům, což je orgán, který odstraňuje toxiny z těla. V játrech se alkohol přeměňuje na acetaldehyd, což je chemický meziprodukt, který může způsobit nevolnost a zvracení. A bohužel, alkohol zhoršuje úsudek, takže je pak opravdu těžké, stavit se pouze na jednu či dvě skleničky.

Nová reklamní kampaň Radegastu. Jak jinak než hořká...

Publikováno:před 6 dnyZdroj:České nápojeRadegast

Zvednout se po tvrdém pádu chce někdy pořádnou vůli. Nový televizní spot značky Radegast symbolickým způsobem zachycuje, co se odehrává v hlavě hokejisty po srážce s protivníkem. Reklamní kampaň rozvíjí motto značky: „Život je hořký. BOHUDÍK.“ a zároveň využívá faktu, že právě Radegast je hlavním partnerem a oficiálním pivem nejsledovanější ligy v České republice – české hokejové extraligy.

„Radegast i hokej jsou tady pro správné chlapy, kteří umí ocenit hořké stránky života,“ vysvětluje toto – nejen reklamní – spojení Marek Grabovský, manažer značky, a dodává: „Hokej je sice nejdrsnější sport, ale okamžiky, které přináší život, jsou často hořké ještě o něco víc. Ukazujeme, že pravý chlap takové chvíle zvládne v životě i na ledě.“

Kreativní koncept a scénář reklamního spotu vytvořila agentura Boomerang Communication pod vedením kreativního týmu Lukáše Jaloveckého. Režie se ujal zkušený americký režisér Alexei Tylevich a náročné třídenní natáčení nejen na ledě, ale především pod vodou, produkčně zajistila společnost Armada Films. O atraktivní vizuální post-produkci se postaralo studio RUR. Reklama je od tohoto týdne intenzivně nasazena v hlavních televizních stanicích. Na atraktivní spot se můžete podívat zde:

Odborníci: Pivo je zdravé. Ale jen když ho pijete střídmě. Co to přesně znamená?

Publikováno:před 6 dnyZdroj:Rozhlas.czAutor:Jiří Holoubek, Věra Luptáková

Je pití piva zdravé? Co to je „pivo z granulí“ a bylo dřív lepší? O všem, co vás na pivu zajímá, s Tomášem Brányikem z Ústavu biotechnologie VŠCHT Praha.

Nejlepší pivo je to čerstvé, dobře uleželé v ležáckém sklepě. Vlastně ani nejde schovat ho do nějakého archivu jako víno. Je ale zdravé? Pokud se konzumuje střídmě, tak ano. „A za střídmé pití se považuje u mužů 20−40 g čistého etanolu denně,“ říká Tomáš Brányik z Ústavu biotechnologie VŠCHT Praha.

Muži max 2 půllitry, ženy 2 třetinky
„U piva to znamená jeden půllitr piva s 5% obsahem alkoholu. Přeloženo do češtiny je to 1−2 půllitry denně. U žen jsou to denně jen 1−2 třetinky.“ Odborník z VŠCHT ale rychle dodává, že si nemůžete „našetřit“ piva od pondělí do pátku a v sobotu si jich dát deset. To se za střídmé určitě nepovažuje.

Češi jsou na světové špičce v pití i produkci světlého, spodně kvašeného piva plzeňského typu. Podle Brányika ho dovedli k dokonalosti. Přesto je často slyšet, že „už nechutná jako dřív“. Že by před 30 lety chutnalo líp, ale Brányik pochybuje.

Pivo z granulí je slang
„Lidská chuťová paměť je bohužel hodně krátká. Nikdo si nemůže pamatovat, jakou chuť mělo třeba vaše první.“ Na druhou stranu existují nové technologické postupy výroby a některé pivovary se mohly odchýlit od své tradice. Říká se třeba, že je „pivo uvařené z granulí“.

Co to znamená? Podle Brányika je to slangové označení použití granulovaného chmele určeného k hořčení chmelovaru. „Neviděl bych v tom problém. Je to laická kritika, granulovaný chmel nemění charakter hořkosti ani své složení.“

Jak vypadá výroba?
Některé pivovary si vyrábí už vlastní slad, kdy si zrna ječmene probouzejí k životu procesem sladování. Když začne klíčit, proces se zastaví a probudí se v něm potřebné enzymy. Pak se zelený ječmen suší, aby byl skladovatelný. Některé pivovary si ale hotový slad kupují. Pro ně pivovarský proces začíná až na varně.

Tam se ječmen semele a za nějak definovaných podmínek ohřeje, spolu s vodou. Enzymy pak naštěpí škrob, promění spasitelné cukry a v poslední fázi se ve varně přidá chmel. Sladina se tak dál vaří a vznikne mladina. Ta se ochladí a začne dvoufázové kvašení.

V první, intenzivní fázi tzv. na spilce tekutina 1−2 týdny kvasí a přitom se vytvoří množství etanolu. Takovému pivu se říká mladé, nebo zelené. Následuje ležení, které by mělo trvat aspoň měsíc. A máte hotovo. Pivo ještě prochází závěrečnou fází, filtrací, stabilizací, pasterací…

Úspěch malých pivovarů trestá celní správa zvýšeným dohledem

Publikováno:před 7 dnyZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Martin Ťopek

● Malé pivovary trápí zálohy na daň, které musí často platit i na čtvrt roku dopředu.
● Vyžaduje to po nich celní správa, pokud pivovar vyhodnotí jako nestabilní.
● Pivovary upozorňují, že je tím stát připravuje o peníze, které by potřebovaly investovat do nových technologií.

Rostoucí zájem zákazníků nemusí pro malý pivovar znamenat jen úspěch a rozšiřování výroby. Majitelé malých varen poukazují na to, že v okamžiku úspěchu je celní správa začne považovat za takzvané nestabilní firmy a požaduje zaplacení spotřební daně na měsíce dopředu. Kromě vynaložených peněz, které pak nemohou investovat, je vše spojené s velkou administrativní zátěží.

Vzhledem k rostoucí oblibě piva z malých pivovarů pociťuje zvýšený tlak celní správy stále více jejich majitelů. "Je to plošný problém každého, kdo dělá s alkoholem a rychle roste. Je to nepříjemné a psychicky drsné," uvedl majitel plzeňského pivovaru Raven Ladislav Vrtiš, který svoji zkušenost zveřejnil na Facebooku.

Před dvěma lety se svým společníkem koupil krachující pivovar a podařilo se mu z něj udělat podnik s desetinásobnou produkcí a dvanácti zaměstnanci. Přestože se nikdy nezpozdil s placením spotřební daně, obdržel dopis od celní správy, že byl vyhodnocen jako nestabilní firma a kvůli riziku neplacení daní má dopředu uhradit 100 tisíc korun. "Házejí nám klacky pod nohy, byť znám celníky osobně a vím, že na tom nemají žádný osobní zájem," řekl Vrtiš.

Zámecký pivovar Frýdlant má u celní správy složenou zálohu na spotřební daň ve výši 800 tisíc korun. Celní správa u něj vyhodnotila vysoké riziko neplacení daně hned od začátku podnikání. "Dostali jsme od počátku tu nejvyšší sazbu. Postupně nám ji sice snížili, ale stále máme složené peníze, které bychom potřebovali investovat," potvrdil spolumajitel pivovaru Marek Vávra.

Podle mluvčí celní správy Martiny Kaňkové je správce daně povinen zkoumat ekonomickou stabilitu podnikatele. "V případě, že daňový subjekt v rámci hodnocení prostřednictvím finanční analýzy neobstojí, tedy výsledkem posouzení je konstatování 'finančně nestabilní', hodnotí správce daně i jiné skutečnosti, které by toto nepříznivé hodnocení mohly vyvážit či vyřešit," vysvětlila Kaňková. Doplnila, že ekonomickou stabilitu musí prokázat plátce spotřební daně a je jen na něm, jaké důkazy předloží. "Metodika správcům daně stanovuje, aby se veškerými navrhovanými důkazy zabývali," uvedla mluvčí celníků.

Podle Českomoravského svazu minipivovarů však prokazování ekonomické stability u pivovarů nemá valný smysl, a pokud pivovar včas a řádně platí daně, tak by se ho statisícové zálohy na spotřební daň neměly vůbec týkat. "Český trh s pivem je totálně nasycený a prodat z ničeho nic více piva je utopie. Stojí to práci a peníze, a když je vydáte či se zadlužíte, jste rázem ekonomicky nestabilní," popsal situaci prezident svazu Jan Šuráň.

Tvrzení celníků, že je třeba vybrat daň dopředu, navíc podle Šuráně odporuje fakt, že většinou mají složité a nákladné vybavení, se kterým nejde jen tak zmizet. "Je také otázka smysluplnosti vybírání daně za každou cenu, i když to někdy stojí více než vybraná daň," dodal Šuráň k tomu, že zajištění daně dopředu je vykoupeno nemalými náklady státu. A rentabilita takového postupu je tedy sporná.

Spotřební daň u piva není zejména u takzvaných malých nezávislých pivovarů nijak závratná. U podniku s produkcí do 10 tisíc hektolitrů ročně je to 16 korun z hektolitru za každý stupeň vařeného piva. Z hektolitru "desítky" tak pivovar platí na spotřební dani 160 korun. Pokud uvaří do 200 tisíc hektolitrů, platí necelých 29 korun za každý stupeň. "Není to nijak likvidační, ale silně nás to zatěžuje. Kdybychom se nesnažili růst a místo toho stagnovali, tak jme podle celní správy nejstabilnější firma v zemi," dodal Vrtiš.

Majitelé pivovarů poukazují také na další problém se spotřební daní. Přestože není nijak vysoká, musí mít alespoň na půl úvazku jednoho zaměstnance, který jen počítá daň a vyplňuje potřebné formuláře. "Stojí nás to stejné peníze, jako je samotná daň," řekl Vrtiš. "Mohu potvrdit, že jen na výpočet spotřební daně musíme platit jednoho člověka," řekl Vávra z pivovaru Frýdlant.

V brněnském Czech Craft Beers kvůli výkazům už investovali dle svých slov 50 až 100 tisíc korun do programů, které jim spotřební daň počítají a vyplňují formuláře. Tím ale investice do administrativy nekončí. "Celní úřad od letoška požaduje další výkazy, které ještě vloni nebyly standardní. Těch výstupů je poměrně hodně," řekl Jan Grmela z vedení pivovaru. Také po nich chtěli celníci několikaměsíční zálohu na daň, pivovaru se ale nakonec podařilo prokázat, že "zatím" mezi nestabilní podniky nepatří. "Vyvázli jsme za pět minut dvanáct," uvedl Grmela.

Brzké vyměření zálohy na spotřební daň naopak očekává spolumajitel jabloneckého pivovaru Volt Jaroslav Šída. Také tady se výroba rozjíždí, letos očekává produkci 100 hektolitrů, v příštím roce až trojnásobek. A Šída potvrzuje, že zájem celníků o podobné podniky je veliký. "Když jsem dal na Facebook, že otevíráme, tak jsem měl do hodiny v pivovaru komando celníků ve vestách a s pistolemi. Postupovali správně, ale zarazilo mě, že někdo na správě sedí na Facebooku a sleduje pivovary," řekl Šída.

Českomoravský svaz minipivovarů potvrdil, že postup celní správy je pro malé podniky problém, který hodlá v nejbližších dnech řešit. "Bude předmětem schůzky s Generálním ředitelstvím cel příští týden, kde si budeme vyjasňovat stanovisko k dané problematice," uvedl prezident svazu Jan Šuráň.

„Vypijte pivo z jejího zadečku!“ Zúčastní se Češi nového jarního trendu?

Publikováno:před 7 dnyZdroj:Sputnik.cz

V USA získává velkou popularitu nový bláznivý trend. Abyste se ho zúčastnili, potřebujete pěknou dívku s báječným zadečkem, pivo a samozřejmě veselou náladu všech účastníků.

Američtí studenti vědí, jak nezapomenutelně strávit dovolenou. Na internetu se objevily fotografie a videa toho, jak se mladí lidé baví na plážích Floridy. Mládež vymyslela nový způsob trávení času — Butt Luge. Podle pravidel soutěže se účastníci rozdělují do trojic. Jeden chlap ulehá na písek, dívka si stoupne nad něj, a druhý mladík lije pivo na dívčí zadek. Ležící chlap má za úkol vypít co nejrychleji lihovinu.

Zábava se rychle stala trendem. Mladí lidé, kteří se na slunci moc přehřáli, se do toho s radostí pustili a vymysleli také různé nové variace. Podívejte se sami!

Speciální várka Budvaru je oslavou nejlepšího chmele na světě

Publikováno:před 7 dnyZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Martin TrösterBudvar

Sudy s limitovanou várkou speciálního piva Bud Strong začínají v těchto dnech narážet ve vybraných restauracích v Česku i v dalších osmi zemích.

Pivní lahůdku uvařili v Budějovickém Budvaru loni 28. srpna z čerstvě sklizených chmelových hlávek Žateckého poloraného červeňáku. Limitovaná edice piva dozrávala ve sklepě 180 dní. Má stupňovitost 16 a obsah alkoholu 7,5 % obj.

Speciální várka je v historii již šestá. Chmel, ze které pivo v Budvaru uvařili, vyrostl na chmelnici „U Splavu“, která patří do slavné lokality „Údolí Zlatého potoka“ v katastru chmelařské obce Blšany. Čerstvé chmelové hlávky patří podle mluvčího pivovaru Petra Samce mezi nejvzácnější pivovarské suroviny, neboť se musejí zpracovat bezprostředně po sklizni, tedy ve stejný den, kdy byly očesány. "Z tohoto důvodu se v pivovarské praxi používají jen výjimečně," poznamenal Petr Samec.

Čerstvý chmel dodává pivu větší množství aromatických látek a poněkud výraznější, ale stále jemnou hořkost ve srovnání s chmelem sušeným. Budějovický Budvar patří mezi pouhé tři české pivovary, které mají technologii k vaření piva chmeleného ze 100 procent čerstvými hlávkami. Varna totiž musí být vybavena „chmelovým cízem“, který dokáže z mladiny na konci chmelovaru odstranit chmelové mláto. Pivovary, které vaří pivo z chmelových granulí nebo extraktů, tento „chmelový cíz“ nemají.

Sládek Budějovického Budvaru Adam Brož poznamenal, že tato výjimečná várka piva je oslavou toho nejlepšího chmele na světě.

Do zralého nefiltrovaného piva BUD STRONG se těsně před stáčením přidávají kvasinky v nejlepší kondici. „Pivovarské kvasnice podtrhují zážitek z limitovaného speciálu svou velmi jemnou kvasnicovou chutí, typickou vůní a také charakteristickým zákalem. Limitovanou edici budeme dodávat pouze do vybraných restaurací, u nichž máme jistotu, že budou pivo dobře skladovat, ošetřovat, čepovat a zajistí tak, že se dostane ve skvělé kondici na stůl,“ vysvětluje Adam Brož.

Nefiltrované pivo je totiž velmi náchylné ke kontaminacím. Protože se kvasinky usazují ve výčepním systému, je nutné výčep denně proplachovat vodou a jednou týdně důkladně vyčistit alkalickým prostředkem. Kvasinky mají také tendenci usazovat se na dně sudu, což může způsobit rozdílný zákal v průběhu čepování. Proto se sud má skladovat hrdlem dolů a obrací se až těsně před naražením. Také vyšší teplota skladování může výrazně poškodit chuť. Pivo BUD STRONG je proto nutné skladovat při teplotě 8 až 12 °C.

Jarní cena českých sládků na Zvíkově se blíží

Publikováno:před 7 dnyZdroj:České nápoje

Již tento pátek a sobotu proběhne 12. ročník Jarní ceny českých sládků, která je největší a nejreprezentativnější soutěží piv z minipivovarů v Evropě. Akce bude poprvé ve své historii dvoudenní a přihlášeno je na ní právě dnes 145 pivovarů s 650 vzorky piv. Akce se tradičně uskuteční v hlavním sále Pivovarského dvoru Zvíkov.

„V letošním roce se přihlásil rekordní počet pivovarů a vzorků, proto bude akce poprvé dvoudenní. Akce začínala velmi skromně a nyní se jedná o jednu z největších pivních soutěží v Evropě. Na 12. ročník je přihlášeno o 5 % vzorků piva více, než bylo v loňském roce,“ říká Michal Voldřich z pivovaru Zvíkov

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky budou zařazeny do 15 kategorií (světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva silná, speciální piva polotmavá, piva typu Pale Ale, piva India Pale Ale, piva India Black Ale, pšeničná piva silná, silná svrchně kvašená piva a piva typu Stout).

„Piva bude hodnotit 80 degustátorů, kteří se budou střídat v 10 základních degustačních komisích, z nichž každá bude mít 5 členů a ve 4 finálových komisích. Finálová degustační komise bude složena z degustátorů z velkých průmyslových pivovarů,“ uvádí Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, který akci pořádá.

Českomoravský svaz minipivovarů pečlivě vybírá degustátory, kteří degustují konsensuálním způsobem, musí se tedy dohodnout, které pivo je natolik dobré a kvalitní, aby postoupilo do dalšího kola. Stejně tak se musí na závěr dohodnout, které pivo zvítězí.

Minipivovary jsou svébytnou součástí pivovarnického průmyslu. V České republice jich je v současné době 400 a jejich počty se dle předpovědi Jana Šuráně budou zvyšovat dalších deset let tempem co týden, to jeden minipivovar. Každoročně jich totiž přibývá zhruba padesát

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

Publikováno:před 8 dnyZdroj:iDNES.czAutor:Artur Janoušek

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze od pivovarů. S milionovými dotacemi pak zmizeli a nastrčené hospodské nechali ve štychu. Jedná se přitom o muže, kteří stáli na počátku kauzy manipulací s eurodotacemi z ROP Severozápad.

Když se mimořádně dařilo, venku bylo teplo a hosté měli žízeň, vytočil se v restauraci Frito v severočeských Teplicích za den padesátilitrový sud piva. Sto piv.

Pak přišla trojice mužů z Mostu, na čas si Frito pronajala a přitom přesvědčila pivovary, že bez problémů budou prodávat o čtyři sta piv víc. Každý den, pět let. Přitom na konzumaci takového množství by bylo zapotřebí mnohem víc pijáků, než kolik se do hospůdky vejde.

„Čtyři sta šedesát piv? Tolik se tady nikdy nevytočilo,“ reagovala pobaveně manželka nynějšího provozovatele Frita.

Podle vyšetřovatelů to dobře věděla i ona trojice z Mostu. Roman Švec, Václav Poláček a Vladyslav Ivanovič Hleba. Přesto pivovarům namluvili, že tolik vytočí. Proč? Zneužívali toho, že pivovary v boji o zákazníka nabízely hospodským dotace na opravu nebo vybavení podniku, když se zavážou, že budou odebírat jejich produkt. A čím větší závazek, tím vyšší dotace. Za Frito dostali 1,2 milionu korun.

Podle policie měli jednoduchý plán: pronajmout hospodu, zaplatit zálohu, najít „bílého koně“, který na své jméno uzavře smlouvu s pivovarem, a oni zinkasují dotaci.

Jedním z fiktivních hospodských byl třeba Petr Š. Policistům vypověděl, že se s trojicí seznámil v restauraci, kde jako nezaměstnaný vypomáhal s drobnými stavebními pracemi. Za to dostával „nějaké peníze, oběd a pivo“. Pak mu obvinění nabídli do pronájmu litvínovskou hospodu Calypso. Nájemní smlouvu podepsal s vietnamským majitelem a zněla na deset tisíc za měsíc.

Měl jsem jen pozdravit a mlčet
S ústeckým pivovarem posléze na své jméno uzavřel smlouvu na 2 700 hektolitrů piv Krušovice a Zlatopramen, za to jeho šéfové dostali od pivovaru 899 640 korun. Místo tisíců hektolitrů ale odebral jen pět. A skončil.

Další nastrčený hospodský popsal, že si od jednoho z obviněných půjčoval peníze. Nejprve je vracel, když už to ale nezvládal, nabídli mu, že na něj papírově přepíší hospodu a zařídí dotaci. „Při vyjednávání za mě mluvili oni, já jsem měl při příchodu a odchodu jen pozdravit,“ řekl. Přiznal, že se měl za nájemce pouze vydávat a na provozu restaurace se nijak nepodílel. Dostal deset tisíc na ruku a dalších sto tisíc padlo na exekuci. „Pak se to nějak zvrtlo a začaly chodit dopisy, že neplním podmínky dotace,“ řekl.

Podobným způsobem obvinění zařídili pronájem dvanácti hospod na Mostecku, Chomutovsku a Teplicku a se třemi pivovarnickými skupinami uzavřeli smlouvy o odběru deseti druhů piv. Celkem obrali pivovary o 10,6 milionů korun. Když se zalekli, že by neodebrané pivo jedné z restaurací mohlo ohrozit pivovarnickou dotaci 1,9 milionu, učinil Václav Poláček, jeden z trojice obviněných, nabídku obchodnímu zástupci pivovaru: „Máte u mě pětičku na kafíčko.“

Obchodní zástupce neodmítl, do firemního systému zapsal, že garantované množství piva bylo odebrané, ačkoli to nebyla pravda, a dotace byla vyplacena. Zaměstnanec pivovaru byl obviněn z přijetí úplatku, Poláček z uplácení a spolu s ostatními také z podvodu.

Muži z Mostu při výsleších tvrdili, že nic nefingovali. „Tyto restaurace fungovaly dlouho, a pokud se s pivovary jednalo o dotacích, vycházelo se z předchozích výtočí,“ tvrdil Švec. Smlouvy podle něj byly domluveny na takové množství piva, které se před tím běžně v restauracích prodávalo. Jenže podle některých majitelů domů se trojice na výtoč piva ani neptala.

Odhaleni kvůli eurodotacím
Obvinění policistům tvrdili, že hospody přenechávali jiným lidem proto, že měli připravovat stavbu hotelu za sto milionů korun a investor údajně chtěl, aby přestali provozovat vlastní restaurace a starali se pouze o hotel. Z jeho stavby však nakonec sešlo.

Do problémů se podle nich restaurace dostaly jen proto, že všichni tři šli do vazby kvůli jinému případu. Bylo to v roce 2011, kdy je policie odposlouchávala, jak se domlouvají se svým kamarádem Petrem Kušnierzem o eurodotacích z ROP Severozápad. Kušnierz nejprve jako hodnotitel žádostí o eurodotace, později jako ředitel dotačního úřadu, tvrdil, že za úplatek umí zařídit, aby uspěl „správný“ projekt.

Kušnierz se Švecem, Poláčkem a Hlebou byli v roce 2012 odsouzeni, vyšetřování ale pokračovalo a postupně pohltilo i krajské politiky, podnikatele a regionální kmotry. Nyní policie shromažďuje důkazy po třetí vlně zatýkání lidí podezřelých z dalších machinací.

Odhalení podvodů s pivem tak bylo vedlejším produktem vyšetřování. Švec s Hlebou (a uplaceným obchodním zástupcem pivovaru) stanou před soudem, Poláček se soudního líčení nedožil.

Dotace za odebrané množství piv se vyplácí dodnes. Pivovary už jsou ale obezřetnější a obvykle žádají záruky – ručitele či zástavu majetku, nebo zkušenosti v oboru.

Dej si jedno na Ballinga! Velké výročí otce pivních stupňů

Publikováno:před 8 dnyZdroj:Proti šedi

Desítku, nebo dvanáctku? To, že pivo může mít různou stupňovitost, ví v České republice každý. Co přesně ale stupně znamenají a že u jejich zrodu stál v 19. století chemik Karel Napoleon Balling z Pražské polytechniky, už zase tak známá věc není. Výročí 150 let od úmrtí této významné postavy české vědy a pivovarnictví si připomínáme v sobotu 17. března.
„Rádi bychom vybídli všechny plnoleté občany, aby si 17. března připili na památku profesora Ballinga a jeho díla, které nás stále provází,“ říká rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch.
„Ať již zvolíte desítku, nebo dvanáctku, ať budete ten večer sedět doma, nebo s kamarády v hospodě, vzpomeňte si na chvilku na českého profesora chemie. Ač není veřejnosti tolik známý, jeho práce proslavila tuzemskou vědu ve světě,“ doplňuje Melzoch.
Balling se ve svém profesním životě zabýval zejména kvasnou a analytickou chemií a aktivně propagoval cukrovarnictví. V roce 1839 vynalezl cukroměr, neboli sacharometr, který umožnil stanovit množství cukru v příslušném roztoku.
Kromě cukrovarnictví zanechal jeho chemický výzkum nesmazatelnou stopu v pivovarnictví. Ballingova stupnice měří hustotu extraktu původní mladiny - díky tomu se začala rozlišovat stupňovitost piva. Stupnice se rozšířila i do zahraničí a po různých úpravách se používá dodnes. Balling také vypracoval attenuační teorii kvašení a sestavil vzorec pro výpočet původní stupňovitosti mladiny z rozboru piva. Obojí se taktéž rozšířilo do praxe v celém světě. Zdokonalil i sacharometr pro měření procenta cukru v mladině a zavedl jeho používání v pivovarnickém průmyslu.
V rámci akcí spjatých s Ballingovým výročím pořádá VŠCHT neformální setkání milovníků a milovnic českého piva a vědy. Akce začíná v pondělí 19. března v 15:00 v pražských Dejvicích (prostranství mezi Národní technickou knihovnou a VŠCHT Praha).
„Pro návštěvníky je připravena ochutnávka školního pivního speciálu Lachout, který vaříme v našem výzkumném pivovaru,“ přibližuje Michal Janovský, tiskový mluvčí VŠCHT. „Pivovar si pak hosté budou moci prohlídnout v rámci komentovaných prohlídek.“ Ty startují v 15:30, 16:00, 16:30 a 17:00.
VŠCHT Praha je trvale pevnou součástí českého pivovarnictví – valnou většinu tuzemských piv mají v rukou sládci, kteří vzešli právě z této školy. „To je další důvod, proč se k profesoru Ballingovi hrdě hlásíme. Vnímáme, že jsme na úrovni vysokého školství pokračovateli mimořádné tradice českého piva a kvasné chemie obecně,“ vysvětluje rektor Melzoch.

Limitovaný speciál Budějovického Budvaru z čerstvého chmele se již čepuje

Publikováno:před 8 dnyZdroj:Regionální novinyBudvar

Ve vybraných restauracích v České republice i v dalších osmi zemích v těchto dnech začínají narážet sudy s limitovanou várkou speciálního piva BUD STRONG. Pivní lahůdka byla uvařena loni 28. srpna z čerstvě sklizených chmelových hlávek Žateckého poloraného červeňáku. Limitovaná edice piva BUD STRONG dozrávala ve sklepě 180 dní. Má stupňovitost 16 a obsah alkoholu 7,5% obj.

Ve sklepě Budějovického Budvaru po 180 dnech ležení dozrála v historii již šestá várka speciálního piva BUD STRONG. Pivní lahůdka byla uvařena loni 28. srpna z čerstvě sklizených chmelových hlávek Žateckého poloraného červeňáku. Chmel vyrostl na chmelnici "U Splavu", která patří do slavné lokality "Údolí Zlatého potoka" v katastru chmelařské obce Blšany. Čerstvé chmelové hlávky patří mezi nejvzácnější pivovarské suroviny, neboť se musejí zpracovat bezprostředně po sklizni, tedy ve stejný den, kdy byly očesány. Z tohoto důvodu se v pivovarské praxi používají jen výjimečně. Čerstvý chmel dodává pivu větší množství aromatických látek a poněkud výraznější, ale stále jemnou hořkost ve srovnání s chmelem sušeným. Budějovický Budvar patří mezi pouhé tři české pivovary, které mají technologii k vaření piva chmeleného se 100% čerstvými hlávkami. Varna totiž musí být vybavena "chmelovým cízem", který dokáže z mladiny na konci chmelovaru odstranit chmelové mláto. Pivovary, které vaří pivo z chmelových granulí nebo extraktů, tento "chmelový cíz" nemají.

"Šest let používáme chmel ze stejné chmelnice, i letos je tato výjimečná várka oslavou toho nejlepšího chmele na světě," říká Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru.

Do zralého nefiltrovaného piva BUD STRONG se těsně před stáčením přidávají kvasinky v nejlepší kondici. "Pivovarské kvasnice podtrhují zážitek z limitovaného speciálu svou velmi jemnou kvasnicovou chutí, typickou vůní a také charakteristickým zákalem. Limitovanou edici budeme dodávat pouze do vybraných restaurací, u nichž máme jistotu, že budou pivo dobře skladovat, ošetřovat, čepovat a zajistí tak, že se dostane ve skvělé kondici na stůl," vysvětluje Adam Brož.

Nefiltrované pivo je totiž velmi náchylné ke kontaminacím. Protože se kvasinky usazují ve výčepním systému, je nutné výčep denně proplachovat vodou a jednou týdně důkladně vyčistit alkalickým prostředkem. Kvasinky mají také tendenci usazovat se na dně sudu, což může způsobit rozdílný zákal v průběhu čepování. Proto se sud má skladovat hrdlem dolů a obrací se až těsně před naražením. Také vyšší teplota skladování může výrazně poškodit chuť. Pivo BUD STRONG je proto nutné skladovat při teplotě 8-12 °C.

Limitovaná edice piva BUD STRONG má stupňovitost 16 a obsah alkoholu 7,5% obj. Pije se ze sklenic na nožce o objemu 0,3 litru. Na trh se dodává pouze v sudech o objemu 20 litrů. Pivo se bude čepovat ve vybraných restauracích v České republice a v dalších osmi zemích (Itálie, Irsko, Německo, Rusko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie).

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.03.2018 10:006.076/6.076