Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Bojuje proti uzavírání restaurací. Nedovedu si to dál představit, říká

Publikováno:před 3 letyZdroj:Příbramský deníkAutor:Jakub ŠťástkaMalý Janek

Řada restaurací protestovala proti nutnosti zavírat své provozy v 20 hodin, jak vyžaduje vládní nařízení kvůli boji s koronavirem. Mezi nimi byla i pivovarská restaurace Malý Janek, která sídlí v Jincích. Při středečních protestech zůstala otevřená i po osmé hodině večer.

„Dneska už je to pravdu boj o holé přežití. Bohužel tato vláda nepochopila včerejší vzkaz. Nikdo se během dne nevyjádřil k naší situaci, mimo siláckých řečí, že nás začnou zavírat,“ okomentoval výsledek protestu majitel Jiří Janeček, který prý skutečně čekal, že vláda vyšle vzkaz, že problematiku bere na zřetel a začne se jí zabývat. „Místo toho se zavedly restrikce a pokuty, což vnímám velmi negativně,“ řekl.

Hovoří se přímo o tom, že by se kvůli koronavirové situaci mohla řada provozoven opět zavřít – a mezi nimi právě i restaurace. „Jestli nás opět zavřou bez jasných pravidel, kdy dostanou podnikatelé nějakou pomoc, tak to je problém. Nevěříme vládě a opatřením, je to strašně chaotické. Vezměte si to, jak se předevčírem smělo točit pivo do PET lahve, potom ne, potom opět ano. To přece není normální,“ popsal majitel restaurace.

Během protestu, kdy nechal restauraci otevřenou i po 20. hodině, přišla Policie ČR i hygiena. „Byli ale velmi korektní. Vědomě jsme porušili nařízení vlády, že jsme neuzavřeli provoz. Jestli si vláda myslí, že uzavřením restaurací na dvě hodiny zarazila koronaviru zdrcující úder, tak je to k smíchu,“okomentoval Janeček, který podobná restriktivní nařízení již nechce nadále snášet.

Policisté opravdu kontrolují dodržování vládních nařízení a případná zjištění jejich porušení řeší v souladu se zákonem převážně oznámením příslušnému správnímu orgánu. „Policisté se každodenně v rámci běžného výkonu služby zaměřují na kontroly dodržování krizových opatření vlády a mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví,“ řekla policejní mluvčí Veronika Čermáková.

V restauraci v obci Jince se prý v době kontroly nacházelo přes třicet hostů a obsluha restaurace. „Na kontrole se podílelo sedm policistů a psovod se služebním psem. Přítomni byli také dva pracovníci příbramské hygienické stanice,“ doplnila.

Jiří Janeček má rozmyšlený i další plán. „Vyzveme rebelující restaurace i ostatní živnostníky a podnikatele k setkání, na kterém si sladíme další postup. Samozřejmě se setkáme podle současných protiepidemických opatření a doufám, že budou platit i v neděli,“ poznamenal a poděkoval také fanouškům Malého Janka, kteří nabízejí pivovarní restauraci finanční pomoc. „Nechceme nic zadarmo, chceme pracovat ve stabilním podnikatelském prostředí,“ sdělil majitel.

Pouze upozorňuje na to, že příznivci si mohou zakoupit v internetovém obchodě dárkový poukaz. „Na jaře ho přijďte propít,“ dodal.

Pivovar Moravia a Lucky Bastard posiluje svůj tým

Publikováno:před 3 letyZdroj:PR DeníkMoravia

Po roční externí spolupráci (od 12/19) se Martin Hrubeš stal stálým členem týmu sládků.
Martin Hrubeš, je technolog a sládek s 30letou praxí. Sládkovské řemeslo se učil od předních českých sládků. ( mj. M.Heide, J. Tolar, J.Šuráň, V Černohorský, M. Valenta). V posledních 10-ti letech se věnoval převážně pivovarským projektům v zahraničí (Austrálie, Nový Zéland, Rusko…) Svoje zkušenosti s Českým ležákem a „Ejly“ plně zhodnotí v projektu firmy Czech Craft Beers a.s., která hodlá na trhu, v segmentu řemeslných piv, dále posilovat, a aktuální složitou situaci v souvislosti s virem COVID 19, hodlá využít k další expanzi. Stávající vrchní sládek Jan Grmela se přesune na pozici obchodního sládka.

"Vzhledem k rostoucí poptávce po našich pivech a zvyšujícímu se výstavu, vidím nutnost těchto změn, z důvodu zachování charakteru našich piv. Současně získáme více prostoru, pro péči o naše zákazníky za účelem zvýšení kvality a stability piv na čepu.“ Sdělil Martin Šibal – předseda představenstva Czech Craft Beers a.s.

Hospody na Teplicku středeční protest zopakují. Otevřené budou i ve čtvrtek

Publikováno:před 3 letyZdroj:Ústecký deníkAutor:Petr MálekMonopol

Mají mít večer zavřeno, ale na protest zůstávají otevřené. Řada restaurací a hospod v Ústeckém kraji hned první den ve středu večer záměrně porušila nařízení o zkrácené otevírací době, které vláda zavedla kvůli zhoršující se koronavirové situaci.

Nejvíce rebelů v kraji bylo v teplickém okrese, kde se na společném postupu zahrnujícím nedodržení uzavírací doby ve 20 hodin a vyvěšení státní vlajky dohodli provozovatelé 23 restaurací. Podle informací Deníku v tom chtějí pokračovat i dnes večer. Vyloučeno není, že se počet protestujících restaurací dokonce zvýší. Mluvili jsme s provozovateli, ptali se štamgastů, jaký na to mají názor. Vše máme v článku. Sledujeme situaci okolo toho dál. Někde byla policie, jinde v kraji zůstaly podniky bez kontrol.

Město Teplice bylo centrem protestu v rámci celé republiky. Kvůli reportážím a fotografiím se sem sjely ve středu večer pražské televizní štáby a noviny sem vyslaly své fotografy. 50 lidí sedělo u stolů po 20. hodině večer například v restauraci Výsluní v Teplicích. Hospodu v době po státem nařízené „zavíračce“ přišel podpořit štamgast Robert Kubal. „Nechápu, proč mají být restaurace problémové. Lidé tu sedí odděleně od sebe, dodržují, co se má. Podporuji protest, souhlasím s provozovateli, že jim současná nařízení ubližují,“ říkal.

Podobně to vypadalo v restaurační části Pivovaru Monopol v centru Teplic, kam po středeční 20. hodině zavítal fotoreportér Deníku. „Zhruba tři desítky lidí si tu po skupinkách vychutnávaly u stolů pivo. Vše proběhlo v poklidu. Policie dovnitř nepřišla,“ popsal Karel Pech. K protestu se Monopol podle sládkové Martiny Valterové připojil, aby se pokusil zachránit pivovarnictví. „Vyrábíme pivo a potřebujeme ho prodat. Pokud tu nejsou hosté, neprodáme nic. Jsme normální slušný podnik a omezující nařízení jsou pro nás diskriminační,“ okomentovala danou situaci.

Vláda restauratérům nařídila „utáhnout“ kohoutky na pípách kvůli údajnému častému porušování protiepidemických restrikcí právě ze strany provozovatelů pohostinství. Ti ale tvrdí, že opatření jsou diskriminační. „Nesouhlasíme s nesystémovými opatřeními vlády. Přestože dodržujeme veškerá hygienická opatření, jsme bez jakýchkoliv podložených důkazů označováni za jednoho z hlavních viníků zhoršujícího se stavu epidemie. Stali jsme se obětním beránkem chaotických rozhodnutí naší vlády,“ řekl Deníku Tomáš Kolařík.

Policie protestní akci monitorovala. „Během středy 10. prosince bylo v rámci teplického okresu provedeno 78 kontrol, při kterých bylo zjištěno šest porušení opatření. V pěti případech se jednalo o fyzické osoby, jejichž jednání policisté vyřídili domluvou. V jednom případě provozovatel restaurace v Teplicích porušil usnesení vlády, věc byla oznámena k projednání na teplický magistrát,“ konstatoval mluvčí teplické policie Daniel Vítek. O jakou hospodu šlo, mluvčí nesdělil.

Podle informací Deníku se mělo jednat o restauraci Hospůdka U veselýho mandlu. „Vláda nemá žádnou vizi, v opatřeních není žádný systém,“ řekl novinářům rozčílený majitel Radek Jakubka. „Přicházíme o kompletní večerní tržby. Nestane se, že by lidi přišli ve čtyři a šli v osm domů,“ uvedl. Obvyklá zavírací doba v této restauraci je půlnoc. „To, že nám vláda přispěje na výplaty, nás nezachrání. Musím platit pojištění, energie, leasing,“ řekl s tím, že si zatím všechny zaměstnance udržel. „Ale nevím, jak dlouho to vydržíme,“ dodal. S policejními kontrolami se prý vypořádá. Více to komentovat nehodlá.

Na tom, že nechtějí dělat obětní beránky pro vládu, která jim omezuje podnikání na úkor ostatních, se shodují provozovatelé restaurací napříč celým severočeským regionem. „Musím živit rodinu a toto je naše jediná obživa, takže tu jde skutečně o závažný důvod a stát to nezajímá. Proč toto omezení neplatí pro zahraniční obchodní řetězce, ale jen pro české obchodníky,“ okomentoval svůj bojkot Pavel Dušek, majitel jabloneckého hostince Úřadovna.

Policejní kontroly probíhaly po celém Ústeckém kraji. 46 kontrol provedli ve středu třeba policisté na Litoměřicku. „Na území okresu Litoměřice nebylo zjištěno žádné přestupkové jednání,“ informovala mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Stejně tak v sousedním Libereckém kraji probíhaly kontroly. „U nás policisté zkontrolovali po 20. hodině v rámci běžné služby více než 80 restaurací. Ani v jedné neobjevili žádné porušení vládních nařízení," sdělila ze Liberecký kraj policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Středa byla hlavním protestním dnem. Po čtvrteční dopolední konferenci mezi protestujícími restauraci je jasné, že to ale nekončí. „Nezavíráme, domluvili jsme se, že v to pojedeme dál. Musíme to dotáhnout, když jsme se na to dali,“ sdělil Deníku krátce před čtvrtečním polednem Tomáš Kolařík, který je jedním z iniciátorů protestů na Teplicku.

Policie bude pokračovat v kontrolách dodržování opatření stejně jako doposud. Má dvě možnosti postihu. „Policie může uložit na místě pokutu, ale pouze za předpokladu, že s ní přestupce souhlasí. Pokud ne, jiná možnost než oznámení k projednání věci ve správním řízení neexistuje,“ podotkl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Provozovatelé restaurací pokuty platit nechtějí. Zároveň ale nehodlají být obětním beránkem chaotické vlády. Požadují, aby mohli mít večer déle otevřeno. „Ty dvě večerní hodiny, byť to tak nevypadá, jsou pro nás zásadní. Lidé chodí kromě poledne do restaurací zejména ve večerních hodinách. A to nám dělá tržby,“ komentuje restauratér Tomáš Kolařík.

„Vláda by měla konečně pochopit, že jsme také lidi, kteří si dělají řádně svoji práci. Proč mají trpět jenom restaurace, zatímco markety, kde je mnohem větší kumulace lidí, jsou večer otevřené. Pokud musí být lockdown kvůli nějaké situaci pro všechny, je to v pořádku a musíme s tím žít. Ale vytvářet diskriminační prostředí, je pro nás hospodské špatné,“ říká provozovatel 4 gastronomických podniků v teplickém okrese.

Restaurace, které se připojily ve středu k protestu a dnes mají podle organizátorů pokračovat.
PIVOVAR MONOPOL, PIVOVAR OSEGG, KRČMA TŘI KARAFIÁTY, HOSPŮDKA U VESELÝHO MANDLU, RESTAURACE MĚSTSKÉ SÁLY, PIVNICE LEGENDA, RESTAURACE LUNA CLUB 07, TEPLICKÉ VÝSLUNÍ, KRUŠNOHORSKÝ MASKARON, PANORAMA, PERLA, MC KOLOSEUM KRUPKA, RESTAURACE U KOZIČKY, PIVNICE U PALMY, SOKOLOVNA RESTAURANT s.r.o, RESTAURACE KNAK, RESTAURACE CUBANITO, BEFELEME COFFEE BAR, RESTAURACE U BIZONA MOLDAVA, NÁDRAŽNÍ RESTAURACE ZÁMECKÁ, NOSTALGIE, RESTAURACE V8, EICHLEROVA KAVÁRNA DUCHCOV

Prohlášení zaměstnanců Malý Janek – pivovar v Jincích: Vládo, máme toho dost!

Publikováno:před 3 letyZdroj:Pravý prostorMalý Janek


My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jsme dle Listiny základních práv a svobod, jež je součástí naší Ústavy, lidé svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Přičemž základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Ty nám ale, vládo, nyní svévolně bereš právo pracovat a živit naše rodiny. Za těchto okolností máme dle článku 23 Listiny právo postavit se na odpor.

Vy, ministři, jste zaměstnanci nás občanů, ale namísto toho se chováte jako naši vládci. Nezodpovědní, svévolní, alibističtí vládci. Ale my nejsme Vaši podřízení ani otroci. Už jste poztráceli naši důvěru a nyní jste ztratili i soudnost. Už toho máme dost!
.
Naším vzdorem chceme upozornit na nerovné podnikatelské podmínky, chceme upozornit na devastující dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Bez podobného záchranného programu, jako je v Německu či Rakousku, prostě nepřežijeme. Omezením otevírací doby do 20:00 nebráníte šíření koronaviru, naopak mu pomáháte. Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se ale bez pravidel přesunou do garáží. Vaše opatření jsou chaotická a nepřehledná, více škodí, než pomáhají, ba dokonce ohrožují životy a majetky. Je to jen Vaše alibi, aby to vypadlo, že něco děláte.
.
Po jarní vlně pandemie, během které jsme všechna opatření poctivě dodržovali, se Vaše vláda na pomoc a kompenzaci postiženým firmám zcela nezodpovědně vykašlala, a hlavně, promarnila čas na přípravu na další pandemickou vlnu. Poztráceli jste důvěru. Jak můžeme věřit vládě, jejíž opatření porušují sami nejvyšší vládní funkcionáři? Jak můžeme věřit vládě, která záměrně lže o kompenzacích pro podnikatele? Tyto programy jsou natolik složité a podmíněné různými těžko splnitelnými podmínkami, že jsou prakticky nedosažitelné. Jak můžeme věřit vládě, jež ignoruje složitou situaci drobných podnikatelů a zároveň na odměnách rozdává přes půl miliardy státním úředníkům, kteří vegetují doma za 100 procent svých platů?
.
Namísto, abyste chránili ty nejohroženější, totiž seniory v sociálních zařízeních, zavřeli jste dětem školy. Malé provozovny jsou zavřené, ale nadnárodní řetězce, jež nabízejí stejné zboží, si mastí kapsu. Přeplněné tramvaje nevadí, ale hospody úspěšně likvidujete. Místo siláckých řečí pánů Zaorálka a Havlíčka o navýšení pokut, ba dokonce o 48hodinovém vězení, potřebujeme pomoc, a především jasná pravidla, jež se nemění každý druhý den. Jestli si Ty, vládo, myslíš, že uzavřením restaurací o dvě hodiny dřív zasadíš koronaviru zdrcující úder, pak nezbývá než konstatovat: Pánbůh s námi!
.
Musí zvítězit zdravý rozum, nikdo z nás nechce bojovat s policií, nikdo z nás nechce, aby komanda zakuklenců beranidlem rozrážela dveře našich provozoven. Namísto represe potřebujeme pomoc. Ty, vládo, můžeš začít třeba tím, že u žádostí o různé podpůrné programy zrušíš podmínky o bezdlužnosti. Pomoc totiž potřebují nejvíc právě ti, kteří kvůli Tvým opatřením, nařízením a omezením, už nemají odkud brát a dluží, kam se podíváš.
.
Vládo, máme toho dost! Náš odpor je zatím stále ještě jenom pasivní, ale tlak v papiňáku roste.

Pro pivo se džbánkem nebo PET lahví? Opět to bude možné

Publikováno:před 3 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Lidé budou smět odnášet pivo z restaurace ve džbánku či nakupovat na vánočních trzích alkohol v lahvích. Vláda ve čtvrtek rozhodla o změně protikoronavirového opatření, které má zamezit shlukování před stánky a omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. O změně po zasedání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Kritizované vládní usnesení zakazovalo prodej alkoholických nápojů z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory. Opozice upozorňovala na podnikatele, kteří přijdou o možnost na trzích prodávat například medovinu v lahvích, a také na zvyk kupovat v restauracích pivo s sebou „do džbánku“.

Blatný také zopakoval, že v případě opětovného přechodu Česka z nynějšího třetího do čtvrtého, přísnějšího stupně epidemického systému budou narovnány podmínky pro malé obchodníky a velké řetězce. Opoziční politici mluvili o diskriminaci kvůli tomu, že malé obchody musely být zavřené. V případě opětovného přechodu na čtvrtý stupeň zůstanou otevřeny, uvedl.

Další zpřesnění v opatřeních se podle Blatného týkalo lyžařských vleků a lanových drah. Kabinet dosud zakazoval jejich užití veřejností. Nyní upřesnil, že je nelze používat v souvislosti s užitím lyžařských tratí. „Výslovně se (zákaz) týká pouze vleků pro účely lyžařského sportu. Ostatní lanové dráhy pro dopravu osob uvnitř měst nebo dopravu nákladů na horské chaty mohou být v provozu,“ řekl Blatný.

Pivo do džbánku povoleno. Vláda upravila prodej alkoholu mimo provozovny

Publikováno:před 3 letyZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTK

Lidé budou smět odnášet pivo z restaurace ve džbánku či nakupovat na vánočních trzích alkohol v lahvích. Vláda dnes rozhodla o změně protikoronavirového opatření, které má zamezit shlukování před stánky a omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. O změně po zasedání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Kritizované vládní usnesení zakazovalo prodej alkoholických nápojů z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory. Opozice upozorňovala na podnikatele, kteří přijdou o možnost na trzích prodávat například medovinu v lahvích, a také na zvyk kupovat v restauracích pivo s sebou "do džbánku".

Blatný dnes také zopakoval, že v případě opětovného přechodu Česka z nynějšího třetího do čtvrtého, přísnějšího stupně epidemického systému budou narovnány podmínky pro malé obchodníky a velké řetězce.

Opoziční politici mluvili o diskriminaci kvůli tomu, že malé obchody musely být zavřené. V případě opětovného přechodu na čtvrtý stupeň zůstanou otevřeny, uvedl dnes.

Další zpřesnění v opatřeních se podle Blatného týkalo lyžařských vleků a lanových drah. Kabinet dosud zakazoval jejich užití veřejností. Nyní upřesnil, že je nelze používat v souvislosti s užitím lyžařských tratí. "Výslovně se (zákaz) týká pouze vleků pro účely lyžařského sportu. Ostatní lanové dráhy pro dopravu osob uvnitř měst nebo dopravu nákladů na horské chaty mohou být v provozu," řekl Blatný.

Prazdroj směřuje k uhlíkové neutralitě ve výrobě i v distribuci

Publikováno:před 3 letyZdroj:E15.czPrazdroj

Nákup nových technologií, energetické úspory, omezování plastů a podpora recyklovaných obalů. To jsou hlavní kroky, které učiní Plzeňský Prazdroj na cestě k uhlíkové neutralitě. „Do roku 2030 chceme být uhlíkově neutrální ve výrobě, do roku 2050 se to bude týkat úplně celé společnosti včetně distribuce,“ říká technický ředitel Prazdroje Pavel Šemík.

V posledních letech zaznamenal Prazdroj velký pokrok ve snižování emisí. A to nejen ve výrobě, ale také v dopravě. Výraznou část své distribuce převedl na železnici a letos začal používat šetrnější nákladní automobily. Nové soupravy mají větší nákladní prostor, do kterého se vejde o pět palet více než do klasických kamionů. Díky tomu a také díky novým motorům Prazdroj sníží roční produkci emisí o 414 701 kilogramů CO2. To pro představu odpovídá 377 letům z Prahy do New Yorku. A pivovar chce jít ještě dále – již nyní probíhá testování nákladních elektromobilů, které chce společnost postupně zařadit do svého vozového parku.

Méně na silnicích a zelená energie
Ve stejném smyslu má pozitivní dopad také zkrácení přepravy obalových materiálů. Po dohodě s pivovarem letos otevřela společnost Canpack novou továrnu na výrobu plechovek ve Stříbře, tedy pouze 30 kilometrů od plzeňského pivovaru. Prazdroji se tak podařilo výrazně zkrátit cestu těchto obalů přímo do plnících linek, donedávna totiž dovážel většinu plechovek ze zahraničí. „Máme spočítáno, že díky přiblížení výrobního závodu nákladní automobily ročně najezdí o 1,75 milionu kilometrů méně, což odpovídá snížení emisí CO2 o 1,4 tisíce tun za rok. Tedy množství, které by musel absorbovat les zhruba velký jako čtyři Velké bolevecké rybníky v Plzni,“ říká Pavel Šemík.

K uhlíkové neutralitě Prazdroj přispěje rovněž tím, že od roku 2025 bude používat výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů. Další cestou pak budou energetické úspory, dosažené nákupem moderních šetřících technologií ve výrobě i návazných činnostech, i pomocí chytrých řešení, která často přicházejí od jednotlivých týmů Prazdroje. Jen za posledních deset let takto pivovar snížil energetickou náročnost své výroby o 42 procent. „Mezi nejdůležitějšími kroky, které jsme udělali v poslední době, byla například rekonstrukce hořáků kotlů nebo výměna osvětlení za LED panely, úspěšnější jsme i v rekuperaci energií,“ říká Pavel Šemík.

Méně plastu, více recyklace
Výrazným příspěvkem udržitelnosti byznysu jistě bude i omezování používání plastů. Do roku 2025 sníží Prazdroj spotřebu jednorázových plastů o 89 procent a za dalších pět let bude používat výhradně recyklované obaly. Zásadní krok v této oblasti Prazdroj udělal v letošním roce, když přestal plnit do PET lahví piva Gambrinus a Radegast. Do konce roku 2022 budou tuto cestu následovat i jeho další značky Kozel, Primus a Klasik. Klíčovými jsou pak pro pivovar vratné obaly. Přes 70 procent jeho obalů už nyní tvoří skleněné vratné lahve a sudy. Právě prodej sudového piva je jednou z největších priorit pivovaru. „Čepované pivo představuje nejlepší variantu, protože poskytuje nejlepší pivní zážitek, je to nejšetrnější obal vůči životnímu prostředí a podporuje i tuzemskou pivní kulturu, která ve světě nemá obdoby,“ komentuje Pavel Šemík. Dalších úspor u plastů dosáhl Prazdroj tím, že začal používat o čtvrtinu tenčí obalové fólie, které drží pohromadě plechovky nebo zboží na paletách. „Zde budeme postupně přecházet na recyklované plasty a v roce 2022 chceme zcela ukončit balení do nerecyklovatelných folií,“ doplňuje Šemík.

Prazdroj se zaměřuje i na plechovky, jejichž obliba každoročně roste. „Lidé obecně preferují jednoduchost použití a lehkost plechovek, výhodou je i to, že pivo se v nich rychle vychladí. Abychom ale nezatěžovali přírodu jejich přílišnou produkcí, díváme se na to, jak je lze recyklovat. Již nyní jsou zhruba z poloviny vyrobené z recyklátu. Tím se snižuje energetická náročnost celého jejich výrobního procesu o 75-95 procent a vede to i ke snižování emisí ve výrobě. Výhodou plechovek je i to, že jsou stoprocentně recyklovatelné a lze je recyklovat prakticky donekonečna,“ dodává Pavel Šemík. Od roku 2025 už chce Prazdroj na svá piva a další nápoje používat výhradně plechovky z recyklovaného materiálu.

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Publikováno:před 3 letyZdroj:iDNES.czAutor:Filip Horáček, Anna KouckáKlášter

Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera je podle zdroje MF DNES ve hře i zavření pivovaru ve Vysokém Chlumci nedaleko Sedlčan.

Skupina pivovarů, ovládaná čínskou státní společností Citic, provádí inventuru před možným prodejem, o kterém se už nějakou dobu spekuluje. Skupině se v posledních letech ekonomicky nedaří a po vstupu čínského investora CEFC v roce 2015 rychle ztrácela podíl na trhu. Zeštíhlování proto už začalo. Výroba z Pivovaru Uherský Brod se v červenci přesunula do Černé Hory a areál posledního velkého pivovaru na Zlínsku zeje prázdnotou.

Řada hospod na protest vyvěsila české vlajky a fungovala i po 20. hodině

Publikováno:před 3 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTKMalý Janek

Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka vítaly hosty pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k ochodu. Otevřené však zůstaly i jiné podniky.

Majitel jinecké hospody Jiří Janeček řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační. V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené, jeden z hostů přišel i se psem. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.

Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. „Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost,“ řekl Janeček kolem 21:00. „Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos,“ dodal.

Podle Janečka, který byl v minulosti mimo jiné pražským radním pro sociální věci, bylo cílem upozornit na nerovné podnikatelské podmínky v Česku a dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Omezením otevírací doby na 20:00 podle něj vláda ničeho nedosáhla, naopak významně přispěla k šíření viru.

„Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se přesunou do garáží bez pravidel. Vládní rozhodnutí působí polovičatě a chaoticky, jsou nepřehledná a vzbuzují mnoho otázek, na které sama vláda neumí odpovědět,“ míní.

Kabinet podle něj nemá dlouhodobý plán na boj proti epidemii a dělá jednu chybu za druhou. Janečkovi není například jasné, jaký je rozdíl mezi malou prodejnou, která musela být uzavřena, a nadnárodním obchodem se stovkami nakupujících nebo mezi přeplněnou tramvají a malou restaurací s deseti stoly. Proto je přesvědčen o tom, že vládní opatření nepomáhají, a naopak ničí životy lidí. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby vláda všechno otevřela a ochranu zaměřila na nejohroženější skupiny.

Protest na Teplicku
Přes dvacet restaurací, hospůdek a pivnic zůstalo otevřeno také na Teplicku i po 20:00. Hosté si jejich seznam vyhledali na sociálních sítích nebo poznali podle vyvěšené české vlajky. Společně se provozovatelé rozhodli vyjádřit porušením vládního nařízení nesouhlas s opatřeními přijatými proti šíření koronaviru. Považují je za likvidační. Teplicemi večer projížděly policejní hlídky, policisté ale zatím v restauracích nezasahovali.

„V obchodních centrech je plno a nikdo to neřeší. Vše se hází jen na nás (restaurace), už to pro nás začíná být existenční otázka,“ řekla Ivana Laclová z krčmy Tři Karafiáty. Uvnitř zůstaly obsazené po 20:00 tři stoly.

Hospůdka u veselýho mandlu hostila po 20:00 také několik zákazníků. „Vláda nemá žádnou vizi, v opatřeních není žádný systém,“ řekl majitel Radek Jakubka. „Přijdeme o kompletní večerní tržby. Nestane se, že by lidi přišli ve čtyři a šli v osm domů,“ uvedl. Obvyklá zavírací doba v této restauraci je půlnoc. „To, že nám vláda přispěje na výplaty, nás nezachrání. Musím platit pojištění, energie, leasing,“ řekl s tím, že si zatím všechny zaměstnance udržel. „Ale nevím, jak dlouho to vydržíme,“ dodal.

Kuřáci postávali dnes po 20:00 před pivovarem Monopol. „Zůstáváme, protože chceme podpořit poctivé podnikatele,“ řekl muž z hloučku. Pivovar hosty upozornil, že pokud zůstanou, hrozí jim pokuta, kterou budou muset uhradit ze svého.

K protestu se Monopol podle sládkové Martiny Valterové připojil, aby se pokusil zachránit pivovarnictví. „Jsme vyčerpaní. Pivo vyrábíme a potřebujeme ho prodat. Pokud tu nejsou hosté, neprodáme nic,“ řekla. „Respektujeme opatření, zavřeli nás, pak podruhé, aniž bychom to čekali. Počítali jsme s tím, že se otevře v lednu, najednou jsme se dozvěděli, že už teď. Museli jsme nakoupit suroviny na pivo, do kuchyně. Byli jsme natěšení a pak se najednou dozvíme, že se něco zhoršilo a že za to můžou restaurace,“ řekla.

Provozovatelé restaurací podle zveřejněného prohlášení respektují přijatá opatření v boji proti šíření koronaviru, ale vadí jim nekoncepčnost. „Pomalu, ale jistě tato chaotická nařízení naše živnosti likvidují. Systém podpory sice zachrání na čas pracovní místa, ale v dlouhodobém horizontu je udržitelnost našeho podnikání nemožná,“ uvedli v prohlášení provozovatelé 22 restaurací.
Vyhlášená ostravská pivnice

Ani majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík svůj podnik ve 20:00 nezavřel. Symbolicky ho nechal na protest proti vládním opatřením otevřený o půl hodiny déle. Připojil se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek. Do vyhlášené ostravské pivnice, jejíž fasádu zdobila česká vlajka, v závěru protestu dorazili policisté a strážníci.

„Protest je jen symbolický. Dohodli jsme se tak s lidmi z Malého Janka, se kterými jsem byl v kontaktu. Chceme jen ukázat, že tady jsme. Že nesouhlasíme s tím, jak vláda postupuje,“ řekl Bavlšík. Dodal, že třicet minut protestu by nemělo vyvolat větší problémy. „Nechci, aby se tady třeba někdo nakazil,“ řekl.

Krátce před 20:30 do restaurace přišli dva policisté a několik strážníků. Od majitele si vyslechli informace o protestu, nechali ho, aby poskytl médiím rozhovor. Mezi tím většina hostů zaplatila a podnik opouštěla. „Jsme rádi, že jsme mohli alespoň o půl hodiny posedět déle,“ řekl jeden z hostů. Policisté si od Bavlšíka vzali jeho údaje. „Událost řešíme. Vše zadokumentujeme a podstoupíme jako přestupek správnímu orgánu,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Otevřené supermarkety a uzavřené restaurace vadí i Bavlšíkovi. Říká, že se omezením provozu restaurací dostává do velkých ekonomických problémů. Několik jeho zaměstnanců už skončilo. „Jeden kuchař už z gastra úplně odešel. Nyní se tady snažím pracovat hlavně já. Tržby nejsou na to, abych mohl najímat nové lidi,“ řekl. Dodal, že i kompenzace státu jsou nedostatečné.

V Ostravě byl Bavlšík podle informací ČTK jediným provozovatelem restaurace, který se takto k protestu připojil. Některé další restaurace ale vyvěsili na své podniky vlajku. Klid byl po 20:00 i ve Stodolní ulici s řadou barů.

Pražská tankovna či Šeberák
Povinnou zavírací dobu ve 20:00 v Praze nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud většina hostů odešla po příjezdu policie. Do tankovny přijeli kolem půl desáté policisté také a podle provozního podniku hosty vykázali. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 podle zpravodaje ČTK respektovaly.

Podle číšníka smíchovské tankovny U Zlatého Jelena bylo v restauraci před 20:00 pouze několik hostů, a byl tak připraven zavřít. Provozní podniku Oldřich Tlustý ale na dotaz uvedl, že má informace, že se ještě nějací zákazníci v dalších hodinách objeví. Je připraven mít otevřeno nejenom dnes, ale i další dny minimálně do 22:00, jak ukládá třetí stupeň protiepidemického systému PES. V dalších dnech se plánuje spojit s iniciátory výzvy Chcípl PES a jednat také s právníky ohledně možností protestu. Je čas ukázat vládě drápky, řekl Tlustý.

Otevřeno zůstalo po 20:00 také v restauraci na pražském Šeberáku. Její provozovatelé na facebooku uvedli, že zavírat budou až ve 22:00. „Důvodem naší neposlušnosti je ztráta důvěry v naší vládu, která bez jasných, prokazatelných podkladů manipuluje s naší svobodou a našimi právy,“ napsali.

Kolem 20:00 přijelo k restauraci Šeberák několik policejních aut a policisté začali lidem domlouvat a vyzývat je k odchodu, řekl ČTK majitel restaurace Jakub Olbert. Většina hostů podle něj skutečně odešla, kolem 20:45 zůstaly obsazené jen tři stoly.

Policie dorazila i na Smíchov, řekl po 22:00 Tlustý. Policisté podle něj vykázali hosty, říkali jim podle něj, že už mají být dávno doma. Kromě zavírací doby restaurace podle něj dodržovala protiepidemická opatření, jako jsou maximálně čtyři lidé u stolu. „Myslím si, že to ti chlapi brali jako nucenou povinnost,“ dodal provozní. Nadále počítá s tím, že po schůzce s právníkem bude mít otevřeno po 20:00 i v dalších dnech.

Naprostá většina podniků v Praze ale svůj provoz uzavřela, zjistil zpravodaj ČTK. V restauraci U Balbínů se obsluha hostům omlouvala, že musí zavírat. K protestu se nehodlá přidat ani hospoda U Pinkasů. „V tuhle chvíli, byť jsou pro nás ty nastavené podmínky zoufale neatraktivní, tak je hodláme respektovat,“ řekl ČTK za podnik Karel Doubek.

V centru Prahy viděl zpravodaj ČTK několik podniků, kde se krátce po 20:00 loučili s hosty, bylo ale jasné, že zavírají.

Desítky miliard
Od středy musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření.

Podle odhadů Českého svazu pivovarů a sladoven gastronomie letos přijde na tržbách až o 80 miliard korun. „Doposud měly podniky aspoň nějakou šanci, že si trochu vylepší bilanci v průběhu prosince a připraví se na tradičně nejslabší období začátku roku. To se ale bohužel nestane, protože omezení provozní doby do 20:00 znamená propad tržeb o desítky procent - tímto krokem přijdou znovu o možnost servírovat večeře,“ připomíná ředitelka Martina Ferencová. O stovky milionů korun týdně pak podle ní přicházejí také pivovary.

Zákaz prodeje piva s sebou vláda změní. Napravíme to během 24 hodin

Publikováno:před 3 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Vláda změní rozhodnutí, podle kterého si nyní lidé ani nesmějí odnášet pivo z restaurace například ve džbánku nebo v plastové lahvi domů. Nebylo to cílem, řekl ve středu poslancům při projednávání vládní žádosti o další prodloužení nouzového stavu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tato „politováníhodná záležitost“ bude napravena během 24 hodin, uvedl ministr. Původním cílem bylo podle něho omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti.

„Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ napsal na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO).

Vládní usnesení nyní zakazuje prodej alkoholických nápojů z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory.

Blatný také uvedl, že v případě opětovného přechodu Česka z nynějšího třetího do čtvrtého, přísnějšího stupně epidemického systému budou narovnány podmínky pro malé obchodníky a velké řetězce. Opoziční politici mluvili o diskriminaci kvůli tomu, že malé obchody musely být zavřené.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.04.2024 13:0710.647/10.647